i dreigt er inflatie? Maak zelf Uw kruiswoordpuzzle en zyn VAN HET BINNENHOF Helft huurverhoging 10 jaar geblokkeerd en win één van de 50 flinke geldprijzen BUITENLANDS OVERZICHT DE BOER BEDRIJF Veemarkt Rijssen EN n een tot in de uiterste hoeken ge lde vergaderzaal van de Tweede Ka- r heeft minister-president Dr. Drees sdagmiddag een regeringsverklaring elegd. Deze regeringsverklaring kan chouwd worden als een aanvulling de Troonrede. Op Prinsjesdag was kabinet nog steeds demissionair en „oude regering" voelde zich toen ijeraard niet geroepen om de nieuwe leidslijn voor de komende parlemen- vroe§ re periode uit te stippelen. De pu- en Vieke tribunes waren overvol. In de btenarenloges zaten vele oud-minis- lan e &rfs, leden van de Raad van State, van id en Eerste Kamer, en mensen die Ka- id m rhd zullen worden na de uitbreiding :e S011 het parlement. de verklaring geeft de regering de voornaamste doelstellingen van ast v ar beleid aan. Het monetaire en bud- en Vf taire evenwicht zal gehandhaafd moe- at la blijven. Ook het hoge peil van de 'ducti rkgelegenheid, de vergroting van de erhai jduktie, de uitvoer en het nationaal romen moeten worden gehandhaafd, asociaal rechtvaardige verdeling van i ste l nationale inkomen wil de regering vorderen. De culturele, sociale enpu- en lr eke voorzieningen moeten uitgebreid „iffden, in overeenstemming met de eleg jgende behoeften en rekening hou- veejnde met de beschikbare middelen. WO! erk hebbii Pe minister-president wees op 't ge- r ar van inflatie. In het komende jaar dus !at h ig ;val ing u- anT1 veel beleid worden gevraagd om te .nkrJorkomën, dat de gunstige ontwikke- 3k nj ig overspannen raakt en in het te- n df ndeel omslaat. De regering-verwacht achtitfi tekort op de lopende rekening van er o( betalingsbalans, omdat de bestedin- erbet11 zullen toenemen. Als de SER zijn Ivies over de bestedingen heeft uit bracht, zal de regering niet aarzelen nodige maatregelen te nemen. Alle orten van bestedingen zullen beke- >n moeten worden. De voornaamste punten uit de rege- e hojngsverklaring zijn verder: feiJ 1 URENDe huren zullen met 25 per- j.0cent verhoogd worden. De helft van deze huurverhoging zal door de huis eigenaar tien jaar lang op 'n geblok keerde rekening moeten worden ge stort. De zo bijeen gebrachte gelden zullen te zijner tijd besteed worden voor verbetering en vernieuwing van bestaande woningen. WONINGENAan de woningbouw moet de meeste voorrang worden gegeven. Er moeten voldoende woningen voor arbeiders en middenstanders gebouwd worden. Er zullen meer woningwet woningen moeten komen. De controle op de prijsvorming in de woningbouw zal uitgebreid worden. BEZITSVORMING. BEZITSVORMING: De regering wil de bezitsvorming bevorderen door: pre mies voor jeugdige spaarders, een spaarregeling voor 't overheidsperso neel, bouwsparen, eigen woningbezit, Zij overweegt: de winstdeling met spaarregeling. Onderzocht zal worden of er, behalve voor de werknemers, ook voor andere groepen bezitsvor mende maatregelen genomen kunnen worden. LONEN EN PRIJZEN: De „uiterste waakzaamheid" is geboden met be trekking tot het prijspeil. Het beleid van de afgelopen jaren zal worden voortgezet. Dit zal ook gelden voor het kartelbeleid. In 1957 zal het loon peil moeten worden aangepast. De mogelijkheid tot loondifferentiatie zal worden gehandhaafd. ONDERWIJS: De regering wil verder gaan met het afschaffen van school geld. Er zal een wettelijke regeling komen voor spreiding der schoolva kanties. GEHUWDE VROUW: Het ligt in de be doeling van de regering het verbod van arbeid van de gehuwde vrouw in dienst van de overheid op te heffen. LANDBOUW: De kostprijsberekeningen in de landbouw zullen worden herzien. De regering zal aandacht schenken aan de vraagstukken van de eigenaars- lasten en de beloning van de arbeid van de boer. Waarschijnlijk zal hier door de prijs van enkele produkten stijgen. KERNENERGIE: Er is reeds een ont