Het land der Magyaren i Kanttekeningen bij enkele huwelijksakten DE BOER en zyn BEDRIJF II (slot). Dat er in Holten „postelions" hebben gewoond brengen verschillende huwe lijksakten aan het licht. Zo trouwde op 24 april 1830 de 27-jarig postiljon Albert Bronsvoort, wiens vader Engbert Gerrit sen Bronsvoort heette. Zijn 24-jarige collega Jan Hendrik Morsink (waarop ik verder in dit artikel terug kom) werd op 2 maart 1833 in de echt verbonden met Janna Hollander. De telkenmale als getuige optredende Berend van dei- Worp, van beroep „stalknegt", ongetwij feld in dienst bij één der plaatselijke herbergen, zal voor hen geen onbeken de geweest zijn. Jan Willem Paalman, ook postiljon van beroep, trouwde op 18 september 1848 met Jenneken Slots. Getuige van dit huwelijk was o.m. de postiljon Hendrik Muller. Op 4 december 1838, 's middags vier uur, werd het huwelijk voltrokken tus sen Gerardus Jansen Groote Foereers, wiens ouders waren Joannes Jansen Groote Foereers en Maria Hendriks. Blijkens een overgelegd uittreksel uit het overlijdensregister was de moeder van de bruidegom vroeger bekend ge weest als de „olde vrouwe Foereers". In een akte van latere datum las ik, dat Groote Foereers een heerlijkheid onder Raalte is geweest. Een heerlijkheid was aanvankelijk een klein territoir binnen een landsheerlijkheid, waar de regering geheel of ten dele erfelijk in handen was van leenmannen van de graaf, of anderen, wie hij regeringsrechten had verkocht of verpand. Later is een heer lijkheid een goed, aan welks bezit een titel en sommige rechten verbonden zijn. Holtens ondermeester Albert Helder man, geboren 18 september 1806, zoon van de schoolmeester Derk Jan Helder man, trouwde op 12 januari 1831 met Maria Dikkers, een dochter van de her bergier Egbert Dikkers. Getuigen waren assessor (wethouder) H. Dikkers Bolink en molenaar H. Meijers. Een niet alledaags huwelijk werd op 9 november 1833 gesloten, 's Morgens elf uur ontving Jan Pakkert in de tiouw- zaal de „kommis te paard van de derde classe" Johannes Leendert Wimmers, wonende in Holten, doch geboortig uit den Haag. Hij huwde met Frederika Frederiks Ten Winkel, geboren te Die penveen en gedoopt te Bathmen, wier moeder molenaar was onder Diepen veen. Eén der getuigen was Gerrit van Teunebroek, eveneens „kommis te paard" en ook in Holten woonachtig. Op 2 mei 1835, 's middags om vijf uur, meldde zich de klerk van het gemeente bestuur bij de burgemeester, ditmaal niet om orders te ontvangen of om één of ander verslag uit te brengen, doch met het verzoek hem, Hendrik Bulthuis Tineken, afkomstig uit Zwolle, even in het huwelijk te verbinden met de Zwol se Margien van den Berg. Tolgaarder Jan Boes, molenaar Meijers, gemeente ontvanger Schuitert en bakker Gerrit Hendrik Wansink hoorden tot de goede bekenden van het bruidspaar, zodat zij als getuigen fungeerden. Een paar we ken later was de bruidegom op zijn beurt getuige, evenals ds J. G. P. Müller en schoolmeester B. F. Nijhof, van het hu welijk tussen D. J. Chr. Dikkers, zoon van de eerdergenoemde wethouder, met Gerritdina Meijers. Jan van Bathmen, wiens vader zowel Derk van Bathmen als Derk Lammers heette, trouwde met de boerenmeid aldus de akte Jenneken Schoolder- man, wier vader Jannes Schoolderman „in de Franse dienst is vertrokken". In akte 11 van 1838 wordt vermeld: „Hendrikus Schoolderman, oud ruim drie en veertig en een half jaar, geboren te Holten en ook aldaar wel gedoopt, kan zich geen geboorte-akte verschaffen, uit hoofde op het doopboek der Hervormde gemeente te Holten zijn