Wereldspaardag Hef onstaan van de Holferben Modeshow van de firma Wonnink INGEZONDEN De grote najaars- markt te Rijssen (Van een speciale verslaggeefster.) De modeshows, welke de fa. Wonnink twee maal per jaar organiseert, zijn langzamerhand tot een traditie gewor den in de gemeente Holten. En met de herfstshow, gegeven op maandag 1 okt. in Amicitia, heeft zij zichzelf overtroffen. De enorme collectie mantels, japon nen, pakjes enz. niet minder dan 90 stuks! muntte uit door grote variatie, het nieuw modische, gepaard gaande met het praktische, dus met de draag baarheid van de getoonde kledingstuk ken. In dit laatste, in de draagbaarheid van de kleding, demonstreren de fir manten of zij al dan niet kijk hebben op de smaak en de verlangens van hun klanten. Het is alzo een compliment voor hun talent als inkoper, wanneer een collectie niet alleen bestaat uit „show stukken", maar hoofdzakelijk uit doel matige kledingstukken. In dit verband mogen wij herhalen hetgeen tijdens de show door de leid ster, mevrouw J. Kint Couperus werd opgemerkt, namelijk, dat het een mis verstand is, wanneer het publiek meent, dat men in een grote plaats goedkoper en beter kopen kan dan in de eigen kleine plaats. De firmanten, zowel uit de grotere als uit de kleinere plaatsen, ko pen allemaal bij dezelfde confectiefa brieken hun voorraden tegen dezelfde prijzen. Het spreekt dus vanzelf, dat de kleine plaatsen zéker niet duurder, doch misschien zelfs billijker kunnen verkopen dan de firma's in grotere plaat sen. En wat de keus betreft.wel. juist deze modeshow heeft opnieuw be wezen dat men te kust en 'te keur kan gaan, óók in de eigen kleine plaats. Behalve deze wetenswaardigheid ver telde de leidster nog enkele bijzonder heden van de modeshows in 't algemeen. Onder andere, dat men, evenals bij alle andere voorafgaande modeshows niet alleen gebruikelijke slanke maten als 38 en 40 zou tonen, maar ook de grotere maten, zelfs een maat 46. „Wij gaan er van uit", zo zei ongeveer de lady-speaker, „dat de vrouw in de grotere maat niet slechts goed gekleed wil gaan, maar dat zij er prijs op stelt, evenzeer een behoorlijke keus te kunnen maken als haar slankere mede-vrouw." Dat dit een zeer juist standpunt is, bleek wel in de loop van de middag en avond, want er werden ook voor de oudere en wat forsere figuren een groot aantal zeer geschikte en smaakvolle kledingstukken geshowd. Alle maten. De vier tot het team behorende be schaafde mannequins en het assisteren de aankomende mannequintje hebben op voortreffelijke wijze de verscheidene stukken getoond en daarmede de juist heid bewezen van hetgeen de leidster vertelde. Zij noemde namelijk als één van de grote voordelen van de mode shows, het rustig kjxnnen bekijken van een kledingstuk, dat gedragen wordt door een levend en zich bewegend mo del. Dit in tegenstelling tot het haastig bekijken van datzelfde kledingstuk, han gende aan een kleerhanger of hoogstens op een pop in de etalage. De aankleding van de zaal getuigde van veel toewijding en goede smaak. De tapijten, welke de wanden versierden, waren eveneens afkomstig van de firma Wonnink en wel uit de afd. Woning inrichting. De uitstekende verlichting met op de juiste plaats aangebrachte schijnwer- werpers een buitengewoon belang rijke factor bij een show werd ver zorgd door de firma J. van Bruggen. Hoewel de ruimte het niet zou toe laten alle 90 stuks afzonderlijk te be handelen, willen wij toch graag enkele nummers behandelen en wel speciaal deze, voor welke door de leidster