H< :bar Uit het plaatselijk parlement f Geslaagde oratorium-uitvoering Soli Deo Gloria jv w ADVERTEREN DOET VERKOP! ri( M'ST Maak van elke dag Een Veilig-Verkeersdag Begrotingen gaven weinig stof tot gedachtenwisseling. Komt 't nieuwe slachthuis spoedig? Kleine verho ging elektriciteitstarieven. Be schouwing over het afgelopen jaar. Zoals in ons vorige nummer reeds in het kort werd vermeld, heeft de gemeen teraad donderdag van de vorige week onder voorzitterschap van de burge meester, Mr. W. H. Enklaar, de gemeen tebegroting en de bedrijfsbegrotingen voor het jaar 1957 behandeld en vast gesteld. De behandeling nam de middag en 'n deel van de avond in beslag, maar le verde weinig belangrijke discussies op. Er zullen belangrijke investeringen moeten worden gedaan, maar de voor bereiding en de beslissing daaromtrent is reeds in vorige vergaderingen geval len. Bovendien bestaat er grote on zekerheid omtrent de financiële moge lijkheden in de naaste toekomst. In een breed opgezette oudejaarsrede, welke men elders in dit blad vindt afgedrukt, heeft de burgemeester hierbij uitvoerig stilgestaan. Er werd van de zijde van de raad aan gedrongen op de bouw van een nieuw slachthuis, terwijl een voorstel werd aangenomen tot verhoging van stroom- prijs voor het huishoudelijk tarief in verband met de doorberekening van de verhoogde kolenprijs. Alvorens de raad de begroting ter hand nam, deed de voorzitter medede ling, dat de heer W. Reilink heeft in gestemd met de verkoop van enkele percelen grond ten behoeve van het uitbreidingsplan voor de Gaarden, waar voor een onteigeningsprocedure wordt gevoerd. (Inmiddels zijn thans ook an dere grondeigenaren bereid gevonden hun gronden aan de gemeente over te doen.) Naar aanleiding van een missive van de Minister van Binnenlandse Zaken, ging de raad er mede akkoord, dat de salarissen van het gemeentepersoneel bij wijze van voorschot zullen worden verhoogd met 6 pet. en 5,6 pet. Het laatste percentage a7s compensatie voor de heffing van de bijdrage in de kos ten van het Algemene Ouderdomspen sioen. Met de heer J. A. Wegstapel (Diesen- plas) werd een ruiling van grond aan gegaan voor het Gaardenplan, terwijl •wegens de beëindiging van het pacht- contract voor gronden in dit plan aan G. J. Aitink, A. Rosman, J. Traanman en Broers schadeloosstellingen werden vastgesteld. Huurvaststelling. De huur van de beide middenstands woningen in het complex Boschkamp werd bepaald op f700,—. Verschillende leden toonden zich niet erg ingenomen met de omstandigheid, dat geen afzonderlijke huur voor de warmwaterboiler zal worden berekend, terwijl dit bij verschillende woningwet woningen wel het geval is. Bovendien vond men de huur in vergelijking met deze woningen aan de lage kant. Het zijn nogal dure huizen geworden, zo werd nog opgemerkt. De Voorzitter wees er op, dat reeds tevoren met deze omstandigheden re kening is gehouden, toen de plannen ter tafel kwamen. Men is er toen mee in zee gegaan. Met een toekomstige huurverhoging wordt het huurverschil waarschijnlijk in een juister verhou ding gebracht. In deze huizen hoort naar de mening van de burgemeester een boiler. Een suggestie om de huur tijdelijk vast te stellen, werd niet aanvaard. De ontruimingstermijn van enkele onbewoonbaar verklaarde woningen in de Tuinstraat werd met een jaar ver lengd. Tot gedelegeerden in het bestuur van de bouwvereniging „Beter Wonen" werden benoemd de heren A, Jansen en