)r MONTGOMERY Wat is cultuur Kanttekeningen bij enkele huwelijksacten schildert atoomoorlog VOOR DE BOER CULTUREEL WERK BEGINT DICHT BIJ HUIS! Cultuur is een woord, waarmee tal van beste brave burgers aan 't schrikken gemaakt kunnen worden. Het lijkt een modewoord van deze tijd te zijn. Op elke krantenpagina komt het minstens eenmaal voor En ook in allerlei toespraken schijnt het niet gemist te kunnen worden. Maar ondanks dat zegt 't de meesten van ons bitter weinig. Vraag honderd mensen wat nu eigenlijk cultuur betekent en negen tig zullen hun schouders ophalen en zeggen dat het hun boven de pet gaat. Van de tien anderen krijgt ge totaal verschillende antwoorden. En het merkwaardige is, dat die tien verschillende verklaringen mis schien stuk voor stuk even goed zijn. Cultuur is een begrip, dat heel veel inhoudt. Kasten vol dikke boeken zijn erover geschreven en zeergeleerde heren kunnen er dagen lang met elkaar over praten. Dat doen ze dan ook regelmatig op conferenties, congressen en studie dagen. En in hun knappe redevoeringen schudden ze het woord cultuur in aller lei toonaarden zo maar uit hun mouw. Wie zelf toevallig niet hooggeleerd is en toch graag wil weten wat cultuur wel betekent en waarom er zo druk over ge praat en geschreven wordt, moet niet naar zo'n congres gaan. Hij zal er niet veel wijzer worden. Zelfs niet op een congres over een onschuldig lijkend on derwerp als Cultuur en plattelandsge zinnen", zoals onlangs in ons land ge houden werd. Want ook daar werd ge sproken over de „temporale discontinu- teit in de cultuuroverdrachte op het platteland", en meer van dat soort za ken. Het begrip cultuur, waarover ge nu eindelijk eens wat meer wilt weten, wordt bij zulke gelegenheden begraven onder een vracht wetenschappelijke vaktermen, waarvan het merendeel niet eens in een woordenboek te vinden is. DICHT BIJ HUIS. Ge kunt voorlopig beter dicht bij huis blijven en in eigen omgeving eens rond- zi ennaar een antwoord op uw vragen. Daar jubileert bijvoorbeld de muziek vereniging in uw gemeente. De burge meester komt feliciteren. Hij houdt een toespraak, waarin hij hulde brengt aan de nagedachtenis van de oprichters van het korps, die de gemeenschap zulk een belangrijke dienst hebben bewezen. „Zij gaven immers", zo zegt de burgemeester, „de stoot tot een stuk cultureel werk van grote betekenis.De negentig toehoorders, die zoeven nog hun schou ders ophaalden, begrijpen er nu nog minder van. Cultuur was toch iets ge leerds, dat thuishoort in de studeerka mers? Hoe komt het dan zo plotseling op dit eenvoudige dorpsfeest verzeild? Heeft hun eigen muziekkorps ook iets met cultuur te maken? MEER DAN BROOD ALLEEN. Dat heeft het inderdaad. Uit de tien verschillende verklaringen voor het woord cultuur zoeken wij er een uit, die hier van toepassing is. Welnu: cultuur is alles, wat het leven waard maakt ge leefd te worden. Voor het leven-zonder meer is alleen maar voedsel nodig en kleding en een onderkomen ter beschut ting tegen de kou. Maar de mens ver langt terecht iets méér van het leven dan alleen brood, een stel kleren en een onderdak. Als kind gaat hij naar school, hij leest graag een boek of hij maakt muziek of zingt of speelt toneel of ge niet als anderen dat doen. Hij zoekt ont spanning na het dagelijks werk en ont wikkeling. En al dit andere, dat nu niet precies nodig is om in