extra aandacht werd gevraagd. Beginnen wij dan met de prachtige swaggers, die dit jaar gebracht werden met rechtvallende ^ruggen, tamelijk nauw om de figuur sluitend, gemaakt van de moderne, bekend mooie winter stoffen, mohair in al haar variaties, tweed, flaush en fantasiestoffen, sommi gen met een angora-effect. Royale ronde kragen, meestal met doorlopende revers van krulteddy, ook wel van persi, een zusje van het bekende persinette. Een pronkstuk onder de swaggers was ech ter een magnifique grijze mantel met een kraag van echt eveneens grijs! persianer bont. Mooie mantels. Zeer mooie swaggers waren ook een paar mantels met een grote kraag van mouton doré, een nieuwe glanzende bontsoort. Enige aangesloten mantels, waaron der voor het jonge meisje, maar ook enige exemplaren van de bekende ge tailleerde, niet aan mode onderhevige „vrouwenmantels" van de onverslijt- bare mooie diepzwarte stof, het beken de wollen georgette. Vergeten we niet de aardige rechte jassen te vermelden, de z.g. boxcoates. De japonnen werden gebracht in de kostelijke wollen tricot weefsels, als we- venite en yersey o.a. een prachtige Zwitserse wevenite japon voor de grote maat, merk Swissolaine maar ook in wollen stoffen en tweed. Een paar eenvoudige tipolaine japonnetjes voor de little lady. Wij zagen pakjes de z.g. deux-piè- ces van een opvallend mooie zware kwa liteit wevenite, gebracht in de aller nieuwste modellen, b.v. bestaande uit een plisé rok met een vrij kort nauw sluitend jasje, dat, meedoende met de algemene mode-tendenz voor mantels, van voren met een rij grote knopen ge sloten werd. Verder een paar mooie japonnen, zuiver wol, van het bekende merk Delana. Er was ook een grote keuze in sport- kleding'. Alleraardigste, vrolijk gekleur de field jackets van poplin met capu chons, die evenals het jasje zelf met teddy gevoerd waren. Bij de sportkle- ding behoorden ook de lange, geruite damespantalons in gedekte kleuren, waarbij kostelijke ijstruien en heerlijk warme jumpex-s gedragen werden. In deze groep behoort ook de „bebop", het heerlijke warme lange wollen vest, dat het midden houdt tussen een vest en een jasje. En laten wij nu vooral ook noemen de verrukkelijke toppers van krulteddy van het bekende merk Alpafur. Een heerlijk warme dracht. Zeer flatterend en onverslijtbaar. Hierin werd zelfs een lange mantel getoond. Cocktail japonnen. Tenslotte werd er een aantal beeldige cocktail japonnen getoond, waarover de charmante mannequins later prachtige bontjasjes droegen. De jonge manne quins droegen ieder een kort bont jasje van yemen, een sterke, zeer in trek zijn de bontsoort, prachtig glanzend en zeer mooi van tekening. Deze jasjes werden getoond in verschillende kleuren. Het aspirant-mannequintje droeg een zobel- feh jasje, terwijl de grote maat ons ver- raste met een lange bontjas van bruin yemen, waaronder zij een mooie goud kleurige cocktail japon toonde. De hoeden welke de mannequins droegen, waren van het modehuis Bökkerink uit Rijssen. Moderne chique hoeden, welke meestal vóór op 't hoofd gedragen dienen te worden, waaraan 't publiek even moet wennen. De hoeden zelf waren van een mooie kwaliteit en model. De tasjes, welke gedragen werden, waren van de firma Bouwhuis en als kapster was aanwezig mejuffrouw Van Geenhuizen. De 's middags zeer goed gevulde zaal hetgeen voor een middagshow in het algemeen een bijzonderheid, doch voor Holten regel is en de 's avonds méér dan uitverkochte zaal, was vol belang stelling en onafgebroken aandacht. Het spreekt