TRADITIES V' en hun problemen Wi'ij f Kou en Pij v: Veiie vierjarige voor verloting Zoals met vrijwel alle dingen het ge val is, hebben ook de tradities dikwijls een goede en een kwade zijde. Waarom dit hier zo gesteld wordt? Wel, omdat juist in het oosten des lands nog zovele tradities gelden. Enerzijds is dat vanzelfsprekend een gelukkige omstandigheid; het geeft im mers een zekere gebondenheideen ge voel van saamhorigheid. Er komt iets van het streekeigene in tot uitdrukking. Niettemin zijn er tradities, die hun tijd doch nog altijd gehandhaafd worden en misschien om financiële redenen voors hands nog wel gehandhaafd moéten wor den. Daarbij valt te denken aan de op het platteland bestaande gewoonte van het z.g. traditionnele samenwonen. Hier mede wordt bedoeld de gewoonte, dat een jonggetrouwd echtpaar gaat inwo nen op de boerderij van ouders of schoon ouders. Het is dan in de meeste gevallen zo, dat het jonge gezin- inderdaad maar bij de ouders inwoont. Dat wil zeggen, dat zij niet in .staat zijn en niet de gelegen heid hebben hun eigen leven te leiden. De ouders blijven „de baas", zowel in huis als op het bedrijf. Moeder-de-vrouw beheert de financiën en vader regelt de werkzaamheden op het bedrijf. Dat hieruit dikwijls onaangename con sequenties en moeilijkheden voortvloeien, laat zich gemakkelijk denken. Wordt het jonge gezin verrijkt met kinderen, dan nemen daarmede de moei lijkheden nog toe. De jonge ouders worden door de druk ke werkzaamheden op het bedrijf veelal geheel in beslag genomen, met het ge volg, dat de grootouders voor een groot deel met de opvoeding van de kleinkin deren zijn belast. Daar de ouders om trent de opvoeding waarschijnlijk andere opvattingen huldigen dan de groot ouders, ontstaan vanzelfsprekend nieuwe wrijfpunten. Is dat allemaal wel zo erg als hier boven geschetst, zult u misschien vra gen? Is hier wel sprake van een pro bleem? Je hoort er'in het algemeen toch niet zo veel over. Als het werkelijk een probleem was, zou men er zich toch al wel eens mede bezig hebben gehouden. Neen, dat over dit probleem (en dat is het volgens mij) veel gepraat wordt, kan niet worden gezegd. Dat kan echter zijn redenen hebben en wel om de volgende overwegingen. In de eerste plaats worden interne moeilijkheden in een gezin niet aan de grote klok gehangen. Deze worden bin nenshuis beslecht. In de tweede plaats bestaat het ge vaar, dat men de gehele situatie met een zekere gelatenheid aanvaardt. Het kan immers niet anders; het is toch altijd al zo geweest. Het is wel niet zo leuk, maar het is nu eenmaal traditie. Met andere woorden: men berust in zijn lot. Is het dan zo verwonderlijk, dat we hierover niet zo veel horen praten? Zou het traditionele samenwonen der halve reeds uit sociaal oogpunt te ver oordelen zijn, ook in economisch opzicht kleven hieraan bezwaren. Op het eerste gezicht doet het wat vreemd aan, omdat deze gewoonte juist door de slechte eco nomische toestand in het verre verleden is ontstaan. Het zou toch eigenlijk zo moeten zijn, dat de ouders zich konden terugtrekken uit het bedrijf, wanneer een zoon of doch ter bij huwelijk op de boerderij komt wo nen. Doch dit is in de jpeeste gevallen om financiële redenen met mogelijk. De opbrengst van de doorgaans kleine ge mengde bedrijven blijkt helaas niet zo danig te zijn, dat de boer op meer