leven te blijven, behoort tot de cultuur. CULTUREEL WERK. De dorpsfanfare, die iedere week met toewijding repeteert om op de eerstvol gende uitvoering zo goed mogelijk voor de dag te komen, dient dus een cultu rele taak. En óók de zangvereniging en de toneelclub. En evenzeer de vereni ging, die in de wintermaanden lezingen met lichtbeelden organiseert over ande re landen en volkeren en het bestuur van de plaatselijke bibliotheek, dat woe kert met beperkte middelen om het boe kenbezit op peil te houden. En niet in de laatste plaats de onderwijzer, de man, die uit allerlei archieven telkens weer meer bijzonderheden weet te putten over de geschiedenis van de eigen ge meente of streek. Zij allen dienen de cultuur, al zijn zij er zich misschien niet eens zo van be wust, zodat de burgemeester er goed aan doet, er bij gelegenheid eens de aan dacht op te vestigen. En zij verdienen de sympathie en de steun van de gehele plaatselijke gemeenschap. STEUN NODIG! Oók de steun van hen, die een hogere trede op de culturele ladder hebben be reikt, maar zich al te vaak afzijdig hou den van plaatselijke activiteiten op het culturele erf. Hun culturele behoeften liggen op een hoger plan en kunnen misschien niet in de eigen kieine ge meente bevi'edigd worden. Het is hun goed recht, het elders te zoeken. Maar zij verzaken hun plicht tegenover de plaatselijke gemeenschap als zij niet ook daadwerkelijk belang stellen in wat er ter plaatse gebeurt. Zij hoeven niet mee te blazen in het muziekkorps of mee te zingen in de zangvereniging of mee te spelen in de toneelclub. Maar zi] kunnen respect tonen voor de culturele werkers in eigen omgeving, hun bijstaan met raad en daad of met financiële steun, waaraan gewoonlijk zo grote behoefte is. Hun ervaring en medewerking kun nen niet worden gemist, wil dat eenvou dige plaatselijke culturele leven iang- zaam maar zeker op een hoger plan kunnen komen. Juist deze culturele acti viteiten maken het leven in de plaatse lijke gemeenschap waard geleefd te worden, zélfs al liggen ze op een be scheiden niveau! Zd. In Holtens Nieuwsblad van 20 okto ber 1956 heb ik enkele beschouwingen gewijd aan verschillende overlijdensak ten, welke te vinden zijn in de registers van 1312 tot 1820. In dit artikel zou ik enige opmerkingen willen maken bij een aantal huwelijks akten, gepasseerd in de jaren 1812 tot 1840. Vooraf wil ik echter nog enkele algemene mededelingen doen over de huwelijksvoltrekking in die tijd en de inhoud van de akte. Tegenwoordig gaat er bijkans geen week voorbij, waarin niet een bruids paar met zijn gevolg in de trouwzaal verschijnt. Het overgrote deel der huwe lijken wordt vóór de middag gesloten. Rond 1820 was dit niet hef geval. Door gaans 'verschenen bruid en bruidegom, zo nodig vergezeld van hun ouders, doch steeds begeleid door een viertal getui gen, eerst laat in de middag voor de schout Jan Vincent of zijn opvolger Jan Pakkert, met verzoek hun voorge nomen huwelijk te „bevestigen". Dit ge beurde zeker niet elke week, zelfs niet iedere maand. In het jaar 1817 bijv. werd het eerste huwelijk pas gesloten op 14 april. Vervolgens werden in de tweede helft van april en in de maand mei nog zeven huwelijken voltrokken, waarna een periode van rust aanbrak tot 19 augustus. Dit moet ongetwijfeld worden toegeschreven aan het feit, dat de inwoners van Holten nagenoeg ge