vanzelf, dat ook de kleine meis jes, die de kinderkleding toonden «n die daarin al van veel ervaring blijk gaven, veel succes hadden. De leidster vestigde er de aandacht op, dat al het getoonde in al zijn veel heid, toch nog maar een kleine greep was uit de in de zaak aanwezige voor raad. Aan het eind van de show gekomen, bedankte de heer G. Wissink het pu bliek voor de grote opkomst en goede aandacht, waarna hij de dames manne quins bedankte voor de voortr-effelijke wijze waarop zij de kleding hadden ge toond. De dames achter het toneel en niet te vergeten de heren achter het toneel evenals de installateur van de verlichting werden zeer terecht door de heer Wissink in zijn dank betrokken want er wordt door de ongeziene medewerksters en -werkers héél wat werk verzet. Ook betuigde dc heer Wis sink zijn dank aan de leidster, xhevrouw Kint-Couperus, voor de deskundige en prettige wijze waarop zij de show had geleid. J. K. C. Het béste voor* Baby's POEDER-ZALF-OLIE - ZEEP bSJÏd^e SCHIETVERENIGING GAAT SCHIETEN IN INDUSTRIEHAL In de vrijdagavond van de vorige week in hotel Holterman gehouden ledenver gadering van de schietvereniging „De Eendracht" is het programma voor het komend winterseizoen besproken. De heer H. Klein Velderman, die we gens afwezigheid van de voorzitter, de heer Joh. van' Geenhuizen, de vergade ring leidde verklaarde zich bereid zijn industriehal ter beschikking te stellen voor de beoefening van de schietsport. Als clubavond werd vastgesteld elke vrijdagavond, aanvangstijd 7.30 uur. Er werd een commissie benoemd be staande uit de heren J. E. Tuller, J. A. Bouwhuis, G. J. Aaftink en A. Schup- pert, die de verzorging van deze avon den op zich zal nemen. Een der leden verklaarde zich bereid voor het schenken van koffie te zorgen. Besloten werd, dat nieuwe leden f 2,50 inleggeld zullen moeten betalen, de reeds geregistreerde leden zijn vrij van deze betaling, omdat zij reeds een inleg be taald hebben. De contributie werd bepaald op 25 ct. per week gedurende het schietsei- zoen. De bijdrage voor het schieten zal bedragen 40 cent per kaart voor de vuur- buksbaan en 20 cemt voor de windbuks- baan. Deze laatste wordt ingesteld om <de jongeren van 16-18 jaar in de gele genheid te stellen zich in het schieten te bekwamen. Tot 18 jaar zal geen dn- leggeld verschuldigd zijn. Op dinsdag 9 oktober zal opnieuw een veigadering worden gehouden en wel in het stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman, waar het programma nog nader zal worden vastgesteld. Men hoopt op vrijdag 12 oktober met de schietsport te beginnen. In deze ver gadering werd door de penningmeester, de heer F. J. Sluiter, een voorlopig ver slag uitgebracht omtrent de financiële uitkomsten van het vogelschieten en van de schiettent op de braderie. Het bleek dat deze f 639,45 hadden opgebracht. De uitgaven bedroegen f 466,40, terwijl er nog pl.m. f 150.be taald moet worden. De vereniging heeft van deze wedstrijden in elk geval twee windbuksen overgehouden. Als alle rekeningen binnen zijn zal nog een definitief verslag worden uit gebracht. Wij verwijzen de schietsportliefhebbers nog naar de advertentie in dit nummer van de schietsportvereniging. D.E.L.