E, Dikkers. De heer Jansen stelde de vraag of deze woningen aan de gemeente over gaan. De Voorzitter zou dit wel beter ach ten. Een beslissing moet echter wor den afgewacht. De leden van de woonruimtecommis sie, de heren J. Kroon (voorzitter), J. H. Assink, G. J. Bouwhuis, G. Brands en mevr. J. Jansen-van de Brink, wer den met bijna algemene stemmen her benoemd. De Voorzitter wilde de commissie wel zeer bedanken voor het werk, dat zij telkens weer verricht. De commissie tot wering van school verzuim werd met enkele leden uitge breid. De heer B. H. Brouwer werd herbenoemd, de heer G. J. Langen- barg werd gekozen in de plaats van wijlen de heer A. J. Goldstein, terwijl voorts nog benoemd werden de heren J. W. Witmer en H. Wierda, hoofden van scholen te Dijkerhoek en Espelo. Het bedrag per leerling voor de bi- zondere school werd vastgesteld op f 50,92 per jaar. Het bedrag der werkelijke kosten van het o.l. onderwijs werd vastgesteld op f 21.326.45 (zonder salarissen onder wijzers). De bizondere school heeft over 1955 een voorschot genoten ten bedra ge van f21.014.46, zodat zij nog krijgt toegewezen f211,99. Begroting 1957. Alvorens tot artike^gewijze behande ling van de begrotingen over te gaan, bracht de Voorzitter 'n woord van hul- de aan de secretaris, die de traditie hersteld heeft om de begroting klaar te hebben voor de intrede van 't jaar, waarvoor zij moet gelden. Hij heeft daarbij de steun der ambtenaren ge had, aldus de burgemeester. De post „Representatiekosten" wil de de heer Landeweerd wat besnoeien. Hij verklaarde zich tegen verenigings cadeautjes e.d. De burgemeester wees er op, dat in enkele gevallen hieraan niet valt te ontkomen. Het geschiedt slechts zeer sporadisch. De post vraagt een belangrijk bedrag voor koffie en thee, waarin door de ambtenaren wordt bijgedragen. Op 'n vraag van de heer Landeweerd betreffende „garantiebijdragen voor de drinkwatervoorziening", deelde de bur gemeester mede, dat deze bedragen, worden uitgekeerd bij onvoldoende ren dabiliteit van de uitbreidingen. De heren Soer en Rietberg wezen er op, dat de mensen, die drinkwater no dig hebben, het niet krijgen, terwijl anderen, b.v. in de Beuseberg, het on gevraagd krijgen. In het Broek zitten ze er om te springen, aldus de heer Rietberg. De post „bad- en zweminrichtingen", welke als ..pro memorie" was uitgetrok ken, gaf de heer Soer aanleiding er op te wijzen, dat het grondwerk voor 't zwembad al mooi op weg is. De voor zitter verklaarde, dat het geld er wel komen zal. Voor de reservisten van Steun Wet tig Gezag werd een post van f 100,— uitgetrokken voor een kopje koffie na de oefeningen. De BB krijgt dit ook, zeide de burgemeester. Bij de post „Onderhoud van water leidingen" drong de heer Rietberg aan op aanbesteding van het schoonmaken en vroeg dit niet door de eigen mensen te doen geschieden, aangezien deze op de wegen niet gemist kunnen worden. Op een vraag van de heer Lande weerd wat de reden is, dat de gemeen te verschillende waterleidingen in het gebied van het waterschap „De Schip beek" moet schoonhouden, antwoordde de burgemeester, dat de gemeente op de ligger staat. Hij vond dit eigenlijk te dol en z.i. moeten de aangelanden dit betalen, maar het is niet zo eenvou dig deze zaak veranderd te krijgen. Uit de discussies bleek, dat het wa terschap machinaal wil gaan ruimen en dat de gemeente-arbeiders de vuile Pe terswaterleiding hebben moeten schoon maken. De heer Brands