Radio Bj AAN Hongaars drama bracht het Nederlandse volk in actie PE Binnenlands jaaroverzicht Verkeersvraagstukken drongen de woningnood naar de achtergrond Dr. Rietdijk Adverteren doet verkopen wenst U allen een voorspoedig 1957 rdig De heldhaftige strijd van het vrijheids- lkan levende Hongaarse volk en de stroom i ver over de honderdduizend vluchten- r Hongaren hebben in de laatste twee laanden van het jaar 1956 het Neder- jndse volk in beweging gebracht. De inanciële en materiële actie van de Ne- .Herlanders, het warme medeleven met Ie onderdrukten achter het ijzeren gor- lle lijn en met de aan de onderdrulddng nd b ntbomenen, dit alles zal maken dat 1956 het Is het „Hulp aan Hongarije-jaar" be id; lend zal blijven. Alle andere binnenlandse gebeurtenis- ju zullen, door hetgeen in Hongarije reschiedde en door de daarop gevolgde leacties, veel verder dan anders op oude- ie b( jwrsavond het geval is, in de herinne- wai ing teruggedrongen zijn. De gebeurte- lissen van zondag 4 november toen irelhaast iedere radio- en t.v.-bezitter 7 met verontwaardiging luisterde en keek - hebben grote bewogenheid bij de Ne- Rei| Jerlanders teweeg gebracht. I rde. 125 en 3 of 11 1 (bi zout bon 'en: of Zi of ni en odat i vk •eina kod ete lin b; estrc Die bewo genheid resulteerde in de miljoenen-op- wj_ j, brengst van de stortingen op de giro- 2'vei «keningen 777 en 999, in de talrijke Rode Eruis-konvooien met afgeladen vracht wagens naar Hongarije en in de harte- ïlijke ontvangst van de duizenden ge- vluchten alom in het land. Andere buitenlandse gebeurtenis sen waren ook van betekenis voor Nederland. Zij brachten ingrijpende gevolgen. De in de zomer begonnen kwestie inzake het Suezkanaal, de korte strijd in Egypte in november en het gedrag van de landen in het Midden-Oosten veroorzaakten een tekort aan aardolie. Dit tekort bracht allereerst het zondagsrijver bod, dat voor de eerste maal op zondag 25 november van kracht was. Later kwamen nog verder gaan de beperkingen voor het verbruik van benzine, dieselolie en huis brandolie. Nederland was gedwon- gen minder gebruik te maken van de auto als vervoermiddel en de Ne derlanders, die met olie hun huizen warm stoken, moesten een minder- behagelijke temperatuur voor lief nemen. Verscheidene Nederlandse burgers wer den op nog een andere wijze aangegre pen door het gebeuren in het buiten land. Zij sloegen aan het hamsteren, en de snel-geslonken voorraden bij de leve- rancies en de in de miljoenen lopende door de banken en spaarbanken terug betaalde spaargelden spraken in dit op zicht een duidelijke taal! Stijgende welvaart. Aan het einde van het jaar 1955 kon gezegd worden, dat dit tiende jaar na de bevrijding van Nederland een jaar was geweest van stijgende welvaart. Nu weer een jaar verstreken is en het jaar 1956 ten einde loopt, kan in dezelfde geest gesproken worden. De stijgende welvaart speelde vooral een rol bij de langdurige loononderhandelingen in het begin van het jaar. Op 21 januari nr- scheen het advies van de Soc.-Econo- mische Raad over de aanpassing van de lonen, maar op 10 februari bleek, dat het loonoverleg iü de Stichting van de Arbeid, waarin zowel werkgevers- als werknemersorganisaties vertegenwoor digd zijn, was vastgelopen. Hierna kon ook in de S.E.R. geen overeenstemming bereikt worden. Het gevolg was, dat van regeringswege getracht werd, de partij en tot elkaar te brengen. Dit gelukte na enige tijd en op 16 maart werd een ak koord bereikt. Geadviseerd werd tot een uitkering ineens van 3 procent, terwijl bovendien de lonen tot zes procent zou den mogen worden verhoogd. Algemeen deelde werkend-Nederland in de uitke ring ineens, terwijl loonsverhoging zeer sterk doorgevoerd werd. Hierdoor kon dus in ruime mate geprofiteerd worden van de stijgende welvaart. Beperking. Maar aan het einde van de maand no vember, op de 28ste, kwam