heel in de landbouw werkzaam waren. In het najaar van 1817 zijn nog zeven paartjes in de echt verbonden. Bij al deze plechtigheden traden veelal dezelf de personen als getuigen op. Het was toen blijkbaar nog geen gewoonte fa milieleden daarvoor aan te zoeken. De bewuste getuigen waren smid Hendrik Jan Aaftink, tapper (bedoeld wordt slij ter) Egbert Bredenoord, herbergier Eg- bert Dikkers, tapper Willem Dikkers, tapper Jan Hendrik Haijers en bouwman Joost Vincent. Een enkele maal waren de hervormde predikant Gerlaeh van Gendt en de veldwachter Jannes Mul- kes van de partij. Het valt op, dat de verkopers van sterke drank de overhand hadden. In één geval treden de genoem de herbergier en tappers zelfs alle vier tegelijk als getuigen op. In de akten werd vermeld, dat de afkondiging van het voorgenomen huwelijk vóór de hoofddeur van het hotel der gemeente had plaats gehad, n.l. op twee achter volgende zondagen, 's middags om 12 „BERGRUITERS" BEGONNEN CROSS-SEIZOEN GOED. T. Beldman Jr. met „Amigo" eerste. De leden van de Land. Rijv. „Berg- ruiters", die zaterdag deelnamen aan de cross-country van de Land. Rijvereniging „Ceres" te Zuidwolde (Dr.), hebben zo wel in de lichte als in de zware cross mooie successen behaald: Uitslagen lichte cross: 1 G. Knippels, Zuidwolde, met „Vos- ke", 5 min 35.8 sec.2 M. Kwint (14 jr.), Zuidwolde met „Hielco", 5 min. 43.6 sec.; 3 J. Jansen, „Bergruiters", met „Oer- que", 5 min. 59.4 sec.; 4 J. de Jonge, Meppel, met „Bento", 6 min. 5.08 sec.; 5 E. Aaltink, „Bergruiters", met „Hen ry", 6 min. 16 sec.; 9 H. Vruwink, „Berg ruiters", met „Klein Duimpje", 6 min. 35 sec.; 12 Jhr. van Coeverden, „Berg ruiters", met „Lord", 6 min. 53.6 sec. Zware cross: 1 T. Beldman Jr., „Bergruiters", met „Amigo", 4 min. 58.6 sec.; 2 G. Broek huizen, De Wijk, met „Rewa", 5 min.; 3 H. Beldman, „Bergruiters", met „Dol larprins", 5 min. 12 sec.4 J. Bijker, Rui nen, met „Quick Boy", 5 min. 17.6 sec.; 5 H. Bennink, Ruinen, met „Witstaart", 5 min. 23 sec.; 8 J. W. Hulsman, „Berg ruiters", met „Albert", 5 min. 40.6 sec.; 11 W. Aaltink, „Bergruiters", met „Sup- ke", 5 min. 50 sec.; 14 G. Bolink, „Berg ruiters", met „Lyda", 6 min. 10 sec.; 18 L. B. Bronsvoort, „Bergruiters", met Rosette", 6 min. 20 sec. Aan de cross-country werd deelgeno men door de Land. Rijverenigingen te Meppel, Zuidwolde, Holten, Ruinen, Rui- nerwold en De Wijk. In de lichte cross kwamen 30 ruiters uit en in de zware cross verschenen 26 combinaties aan de start. Begin November organiseren de Berg ruiters een oriënteringsrit te paard, waaraan ook door niet-leden kan worden deelgenomen. De jaarlijkse cross country zal op za terdag 1 december worden gehouden. DIJKERHOEKSE PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN In de zaal van ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek vergaderden dinsdagavond de plattelandsvrouwen aldaar, onder leiding van hun presidente, mevr. Wit- mer-Huber. Na een kort welkomstwoord, in het bizonder gericht tot een aantal nieuwe leden, werd gezamenlijk het bondslied gezongen. Aan de hand van een discussieboekje hield mevr. M. Reilink-Kers een ver handeling over 't onderwerp: „De taak van de vrouw in het boerenbedrijf". Hierop volgde een aantal vragen, die door de dames in groepsverband schrif telijk waren voorbereid. Na de pauze, waarin een heerlijk kopje koffie werd geschonken, vertoon