Jaarvergadering en ouderavond Chr* Kleuterschool Plakt Kinderzegels op Uw Kerst- en Nieuwjaarskaarten -. 'ip a In het gebouw „Rehoboth" werd j.l. maandagavond de jaarvergadering tevens ouderavond gehouden van de Christelijke kleuterschool. De voorzitter, de heer H. Schuppert, opende deze druk bezochte vergade ring met gebed, nadat gezongen was Psalm 105 vers 1 en 3 en gelezen Deu- teronomium 30 vers 11-20 en Marcus 10 vers 13-16. De heer Schuppert sprak hierna een hartelijk woord van wel kom tot de ouders en leden, waarbij hij zich in het bizonder richtte tot de afgevaardigden van de Ned. Herv. en Geref. kerkeraad, van de School met de Bijbel en tot Ds. R. A. Hoogkamp. In zijn openingswoord stond de heer Schuppert O.a. stil bij de grote veran deringen op het terrein van het kleu teronderwijs, nu de wet op het kleu teronderwijs is aangenomen. Wij wa ren, aldus de voorzitter, zo gewoon om onze „eigen boontjes te doppen", doch nu is dit anders. Gaarne zeggen we de ze avond dank voor de deskundige voorlichting en adviezen, die wij moch ten ontvangen van enkele van onze leden in verband met het bouwen van de nieuwe kleuterschool in 't complex „Boschkamp". Jaarverslageh. Uit het jaarverslag, dat werd uitge bracht door de secretaris, de heer E. Koopman, bleek o.m., dat de school in het thans bijna afgelopen jaar door ge middeld 45 kleuters werd bezocht. Dank werd gebracht aan de kerkeraad der Geref. kerk voor het beschikbaar stel len van de consistorie der kerk en voor de driemaandelijkse kerkcorec'e. Even eens werd dankgezegd voor de bijdrage van de Ned. Herv. kerk. Een hartelijk woord van dank en grote waardering werd in 't jaarverslag ook gericht tot de hoofdleidster der school, mej. A. Wegstapel, tot de leid sters mej. J. Stirtjan te Nijverdal en mej. A. Rietman te Holten en tot de kosteres der Geref. kerk. mevr. Aan stoot, van wie men steeds veel mede werking ondervindt bij het inrichten en schoonhouden van de lokalen. Door de penningmeester, de heer A. Rietman, werd het verslag uitgebracht over het afgelopen boekjaar. Blijkens dit verslag staat de vereniging er fi nancieel gezond voor. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren D. Meuleman en J. Withaar, had boe ken en bescheiden in orde bevonden, weshalve de penningmeester decharge verleend werd voor zijn beheer. Tot leden van de kascommissi* 1956 werden benoemd de heren J. Withaar en J. Meesterberends. De aftredende bestuursleden, de heren E. Koopman en A. Rietman, werden met bijna al gemene stemmen herkozen. „Onze kleuters". Na afhandeling van de agenda hield mej. A. Wegstapel een inleiding over het onderwerp: „Onze kleuters". Wanneer 't kind op de wereld komt, zo begon mej. Wegstapel haar inlei ding, is het maar een hulpbehoevend wezen, dat niets kan. God heeft echter in dat hulpbehoevende kind veel gaven en krachten gelegd, ja alles wat het in zijn latere leven van node heeft. Wil len nu al die gaven tot een goede ont wikkeling komen, dan moet daar in de allereerste plaats de opvoeding zijn, die het kind in de goede zin van het woord opvoedt Dit is volgens Prof. Waterink de leiding geven, die 't kind eens in staat zal stellen zijn taak als mens te vervullen, zoals God dat vraagt. De taak van het opvoeden is een mooi, maar ook een moeilijk werk, te meer omdat niet één kind aan de ander gelijk is. Welk opvoedingsdoel we nastreven, hangt af van onze levensbeschouwing. Wie meent, dat 't stoffelijke het hoog ste goed is, zal zijn kinderen opvoeden tot materialisten. Hun hoogste