'ëêmméê yssm Het Amerikaanse Holland KLAPROOSDAG 1956 1VQROL DeTandpqsto von standing Eisenhower gekozen INGEZONDEN VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD an hl ;en ie di ONS ETEN KRIJGT EEN WINTERS TINTJE. loeten we als 't wintert mèt onze lerlg rme garderobe ook speciale voedings- e /oonten te voorschijn halen? Ten dele *1: er zijn nu eenmaal echte winter- enten en gerechten, die ons in koude slaajrgetijden wel kunnen bekoren, maar kot omers niet. Een radicale verandering ichter niet nodig. 1 heeft het weinig zin om alleen ar omdat het kouder wordt dage wie \s stamppot klaar te maken, zomin als 3°rat nodig is veel vet en spek te gebrui- en aanzienlijk grotere porties te ni n- Niet elke dag stamppot. luist )m met de stamppot te beginnen: het rkor i verkeerd zijn dit gerecht te vaak op vimenu te zetten. Voor de oefening Aho i het gebit en niet in het minst voor ise cbehoud van vitamine C is het beter sij cl aardappelen en groente apart op te >auk|nen dan om. ze samen tot een brijige te stampen. Voedzamer wordt 't 2 Rtyal er ook niet van, want U kunt per in beide gevallen dezelfde ingrediën- oog; i gebruiken. mcceOnze stamppot is smakelijk genoeg elen hem in ere te houden, laat hem ech- e, h niet dagelijks op uw tafel verschij- Brc n. .■ela: des laai n w Iets over vet en mager vlees en over het gebruik van vet. 1 De vette vleessoorten, zoals spek en eklappen, zijn op hun tijd heel sma- lijk. Maar vooral in die gezinnen waar geinig vlees wordt gegeten, verdienen ^Mnagere stukken (b.v. magere lappen) voorkeur om hun hoger gehalte aan fitten en andere beschermende be- ,'inddelen. Het vet is niet het belang- kste in de voeding, ook 's winters niet. onze winterse maaltijden kan wel Inveei of iets meer vei clan nders irden verwerkt, maar een dubbele rtie boter of margarine op het brood in de jus of de groente, is heus te veel. inderen en aanstaande moeders krijgen '!in ook geen levertraan voorgeschre- ,in omdat zij extra vet nodig hebben, ;aar omdat levertraan rijk is aan vita- >eD. Gebruik de groente van het seizoen. Het hele jaar door verdient het aanbe- taafeling gebruik te maken van seizoen- i, uit'oenten en -fruit. Eet dus 's winters i <2e;verse groenten die in zo grote ver- heidenheid op de markt komen. Ze sloCjoen in voedingswaarde zeker niet on- ïr voor zomergroenten, en lenen zich rijwel alle voor rauwkost-slaatjes. Ge- 'uik ook 's winters de groente zo nu i dan eens rauw, maar zorg ervoor dat niet te koud is. Ook fruit, dat als regel rauw gebruikt oet worden willen we er 't meeste pro- men jt van trekken, eten we liefst niet te danlpud, Zet het dus tijdig tevoren in een irwarmde kamer. Maakt U er eens een iertje compote of moes van, eet die dan j voorkeur niet inplaats van groente, aar erbij of als fris hapje toe. Groente left een andere voedingswaarde dan uit en mag geen dag in de voeding ïtbreken. Grotere porties? De porties voedsel vooral de hoe- ïelheden aardappelen en brood be oeven nu niet altijd groter te zijn dan zomers. Maak U dus niet ongerust als man en inderen geen trek hebben in extra veel Zuurkool. Recept voor 4 personen: 1 kg. zuur kool, Yi kg. varkenskrabbetjes, ver se of gerookte worst of knakworst jes, boter of margarine (zout, peper, appel). De zuurkool liefst niet wassen. Het lees wassen en in een pan met een reinig kokend water doen. De zuurkool r losjes boven op leggen en er desge wenst wat zout, peper en geraspte appel an toevoegen. Knakworst of rookworst lissen de zuurkool leggen. Het gerecht