de S.E.R. tot de conclusie, dat het Nederlandse volk de bestedingen zou moeten gaan beperken. Éénstemmig was de raad in de uitspraak, dat deze beperking, op te brengen door de overheid, het bedrijfs leven en de consumenten, een bedrag van f700 miljoen zou moeten opleveren. Reeds eerder was op andere wijze dui delijk geworden, dat het Nederlandse volk genoodzaakt zou zijn zich enige be perkingen op te leggen. De rentevoet steeg aanmerkelijk en het gebeurde, dat verschillende, door gemeenten aangekon digde obligatieleningen moesten worden teruggenomen, omdat het rente-percen tage inmiddels verhoogd was. Op 18 juni trof de regering maatregelen om 't ko pen op afbetaling aan banden te leggen en ook dit was een nieuw bewijs, dat een stijgende welvaart niet ongelimiteerd kon plaats hebben. In het jaar 1956 viel de beslissing van de Staten-Generaal om per 1 januari 1957 de algemene ouderdomsvoorziening door te voeren. Dat was een zeer belang rijk besluit en het getuigde van de toe genomen sociale welvaart in Nederland! De band met Oranje. Belangrijke gebeurtenissen in Neder land, welke in het jaar 1956 plaats had den, werden opnieuw geaccentueerd door de aanwezigheid van de koninklijke fa milie of van een enkel lid van het Oranje huis. Hierdoor bleek, dat de band tus sen vorstenhuis en volk nog steeds hecht is. Dat werd in het bijzonder duidelijk bij het naar buiten treden van de span ningen in het koninklijk gezin. Buiten landse journalisten schreven vele, in Nederlandse ogen vaak dwaze, artikelen over de verhouding tussen koningin en prins en over de invloeden van buiten op ons democratisch volksbestel. Het Ne derlandse volk toonde zich vastberaden en bleef vertrouwen stellen in zijn ko ningin, die zich afwendde van enkele personen, om daarmede haar volkomen instemming met het advies van de drie mannen, Prof. Dr. L. J. M. Beel, Prof. Mr. P. S. Gerbrandy en jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Staehouwer, te betuigen. Enkele maanden duurden de spanningen rondom het hof en het Ne derlandse volk begreep ten volle, dat de koningin in het najaar een rustig vakan tieverblijf nodig had. Het bereiken van de achttienjarige leeftijd door prinses Beatrix was voor 't Nederlandse volk aanleiding zijn blijd schap te tonen, zij het zonder veel uiter lijk feestgedruis. De enige grote feeste lijkheden hadden plaats op 30 juni, bij ue kennismaking van de oudste prinses met de hoofdstad Amsterdam. Doordat prinses Beatrix op 31 januari 18 jaar werd, viel haar de eer te beurt te wor den geïnstalleerd tot lid van de Raad van State, 't adviescollege van de Kroon. Prins Bernhard maakte wederom en kele buitenlandse reizen. In januari ging hij negentien dagen naar Amerika, o.m. voor bezoeken aan vl.egtuigfabrieken en in het najaar was hij opnieuw aan de andere zijde van de Atlantische Oceaan voor het behartigen van de Nederlandse belangen, nadat hij kort tevoren nog eni ge tijd in Tanganjika had veroefd. De belangrijkste gebeurtenissen, welke geaccentueerd werden door koninklijke belangstelling, waren in het jaar 1956 velerlei. Op 17 april stelde koningin Ju liana te Dwingelo de grootste radio telescoop van het vasteland van Europa in werking, op 4 mei onthulde zij het monument op de Dam te Amsterdam, op 11 september opende zij het raadhuis te Heusden, op 13 september was zij aanwezig bij het sluiten van het laatste gat in de dijk rondom Oostelijk Flevo land, terwijl Prins Bernhard op 30 no vember de radarinstallatie voor de Nieu we Waterweg in dienst stelde. Er hadden ook -enkele buitenlandse vorstelijke bezoeken plaats. Het groot hertogelijk paar uit Luxemburg kwam op 5 juni naar ons land en op 15 okto ber en volgende dagen werden de presi dent van Liberia en mevrouw Tubman met grote staatsie ontvangen. Voor prinses Beatrix was 1956 in nog ander opzicht erg belangrijk. Op zondag 26 