M^Wat is de veiligste plek bij blikseminslag? Amerikaanse vakbeweging en haar leiders zijn zeer zakelijk BUITENLANDS OVERZICHT uisho! bez« id. - eringi raay an dt e von abinel in de Van dit wonderlijke natuurver schijnsel weet men nog lang niet alles af. de enkele seconden, dat u adem- iiimijt, vier en twintig uur per dag, zo en winter door, schieten er hon- 1 bliksemstralen door het luchtruim. fract£em is altijd één van die dingen ge- lissioïst, waarnaar de mens met respect dep gekeken. En nog altijd weet men formJweinig van af. Benjamin Franklin presilgde zijn leven om aan te tonen, dat Manlsem een verschijnsel van elektrische Nadld is. Wij weten van de bliksem, dat l méde machtigste energiebron is, die de •ff aciJiur kent, honderd maal sterker dan werlatoombom van Hirosjima. Wij we- jjn pCl dat het onweer van het grootste mg is voor alle leven op aarde, even ïgrijk als regenwater en zonneschijn, eer doodt elk jaar vele duizenden _;en over de gehele wereld, maar is onontbeerlijk voor de voedselpro- :tie. Hoe meer men over de bliksem •eten komt, des te meer komt men de indruk van dit verschijnsel, afgezien van de humoristische [pj'es, die de bliksem weet uit te ha- nezzcj Drama's en grapjes. Dreei een Amerikaanse staat stond een liste%d op stal toen de bliksem insloeg: Man-J bliksem sloeg het paard de ijzers de Pk de hoeven, maar liet het dier ver- vo*f geheel ongedeerd. In Baltimore BehlVd een vrouw in haar bed door de onen£sem getroffen; er gebeurde haar n y^lts, maar de stalen pennetjes in haar tij valpsel werden in kurketrekkers ge- iar vaaid en gaven haar zo 'n keurig per- grarejjnent wave. In New Yersey werd 'n \annekrj die in zijn huiskamer zat te le- er door een blikseminslag gemilime- gebr[^, zijn haar werd tot op vier mili- .Pter van de schedelhuid verschroeid, ewe'|ar de man zelf was alleen maar ge- t hethrokken. hand^iücsem kan ook tragische ongeval- hero:{i veroorzaken. In Brazilië werd een m getegtuig door' blikseminslag getroffen nan verongelukte met alle zevenentwin- ij de inzittenden. Op de St. Laurensrivier fcair %d een schip met dynamiet door de t de ndat lurige vaarc itiepc iksem getroffen en vloog in de lucht, aarbij dertig arbeiders werden ge- od. Nabij Br no in Tsjecho-Slowakije de bliksem in een kerk en doodde venendertig gelovigen. )-kab Ei- poli! daga zal t te eend ering (d ik: en, sc! ateur issioi Ir. strek onts aeid >rzie: •ezel: is on t ussei door latic een duic bijzo Vaak op dezelfde plek! Zulke gebeurtenissen maken de men- n natuurlijk bang voor de bliksem, irhalen over blilesem vullen dikke lkloristische boeken. De mensheid ls zofeeft jarenlang de blilesem met respect óör het bovennatuurlijke gadegesla- Er bestaan hele reeksen van maat- gelen, die men moet nemen als blilc- minslag dreigt en hele lijsten van ngen, die men niet doen moet als het iweert. Men zegt, dat men alle ramen oet sluiten, omdat tocht de bliksem jntrekt. Men zegt, dat men niet moet L§ Vf lef oner en of elektrische apparaten in 1 ovc eiicing stellen, omdat dit de bliksem intrekt. Men zegt, dat men nooit voor in gesloten raam mag staan of in een ito mag gaan zitten als het bliksemt. is allemaal onzin, maar het respect ior de bliksem is er in de loop der| luwen grondig ingehamerd. Op ons latteland is het hier en daar gewoon- dat het gehele gezin zich bij onweer iheel gekleed in de woonkamer ver- imelt. Die gewoonte is ver verbreid kar t ahe werelddelen. Men zegt ook, dat een soort blilesem is, die men alleen n zien en niet horen; zulke bliksem slagen zijn alleen de weerkaatsing an bliksemlicht op de wolleen, zo vei dat men de donder niet hoort. Men zegt, dat bliksem nooit twee eer op dezelfde plaats inslaat; ook at is onzin, want de bliksem kan net o goed één keer als een dozijn keren p dezelfde plek inslaan. Het is zelfs ewezen, dat de bliksem vaak op de- sen. e^e plek inslaat. De waarheid over jer s Ie bliksem is belangrijk interessanter alkv'lan wat de folklore en legenden er- vezifan gemaakt hebben. De bliksem wordt jn de grond en in de lucht geboren, tot en fcP de ionosfeer het kussen van gas e o.