f/4- Olieverwarming ONASSIS EN NIARCHOS Viel Twee rijke zwagers Voorzichtig met al die vitamines. Uo-oA de RoeA De Nationale Reclasseringsdag 1956 Olie is het veel besproken woord van deze tijd. Olie betekent politiek, maar olie betekent ook gerief. En dan denken wij aan de moderne olie-verwarming, ontstaan uit de vroeger zo vaak ge smade oliekacheltjes, aan de huisbrand- of haardolie, die ons geregeld kan wor den thuisbezorgd en aan het gemak dat een dergelijke wijze van stoken biedt. De oliestokers-in-spé kan echter niet genoeg op hét hart worden gedrukt niet tot aankoop over- te gaan alvorens door een deskundige van een vertrouwde zaak te laten beoordelen of de vertrek ken waar men deze verwarming wil toepassen hiertoe geschikt zijn of zijn te maken. De schoorsteen. Een belangrijke rol hierbij speelt de schoorsteen. Deze heeft twee functies, n.l. het opwekken van trek en het af voeren van de verbrandingsgassen. Om voldoende trek op te wekken zal de top van de schoorsteen 3 a 4 meter hoger moeten liggen dan de rookmond van de kachel en ruim een halve meter boven de daknok of nabijgelegen obstakels moe ten uitsteken. Op het belang van een goede schoorsteen kan niet genoeg wor den gewezen. Wanneer er klachten zijn over oliekachels dan zijn deze in de meeste gevallen het gevolg van een slecht functionerende schoorsteen. De capaciteit. Verder zal men moeten laten beoorde len welke capaciteit de kachel moet ber zitten om het vertrek zo economisch mo gelijk te verwarmen. Koopt men een te kleine kachel dan zal het vertrek bij lage buitentemperatuur niet snel genoeg of in het geheel niet op de gewenste kamer temperatuur kunnen worden gebracht. Ook een te grote capaciteit is niet goed. Eij matige buitentemperaturen zal men de kachel dan veelvuldig aan en uit wil len doen, hetgeen een sterk schommelen de- kamertemperatuur en een verhoogde roetafzetting tot gevolg zal hebben. Daarom is de bepaling van de juiste ca paciteit van het allergrootste belang. Het verdient aanbeveling de leverancier een schetsje met de oppervlaktematen van het vertrek te verschaffen. Aan de hand hiervan kan de leverancier bijvoor beeld met behulp van de capaciteits liniaal (een Nederlandse uitvinding, waarop octrooi is verleend) de benodigde capaciteit nauwkeurig bepalen. Het tankje of de tank. Meestal zit het tankje (10, 12, 15 of 20 liter) achter de kachel. Dit kan echter ook naast de schoorsteen of op 't balcon worden geplaatst en met een koperen buis met de kachel worden verbonden. Er zijn apparaten, die door middel van koperen leidingen zijn verbonden met 'n grote voorraadtank in de tuin. Dit is al heel gemakkelijk. Een en ander is met de handelaar te overleggen. Geen reuk. Een oliereuk treedt beslist niet op, maar dan moet men wanneer 't tankje in de kamer staat ook niet morsen. Ruikt men toch olie, dan is er ergens een lek en een telefoontje naar de leveran cier is dan de beste oplossing. Geen ombouw van haard tot oliehaard. Het laten ombouwen van een kolen haard tot oliehaard moet in 't algemeen worden afgeraden. Meestal zal de ver brandingsruimte te klein zijn, terwijl bovendien de bakbranders die hiervoor worden gebruikt niet de capaciteit van de oorspronkelijke kolenhaard kunnen evenaren. Het gevolg is dat men in de kou komt te zitten. En wederombouw tot kolenhaard stuit dan op tal van moei lijkheden. Goede Nederlandse