zou wel een proce dure willen voeren om te zien of de gemeente tot onderhoud verplicht is, maar de voorzitter antwoordt, dat de adviezen hieromtrent niet gunstig lui den. Besloten werd te trachten het onder houd aan te besteden. Bij de post „Huur van het Sportdal" vroeg de heer Soer of hier geen wa terleiding kan komen, terwijl de heer Brands de vraag opwierp of het geen tijd wordt, dat de gemeente deze gron den in handen krijgt. De kosten van het aanleggen van wa terleiding zijn hier zeer hoog, maar B. en W. zullen dit nog eens overwegen, omdat er inderdaad behoefte aan be staat. Ook zal men de vraag van de heer Brands nader overwegen. De heer Soer was verder van oor deel, toen deze post aan de orde kwam, dat de plattelandsbibliotheek weinig keuze heeft in goede boeken en dat er niet veel aan is. De bibliotheek van Volksonderwijs was z.i. beter. De Voorzitter zegde toe aan het be stuur een brief te schrijven over deze aangelegenheid. Bij de behandeling van de post „Sub sidies" drong de heer Soer aan om wel een subsidie te verlenen aan „Pro Re- ge" en 't Humanistisch Thuisfront. Dit is belangrijk werk voor de jongens, die onder de wapens zijn en van andere zijde wordt hier ook veel voor gedaan. Als de bedragen te vinden zijn uit eigen middelen, had de Voorzitter hier geen bezwaar tegen. Hij noemde het echter in de eerste plaats rijkstaak. De heer Landeweerd wilde wel aan „Pro Rege", maar niet aan het Huma nistisch Thuisfront een subsidie verle nen. Hij zag daarin een gevaar voor de Christelijke jóngeren. De Voorzitter wees er op, dat 't juist de kracht van de democratie is, dat men ook met de minderheid rekening houdt. Ik ben geen humanist, aldus de heer Soer, maar ik ben er wel voor, dat ook deze tehuizen worden geholpen. Ook de heer Dikkers was van oordeel, dat beide stromingen behoren te worden gesubsidieerd. Wethouder Teeselink meende, dat het beter is een beroep te doen op het par ticulier initiatief. Met de aantekening, dat de heren Landeweerd en Teeselink geacht wil den worden te hebben tegengestemd, werd aan beide militaire tehuizen een subsidie van resp. f50.- en f5,- toege kend. Nieuw slachthuis. Bij de behandeling van de begroting van het slachthuisbedrijf vroeg de heer Klein Velderman of er met de plannen nen voor een nieuw slachthuis voort gang wordt gemaakt. Uit het antwoord van de Voorzitter bleek, dat het rapport van de directeur, de heer Vegter, is binnengekomen. Hij acht het wenselijk dit met B. en W. en de slachthuiscommissie te bespreken, alvorens het in de raad komt. De bur gemeester ziet in het exploitabel ma ken een zware dobber. Een groot aantal bezoekers heeft vrij dagavond van de vorige week bijzonder genoten van de stijlvolle uitvoering en keurige vertolking van de bekende Frie se componist R. Beintema „Christus Ge boorte", die onder leiding van haar di rigent, de heer W. van Erkelens, door de Chr. Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria" werd gegeven in het ge bouw van de Ned. Herv. Kerk. Aan deze uitvoering werkten o.m. mee het Glanerbrugs Klein Orkest onder lei ding van Dr. van Waardenburg, piano en de Holtense organist, Anton Koop man. Het kerkgebouw was goed gevuld en het talrijk publiek heeft met intense aan dacht geluisterd naar de mooie uitvoe ring van koor en orkest, waarbij als so listen optraden Kees Deenik, bariton en Mevr. R. Bolink-Landeweerd, sopraan. Het was de eerste keer, dat de uit voering met orkestbegeleiding