-COLLECTE Wij kunnen u tot onze vreugde een zelfstandige collecte van ons fonds „Draagt Elkanders Lasten" aankondigen, waarvoor het gemeentebestuur ons een vergunning heeft verleend voor de pe riode 813 oktober 1956. In deze week willen wij graag een beroep doen op uw offervaardigheid en barmhartigheidszin. Alhoewel het aantal tbc-gevallen de laatste jaren aanmerkelijk terugloopt, is het toch nog altijd noodzakelijk voor de volle hondei-d procent de strijd tegen deze ziekte te blijven voortzetten, want nog teveel patiënten worden jaar in jaar uit in de sanatoria en thuis verpleegd en zij hebben onze hulp dringend nodig. Wanneer men zelf gezond is, kan men dit niet genoeg waarderen en daarom moet het ons een aangename plicht zijn dets voor onze zieke medemens te doen. Wij hopen, dat u aan deze collecte uw medewerking weef zult willen geven door uw bijdrage in de bus, die u dn de week van 813 oktober zal worden ge presenteerd. De patiënten zullen er dankbaar voor zijn. U betekent hierdoor iets voor ande ren en kunt zelf uw dankbaarheid voor uw gezondheid tonen. Want daar hebt u toch niets meer -recht op dan anderen, die dit voox-reoht niet genieten? Bent u zelf wel eens ziek geweest en was u dan ook niet dankbaar wanneer anderen iets voor u deden? Toon dan oo'k nu uw dankbaarheid voor de gezondheid, die u elke dag weer ontvangt. Er is véél hulp énzeer veel geld nodig. Veel kan worden bereikt, mits u uw steun óók geeft Het Best. PI. afd. „D.E.L." AUTO DOOK DE SLOOT IN Vijf gewonden. Zaterdagavond van de vorige week, omstreeks kwart over zeven, is op de rijksstraatweg naar Deventer ter hoog te van de Pieiiksmars een auto-onge luk gebeurd, waarbij 5 personen wer den gewond. Uit de richting Deventer kwam om streeks dit tijdstip in snelle vaart een personenauto aangereden met 5 inwo ners van Berkel-Enschot (N.B.). Waarschijnlijk heeft de bestuurder niet tijdig opgemerkt, dat voor hem 'n melkwagen reed, waarmede de land bouwer H. B. uit Okkenbroek op weg was naar Dijkerhoek. Hij heeft althans plotseling het linieer deel van de weg moeten kiezen, is aan liet slingeren ge komen en verloor de macht over het stuur, waardoor de auto in volle vaart in de ter plaatse vrij diepe bermsloot dook. De gevolgen waren zeer ernstig. In de auto, die op haar kant in het wa ter lag, is vermoedelijk een paniek uit gebroken. De inzittenden probeerden zo snel mogelijk uit de wagen te ko men. Allen waren licht gewond en hadden een nat pak opgelopen. Door kordaat optreden van de melkrijder H. B. en ijlings toegeschoten omwonenden kon de chauffeur,die met zijn hoofd onder water lag, bij de benen uit de auto getrokken worden. Hij was zwaar gewond en is zo spoedig mogelijk per ziekenauto naar het St. Jozefzieken- huis in Deventer vervoerd. Dijkerhoekse leden van de EHBO wa ren nog uitgerukt om eerste hulp te verlenen, maar toen was reeds 'n arts ter plaatse. Het ongeluk moet wel aan onoplet tendheid te wijten zijn, daar de melk wagen twee rode achterlichten voerde. PLATTELANDSVROUWEN TE ESPELO VERGADERDEN Op 27 september j.l. hield mej. S. G. M. Rottink uit Delden van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, een lezing over onze voe ding, waarin zij duidelijk en overzich telijk uiteenzette, welke voedingsstof fen ons lichaam nodig heeft, welke functie deze verrichten moeten en hoe we dus in verband hiermede het beste onze maaltijden kunnen samenstellen. Naast de eiwitten, vetten en koolhy draten nemen ondex-genoemde voedings stoffen ook de beschermende stoffen, te weten de vitaminen en zouten, een belangrijke plaats in. Zonder die laat- sten vermindert onze weerstand. Het gevolg hiervan is: verkouden worden; griep krijgen; het ontstaan van ontste kingen, uitslag enz. Het gebruik van verse groenten, die liefst met weinig en dan nog kokend water bereid moeten worden, beval zij warm