naam niet te vinden -is". Zijn getuigen verklaarden onder ede, dat hij op 14 maart 1795 ge boren is op de katerstede „den Trekop" te Holten. In die dagen werd een landbouwbe- drijfje van een keuterboer (kotter) aan geduid met de naam katerstede. In na men als ten Cate, Ten Doesschate, Ha- vercate enz. is het woord „kater" terug te vinden. Wanneer iemands geld op was zei men vroeger: „Hêe is van de kotter". Een week vóór Kerstmis 1841 trad op 9 april 1816 de te Holten geboren Maria Mossink, zuster van de in het begin ge noemde postiljon, in het huwelijk met Derk Keizer uit Rijssen. De vader van de bruid was Gerrit Jan Mossink, gebo ren 1774 te Wierden, „Cathegeseer- meester" van beroep, terwijl haar moe der Hendrika (Olde) mulders reeds was overleden. Een achterkleinzoon van de „cathegeseermeester" is de honderd jaar later geboren Jannes Mossink, thans nog in Holten wonende aan 't adres Oranje straat 22. Op 11 februari 1841 stapte Holtens heel- en vroedmeester Frederikus Phi- ladelphus Mann, geboren 1 maart 1815 in het kerspel Otterlo onder Ede, in het huwelijksbootje met Gerritdina J. A. Wansink, dochter van de „olymolenaar" Jan Albert Wansink en Margrieta Wolt huis. Zijn broer Ernestus Johannes Die- derikus Mann trouwde op 10 november 1849 met een dochter van de tolgaarder, Jan Boes. Vader Mann was predikant in Denekamp. W. O. DEMONSTRATIE KNOLLENPLUK- MACHINE Op dinsdag 13 november a.s. 's morgens 10 uur zal een demonstratie worden ge houden met een knollenplukmaehine. De demonstratie zal worden gehou den op land van de landbouwer J. Stam te Look 61. Het perceel is gelegen naast de woning van bakker W. Beldman aan de Rijksstraatweg naar Markelo. De machine, waarmee gedemonstreerd wordt, is van het nieuwste type en is sinds vorig jaar op enkele punten be langrijk verbeterd. Alle belangstellenden zijn welkom. Komt en ziet!! W. Rietberg. Ass. landb. voorl. dienst. VEEL KOEIEN MAKEN DEZE WINTER DUUR Een praatje over veevoeding Er is de afgelopen zomer veel geklaagd over het slechte weer. Voor de niet- boeren betekende het een bedorven va kantie en voor de landbouwers veel extra werk. Nu het winterseizoen voor de deur staat, komen er voor de boer veel extra kosten bij, want de naweeën van deze zomer zijn erger dan de kwaal zelf. Nu 't stalseizoen is begonnen blijkt dat onze voorraad 'hooi niet alleen klein maar ook slecht van kwaliteit is. Daar komt nog bij, dat we in vele delen van het land minder persvoerhopen zien dan in andere jaren, terwijl ook de opbrengst van bieten erg tegenvalt. De ontwikke ling van het knolgroen mag zo gezien dan nog meevallen, maar de ontwikke ling van het ondergrondse deel is zeer gering. Is het een wonder, dat onder de boeren een mineur-stemming heerst? De winter staat voor de deur we hebben*, er dezer dagen een voorproefje van gehad en we moeten zien, dat we er zo goed mogelijk door heen ko men, aldus ir. S. Iwema, rijksconsulent voor de veevoeding, in een kortgeleden gehouden microfoonpraatje. In de eerste plaats willen wij er op wijzen, dat op bedrijven, waar de voor raad ruwvoeder klein is, de grootst mo gelijke zuinigheid in acht genomen moet worden. Met klem willen we waarschu wen voor de veel gemaakte fout men zij herinnerd aan twee winters geleden dat de boeren te veel vee opstallen. Want met een variant op het spreek woord, dat veel varkens de spoeling dun maken, zouden we kunnen zeggen, dat veel koeien deze winter duur maken. In dit verband is ook belangrijk, dat de boe ren moeten trachten per koe zo veel mogelijk melk tc