plaats vond en zij vormde zeker het hoogte punt van de reeks van uitvoeringen, welke Soli reeds op haar naam heeft. Hoe prachtig klonk de zang, die dooi de begeleiding van 't orkest volume en diepte kreeg, telkens afgewisseld dooi de recitatieven gezongen door Kees Dee nik met zijn volumineuse bariton en de prachtige sopraan van mevr. Bolink- Landeweerd. In het ieerste deel „De Verwachting" komt het tot een getemperde climax als het koor zingt: „Maak U op, wordt licht, want Uw licht komt en de heerlijkheid des Heren gaat over u op". Het is een van de mooiste passages in dit oratorium, dat reeds eerder door Soli werd uitge voerd. Het oratorium bestaat verder uit de de len „De aankondiging", „De Vervulling" en „De Herders". Telkens wisselen hier het gehele koor, mannenkoor en vrou wenkoor elkaar af en zorgt het orkest voor de muzikale 'inleiding. De zware mannenstemmen gaan over in de melo- dieuse en dikwijls ijle vrouwenstemmen en in ieder deel heeft de componist 'n hoogtepunt gelegd. In ieder deel is ook teven plaats voor samenzang van de be zoekers. Het oratorium eindigt met het geza menlijk zingen van het bekende lied, dat de geboorte van Ohristus verkon digd: „Daar is uit 's werelds duistere wolken een licht der lichten opgegaan". De opmerkzame toehoorder zal bemerkt hebben, dat de uitvoering niet geheel foutloos verliep, maar dat was in de ge geven situatie ook moeilijk anders moge lijk, wanneer men bedenkt, dat koor en orkest slechts enkele malen samen heb ben kunnen repeteren, zodat de uiterste concentratie werd gevraagd van zangers en musici. In dit licht bezien mag gezegd wor den, dat de heer Van Erkelens met zijn koor op een uitstekende uitvoering kan terugzien. Hij beheerste het geheel en kwam tot een bijzonder goede pres tatie. Soli heeft, naar het ons voorkomt, met deze uitvoering veel eer ingelegd. De samenkomst werd geopend door Ds. J. H. Israël, Herv. predikant, die voorging in gebed en getuigde van de zinvolle wijze om te luisteren naar het kerstgebeuren. Ds. R. A. Hoogkamp, Geref. predikant, bedankte de heer Van Erkelens en zijn medewerkers voor de prachtige uitvoe ring en noemde het een voorrecht om telken jare weer te mogen luisteren naar een dergelijke vertolking van de kerst boodschap. De heer Klein Velderman was niet zo pessimistisch. Hij zag in de door de directeur opgezette exploitatierekening voldoende perspectief om tot de bouw over te gaan. Wethouder Teeselink achtte enige ga rantie nodig voor 't aantal slachtingen. Onlangs was er reeds navraag voor de slachting van 1000 varkens in de week. De heer Soer was van oordeel: het oude van de baan of een nieuw slacht huis. De heer Rietberg wilde het rap port afwachten en waarschuwde, dat men met dergelijke investeringen in kleine gemeenten voorzichtig moet zijn. Wethouder Teeselink en de heer Brands wezen op de mogelijkheden bij slachtingen door de GOS. Deze brei den zich nog steeds uit. Bij de begroting van het GEB werd besloten de stroomprijs voor huishou delijke doeleinden met een halve cent te verhogen en op 8 cent per kWh te brengen wegens doorberekening van de verhoogde kolenprijzen in de kolen- clausule. Een maatregel, die volgens de voorzitter zeer onaangenaam is, maar noodzakelijk genomen moet worden. Aan het Wit-Gele Kruis te Heeten en Nieuw-Heeten werd een subsidie toe gekend van f78,—. Bij de rondvraag verzocht de heer Jansen aandacht voor het pleintje aan het begin van de