aan. Een andere goede raad die zij gaf, was vooral afwisseling in het eten te brengen. Na haar boeiende lezing.vertoonde zij hierop aansluitend 'n film, welke even als de lezing zelf, bij de voor 't groot ste gedeelte opgekomen leden, zeer in de smaak viel. Mej. Rottink geeft ook cursussen op voedingsgebied, waarvoor dadelijk al veel belangstelling bleek. Al met al was het 'n zeer geslaagde avond, waar bij ook weer enkele nieuwe leden in geschreven konden worden. BENOEMD TE HILVERSUM Onze oud-plaatsgenoot mr. R. C. Dijk- sterhuis, vroeger volowtair ter secretarie alhier en thans secretaris der directie van gemeentewerken te Almelo in de rang van kommies is in igelijke functie benoemd te Hilversum in de rang van hoofdkommies.. „DE TANTE VAN CHARLEY" De toneelvereniging „O.C.H." zial op woensdag 7 november (dankdag) in Irene opvoeren het toneelspel in drie bedrijven „De tante van Ohaidey" naar een bewer king van. Rosita Peters. Op 31 oktober speelt men dit stuk voor de Coop. Aan- en Verkoop vereni ging te Laren (Geld.). A.s. maandag is het voor Rijssen een bijzondere dag, dan wordt namelijk de grote najaarsmarkt gehouden, waarvoor ieder jaar opnieuw door velen uit Rijs sen en verdere omgeving grote belang stelling wordt betoond. Een speciaal ka rakter levert de grote marktverloting aan deze dag. Ook deze marktverloting blijkt ieder jaar een grote aantrekkingskracht te bezitten en het was de laatste jaremal- tijd heel gewoon, dat er op de dag van de trekking geen lot meer te verkrijgen was. Ook dit jaar gaat het de goede kant weer uit. Nadat in de eerste weken al verschillende duizenden loten de deur uit gingen naar steden en dorpen in verre omgeving, hebben de actieve lotenverko- pers, waarover de vereniging tot bevor- dei'ing van het marktwezen beschikt, wederom verschillende duizenden loten aan de man gebracht en hoewel, net als andere jaren enige dagen voor de trek king nog wel een aantal loten verkrijg baar zijn, kan met zekerheid worden ge zegd, dat het tot genoegen van de orga nisatoren ook dit jaar voor elkaar komt. De verwachting is, dat men zaterdag uit verkocht is- Velen hebben zich wel eens afgevraagd, hoe het toch mogelijk is, dat deze Rijssense marktverloting meer dan 30 jaar heeft kunnen standhouden. Het enige antwoord, dat hierop gegeven kan worden is het feit, dat het bij duizenden nu eenmaal vanzelfsprekend is, dat men een lot van de „Riessense Maork" in het bezit moet hebben. De verloting is uitge groeid tot een traditie, waaraan men in de loop der jaren gehecht is geworden. Traditioneel zijn ook de typische prijzen. Welke loterij in Nederland heeft als 1ste prijs een vette koe te presentéren en welke een vaars etc. De typische sfeer, die ook aan de Grote Markt is verbon den, deed de loterij in stand houden en voor velen is het een spannende dag, als de trekking wordt gehouden in het ca fé van de wed. Hodes aan de Kerkstraat, onder leiding van notaris Bernard. Een bijzonder feit van deze verloting is, dat dezelfde avond tegen 9 uur de trekkingslijsten verkrijgbaar zijn, welke een eind maken aan alle onzekerheid. Reeds veel humor is rond de marktver loting ontstaan. Onder veel gejuich zijn er wel eens (toffe) jongens aangewezen als winnaars van de prachtige prijzen (via bijv. een oude trekkingslijst) en in een overmoedige bui werd de prijs dan wel eens verkocht en werd er op getrac- teerd enz. Er is niet veel fantasie voor nodig om zich de verwikkelingen rond deze affaires voor te stellen. Zo zullen dan ook de laatste loten