lug aan de kook brengen. Dan het vuur emperen en de kool in een goed geslo- en pan zachtjes gaar koken (20 min.). In desgewenst nog wat boter of marga- ine doorroeren. Krabbetjes en worst it de pan nemen en afzonderlijk op- ienen of zo nodig snijden en op of om Ie zuurkool leggen. VOLLEYBAL De door velen met spanning tege moet geziene wedstrijd VBOW 1-OKK 1 had een teleurstellend verloop. In de eerste set lag OKK er finaal uit en kon VBOW een gemakkelijke 15—1 over winning behalen. H. Reijnders had met zijn zeer goede opslag een groot aan deel in deze overwinning. De tweede set was voor OKK. VB OW was de cadans volkomen kwijt en OKK had dan ook geen moeite deze set met 15-4 te winnen. J. de Vries was hier de man, die door zijn prachtige smashes de overwinning voor zijn club veilig stelde. De Zweef 1-Politie was een wed strijd van gemiste kansen. De politie was nog het best op dreef en won ach tereenvolgens met 15—11 en 15—6. De Zweef 1 zal nog uit een ander vaatje moeten tappen, wil zij meedoen met de bovenste acht Hellendoorn 1 valt in deze compe titie ook tegen. VBOW 1 won volko men verdiend. Setuitslagen 15-6 en 15-2. OKK 1-De Zweef 1 was een strijd tussen twee gelijkwaardige ploegen, al was OKK technisch misschien iets be ter. Setuitslagen 15-12 en 15-10. Politie-Hellendoorn gaf weer twee totaal verschillende sets te zien. Het politie-zestal komt er steeds beter in en kan voor menige club nog een groot struikelblok worden. Setuitslagen 13-15 en 15-7. De verrassing bij de dames was de volkomen verdiende overwinning van OKK 4 op Hellendoorn. Setuitslagen 14-16 en 10-15. Hier had mevr. Keizer door haar goede opslag een groot aan deel in deze overwinning. De andere uitslagen waren volkomen normaal. Hieronder volgen de uitslagen van de op 5 november gespeelde wedstrijden: VBOW 1-OKK 1 1—1 De Zweef 1-Politie 0—2 OKK 1-De Zweef 1 (d) 2—0 Hellendoorn-OKK' 4 (d) 0—2 Hellendoorn 1-VBOW 1 0—2 OKK 1-De Zweef 1 2—0 Politie-Hellendoorn 1 1—1 OKK 1-OKK 4 (d) 2—0 Hellendoorn-De Zweef 1 (d) 1—1 Competitiestand per 5 november '56 Dames: De Zweef 1 OKK 1 OKK 4 OKK 2 VBOW 1 Sportlust OKK 3 Hellendoorn De Zweef 2 VBOW 2 Holten Rivo Sportlust OKK 1 OKK 2 VBOW 1 Nijverdal Visnet 1 De Zweef 2 De Zweef 1 VBOW 2 Politie Holten Hellendoorn 2 Visnet 2 Ter Horst Hellendoorn 1 5 9 3 3 4 4 3 5 2 1 0 0 1 11 0 10 5 7 0 0 0 0 0 6 0 6 Maandag 12 november wordt gespeeld: VBOW 2-De Zweef 2 (d) OKK 2-De Zweef 1 (d) Nijverdal-Hellendoorn 1 Sporllust-Hellendoorn 2 Holten-Nijverdal Rivo-De Zweef 1 (d) Hellendoorn-De Zweef 2 (d) Hellendoorn 2-Holten Hellendoorn 1-Sportlust. Waarom heb ik geen vader. Hij was een leuk joch van een jaar of vier, met een krullebol en donkere ogen, die lachend de wereld inkeken. Als hij bij oma binnenrende, waar hij woonde sedert zijn moeder was over leden, was ineens het hele huis vol zon en leven. Maar het hoogtepunt van zijn kinderbestaan was steeds het verlof van zijn vader, die bij de luchtmacht was. Dan was het feest. Trots als een pauw wandelde hij dan met hem door de stille straten van het Engelse provinciestadje en praatte honderd uit. En als vader 's maandags weer naar het vliegveld terug ging, vroeg hij na enkele uren al aan Oma „na hoeveel nachtjes slapen" hij weer zou komen. Maar toen kwam die morgen, waarop dat telegram bezorgd werd met dat vreselijke bericht, dat z'n vader nooit meer zou komen, omdat hij met zijn vliegtuig was neergeschoten boven Nederland. Oma begon te huilen en daarom huilde hij mee, want met z'n kinderverstand