|en> dat de aarde omringt van zestig- m, .duizend tot driehonderdduizend meter 5cht|i00gte toe. De aarde tapt elektrici- ;h i-leit uit de ionosfeer af, maar de natuur ma|can een dergelijke evenwichtsversto- an(j^ing niet verdragen en daardoor ont- ia1jc?taat een serie onweersverschijnselen, ian jdie elektriciteit van de aarde terugvoert nop:*11 de ionosfeer. "mil.De t'ükscm heeft nog een ander nut- "tig effect: hij zorgt er voor, dat de kanatmosfeer zuiver blijft. Zonder het on- de^eer zouden stof en rook de atmosfeer bondig bederven, maar de blilesem iadt al die stofdeeltjes elektrisch, zo- ze op de aarde neerslaan. De bliksem slaat omhóóg! jetn In een donderwolk bevindt de posi- hin«jeve lading zich bovenaan en de ne- >t glatieve lading ondeL Naarmate die ne- igaafaticve lading sterker wordt, trekt hij varre Positieve lading van de aarde aan. aa3liljarden elektrisch geladen deeltjes Yan|c^e1;erl naar de aarde toe, dwars door NTabilebouwen' bruggen, huizen, dieren en are jnensen heen. Maar niemand voelt daar i ditfts van- Dat aILes Is maar voorberei- len )end spel, want de negatieve lading rïg ^an de donderwolk en de positieve la beling van de aarde kunnen eikaar niet danl)ereilcen door het isolerend luchtkus sen van de aarde. Langzamerhand ech- ter wordt de lading sterker en sterker H.bpn als de lucht verzadigd is door de elektrisch geladen deeltjes gevoelige mensen kunnen ze aanvoelen kan de blilesem losbreken. Eerst schieten korte bliksemstra len omlaag, de volgende steeds ver der dan de vorige, in snel tempo achtereen. En dan plotseling schiet de bliksem uit de grond omhoog naar de donderwolk toe, honderd duizend maal sneller dan 't geluid, met het geweld van tien miljoen sneltreinlocomotieven. Het hele ven- schijnsel duürt van 'n vijfhonderd ste tot anderhalve seconde. En dan hoort men de donder. De folklore zegt, dat dit elektrisch geladen wol ken zijn, die tegen elkaar botsen. In feite is het 't uiteenscheuren van 't luchtkussen tussen aarde en don derwolk, dat de donder veroor zaakt. Wispelturig verschijnsel. Het is een feit, dat de mensen, die zich met de bliksem bezig houden, vaak wanhopig worden door de wis pelturigheid van het verschijnsel. Tech nici, die weken besteed hebben aan het zoeken van een waarschijnlijke inslag plaats, moeten soms tien jaar geduld hebben eer de bliksem daar inslaat. Niettemin weet men toch al veel van de bliksem af. Bliksem is. bij voorbeeld de grootste producent'van stikstofver- bindingsprodukten, onontbeerlijk voor alle plantenleven op aarde. De enorme hitte van de bliksem in de lucht bindt stikstof en zuurstof in de atmosfeer tot een verbinding, die met water nitraten vormt, zo noodza kelijk voor de landbouw. De regen brengt die stikstofbindingsprodukten op de grond en dat dit niet mis is, blijkt wel uit het feit, dat naar schatting elk jaar honderd miljoen ton stifstofbin- dïngsprodueten door de bliksem wor den gevormd. Bliksem is ook behulpzaam voor het verzamelen van gegevens over 'tweer in streken, die onbereikbaar zijn. In de oorlog wisten de geallieerden alles van het weer boven Europa door eenvoudig het spoor van elektrische ontladingen in de atmosfeer te volgen en door drie hoeksmeting' en kruispeilingen de juis te plaats vast te leggen. De angst voor de bliksem ontstaat voornamelijk door de onberekenbaar heid ervan. Een boer in Hampshire zat zijn koe te melken, toen de bliksem het dier doodde, maar de boer man keerde niets. In Frankrijk werden uit een kudde schapen alle zwarte schapen gedood, terwijl van de witte dieren geen haartje gezengd was. In Utah sloeg de bliksem neer voor de voeten van een schapenboer, die ongedeerd opstond, maar die ontdekte, dat meer dan achthonderd van zijn dieren ge dood waren. Niet onder bomen. U moet altijd goed bedenken, dat bliksem probeert zich te ontladen tus sen de aarde en de donderwolk