dit jaar gedurende de nog komende dagen hun weg vinden en zullen velen maandag weer een spannende dag beleven, wie of zich de gelukkige winnaar mag noemen van de vette koe, of van een dér andere prijzen, die evengoed aantrekkelijk kun nen zijn, zoals een bromfiets, heren- en damesrijwiel enz. Rest ons nog te vermelden, dat a.s. maandag een bijzonder drukke markt wordt verwacht- ZANGKLASSE VAN RARTIMEUS BLINDENINSTITUUT MAAKT TOERNEE DOOR TWENTE Welhaast ieder kent het Chr. insti tuut voor blinde en slechtziende jon gens en meisjes „Bartiméus" te Zeist. De daaraan verbonden Zanigklasse on der leiding van de bekende dirigent de heer Mees van Huis heeft een goede reputatie en geniet door het gehele land grote bekendheid door concerten via de radio. Van tijd tot tijd geven deze jonge lui ook een uitvoering in diverse gi'ote plaatsen van ons land. Eenmaal per jaar maken zij een tournee van enkele da gen. Dit jaar is Twente aan de beurt: 22 oktober in de Molenkampkerk te Almelo; 23 oktober in de Grote Kerk te Enschede; 24 oktober in de Geref. Kerk aam het Mitchamiplein te Hengelo. VOORTAAN OP 30 OKTOBER. Wereldspaarweek laatste 7 dagen van oktober. In 1924 werd in Milaan een interna tionaal spaarbankcongres gehouden, dat zijn slotzitting hield op 31 oktober. Dit werd de aanleiding om de 31e oktober tot Wereldspaardag uit te roepen. In de noordelijke landen is men echter nimmer unaniem met deze datum inge nomen gfeweest, omdat deze samenviel met een voor bepaalde bevolkingsgroe pen belangrijke gedenkdag van geheel andere aard. Gaandeweg is men zich daarom hier en daar een kleine afwij king van de internationaal vastgestelde datum gaan veroorloven, met name in de Scandinavische landen en in Duits land. In Nederland bestond in dit op zicht geen vaste lijn. In de laatste jaren is hier bovendien de Wereldspaarweek steeds meer ingang gaan vinden. Het bestuur van de Stichting Spaar- propaganda, opgericht door de Neder landse Spaarbankbond, heeft thans be sloten aan alle leden van deze bond een der beide volgende gedragslijnen aan te bevelen: le. de Wereldspaardag op 30 oktober te vieren, of op 29 oktober, indien de 30e op een zondag valt; 2e. viering van de Wereldspaarweek gedurende de laatste zeven dagen van oktober, met speciaal accent op de 30e oktober (c.q. de 29e). DSOOfC op m hopen ouder Velen kennen 't bestaan van de terberg ,maar weten niet hoe dezt ontstaan. De JDG vond de heer J. Nagelhout bereid hierover een lez te houden. Over het ontstaan van ons zont stelsel, evenmin hoe de zon, negen p neten met hun manen en duizenden p netoïden om zich heen kreeg, best 11""n r.^rf rtnAV, -yrtlrnvlirti rl T?Qn Tron rla O.. nog geen zekerheid. Eén van de thi rieën over het ontstaan van de aai houdt in, dat de aarde een scher zou zijn, geslagen uit een oerbol, n een doorsnede van 15 km, waarin 't materiaal aanwezig was. Deze sch4 l^eï een gloeiende bol, bewoog zich met|yejn grote snelheid door 't luchtruim, wal erj0 door het steeds verder van de oerl v denk( Dat 2 ven hun Holte H L' Gele; citer okt, Baltc 20 o: Paso in z£ xoc* geraakte. Deze gloeiende bol koel geleidelijk af en er vormde zich t vlies, een korst om de hete vloeib; massa. Door krachten, veroorzaakt di het krimpen van de aarde bij dt enorme temperaturen, ontstonden plo en in de aardkorst. Hiermede is 't oi staan van de bergen vei'klaard. 