Regering volgt SER-adviezen DOLMAN BUITENLANDS OVERZICHT «Borstelen Is voeren» Plaats Uw F ami! ieber ickten m HQLIENS NIEUWSBLAD DE BOER en zijn BEDRIJF Maatregelen op komst Ook voor 1957 een Valentijn bloemenhulde VEILIG VERKEER ill i en nieuwe ontwikkeling tekent zich -mbj jongarije af. Tot vorige week onder- jelde de regering van Janos Kadar centrale arbeidersraad te Boedapest ^f^rde beste wijze, waarop de toestand biete Hongarije naar ieders wensen het ie zou kunnen worden geregeld. Kadar u-ko: est natuurlijk vasthouden aan de com- is g< listische en zelfs Russiche voet in 'oor; van het Hongaarse volk, maar jare ieet hij dan titoïst te zijn, de arbei- iraad, overigens helemaal niet be- a om de kapitalistische toestanden vroeger te herstellen, moest van zijn c t toch aandringen op een zo groot selijke vrijheid, wilde er in het land zekere eenheid van inzicht tussen rnber Diking en regering kunnen groeien. ;1 K E Kadar zo lang met de arbeidersraad >f n; ft onderhandeld, zou men toe kun- oudtschrijven aan zijn wens toch een ere populariteit voor zijn bewind te derven. Maar daarvoor was er wer- ijk al te veel gebeurd. Er was dan lt jicht geen sprake meer van een open- verzet, het lijdelijk verzet van de ïgaarse bevolking treft land en re- aj ing zeker niet minder. ,ai )m de greep op de massa te herwm- 1, om de massa weer tot angstige on- kou werping te krijgen, wilde Kadar zich de arbeidersraden ontdoen, die voor jevolking het symbool van een nieuwe waren geworden. Hij liet vele leden arbeiders- en fabrieksraden in het hele land arresteren, waartegen de arbeidersraad protest aante- >esli; I1 s kli erfst md: 13 vai va: artil waarloost, met uitzondering van Zweden dan, gaat men in verband met de toe stand in de wereld weer wat aandacht aan de verdediging besteden. IJsland, dat deze zomer het verdrag met Ame rika had opgezegd, dat de legering van Amerikaanse troepen op het eiland re gelde, heeft nu een nieuwe overeenkomst gesloten, waarbij de basis gehandhaafd wordt. De beste verdediging in de kou de oorlog is het Noordatlantische ver drag geweest. Hierin zijn door de gebeur tenissen in Egypte wat scheurtjes geko men. In Engeland en Frankrijk heerst ernstige ontevredenheid omdat de Ame rikaanse bondgenoot de actie in Egypte niet heeft gesteund, maar ten strengste veroordeeld. In Amerika en de andere landen van het bondgenootschap kunnen feitelijk nog ernstiger bezwaren bestaan tegen de nalatigheid van Engeland en Frankrijk, die hun voornaamste bond genoot niet op de hoogte hebben ge bracht van hun voornemen tot actie over te gaan. Amerika, wij hebben het al eer der geschreven, houdt zich ten zeerste afzijdig, omdat het niet als vriend van Engeland en Frankrijk het vacuum in het Midden-Oosten wil aanvullen, dat ontstaan is door het machtsverval van beide' Europese mogendheden. Het wil in dit vacuum komen als vriend van de Arabieren en als vijand van het commu nisme. Dat het Atlantische bondgenootschap ernstig heeft geleden, is meer schijn dan werkelijkheid, want de landen van het Westen hebben elkaar nodig. De gemeenschap pelijke belangen zijn te groot dan dat zij uit elkander zullen kunnen drijven. In Parijs zijn de ministers van de Atlan tische landen deze week bijeen om al deze problemen tp bespreken en om te zien wat de richtsnoeren van de defensie politiek zullen zijn. Tevens zal ter tafel komen het rapport van een commissie van drie, over de wijze waarop de po litieke banden tussen de landen kunnen worden versterkt, o.a. door een beter systeem van raadplegingen. Dat Ameri ka zijn