produkten. De Nederlandse industrie is de perio de van experimenteren nu te boven en er zijn dan ook Nederlandse oliekachels en -haarden op de markt die aan alle kwaliteitseisen voldoen. Het buitenland se produkt is wat vormgeving betreft niet altijd aangepast aan de Nederlandse smaak, terwijl bovendien de eigenlijke waarde door de invoerrechten en ver zendkosten lager ligt dan het bedrag dat ervoor wordt neergeteld. Olieverwarming, het moet nog eens worden gezegd, eist meer kennis dan een door kolen gestookt apparaat. Des kundige voorlichting is dus noodzake lijk, maar let er ook op, dat de bedie ning op de juiste wijze geschiedt. Het is een wijze van verwarmen die voor bui tenshuis werkenden ideaal is, omdat een olieverwarming in een ommezien en ook bijvoorbeeld voor een uurtje kan worden aangestoken. Predikbeurten. Ned. Herv.. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds. Israël en 10.30 uur Ds. Israël, 's Avonds 7.30 uur: opening winter werk der verenigingen. Voorganger: Ds. Addink. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink. Gerei. Kerk. 10 uur en half drie Ds. Hoogkamp. In beide diensten is de 3e collecte bestemd voor de verstrooide Gereformeerden in het buitenland. Na de middagdienst verkiezing ambts dragers. VERKIEZING AMBTSDRAGERS Voor de verkiezing van twee diake nen zijn door de kerkeraad der Geref. Kerk kandidaat gesteld de heren: G. Dijkink (Espelo), Jac. Louwerse, J. Nij- kamp en B. W. Veldhuis (Borkeld). IN MEMORIAM J. HAARMAN In de ouderdom van ruim 61 jaar is hier j.l. woensdagmorgen overleden de heer J; Haarman, sedert januari 1919 broodbakker in dienst van de Fa. Gebr. Wansink. Een slepende en vreselijke ziekte heeft een einde gemaakt aan z'n leven. Haarman was niet iemand, die in ons dorpsleven op de voorgrond trad, maar hij had toch belangstelling voor 't wel zijn van zijn medemens. Hij was mede oprichter van de afdeling Holten van de Algemene Bedrijfsbond Voeding-en Genotmiddelen en sedert de oprichting in' 1948 een viertal jaren haar voorzit ter. Uit dien hoofde was hij ook be stuurslid van de NVV Bestuurders^ bond en lid van de commissie voor de Arbeidersavondschool. VOOR DE T.B.C.-BESTRUDING De vorige week gehouden collecte ten bate van de Prot. Ohr. sanatoria Son- nevanck en Zonnegloren heeft het mooie bedrag van f 197,87 opgebracht. HAND- EN NAAIWERKCURSUS De Holtense Hand- en Naaiwerk- school zal op vrijdag 5 en zaterdag 6 oktober weer beginnen met een aan tal nieuwe cursussen. In een adverten tie in dit nummer vindt men nadere bi- zonderheden. BLOEDGEVERS GEVRAAGD Door de afd. Rijssen van het Ned. Roode Kruis zal op donderdag 11 ok tober a.s. weer een bloedtransfusie actie worden gevoerd, waaraan kan worden deelgenomen door inwoners van Rijssen en omliggende gemeenten. Voor donors uit Holten zal een bus rijden, welke om 7.15 uur n.m. ver trekt vanaf de O AD en welke stoppen zal op de Smidsbelt en bij Slotman aan de halte in de Oranjestraat. Opgave kan geschieden bij de voor zitter en penningmeester van de afde ling Holten van het Ned. Roode Kruis, de heren W. Beijers en W. ten Berge. PAARD DOOR AUTO GESCHEPT Woensdagmórgen om ongeveer half tien liep een paard van de heer G. Beldman, landbouwer aan de Markelo- seweg, doordat het hek van de weide niet goed gesloten was, de drukke ver keersweg op met het gevolg, dat het door de personenauto van de heer W. F. van L. uit Amsterdam, die uit de richting Holten kwam aangereden, ge schept werd en boven op de auto te recht kwam. Door het plotseling afremmen en stoppen reed een auto, bestuurd door de heer G. A. P. uit Leeuwarden, ach ter op de auto van de heer v. L., waar door deze door beide botsingen flink in de verdrukking kwam. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Het paard kreeg enkele ontvellingen, maar de materiële schade werd door 'n juist passerende wegenwacht geschat op on geveer f2000,-. Verzekering dekt de schade. IN HOLTEN VIELEN PRIJZEN Volgens de trekkingslijst van de ju bileum-verloting van de vereniging „Volksonderwijs" zijn op de no.'s 213990 en 214081 van de loten, welke in Hol ten zijn verkocht, prijzen gevallen. Bezitters van een lot met een van de gemelde nummers, kunnen zich om in lichtingen wenden tot het bestuur van de afd. Holten van „Volksonderwijs". PUZZLERIT De jongensclub „Ons plezier" te Hei huizen hield zondag j.l. een zeer ge slaagde puzzlerit voor fietsers. Er wa ren niet minder dan 54 deelnemers. De prijzen werden gewonnen door: 1 H. J. Overmeen, 4 str.p.; 2 H. J. Roel- vink, 5 str.pl; 3 B. J. Boode, 8 str.p.; 4 J. Paalman,, 9 str.pi,; 5 G. van Zon, 9 st. VEILIG VERKEERSRIT VAN DE MOTORCLUB Voor de attractieve Veilig Verkeers- !rit, wel'ke de motor- en automobiel - club „De Holterberg" op zaterdag 22 september a.s. in deze omgeving orga niseert, zijn reeds drie Ibékers /beschik baar gesteld. De béker van het gemeenebestuur is bestemd voor de best geplaatste fiet ser of bramfietser. De bekers van de rijschool Mout uit Deventer en de heer J. Löhr te Holten worden beschikbaar gesteld voor de automobilist of motor rijder, die in deze rit de ibeste presta ties levert. Er wordt om 15 uur gestart bij het clublokaal café Vruggink in de Stations straat. De auto's en motoren moeten 'n afstand afleggen van 27,7 km en de fietsers en bromfietsers 17,7 km. De ge middelde snelheid bedraagt resp. 30, 18 en 12 km per uur. VEILIG VERKEER. Wie met te grote snelheid rijdt Die kan niet stoppen meer op tijdl Ook achter U rijdt het verkeer. Vergeet dat toch niet telkens weer. VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD Het aantal voedingsmiddelen, waar aan extra vitamines zijn toegevoegd, is ontstellend groot. Men zou de indruk kunnen krijgen, dat geen natuurlijke voeding meer mogelijk is zonder deze extra vitamines. Om dan nog maar te zwijgen van al de vitaminetabletten, die nodeloos worden geslikt.. Een natuurlijke voeding zonder toe voegingen is zeer goed mogelijk en moet ook worden nagestreefd. Een dergelijke natuurlijke voeding is goedkoper en even goed, terwijl het gevaar van teveel vita mines niet aanwezig is. Want dit gevaar bestaat, al geldt het niet voor alle vita mines. Voor een teveel aan vitamine D echter moet zeker gewaarschuwd worden. Vita mine D is een vitamine waarvan voor zover bekend de volwassene vrijwel niets nodig heeft, doch dat de opgroeiende jeugd van baby tot puber in de winter maanden extra moet worden gegeven. In de zomer zorgt de zonbestraling dat in de huid vitamine D wordt gevormd. De behoefte aan vitamine D. wordt in Internationale Eenheden aangegeven en die is bij de gehele jeugd zowat 400 I.E. per dag. Een tekort geeft vooral bij de jonge kinderen aanleiding tot Engelse ziekte. De arts dient voor ieder kind de behoefte aan vitamine D aan