ge vorderde leeftijd op zijn lauweren kan gaan rusten. Neen, hij moet doorwerken tot zijn gezondheid hem in de steek laat. Tot zolang houdt hij de touwtjes in han den. En daarin schuilt juist in econo misch opzicht het gevaar. Doordat hij de touwtjes zo lang mo gelijk in handen tracht te houden, wordt dikwijls de jonge boer de kans onthou den om modernere methoden bij de be drijfsvoering te volgen. Methoden, die hij heeft geleerd op de landbouwschool, doch niet kan toepassen of in praktijk kan brengen, waardoor mogelijk hogere op brengsten verkregen kunnen worden. Vader kent die methoden niet en staat er wat huiverig tegenover. Zoals hij het al jaren heeft gedaan, en zijn vader het hem reeds heeft geleerd, gaat het goed. De aanzienlijke bedragen, die jaarlijks aan het landbouwonderwijs worden be steed, komen hierdoor niet ten volle tot hun recht. Bovendien is het een bezwaar, dat de, ouders steeds de beslissing nemen, want de jonge boer wordt op die manier niet zelfstandig. Eerst op latere leeftijd zal hij zelf beslissingen moeten nemen, doch is daaraan dan niet gewend. De verant woordelijkheid drukt dan onnodig des te zwaarder. Dit zal een goede bedrijfsvoe- ring niet ten goede komen. Hoewel het in ons gewest vooralsnog j wel niet mogelijk zal zijn, dat de boer zich op meer gevorderde leeftijd uit het bedrijf terugtrekt en rustig in een bur gerhuis gaat wonen, kan het toch zijn nut hebben op de bestaande ongewenste toestand te wijzen. Waarom moet deze toestand voornamelijk alleen in de land bouw bestaan? Misschien is het een on derwerp, dat de landbouworganisaties eens nader in studie kunnen nemen. Vanzelfsprekend omvat het hier aan gesneden probleem meer vraagpunten dan zijn vermeld. De bedoeling is echter, dat men zich er van bewust wordt, dat hier niet alleen sprake is van een traditie, maar tevens van een probleem, dat dringend om een oplossing vraagt. G. J. L. BOERDERIJ ,,'t HENGEVELD" GEDEELTELIJK DOOR BRAND VERNIELD Donderdagavond omstreeks 11 uur werden de brandweren van Holten en Dijkerhoek gewaarschuwd, dat brand was uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer G. J. Jansen op „Hengeveld" aan de Doorlopende Dijk. De Holtense brandweer was spoedig ter plaatse met de nevelbluswagen en kon terstond handelend optreden. De brand bleek te woeden op de zol derverdieping, waar een grote hoeveel heid hooi was opgetast. Doordat het hier een z.g. wederop bouw -boerderij betreft de oorspron kelijke boerderij werd tijdens de be vrijdingsdagen verwoest met 'n brand muur tussen Woon- en bedrijfsruimte en met een brandvrije zolder, kon de brand tot de bovenverdieping van het bedrijf s- gedeelte beperkt worden en had de brandweer gelegenheid om het woonge deelte tegen de verwoestende werking van het vuur te beschermen. De nevelbluswagen en de door haar meegevoerde babyspuitjes bewezen hier bij goede diensten. De Dijkeihoekse brandweer heeft la ter ook aan het blussingswerk deelge nomen. Door de moeilijkheid van een •snelle alarmering, doordat de meeste brandweerlieden zich reeds te ruste had den begeven, kwam men later. Toen de brand uitbrak lagen de be woners reeds te bed. Zij werden door buren gewaarschuwd en moesten in allerijl de boerderij verlaten. Nadat de brandweer de brand meester was, konden zij het woongedeelte weer betrekken. Ook de stallen waren intact gebleven, maar er was wel waterschade. Er is geen vee bij deze brand omge komen. De schade wordt voorlopig ge schat op f 15.000.zij wordt door ver zekering gedekt. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Gezien de plaats waar zij ontstaan is, wordt gedacht aan •hooibroei, maar daarvoor is het inmid dels al wat ver in de tijd. VOLDOENDE SOLLICITANTEN Voor de betrekking van onderwijzers, c.q. onderwijzer, der o.l. school te Dij kerhoek, hebben zich 21 sollicitanten aangemeld. NAJAARS-MODESHOW Op de najaars-modeshow, welke de fa. E. Wonnink maandag a.s. in Amicitia orgeniseert, zal de bezoeksters een pracht kollektie van de nieuwste curlteddy- mantels en toppers worden getoond. Ook is de firma er nog ingeslaagd op deze dhow een aparte kollektie bont- kleding (w.o. bekende soorten als bi- zam, veulen, yemen, persianer enz.) te brengen. Wij willen er in dit verband nog gaarne op wijzen, dat steeds deskundige voorlichting op bontgebied aanwezig is. De middag-show begint om 2.30 uur, de avond-show om 3 uur. AVONDONDERWIJS TE HOLTEN. Van verschillende zijden is er bij het personeel van de Ulo-school op aange drongen avondlessen te geven, Zo zijn er zakenmensen geweest, die prijs stelden op een cursus Engelse con versatie. Anderen die in verband met hun werkzaamheden geregeld rapporten moeten schrijven, verzochten om een cur7 sus Nederlandse taal. Weer anderen, die in het bezit zijn van een Mulo-diploma, vroegen om cursussen Nederlandse Han delscorrespondentie, Engelse handels correspondentie en boekhouden. Mis schien zijn er nog andere wensen. In verband met het bovenstaande is het gewenst, dat al diegenen, die in dit opzicht seriueze, plannen hebben, eens een avond bij elkaar komen om de moge lijkheden, die er zijn, met elkaar te be spreken. Een ieder, die zich door avondstudie verder wil ontwikkelen wordt daarom 'verzocht dinsdagavond 2 oktober om 8 uur in de ulo-school te komen of bij eventuele verhindering hiervan even ken nis te geven aan de heer J. Sinnema. LID VAN DE GRONDKAMER Onze plaatsgenoot de heer J, H. Sprok- kereef is bij Koninklijk Besluit van 21 augustus 1956 benoemd tot lid van de Grondkamer voor Overijssel in de va cature wegens ihet bereiken van de leef tijdsgrens door de heer A. E. van Wee- num te Diepenveen. GEZINSWEEK IN HOLTEN In het kader van de interkerkelijke gezinsweek te Holten van 15-22 oktober, zal op maandag 15 oktober a.s. des avonds 7.30 uur in Irene op een bijeen komst, die bestemd is voor ouders, Ds. Th, Delleman spreken over het onder werp: „Wat betekenen wfij voor onze kinderen". Verdere mededelingen over deze ge zinsweek volgen nog. VOORGOED VRIJGESTELD Aan de dienstplichtige der lichting 1955 J. Jansen Manenschijn, Beuseberg 106, is voorgoed vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoon lijke onmisbaarheid. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 2 boodschappentassen; bos sleutels; zilverbon f 2.50; plastic regen mantel; zilveren broche; rode sjaal; zak melkpoeder (Spray 1 Verloren: herenportemonnaie met in houd; damesvest; padvindersriem; arm band; speldje. Komen aanvliegen: jonge kanarie. DICK MULLER HAD PECH IN INT. MOTORZESDAAGSE Onze plaatsgenoot Dick Muller Czn. ds aan het begin van deze week zonder prijs, maar met véél goede en prettige ervaringen rijker, in zijn woonplaats te