februari deed zij in Amsterdam be lijdenis van haar geloof, waardoor zij lidmate werd van de Nederlands Her vormde Kerk. Op 3 september ging de prinses naar Leiden, om daar enige jaren aan de door prins Willem van Oranje gestichte univeristeit te studeren. Winter en zomer. Wat de winter en wat de zomer be treft, was het jaar 1956 een vreemd jaar. De nacht van 16 op 17 februari was de koudste nacht sinds het jaar 1850 en de maand augustus was de koudste maand sinds het jaar 1714; De eerste dagen na nieuwjaar 1956 was 't weer redelijk, maar gauw daar na werd het werkelijk winter. Vorst en sneeuw wisselden elkaar af. De velden en wegen waren dagenlang met sneeuw bedekt, terwijl de ijskorst op het water van geen wijken wilde weten. Het Ne derlandse volk moest zich vele narighe den getroosten. Stagnaties bij de spoor wegen kwamen dagelijks voor en het treinverkeer had dagen, waarop het vol komen in de war lag. Niet alleen de mensen, maar ook de vogels kwamen in moeilijkheden en er moesten grootscheepse voedselacties op touw worden gezet om de dieren van voedsel te voorzien. Jong en oud trok in bittere kou naar buiten, voorzien van allerhande voedsel en met vliegtuigen werd deze actie ondersteund. In de bouwvakwereld liet de winter zich ook gelden en op verscheiden plaat sen lag, ondanks de getroffen voorzie ningen als plastic-kappen en brandende kachels het werk lange tijd stil. De scheepvaart op de grote rivieren kon eerst na afloop van de vorstperiode, dank zij de hulp van een machtige ijsbrekers- vloot, weer ongehinderd plaats hebben. Na de barre winter volgde een slechte zomer met veel, te veel regen. Deze zo mer werd een catastrofe voor de land en tuinbouw en de schade aan de oogst werd op f 200 miljoen geraamd. De scha de van de vakantiegangers was in geen geld uit te drukken, maar zij was te lezen op de gezichten bij de thuiskomst in de eigen woningen. De slechte weersomstandigheden spe len ook de scheepvaart en met name de vaart op zee, parten. Veel malen kwamen in de nabijheid van de Nederlandse kust scheepsrampen voor, waarbij Nederland se redders menigmaal bijtijds de schip breukelingen konden overnemen. Soms kwam ook de redding te laatOp 10 januari werd ter hoogte van Kijkduin het Noorse schip „Sidratuen" overvaren, waarbij acht mensen om het leven kwa men, terwijl alleen de stuurman gered werd; op 21 jan. strandde het Noorse schip „Svanholm" bij Den Haag, waarbij alle zestien opvarenden aan veilige wal konden komen; op 28 februari zonk de tanker „Sapanca" in de Westerschelde, gelukkig zonder dodelijke ongelukken; op 29 februari liep de „Ecuador" op de •Terschelingergronden, en hoewel gedu rende de zomer manhaftige pogingen in het werk werden gesteld om het prach tige schip te redden, moesten deze uit eindelijk worden opgegevenop 24 maart kapseisde de kustvaarder „Condor" in de Nieuwe Waterweg; op 30 mei exploi- deerde het Panamese schip „Panaos" op de Noordzee, maar gelukte het aan de bemanning van de IJm. 27 alle dertien opvarenden te redden; op 13 augustus zonk het Nederlandse schip „Hondsrug" in het Kattegat, waarbij de vijf opvaren den omkwamen; op 29 september hep de Nederlandse „Gruno" tegen 'n Rus sisch schip en op 27 september zonk nabij de pieren van Hoek van Holland de Belgische mijnenveger M 927, waar van de 40 leden van de bemanning ge red konden worden. De stormen hielden niet alleen huis op de zeeën. Een winterstorm vernielde in Amsterdam zelfs een dertigtal woonsche pen. Verkeersbeeld: ontstellend. Het verkeer eiste in het afgelopen jaar wederom ontelbare doden. De publiei- teitsorganen spanden zich dag in, dag uit voor de actie om tot een veiliger ver keer te komen, waarbij de bedoeling voorzat om de ongevallencijfers van het jaar 1955: 1.488 doden, 19.125 ernstig gewonden en 14.346 licht gewonden, te doen verminderen. Het gelukte niet en met de dag