te geven én voor te schrijven door welke middelen hierin wordt voorzien. De moeder moet niet uit eigen beweging meer geven dan is voorgeschreven. Het wordt n.l. steeds duidelijker, dat een teveel aan vitamine D kan schaden. En hoe gemakkelijk kan men zo'n te veel krijgen. Het aantal voedingsmidde len waaraan vitamine D wordt toege voegd is overstelpend: bepaalde soorten margarine, sommige soorten gevitami neerde melk, kinderbiscuits, chocolade smeersels, chocolade, snoepgoed. Bedenk, dat als vitamine D druppels of levertraan worden gegeven deze voe dingsmiddelen overbodig zijn; als men gevitamineerde voedingsmiddelen ge bruikt zijn de druppels wellicht niet no dig. Overleg met de dokter. De gevaren zijn niet denkbeeldig. HOOG VOCHTGEHALTE VAN GRAAN Het graan is dit jaar in de meeste ge vallen niet droog binnengehaald. Waar nu reeds rogge gedorst is, is in bijna alle gevallen 't vochtgehalte van 't zaad te hoog. Dit houdt in, dat, als men nu reeds gaat dorsen, 't zaad moet worden teruggedroogd, wil men het goed kunnen bewaren. Omdat de drooginrichtingen nu reeds grote partijen aangeboden krijgen, is het noodzakelijk om vóór 't dorsen eerst te informeren of er gelegenheid is voor drogen. Beter is het om met dorsen enkele maanden te wachten. Het vochtgehalte wordt, vooral als 't vriest, in ongedorste toestand geleidelijk minder. Voor zaaizaadgebruik kan men straks wel een klein kwantum dorsen. Dit be hoeft natuurlijk niet te worden terug- gedroogd. Het moet wel fris en luchtig bewaard worden, als het direct niet wordt uitgezaaid, Misschien kunnen enkele buren in over leg bij één van hen dorsen voor gezamen lijke zaaizaadvoorziening. TRIEUREN EN ONTSMETTEN Aan het. zaaizaad moet men hoge eisen stellen. Hiertoe behoort o.a., dat alleen flinke korrels en gezond zaad wordt uit gezaaid. Het zaad van eigen oogst dient daar om getrieurd en ontsmet en het aange kochte geplombeerde zaad ontsmet te worden. In het volgend no. van „Holtens Nieuwsblad" zal waarschijnlijk een arti keltje over 't ontsmetten van zaaizaad worden afgedrukt. ZWART HOUDEN VAN HAVERLAND Met 't oog op fritvliegbeschadiging in de rogge is het van belang dat het haver land „zwart" gehouden wordt. Dit jaar is dit practisch niet mogelijk geweest, omdat de haver te lang op 't land ge staan heeft. Toch is 't sterk aan te ra den, om, waar dit nog niet gebeurd is, zo spoedig mogelijk het haverland ondiep te ploegen en niet onbewerkt te laten liggen tot de rogge gezaaid wordt. In een heel enkel geval, waar veel ha- veropslag staat, zou men dit met 't oog op de slechte stand van de stoppelknol len, kunnen laten staan voor veevoeding. Geef in zo'n geval nog wat snelwerkende stikstof en houdt er rekening mee, dat haver niet bestand is tegen vorst. Wat in normale jaren niet wordt ge adviseerd, kan dit jaar misschien nog een steentje bijdragen. EGGEN VAN STOPPELKNOLLEN -Nu het een paar dagen mooi droog weer geweest is, is 't nodig, waar dit nog niet gebeurd is, dat de vroege stop pelknollen flink geëgd worden. Hierbij wordt tevens nog veel onkruid vernield. W. RIETBERG. Wie mocht menen dat de tijden der legendarische miljonairs als Ford en Rockefeller voorbij zijn, wordt wel uit die droom gewekt als hij de namen hoort van de twee Griekse reders, Aristoteles Onassis en Stavros Niarchos. Deze beide Grieken, op een schoen en een slof begonnen, zijn