TIJD WINNEN SPORT DE KU KLUX KLAN BOEE VAN HET BlNNENHfo^/ VEILIG VERKEER WIELRENNEN HOLTENAREN SLOEGEN GOED FIGUUR IN DE RONDE VAN ZWOLLE In de vrijdagavond 31 augustus ge houden Internationale Wielerronde van Zwolle ten bate van de samenwerkende t.b.c.-verenigingen, op het parcours om de Nieuwe Veemarkt behoorden onze plaatsgenoten Wim Beijers en Henk Brinks bij de prijswinnaars. Het laatste deel van dit wielerevenement, dat zeer druk bezocht was, had plaats bij de lam pen der straatverlichting, zodat de jury het zeer moeilijk had om de juiste uit slag vast te stellen. Dit is naar wij en velen met ons constateerden, dan ook niet geschied, zo dat verschillende renners niet de prij zen kregen, welke zij verdiend hadden. Na vele uitlooppogingen, die allen door het peloton weer ongedaan gemaakt wer den, gelukte het ten slotte de drie Bever- wijkers Geldermans, Coentje Niesten en de Ruiter aanvankelijk één en later twee ronden uit te lopen. Bij de tweede keer ging Theo Bulten uit Zwolle mee, zodat deze op één ronde voor het peloton kwam te liggen, met welke voorsprong zij door de finish gingen. De einduitslag was: 1 A. Geldermans, 2 Co en Niesten, 3 D. de Ruiter, allen uit Beverwijk; 4 Th. Bulten, Zwolle; 5 A. van Uden, Zwolle; 6 W. Beijers, Holten; 7 G. Nijkamp, Zwolle; 8 A. Ruys, Oss; 9 W. C. van Lonkhuyzen, Utrecht; 10 H. van Sark, Boekelo; 11 K. Niemeijer, Hengelo; 12 Henk Scheuten, Hengelo; 13 Henk Brinks, Holten; 14 J. Verweij, Utrecht; 15 K. Dekker, Dalfsen. GEEN PRIJZEN IN DE RONDE VAN WIJCHEN. De ronde van Wijchen, die zondag j.l. plaats vond en waarvoor een enorme be langstelling bestond, heeft geen prijzen opgeleverd voor onze beide plaatsgeno ten. Henk Brinks heeft deze wedstrijd uitstekend gereden, maar hij bezat aan het einde van de 90 ronden over 105 km. niet voldoende kracht meer om in het winnende .peloton te blijven en tot de 18 renners te behoren, welke als prijswin naars over de streep gingen. Hij ging als 21e door de finish. Wim Beijers was halverwege de wedstrijd afgestapt, om dat hij niet goed draaide. Bij de nieuwelingen, die een wedstrijd reden over 60 km., ging Bets Boom uit Markelo als 3e over de eindstreep. Bij het ingaan van de laatste 100 meter voor dc finish lag hij aan kop, maar hij trok zodoende de sprint aan voor B. Kouwen- hoven uit Rotterdam en Vereijren uit Helmond, die voor hem eindigden. P.V. „BERGVLIEGERS". Zaterdag 18 aug. 1956 werden de dui ven te St. Quintin gelost. Afstand 349 km. Aankomst als volgt: 1, 4, 6 en 7 H. J. Aaftink, 2 W .Aaftink, 3 L. Gazan, 5 G. Steunenberg, 8 C. W. Reeves. De door de heer C. W. Reeves beschik baar gestelde rozenstruiken werden door de heer W. Aaftink gewonnen. Een prijs van „Slaatje" werd gewon nen door de heer L. Gazan. Zaterdag 25 aug. werden de duiven te Noyon gelost. Afstand 385 km. Aan komst: 1 L. Gazan; 2, 5, 6 en 8 H. J. Aaftink3, 4 en 7 G. Steunenberg. De beschikbaar gestelde lauwertak van de fa. H. J. Aaftink en Zn. werd gewonnen door de heer L. Gazan. Kampioenschappen jonge duiven: 1 H. J. Aaftink, 464 punten; 2 G. Steunen berg, 423.8 pt.3 L. Gazan, 406.1 pt. Kampioenschappen Generaal: 1 G. Steunenberg, 2005.6 pnten; 2 H. J. Aaf tink, 1798.5 pt.; 3 L. Gazan, 1572.3 pt. Kampioen jonge vogels: L. Gazan met duif no. 56-7656 94: 170.2 punten. Voor de AKKERBOUW. Ter. aanvulling op het systeem van mo nopolieheffingen wordt voor oogst 1956, door het Landbouwschap een toeslag be pleit voor alle op lichte gronden ver bouwde granen. Door middel van een dergelijke toeslag, welke thans