Veilig Verkeersrit van de MJV+C* „De Holterberg" Verkeerskennis werd vergaard door BOER De voeding van het schoolkind in Nederland jeug i del In samenwerking met de afdeling van 3t Vertoond voor Veiliig Verkeer orga- iseerde de Motor- en Automobielclub ','De Holterberg" zaterdagmiddag haar erste Veilig Verkeersrit in d'eze omge- ring waarvoor een grote belangstelling »estond. Er versohenen niet minder dan 19 deelnemers aan de start bij clublo kaal Vruggink in de Stationsstraat, t.w. gestrc 7 automobilisten, 20 motorrijders, 10 iss iromfietsers en 12 fietsers. Prachtig zo- i lerweer (begunstigde deelnemérs en or ganisatoren, zodat zij op een geslaagde liddaig konden terugzien. De automobi- isten en motorrijders hadden een route ran ruim 27 km af te leggen, voor de 'erige deelnemers bedroeg het parcours uim 17 km. Er werden in deze rit niet alleen eisen esteld aan het oriënteringsvermogen van [e deelnemers, maar zij hadden in het jijzonder te maken met het naleven van Je verkeersvoorschriften en hierbij bleek pel, dat in het verkeer al het hout lang een timmerhout is, want er moesten uist voor het niet goed opvolgen van de erkeersregels heel wat strafpunten wor- en uitgedeeld. Nu moet gezegd worden iat de problemen ook wel met een ze- :er raffinement gekozen waren, zodat iet ook lang niet gemakkelijk was de oute zonder strafpunten te beëindigen, zoii Foor iedere misstap in deze werden niet ninder dan 30 strafpunten opgelegd. Jeelnemers, die oriënteringsritten anders outloos plegen af te leggen, struikelden iu over de verkeerstechnische opgaven, ie in deze rit verwerkt waren. Zo hadden de meeste rijders toen zij ten slotte aan de finish bij het O.A.D.- restaurant van de heer Löhr arriveer den dan oök heel wat strafpunten ver- o-gaard. Aan het slot van de rit vond jog een eenvoudige verkeerstest plaats ioor de heer H. Mout van de Autorij- ichool uit Deventer, die zijn medewer king 'verleende. De heer H. W. Goorman, de secreta ris van de M.A.C. „De Holterberg", sprak hier de deelnemers toe en bracht Jank aan de organisatoren, de politie, controleurs en de schenkers van 1 de •aohtige prijzen, alsmede aan de di- ms\ >NEfri heeft Iers rectie van de O.A.D. voor het beschik- baarstelilen van haar kantoren. De burgemeester, die zelf tot de deel nemers behoorde, reikte met een toe passelijk woord de prijzen uit en bracht eveneens dank aan de organisatoren voor het bijzonder nuttige werk, dat zij deze middag gedaan hadden. Zelf kennis as de weg naar de wijsheid, aldus onze burgervader, die de hoop uitsprak, dat een volgende keer nog veel meer weggebruikers aan deze Vei lig Verkeersrit zullen deelnemen. Als een aardige bijzonderheid moge vermeld worden, dat de wisselbeker beschikbaar gesteld door de autorij school Mout uit Deventer in handen kwam van de heer Van Rossum, van de autorijschool in Raalte, die maar 8 strafpunten had. De wisselbeker beschikbaar gesteld door de heer J. Löhr averd gewonnen door de heer H. J. Kappert uit Laren (Gld.) met 35 strafpunten en de Aaf- tink-wisselbeker voor de best geklas seerde rijder van de motorclub ging naar de heer W. Muller uit Holten met 41 strafpunten. Tenslotte werd de wisselbeker, be schikbaar gesteld door het gemeentebe stuur van Holten, voor de best ge plaatste fietser of bromfietser, gewonnen door de heer H. Heije.nk, die op z'n bromfiets 35 strafpunten kreeg. De volledige uitslag was als