doel is immers de welvaart. Sommige opvoeders willen hun kin deren alleen bekwamen voor dit aardse leven, anderen alleen voor het hierna maals.' Beide opvattingen zijn eenzijdig. Wij moeten beide doen, n.l. het vor men van mensen Gods, maar tevens volkomen toegerust voor de aardse taak. Wij voeden het kind op tot verant woordelijkheid tot zijn- daden, tot het bewust gebruiken van zijn verstand en wil. Zolang het kind nog geen inzicht kan worden bijgebracht, is gewenning de enige vorm van opvoeding. In de periode van 0-7 jaar moet het kind worden opgevoed tot alle deug den, die er bereikbaar voor zijn, want het kind is nu nog vormbaar. Daarom moet het goede worden aangemoedigd en het kwade tegengegaan. Het goede gezin, waar vader en moe der blijmoedig en nauwgezet hun taak vervullen, is van onschatbare beteke nis voor de opvoeding. De kleuterschool is juist een inrichting, die aangepast is aan de behoeften van een kleuter, waar hij vreugde en opgewektheid vindt, de blijdschap leert kennen van het gé- meenschappelijke spel, kameraadjes van dezelfde leeftijd om zich heen heeft en iemand, die over hem waakt en hem geeft wat hij nodig heeft in godsdien stig opzicht en voor z'n lichamelijke en geestelijke ontwikkeling. Er zijn kleuters, die het vanaf de eer ste dag „fijn" vinden op school, maar er zijn er ook, die soms dagen lang hui lend naar school worden gebracht. Het is jammer, dat deze „aanhoudertjes" het soms van vader en moeder win nen. De ouders bezwijken dan voor het grote verdriet en zeggen: „hij of zij is ook nog zo klein, ze kan nog lang ge noeg naar school gaan." Enerzijds hebben zij gelijk, maar aan de andere kant beseffen zij niet, welk een weldaad zij hun kinderen onthou den. Een goede kleuterschool hteeft de kleintjes iets aan te bieden aan spel en elementair onderwijs, waaraan men in huis niet toekomt. Laten wij echter niet vergeten, dat slechts één ding onze kleuters, als zij groot zijn geworden, staande kan houden: het geloof en het vertrouwen in God. Wij willen toch samen niets anders dan onze jonge kinderen, die op deze leeftijd hier juist zo gevoelig voor zijn, tot Jezus brengen en het is steeds weer onze bede en wens, dat onze kinderen Christus mogen zoeken en vinden, zo besloot mej. Wegstapel haar mooie in leiding. Na de pauze waarin koffie "met sprits werd gepresenteerd deed de voorzitter, de heer H. Schuppert, aan de hand van de tekening mededelingen in verband met de bouw van een nieu we school in het complex „Boskamp". De nieuwe school, waarvan de bouw kosten -maximaal f 100.000,- mogen be dragen, zal t.z.t. verrijzen tussen de Schoolstraat en de Tuinstraat. Nadat door de heren D. Meuleman, G. W. Rietman en M. Teeselink een kort woord was gesproken, resp. na mens de kerkeraad van de Ned. Herv. kerk, de kerkeraad der Geref. kerk en het bestuur van de School met de Bijbel, werden enkele films vertoond. Ds. R. A. Hoogkamp sprak hierna een slotwoord en eindigde met dankgebed. IKDSBMGaS, Het kost maar weinig meer en U verricht daarmede een mens lievende daad jegens het Nederlandse kind. Verkrijgbaar op 't postkantoor en bij het damescomité. KLEUTERSCHOLEN VROEGEN OM EEN EIGEN GEBOUW Bouw van een openbare en een bizondere school voorgesteld. In de vrijdag 14 december j.l. gehou den raadsvergadering, waarvan 't ver slag in ons eerstvolgend nummer ver schijnt, kwam een voorstel van Burge meester en Wethouders aan de orde om medewerking te verlenen aan de Vereniging Christelijke Kleuterschool voor de bouw van een bizondere