stegen de cijfers, zowel van de dodelijke als van de gewonde slacht offers. Alle oproepen aan alle verkeers deelnemers om veiligheid te betrachten schenen niet verstaan te worden en de veilig-verkeersdag, welke op 17 oktober viel, was 'n groot fiasco. De moeiten sche nen tevergeefs en het was mede hierom, dat de minister van Verkeer en Water staat op 9 november aankondigde, dat de maximum-snelheid van 50 km. in de bebouwde kom weer zou worden inge voerd. Wie een volledige lijst van alle ver keersongevallen in de afgelopen twaalf maanden onder ogen zou krijgen, zou ontsteld zijn over het onherstelbaar leed, dat is aangebracht. Drie doden en elf gewonden waren te betreuren bij het kantelen van een autobus bij Nieuw-Lek- kerland (10 april), 2 doden nadat een auto bij Schalkwijk van een dijk was ge reden (1 mei), 2 doden bij een botsing tussen een bus en een motor onder Bus- sum (10 mei), 2 doden en 30 gewon den bij een aanrijding tussen een autobus en een auto nabij Herten (2 juni), 30 ge wonden bij een busongeluk in Doetin- chem (27 september), 6 doden bij een ongeluk met een auto nabij Uden en 2 doden bij een ongeval onder Hoevelaken (12 november), terwijl het ernstige auto busongeluk te Ulm in Duitsland, waarbij zeven. Nederlanders omkwamen, die met een Zwijndrechtse bus op reis waren, door de vreemde gang van zaken bij het proces tegen de Duitse veroorzaker van het ongeval nog bij velen in de herinne ring leeft. De spoorwegen reden niet het gehele jaar veilig. Op 15 november ontspoorde een trein bij Maassluis en op 20 novem ber had te Dalfsen een treinbotsing plaats, waarbij twee reizigers gedood werden. Het wegverkeer zag verscheidene lichtpunten. Op 18 januari kon de tun nel onder de spoorbaan bij Vlaardingen- Oost in gebruik worden genomen, in de loop van het jaar kon de grote weg van Utrecht naar Arnhem inet een nieuw traject worden verrijkt en aan het einde van het jaar waren de werkzaamheden, zij het nog in een voorbereidend stadi um, in volle gang voor de aanleg van de IJ-tunnel te Amsterdam. Op verdiensten beluste autobusonder nemers moesten constateren, dat de vei ligheid van de passagiers boven alles gesteld wordt. Gedurende de zomer maanden trad de verkeerspolitie streng op tegen eigenaars van slecht-onderhou- den bussen en bij een van deze gevallen werd voor het kantongerecht te Den Haag gesproken van „rijdende kruitva ten". Handen vol. CKJOOOOöOCööO Zaterdag 5 januari q a.s. hopen onze lieve n ouders en grootouders G. J. AITINK Q g W. AITINK- g Q BIELEMAN Q hun 40-jarig huwe- lijksfeest te herden- U Icpn Q 0 0 Dat zij nog lang ge- Q Q spaard mogen blijven Q is de wens van hun Q Q dankbare kinderen O Q en kleinkinderen: Q J. Aitink w X J. W. Aitink- X Dollekamp q Gerrit en Willy q •X A. Nieuwenhuis- X Aitink X x A. Nieuwenhuis g q Mini en Rinus q O Holten, dec. 1956 v 5 Oranjestraat 27. g OiO OsO O-O OaO OO CSO AFWEZIG 31 dec. na spreekuur en 1 januari. Praktijk wordt waargeno men door Dr. Nagelhout. OSO ceo 080 OSO OiO OiO In plaats van kaarten Maandag 7 januari q a.s. hopen wij D.V. de q g dag te herdenken, dat g q onze lieve ouders r s H. KLOOSTERBOER Q A. KLOOSTERBOER- Q 0 NIJLAND 0 ^25 jaar in het huwe- q lijk zijn verbonden, r Q Dat ze nog lang ge- g 8 spaard mogen blijven r is de wens van hun g q dankbare kinderen Q 0 G. v. d. Brink- 0 Q Kloosterboer D A. v. d. Brink C 0 M. A. Paalman- Q U Kloosterboer 0 G. Paalman O Dijkerhoek, dec. '56. Q Gelegenheid tot feli- X g citeren maandag 7 g jan. 1957 's middags van 2.30 tot 4.30 en X 's avonds na 7 uur in café ,,'t Bonte Paard" g coaoojooooooso Abonneert U op Holtens Nieuwsblad Inlichtingen bij het Algem. Ziekenfonds, Larenseweg 3 Telefoon K 5483-224 Verzekering tegen Ziekenhuis- en Dokterskosten TE KOOP 5 SHETL. PONY'S 2 merries 3^ en jaar (dr.), 2 ruintjes IV2 en 2V2 jaar, 1 veulen (merrie). J. ENDEMAN, Groters- weg 