volgt: Auto's: 1 A. van Rossum, Raalte, 8 str. p.; 2 W. Muller, Twello, 37 strp.; 3 A. Bouwhuis, Holten, 48 strp.; 4 mevr. Mul der, Deventer, 51 strp.; 5 H. Bouwhuis, Holten, 54 strp. Motoren: 1 H. J. Kappert, Laren (Gld), 35 strp.; 2 W. Muller, Holten, 41 strp.; 3 P. Pieters, Deventer, 44 strp.; 4 H. Stukker, Holten, 64 strp. Bromfietsen: 1 H. Heijenk, Holten, 35 strp.; 2 G. J. Tuiter-t, Holten, 78 strp.; 3 G. Jansen, Holten, 103 strp.; 4 H. Ulf- man Holten, 106, strp. Fietsen: 1 L. Meinsma, Holten, 81 strp.; 2 mej. G. Arfman, 111 strp.; 3 G. Kideger Holten, 115 strp. en 4 G. J. Luggen- 'horst, Holten, 119 strafpunten. ïogel CLUBKAMPIOENSCHAPPEN OP DE WEG 195S ;ster. 6 jr. ende 1. Sl i. W: sn. - jr. en H Woensdag werd te Wijk bij Duurste- e de door de KNWU uitgeschreven wedstrijd om hef clubkampioenschap op de weg 1956 verreden over een parcours van 70 km, dat tweemaal moest worden afgelegd. Voor dit kampioenschap kan elk: club zijn zes beste rijders laten mee rijden. Van deze zes renners moeten tenminste drie het gehele traject af- en geldt de tijd van de derde aankomende renner voor plaatsing van club in de uitslag. Om de twee mi- ïuten wordt een club gestart. In deze wedstrijden mogen uitkomen rofessionals, onafhankelijken, ama teurs en nieuwelingen. De club van Wim van Est „Wille- brord Wil Vooruit" moest deze keer haar titel verdedigen tegen 46 andere verenigingen. Het is een spannende strijd gewor den met een moordend tempo tussen de prominente clubs met sterke be roepsrenners en WWV, de club van Van Est heeft tenslotte de titel behouden, ij legde de 140 km af in de tijd van 3 uur 15 min. en 24 sec. ,De Tubanters" uit Hengelo, de club jvan onze plaatsgenoten Wim Beijers en Henk Brinks, deed er 3 uur 39 min. en 57 sec. over en plaatste zich 29: De ploeg bestond uit Henk Brinks, Schepers, A. ter Horst, Wim Beijers, Henk Scheuten en J. Oude Lenferink. De laatste drie plaatsten zich in de eind- J. Gjstrijd met do hiervoren genoemde tijd. (\lm( OPENING PLATTELANDSBIBLIOTHEEK De plattelandsbibliotheek zal haar boekerij op vrijdag 5 oktober a.s. weer openstellen van 4-5 uur en van 7-8.30 uur. donderdag 4 oktober is er van 430-5 uur gelegenheid nieuwe catalogi te halen. WINKELIERS VERGADERDEN In de donderdagavond in café Maats onder voorzitterschap van de heer E. Dikkers H.zn. gehouden ledenverga dering van de Holtense Handelsver eniging hebben de talrijk opgekomen winkeliers zich, naar aanleiding van 'n schrijven van het gemeentebestuur, be raden over de eventuele leveranties aan het bungalowkamp in het Twen- haarsveld, voor het geval dit bezet zal worden door Indonesische repariandi. Men kon in deze vergadering ech ter niet tot een beslissing komen, zo dat besloten werd om de leden der verschillende branches eerst afzonder lijk te doen vergaderen. Deze verga deringen zullen gehouden worden op 10 oktober a.s. op nader te bepalen plaatsen en tijdstippen. In deze vergadering werd ook uit voerig gesproken over de organisatie van een winkelweek ter gelegenheid van St. Nicolaas. Aangezien hieraan nogal wat bezwaren zijn verbonden in verband met de loterij-wet, werd 'n commissie benoemd, die zo mogelijk plannen zal uitwerken, waarmee geen 'moeilijkheden kunnen worden onder- dartj vonden. Deze commissie bestaat uit i aaide heren B. Slotman, H. J. Beltman, B. ;hiiMaats, H. Klein Velderman en H. Stuk ker. Zij zal haar plannen voor 10 oktober as. bij het bestuur indienen, waarna dan weder een algemene ledenverga dering zal worden gehouden. E.H.B.O.