de mej. Muys van de Moer een twee tal films van de intocht van burge meester Enklaar in Holten en van het huwelijk van de heer en mevr. Enklaar Jammer was, dat de eerste film wat wazig was en niet zo duidelijk als de tweede, maar toch viel deze filmverto ning erg in de smaak. Het was al ruim half tien toen de presidente de bijeen komst sloot met een „wel thuis". VOLLEYBAL De uitslagen van de wedstrijden, ge- uur. De akten bevatten verder nog het volgende; „Geene inspraak tegen voor schreven huwelijk gedaan zijnde en ons de toestemming van de ouders vol ledig zijnde gebleken, zo hebben wij, voorzeide hun verzoek accorderende, na alle de stukken, alsmede het zesde hoofd deel van de Codex Napoleon aan de aanstaande echtelieden te hebben doen voorlezen, dezelve gevraagd, of zij el- kanderen voor man en vrouw wilden aannemen". Thans nog een aantal bijzonderheden omtrent de bruidsparen en hun familie. Op 13 mei 1816 is de organist van de hervormde kerk getrouwd. Zijn naam was Berend Willem Ebbink, geboren 22 januari 1785 te Winterswijk, waar zijn ouders Abraham Ebbink en Berendina Kotten een kruidenierszaak dreven. Hij trad in het huwelijk met Gesina ten Brinke, geboortig uit Hasselt, en wonen de te Almelo, waar haar moeder het beroep van vroedvrouw uitoefende. De koster en schoolmeester Derk Jan Hel derman en de ontvanger der indirecte belastingen Jan Willem Helderman wa ren o.m. getuigen. Gesina ten Brinke overleed een jaar of vier later. Ebbink hertrouwde op 7 augustus 1823 met Jenneken Huijskes, dochter van Gerrit Huijskes en Hermina Flipsborg te Mar- kelo. Met ingang van juli 1818 is Jan Pak kert, de schout van Bathmen, tevens als zodanig in Holten aangesteld. Het eerste huwelijk, dat hij in Holten voltrok, is dat van „schapeherder" Jan Tolle naar en Janna Janzen. In akte nr. 12 van 1820 wordt vermeld, dat voor de- schout verscheen: „Jan Janssen, mede naar het boerenerve, thans door hem bewoond, Jan Manenschijn genaamd". Hij was een zoon van Gerrit Jansen Manen schijn en Gerritje Jansen, ook wel Geert- jen Manenschijn genoemd. Hij trouwde met Jenneken Staman, dochter van Jan nes Staman en Teune Brand uit Wier- den. In de buurtschap Notter onder Wier den en ook in Rijssen wonen nog per sonen met de naam Gerritsen Mulkes. Deze naam moet naar mijn mening in Holten zijn oorsprong hebben. Op 19 december 1822 stapten in Halten in het huwelijksbootje Hermannus Gerritze aan het Mullerke, geboren 21 januari 1777 te Holten, zoon van Hendrik Gerritze en Geetrui Jannisse of Mulder. Op 2 oktober 1826 trouwde „Dries Driessen, dewelke ook naar zijn geboor tehuis genaamd wordt Preuter". Zijn ou- speeeld in de Nijverdalse volleybal- competitie, zijn als volgt: Visnet 2-De Zweef 1 0-2 OKK 3-De Zweef 2 (d) 2-0 Sportlust-OKK 4 (d) 2-0 Ter Horst-Nijverdal 0—2 De Zweef 1-OKK 2 1—1 OKK 2-OKK 3 (d) 2—0 Sportlust-De Zweef 1 (d) 1—1 OKK 2-Ter Horst 2-0 Nijverdal-Visnet 2 2-0 De stand van deze competitie: Dames: De Zweef 1 VBOW 1 Sportlust OKK 1 OKK 2 OKK 4 OKK 3 VBOW 2 De Zweef 2 Hellendoorn Hellendoorn Rivo Heren: Sportlust OKK 2 Nijverdal De Zweef 2 De Zweef 1 VBOW 1 Holten Visnet 2 VBOW 2 Visnet 1 Hellendoorn 2 Ter Horst Politie Hellendoorn 1 OKK 1 0 0 0 0 2 3 2 2 4 4 2 2 2 4 2 2 2 4 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Volgende week wordt op dinsdag avond gespeeld. ders waren Albert