bondgenoten niet in de steek wil laten, is vorige week al gebleken door het besluit Europa te helpen met olie. Aan het eind van die week werd bekend, dat Amerika een lening van een miljard dollar op de Amerikaanse markt zal uit schrijven voor steun aan Engeland en Europa. Vice-president Nixon heeft in 'n rede zich ook voor steun aan Engeland en Frankrijk uitgesproken. Ondanks alle emoties en veroordelin gen over en weer uitgesproken de laat ste tijd, dient men in het Westen toch een eenheid te vormen, die Rusland in toom zal weten te houden. Dit beseft men nu wel terdege. DANKBETUIGING. Langs deze weg betuigen wij allen onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling, ca- deaux en bloemen, ont vangen bij ons 25-jarig huwelijksfeest. H. J. BOUWHUIS W. G. BOUWHUIS- WISSINK Holten, 14 dec. 1956. H. F. STEUNENBERG Tandarts WIJZIGING SPREEKUREN Vanaf 14 december: Dinsdags van 5-6 u. nam. Alle andere werkdagen van 8-9 uur vm. TE KOOP WRINGER met WRINGERBOK Kol weg 38, Holten. e ge itrale >vem Toen Kadar aan de eisen van de ar- E ziji idersraad kker. geen gehoor mde: riep deze een proteststaking van 48 Z'J r uit, waarop Kadar antwoordde met afkondigen van de staat van beleg de ontbinding van de raden. Uit verschillende delen van het land imen weer berichten, dat het gewa de nde verzet weer aan het opleven is. T staking, die dinsdagmorgen zou be luien, wordt volgens de laatste berich- vero i hierover ook werkelijk gehouden, nde Qssische tanks en troepen en eenheden de Hongaarse militie patrouilleren straten van de grote steden, maar t alles neemt toch niet weg, dat er bij overheid en bij de Russen een aar ing bestaat met de brute middelen, »ar zij toch over beschikken, de op- andigè beweging de kop in te druk- Deze aarzeling sterkt de Hongaar- bevolking in haar verzet tegen de ierheersing. Zij weet gebruik te maken het streven van Rusland om de druk fan de zware hak te verminderen en et zou niet te verwonderen zijn, wan- •r een terugkeer naar liet stalinisme, -,z. een wat straffere dictatuur, over nige tijd kon worden geconstateerd, sgrif jmt het bouwsel moet bij elkaar wor- ~~1~ i gehouden. Want duidelijk blijkt wel, Kardelj, de Zuidslavische vice-presi- cnt, heeft het in zijn parlement onom- fonden uitgesproken, dat niet alleen de leologische kant van de zaak de Rus- en tot ingrijpen in Hongarije heeft ge- oopt, maar de noodzaak om het machts- renwicht met de Ver. Staten in Europa handhaven. In de wereldopinie komt Rusland wak te staan, maar dat zal voorlopig Jeker van weinig invloed op zijn houding ksijn. Het is echter voor een succesvol roeren van de Russiche politiek in uidoost-Azië een groot nadeel, dat de egering van India er nu van overtuigd dat een overweldigende meerderheid het Hongaarse volk het vertrek van e Russen wil. Want tegenover India ril Rusland wel blijven glimlachen. Het ste hopen dat de achterdocht in de Rus- ische bedoelingen wat wakker wordt in ndia. Wij komen weer in een nieuwe fase van e koude oorlog terecht, dat is wel dui- lelijk. In de Scandinavische landen b.v., iraar men de defensie graag wat ver- Een en ander over electrische vee-reinigers. Deze spreuk, die in veehouderskrin gen van vader op zoon is overgegaan, heeft aan waarde nog niets ingeboet. Het geregeld schoonhouden van vee is vooral belangrijk wanneer het, onderge bracht in stallen, is onttrokken aan de invloeden van weer en wind die op na tuurlijke wijze voor de hygiëne zorgen. Het borstelen met rosborstel en roskam, waarbij mens en dier in stofwolken wor sen gehuld, heeft echter afgedaan sinds 'er