-CURSUS Op woensdag 3 oktober zal de plaat selijke afdeling weer beginnen met 't houden van oefenavonden voor de ge diplomeerde leden, opdat deze'het ge leerde kunnen herhalen en aanvullen. Een trouwe opkomst is wel gewenst, daar voor verlenging van de geldig heidsduur van het diploma voldoende geoefend moet zijn. De diploma-cursus zal ook binnen kort weer beginnen, terwijl er bij vol doende deelname getracht zal worden een aanvangscursus te organiseren. Niet alleen voor verkeersongevallen is het volgen van een EHBO-cursus nuttig, maar hoe -vaak gebeuren er in een gezin kleine ongevallen, waarbij men vaak niet weet hoe dit op de juiste wijze aan te pakken. Ook in de buurtschappen gebeuren op de boerderij nogal eens ongelukken bij het werk en hoe nuttig is het dan dat „eerste hulp" kan worden gebo den in afwachting van de komst van de dokter. Daarom: geeft U op voor een cursus bij de secretaris, de heer H.^van Zeben, Schoolstraat 18. En de oude ledên weten wellicht in hun omgeving ook wel kandidaten te vinden. Voor de 14-17-jarigen wordt een jeugdcursus gehouden. Dinsdags van 5t 6 uur in een van de lokalen bij de Ulo school, waar liefhebbers zich om 5 uur kunnen aanmelden. SCHEEPT U ONS NIET AF? Men schrijft ons van de zijde" der Dierenbescherming In de week van 4-8 oktober komen wij bij U met onze collectebus. Zegt U nu niet: Dierenbescherming, daar geven wij niet voor. Er komen al zoveel collectes, die veel noodzakelij ker zijn: de blinden, kankerbestrijding, t.b.c.-bestrijding en noem maar op. Maar de Dierenbescherming is ook nodig. Wij hebben een verplichting te genover het redeloze, vaak geplaagde dier. Een goed mens kent het leven van zijn dier; dat kennen is het kennen van liefde en trouw. Het dier kreeg een plaats in de schepping. Ons gaf de Schepper hier mee de grote en mooie taak het weer loze dier te beschermen voor ergerlijke wreedheden. Wij stellen het dier heus niet boven de mens, we zijn niet sentimenteel, we willen alleen deze wreedheden tegen gaan. We willen onze vaak verstoten zwervers een behoorlijke ligplaats ver schaffen, wij willen hokken voor hen bouwen. Leert Uw kinderen goed te zijn en liefde te hebben voor alles wat leeft en groeit. Iemand die liefde voor het dier heeft, kan nooit een slecht mens worden. Daarom is Dierenbescherming een bittere noodzaak. Stuurt de collectanten niet van Uw deur. Wij zijn blij met iedere gave. Bij voorbaat onze dank. De Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren, afd. Holten en Om streken. VEILIG VERKEER. Wilt U gaan wandelen? Geen bezwaar! Maarloopt'dan altijd op 't trottoir! BLOEDPLASMA-CAMPAGNE Het aantal aanmeldingen voor d& bloedplasma-campagne van het Neder- landsche Roode Kruis te Rijssen is nog niet groot. De Holtense donors worden maandag 8 oktober a.s. in Rijssen verwacht. Er loopt een extra bus, die om 7.15 uur van de Smidsbelt vertrekt en o.a. stopt aan 't einde van de Oranjestraat (bus halte OAD). Zij, die reeds eerder bloed gegeven hebben, worden verzocht hun kaart mee te brengen. Wanneer zij vier ze gels hebben, worden zij in het bezit gesteld van de Lahnsteinerpenning. Aanmelding kan geschieden bij de be stuursleden, de heren W. ten Berge en W. Beijers. Mogen wij een beroep doen op alle gezonde Holtenaren om 'n kleine hoe