besefte hij nog niet, dat hij zijn vader nooit meer zou zien, dat hij zijn enige bezit had verloren. Dat kwam pas later. Als op school zijn vriendjes opschepten over hun va der en vertelden over thuis, dan zat hij zwijgend in een hoekje van de speel plaats. Hij kon toch immers niet mee praten? Wat kon hij van zijn vader ver tellen? Dat-ie met zijn vliegtuig was omlaaggeschoten en begraven in Neder land. Meer niet! En langzamerhand be gonnen zijn donkere ogen hun glans te verliezen en dof in de verte te staren, 's Avonds kon hij uren wakker liggen. Dan knepen zijn jongensvuisten zich tot gebalde vuisten samen en uitten alle problemen van dit kinderleven zich in die ene vraag zonder antwoord: „Waar om heb ik geen vader!" Dit achtervolgde hem als andere jon gens met hun vader praatten over hun schoolwerk en als zijn buurjongens met hun vader gingen vissen of kijken naar een voetbalwedstrijd. „Waarom heb ik geen vader?" Maar verleden jaar, toen hij juist vijf tien was geworden, kwam opeens de verandering. Met een grote groep andere kinderen, die evenals hij door de oorlog ouderloos waren geworden, ging hij naar het onbekende Holland. En daar, op een stille begraafplaats met honderden zer ken, nam een mijnheer hem bij de hand. Zacht leidde hij hem naar één van de grafstenen, waarop hij de naam van zijn vader las Even zei hij niets en stond beweging loos. Toen deed hij een stap vooruit. Hij sloeg zijn armen om de zerk en legde zijn wang op de kille steen. Daar snikte hij het elf jaar opgekropte jongensver- driet uit. En tussen de snikken klonk steeds weer dat ene woord: „Vader". Hij was die mijnheer naast hem hele maal vergeten tot hij begon te praten. Hij vertelde over de oorlog in Neder land, toen de mensen het zo slecht had den en de Nederlandse kinderen niet meer blij konden zijn omdat ze zo'n hon ger hadden. En hoe al dit leed weer veranderde, omdat mannen als zijn vader voor de bevrijding van Nederland hun leven offerden. Nu is hij weer in Engeland op school. Zeker, hij is niet zo onbezorgd als an dere kinderen, die hun ouders nog heb ben. Maar als de jongens opscheppen over hun vader, kruipt hij niet meer weg en vertelt over de plaats, waar zijn vader rust en waarvoor hij stierf. En zijn vriendjes zeggen: „Sedert zijn bezoek aan het graf van zijn vader in Neder land is hij heel anders geworden. Kijk, lezer, dit is één van die vele ge schiedenissen, waaraan we nu weer denken. Want morgen, 10 november, is het weer KLAPROOSDAG. Dan biedt het Nederlands Oorlogsgraven Comité U weer een klaproos te koop aan. Op deze wijze verzamelt dit comité het geld, waardoor deze Engelse jongen het graf van zijn vader kon bezoeken, waar zijn leven weer waarde kreeg. Maar hij, en de grote groepen andere kinderen uit Engeland, waren niet de enigen, die door het Oorlogsgraven Comité werden ge holpen. In de tien jaren van haar be staan zijn zo 14.000 nabestaanden van in ons land begraven geallieerde militairen in staat geweest om troost te vinden in Nederland. Dit waren allen mensen, die het zelf niet konden bekostigen. Maar dit is niet erg, zei het Oorlogs graven Comité, dan betaalt het Neder landse Volk dit voor U door een gift in de collectebus op Klaproosdag. Denkt U zich eens in, wat dit betekende voor die 14.000 vaders en moeders en vrouwen en kinderen, toen hun liefste wens zo op eens in vervulling ging. Maar in ons land vonden meer dan 30.000 geallieerde militairen hun laatste rustplaats op meer dan driehonderd begraafplaatsen. Tienduizenden nabe staanden