alleen voor rogge geldt, kan het verschil in marktprijs en kostprijs worden over brugd. De hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap heeft zich uitvoerig be raden omtrent de nadere uitwerking van deze graantoeslag, waarvan de hoog te, op basis van de marktprijzen der gra nen, aan het einde van het verkoopsei zoen kan worden vastgesteld. Mede ter- wille van de eenvoud der regeling kan voor de Veenkoloniën en de zandgron den een gelijke toeslag gelden. Voorts heeft de hoofdafdeling zich opnieuw beraden omtrent de uitwerking van de garantieregeling voor aardappe len, waaromtrent nog steeds geen vol ledige overeenstemming kon worden be reikt. Met name gaat het hierbij om het hanteren- van bepaalde normen voor het uitsluiten van de mogelijkheid van aan bieding van normaliter op eigen bedrijf vervoederde aardappelen. De hoofdafdeling heeft verder nog gesproken over verschillende onderwer pen, waarvan o.m. kan worden genoemd: het treffen van marktordenende maat regelen met behulp van daartoe aanwe zige gelden en door middel van een sys teem van heffingen en uitkeringen bij export; de garantieprijzen voor poot- aardappelen; de zaaizaalsituatie in ver band met de uitzonderlijke weersomstan digheden. VEEL REGEN, MINDER GRAS. Een titel, die in andere jaren, vooral in zomer en nazomer een tegenspraak in zichzelf is. Juist een buitje op zijn tijd is de voorwaarde voor een aanhou dende grasgroei. Tegenwoordig mag van buitjes niet gesproken worden, de buien duren da gen: buien afgewisseld met opklaringen! Soms draait men het in het weerbericht ook om; dat is dan een dag waarop de Nederlandse boer in 1956 de oogst droog moet zien te krijgen. Dit sombere beeld is echter nog niet zwart genoeg, helaas! De grote hoeveel heden regenwater maken ook het gras land zó drassig, dat de zode ernstig ge vaar gaat lopen. Reeds zijn er streken ook buiten de overstroomde gebieden in het oosten van het land waar de koeien op stal zijn gezet. Is dit in Uw geval ook noodzakelijk? Vergeet niet, dat de verliezen op een normale weide al rond 20 liggen, nü is het veel hoger! Stukgetrapt grasland herstelt zich zeer langzaam, ook volgend jaar ondervindt U er last van. Opstallen kost tijd en geld, inderdaad. Misschien blijft echter de melkgift beter op peil. Bedenk dat vooral nü de ver speelde melk niet meer terug komt. Weegt U vooral het voor en tegen eens goed tegen elkaar af. BETALING VAN DE MELK NAAR HYGIËNISCHE KWALITEIT. Reeds gedurende vele jaren worden in ons land c.ursussen in goed en hygië nisch melken gegeven om daardoor niet alleen de melkproduktie te verhogen, maar ook de kwaliteit van de melk te verbeteren. Voor dit laatste doel zijn cursussen alleen niet voldoende en met name is een financiële prikkel nodig om de veehouder aan te sporen melk van betere kwaliteit te winnen. Een betere kwaliteit melk is niet allen van groot belang voor de boer, maar ook voor de zuivelfabrieken en melkinrichtingen, omdat uit betere grondstoffen nu een maal betere produkten kunnen worden bereid. Dit alles constateerde ir. H. J. Huisman, Rijkszuivelconsulent voor de Consumptiemelk te Den Haag in een on langs in de radiorubriek van het Minis terie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening gehouden reportage. Dat men de boer een zekere beloning moet geven voor het afleveren van melk van prima kwaliteit spreekt wel van zelf, omdat hij zich meer moet inspan nen en zich meer moeite moet getroosten dan zijn collega, die het met de hygiëne minder nauw neemt. In de loop der jaren