leveren, omdat men daardoor de inkomsten zo veel moge lijk lopende houdt. Een oudere koe met een melkproduktie van 5000 kg melk produceert heel wat goedkoper dan 'n jong dier, dat misschien 4000 kg melk geeft en misschien zelfs een gunstiger erfelijke aanleg bezit. Deze -winter is het melkgeld voor veel boeren belang rijker dan een hoge post aanwas, die toch niet in geld wordt omgezet. Stal dus niet meer vee op, dan u behoorlijk kunt voeren en streef niet naar verjonging van uw veestapel. U herinnert zich toch nog wel, dat het hooi twee jaar geleden 250 gulden en meer kostte. Belangrijk is ook een juiste verdeling van de aanwezige voorraad ruwvoeder over de gehele veestapel. Heeft men ruwvoeder te weinig, dan moet dit di rect worden aangekocht, want de prijs is in het voorjaar hoger en de kwaliteit sleahter. Maar dat betekent, dat eerst een goed voederplan moet worden op gesteld. Is men hiertoe zelf niet in staat, dan is het Provinciaal Veevoederbureau is samenwerking met de rayonassistent gaarne bereid, u gratis van advies te dienen. Een briefje aan de rijks veeteelt- consulent- is voldoende. Tenslotte moet er voor worden ge zorgd, dat de berekende rantsoenen met terdaad worden verstrekt en daarvoor is nodig dat deze worden gewogen. In te genstelling met Denemarken gebeurt dit in ons land nog vrijwel niet. En zulks ten onrechte, want de bascule is op het Nederlandse veehouderijbedrijf 'n onmis bare schakel naar betere bedrijfsresul taten. DE LANDBOUWRADIORUBRIEK OP 12 NOVEMBER A.S. In de radiorubriek van het Ministe rie van Landbouw zal op maandag 12 november a.s. een reportage wordeh. gegeven over de rationalisatie van het kleine bedrijf. Aan deze uitzending zal o.m. worden medegewerkt door Ir. J. van Bueren, rijkslandbouwconsulent voor kleine- boerenaangelegejnbeden en het lancï- bouwcredietwezen, alsmede door Ir. P. J. Lardinois, rijkslandbouwconsulent v. Zuid-Oost Noord-Brabant. Aan het einde van de uitzending zal de heer F. J. P. Kalfsterman van het Landbouw-Economisch Instituut spre ken over eenonlangs onder de titel „Landbouwcijfers" verschenen publika- tie van dit instituut. Stemt Uw toestel op maandag 12 no vember a.s. af op de zender Hilversum II. Hongarije heeft het voorbeeld van Polen gevolgd, maar op zijn eigen manier. Daardoor is de door de revolutie ontstane situatie veel gevaarlijker geworden dan in Po len het geval was. Heel de wereld ziet als met ingehouden adem toe, hoe de gebeurtenissen zich daar zullen ontwikkelen. Hongarije heeft een bewogen geschie denis. Het is een groot en machtig land geweest, dat later weer tot een vazal staat is vervallen. Het heeft gevochten tegen Turgen, Oostenrijkers en Russen. Hoewel de meerderheid der bevolking Rooms-Katholiek is, vindt men in dit Bal- kanland een zeer behoorlijk percentade Calvinisten. De oudste universiteit van Hongarije, die te Debreczen, is een gere formeerde universiteit. Men vindt daar, ook nog een standbeeld van Michiel Adriaensz. de Ruyter, die eens een groot aantal om des geloofs wille op de galeien te werk gestelde Hongaren wist te be vrijden. Een ontembare vrijheidszin is immer het kenmerk der Hongaren geweest en voor die vrijheid zijn stromen bloeds ver goten. In de negentiende eeuw had de befaamde opstand onder leiding van Kos suth plaats tegen de Oostenrijkers, die Hongarije wensten te verduitsen. Toen heeft men de Russen leren kennen, want toen bood de absolutistische czaar Nico- laas I zijn troepen aan zijn Oostenrijkse collega aan om de opstand te dempen. Vreselijk hebben de Russen toen in