en dat hij dankbaar gebruik maakt van alles wat die afstand bekort. Staat u midden op een vliegveld, dan bent u het hoog ste punt en een uitgekozen bliksemob- ject. Een goed huis of gebouw met een bliksemafleider is de veiligste schuil plaats; is zoiets niet in de buurt, dan gaat men het beste plat op de grond liggen. Onder 'n boom moet men geen bescherming zoeken, want ook al zijn die hoger dan een mens, de elektrici teit kunnen zij niet verwerken en die vloeit er om heen en treft degene, die er onder staat. Binnenshuis is men het veiligst, hoe groter het gebouw is, hoe veiliger men is. Het Empire State Buil ding is bijvoorbeeld al duizenden ma len door de bliksem getroffen, maar de elektriciteit vervloeit onschadelijk langs het stalen geraamte. U kunt rustig telefoneren als het on weert, ook als de draden niet onder gronds- lopen en wat het afzetten van de radio betreft, de bliksem weet uw toestel toch wel te vinden of het aan staat of niet. Deskundigen die het we ten kunnen, zijn het er over eens, dat de veiligste plaats binnenshuis tegen blikseminslag'n gemetselde openhaard is. Daar kunt u zich dus aan houden. Maar u behoeft het niet in de praktijk toe te passen, want de deskundigen zijn ook van mening, dat het niet de moeite waard is er zoveel drukte over te ma ken! Officiële publicaties GOEDKEURING HERZIENING UIT BREIDINGSPLAN IN HOOFDZAAK. Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat bij beschikking van gedeputeerde staten der provincie Overijssel d.d. 10 juli 1956, nr. 33030, 4e afdeling, is goed gekeurd het raadsbesluit van 9 decem ber 1955, nr. 3283, tot wijziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, o.m. in verband met de stichting van een bun galowkamp in het Twenhaarsveld. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. Holten, 5 september 1956. Aller ogen blijven gericht op Kairo, waar sinds maandag de commissie van vijf kontakt heeft met president Nas ser. Deze commissie van vijf, bestaande uit vertegenwoordigers van Australië, Perzië, Ethiopië, Nederland, Zweden en de Ver. Staten, heeft van de meer derheid van achttien landen van de kortgeiezen gehouden Londense confe rentie over het Suezkanaal opdracht gekregen de mening van deze meerder heid, dat n.l. het beheer van het kanaal in internationale hand moet liggen, over te brengen aan Nasser, die in juli is' overgegaan tot nationalisatie van de Suezkariaalmaatschappij, waarvan de meerderheid van de aandelen in Engel se handen is. Nasser wil nog steeds niets weten van internationaal beheer, al zal hij vermoedelijk wel kunnen in stemmen met een internationale commissie van toezicht, zoals voorzien in een plan van India. Maar de rechten en plichten van deze commissie bleven wel erg onduidelijk. Onduidelijk is eveneens de taak van de commissie van vijf. Moet zij Nasser alleen de ideeën van de achttien over brengen, zoals de Engelsen en Fransen vooral willen, of zal zij ook moeten proberen een gemeenschappelijke ba sis voor overleg met Egypte te vinden? Wat zich op het ogenblik in Kairo af speelt, gebeurt in het diepste geheim, zodat wij ons een oordeel beter kun nen voorbehouden. De eerste reacties van Engeland en Frankrijk op Nasser's nationalisatie wa ren van zeer krijgshaftige aard, zoals men zich zal herinneren. Troepensche pen werden gecharterd, verloven wer den ingetrokken en daar is nu, even voor de aankomst van de commissie van vijf in Kairo, bijgekomen, dat ook Franse troepen op Cyprus zijn aange komen om in staat te zijn de Franse belangen en die van de Franse onder danen in Egypte te kunnen verdedigen. In werkelijkheid heeft men hier te doen met sabelgerammel, dat velen als niet anders dan bluf zullen beschouwen. Voorlopig zien wij ook nog geen militaire acties tegen Egypte, die vermoedelijk het gehele Midden-Oosten in brand zouden zetten. De Engelsen, het is begrijpelijk, hou den vast aan de laatste resten van hun macht in het Midden-Oosten, waar zij vóór de jongste wereldoorlog alles