zijn door diverse zuivelfabrieken weliswaar verschillende pogingen gedaan om betaling van de melk naar hygiënische kwaliteit in te voeren, doch meestal had dit slechts tot resultaat, dat leveranciers van melk, die regelmatig slechte melk leverden en dus op het melkgeld moesten worden gekort, een andere afnemer voor hun melk zochten, die geen korting in rekening bracht. Deze z.g. „strijd om de melk", die steeds heeft geheerst tussen de fa brieken onderling en die ook thans nog wordt gevoerd, is steeds het grote strui kelblok geweest voor het invoeren van een doelmatige betaling der melk naar kwaliteit. Gelukkig, aldus ir. Huisman, kan de laatste jaren wel enige uitbreiding van betaling van de melk naar kwaliteit worden geconstateerd^ doch in het alge meen genomen heerst er een te grote verscheidenheid en zijn de prijsverschil len tussen de beste en de slechtste melk te gering om een behoorlijke verbete ring van de kwaliteit der melk te kun nen verwachten. Westen vormt gunstige uitzondering. Een uitzondering hierop, vormt het westen van het land, waar sinds 1933 de betaling van de melk naar kwaliteit wet telijk verplicht is. De daar toegepaste regeling, waarbij een redelijk verschil bestaat tussen eerste en derde klasse melk, heeft er toe geleid, dat dit gebied, dat vóór 1933 tot het allerslechtste melk- winningsgebied van ons land werd ge rekend, thans niet alleen het beste is ivan ons land, jnaar wellicht zjelfs van ge heel West-Europa. Dit heeft in belang rijke mate de kwaliteit van de melk en de melkprodukten beïnvloed, die in het westen van ons land door de melkin richtingen worden afgeleverd. Hoewel bij de aanvang dezer regeling het verschil tussen eerste en derde kwa liteit melk voor de boer een verschil op leverde van omstreeks 10 pet. van de melkprijs, is dit procentuele verschil niet aangepast aan de sedert dien ge stegen melkprijzen. Het wordt dan ook algemeen wenselijk geacht en deze me ning wordt onderschreven door alle zui- veldeskundigen in Nederland, dat bij 'n betaling naar kwaliteit het verschil tus sen eerste en derde kwaliteit melk, ten minste 10 pet. van de prijs moet bedra gen, die de boer voor zijn melk ontvangt. Bij het huidige prijspeil zou dus het ver schil tenminste 2 cent moeten bedragen. Dit prijsverschil wordt voldoende geacht om binnen redelijke tijd in het gehele land een aanzienlijke verbetering van de melkkwaliteit te kunnen verkrijgen. (I) „K.K.K.". Die drie letters boeze men de negerbevolking van de Ver enigde Staten van Noord-Amerika vrees en afschuw in. "Maar niet al leen tegen de negers richten zich die activiteiten van de Klan, want zij keert zich gelijkelijk tegen jo den, katholieken, communisten of wat er voor doorgaat, en de vak verenigingen. In haar boek „Gejaagd door de Wind", waarin Margaret Mitchell de goede, trouwe, toegewijde neger-die-z'n-plaats-i weet romantiseert, beschrijft zij reeds de Klan-activiteit. Inderdaad was er toen voor de blan ke bevolking in 't zuiden van Amerika ernstige reden tot ongerustheid. In de Burgeroorlog had het zuiden verloren. De blanke bevolking was rechteloos, de negers waren bevrijd en werden ver wend, er waren misstanden te over. „Scallawags" en „Carpetbaggers", ge lukzoekers uit het noorden, speelden de baas en profiteerden op de meest ge wetenloze wijze. De blanken, rechteloos in deze si tuatie (zij waren immers „rebellen"?) vormden 'n geheim genootschap, waar van de leden zich vermomden, ten eer ste om niet herkend te worden, ten tweede om de bijgelovige negers schrik aan te