werp voor een „atoomwet" in voor bereiding. Er zal een meerjarig plan worden opgesteld voor de ontwikke ling van de kernenergie. (ruim f5.930,— uitgeloofd) Bij het Rode Kruis in Den Haag liggen voor de puzze laars 50 aantrekkelijke geld prijzen te wachten; in to taal meer dan f 5.000,— in contanten. Wilt U één van die 50 prijzen winnen? Als U er een paar uurtjes gezellig puzzelen aan be steedt, heeft U zeker een kans. Lees eerst nauwkeu rig de voorwaarden hieron der en ga dan aan de slag. Veel succes! Vul de open vakjes in (volgens oude of nieuwe spelling). met Nederlandse woorden (geen vreemde) ingeburgerde woorden van vreemde oorsprong mogen ook gebruikt worden, maar echte Nederlandse woorden gaan voor; geen aardrijkskundige namen; geen eigennamen. geen afkortingen; geen herha lingen; geen onbehoorlijke woor den. Probeer daarby een zo hoog moge lijk aantal punten te halen met on derstaande waardering: aeiouijyis2 pnt. dgklmntis4 pnt. bhprsvzis6 pnt. cfjqwx is 8 pnt. Bijvoorbeeld: DOEK is 4 en, 2 en 2 en 4 is 12 pt. maar: DOCH; is 4 en 2 en 8 en 6 is 20 pt. Als totaal aantal punten geldt de waarde van alle letters in de 60 vakjes, dus ook van GEEF cn HELP. Deze sleutelwoorden moeten natuur lek „horizontaal" worden verwerkt. GROEP I: Twintig verschillende in zenders met (volgens de jury) de meeste geldige punten, die f 1, extra postzegels hebben bijgeplakt, krijgen f0,50 per punt uitbetaald. (Bijv.: 200 maal f0,50 is f 100, Alle inzenders in deze groep krijgen een lijst met de uitslag toegezonden. GROEP II: Dertig verschillende in zenders met (volgens de jury) de meeste geldige punten, die f 0,50 extra postzegels hebben bijgeplakt, krijgen f 0,25 per punt uitbetaald. (Bijv.: 200 maal f0,25 is f50,—). Voorwaarden: Oplossing op 'n briefkaart plak ken of overtekenen. Totaal aantal punten daarbij ver melden. Op de adreszijde, naast het ge wone posttarief (7 cent buiten Den Haag): f 1,— extra postzegels plak ken, wanneer U f 0,50 per punt wilt winnen, is GROEP I. f 0,50 extra postzegels plak ken, wanneer U f 0,25 per punt wilt winnen, is GROEP II. Inzenders in Groep II, die 'n lijst met uitslagen wensen, moe ten f0,15 extra postzegels plak ken. Deelnemers in het buitenland: „Internationale antwoordcou pons" inzenden a.u.b. Uw naam en adres duidelijk schrijven (met blokletters). Adresseren aan: „HET RODE KRUIS" Prinsessegracht 27, Den Haag. Inzendingen moeten uiterlijk 15 januari 1957 vóór 12 uur binnen zijn. 5. Een onafhankelijke jury wijst de prijswinnaars aan. Correspondentie over de beslissingen van de jury kan niet worden gevoerd; wie mee doet onderwerp zich aan deze af spraak. De namen van de winnaars worden opgegeven: a. aan de bladen waarin de puzzle is geplaatst. b. aan de inzenders in GROEP 1. c. aan de inzenders in GROEP II, die 15 cent extra postzegels heb ben bijgeplakt. De prijswinnaars krijgen persoonlijk bericht. (Beschermd door de Auteurswet van 1912.) Het zo hechte bouwsel van het Oos telijke blok gaat lelijke scheuren vertonen, die, zonder dat men nu com plete revoluties behoeft te verwachten, toch van het grootste belang zijn voor de ontwikkeling van de machtsverhou dingen in de wereld, want hoe men het ook keert en wendt, de greep van Mos kou op de satellieten wordt minder sterk en het Russische blok wordt daardoor politiek gezien ook minder sterk en min der gevaarlijk. Wij hebben al vaker ge schreven over de destalinisatie en li beralisatie in de Sow jetunie en de sa tellieten, maar tot nu toe leek het een ontwikkeling, die men van Rusland uit in de hand had en waarbij de huidige heersers van het Kremlin meer gelijk gezinden op de zetels in de satelliet- hoofdsteden zetten. In Polen nu lijkt deze democratise ring uit de hand gelopen. Als elders is ook in Polen eerherstel verleend aan enkele jaren geleden verstoten z.g. titoistische lei ders, maar anders dan in Hongarije be trof dat eerherstel niet een dode, zo als Rajk, maar