wachten nog op de opbrengst van de nieuwe collecten, waardoor ook zij kunnen staan bij het graf van hem, die ging om nooit meer terug te keren. Zij wachtenop U: op Uw gift in de collectebus en op de paar uur, die U wilt collecteren; een paar uur voor de vader of de»moeder, de vrouw of het kind van hem, die eens zijn leven voor U gaf 22 Klaprooscollectanten naar Engeland. Voor deze mensen betekent, hetgeen U doet zó onzegbaar veel, dat ze graag iets terug willen doen. Véél kunnen ze niet doen, daartoe ontbreken hun de middelen. Maar gezamenlijk, via hun vereniging van oud-strijders en nabe staanden (The British Legion) zullen 22 collectanten van de Klaprooscollecte '56 worden uitgenodigd de gast te zijn van die dankbare mensen in het buitenland. Zij zullen daartoe door het lot worden aangewezen en krijgen gratis een reis en verblijf in Engeland aangeboden. Uit dankbaarheid en waardering voor wat Nederland op Klaproosdag doet Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: run deren 432, varkens 1158 en 2 schapen, totaal 1592 stuks vee. Prijzen: 71 vette koeien, eerste kwa liteit van f2,80 tot f3,05; tweede kwa liteit van f2,55 tot f2,80; derde kwa liteit van f2,24 tot f2,55 per kg slacht- ge wicht; 221 melk- en kalf koeien van f600,- tot f920,- per stuk; 82 pinken v. f 405,- tot f 565,- per stuk; 41 graskalve ren van f210,- tot f315,- per stuk; 15 nuchtere kalveren van f 55,- tot f 70,- p. stuk; 27 drachtige zeugen van f 225,- tot f 300,- per stuk; 42 loop varkens van f 65 tot f90,- per stuk; 1089 biggen van f4,50 tot f5,50 per week; 2 schapen geen notering. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod ma tig, de handel had een kalm verloop met onveranderde prijzen. Gebruiksvee: Aanbod groter, de han del in de beste soorten had een redelijk vlug verloopin de afwijkende soor ten verliep de handel kalm met gelijk blijvende prijzen. Nuchtere kalveren: De handel was iets vlugger, de prijzen niet hoger. Varkens en biggen: De handel hier in had bij een grote aanvoer een zeer langzaam verloop, zodat de hoge prij zen met moeite staande bleven; voor de drachtige zeugen gingen de prijzen iets lager. Pinken en kalveren: Het aanbod was iets ruimer, de handel hierin had een kalm verloop met iets lagere prijzen. Er klepperen soms nog witge schuurde klompen. Zeer veel Nederlanrs bloed stroomt door d' aderen in welvarend gebied bij Michiganmeer. Wanneer men het telefoonboek van de plaats Holland in Michigan (USA) doorbladert, dan ziet men, dat het we- meld van de Nederlandse namen: Berg, Brink, Klaassen, Korthals, Lievense, Steketee, Vandermeulen, Vankampen, Vanzanten, Yonkman, enz. Toch zijn er in dit gebied maar betrekkelijk weinig mensen, die Nederlands spreken. De voorouders van velen van hen zijn hier gekomen omstreeks 1850 of wat later en men kan het zich dus wel indenken, dat de kleinkinderen van deze immi granten in de meeste opzichten Ameri kaans geworden zijn. Hun namen zijn nog Nederlands, hun gezichten ook vaak maar verder zijn ze moeilijk van ande re Amerikanen te onderscheiden. Niet alleen in het stadje Holland vloeit het Nêerlands bloed door d'aderen, even zeer is dit het geval in Zeeland, Vries land en in de grotere stal Grand Rapids. Al deze plaatsen liggen in de Ameri kaanse staat Michigan, nabij de Ooste lijke oever van het geweldige Michgan- meer. Veel kerken als in Nederland Men zal zich misschien afvragen hoe hun voorouders er toe gekomen zijn, zich in dit gebied te vestigen Zo heel eervol voor Nederland is één der