1, Winterswijk. TE KOOP DR. B.B. ZEUG a. d. t. 29 december. E. J. MARSMAN, Dijkerhoek 73. De justitie had in het afgelopen jaar niet alleen haar handen vol aan het weg verkeer. Het bestrijden van de misdaad en het opsporen van inbrekers en plegers van moordaanslagen moest met kracht voortgezet worden. Op 13 januari werden aangehouden de directeur en een com missaris (een oud-wethouder), die be trokken waren bij malversaties bij een bank, terwijl enkele dagen later de re cherche in dezelfde stad gefronteerd werd met 'n boekhouder, die in enige maanden kans had gezien een bedrag van f 18.000 te verduisteren. In augustus speurde de politie in het gehele land naar de daders van een te Ede gepleegde wa pendiefstal, waarbij uit een kazerne ver scheidene karabijnen en pistolen waren weggehaald. Het bleek een bravourstukje te zijn van enige studenten, die tenslotte in Den Haag werden aangehouden. Onbegrijpelijk was de aanslag op een Haagse agent van politie, die op 5 juni, terwijl hjj in een posthuis in een park wachtdienst vervulde, door een veertien jarige jongen met 'n bijl dodelijk werd getroffen. In Den Haag gebeurde nog iets bijzonders. Op een zondagmorgen in juni kwam men tot de ontdekking, dat de beenderen van Mussert van de Algemene begraafplaats verdwenen waren. Alhoe wel later bleek, dat de onbekenden toch niet het stoffelijk overschot van de ex- N.S.B.-leider in hun bezit hadden, werd tot nu toe geen spoor van de daders ge vonden. Het gehele jaar door werd het Neder landse volk geconfronteerd met de pro cessen tegen de Nederlanders in Indone sië. Met bepaalde genoegdoening kon aan het begin van december worden verno men, dat Nederland zich opmaakte om deze gang van zaken aanhangig te maken bij het Internationale Hof van Justitie. Aan het begin van het jaar trok het proces tegen Jungschlaeger de aandacht. Het gehele volk reageerde fel toen be kend werd, dat tegen deze vaderlander de doodstraf was geëist. Voordat de rech ter evenwel zijn uitspraak deed, over leed Jungschlaeger op 19 april. Daarna zetten de Indonesiërs het procc3 tegen Schmidt met kracht voort en mevrouw Mieke Bouwman, die Jungschlager reeds op zulk een voortreffelijke wijze had bij gestaan, kon met haar pleidooien niet bereiken, dat de rechter tegen Schmidt een andere straf dan levenslang uit sprak. De koningin sprak naar het hart van het Nederlandse volk door aan de ver dedigster een hoge koninklijke onder scheiding uit te reiken, nadat zij naar Nederland was ontkomen. Allerhande gebeurtenissen. Wie het jaar 1956 hoe langer hoe meer in zijn herinnering terugroept, zal zich ook steeds méér gebeurtenissen voor de geest kunnen, halen. Een enkele bizon- derheid moge hier nog aangestipt wor den. Op 5 januari nam de heer J. van Tilburg afscheid als wethouder van Rot terdam, teneinde het gouverneurschap in Suriname te aanvaarden; gedurende de eerste maanden van het jaar was er in IJmuiden een trawlerstaking; op 9 ja nuari kreeg de heer A. Pelt, plaatsver vanger van Hammerskjoeld, het eredoc toraat aan de Amsterdamse universiteit; op 16 januari kwamen de eerste zilve ren guldens in omloop; in april protes teerden de studenten allerwegen tegen de beknotting van de studie vrijheid en... zij hadden succes; in augustus bezocht de Amerikaanse magnaat H. B. Cantor Nederlandse zeehavens om te onderzoe ken of hier 'n eindpunt van z'n goedkope oceaanreizen te maken zou zijn; in de zelfde maand kwamen de vijf kinderen Zandvliet, als verstekelingen aan boord van de „Órontes", vanuit Australië naar Nederland, omdat zij naar hun moeder in Den Haag verlangden, en in het na jaar heerste er te Ouderkerk aan de IJssel een ware kraaienplaag. Zo waren er vele bijzondere gebeur tenissen; het met veel ophef aangekon digde Twaalf-Provinciënhuis te Rotter dam werd een fiasco; de Ned. Spoorwe gen stelden parapluies voor