multi-miljo- nairs, eigenaars van de grootste privé- vloten ter wereld en met al hun vingers in talrijke potjes. Toen indertijd de 45.000 tonner „Tina 'Onassis" te water werd gelaten, sprak men van het grootste tankschip ter we reld. Het was, genoemd naar de dochter ■van de schatrijke Griekse reder Aristo teles Onassis, eigenaar van een grote tankvloot plus een walvisvloot, die hij, zoals hij zei, hield voor zijn plezier, om- |dat de walvisvaart zulk een uitermate speculatief bedrijf is. Mocht zijn zwager Stavros Niarchos al met genoegen vaststellen, dat zijn tan ker. „Spyros Niarchos" nog een dikke 2000 ton meer kon meenemen, ook die maften zijn al uit de tijid. Want Niarchos heeft in Duitsland reeds twee nieuwe 65.000 tonners; op stapel staan! En nog is het einde niet. Want een concurrent, de „vrije'' Amerikaanse re der Ludwig, heeft in Japan een schip in aanbouw dat bijna 85.000 ton meet en de trotse naam „Universe Leader" (aanvoerder van het heelal) zal dragen. Zullen Onassis en Niarchos daar nog boven uit gaan? Het is een zeer actuele vraag, nu de Suezkanaai-kwestie op nieuw de mogelijkheid doet overwegen, idoor het bouwen van super tankers zon der veel meer kosten de weg door het kanaal te vermijden. ARISTOTELES ONASSIS Onassis en Niarchos hebben allebei een dochter getrouwd van. de Griekse teder Strvros Livanos, die er ook een /behoorlijke eigen vloot op na houdt. Het verhaal gaat dat Onassis, ver weesd, vluchtend voor de Turkse furie die woedde in het veroverde Smyrna, met nauwelijks een hemd aan 't lijf als stoker aankwam in Buenos Aires. Het is een romantisch verhaal en het is zeer 'die vraag of het waar is. Wel staat vast, dat de heer Onassis op aller lei manieren in Argentinië een kapi taaltje bijeen wist te schrapen waarmee hij een stel oude vrachtboten kocht. Met dat schamele vlootje heeft hij heel handig geopereerd, volop geprofiteerd van de oorlogsjaren en, de daaropvolgen de hoogconjuctuur, en momenteel heeft zijn particuliere vloot een tonnage van plm. "1.300.000 ton. Hij (brengt een. groot 'deel van zijn (tijd door op de tot walvisjager omge bouwde torpedojager „Ari", welks krach tig radiostation de tijdingen opvangt van zijn schepen die de wereldzeeën bevaren. Hij heeft verscheidene riante villa's en /samen met zwager Niarchqs kocht hij de aandeelhouders van het befaamde Casino te Monte Carlo uit, dat men hem eerst niet wilde verhuren. -Het is waarschijnlijk ndet alleen de schoonheid van de Azurenkust die hem trekt. De beide zwagers hebben een on feilbaar instinct voor ibelastingfacilitei- ten..reden waarom de meeste van l\un schepen varen ondier de vlaggen van re publiek j es -als Liberia, Panama en Hon duras. Tal van maatschappijen met goed klinkende namen verbergen als een rook gordijnen/ de namen van de beide Griekse miljonairs. STAVROS NIARCHOS Van Niarchos zijn niet zulke bloem rijke jeugdverhalen gepubliceerd als om trent Onassis. Van hem is slechts be kend dat hij rechten kon studeren, bij een oom in de meelhandel kwam en weldra uitstapte om evenals zijn zwa ger wat oude boten te kopen, waarmee hij zeer gelukkig wist te manoeuvreren. Zit Onassiis op de „Ari", Niarchos is het meest in zijn element op de prach tige, slanke driemaster „Creole", waar mee hij onlangs nog deelnam zeilwed strijd Engeland-Spanje. Overigens heeft ook hij villa's en buitenplaatsen ge noeg, waar hij met vrouw