Driessen en Geertruid Gerrits aan Preuter. Enige tijd daarvoor was Lammert Lammers getrouwd met Gerrit jen Klomp. In Almelo komt nog de naam Schol! Engberts voor. Het zou wel eens kun nen zijn, dat ook deze naam hier of in Rijssen is gevormd. Op 11 oktober 1828 trad in Holten in het huwelijk Egbert Egberts,, geboren onder Rijssen op 21 september 1807, gedoopt te Hol ten, waar zijn ouders toen woonden. Zijn vader en moeder waren Hendrik Egberts en Janna Hoekman. De brui degom en de vier getuigen verklaarden, om verwarring te voorkomen, dat Hen drik Egberts dezelfde was als Hendrik Scholle. (Slot volgt.) W. O. CHR. PLATTELANDSVROUWEN VERGADERDEN De leden van de afd. Holten van de Bond van Christelijke Plattelandsvrou wen kwamen j.l. woensdagavond in ge bouw „Rehoboth" voor de eerste keer in dit winterseizoen in vergadering bij een. De presidente, mevr. J. Rietberg-Van Lindenberg', opende deze goed bezoch te bijeenkomst met gebed, nadat ge zongen was Psalm 119 vers 17. Zij heette de dames hartelijk wel kom en wees in een kort openings woord op de rijke zegeningen, die God gaf. Hij spaarde bij het leven en bij de gezondheid in de achter ons liggende vakantietijd en met nieuwe moed en krachten mogen we thans ons werk weer beginnen en ons bekwamen voor 't leven dat wacht. Wij moeten bij ons werk niet steunen op eigen kracht, doch leven in diepe afhankelijkheid van Hem, die 't al regeert. Zo levend kun nen wij met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan, zo besloot mevr. Riet berg. Nadat door mej. J. Stam de notulen waren gelezen, bracht de penningmees- teresse, mej. J. Landeweerd, het fi nancieel verslag uit over 1955. Er was over 1955 een batig saldo. Na afhandeling van de agenda tooi den de dames zich met witte schorten en gingen ze aan de slag om in de keu ken lekkere hapjes te bereiden. De vele ingrediënten, die van huis waren meegebracht, werden op - vak kundige - wijze „gecombineerd" tot 'n huzarenslaatje, hors d' oeuvre, Russisch ei enz. en lieten zich goed smaken. Enkele heren die toevallig' even bin nenliepen, mochten proeven en hun oordeel was onverdeeld gunstig. Aan het slot van de gezellige en te vens leerzame avond werd koffie ge presenteerd met cake, die door één van de leden op Amerikaanse wijze was ge maakt en opgespoten. Mej. D. Landeweerd eindigde met dankgebed, nadat gezongen was Psalm 25 vers 6. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: handschoen. Verloren: ijzeren kg-gewicht; zwa gummi dameslaars met steunzool. Inlichtingen dagelijks aan 't Groe bureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat te Holten, tel. K 5483-352. n een .de vei r heef DE VERZORGING VAN HET GRASLAND VOOR DE WINTER. Wanneer we onze graslanden niet gere geld zouden maaien, zouden deze in korte tijd in wildernissen veranderen en op de duur zelfs in bossen. Zover zal het ech ter in Nederland niet komen, aldus ir. Tj. Groendijk, rijkslandbouwconsulent voor Utrecht, in een onlangs voor de micro foon gehouden praatje, omdat aan een goede verzorging, die het grasland nu eenmaal nodig heeft, meer en meer aan dacht wordt besteed. En dit komt natuur lijk aan de kwaliteit ten goede. Een goede kwaliteit van het grasland, d.w.z. een goede botanische samenstelling, voor een goede botanische samenstelling, vormt de grondslag voor een economische bedrijfsvoering. Daarnaast