Hon garije huisgehoudenmen is dat in Hongarije nog niet vergeten! Russische import was ook het commu nistische regime van Bela Kun na We reldoorlog I. Ook toen heerste in Honga rije een schrikbewind, waaraan de „wit- gardisten" van admiraal Horthy een eind maakten. Geen democratie. Mocht Hongarije de vrijheid minnen, die vrijheid ging niet gepaard met demo cratie. Men kon het Hongaarse volk makkelijk in twee groepen verdelen: een bovenlaag, bestaande uit de oude adel, de grootgrondbezitters en de geestelijk heid, die eveneens grote eigendommen bezat, en de arme bevolking. Hongarije is vóór alles een landbouwstaat. Het was de bovenlaag der bezitters, die de lakens uitdeelde. Met de verkie zingen werd zo raar omgesprongen, dat „Hongaarse verkiezingen" spreekwoor delijk werden. Dat een diep-ingrijpende hervorming nodig was om van zovele proletariërs kleine zelfstandigen te ma ken, zag men niet in. De eis van sociale gerechtigheid werd maar al te weinig verstaan, en zo heeft men zelf groten deels de weg bereid voor het communis me, dat mét de Russen zijn intree deed. Want Hongarije zat aan de verkeerde kant tijdens Wereldoorlog II. Het land had na de eerste Wereldoorlog zwaar ge leden, had twee/derde van zijn gebied moeten afstaan. „Revisie" was dan ook de strijdkreet en men verwachtte heil van Duitsland. Aan Duitslands zijde ging Hongarije de oorlog in, echter niet bar enthousiast, vooral niet toen Hitier de strijd met Rusland aanbond en daarmee begon zijn eigen graf te graven. De oor log werd verloren. Russische troepen overstroomden Hongarije en daarmee be gon de opmars van het communisme. De worst. Hoe weinig communistisch Hongarije was, bleek wel toen de communisten bij de verkiezingen maar weinig winst boek ten. De Kleine Boerenpartij (die herver deling van het grondbezit beoogde) was ver in de meerderheid. Maar de commu nisten volgden, gesteund door de wer kelijke machthebbers (de Russen), hun beproefde politiek: infiltratie. Met na me Rakosi, de thans afgezette partijbaas, wist gaandeweg de oppositie te verzwak ken. De communisten legden beslag op de sleutelposities in de regering: leger en politie. Zo maakten ze de ene niet- communist na de andere onschadelijk, be zetten de vrijgekomen plaatsen met hun eigen mensen. Rakosi beroemde zich er op dat hij de oppositie had geliquideerd „zoals men plakjes van een worst af snijdt". Zo kreeg men het onverdunde commu nistische schrikbewind met slaafse ge hoorzaamheid aan Stalin, geheime poli tie, propaganda-processen en executies. Rakosi was de onbetwiste machthebber. Een ogenblik wankelde zijn zetel... toen Tito het „Nationaal-communisme" intro duceerde. Maar Rakosi maakte korte metten met zijn tegenstanders. Tot Stalin zélf van het toneel verdween en vanuit Moskou de nieuwe wind begon te waaien. Polen kwam in opstaand, Rakosi ver dween (zelfs krachtig geholpen door de Russen) maar Gerö, die zijn plaats in nam, was geen haar beter, alleen maar een beetje handiger in het hangen van de huik naar de wind. ZELFSTANDIGHEID OF VRIJHEID. Polen nam genoegen met een zekere mate van zelfstandigheid. Polen bleef communistisch en het Warschau-pact ge trouw. Misschien meende men in Moskou dat het zo beter was, omdat men met onwillige honden nu eenmaal moeilijk ha zen vangt. Maar in Hongarije ging de opstand een gans andere kant uit, vooral toen Gerö (of Nagy, de Tito-communist) Russische tanks te hulp riep. De zo lang opgekropte haat jegens de Russen kwam toen tot uiting en Boedapest werd een hel De Hongaren zijn met die zekere mate