een levende, Gomulka, levenden zijn veel gevaarlijker dan do den en dat geldt vooral in een 'land als Polen, waar de bevolking, men zou haast zeggen van nature, anti-Russisch is. Gomulka onderscheidt zich van zijn stalinistische partijgenoten, die het tot voor kort voor het zeggen hadden, door zijn nationale inslag. Hij is communist, dat mag men niet uit het oog verliezen, maar voornamelijk in het belang van eigen land, dat nu gebukt gaat onder Russische uitbuiting. De economische toestanden in Polen zijn zeer slecht, (dat heeft Gomulka in zijn grote rede voor het politbureau, waarvan hij nu weer de eerste man is, toegegeven. Met de produktiviteit is het zeer slecht gesteld en met de collectivisatie van de landbouw droevig. Aangezien men meer naar opbrengst dan naar stelsel moet kijken is er (voorlopig) voor de particuliere boer in Polen wat respijt. Gomulka eist voor Polen op wat Rus land Tito heeft moeten toestaan: een (eigen weg naar het socialisme en dat heeft hij staande gehouden tegen de vier Russen, die Vrijdagavond pools hoogte in Polen zijn komen nemen. Dit waren de voornaamste figuren van het Kremlin: Ghroesjtsjow en Mikojan •als vertegenwoordigers van de z.g. li berale richting, en Molotow en Kagano- witsj als vertegenwoordigers van de oude stalinistische richting. Maar Go mulka heeft voet bij stuk gehouden, al heeft Croesjtsjow geprobeerd hem als verrader aan de kaak te stellen. Polen eist het recht op, op een eigen ontwikkeling en •wil de verhoudinge tot Ruslaand ge- baseeid zien op de erkenning van zijn volledige soevereiniteit. En dat was, vol gens Gomulka, in het verleden lang niet diet geval. Wat die Russen in het bijzonder naar Polen bracht, was het bericht, dat maar schalk Rokosowski zou worden geschrapt van de ledenlijst van het politbureau. Rokosowski Russische opperbevelhebber uit de jongste oorlog, maar Pool van geboorte, werd in zijn functie van Pool se minster van defensie, opperbevelheb ber en lid van het politbureau, be schouwd als een Russische stadhouder. Maar Russische tussenkomst heeft zijn positie niet kunnen redden, slechts de fensie en het opperbevel houdt hij. En ■met hem is nog een aantal moskovieten uit het politbureau verwijderd. De populariteit van Gomulka in Polen is op het ogenblik zeer groot, vooral vermoedelijk, omdat hij de Russische invloed op het land aanzienlijk heeft verminderd, maar toch ook, omdat men van hem een verbetering van de toe stand verwacht. Op dit punt zal het Poolse volk vermoedelijk nog wel te leurstelling te doorstaan hebben, want in economisch opzicht blijft het land sterk afhankelijk van Rusland. Dat de Russen allesbehalve ingeno men zijn met de ontwikkeling in Polen blijkt uit de wijze, waarop zij Gomulka hebben trachten te overtuigen op zijn liberalisatie terug te komen, en dooi de aanvallen van de Prawda, het Rus sische partijblad, op de vrijheid van meningsuiting, die de Polen zich per mitteerden. De Prawda ziet de pijlers van het socialisme aangetast en hekelt een blad, dat schreef, dat in Polen het socialistische economische stelsel tot een fiasco was geworden. Voor dreigementen, dat de Russen met geweld hun invloed zouden handhaven is Go mulka niet bezweken en het feit, dat hij het Kremlin ongestraft heeft kun nen tarten, betekent voor de Russen 'n reusachtig gevaar, omdat er in andere satellietlanden eenzelfde streven tot uiting gekomen is, dat in onafhankelijke richting wil. Met name is dit onver bloemd gebleken in Hongarije. Het toe staan van zelfs maar een klein beetje vrijheid is een zeer gevaarlijk ding in een dictatuur, dat is nu gebleken. Het teruggaan tot de oude stalinistische greep wordt met de dag moeilijker, om dat de angst al voor een goed deel ver dwenen is en men met explosies van de plaatselijke bevolking rekening moet houden, waarbij nu ook politie en par tijapparaat niet meer op de hand van de Russen zijn. Het resultaat is, dat het Kremlin steeds meer