voor het zeggen hadden. De Fransen zijn hun invloed in dat gebied met hun fei telijke verdrijving uit Syrië door de Engelsen in 1941 al kwijtgeraakt, al hunkeren zij er af en toe nog naar 'n rol te spelen. Voor hen heeft de kwes tie van het Suezkanaal evenwel een een andere betekenis. Zij vrezen een ernstige weerslag op de toestand in N. Afrika, wanneer president Nasser, die in de Arabische ogen een held van het zuiverste water is, zich ongestraft kan vergrijpen aan hetgeen nu eenmaal eigendom van anderen is. Want on danks alle politieke aspecten van de zaak waren de aandelen toch maar 't eigendom van de aandeelhouders. Een succes voor Nasser is een hart onder de riem voor de Algerijnse op standelingen, is het Franse betoog. De Fransen hebben altijd veel gesproken over de steun, die de rebellen uit Kairo zouden ontvangen, maar deze morale steun zou toch nog gevaarlijker zijn. Het ziet er echter niet naar uit, dat men in de internationale politiek reke ning zal houden met deze Franse over wegingen, want men kan met evenveel recht aanvoeren, dat de Fransen in Algerije moeilijkheden zullen houden, Nasser of geen Nasser. Met de pacificatie, waar toe meer dan 400.000 man in Algerije staan, wil het niet zo'n vaart lopen, al is men van officiële zijde wel optimis tisch. Het ergste is evenwel, dat men nog steeds niet met een plan voor de dag is gekomen, dat voor de Mohamme daanse Algerijnen aantrekkelijk kan zijn. De assimilatie van Algerijnen aan Fransen en dus de volledige politieke gelijkstelling is mislukt en niemand ge loofd daar meer in en nu zoekt men het, naar verluidt, in een federale op lossing. De socialisten, de MRP en de radicalen hebben zich hier al achter ge schaard en de jongste recruut voor de ze idee is de conservatieve maarschalk Juin. Federalisatie! Maar wat houdt dat in? Interne autonomie kan men zeg gen, eigen binnenlands beheer, onaf hankelijk van Parijs. Maar dat is' al lang het probleem niet meer, of lie ver is het nooit geweest. Federale op lossing zou men zich kunnen denken tussen de landen van het Britse Ge menebest, maar niet tussen Frankrijk en Algerije, omdat in Algerije twee scherp gescheiden bevolkingsgroepen tegenover elkaar staan: een miljoen blanken tegenover acht miljoen Arabieren. Wil men soms deze bevolkingsgroepen naar grondgebied scheiden, met alle daarbij behorende volksverhuizingen, om beide delen dan in federaal ver band te koppelen? Het lijkt niet erg waarschijnlijk. Elke andere oplossing stuit echter af op de onwil van de Mo hammedaanse Algerijnen verlaagd te blijven tot burger tweede Idas, omdat de belangen van de blanken beschermd moeten worden. Het blijft voor Frankrijk een dure en zo zich laat aanzien vruchteloze strijd, waarvoor de regering volgende week nog een lening gaat uitschrijven. Frankrijk moet veel geld aan zijn ont wikkeling uitgeven, wil het niet. ach terop raken. Al het geld, dat eerst in Indo-China en nu in Noord-Afrika 'uit gegeven wordt, had betere vruchten kunnen dragen. De drie Nederlandse vakcentralen zijn alle gebaseerd op een bepaalde levens- en wereldbeschouwing hoe verschillend die dan ook mag zijn. Voor alle drie ook voor de socialistische is het verkrijgen van hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden voor de leden niet het doel, maar slechts een middel. Het doel ligt op een hoger niveau, hoeveel dit ook onderling in hoogte mag ver schillen. De Amerikaanse vakbeweging is op politiek en religieus terrein strikt neu traal. Dit heeft er zeker aanzienlijk toe bijgedragen, dat voor haar het hoge loon doel is en' dat zij zich bij haar strijd slechts door materialistische mo tieven zal laten leiden. Zowel bij de leiding als bij de leden misschien uitgezonderd de haast uit gestorven oude garde ontbreekt het idealisme dat bij ons zo kenmerkend is voor het werk in de vakbeweging, 't Idealisme, dat eersterangs figuren er toe brengen kan om dag en nacht te werken voor een derde van het salaris dat zij in het vrije