van zelfstandigheid, waarmee Polen ge noegen nam, niet tevreden. Zij willen vrijheid. Los van Rusland, los van het communisme. Zij willen te véél naar de zin van de Russen. En daarbij is Hongarije ook hierin niet eensgezind. Want er zijn ook Hongaren, die het communisme niet willen losla ten mits ze het maar a la. Tito (Joego slavië) en a la Gomielka (Polen) kunnen uitvoeren. Wellicht zit hier ook nog de herinnering aan de tijd toen inderdaad de reactie in Hongarije de boventoon voerde. Naar die „goede oude tijd" wil len met name de arbeiders óók niet terug. En tenslotte heeft het communistische schrikbewind grondige opruiming gehou den juist onder die mensen, die politieke leiding zouden kunnen geven. Hongarije zal nog een lange weg moe ten gaan, wil het waarlijk vrij zijn... niet alleen in nationale zin, maar ook politiek en sociaal. Het Hongaarse volk is bereid voor die vrijheid te vechten! Maar méér dan de vrijheid is de gerechtigheid GEEN GERUISLOZE OVERGANG VAN MELKLEVERANCIERS In tegenstelling met de dezer dagen geuite veronderstelling, dat de leveran ciers van de VVM in Holten en omge ving geruisloos zouden zijn overgegaan naar de Overijsselse Melkproduktenfa- brielc „Omefa" te Rijssen, kunnen wij thans mededelen, dat deze leveranciers reeds op 28 mei van dit jaar bericht ontvingen, dat 'n belangengemeenschap tot stand was gekomen tussen de VVM en de N.V. Fabriek van Melkprodukten „Eerdmans-Rijssen". In september d.a.v. icregen zij de mededeling, dat hieruit was voortgevloeid de samenvoeging van de belangen te Rijssen en Holten onder de naam „Omefa". De verwachting werd daarin uitge sproken, dat zij hun vertrouwen zou den willen geven aan de „Omefa" tot wederzijds voordeel van leveranciers, en fabriek en dat men zich met wen sen en verlangens tot de directie te Rijssen zou wenden. Teneinde de eensgezindheid onder de leveranciers en de goede verstandhou ding met de fabriek zoveel mogelijk te bevorderen, lag het in het voornemen om in overleg met de reeds door de leveranciers aangewezen bestuursleden van de KI-fokvereniging en melkcon- tpolevereniging een contactcommissie te vormen, met, welke de belangen van de leveranciers periodiek zouden kunnen worden besproken, zo werd in deze circulaire gezegd. Daarin werd voorts de gedachte uit gesproken, dat door goede voorlichting moet. worden getracht de fokkerij op 'n hoger plan te brengen. Het houden van gezamenlijke fokveedagen, alle veehou ders lid van de rnelkcont;ro!e vereniging, hét aanstellen van een stal- en voeder adviseur. het, organiseren van melkcur- sussen kunnen hiertoe bijdragen. In deze tjjd van samenbundeling, zo zeggen beide directies in hun rond schrijven, moeten wij niet achterblijven, teneinde niet alleen in eigen omgeving, maar ook op de wereldmarkt de con currentie het hoofd te kunnen bieden. Wanneer U ons steunt in deze strijd, zullen hieruit zeer zeker belangrijke re sultaten bereikt kunnen worden, zo dat de belangen van de vrije boer vol komen veilig zijn in handen van de particuliere industrie. De verkoop van de particuliere melk fabriek „De Eendracht" aan de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" heeft des tijds een enorme reactie verwekt; 'n ware melkoorlog was er 't gevolg van. Men wilde zich maar niet zo laten ver kopen. Naar veler mening zou de boer van de aanwezigheid van een particu lier bedrijf veel profijt hebben. Ander zijds werd de vrees geopperd, dat bij een daling van de conjunctuur een el ders gevestigd bedrijf haar belangstel ling voor de Holtense melk zou ver