en kinderen de tijd kan verwijlenwanneer hij tijd heeft. Niarchos gedraaagt zich als een maece- nas, een rijke kunstbeschermer. Hij was het die driehonderdduizend dollar neer telde voor de beroemde „Piëta" van de schilder El Groco, en die met royaal gebaar 't luxeschop „Agamemnon" be schikbaar stelde opdat een honderd vor stelijke personen (onder wie Koningin Juliana) er mee konden gaan spelevaren in de Griekse wateren. Hij breidde zijn vloot uit op een sim pele manier. Hij wist van de grote olie maatschappijen, die hun geld te hard no dig hadden dan dat ze het in tankvloten konden investeren, lang-lopende contrac ten voor olievervoer los te krijgen. Met die contracten gewapend kreeg hij mak kelijk credieten los voor de bouw van nieuwe tankers! Hoewel zowel Niarchos als Onassis zidh niet storen aan de internationale overeenkomsten die de rechtspositie van de zeeman regelen, en hun mensen min der betalen dan de Amerikaanse rede rijen moeten doen, geven ze toch hoge re gage dan in de meeste landen gebrui kelijk is. Daarbij zijn hun tankers uiter mate luxueus ingericht, en de verblijven van bemanning en officieren uitstekend. Voor allerlei ontspanning is gezorgd, CURSUS INSTRUCTEUR MACHINAAL MELKEN. Bij voldoende belangstelling zullen dit najaar in verschillende plaatsen van het land cursussen worden gegeven ter opleiding van instructeur machinaal melken. De plaatsen, waar de cursussen worden gegeven, zijn afhankelijk van de woon plaatsen der deelnemers. Gegadigden dienen zich vóór 15 okt. a.s. op te geven bij het secretariaat van de Melkmachinecommissie van 't Land bouwschap, Raamweg 25-27, te 's-Gra- venhage. want op tankers is de vervelinl grootste vijand. GEVAARLIJKE MANOEUl Zeer handig hebben Onassis en öhos geprofiteerd van de- na-oorlogir tuatie, toen de Verenigde Staten re' bohoit" tankers voor een prik be baar stelden aan Amerikaanse schappijen. Zij sloegen hun slag, de tankers voeren weldra onder v de 'vlagwat niet de bedoeling Merkwaardig was, dat deze zaal bliek werd gemaakt, toen Onassij een contract had afgesloten met fe Saoed van Arabië, dat hem het plete vervoer van de Arabische olie zekerde. De olie-maaitsobappijen v van zulk een monopolie-positie nie diend en /ziedaarjuist tezelfde: werd Onassis (en met hem Niarchc; ze, st; Toen ontrea: aren oeilijk rond oi erdam Dit be Dg op Niet b eer. V inachti et alle en eer ier br; het Saoed-contract een vuile noemde) voor de rechtbank gedi Hoe de heren zich draaiden, ze ko zich alleen met een miljoenen-boet( de straf onttrekken. Het was een z aderlating, maar het geld was inimi allang terugverdiend met dé zo koop op de kop getikte tankers. Voortdurend breiden de beide z\v hun vloten en daarmee hun uit. Zij weten dat in de moderne spoedig imen v a dra, n kle •rsch.il ederla dat We w olgend oor de nomie het transport de bottleneck vpmitte en zij zitten dus altijd goed. Hui gingen om de Griekse nationale vaartmaatschappij, hoe Weinig die betekent, in handen te krijgen zo op kunnen wijzen, dat ze ook ii lucht plannen, hebben. Tussen Onassis en Niarchos is de ada, IV »eds o ederla dou£ ïisbare Ne( Duane. currentie groter dan de vriend* [ot va: (die ze elkaar als zwagers zouden ten toedragen. De een is er voortduene op uit de ander te overbluffen, en gezien concurrentie de zied van de fcie is, varen ze daar beiden, wel bi kunnen elkaar zeer scherp in het