kleu terschool en om te besluiten tot de op richting van 'n openbare kleuterschool. Momenteel bestaan hier een Chris telijke kleuterschool, welke is onderge bracht in het gebouw „Rehoboth" en een Protestantse kleuterschool, die in het gebouw „Irene" school houdt. Daar naar de mening van het college 't gebouw, waarin eerstgenoemde school is ondergebracht, ten enenmale onge schikt is voor het geven van kleuter onderwijs, hetgeen ook reeds door de inspectrice van dit onderwijs naar vo ren is gebracht en eveneens de nor male eisen met de aanvrage om mede werking te verlenen, niet worden over schreden, zijn er geen weigeringsgron- den van toepassing op deze aanvrage. Van de afdeling van Volksonderwijs en de oudercommissie der o.l. Dorps school is onlangs een verzoek binnen gekomen om eigener beweging tot stichting van een openbare kleuter school over te gaan. B. en W. zijn van mening, dat een dergelijke kleuterschool in een behoef te zal voorzien, temeer ook, daar het in de bedoeling ligt de Protestantse kleuterschool in het najaar van 1957 op te heffen. Voor het totstandkomen van beide scholen geldt de voorwaarde, dat zij tenminste 30 kleuters zullen worden bezocht, die bij de opening der school de leeftijd van tenminste vier jaar en ten hoogste vijf jaren en zes maanden bereikt zullen hebben, terwijl hun wo ningen gelegen zijn binnen een cirkel met 'n straal van drie kilometer, waar van het -middelpunt de plaats van de te stichten school is. Het college zegt nog in zijn prae-ad- vies, dat niet gevreesd behoeft te wor den, dat een te gering aantal kleuters een openbare kleuterschool zal bezoe ken. Immers, de ouders van de kleu ters, die momenteel de Prot. kleuter school bezoeken, zijn voor het meren deel voorstanders van openbaar onder wijs. Op 1 november telde de school 45 kleuters. Bovendien kan in dit ver band nog worden gewezen op het gro te aantal leerlingen, dat de openbare Dorpsschool bezoekt. RAADSVERGADERING De gemeenteraad komt donderdag 20 december a.s., des n.m. 2 uur, bijeen voor de behandeling van de volgende agenda: Ingekomen stukken. Mededelingen. Voorstel tot ruiling van grond met de heer J. A. Wegstapel. Voorstel tot afkoop der pacht van enkele percelen grond. Voorstel tot vaststelling van de huur prijs der woningen Boschkampstraat 21 en 23. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van een aantal onbe woonbaar verklaarde woningen aan de Tuinstraat. Voorstel tot benoeming van twee ge delegeerden in het bestuur der bouw vereniging „Beter Wonen" voor 't jaar 1957. Als zodanig hebben thans zitting de heren E. Dikkers Hzn. en A. Jansen. Voorstel tot benoeming van leden der commissie van advies ex artikel 8 der woonruimtewet 1947, stb.nr. H 291, voor het jaar 1957. De commissie is thans als volgt samengesteld: J. Kroon (voor zitter), J. H. Assink, G. J. Bouwhuis, G. Brands en mevr. J. Jansen-van den Brink. Voorstel tot benoeming van twee le den in de commissie tot wering van schoolverzuim voor het tijdvak van 1 januari 1957 tot en met 31 december 1959. Aftredend is de heer B. H. Brou wer, terwijl voorzien moet worden in de vacature, ontstaan door het overlij den van de heer A. J. Goldstein. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling, bedoeld in art. 55bis der Lager Onderwijswet 1920, voor het jaar 1957. Voorstel tot voorlopige vaststelling van het bedrag, bedoeld in art. 55ter der Lager Onderwijswet 1920, voor het jaar 1955 (werkelijke kosten openbaar lager onderwijs). Voorstel tot vaststelling van de be- drijfsbegrotingen en de gemeentebe groting voor het jaar 1957. Rondvraag. OUD-GEMEENTESECRETARIS, WIJLEN DE HEER A. J. GOLDSTEIN, TEN GRAVE GEDRAGEN Vrijdagmiddag van de vorige week hebben velen onze oud-gemeentesecre taris, wijlen de heer A. J. Goldstein, vergezeld naar zijn laatste rustplaats op de nieuwe begraafplaats. Onder hen waren behalve de familieleden, 't da gelijks bestuur der gemeente, verschil lende raadsleden, oud-collegae uit de omliggende gemeente en verder tal van vrienden en bekenden van de over ledene. Een schat van bloemen bedekte de baar. Toen de kist in de groeve was neergelaten, schetste de burgemeester, Mr. Enklaar, de grote betekenis van de heer Goldstein voor de gemeente en" de plaatselijke gemeenschap. Toen wij op 5 juni 1950 afscheid van hem na men als gemeente-secretaris, konden we niet vermoeden, dat we ruim zes en een half jaar later aan zijn graf zouden staan om voorgoed afscheid te nemen. Bij dat afscheid is wel zeer duidelijk gebleken, dat de overledene een bizondere plaats heeft ingenomen in de gemeente. Hij heeft alle grote gaven van hoofd en hart, welke hem geschonken waren gedurende de 46 jaar. dat hij hier ge leefd en gewerkt heeft, ten dienste ge steld van die gemeenschap. Bij zijn 30-jarig ambtsjubileum ge tuigde de toenmalige burgemeester Ba ron van der Borch van Vervolde reeds, dat de overledene ontzettend veel tot stand heeft helpen brengen. Hij leefde voor de plaats zijner inwoning en spr. wilde gaarne tot uitdrukking brengen de grote dank, die hiervoor leeft in alle lagen der bevolking. Met zijn heengaan is een tijdperk af gesloten, waarin de heer Goldstein een grote rol heeft gespeeld en waarbij hij de gemeente tot een grote zegen is geweest, aldus de burgemeester. Namens de vroegere collegae voerde de oud-secretaris van Rijssen, de heer R. Bosma, het woord, die eveneens stil stond bij 't afscheid van de heer Gold stein als gemeente-secretaris, waarbij hij benoemd werd tot Ridder in de Or de van Oranje Nassau. Het overlijden van zijn vrouw, kort na dit afscheid, is 'n zware slag voor hem geweest, waar van de overledene, die een hoog aan zien genoot bij zijn collegae, zich niet geheel heeft hersteld. De heer Bosma sprak woorden van troost en herinner de aan het Bijbelwoord „Bereidt uw huis", want in dit opzicht heeft het geopende graf aan allen iets te zeg gen. God geve U troost, wij zullen de overledene steeds in hoge ere houden. Na het uitspreken van de geloofsbe lijdenis bad Ds. C. C. Addink. die In het sterfhuis de rouwdienst had geleid, het „Onze Vader". De zoon van de overledene, de heer A. W. G. Goldstein, secretaris van De Wijk (Dr.) dankte tenslotte met 'n kort bewogen woord voor de eer, zijn vader bewezen. PAARD OP HOL MET GROENTEKAR. Toen onze plaatsgenoot, de heer Joh. ten Velde, woensdagmiddag met zijn groentewagen de klanten in de Holter- berg moest bezoeken werd het paard bij de viaduct wat schrikkerig. Op 't hoog ste punt van de Motieweg kreeg 't paard door wat plotseling remmen het inspan op de hakken, sloeg op hol en voerde wagen en voerman in volle galop de steile helling af. Onder aan de Helhuizerweg kwam de groentekar met een boom in aanraking en werd de kap er afgerukt. De heer ten Velde werd van de wagen geslingerd en bekwam ernstige schaafwonden en een gekneusd been, zodat hij enige tijd rust zal moeten houden. Het ongeval liep hiermede nog vrij goed af. KERSTORATORIUM „CHRISTUS' GEBOORTE" Volgende week vrijdagavond geeft de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" in