veelheid bloed af te staan voor de lij-i dende mensheid, die door deze actie van het Ned. Roode Kruis "geholpen wordt. Voor de De ontsmetting van zaairogge op de boerderij tegen kiemschimmels. Fusarium, de schimmel die bij de rogge zoveel schade kan veroorzaken, doordat de jonge kiemplantjes vernie tigd worden, kan met enkele chemi sche middelen bestreden worden. De schimmel blijft namelijk o.a. op het zaad achter in de vorm van spo ren. Die sporen kunnen gedood wor den door het zaaizaad te behandelen, met organische kwikmiddelen of TM TD. 1. Organische kwikmiddelen. Deze middelen werken uitstekend, maar zij kunnen de ontwikkeling yan de kiemplant ongunstig beïnvloeden. Wanneer echter precies de voorgeschre ven hoeveelheid aangewend wordt, dan behoeft hiervoor niet gevreesd te wor den, tenminste wanneer het zaad een normaal vochtgehalte heeft. a. Droogontsmettpig. Dit dient te geschieden in goed slui tende trommels. Gebruik van 'n stof- masker is aan te raden. Het benodig de poeder (2 gram per 1 kg zaad) wordt in de geopende trommel over het zaad gestrooid. Daarna wordt de trommel 3 a 4 minuten gedraaid. Het zaad en 't ontsmettingsmiddel moeten goed door elkaar vallen. Alvorens de trommel te openen dient de ontstane stofwolk be zakt te zijn. b. Natontsmetting. Omschepmethode. Onder het toevoe gen van de benodigde hoeveelheid ont smettingsvloeistof wordt het zaad zo lang omgeschept tot. alle korrels vol doende zijn bevochtigd. De vloeistof wordt niet in éénkeer toegevoegd,' maar geleidelijk. Een gieter is hier voor zeer geschikt. Men neme 3 1. van een 1,5 pct.-oplossing per hl. zaad. Dit is 45 gram middel in 3 1. water op 70 kg zaad. v Over het geheel genomen zijn de re sultaten van deze methode iets minder goed dan die volgens bovenstaande1 droogontsmetting. 2. T.M.T.D. Deze middelen geven geen kiembe- schadiging, ook niet bij zaad met een te hoog vochtgehalte. Ze zijn echter iets duurder dan de kwikmiddelen. Men ge- bruike 2 gram per 1 kg zaad. De ontsmetting kan op dezelfde wij ze en met inachtneming van dezelfde voorzorgsmaatregelen geschieden als de droogontsmcttingsmethode, welke ge noemd is onder de organische kwik middelen. Bij te vrezen insectenschade (ritnaal- den, aardvlooien, smalle graanvlieg) kan desgewenst gebruik gemaakt wor den van middelen waarin TMTD en lindaan of TMTD en aldrin voorkomen. Enige algemene wenken. 1. Een bevredigend resultaat wordt al leen bereikt, wanneer de ontsmet ting op de juiste wijze en met de uiterste nauwkeurigheid wordt, uit gevoerd. 2. Alle zaaizaadontsmettingsmiddelen zijn giftige stoffen voor mens en dier. Dus ook ontsmet zaad is gif tig. In verband hiermede moet het zaad "bij voorkeur met de zaaimar- chine uitgezaaid worden. Bij het zaaien met de hand is het gjewenst een doek voor de mond te doen, tegen het inademen van de stof. 3. Het is gewenst het zaaizaad van normale kwaliteit na het ontsmet ten tenminste 1 dag te laten staan, alvorens het uit te zaaien. Zwakke partijen welke ontsmet zijn met kwikmiddelen, moeten na 't ontsmetten niet te lang bewaard worden. DIERZIEKTENBESTRIJDING 1956. HEFFINGSVERORDENING Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn openbare vergadering van 19 september vastgesteld een heffings verordening dierziektenbestrijding '56. Deze verordening houdt in dat een ieder die een landbouwonderneming drijft, als bijzondere heffing ten behoeve