is natuurlijk de opbrengst erg belangrijk. Het is dui delijk gebleken, dat de structuur van de grond, de waterhuishouding en de ver zorging een grote invloed kunnen uitoefe nen op de kwaliteit van het grasland. Van déze drie factoren is op het ogenblik de waterhuishouding de belangrijkste. Slecht ontwaterd land blijft in het voor- VOETBAL Programma: Zaterdag: junioren: Enter a-Holten a, 3.45 uur. Zondag: Holten 1-Omhoog 1, 2.30 uur; [elegd. Haarl. Boys 1-Hoiten 2, 2 uur; fcchouv SOS 2-Holten 3, 2.30 uur. de Tj lcabii T „oudi jaar lang koud, waardoor het gras ueraarc laat gaat groeien. Behalve het feit, o|eidshj het gras op goed ontwaterd land vroeg re pei groeit, wordt ook bijna altijd een V( ti beter grasbestand verkregen dan btena slecht ontwaterde percelen. Goede gr, ie(j., sen, als Engels raaigras, veldbeemd en gerst mothee, kunnen zich op te nat land m taa z der goed handhaven. Hoewel deze sot Q ^et ten meestal niet geheel afsterven, woï een goede en diepe beworteling sterk i h de lemmerd. Dat kan tot gevolg hebbtir vo dat deze rassen in de voorzomer last v ar bel droogte krijgen. Bovendien winteren v, taire e schillende goede grassoorten op nat lai blijA sterk uit. We zien dan weinig producti srkgel gras van matige kwaliteit de overhai jdukt: krijgen, terwijl onkruiden als zegge ;omei biezen zich sterk vermeerderen. De k\®soci liteit van het grasland gaat dan ste»t nati achteruit. vorde Dit jaar hebben onze graslanden hi eke slechte tijd gehad. Daar komt dan nog't irden. dat op de kleigronden, de laag geleg jgend liumeuze zandgronden en in het veende i weidegebied veel percelen ernstig z vertrapt. Met name is dit het geval m bedrijven met een dichte veebezetting. ar va vele plaatsen is een zode ontstaan \lvee- open plekken, waar soms het onkru °r^01 welig tiert. Het gevaar is dan ook nitó denkbeeldig, dat de produktie van de nc*ee' percelen ook volgend jaar zal achttnte^ blijven. De bezwaren van een minder go de ontwatering zijn dus vele. Verbet !I\ZU ring van de ontwatering vraagt dus Mes de eerste plaats onze aandacht. bracl Er dient te worden gezorgd, dat n0<^ overtollige water in de winter zo snl01^er mogelijk in de sloten komt en niet op h*n m' land blijft staan. Het is dan ook nod^e v greppels te maken en in staand te ho den. Daarbij is de afstand tussen greppels van veel belang. Bij goed doo: laatbare veengrond wordt in de prakti' een afstand van 20 m. toegepast. Is grond minder doorlaatbaar, dan mag afstand tussen de greppels zowel op kl als veengrond niet groter zijn dan 10 Het graven en schoonhouden van gre; pels vraagt veel arbeidsuren, waarl goede werktuigen een waardevolle hu kunnen bieden. Hoewel men deze werkzaamheden vas uitstelt tot het vee is opgestald, zijn vel; er met goede resultaten toe overgega: dit werk éérder uit te voeren. Op ernsti vertrapt en nat land kan nog geprobeei worden het gras kort te krijgen. Op de; wijze wordt het gevaar voor verdei schade, indien een periode van streng vorst intreedt, sterk verminderd. Bovei dien krijgt men het volgend jaar ee grasmat, die veel beter door het ve wordt afgegraasd. ure: cent deze eigei keer stort zulle Verdeeldheid remt westerse pa raatheid. Veldmaarschalk Viscount Montgomery schilderde in Londen voor de topfigu ren van de Britse legerdiensten de tech niek van een imaginaire atoomoorlog in IQöö. De conclusie van „Little Mon ty" was, dat de westerse staten de ver schrikkingen van zulle een krijg slechts kunnen overleven als zij op korte tijd een aantal maatregelen nemen: 1. De vrije landen moeten 'n gemeen schappelijke wereldstrategie uitstip pelen voor alle fronten van de strijd met „het communisme". 