de Ned. Herv. kerk haar jaarlijkse oratorium-uitvoering, waar aan medewerking zal worden verleend door Riek Bolink-Landeweerd, sopraan; Kees Deenik, bariton; Dr. Van Waar denburg, piano en 't Glanerbrugs Klein Orkest. Het geheel zal onder leiding staan van de dirigent van „Soli", de heer W. van Erkelens te Enschede. Het Kerstoratorium „Christus' Ge boorte" van de bekende Friese compo nist R. Beintema, is een werk voor ge mengd koor, vrouwen en mannenkoor, soli voor sopraan en bariton en orkest (4 eerste violen, 4 tweede violen, 2 kla rinetten, 2 hoorns, hobo, fagot, cello en contrabas). Het werk heeft vier delen: 1. De verwachting; 2. De aankondiging; 3. De geboorte; 4. De herders. De avond wordt besloten met het -ge meenschappelijk zingen van Gezang 10 vers 1, 5 en 7 (Daar is uit 's werelds duist're wolken). De samenzang zal worden begeleid door de heer Anton Koopman. Ds. J. H. Israël zal deze avond openen, terwijl 'n kort slotwoord zal worden gesproken door Ds. R. A. Hoogkamp. Moge het geheel een waardige voor bereiding vormen voor het Kerstfeest 1956. t|en m< delde de ce 1 0ong te zou ■stna 'j ig on vroe ;t toe VIS, OOK BIJ FEESTEN! Wanneer u gasten te eten krijgt, denkt u dan eens aan vis. Met vis zijn talrijke fijne gerechten te maken. Kent u de smaak van uw gasten niet goed, dan kunt u de vis geven als voorgerecht •of tussenschoteltje. Zijn uw (gasten wa re vislief-hébbers, dan zullen zij een •hoofdschotel van gebakken of gestoofde vis zeker niet versmaden. Als voorgerecht komen in aanmerking vis uit blik, zoals sardines, zalon, haring naturel of in tomatensaus en gestoomde of gerookte vis (bokking, paling of ma kreel). Deze kunnen worden gegeven met toas tjes en boter,maar u kunt ook open sandwiches klaarmaken van dunne sneet jes brood met sla, vis en desgewenst als garnering gekookt ei of tomaat. Een voorgerechtje van koude gekookte schelvis, schol of tong met mayonaise op sla of op toast kan er ook zeer ver zorgd en smakelijk uitzien. Iets meer bewerkelijk zijn een vis- of haring slaatje en een visgeleitje. Voor 'n vis- sla kunnen behalve de vis aardappelen en appel worden genomen, terwijl in de slasaus desgewenst wat mosterd of to matenketchup verwerkt kan worden. Warme vishapjes zijn er legio. Denkt u alleen maar eens aan vis- en garnalen- croquetten, pasteitjes of kleine deegbak jes met visragout en aan (geroosterd brood met visragout. Voor de visragout kan het kooknat van de vis gebruikt worden en wil men de ragout mooi blank hebben een scheutje melk. Kap pertjes, citroen of zeer fijn gesneden peterselie kunnen de smaak zeer verho gen, terwijl degenen die over een oven beschikken beslist eens een proef moe ten nemen met visragout au gratin (ra gout bestrooid met geraspte kaas en in de oven van een bruin korstje voor zien). Zeer smakelijk is de combinatie ge kookte vis met droge rijst en aardappel puree. Vis en rijst of puree kunnen laag om laag worden opgediend dn een schaal of in één-persoonsporties in schelpen of (soufflé)potjes. U kunt de gekookte vis ook met een rand van rijst of puree omgeven. Wie zich bekwaam acht met de spuitzak en .vuur vaste" handen heeft kan de puree zelfs om de vis spuiten met een grove spuit. De warme visgereohten worden gegeven na de soep en voor de hoofdschotel. Niet alleen bij een warme maaltijd, ook als hapje bij de koffietafel kunnen deze koude en warme gerechten heel goed dienst doen. VISFILETS MET AARDAPPEL PUREE. (Recept voor 4 personen). 