electrische vee-reinigers zijn gekomen, welke los gekomen stof en vuil afzuigen. Van stofzuiger tot vee-reiniger. Er waren boeren die de stofzuiger in de stal gingen proberen. Al spoedig bleek dat een gewone stofzuiger voor huis- sche vee-reiniger afdoende schoon te krijgen, mits de mest die aan de haren kleeft, is opgedroogd. Het vee dat gere geld op een dergelijke wijze wordt be handeld wordt rustiger, doordat allerlei jeukprikkels zijn verdwenen. De dieren worden werkelijk tot op de huid schoon, iets dat aan de produktie ten goede moet komen. Immers, hoe schoner de huid, hoe beter deze functioneert. Men kan aannemen dat de produktie het hoogst is, wanneer de levensfuncties normaal verlopen. Diverse modellen. Er zijn diverse modellen elektrische vee-reinigers in de handel, kleinere die op de rug worden gedragen en grotere die kunnen worden opgehangen. De Ne derlandse industrie levert het meest de grotere, ophangbare modellen, omdat de boeren er terecht bezwaar tegen hebben hun vee, dat in een warme stal staat, bloot te stellen aan de koude lucht- Uw Kerstdis is zeker niet mis, Als't vlees van slager Dolman is Koopt daarom Uw RUNDVLEES, VARKENSVLEES, ROLLADE, ROSBIEF, BIEFSTUK of HAAS voor de Kerstdagen bij ons. "Ar Ook onze WORST voor de pannekoek, speciaal gemaakt van zuiver varkensvlees, is vanaf dinsdag reeds verkrijg baar. Gedurende de week vóór de Kerstdagen reclame van CARBONADE en diverse soorten VLEESWAREN Bestellingen voor de Kerst dagen gaarne vóór 21 dec. en bestellingen voor Oudejaars avond gaarne vóór 28 dec. Ook hebben wij voorradig de bekende BORRELWORSTJES en KNAKWORSTJES Beleefd aanbevelend, Modelslagerij Telef. 379 DOLMAN UW SLAGER, UITGAVEN LAGER! houdelijk gebruik dat werk niet aan kan en bovendien niet voldoende veilig heid biedt. Elektrische apparaten voor de stal moeten namelijk speciaal zijn be veiligd. De Nederlandse industrie heeft dan ook elektrische vee-reinigers ont worpen die afdoende zijn beveiligd en zozeer tegen hun taak zijn opgewassen, dat ze door deskundigen niet alleen wer den goedgekeurd, maar ook aanbevolen. Dr. Th. de Groot, Lector voor Veeteelt aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen, verklaarde reeds in maart 1953: „De dieren ondergaan de behandeling zonder enig verzet. Geschoren zowel als ongeschoren dieren zijn met een elektri- De regering zal bevorderen, dat per 1 januari 1957 de lonen met 5,6 pro cent worden verhoogd om de premie betaling voor de ouderdomsvoorziening draaglijk te maken. Zij wil de verho ging ook doorvoeren voor de ambte naren, zei de heer Hofstra, minister van Financiën, dinsdag in de Tweede Kamer, toen hij nader uitwerkte wat de betekenis is van het kabinetsbesluit om de adviezen van de Sociaal Econo mische Raad in grote lijnen te volgen. Hij deelde mede, dat het kabinet j.l. maandag heeft besloten het advies van de Sociaal Economische Raad (om het volgend jaar in Nederland het verbruik met 700 miljoen gulden te beperken) als leidraad te nemen voor zijn beleid. De bewindsman betwijfelde echter of het zou kunnen blijven bij de 110 mil joen gulden belastingverhoging, die de SER naast de reeds aanhangige be lastingverhoging voorstelt. Minister Hofstra gaf cijfers om aan te tonen, dat de financieel-economische toestand van het land weliswaar niet alarmerend slecht is, maar toch wel „uitermate be denkelijk" en erger dan de SER kon weten. Bovendien, aldus de minister, zijn er de zeer kostbare eisen van de landbouw, waarover het kabinet zich nog beraadt. Sommige andere consequenties van de regeringsbeslissing zijn: 1. Een krachtig tegengaan van prijs stijgingen. 