rekening moet gaan hou den met de politieke wensen van de satellietlanden, die, dat mag men voor al niet uit het oog verliezen, in de greep van de communisten blijven. Maar het gemakkelijke spel van Rusland in Euro pa behoort tot het verleden, omdat deze satellieten of oud-satellieten in een vrijer verhouding tot het Westen komen te staan, zoals ook het geval is met Tito, wiens invloed door deze gebeurenis zeer zaf toenemen. Tito, het is waard er aan te herinneren, moet in wezen niets hebben van blokken, maar stelt veel prijs op individuele samen werking van landen, die intern commu nistisch zijn, maar 'internationaal zijn tussen Amerika en Rusland. Rusland wordt door deze operatie van communistisch vaderland gedegradeerd tot een grote mogendheid met een buitenlandse politiek, die wei nig te maken heeft met de commum- tische beginselen. De landen uit Midden- Europa kunnen zich nu weer gaan re aliseren, dat de Sowjetunie in haar machtsstreven in niets verschilt van het tsarenrijk. Het is nog te vroeg voor vergaande speculaties, men kan slechts conclude ren dat nu echter de basis is gelegd voor een belangrijke ontwikkeling m de wereldpolitiek, dat nu aan de dag treedt, dat Rusland als machtsfactor aan waarde heeft ingeboet. Of het deze weg van teruggang verder zal gaan, hangt grotendeels af van de reacties van het Kremlin, waar de machtsstrijd ook nog lang niet uitgespeeld is. HET VERZET SLAAT OVER. Het verzet tegen de Russische dicta tuur, dat in Polen schijnbaar het succes heeft opgeleverd van meer zelfstandig heid, is overgeslagen naar Hongarije. Uit de hoofdstad Boedapest werden straat gevechten gemeld, maar hier heeft men de hulp van Russische troepen wel in geroepen. Aan 't hoofd staat thans Imre Nagy, die toen de rode tsaar het nog voor het zeggen had in Rusland, als titoist werd weggezuiverd. Nagy is thans weer in de permitatie. De regering was niet paraat tegen bloedige aanvallen uit de hinderlaag, zo heet het in een com muniqué en daarom werd Russische troepen om hulp verzocht. De toestand is niet overzichtelijk. Wel vraagt men zich af: Is dit alles nationale wedergeboorte of zijn de Rus sen zulke gladde vogels, dat ze zich al deze demonstraties naar buiten uit kunnen veroorloven? OOK HOOGSPANNING IN OOST-DUITSLAND In Oost-Duitsland waren de veilig heidstroepen en de politie opnieuw ge consigneerd om op de hoede te zijn tegen eventuele anti-Russische demon straties. De bewaking van regerings- en partijgebouwen en telefooncentrales is versterkt. Vernomen wordt, dat in sommige fa brieken bij wijze van voorzorgsmaat regel wapens verstrekt zijn aan „ge vechtsgroepen van communistische ar beiders". Deze groepen hebben bevel gekregen demonstraties te houden om „elke twijfel over de houding van de bevolking weg te nemen". HEFFINGSVERORDENING POOT- AARDAPPELEN 1956. De Commissie Financiën Bedrijfsli- chamen van de Sociaal-Economische Raad heeft bij besluit van 3 oktober 1956 goedgekeurd de heffingsverordening pootaardappelen 1956 van het Land bouwschap. Deze verordening houdt on der meer in, dat iedere landbouwer een heffing verschuldigd is van f 90.per ha. door de Nederlandse Algemene Keu ringsdienst te velde goedgekeurde poot- aardappelen. Deze bijzondere heffing wordt gebruikt ter financiering van maatregelen ter stabilisering van de pootaardappelteelt en ter financiering van de propaganda voor de afzet van de Nederlandse poot- aardappelen in het buitenland. De verordening is afgekondigd in het Verordeningenblad Bedrijfsorganisatie van 13 okt. 1956, onder no. L 03/1956. GEEF UW VEE DE TIJD. Opstallen is een werk, dat de boer liefst zo laat mogelijk doet. Ook het vee houdt er niet van, ook al is het binnen veel behaaglijker dan buiten in deze tijd van het jaar. Veel dieren krij gen n.l. last van diarrhee. De mest wordt waterdun, de dieren voelen zich slap en lijden daardoor. De meest voorkomende oorzaak? Een verkeerde overgang van weide naar stal. Zorgt er toch vooral voor dat Uw dieren ook op stal nog wat gras krij gen in de eerste week. Zorgt er voor, dat de herfstvoedermiddelen langzaam de plaats van het weidegras innemen. De koe of liever nog de pens krijgt dan de tijd zich aan te passen aan het nieu we regime. Dat is het beste voor een regelmatige melkproduktie. Belangrijke beslissingen inzake aardappel- en pootgoedregelin- gen. A.V.A.