rede nen van hun overkomst helaas niet: in het midden der negentiende eeuw liet de verdi'aagzaamheid in ons land wel het een en ander te wensen over en de Gereformeerden, die zich af scheidden van de Nederduits Hervorm de kerk hadden het in die periode vaak moeilijk. Enkele van hun predikanten werden zelfs gearresteerd. Het was in die tijd, dat bij sommige van die dominee's het plan opkwam, zich met hun gemeente in Amerika te vestigen. Onverdraagzaamheid werd ge noemd als één der redenen van dit soort emigratie, toch waren er ook andere, met name ten gevolge van de aard appelziekte hadden velen in Nederland een moeilijke tijd en economische re denen zijn aan de emigratie van velen niet vreemd geweest Zelf heb ik enkele dagen doorge bracht in het stadje Holland en in die plaats hoort men het meest over de emigrantenleider ds. Van Raalte. Hij namelijk was het, die met zijn volge lingen de plaats Holland heeft gesticht. Ds. Van der Meulen uit Goes was de stichter van de plaats Zeeland. Met zijn kleinzoon, die nu rechter is in Holland, had ik een uitvoerig gesprek. Gemakkelijk hebb en die eerste im migranten het hier niet gehad. Zij had den maar weinig geld en daarom kon- d enzij niet zoals ds. Stolte en zijn gemeente naar Iowa reizen en be trekkelijk kostbaar land kopen. Van Raalte, die met een paar indiaanse gidsen op verkenning uitging, terwijl zijn gemeenteleden te Detroit geld ver dienden in de scheepsbouw, besloot land te kopen in de buurt van het Michgan-meer. Water trok Nederlan ders uiteraard aan, doch het gebied was veel bosrijker dan hun eigen va derland. Niet zonder veel moeite en niet zonder ongelukken zijn zij erin geslaagd deze streek ten dele m bouw en weiland te veranderen. Fleurige kerkgangers. Op zondagochtend heeft men in het Amerikaanse Holland niet veel gele genheid uit te slapen. De plaats telt vele kerken: Hervormd, Gereformeerd, Christelijk-Gereformeerd, plus dan nog allerlei typisch Amerikaanse bedehui zen. Al die kerken hebben flinke klok ken en die beginnen al vroeg te lui den Het feit, dat er ook een belangrijke groep Christelijk Gereformeerden hier in Holland woont, bewijst wel, dat de Christenen van Nederlandse afkomst hun neiging tot afscheiding behouden hebben. Op het ogenblik zijn de be trekkingen tussen de verschillende ge nootschappen echter heel vriendschap pelijk. Gedurende de oorlog werkte men samen in de hulpacties voor Ne derland enthans gaat de vriendschap zo ver, dat men elkaar bloemen aan biedt bij de opening van een nieuw kerkgebouw. Het kerkgaand publiek (Buiten verantwoordelijkheid van de redaktie.) Geachte redaktie, Gaarne opname van het volgende: In het raadsverslag, voorkomende in Uw blad van de vorige week, staati vermeld, dat ik tegen burgemeester Enklaar zou hebben gezegd, dat ik en mijn zoons geen boeren willen blijven. Hiertegen protesteer ik, daar dezo woorden door mij nooit zijn gebezigd. Ik kan geen boer blijven op 't bedrijf je, dat mij aangeboden is. Met dank voor de plaatsing. G. J. NIJLAND. TUSSEN DEVENTER EN COLMSCHATE WORDEN VERBETERD De rijwielpaden langs de rijksweg tus sen Deventer-Almelo, n.l. langs het ge deelte Deventer-Colmschate, verkeren momenteel in minder goede staat, dit in tegenstelling tot de zeer goede con ditie, waarin de paden na Colmschate verkeren. De ANWB bericht thans echter, dat de rijkswaterstaat de verbetering van de rijwielpaden tussen Deverter en Colmschate voorbereidt. Democraten baas in congres Met een overweldigende meerderheid heeft het Amerikaanse