van de bestrijding van dierziekten aan het Landbouwschap een bedrag verschul digd is van f 0.60 voor ieder rund dat door hem wordt gehouden. Deze verordening is een eerste uit vloeisel van de door het Landbouwschap voorbereide plannen met betrekking tot de reorganisatie der dierziektenbestrij ding, onder meer inhoudende dat de ba sis der verplichte bestrijding, welke nu op wettelijke bepalingen berust, wordt overgebracht naar regelingen vanwege het Landbouwschap. De heffing zal in de plaats treden van de 5 cents-heffing op de melk, welke tot dusverre van overheidswege werd gelegd. Het Landbouwschap heeft de minister van Landbouw voorgesteld, deze per 1 november a.s. te beëindigen. Deze laatste heffing is ongeveer ge lijk aan een heffing van f 1.per rund. Het ligt in de bedoeling dit bedrag in 1957 te heffen. Voor 1956 kan met een geringer bedrag worden volstaan. VOORDELEN VAN HERFST- BEMESTING. Hoewel nog lang niet alle gewassen van het veld zijn, wordt het toch lang zamerhand tijd om eens te denken aan de bemesting ten behoeve van het nieu we gewas, aldus ir. S. F. Kuipers van het Rijkslandbouwconsulentschap voor Bodem en Bemesting, in een onlangs ge houden radiopraatje. Zonder gevaar voor verliezen is het n.l. heel goed mogelijk, op bepaalde grondsoorten reeds nu tot toediening van meststoffen over te gaan. Dit is op kleigrond het geval met fos for, kalk en kali en op zandgrond met fosfaat en kalk. Voor fosfaat en kali geldt dit vooral voor percelen, die reeds voldoende van deze meststoffen bevatten en waar be mesting er op gericht is, de voorraad op peil te houden. Is de grond arm, dan ver dient een bemesting van superfosfaat in het voorjaar aanbeveling. Dit is ook ge wenst bij gewassen, die zeer gevoelig zijn voor fosfaat, zoals vroege aardappe len. Een herfstbemesting heeft verschillen de voordelen. Een betere werkverdeling op het bedrijf wordt hierdoor mogelijk. Na een lange winter of in een nat voor jaar kan men pas vaak laat met de ma chine op het land, zodat er in korte tijd veel moet gebeuren. Alles, wat daar om kan bijdragen tot verlichting van deze taak is dus winst. In verband hiermede is het aan te raden, in ieder geval een deel van de bemesting in de herfsttijd uit te voeren. Daarnaast is men in de herfst beter in de gelegenheid, de mest bij opeenvolgende ondiepe grondbewer kingen goed door de bouwvoor te men gen. Zo is op proefvelden gebleken, dat in het voorjaar gegeven fosfaatmeststof- fén, die niet of slechts zeer oppervlakkig waren ingewerkt, na weken van droog te praktisch geen uitwerking hadden. Het is van belang bij herfstbemesting de mest niet te begraven door deze on middellijk vóór het ploegen toe te die nen, aangezien het resultaat in dat ge val slechts zeer gering is. Waar ver schillende meststoffen de eigenschap heb ben pas goed te gaan werken wanneer ze enige tijd in de grond zitten, is een vroegtijdige bemesting eveneens aan te bevelen. Met name is,dit het geval met Thomasslakkenmeel, koperslakkenbloem en kalk. HOOIWINNIXG jEN HOOEBEWARING. Resultaat van een nieuwe methode. Meestal laat men na het hooien de zwaden enkele dagen op het veld liggen. Is de bovenkant van het zwad droog, dan wordt het hooi gekeerd om aan de andere zijde te drogen. Op een zonnige dag wordt het daarna geschud en ge hooid, om vervolgens in berg of schuur te worden opgeborgen. Deze methode is niet alleen weinig efficient, maar