2. De westerse staten moeten de kwa liteit van hun geheime diensten aan zienlijk opvoeren; we hebben een te grote achterstand op de Sovjet-Unie. 3. De democratische landen moeten al hun strijdkrachten samenbrengen in één pool, die beheerd wordt door één militaire raad. 4. De prestige-kwesties tussen leger, luchtmacht en vloot moeten ophou den; de mondiale strijdkrachten kun nen alleen efficiënt zijn als alle mi litaire afdelingen in één dienst sa menvloeien. De vestzakmaarschalk verklaarde als vakman, dat de militaire toestand in het westen thans kritiek is. „De demo cratische landen", zo zei hij, „maken nu hun ramingen op van jaar tot jaar; soms van maand tot maand. Als zij voortgaan met die beslissingen ad hoe, zullen zij in een chaos eindigen. De) atoomoorlog vereist een hechte, rea listische strategie, berekend op de ver schillende consequenties van zulk een oorlog." „Verondersteld dat het thans 1969 is", zei Monty op dramatische toon. „We kijken terug op een atoomkrijg, die in 1966 begon. Het is voor mij dui delijk, dat de westerse landen hun voortbestaan te danken hebben aan 'n reeks van verstandige maatregelen, die zij in 1956 namen." Maar de maatregelen zjjn nog niet genomen, zo vervolgde Monty. De ge heime diensten der NATO-landen zij: nog ver de mindere van de Russisch „intelligents". De westerse staten ziei nog niet in, dat hun legers afzonderlijl niet in tel zijn in een wereldoorlog. E' wordt een massa energie verspild. He leger, de luchtmacht en de vloot ziji overal verblind door onderlinge jaloe zie. In een nieuwe oorlog zullen dt drie diensten zonder twijfel automatiscl ineenvloeien, maar het is verstandige de coördinatie vooraf tot stand te brer. gen. Aan het einde van een atoomoor log zal slechts één enkele dienst over blijven de snelle efficiënte; alle an dere diensten zullen dood zijn. GELEIDE PROJECTIELEN Volgens Montgomery zal in 1966 meer dan 50 pet. van de strategi sche taken worden uitgevoerd door geleide projectielen. De veldmaar schalk voorspelt dat over tien jaar driekwart van het werk der tegen woordige „tactische luchtvloot" zal zijn overgenomen door atoomwa pens, gehanteerd door landstrijd krachten. Monty voorziet dat een moderne oorlog uit drie perioden zal bestaan. Eerst een vernietigingsfase van 3t tot 50 dagen, waarin bemande vliegtui gen en geleide raketten wederzijds 'n menigte atoomprojectielen zullen afle veren. In dit tijdsbestek zal de balans doorslaan ten gunste van de partij, die haar wapens en haar mankracht hel best heeft gecentraliseerd. Na de eer ste oorlogsmaand komt de fase der ex ploitatie. Het feitelijke gevecht zal dan tot stilstand zijn gekomen, maar alleen de partij die in de aanvangsperiode de hardste slagen heeft toegebracht, zou weer enigermate orde kunnen herstel len in het normale leven. Er zou geen sprake zijn van bezetting, van grond gebied of van massa's krijgsgevange nen. De wegen zouden overstroomd zijn door miljoenen vluchtende burgers. De laatste fase is die van het herstel.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2