2 a 3 schollen of tongen, 30 gr (2 eetlepels) boter of margarine, 30 gr. (3 eetlepels) bloem, zout, ui, azijn, citroensap of kappertjes, half kg aardappelen, melk, boter of margarine, zout, peper. De vissen van de graat (laten) nemen. De graten opzetten met zoveel water, dat ze onderstaan, zout en een stukje ui. Het geheel aan de kook brengen en 15 a 20 minuten zachtjes laten trekken De aardappelen op de gewone wijze gaar koken in weinig water met zout. De aardappelen (afgieten) stampen en met gekookte melk tot een niet te stijve puree verwerken. Dc puree op smaak af maken met boter of margarine en des gewenst peper. De visfilets oprollen met de gladde 'kant naar binnen. Het visnet zeven, aan de kook brengen en de visfilets er in zetten. De filets in ongeveer 5 mi nuten zachtjes gaarkoken. De vis uit het nat nemenj en warm houden. De boter of margarine smelten, de bloem er door aioeren en onder steeds roeren 3 dl, (2 kopjes) visnat toevoegen, zo nodig aan gevuld met water. De saus aan de kook brengen. Azijn, citroensap of kappertjes naar smaak toevoegen en de saus en- kela minuten laten doorkoken. De vis rolletjes op een (liefst voorverwarmde) schaal of op kleine bordjes overdoen en bedekken met de saus. De aardappel puree erom heen schikken. KLIMAAT EN TEMPERATUUR IN NOVEMBER Hier en daar is door de vorst tussen en 25 november schade toegebracht as nog op het veld staande reeds geroois (bieten en men vraagt zich .misschien of een dergelijke koude-inval in nover ber niet erg zeldzaam is. Nu is november een maand, waar grote temperatuurverschillen kunnen treden: zowel binnen de maand zelf van jaar tot jaar. Zo werd op 7 noveml 1955 te Maastricht een temperatuur v; 21° gemeten, maar in 1921 werd te D Bilt 14° vorst genoteerd. Het is wel duidelijk, dat men er nis op mag rekenen, dat november nog tos laat allerlei buitenwerk te doen, of a als dit jaar nodig is geweest, nog biet* te oogsten. Men kan ook de meninig horen verkor, dagen, dat ons klimaat slechter worden. In deze mening is men voor; gesterkt geworden door de slechte jare heet 1 1954 en 1956. De bewering, dat ons klimaat slechts is geworden is niet zo gemakkelijk weerleggen of te bevestigen, aldus heer Scharringa van de afdeling Lan; bouwmeteorologie K.N.M.I. in een langs gehouden praatje voor de mdcrc tfoon. Als we ons tot de novemberïolkin maanden bepalen, kunnen we wel ed[Kad antwoord verkrijgen op de vraag, of ik it vember vergeleken bij vroeger, koude is geworden. In de eerste 25 jaren van de 100 j< ren van 1856 tot en met 1955 waren 11 normale novembermaanden wat temperatuur betreft, en 10 die te kou of veel te koud zijn geweest. In de 25 jaren waren er 12 normale en 5 koude en veel te koude novembermaaiw den en in de derde periode van 25 jaai d dus van 1906 tot en met 1930, waren e j, 9 slachtmaanden normaal en 9 te kou^yeri of veel te koud. In het laatste tijdvaj dat met 1955 eindigde waren er 10 noi male en slechts 3 te koude of veel koude novembermaanden. Aan de verschillen mag men besliï niet de conclusie verbinden, dat ons k!i maat verandert, daarvoor zijn zij te ge ring. Er blijkt echter wel uit, dat \vi ve rnet 3 te koude of veel te koude novem hermaanden beslist niet slechter af ziji ders jeweest dan in de vorige tijdvakken waarin die aantallen groter waren, Op de gehele herfst, dus op de maande! september, oktober en november, zij; r in een tijdvak van 25 jaar 75 herfsi maanden. Van deze 75 herfstmaands waren er in de laatste 25 jaren 13 koude of veel te koude maanden en vat 1881 tot en 1905 