Beusebergerweg. De heer Rietberg vond de weg bij de ga rage Muller veel te nauw en verzocht verbreding. De Voorzitter zegde toe, dat B. en W. hieraan aandacht zullen besteden, even als aan de verlichting van de Kolweg, waarop de heer Soer de aandacht ves tigde. De TL-verlichting van de laat ste jaren wordt successievelijk uitge breid, aldus de voorzitter. Hierna sprak de burgemeester zijn Oudejaarsrede uit, welke men elders vindt afgedrukt. Dankwoord. Het oudste raadslid, de heer Vene klaas Slots, bedankte de voorzitter voor zijn hartelijke woorden en bracht hem in het bizonder dank voor de voortref felijke leiding, welke hij steeds heeft gegeven aan de raadsvergaderingen. Onder Uw leiding is ook in dit afgelo pen jaar weer heel wat tot stand geko men, aldus spr. De uitbouw van onze gemeente begint grote vormen aan te nemen. De lang gekoesterde wens om hier industrie te vestigen, is binnen af zienbare tijd een feit. De woningbouw 'gaat steeds verder. Een schaduwzijde is echter, dat nu er grote werken op stapel staan, de ge meenten de mid leien ontnomen wor den om hun plannen te verwezenlijken. De heer Veneklaas Slots wilde hier op niet verder ingaan, maar de hoop uitspreken, dat het God behagen mag, dat men in het komend jaar weer in rust en vrede mag voortbouwen. Moge de samenwerking ook in 1957 besten digd blijven. Ook U, heren wethouders en secretaris, dank voor de goede sa menwerking. Spr. eindigde met allen een Geze gend Kerstfeest en 'n Gelukkig Nieuw jaar toe te wensen. Wethouder Teeselink sloot zich mede namens de zieke wethouder Wegsta pel en de heer Wansink bij deze woor den aan en zeide steeds zo bizonder de sfeer te waarderen, waarin de voorzit ter de vergaderingen weet te leiden. Verschil van inzicht doet aan de goede verstandhouding onder diens leiding geen afbreuk. Spreker hoopt ook in de toekomst op de medewerking van de raad. Met een korte dupliek sloot de bur gemeester hierna de vergadering. KERSTBIJEENKOMSTEN PLATTELANDSVROUWEN. De afdelingen van de bond van telandsvrouwen in Dijkerhoek en E: hielden de vorige week hun kers dingssamenkomsten. De bijeenkomst in Espelo had plaa'j donderdagavond in het schoolgebouw daar. De presidente, mevr. R. Wie Postma, las 'n kerstverhaal, terwijl n J. W. Krikkink-Aijtink een aardige leiding hield. Een koortje zong kerstliederen, terwijl de secretary mej. E. van de Ridder, enkele gedit voordroeg. In de pauze werd zelfbereid gebak presenteerd, zodat de dames elkau jevende bakkunst eens konden beoordelen. Deze avond vormde een waardig van het eerste kalenderjaar, dat deling bestaat. Dijker!#1 AANBESTEDING RIOOLWATER ZUIVERINGSINSTALLATIE. Vrijdagmorgen werd ten gemeente- huize te Holten door B. en W. in het openbaar aanbesteed het bouwen van een rioolwaterzuiveringsinstallatie met bijbehorende werken in het Holterbroek onder architectuur van het Ingenieurs bureau Dorr en Oliver N.V. te Amster dam. Ingeschreven werd als volgt: N.V. Arnhem Zuid te Velp f 433.500 Fa. B. Molenveld te Hengelo (O.) 432.500 N.V. Aann.-Mij. vh. H. W. ten Pas te Enschede 414.500 Schrale's Beton- en Aann.Mij. N.V. Zwolle 385.840 Gebr. Hulshof, Tubbergen 379.800 G. H. Bröring, Apeldoorn 379.000 G. F. ter Wee, Geesteren (O.). 378.700 Fa. Gebr. Brok, Enter 378.000 Aan.