jagen. In deze vorm had de Klan maar wei nig van het sinistere, afschuwwekken de, dat haar latere activiteiten kenmerk te. Zij oefende ondergronds een krach tige invloed uit op het politieke be leid, zij droeg er in aanzienlijke mate toe bij, dat 't zuiden er bóvenop kwam en werd tenslotte ontbonden. GEHEIME ORGANISATIE Allerlei redenen hebben er toe bijge dragen, dat de Klan herleefde. Aller eerst wel de kinderlijke voorliefde van de Amerikanen voor allerlei „geheime" genootschappen. Nog sterker dan bij ons is daar de neiging lid te worden van een organisatie, waarvan niet iedereen lid kan zijn. Het wemelt van derge lijke genootschappen in Amerika: De Elks, de Moose, de Ridders van Colum bus, van Pythias en van de Gouden Adelaar, en de universitaire organisa ties als Phi Beta Kappa. Men werkt gaarne met „geheime" begroetingen en paswoorden, men draagt soms de won derlijkste gewaden, en niemand vindt dat gek. Hoe kan het ook anders in een land, waar de president, de sena toren en de congresleden bij voorkeur worden gefotografeerd met een India- nenvederbos, een mijnwerkerspet of 'n ander ongewoon hoofddeksel. De Ku Klux Klan is eveneens een geheim genootschap, waarin men wordt „ingewijd". De naam komt van het Griekse „Kuklos", hetgeen cirkel bete kent, en het Keltischè „Klan" (familie groep). De leden van de Klan dragen lange witte hemden en 'n puntige witte muts op het hoofd, met gaten voor de ogen. Vooral in het duister (waarin zij bij voorkeur opereren) zien ze er spook achtig uit. Maar nog imposanter zijn de titels, in de Klan-hierarchie in gebruik. De lei der is de „Grote Draak van het On zichtbaar Keizerrijk van de Ridders van de Ku Klux Klan" en gaat gekleed in een schitterend, groen satijnen ge waad. Verder zijn er nog heel wat ba zen en baasjes met niet minder impo nerende titels als Keizerlijke Tovenaar, Grote Titan, Grote Reus, Furie, Nacht havik, Magiër enzovoorts. De jaarlijkse contributie (10 dollar per man, Pro testantse dominees half geld) heet „klektoken". Hun bijeenkomst heet 'n „klavern". Him voornaamste symbool is een brandend kruis, en sinds het Op perste Gerechtshof zich uitsprak voor opheffing van de rassenscheiding op de scholen, hebben de kruisen weer ge brand! ONDERSTE LAAG De bodem, waarop de Klan het we- ligst gedijt, is die van de landbouwdis tricten in het zuiden, in staten als Ge orgia, Oklahoma en Tenessee, alle vroegere „slavenstaten", waarin 'n ne gerprobleem bestaat. Haar voornaamste aanhang vindt de Klan onder de z.g. „arme blanken", die het meest te vrezen hebben van gelijk stelling der rassen. Maar ook meer wel gestelde lieden mengen zich in de Klan om op die manier aan invloed te win nen. In bepaalde centra moet men wel haast lid van de Klan zijn, wil men kunnen deelnemen aan het "maatschap pelijk leven en behoorlijk zijn brood verdienen. Tal van politiemannen zijn er lid vaneen der redenen waarom zo weinig misdaden van de Klan wor den achterhaald. Het is juist onder de grote groep van de arme blanken, dat de leerstellingen van de Klan het gretigst worden aan vaard. Het gaat om de „suprematie van de blanke" en om de „eerbaarheid van de blanke vrouw". Men wil Amerika I beschermen tegen allerlei „volksvreem de" invloeden, strijden voor de „zui verheid van 't ras". Wanneer die klan ken al sterk herinneren aan de rede voeringen van Adolf Hitler, dan is het interessant te weten, dat tijdens We- reloorlog II de Klan de nauwste be trekkingen onderhield met de „Deut sche Bund" en zich altijd ten sterkste heeft gekant tegen