boven dien is men sterk afhankelijk van de weersomstandigheden, omdat de droging op het veld vrij veel tijd vergt, aldus ir. D. van der Schaaf van het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onder zoek in een onlangs in de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw gehou den reportage. Een betere methode is het gewas na het maaien zo spoedig mogelijk te schud den, waarbij het tegen de avond in wier- sen of oppers moet worden gebracht. Deze bewerking moet dagelijks worden herhaald, totdat het hooi droog is. Door deze bewerking wordt het gewas niet alleen sneller droog, maar blijft de groe ne kleur beter behouden. Bovendien is het weerrisico bij deze methode aanzien lijk kleiner. Bij de beharing van het hooi gaat het er om het overtollige vocht zonder broei of schimmelvorming uit het hooi te doen verdwijnen. Hooi, dat pas is op getast, kan men nadrogen door regelma tig te ventileren. Dit proces verloopt natuurlijk sneller, als de lucht, die door het hooi wordt-geblazen, tevoren is ver warmd. Dit verwarmen kan o.a. gebeu ren met oliebranders en electrische ver- hitters. Daarnaast heeft de Hooibroei Commissie echter een methode ontwik keld, waarbij van de zonnestraling ge bruik wordt gemaakt. Hiertoe wordt op de gordingen en spanten van b.v. het zuidelijk dakvlak een warmte-isolerende laag getimmerd, terwijl ongeveer 6 cm. daarboven een dakbedekking van ge golfd plaatijzer wordt aangebracht, die aan beide zijden zwart is geverfd. Schijnt de zon nu op deze platen, dan wordt de lucht in de spouw, die van onderen open is, warm en zij stijgt op. Deze warme lucht wordt door middel van een venti lator weggezogen en door het hooi ge blazen. Gebleken is, dat op zonnige da gen de temperatuur rnet deze methode tot 20 a 30° C. boven de temperatuur van de buitenlucht kan stijgen. Is de lucht bewolkt, en de vónd zwak of ma tig, dan bedraagt de verwarming onge veer 5° C. Op een viertal bedrijven heeft men met deze nieuwe methode goede re sultaten behaald. Op het proefbedrijf „Wielzieht" in Rijperskerk bleek de me chanisatie van de hooiwinning zich won derwel bij het nieuwe bewaringssysteem aan te passen. Eén man verrichte hier de veldbehandeling van maaien tot in- schuren. Dank zij deze methode lag de tweede sende niet langer dan 5 dagen op het veld, wat in deze zomer, die zo rijk was aan regen, een uitstekende prestatie betekent. Zonder het nieuwe hooibewa- ringssysteem zou het niet mogelijk zijn geweest het hooi binnen een week van L VOORLICHTINGSBUREAU VAN OEN VOEDINGSRAAD Nu de vakanties voorbij zijn en de scholen de kinderen weer grotendeels opeisen, willen wij aandacht schenken aan de voeding van de Nederlandse schooljeugd. Hoe is het met die voeding gesteld? Gegevens hieromtrent zijn be trekkelijk schaars, in tegenstelling tot onderzoekingen naar de gezondheidstoe stand, die door de schoolartsendiensten worden gehouden. Wij zullen ons hier tot een paar onder zoekingen moeten beperken. Uit het on derzoek van de Voedingsraad, gehouden in 1951 en 1952 blijkt, dat de gemiddelde voedselopname van kinderen van 7-9 jaar uit een tiental grote steden vrijwel overeenkomt met de door de Voedings raad aanbevolen hoeveelheden, zoals in onderstaande tabel te zien is. Aan de normen voor eiwit, mineralen (Ca en Fe) en vitamines (A, B en C) wordt voldaan; de caloriën-opname is hoger dan wordt aanbevolen. Uit de indeling