waier zitten, maar ails er geld te dienen valt, vinden ze elkaar en samen. Dan kan schoonpapa Liv somtijds nog als derde man meed»ian Onassis is nu 50, Niarchos 47 jaar Ze zijn in hun beste jaren. Ze leve goed van. Geld speelt geen rol. Be zijn naar schatting goed voor vijf 'dërd miljoen gulden.... ze weten niet op een miljoen na, want ieder ment gaat er af en komt er bij laatste het meest! Met o ïen, v leven, imilie: anvaa: lieg'tu: ekend i<j. De b rijs g< erfect et is en „si Over re in mdat e no; ooi h Ter gelegenheid van de Natio Reclasseringsdag zal wederom een roep worden gedaan op het Nederlai SCQiu idruk aven land 1 HoeA Ieder! n Zui och b evolk [oche volk om door een geldelijke bijdrage reclasseringswerk te steunen. Naar derlandse traditie is de bemoeienis lij de indsd roeid e stat ;unn ijn, de misdadige mens niet uitsluitje onl staatszaak, maar mede het terrein talrijke particuliere instellingen: vet gingen zowel als inrichtingen. eze Een groot leger van vrijwilligers gevangenisbezoekers en toezichthoui ioe' tracht de gevallen evenmens hulj,er steun te bieden. Men kan daar enigs sceptisch tegenoverstaan. Een hou:r ter van hardheid kan soms reëler schij:ien In die geest leest men met voldoeie een fel requisitoir van een officier ebbe justitie en ziet men met geruststelacht' de misdadiger voor jaren in de geva:iet 2 nis verdwijnen. Maar door het beeld aaro de misdadiger te generaliseren doet de werkelijkheid onrecht aan. De Z1J' gorie onverbeterlijken en beroepsmi: digers vormt slechts een klein per tage van de duizenden die de gevangc e; sen bevolken. De meerderheid van wekt bij nadere kennismaking meer a a delijden dan verontwaardiging op. zijn dikwijls de minstbedeelden onder i Zij zijn veelal gebrekkig toegerust de strijd om het bestaan, óf door n lage intelligentie óf door een gevo armoede, waardoor zij het vermp P' missen in. volwaardige menselijke rel met hun omgeving te staan. Door iapbC aanleg reeds gehandicapt, groeidena( meestal op in milieus, waar aan 1 7°° essentiële liefdesbehoeften niet werd daan of waar elke normerende opf^ s ding ontbrak. Pce Wie zal hun subjectieve schuld T de misstappen, die zij begingen, durf?111 uitmeten? De marge, aan hun vrije gelaten, was soms uiterst smal. moet dan ook het geheel van de ci naliteit zien als een pathologisch 1 He schijnsel infectie op het lichaampje: maatschappij waaraan talrijke gPve raties het hunne bijdroegen. Maar (Span; erkenning sluit in, dat men aan de cni gr nele mens niet louter afkeurend of l üe negerend kan voorbijgaan, zoals de viet de gewonde en. beroofde Jood op )ezo weg naar Jericho. ren Zelfs in de psychopaath zal men i roc de medemens moeten herkennen, die d Lj.( het feit van zijn mens-zijn ons uitda jng zijn wederaanpassing te beproeven, ege hopeloos de poging daartoe ook jew schijnen. Dit reclasseringswerk kan van P7P schatbare betekenis zijn voor de gee* lijke gezondheid van ons volk. Niet ied een is daartoe geroepen, maar wel wo op allen een beroep gedaan dit werk steunen. Het reclasseringswerk is i lang niet volmaakt en was dikwijls recht aan kritiek onderhevig, maar vertoont de laatste jaren door bezinni op zijn methoden en door scholing v zijn medewerkers een steeds verder ga< de intensivering, waardoor aan veel tiek de grond zal kunnen worden oje nomen. H:

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2