waren er zelfs 26 va: die maanden. In de eerste 25 jaren, van 1856 tot en met 1880 waren er IS ClUijd. gaaf huidje BABYDERM Poeder - Zall - Olie - Zeep sch ere I nverv J licht ver: gaa: ring bevo wai arl iele jj Irak Toen Uit imen de sta "We hebben dus vergeleken, bij vroetnner ger zowel wat de temperatuur in novem ber als die in alle drie herfstmaandepsis betreft, geen reden om te klagen. Voor de andere seizoenen werden over eenkomstige tellingen uitgevoerd, neerslag als tweede belangrijke ween faktor werd op dezelfde wijze behandelt en van het totale resultaat kan alvasl worden medegedeeld, dat er geen enkelt reden is, om terug te verlangen naar ds zomers, winters of voorjaren van vroe ger, HELPT HF.N HELPEN Het afschuwelijke beeld van branden de straten met vluchtende mensen tij dens de bloedige strijd om de beneden stad in de beruchte Slag om Arnhem jjg€ zal mij altijd in het geheugen gegrii blijven. In de lucht loerden Engela jagers op Duitse tanks; de Duitse artil lerie zocht de Engelse stellingen. Daar tussen zaten weerloos duizenden bur -ons ::?|en ent gers. leol Ir dl De gewonde soldaten werden zo spoe en dig mogelijk onder bescherming van dqoop Conventies van Genève naar veilige: ven oorden gebracht. De vlag met het Rods e h Kruis op een wit veld was van die be scherming het symbool. Zo kwam het ook, da c vele burgers op hun vlucht grepen naar datzelfde teken Op zakdoeken, handdoeken en reper -k< lakens hadden ze met rode verf of inkt ijn, het kruis getekend. Dat was hun angstigs hoop op een beetje menselijkheid te midden van die waanzinnige strijd. Die geïmproviseerde Rode Kruizen hebben waarschijnlijk weinig uitwerking gehad. Maar de roep van de weerloze burger om bescherming in tijden van rampspoed heeft vijf jaar later weer klank gevonden in de Vierde Conventie van Genève, die dit jaar door de rege ring werd bekrachtigd. Weer enige jaren later werd in Neder land de grondige opbouw van een orga nisatie voor de Bescherming Bevolking ter hand genomen. Het is dan ook be grijpelijk, dat het Rode Kruis Korps met zijn 6854 mannelijke en 6019 vrou welijke vrijwilligers daarin een belang rijke plaats inneemt. Vooral ook begrijpelijk, als men weel met hoeveel toewijding en met opoffe ring van hoeveel vrije tijd de leden van de Rode Kruis-colonnes zich al tiental len jaren voorbereiden op hun taak in geval van rampen. Na hun diploma EHBO volgden zij hun lessen in gewon- denvervoer. Voor de dames is de ele mentaire verpleegkunst de hoofdschotel van opleiding. Gelukkig vindt dit alles, behoudens in de practische oefeningen, ook in verschillende neventaken zijn toepassing: Eerste hulp bij massale bij eenkomsten, hulpposten op het strand, transport van zieken en invaliden, prac- tisch werk in ziekenhuizen voor de help sters, verpleging van de chronisch zie ken en invaliden gedurende de boot tochten en de daadwerkelijke hulpver lening bij ongevallen. En.bij watersnood in 1953. Het is geen geringe opgave om steeds maar te trainen in het georganiseerd optreden, als je in je hart vurig hoopt dat het nooit tot een practische toepas sing zal behoeven te komen. De grondij training en moderne uitrusting van het Rode Kruis Korps was altijd mogelijk door de daadwerkelijke steun van ontel baar vele Nederlanders. Ook voor de toekomst wordt op die steun vertrouwd omdat de verworven paraatheid nimmer mag verslappen. Die steun kan men geven door lid te worden I van een der 420 plaatselijke afdelingen

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2