liezen. De vraag is gewettigd of deze ontwikkeling thans in gang is. De over gang van de leveranciers van de VVM naar de „Omefa" moge dan niet geheel geruisloos zijn verlopen, het heeft ons verwonderd, dat deze overgang per circulaire geen enkele openlijke reactie tot gevolg heeft gehad. Wij hopen, dat de belangen van de leveranciers bij de nieuwe onderneming even veilig zijn als bij de oude. „DE TANTE VAN CHARLEY" IN „IRENE" In een tot de laatste plaats uitver kocht „Irene" heeft de toneelvereni ging OCH woensdagavond, ter gele genheid van de Overijsselse Dankdag, 't toneelstuk opgevoerd „De tante van Charley" door Rosita Peters bewerkt naar de gelijknamige film, die in Ne derland vele maanden gedraaid heeft. Het is een kolderstuk, waar helemaal niets in zit, maar dat door zijn wonder lijke situaties de vele jonge mensen, die in de zaal waren, toch wel kostelijk geamuseerd heeft. De grote man of liever gezegd de grote vrouw in het stuk was de heer Jan Oosterkamp, die de rol van Domia Lucia d' Alvadorez (in de film Heinz Rühmann) vertolkte en daarmede de lachers wel op zijn hand had. De geschiedenis is bekend: een twee tal studenten Jack Chesney (Jan Hol- terman) en Charley Wickham (E. Steu nenberg) verwachten de tante van laatst genoemde uit Brazilië op bezoek. Zij hebben kennis gekregen aan een paar aardige meisjes Annabella Spettique (Dika Schooien) en Kitty Verdun (Zw. Stittelaar), die wel mogen blijven, mits er een vrouw in huis is. Als er bericht komt, dat Donna Lucia niet zal arrive ren, weten zij hun mede-student Will PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 uur en lf uur Ds Addink. In beide diensten lecte voor inwendige zending, 's Avonds 7.30 uur Ds Tamminga Lutten. Dijkerhoek. 10 uur Ds Israel. Colic voor inwendige zending. Geref. Kerk. 10 uur Ds Hagen van venter en 3 uur Ds Hoogkamp, enten GESLAAGDE UITVOERING VAP, H.G.K. EN KINDERKOREN tfoeten In „Amicitia" dat tot de allerlé rnie g ste plaats was bezet gaven de Gt oonter Zangvereen. „Holtens Gemengd Ko; 7 en de kinderkoren A en B woensdi avond onder leiding van de heer J. Warmink uit Goor een zeer geslaaai uitvoering, waarop bezoekers en koiomers met voldoening mogen terugzien. ^ter j Gezien de te kleine bezetting van bY en tenorpartijen, komt zeker een zonder woord van lof toe aan de di ar omc gent, de heer Warmink, onder wieg stam bezielende leiding een mooi progra:nodig ma werd uitgevoerd. Er kleefden n de zang wel enkele kleine foutjes, do aan het geheel heeft dit niet de min- ste afbreuk gedaan. Koor en dirige hebben hun best gedaan en slaagd er tenslotte in de bezoekers tot luist )m me ren te dwingen. De beide kinderkou i verke zongen op keurige wijze enkele vrment lijke wijsjes, o.a. „De ijsman", ,.Aho i het en een tweetal Engelse en Franse c;behoi nons. Ook het nummer, waarin zij c! aards rinetten, trompetten, violen en paukt nen d< imiteerden, viel buitengewoon in issa te smaak. Het bekende lied „Klokke Ro al er lant" werd prachtig gezongen door Lie t in be ke Smnema en ook Tonny Jansen oogs i gebri te met haar accordeonspel veel succeOnze De kinderkoren zongen met begeleihem ding van een blokfluit-ensemble, b,1 niet staande uit Gerry Dikkers, Janny Bro n. wer, Anky Bolink, Willemien Kevelai Willemien Dolman en Eppie Voordes; Ie' bekende melodietjes „Daar was laat ov een meisje loos" en ,,'k Heb m'n \vn gen volgeladen". HGK opende met „Serenade van landsknecht" van O. di Lasso, 'n nunjv.' mer dat zeer goed vertolkt werd. Do|mi een te kleine bezetting van de herei|ma°,] partijen kwam