volk generaal Dwight D. Eisenhower gekozen tot pre sident der Verenigde Staten voor een tweede ambtstermijn van vier jaar. Nixon zal hem als vice-president ter zijde blijven staan. Eisenhower heeft naar verhouding nog meer stemmen gekregen dan in 1952, toen hij evenals nu zijn democratische tegenkandidaat Stevenson versloeg. Maar daar staat tegenover dat de de mocraten hun reeds tussentijds verwor ven meerderheid in beide huizen van het Congres hebben behouden. Slechts een maal tevoren in de Amerikaanse geschie denis, in 1848, is een president zijn ambts termijn begonnen met beide huizen van het Congres tegen zich. ziet er zoals dat in Amerika ge bruikelijk is heel fleurig uit: de vrouwen dragen veel witte hoedjes en witte handschoenen; de mannen op de warme zondag dat ik hier was laten hun jasjes vaak in de auto. Dat verscheidenen van hen nog bretels droegen, was wellicht één der laatste resten van Nederiandse gewoonte. Slechts in één van al die kerken wordt er eenmaal per zondag nog een dienst in het Nederlands ge houden. Men had al besloten ook die af te schaffen, toen er verscheidene nieuwe immgranten kwamen, die een preek in hun moedertaal op prijs stel den. Het is jammer, dat om verschil lende redenen de extra emigratie van Nederland naar Amerika (onder de refugiée Relief Act) nita vlotter ver loopt, maar er zijn toch in de laatste jaren heel wat Nederlandse emigranten naar deze streek overgekomen. Wie de kans krijgt als emigrant hierheen te verhuizen, moet die gelegenheir be slist aangrijpen. Mits hij of zij bereid is flink aan te pakken natuurlijk Filmster-luxe Het is hier een welvarend gebied met betrekkelijk zuinig levende, hard wer kende mensen. Rond de stad is veel fruitteelt en verbouw van augurken. In Grand Rapids en Holland is een be langrijke meubelindustrie en in allerlei bedrijfjes en winkels heeft men behoef te aan mensen. Doorgaans moeten immigranten, die in Nederland e eneigen zaak bezaten, hier in een ondergeschikte positie be ginnen, maar velen van hen slagen er in enkele jaren in weer eigen baas te worden. Ik had hier bijvoorbeeld 'n gesprek met bakker Elzinga, die hier sedert vier maanden weer eigen baas is. In. de provincie Groningen heeft hij vroeger ook een eigen bakkerij gehad, maar daarin kon hij voor zijn grote ge zin niet genoeg verdienen. Hier gaat dat beter. Maar hij, zijn vrouw en vier van de acht kinderen moeten er hard voor aanpakken. Bakker Elzinga zelf begint 's ochtends al om drie of vier uur en vaak is hij tot 's avonds zes uur bezig. De heer Herfst, vroeger fotograaf in Rotterdam, is vlak voor de oorlog reeds naar deze streek gekomen. Thans heeft hij een eigen atelier en een mooie foto- handel in de hoofdstraat van Holland en zijn dochters kunnen zich de naar Nederlandse begrippen „filmster"-luxe permitteren te waterskiën achter een eigen snelle motorboot. Nederlands museum Er wonen hier ook verscheidene im porteurs van Nederlandse bloembollen. Sedert jaren organiseren zij hier in het voorjaar een tulpenfeest, dat dui zenden toeristen trekt. Een deel van de plaatselijke bevolking kleedt zich voor die gelegenheid in een soort Ne derlands boerenkostuum, men schrobt de straten, houdt klompendansen enz. Het aardige Nederlandse museum trekt in die dagen extra veel bezoek en „Bill" Wichers, de directeur van dat museum, die de Nederlandse zaak hier en in een zeer groot deel van Amerika onschatbare diensten bewijst, is dan zo mogelijk nog actiever.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 3