1 op heden is de mens nog slechts kele kilometers in de aardkorst doe gedrongen en weet daarom nog wein over het binnenste. De oergeber-gten zijn de Himalaya de Alpen, wat kleinere de Ardenn en Vogezen. Deze gebei*gten beste den uit graniet, dat samengesteld is zand, klei en mica. Door de versch lende uitzettingscoëfficiënten van de stoffen vond de afbrokkeling van rotsgebergten plaats. Door hevige genval ontstonden in deze tijd woei stromen, die het afbraakmateriaal n zich voerden. Een groot deel van wereld heeft haar tegenwoordig uitt lijk gekregen door de werking van t ijs. In de ijstijd, enige duizenden jar geleden, bedekten ijsvelden en glci jers ongeveer de helft van Europa. Gr te gebieden zijn thans bedekt met zaï en grint, dat door de gletsjers is aa gevoerd en achterbleef, toen het tenslotte smolt. Eén van deze glel jers bewoog zich als een wals doon IJselvallei en stuwde de zijkanten Zo ontstond dus de Holterberg, die hoofdzaak is samengesteld uit zuideli materiaal, hoewel er ook nog wel do de gletsjers uit 't noorden aangevoe materiaal te vinden is. ©Ol Op a.s. 1 oude H. hun vere denl Dat elka gen wen bar< Dokter Nagelhout liet in de paui enkele in de Holterberg gevonden st nen, afkomstig uit het Zevengeberg bij Bonn en uit België bij Namen c: i^g culeren. Aan het eind van de avond bedank de voorzitter de spreker voor deze i vgQp teressante lezing en dankte tevens niet-leden voor hun belangstelling. Hierna bood dokter Nagelhout, er< lid van de JDG, het boek „De wondei wereld" aan en hoopte, dat er op duur een bibliotheek van goede boek zou worjien gevormd. Een daverei applaus, dat hierop volgde, gaf bij; van dank voor deze buitengewone gei te. Gel cite lopi OOG G< mem ler si meu\ ler s' G. Telef. VOORLICHTINGSBUREAU l VAN DEN VOEDINGSRAAD VERSE HARING. gjj Panharing behoort tot de vissoortearts die in verhouding tot hun smaak en hogeen, voedingswaarde als regel laag in prijjchol zijn. Het is evenals zijn medebewoneiyan der zeeën rijk aan eiwitten, mineralepruil en B vitamines en levert bovendien vita mine A. Brinl Een goed gebakken panharing, voori^e 0 uit een warme pan, is uitgesproken leigesi( ker. In het begin van het seizoen is h$}ct vet, zó vet, dat er bij het bakken maakerz weinig vet of olie gebruikt behoeft t|er, worden. Wat later in de winter draagijzer de haring hom of kuit die door de ke& ners als regel zeer gewaardeerd word|am] Deze hom of kuit kan in de vis of apar'ar,s worden gebakken; in het.laatste gevt krijgt hij aan alle kanten een korst; en is dus krokranter. Het bakken va:t0jjt panharing in de koekepan dient w4joe] vlug, maar niet al te heet te geschiedenF Te hard gebakken haring wordt drooioe( en stug. L y Wie vaak gebakken panharing o:P tafel wil brengen en een stevige Pafam over heeft, kan deze pan als frituurpoj q gebruiken en de haring in ruim vet c|eer olie bakken, op de wijze waarop de vi$0m handelaar het doet. Het bakken gaal vlugger en gemakkelijker, omdat de vic g niet gekeerd behoeft te worden en aaiL^ alle kanten in het hete vet wordt veit-^ warmd. |osl Behalve bakken zijn er nog meer beLj reidingsmethoden voor haring, nl. kokenL.j en stoven. Iets zuurs, bijv. tomaat, azijif of citroen, bij het stoven verhoogt dfjjac smaak van deze vette vis. Het is zekeim de moeite waard de proef eens te nemenj rj- Krijgt de haring een plaats in helL menu voor de warme maaltijd, dan kar|en men er als groente gekookte bieten 0$^ rode kool, wortelen of een groenteslaL^ bijgeven. |[la lag VOETBAL nin Programma voor a.s. zondag: Nijverdal 2-Holten 1, 2.30 uur; Holten 2-SDOL 1, 2.30 uur; -j Holten. 3-De Zweef 4, 12 uur. Lr

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2