ruggekeerd. Hij heeft van 17 itot en met 22 septem ber deelgenomen aan de Internationale Motorzesdlaagse te Garmischpartenkir- 'chen,waar de motorcracks uit de gehele wereld hun krachten .met elkaar gemeten hebben. De Nederlanders hebben met hun B- team idle zilveren vaas veroverd en o.a. 10 gouden medalj es mee naar huis ge bracht. Dick Muller kreeg na drie en halve fdag uitstekend gereden te hebben, ont- etekdngsmoeilijklheden, welke niet binnen een uur te repareren waren, zodat hij reglementair uit de strijd genomen werd. Dat was natuurlijk wel even een tégen- valler, maar de uitvallers hebben goed weitk gedaan door met route-verkennin gen hun sportvrienden - te waarschuwen en door de moeilijkheden heen te hel pen, zodat hun verblijf in Garmisch, zo als uit de uitslagen blijlkt, toah wel zeer nuttig is geweest. Het parcoers was wel te rijden, maar er zat een geweldige klim in en er moest met snelheden gereden worden van 44-46 km per uur, hetgeen bij ter- reinritten hoog te noemen is. Het was dan ook voor een belangrijk deel een imateriaalslag en een proeve van uithoudingsvermogen. De Russen reden in het begin, met fan tastische snelheden, maar geen van de rijders kon. dat op de duur volhouden, zij bereikten dan ook geen van allen de eindstrijd. Aan het slot waren er nog 5 teams zonder strafpunten en moest nog een snelheidswedstrijd worden gereden. Dit is een ontgoocheling geworden voor de Duitsers, die de Nederlanders reeds bij voorbaat hadden uitgeschakeld ■en zich ingesteld hadden op de tijden van de Tsjechen. De Nederlanders wis ten door een enorme concentratie op de Tsjechen voor te blijven, zoda het ten slotte onze landgenoten waren, die de vaas wonnen, terwijl onze Oosterburen zich al aam het opstellen waren voor (de ere-ronde. Dat er een feestgejoel opging onder Nederlanders opging toen (de offciële uitslag bekend werd, is te (begrijpen. Van de dn de zesdaagse gestarte 313 rijders hebben 203 rijders de rit uitge reden. Daarvan zijn er 118 gouden medal- jes, 51 zilveren en 34 bronzen. De Ne derlanders kunnen zeer tevreden zijn over de behaalde resultaten. Onze landgenoten starten met 20 rijders, van wie er 10 een gouden me- daije behaalden. Dit zijn: De Haan (Strij- en), Rozenberg (Maastricht), Ben Janse- ma (Hengelo), Van der Hoek, Selling, Schram en Markus uit Amsterdam, Wit- berg uit Monster, Ton Bakker (Was- N senaar en Bob Bakker uit Zandvoort. Een zilveren medal je was voor Hak (Dfin Haag), Vos (Dordrecht), Van der Mispel (Driebergen), Haiaker uit Bad hoevedorp behaalde een bronzen me- dhlje. Dat er feest gevierd is in het Neder landse 'kamp zaj iedereen kunnen be irijpen. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 uur Ds. Addink. Bediening H. Doop. In beide diensten collecte voor Kerke- werk in de N.O. Polder. Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël. Collecte voor Kerkewerk in de N.O. Polder. Geref. Kerk. 10 uur Ds Hoogkamp en 3 uur Ds Kamper van Wierden. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Land. Evangelisatie. MET MUZIEK DOOR 'T LEVEN. Liefhebbers van accordeonmuziek ver wijzen we naar een advertentie in dit nummer van Muziekinstituut „Rein II- brink" te Rijssen. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1378 stuks vee, runderen 215, varkens 1160 'en 3 schapen. Prijzen: 80 vette koeien, eerste kwa liteit van f2,85 tot f3,15; tweede kwa liteit van f2,68 tot f 2.85; derde kwa liteit van 'f2,36 tot f2,68 per kg slacht- gewicht; 58 melk- en kalfkoeien van f 630,- tot f 940,- per stuk; 27 pinken v. f425,- tot f575,- per stuk; 19 graskal veren van f 235,- tot f 325,- per stuk; 31 nuchtere kalveren van f52,- tot f67,- per stuk; 42 drachtige zeugen v. f 220,- tot f315,- per stuk; 23 loopvarkens van f68,- tot f90,- per stuk; 1095 biggen van f4,50 tot f5,50 per week. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Het aanbod iets kleiner, de handel had een kalm verloop met gelijkblijvende prijzen. GebruiksveeDe handel had een iets vlugger verloop met iets vastere prij zen. Nuchtere kalveren: De handel was kalm met iets lagere prijzen. Varkens en biggen: Het aanbod was groter, de handel had 'n langzaam ver loop met iets lagere prijzen. Pinken en kalveren: De handel had een redelijk vlug verloop met onver anderde prijzen. „BERG VLIEGERS" De duiven van de postduivenvereni ging „Bergvliegers" hebben in het afge lopen seizoen druk gevlogen, maar het zijn niet altijd succesvolle vluchten ge weest. Het bijzonder natte weer heeft zich ook in de duivensport doen gevoe len en zo kan zelfs gesproken worden van enkele rampvluchten, waarbij ver schillende leden nogal wat duiven ver loren hebben. Niettemin heeft het actieve bestuur van „De Bergvliegers" alles gedaan om de vluchten in de afdeling vitesse, mid- fond en fond zo goed mogelijk te doen slagen en hebben de navluchten nog een aardig en vrij gunstig verloop gehad. Men is tenslotte gekomen tot de opstel ling van de navolgende kampioenschap pen en de aanwijzing vaii de volgende kampioenyogels Kampioenschappen. Vitesse: 1 L. Gazan 325.9 punten; 2 G. Steunenberg 295.7 p.; 3 G. Veldhuis 277.4 punten. Mid-fond: 1 G. Steunenberg 282.1 p.; 2 L. Gazan 254 p.; 3 J. Haan 183 p. Fond: 1 H. J. Aaftink 707.9 p.; 2 G. Veldhuis 553.3 p.; 3 G. Steunenberg 473.5 p. Kampioen-vogel tot 600 km. H-53- 378707 van G. Steunenberg. Kampioen-vogel boven 600 km. H-52- 515348 van H. J. Aaftink. Jonge duiven: 1 H. J. Aaftink 464 p.; 2 G. Steunenberg 423.8 p.; 3 L. Gazan 406.1 p. Kampioen jonge vogel H-56-765694 van L. Gazan. Generaal over oude en jonge duiven: 1 G. Steunenberg 2005.6 p.; 2 H. J. Aaf tink 1798.5 p.; 3 L. Gazan 1572.3 p. Navluchten: 1 H. J. Aaftink 201.9 p.; 2 H. J. ten Velde 187.8 p.; 3 G. Steunen berg 159.6 p. VERKIEZING AMBTSDRAGERS. Bij de j.l. zondagmiddag gehouden stemming in de Geref. Kerk werden tot diakenen gekozen de heren J. Louwer- se en J. Nijkamp. Door de kerkeraad waren tevens can- didaat, gesteld de heren G. Dij kink en B. W. Veldhuis. SCHIMMELS VOOR BRUIDSCALI Voor het huwelijk dat woensdaj gen plaats vond tussen mej. Nanny man en de heer B. J. Brouwers uitT den en dat ten gemeentehuize vol ken werd door de burgemeester, U H. Enklaar, bestond een zeer grot langstelling. Mej. Vosman is vanaf haar jeug geweest en o.a. bestuurslid van de Rijvereniging „De Bergruiters'" was de reden, dat een zestiental n In sam Let Vert onder leiding van hun instructei#seerSle heer H. Beldman, op hun vurige >Pe nanten voor het bruidspaar bij he erste V rin0" wa treden van het gemeentehuis een ^3t0nd haag vormden. Jjö dee^ Het was ook de reden, dat velen caal Vn 't gemeentehuis waren samengestn 7 autoi om van dit schouwspel niets te miss iromfiet