deelname door Ame rika aan de oorlog, terwijl Duitsland's strijd werd geidealis'eerd. ANTI ALLES De Klan is niet alléén «gekant tegen de negers. Men moet ook niets hebben van de Katholieken. Men haat de Jo den. Men keert zich tegen de commu nisten, en communist is strikt geno men iedereen, die het seri,eus neemt met vrijheid en democratie. Opperrech ter Warren, president van het hoogste gerechtshof, dat rassenscheiding grondwettelijk oordeelde, wordt als 'n communist verdacht gemaakt Een uiting van „communisme" zijn ook de vakbonden. In de grond der zaak is de Klan het verzamelpunt voor alle conservatisme, in de meest ongunstige zin des woords. Tegen de vakbonden zijn zij, die vre zen, dat ze straks hun personeel ho gere lonen en betere arbeidsvoorwaar den zullen moeten bieden. En de bes te manier om het eigen blanke prole tariaat rustig te houden is het te orga niseren in de Klan .en de aandacht af te leiden naar de diverse zondebokken. Tal van zuidelijke politici (en 't zui den heeft zeer bedenkelijke figuren als Huey Long, Herman Talmadge en Se nator Bilbo voortgebracht) speculeren op deze sentimenten, steunen de Klan en de Klan steunt hen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat juist in tijden van oorlog en de pressie de activiteit van de Klan het grootst was. Wanneer momenteel de Klan opnieuw „rijdt", dan vindt dat zijn oorzaak in de onrust, die de ras senkwestie vooral in de zuidelijke sta ten brengt. En nu juist de verkiezingen naderen, willen de voorstanders van de „raszuiverheid" er nog eens goed de aandacht op vestigen, dat het zuiden dit niet „neemt". Lk. Terugkeer Drees en Mansho] eist. - Formatie stuit op bezv van Partij van de Arbeid. - bezwaar tegen het regering; gram. yan De poging van Prof. De Gaay ft' schiji man om de medewerking van de cialisten te verkrijgen voor de von van een extraparlementair kabinet de ei brede samenstelling, dreigt- inmii [t, v^ei en v 1 bliks te mislukken op bezwaren van de tij van de Arbeid. Woensdagavond kwam het fractpem is stuur bijéén, waarbij de demissioi fit, we minister-president Dr. Drees, de ft Van Tilburg (de door de inform; weinig gepolste kandidaat minister-presii igde zi en de demissionaire ministers Man sem e en Suurhoff aanwezig waren. Nadtd is. v informateur woensdagmiddag me de ma heren Van Tilburg en Suurhoff ac'/uur kt eenvolgens had geconfereerd, wer atoom hoop, dat de informateur in zijn po, dat zou slagen, elk uur kleiner. lang is ingnjk Woensdagavond laat, van kwart peer i tien tot elf uur, brachten de heren nsen Tilburg en Suurhoff een bezoek a 's woonhuis van Prof. De Gaay Fort ^ft'en om de informateur de eisen va^er cj£ Partij van de Arbeid over te brerjg afg ?Pi'es' Nu vorming van intermezzo! bïnet? De socialisten wensen Dr. Dreei een rug te doen keren als minister-ijd 0p sident en eveneens de heer Man| blilcs de 1 gel rd ee in 't nieuwe kabinet opnieuw de van Landbouw, Visserij en Voa: voorziening te doen innemen. Beh deze desiderata in de personen; ^em brachten de heren Suurhoff en Var ts, m: burg eveneens namens de Partij va 3Sel Arbeid ernstige bezwaren naar v tegen 't ontwerp-regeringsprograrn laid e inent l, doe d. Zij iter v d« de informateur, waarbij men aanne p di dat opnieuw de paragraaf over do zitsvorming in het geding is gebi Geweif De socialisten moeten geëist hetnokk dat de informateur de onderhanöjjiikse gen over deze onderwerpen hero; hetgeen deze schijnt te hebben ge gerd. De heer De Gaay Fortman op het standpunt staan, dat bij de ming van een extraparlementair