bedrijf met veel minder moeite zouden kunnen verdie nen. De vakbeweging is in Amerika een zeer zakelijke aangelegenheid, werkend volgens zakelijke principes. De leden zijn van oordeel, dat zij als leiders men sen moeten hebben van het kaliber van de grote ondernemers om hun belangen te behartigen. En zij vinden het heel normaal, dat zij zulke figuren dan ook het inkomen van een grote ondernemer moeten verschaffen. Is hij berekend voor zijn taak en dat blijkt uit de resultaten van de loon- acties dan is hij zijn geld ruimschoots waard. Is hij 't geld niet waard, dan nemen ze een ander en dus gunnen ze Lewis en de anderen hun luxe auto's, hun villa's en hun geriefelijke privé- kantoren van harte. Contant betaald Ook de verhouding tussen het lid en de bond is van zuiver zakelijke aard. Geen enkele bestuurder of propagandist behoeft een beroep op de leden te doen met het motief, dat de bond toch in 't verleden zoveel gedaan heeft. „Daar hebben we voor betaald", is dan het nuchtere antwoord. Vooral de jonge garde ziet de bond als leverancier van loonsverhogingen en sociale voorzieningen tegen contante be talingen van contributie, 't Enthousias me van een vorige generatie voor „hun" bond, waarvoor zij gestreden en gele den hebben, wordt steeds meer verle den tijd. En al zijn er ook in ons land helaas tendenzen in deze richting te bespeuren, toch zijn we, ondanks alle sombere geluiden, die soms worden ge hoord, nog ver van de Amerikaanse si tuatie verwijderd. Macht of invloed? Vaak wordt gedacht, dat de Ameri kaanse vakbeweging met haar 16 mil joen leden een ontzaglijke macht heeft. Sommigen menen zelfs, dat zij de Ame rikaanse regering wel naar haar hand kan zetten. Toch is die macht maar zeer betrekkelijk en in heel veel opzichten heeft de vakbeweging in Nederland heel wat meer invloed. In deze laatste zin ligt reeds gedeel telijk de verklaring van dit verschijn sel. De Amerikaanse vakbeweging heeft slechts macht, de Nederlandse invloed. In ons land hebben personen, die nauw gelieerd zijn met de vakbeweging, zit ting in de volksvertegenwoordiging. De Amerikaanse zuster moet trachten haar stem in het Capitool te laten doordrin gen door goed betaalde „lGbboyïsten" aan te stellen: personen die hun dag doorbrengen in de wandelgangen en de koffiekamers van het Capitool en die moeten trachten de Congresleden te winnen voor de inzichten van de ar beidsorganisaties. In Nederland is de vakbeweging of ficieel vertegenwoordigd in allerlei be langrijke colleges van advies en semi- overheidsinstanties. Van dit platform af kan zij regelmatig haar invloed doen gelden op alle punten van het sociaal en economisch beleid. De Amerikaanse organisaties verkeren steeds in strijd- positie, zowel tegenover de regering als tegenover de werkgevers en de open bare mening. In de pers De vakbeweging hier te lande ziet haar uitspraken en meningen en het verslag van haar activiteiten op aller lei gebied zonder veel moeite opgeno men in de dagbladpers. In Amerika doet 90 pet van de dagbladen regelmatig felle aanvallen op de organisaties der arbeiders. Zij hebben de grootste moei te om in de nieuwskolommen althans een objectief verslag te krijgen over haar standpunt in allerlei kwesties. Aan de activiteit van de vakbewe ging op allerlei gebied van de gezond heidszorg en de sociaal-culturele vor ming van de leden besteedt het groot ste deel van de dagbladpers in het ge heel geen aandacht. Deze bladen stellen de vakbonden graag voor als organisa ties, die er alleen op uit zijn om onrust te stoken en stakingen te organiseren. Aan een onbelangrijk relletje wordt meer aandacht besteed dan aan de ope ning van een groot gezondheidscentrum voor de bondsleden. Deze eenzijdige belangstelling van de conservatieve dagbladen dwingt de bon den er toe om zichzelf rechtstreeks tot het grote publiek te wenden. Vandaar dat regelmatig zendtijd wordt gehuurd van de radiostations, dat ook de film en televisie worden ingeschakeld en dat enige bonden