Het jonge paar arriveerde in een nerweer calèche getrokken door twee pracüaiJs^01 schimmels, en schreed tussen de nid'd'atg van paarden door naar de trouw 'stenri^ waarbij door een der ruiters het v raLjge del werd gepresenteerd. uim°17 Bij de kerkelijke bevestiging var. Er ,we huwelijk, welke geschiedde in de G,esteyd Kerk door Ds. Hoogkamp, stonde ie deeli ruiters voor het kerkgebouw opge: jjjzonde le verkc Kvel, dat weg met DAMW» iis: SVH len uitg M de 1 Ter raf VOETBAL het ook foute z< Wedstrijden voor zoMfoor ie,< Het bruine monster rolt weer, voor de clubs van de afd. Twente de KNVB. Voor a.s. zondag zijn lu ovej onze plaatsgenoten de volgende vEjé in, c strijden vastgesteld: Zo 'bs Holten 1-RV 2, 2.30 uur; ten sloi Nijverdal 3-Holten 2. 2.30 uur: (restaur: Holten 3-SDOL 2, 12 uur. <im De junioren zijn ingedeeld in g jaard. 1, afd. G. met WW a, GFC a, He f* a, Enter a. Enter Vooruit a, RKSf^ RV a en Excelsior b. «door 'di 3 school king 'vi FUSIE V.O.P.-HOLTENS TONEE jj^va 4 dank a control CLUB De toneelvereniging VOP heeft verband met gebrek aan spelers fusie aangegaan met het onlangs 01 praohti richte „Holtens Toneel". Men zal op een zo breed mogel basis medewerking verlenen aan verzorging van uitvoeringen en ton avonden, waarbij het de bedoelinj het amateur-toneel zo hoog mogelij! te voeren. Er is een bestuur gekozen, dat staat uit de heren P. A. Bos, voor ter, mej. T., Sigger, secretaresse en heer G. Breukink, penningmeester. burgerlijke Woei de de wedsti op de parcoi worde Vooi club 2 rijden, tenmii Ondertrouwd: B. J. Baltes, 26 jr. J. Nikkels, 27 jr., beiden wonende Holten. J. de Vries, 27 jr. en G. Si 21 jr., beiden wonende te Holten. Gehuwd: B. J. Brouwers, 24 jr., W: den en H. Vosman, 23 jr., Holten. Overleden: J. A. Scholman, 71 jr. A. Kappert, Beuseberg 173. de pi 'roeps: Est h Zij le. uur 1 „De van en Hi J. de Boer, en 57 BEVOLKING. Ingekomen: G. ter Burg, van den H naar Beuseberg 45. Idaarderadeel naar Holterberg 46. Vertrokken: H. Vosman, ev. B. Brouwers, van Oranjestraat 38 n Henk Markelo. J. W. Groothedde, van A De la polsweg 16 naar Almelo. Ch. J. G (Strijd sing, van Aalpolsweg 16 naar Alm( De Schej: Een foto van de vette koe, die deze dagen door de aankoopcommissie van de Vereniging Marktwezen te Rijssen werd aangekocht voor de maandag 8 ok tober a.s. te houden jaarlijkse markt- verloting. Het prachtige dier, vanwege zijn vlezige constructie door een der leden van de aankoopcommissie „een moderne koe", genoemd liet zich rus tig „versieren" met 2 sinaasappels op haar horens. De koe werd gekocht van slager De Boer, Haar. De koe vertegen woordigd een waarde van meer dan dui zend gulden en weegt naar schatting niet piinder dan 1300 pond. Volgens insiders is dit de beste koe, die in de laatste jaren door de commissie is aangekocht, voor de verloting. Deze tra ditionele prijs van de even traditionele verloting vormt een van de grootste Ivei. attracties van de verloting, waarvoj corn tot in verre omtrek altijd een grote tfplar langstelling bestaat. Op de foto en^moe bestuursleden van de Vereniging Marëj von wezen te Rijssen met leden van de aajde 1 koopcojnmissie. Van links naar rechUj^a< de heren II. G. Huiskes, J. G. Koedij er J. Th. Gijsbers, H. H. Muller en D. Oldekamp. Z: a.s. dan der

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2