verhuur be schikbaar; in Arnhem protesteerde een vader omdat zijn dochter afgebeeld stond in een boekje, waarbij op de foto te zien was dat een galante jongeman de knopen van haar japon vastmaakte; de „Siba- jak" bracht de 33.333ste emigrant, de Rijswijker Piet v. d. Meer, naar Austra lië; Rotterdam maakte zich vele zorgen over de aanleg van een oliepijpleiding naar de Middellandse Zee; in mei gin gen verscheidene Ambonnezen in staking en dank zij tactisch optreden kon voor komen worden, dat een grote groep Am bonnezen de nacht van 28 op 29 maart doorbracht op het Plein 1813 in Den Haag; in mei staakten de bouwvakarbei ders; in juli bezocht een Russisch smal deel de Maasstad, terwijl tenslotte in deze rij van alerhande gebeurtenissen de ver kiezingen niet mogen vergeten worden, omdat deze, zowel voor als na 13 juni, zolang in het middelpunt van de belang stelling hebben gestaan. Rampen. Rampen van grote omvang bleven het land bespaard, al zullen er Nederlan ders zijn, die de uitslag van de woning telling, in het midden van het jaar ge houden, als 'n ramp zullen beschouwen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek moest aan de hand van de ingezonden telformulieren uit alle steden en dorpen tot de conclusie komen, dat er een tekort bestaat van 258.000 woningen! Verscheidene grotere en kleinere bran den deden opnieuw hun vernietigend werk. In januari vielen in een opslag plaats te Hoogeveen 5.000 ton suiker, anderhalf miljoen blikjes conserven, 8 ton blik en grote hoeveelheden meel ten prooi aan de vlammen; op 4 februari brandde in Nijkerk een knopenfabriek uit, waardoor 200 arbeiders zonder werk kwamen; op 12 februari ontstond brand in de Diamantbeurs te Amsterdam; op 25 april brandde de woning van de In dische ambassadeur te Wassenaar geheel uit en op 1 november verdween, dank zij 't vuur, de fruitloods te Hoek van Hol land. Het vuur deed ook zijn vernietigend werk bij vele straaljagers van de Neder landse luchtmacht. Het ergst waren de gevolgen toen op zaterdag 22 september te Eindhoven een straaljager in aanra king kwam met woningen en de uitstro mende benzine verscheidene woningen in brand stak. Nog drie. Het jaar 1956 is rijk aan gebeurte nissen geweest. Nog drie moeten in dit binnenlands jaaroverzicht genoemd worden. Vele maanden duurde het ru moer rondom de burgemeester van Den Haag, Mr. F. M. A. Schokking, die voor de eerste maal in een krantenpublikatie beschuldigd werd van verraad van een joods gezin. De zaak werd besproken door rechtscolleges, de Tweede Kamer en de ministerraad, en het gevolg was, dat Mr. Schokking zelf het laatste woord sprak. Hij vroeg in de zomer zijn ontslag. Op 1 oktober volgde, dank zij oplet tendheid in Muiden, de ontknoping van de affaire van de valse tien-gulden bil jetten, welke affaire ongerustheid in het land veroorzaakte. Een Amsterdammer had kans gezien, zonder hulp van door gewinterde valse munters, honderden biljetten overal in het land uit te geven. De beloning voor de Muidense oplettend heid kwam op de dag voor Sinterklaas, toen de Nederlandse Bank voor bijna f 2000 aan beloningen liet uitdelen. Het derde waarvoor de aandacht ge vraagd wordt, was eigenlijk niet één ge beurtenis. Een deel van de Nederlandse jeugd geraakte in vervoering door de „Rock and Roll". Alhoewel de uitingen van dit deel van de jongeren aanvanke lijk een goedaardig karakter aannamen, werden zij ernstiger na de Hongaarse zondag, 4 november. Het was voorname lijk de jeugd, die de politie noodzaakte fel op te treden en met gummiknuppel, sabel en pistool de relletjes te bedwingen. Gelukkig ebden de relletjes spoedig weg en het Nederlandse volk toonde zich eensgezind in de hulpverlening aan de Hongaren. De wens voor 1957 is, dat deze eensgezindheid zich blijvend op alle gebieden zal manifesteren.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 3