van de kinderen naar welstandsklassen blijkt zoals ook te verwachten is dat in de lagere wel standsklasse de consumptie van eiwit rijke levensmiddelen lager, die van kool- hydraatrijke levensmiddelen hoger is dan in de hogere welstandsklasse. Zo is bv. het melkverbruik resp. 485 en 651 gram, het vleesverbruik resp. 29 en 49 gram. Voor brood, aardappelen en vetten zijn de getallen resp. 280 en 223, 400 en 290 en 60 en 55 gram. Van fruit gebruiken de kinderen in de lagere wel standsklasse 78 gram per dag, die in de hogere welstandsklasse 137 gx-am. Ge ruststellend is dat gemiddeld de kinde ren in de lagere welstandsgroep, met hun geringere opname van z.g. beschermen de levensmiddelen toch aan vrijwel alle normen voldoen. Wij mogen hierbij ech ter niet uit het oog verliezen, dat gemid delden de scherpe kantjes van de wer kelijkheid verbergen. Zo ligt in enkele der steden de opname van riboflavine en dierlijk eiwit bij de laagste welstajids- groepen aanzienlijk beneden de normen, terwijl die voor calcium nog niet of ter nauwernood wordt gedekt. Daar dit niet overal zo is, kan wellicht binnen een zelfde voedingsbudget door voorlichting veel ten goede worden gewijzigd. Op het platteland is de voedingstoe stand veelal minder gunstig. Uit een enquête naar het melk- en kaasverbruik kwam naar voren dat bijna de helft (44 procent) van de onderzochte kinderen van 7-9 jaar minder dan de aanbevolen hoeveelheid melk, t.w. 'L/2 liter, gebrui ken. Gelukkig komt het slechts in één pro vincie voor dat tweederde der kinderen te weinig melk drinkt. Dit te lage melk gebruik wordt gewoonlijk niet opgehe ven door een ruime consumptie van kaas; de slechte „melkprovincies" ziin bijna alle ook slechte „kaasprovincies". In de meeste streken van ons kaasland wordt door ongeveer 30 van de kin deren in het geheel geen kaas gegeten. Het is begrijpelijk dat men aan direct .geldelijk voordeel de voorkeur geeft. Wij dienen erop te wijzen dat een ruim kaas- en melkgebruik voor de kinderen zeker zijn,goede vruchten zal afwerpen in de vorm van een betere gezondheid. Dit geldt ook voor een flink groente- verbruik. Veelal wordt de waarde van groente onderschat. Door zijn geringe gehalte aan caroteen kan fruit de plaats van groente niet of niet dan bij uitzon dering innemen. Een portie groente van 150-200 gram is zeker noodzakelijk voor het schoolkind. Bij voorkeur wordt een deel van de groente rauw gegeten, mede ter oefening van het gebit. Aanbevolen hoeveelheden van enkele levensmiddelen. Voor kinderen van 7-9 jaar worden de volgende hoeveelheden in grammen aanbevolen. aanbevolen (eerste getal), melk 500 568 vlees 50 39 vis 27 13 ei 15 18 (vlees, vis en ei zijn onderling verwisselbaar) kaas 15 15 margarine, boter 40 58 (incl. vet) olie, vet 5 brood 250 252 aardappelen 350 345 peulvruchten 7 9 suiker, zoete belegsels, versnaperingen 50 81 groenten 200 120 vruchten 100 108 Het tweede getal betreft het verbruik in 1952 (ter vergelijking). VEILIG VERKEER. Reeds enige malen heeft de A.N.W.B. de Minister met klem gevraagd dit links lopen bij duisternis als een wettelijke ver plichting in het wegenverkeersreglement op te nemen. het veld te halen, aangezien het werd opgetast bij een vochtgehalte van 35 40 procent. Analyses hebben uitgewezen, dat de kwaliteit kan worden vergeleken met goed tot zeer goed ruiterhooi.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 3