Mozart's „Laudate D;r Y®0*" minum" niet voldoende tot haar rechf1, Y Niettemin heeft HGK met het in studFf nemen van dit werk een goede kei e 1 gedaan. Mej. M. Dollekamp vertolkte c onzo verdienstelijke wijze de solo-partij. Hf ei\ve" hoogtepunt van de avond vormden c programmanummers „Bruiloftsmars van A. Södermann en „Windekind" va P. Biersma. Een drietal trompettiste111 e*\ van HMV, n.l. de heren T. Koopman, n °m Broekmaat en H. Bouwhuis, verleender°rir hun medewerking bij de uitvoering va Gezang 146: „Komt nu met zang", 'n bewerking van Alex Schellevis wer nog gezongen „Home on the range' waarbij als solist optrad Henk Keve lam, die zich zeer goed van zijn taalding heeft gekweten. Een tiental heren, uit oente gedost als „Jantjes" en gezeten in ee vers boot, zong een drietal liedjes van d zee, waarna HGK zeer goed besloc met „Holrije", 'n bewerking van Schut te en De Raaf. De avond werd geopend door de voor zitter van HGK, de heer D. J. Aaftinl Jzn., die zich in zijn welkomstwoori in het bizonder richtte tot de afgevaar digden van enkele plaatselijke vereni gingen en zustervereniging te Bathmen |t va: terwijl een woord van bizondere dantjtid. werd gesproken tot de dames en he irwaï ren van 't concours- en vaandelcomité lertje Met enkele gevoelvolle woorden her dacht de voorzitter de overleden stuursleden, mevr. J. v. d. Hurk-Pas- kamp en de heer Joh. Littink, die bei den zeer veel voor HGK hebben ge daan. In z'n slotwoord dankte de heer Aaf- tink de dirigent, de heer Warmink, die in het afgelopen jaar weer zijn emi nente leiding heeft gegeven aan de ko ren. Hij offreerde deze in verband met een onlangs plaats gehad hebbende blijde gebeurtenis, een fruitmand. De dames De Vrieze én Otter werd dank gebracht resp. voor assistentie de repetities van de kinderkoren en de pianobegeleiding. Zij ontvingen elk een enveloppe met inhoud, terwijl aan de medewerkende leden van HMV een ro kertje werd aangeboden. aar or ine D Gel Heth heide ien ir :r voi ijwel ruik 1 dan niet Ook oet v :eft 1 uit e itbre De :elhe oevei zom Mas indei ten. Babberley (J. Oosterkamp) te bewegen om voor Donna Lucia door te gaan De ze verovert de harten van kolonel Ches ney (G. Kooimans), de vader van Jack, die door een huwelijk met de rijke Braziliaanse weduwe een financiële krach hoopt te voorkomen, maar in 't bizonder van advocaat Spettique. vader van Annabella (J. Krikkink). Er doen zich de zonderlingste situaties voor en het wordt even bedenkelijk als de echte Donna Lucia (mej. D. Ste- geman) ten tonele verschijnt, maar de ze heeft het spel door en laat hen be gaan. In het derde bedrijf komt de ontnuchterende ontknoping voor advo caat Spettique, als deze zijn schrifte lijke toestemming voor de verloving van de meisjes gegeven heeft. Hij ge voelt zich zwaar in de boot genomen Voor de anderen wordt het echter een happy end. Jack en Charley hebben hun meisjes, kolonel Chesney heeft de echte Donna Lucia aan de haak gesla gen en Will Babberley vindt in Ellen, de nicht van Donna Lucia (Dini Voor des), een verloren gewaand kennisje, terug. De bediende Brasset (H. Krom- dijk) zorgde door zijn spel telkens voor een komische afwisseling. De spelers hebben hun best gedaan, maar hun spel had nog niet dat vlotte verloop als voor een goede vertolking van 't stuk geboden is. Zaterdagavond zal het in .Amicitia' worden opgevoerd. De grimering was bij de heer Beuse- lcamp uit Epse in goede handen. 'eim r lo: Pens an t 'usse lug emp en In d ine lit c Üem le zi

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2