2. Een huurverhoging van 25 pet. op 1 juli 1957. 3. Beperking van de overheidsuitgaven met 200 miljoen. Vóór 1 januari zullen de ministers aan de bewinds man van Financiën opgeven hoe zij de beperkingen willen opvangen. 4. Beperking van particuliere investe ringen met 225 miljoen door af schaffing van de investeringsaftrek (het wetsontwerp is bijna klaar) en door een wijziging van 't goedkeu- -ringsbeleid van industriële investe ringen, waarover nog besprekingen gaande zijn. 5. Beperking van de particuliere con sumptie met minstens 275 miljoen stroom die uit de blaaskant der draag bare apparaatjes komt. De grotere vee reinigers zijn bovendien ook in ander opzicht veiliger, omdat mens en dier elke aanraking met stroomvoerende delen kunnen vermijden. Er zijn nog meer voordelen. Wordt het ene hulpstuk gebruikt, dan hangen de andere bij de hand aan haken die aan de vee-reinigers zijn gemonteerd; zij hebben een grote stofruimte en zijn gemakkelijk te ledigen. Bij vee-reinigers die van een flanellen stofzak zijn voorzien, moet deze zak geregeld worden ontvet om de zuig kracht op peil te houden. Bij stofzakloze vee-reinigers is dit vanzelfsprekend niet nodig. Deze moeten echter van een stof zak worden voorzien, zodra men ze in de huishouding als gewone stofzuiger gaat gebruiken. Door aanschaffing van een stel huishoudhulpstukken is dat namelijk met de meeste merken mogelijk. Niet alleen voor koeien. De beschreven vee-reinigers zijn zeker ook van belang voor paarden- en stieren fokkers, K-. stations, maneges, honden kennels enz. Bij melkvee is het' voordeel 't grootst, omdat grondig gereinigd vee dat rustiger op stal staat, meer en betere melk geeft. harkeerder-schudder dan een maaima- chine. Bij inzaaien van grasland de cam- bridgerol gebruiken. Gras inzaaien met haver, rogge, en dan inkuilen. Aan het einde van zijn betoog sprak de heer Oosterveld nog even over de waterschade. De definitieve beslissing in deze zal vermoedelijk dit jaar wel niet afkomen. - Het was al over elf uur, toen de voor zitter van de schoolkring Espelo, de heer H. W. Wechstapel, de heer Ooster veld dank bracht voor zijn leerzaam betoog. VOEDSELCOMMISSARIS SPRAK OVER: VERANTWOORDE BEDRIJFS VOERING OP GEMENGDE BEDRIJVEN. Op verzoek van de schoolkring Dijker- hoek en de plaatselijke afdeling van de .O.L.M. sprak de voedselcommissaris voor dit gewest, de heer P. Oosterveld maandag j.l. in de school te Espelo over het onderwerp: „Verantwoorde bedrijfs voering op onze gemengde bedrijven". Spreker werd ingeleid door de secre taris van de O.L.M.-afdeling, de heer J. H. Veneklaas Slots, die de heer Ooster veld, voorheen bedrijfsleider van de proefboerderij der O.L.M. te Heino, com plimenteerde met zijn benoeming tot voedselcommissaris onzer provincie, en nog even terugblikte op de, voor de land bouw, slechte zomer, die achter ons ligt. De heer Oosterveld begon zijn betoog met er op te wijzen, dat de opbrengst bepalend moet zijn bij onze bedrijfsvoe ring, en speciaal de opbrengst per man, dus niet per h.a., daar men er van uit gaat, dat de arbeid duur is. Spreker bepaalt zijn gehoor bij dat gene, wat hijzelf had opgedaan als be drijfsleider op de Proefboerderij te Heino. Rogge-zaaitijdenproefoctober hoogste opbrengst; november 8 minder; de cember 9 minder. Haver eind febr.