-regeling. De minister heeft zich akkoord kun nen verklaren met de opvattingen van het Produktschap voor Aardappelenen het Landbouwschap inzake de uitvoe ring van de garantieregeling voor aard appelen. Het wordt thans overbodig ge acht de normaliter voor vervoedering op eigen bedrijf bestemde aardappelen van de regeling uit te sluiten. In de week van 5 t.m. 10 november kan men aardappelen aanbieden te gen een prijs van f4,75 per 100 kg on gesorteerd (veldgewas) of gesorteerd, praktisch vrij van grond en inwendige gebreken met maximaal 20 pet (gesor teerd 15 pet) kriel en/of uitwendige ge breken. Het ligt in de bedoeling de aangebo den aardappelen direct af te nemen; bij eventuele latere afname wordt de prijs verhoogd. Aanbiedingsformulieren, met nadere bizonderheden, zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke bureauhouders. Het Landbouwschap verwacht, dat de garantieprijs van f 4,75 per 100 kg veld gewas, ongeacht ras of herkomst, tot resultaat zal hebben, dat de meer ge wilde en gesorteerde consumptie-aard appelen steeds tegen belangrijk ho gere prijzen kunnen worden verkocht. Zo nodig kunnen bovendien aanvullen de maatregelen worden getroffen met behulp van gelden uit het Consumptie aardappel-Egalisatie-F onds. St. O.P.A.-regeling. Nu de desbetreffende verordening van 't Landbouwschap is goedgekeurd, kan de overnameregeling pootaardap pelen definitief worden voortgezet. De pootgoedcommissie heeft thans overeenstemming verkregen met de ge organiseerde pootaardappelhandel in zake de regeling voor oogst 1956. De St. O.P.A. zal wederom met de uitvoering worden belast. De prijzen, waarvoor eventuele over schotten aan de St. O.P.A. kunnen wor den aangeboden, zijn met f 0,50 per 100 kg verhoogd. RUSSEN. ,,'T KONIJN EN IK" Naar wij vernemen, zal het bekende gezelschap Johan Kaart op 30 oktober a.s. een voorstelling geven in 't Park- gebouw te Rijssen. Het op te voeren stuk, een blijspel in 5 bedrijven, geti teld ,,'t Konijn en ik", is van de Ameri kaanse schrijfster Mary Chase en ver taald door Cor Hermus. In ons land beleefde het zijn eerste opvoering in Amsterdam, waar het èn door het publiek èn door de pers zeer gunstig is ontvangen. Wij vertrouwen dat men met dit stuk een goede keus heeft gedaan en dat het publiek staat kan maken op een vrolijke avond. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1336 stuks vee, runderen 106, varkens 1230. Prijzen: 41 vette koeien, eerste kwa liteit van f2,80 tot f3,05; tweede kwa liteit van f2,55 tot f 2,80; derde kwa liteit van f2,24 tot f2,55 per kg slacht- ge wicht; 46 melk- en kalf koeien van f610,- tot f920,- per stuk; 5 pinken v. f415,- tot f575,- per stuk; 13 graskal veren van f225,- tot f320,- per stuk; 1 nuchter kalf, geen notering; 32 drach tige zeugen van f225,- tot f325,- p. st. 36 loopvarkens van f70,- tot f90,- per stuk; 1162 biggen van f4,50 tot f5,50 per week. Overzicht handel: Wegens de koude markt te Deventer was het aanbod van vee niet groot. Vette koeien en stieren: Het aanbod was niet groot, de handel had 'n kalm verloop met iets lagere prijzen. Gebruiksvee: De handel had een zeer langzaam verloop met gelijkblijvende prijzen. Nuchtere kalveren: Geen notering. Varkens en biggen: Het aanbod was iets groter. De handel had over het ge heel een redelijk vlug verloop, waar door de hoge prijzen gehandhaafd ble ven. Pinken en kalveren: Het aanbod was niet groot, de handel had een kalm verloop, de prijzen bleven gelijk.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 3