-Mij. ter Beek-Miel, Almelo 378.000 H. en A. Haverkort, Vroomshoop 375.000 J. Joostens, Enschede 368.650 N.V. Aannemersbedr. Schipper en Meijerink, Hengelo 365.900 G. F. Tebbe, Almelo 352.400 Aannemersbedrijf vh. M. Joos- ten te Enschede 350.500 Fa. E. Odink, Eibergen 349.400 Fa. L. J. Haax-man, Raalte 345.000 H. A. ten Thij, Enschede 342.260 H. Teutelink Zn„ Enschede 340.000 Siemerink's Bouw- en Beton bedrijf, Wierden 335.500 Fa. van Mei'ksteijn Zn., Enschede 335.500 Bouw-, wegen- en betonbedrijf H. G. L. Fox te Hengelo 319.800 Fa. H. v. Haarst, Enschede 318.200 G. J. Bossink, Enschede 313.800 De begroting bedroeg f331.600. De gunning is in beraad gehouden. an ver c Hong naawler. andse inanciël >riande ondei In Dijkerhoek waren bijna alle Éijn en opgekomen om deze wijdingsavond b mtkome wonen. Zij werd geopend met het gen van Gez. 10, waarna de presidi tend za mevr. Witmer-Hubers, een kort komstwoord sprak. Na het zingen Gez. 8 vervolgde zij het programma het lezen van het kerstevangelie. Gezongen werd nog het mooie ki jjarsav lied „Stille nacht, heilige nacht", wa< ring een gedicht werd gelezen door mevr v. d. Brink-Kloosterboer. Nadat enige tijd was gepauzeerd door mevr. M. Reiiink-Kers een kerst - hebl haal gelezen, terwijl mevr. M. Rei Wibbelink een gedicht declameerde. Er heerste een echte kerstsfeer zaal van 't Bonte Paard door de vet iekenin r-ing met dennegroen en kaarsjes kerstboom, die er pi-ijkte. Tussen de verschillende bedrijven den'kerstliedei-en gezongen en ten vertelde mevr. Witmer-Hubers nog kerstverhaal. De bijeenkomst werd sloten met het zingen van Gez. 281, was weer een bizonder goede avond de afdeling. De hel Alle seu zul geschiet eacties tei ivelhaas v net vei :j] jerland genheic brengsl APPELBEIGNETS (pl.m. 20 stub Deze moeten gebakken worden dra het beslag gemaakt is. Ongeveer 4 zure appelen, 125 (anderhalf kopje) bloem, en 3 (2 theelepels) bakpoeder of 1! zelfrijzend bakmeel, 1,5 dl 1 kopje) melk of water, zout frituurvet. De klokhuizen uit de appels bot de vruchten schillen en in schijven! den. Van bloem en bakpoeder of n rijzend bakmeel, zout en water of a 'n glad beslag maken. De schijven li in juist even onderdompelen, zodat geheel bedekt zijn met beslag, in het midden nog een opening ve nen. De beignets b.v. met een breins uit het beslag halen en in een koe! pan of in een diepe pan met hete of vet snel aan weerszijden bruinb ken. De beignets met suiker bestro en en warm of koud opdienen. Eruis-1 wagens lijke o ïluclitc Ai sen Nede geve kwe: kort en li Midt tekc brac bod, zone was de van bra: gen des der wai beh nen Ver den c pen i land. de sn ranci door betas zicht Aa geze de t weer 1956 O VE L G VERKEER Weest op uw hoede I Verkeer slecht zichtbaa Uitzicht belemmerd BIJ SLECHT ZICHT GROOT LICHT N333» VOETGANGERS, WEET WAAR U LOOPT! De afstand tot een naderende auto is bij avond niet gemak kelijk te schatten. Voetgangers rekenen er soms op, dat het snelverkeer hen wel zal zien, maar bij donker weer (en vooral als het regent!) steken ze bijna niet af en worden als het ware één geheel met de omgeving. Dan is het van groot belang dat de voetganger op buiten wegen links loopt. Hij kan dan niet verrast worden door achteropkomend verkeer en ziet tegemoetkomend verkeer dui delijk aankomen. Als het mist, en dat gebeurt in de herfst nog wel eens, kijk dan goed uit! Voertuigen doemen dan onverwachts voor U op. Houdt steeds voor ogen: MAAK VAN ELKE DAG EEN VEILIG-VERKEERSDAG! sche misc ione het Arb werl digc ook berc reg< en i enig koo uitl bov den dee rinj ste: dus

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2