zelf over radiozenders be schikken. „Labour must have its story told" is het devies. De eigen leden, die natuurlijk ook de grote dagbladen lezen, krijgen „tegen gif" toegediend door de goed verzorgde vakbondsbladen, waarin beroepsjourna listen noodgedwongen ook het voor naamste binnenlandse en buitenlandse nieuws verzorgen, maar dan bezien door de bril van de organisatie. In deze bla den werd de arbeiders b.v. steeds ge wezen op het nut en de noodzakelijkheid van de hulp aan Europa, 'n Ding, waar over sommige dagbladen met miljoenen lezers maar weinig goeds schreven. Stakingen Als dan ook op het machtwoord van één man 600.000 arbeiders de poorten van de staalfabriek uitmarcheren, lijkt het wel of heel het raderwerk stilstaat, als de machtige arm van de bond het wil. Maar voor een deel is dit maar schijn. De meeste bonden hebben geen stakingskassen en de arbeiders zitten zonder inkomen. In dit land, waar iedereen wekelijks of maandelijks termijnen moet betalen van de op afbetaling gekochte auto of wasmachine of op het televisieapparaat is dat nog funester dan in ons land. Nu kunnen in Amerika de meeste vrouwen wel tijdelijk werk vinden in zo'n perio de als ze tenminste al niet werken maar het gezinsinkomen vliegt in elk geval omlaag. Als het gewenste resul taat uitblijft, dreigen dan ook al gauw grote moeilijkheden met de leden, die thuis van hun vrouwen harde dingen over de bond te horen krijgen. Bovendien kan een organisatie, hoe machtig ook, maar geen onbeperkte looneisen stellen. Zij heeft haar bekwa me economische adviseurs, die precies uitrekenen, hoe ver men kan gaan. De vakbeweging weet, dat tè hoge lonen alleen maar leiden tot te hoge prijzen en daardoor tot werkloosheid. Beide laatstgenoemde zaken treffen in de 1ste plaats de arbeiders zelf. De macht, die men heeft, wordt in het algemeen met grote voorzichtigheid gehanteerd. En dit alles slaat dan nog alleen op het industriële noorden, waar de grote bedrijven over het algemeen georgani seerd zijn. In het zuiden is de macht van de vakbeweging vrij gering. Daar worden vele stadjes volkomen overheerst door een groep ondernemers, die beslissende invloed hebben op de be noeming van burgemeester, politie-chef, dominee en andere autoriteiten en die zich hun machtspositie niet laten ont nemen. Deze zuiderlingen hebben nog volkomen 19e eeuwse opvattingen over sociale vraagstukken. Zij dulden geen inmenging wan hun arbeiders in de on dernemingsaangelegenheden en hebben vart niets zo'n afschuw als van negers en vakverenigingsfunctionarissen. Eén zo'n geweldenaar liet zelfs het postkantoor van 't stadje sluiten, toen op zijn bedrijf een staking was uitge broken. De Postmaster General (Minis- ster van de Posterijen) in Washington moest er aan te pas komen om deze dwaze maatregel ongedaan te maken. Het is te begrijpen, dat de vakbewe ging in deze sfeer slechts met de aller grootste moeite tot organisatie van de bedrijven kan komen. Toen de Textielarbeidersbond (C.I.O.) een propagandist zond naar een derge lijk stadje, werd deze man na korte tijd dood op straat aangetroffen. Een tweede functionaris onderging hetzelf de lot Zo voert de Amerikaanse vakbewe ging dus strijd op vele fronten. Zij draagt dan ook geheel het kenmerk van gevechtsorganisatie. Het gaat vaak hard tegen hard en bij beide partijen wor den praktijken gebezigd die in ons land ongehoord genoemd zouden worden. Er is dan ook, naar haar beginsel loosheid in letterlijke zin, genoeg op de Amerikaanse vakbeweging aan te mer ken. Zij gaat door dik en dun, schrikt soms niet terug voor revolutionaire da den en plaatst zich tegenover de werk gevers op een standpunt, dat bij ons ge lukkig overwonnen is. Maar zij verkeert dan ook in heel an dere en veel moeilijker omstandigheden dan haar Nederlandse zuster. Dit is geen excuus voor haar optreden in sommige gevallen, maar dat verklaart wel veel wat anders voor ons onverklaarbaar lijkt.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 3