-begin maart zaaien (goed zaad hoog H.L. gewicht). Haver- _r land dat niet nat en laag gelegen is, i bouw, Visserij en Voedselvoorziening, BRANDWEER BLUSTE GEEN BRAND, MAAR BRACHT KRENTENBROOD. De brandweer rukte donderdagavond tussen hevige stormvlagen door met loeiende sirenes uit in de richting van de Larenseweg. Ook nu was er geen brand of betrof het geen gevolgen van de stormwind, maar trok men naar de heer G. T. Jansen en echtgenote aan ge noemde straat, welke dezer dagen ver blijd werden met de geboorte van een dochtertje. De brandweerlieden brachten hun collega-brandweerman een groot kren tenbrood als bewijs van hartelijk mede leven met zijn gezin. Zij werden natuurlijk met open armen ontvangen en moesten eerst een snede van de krentenweggen proeven voordat zij na een gezellig discours weer o.a. door belastingverhoging en het met het materiaal naar de brandweer- afschaffen van consumptiesubsidies, garage mochten terugkeren. vóór de winter diep ploegen. Bieten: eind maart-begin april de hoogste opbrengst; 30 april zaaien 30 opbrengst minder. Zaad goed aandruk ken (betere aanslag). Stikstof vroeg zaaien op rogge. Men mag niet zuinig zijn met kunst mest, de bodemvruchtbaarheid mag niet lijden door de minder goede bedrijfs resultaten. Stalmest heeft een sufferente werking ten aanzien van de P.h. Op nieuwe grond stalmest aanwenden of groenbemesting. Bij de keuze van de gewassen moet men een bouwplan samenstellen naar de beschikbare arbeidskrachten. Men moet er naar streven om zoveel mogelijk eiwitrijke en zetmeelrijke gewas sen te telen, die bestemd kunnen worden voor uw melkvee. Jong gras inkuilen, verder rui teren, en niet zuinig zijn op de stikstofgift. De rendabiliteit van ons melkvee hangt af van de volgende factoren: De plas melk plus vetgehalte. De erfelijke aanleg, de voering en ver zorging. Mede door de K.I.* heeft de fokkerij een grote vlucht genomen. Spreker ried aan, de stikstof in ver schillende keren te strooien en dan tel kens 1 a 2 baal per ha. en dan niet di rect laten afweiden, maar een rustperio de geven van ongeveer veertien dagen. Bij 't hooien moet men goede hooi- bouwwerktuigen ter beschikking hebben. De inleider ried aan nog eerder over te 1 gaan tot het aanschaffen van een goede De Vereniging „De Nederlandse Bloe misterij" heeft besloten ook voor 1957 het publiek in de gelegenheid te stellen 100 Nederlanders aan te wijzen voor een door de Vereniging uit te voeren bloe menhulde op Valentijndag, 14 febr. 1957. Evenals in voorafgaande jaren komen voor deze Valentijn-bloemenhulde per sonen in aanmerking, die zich door da den van goede burgerzin, opofferingsge zindheid en naastenliefde jegens de ge meenschap hebben onderscheiden. De jury, bestaande uit een vertegen woordiger van het Ministerie van Land- i een journalist en een vertegenwoordiger van de Vereniging, is er in de achter liggende jaren niet in geslaagd uit de opgaven 100 „verdienstelijke landgeno ten" te kunnen aanwijzen, ondanks het feit, dat het aantal opgaven steeds is toegenomen. In 1954 ontvingen 48 per sonen de bloemenhulde, in 1955 en 1956 waren dit er resp. 82 en 62. De jury wijt dit aan het grote aantal inzendingen, dat wegens onvolledige mo tivering moest worden terzijde gelegd Men wordt daarom verzocht behalve de namen en adressen ook een beknopte omschrijving te geven van de verdien sten van de personen, die voor het be reiden van de Valentijn-bloemenhulde worden voorgedragen. De opgaven moeten uiterlijk 10 janu ari 1957 zijn ingezonden aan de Vereni ging „De Nederlandse Bloemisterij", Koninginnegracht 102, Den Haag. Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook het meest verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want hét kan U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 3