net geen intensief overleg met de ties lean worden toegestaan, omdat dan weer in dezelfde langdurige oeverloze debat terechtkomt, waar: d vorige formatie- en informatiepc gen zijn vastgelopen. Intermezzo-kab ver egtui, vero inzit •derd e iiksem aarbij lod. venei Zulke Bovendien dringt de tijd. Er :n thans een kabinet komen. In polii leringen vroeg men zich woensdags laat af of de informateur thans zc j socialisten verder zal gaan en zal ,or beren een intermezzo-kabinet te men, waarbij dan niet gerekend worden op personen uit de lering de Partij van de Arbeid. Het verzoek van de P.v.d.A. 24 uur respijt toe te staan teneind irhali lklor si. Ei •geler imins ngen nvee onderhandelingen te heropenen, sc! bij de informateur op ernstig vo te stuiten. Hij zal zich beraden ovc stappen, die hij thans dient te ne Het gesprek, dat de informateur woensdagmorgen met de demissioi minister van Oorlog en Marine, Ir. heeft gehad, kon wel eens betrekEor hebben op de situatie, die zou onts wanneer de Partij van de Arbeid' medewerking mocht weigeren. ntre lefor erkii ntre ïn gi ito r at is !UW€ atte! da' •hee' „DE REBEL DER BERGEN". De Chr. Ontspanningsclub „C.O.C." heeft in studie genomen „De rebel der bergen", een toneelspel in 3 bedrijven door Hans van Assen. Wie met te grote snelheid rijdt Die kan niet stoppen meer op tijd! Ook achter U rijdt het verkeer. Vergeet dat toch niet telkens weer. De besprekingen te Kaïro zijn begon nen in een sfeer van geheimhouding, maar zelfs indien dit niet het geval was zou men niet kunnen verwachten dat onmiddellijk resultaten bekend zouden worden. Het gaat immers om proble men, die zeer veel moeilijkheden met zich brengen. Er zijn weinig menings verschillen te verwachten over het ga randeren van de vrijheid van doorvaart. De conventie van 1888 is nog steeds van kracht en wordt ook door Egypte aan vaard. Een nader te regelen punt be treft de vraag, aan welke oorlogssche pen men in een tijd van gewapende con flicten de toegang zou moeten ontzeg gen. De conventie van 1888 bevat dien aangaande geen voorschriften, maar zo wel de Engelsen als de Egyptenaren heb ben voorheen bepaalde naties, waarmee zij in oorlog waren (of, zoals ten aan zien van Israel, zeiden in oorlog te zijn) geweerd. Afgezien van de kwestie-Isra- el is echter dit onderwerp niet urgent. Dringend is het vraagstuk van het on derhoud van het kanaal, de loodsdienst en de technisch veilige doorvaart. Van vele zijden wordt er op aangedrongen, deze zo weinig mogelijk te hinderen, opdat men rustig kan spreken over een nieuwe beheersvorm. De voorstellen der achttien landen dienaangaande zijn rij kelijk vaag. Niemand kan verwachten dat de gedachte van internationale ex ploitatie (waarbij niet is gedacht aan voortzetting der particuliere exploitatie, doch aan een beheer waarbij een aantal staten is betrokken), zonder degelijke voorbereiding valt te verwezenlijken, zelfs indien Nasser de grondgedachte daarvan zou aanvaarden. De gedachte van internationale ex ploitatie is te Londen naar voren ge bracht door de Amerikaanse minister Dulles. Doch juist in de V.S. blijkt men zich daarvan nauwelijks een voorstel ling te vormen. Wat Eisenhower en Dul les dienaangaande hebben gezegd, heeft aanleiding gegeven tot protesten en rec tificaties, Dulles vergiste zich kenne lijk, toen hij zeide dat het Suez-kanaal op grond van de concessie, verleend aan de oude maatschappij, en van de con ventie van 1888, reeds een „geïnterna tionaliseerde" status had. Alle 'overeen komsten van het verleden zijn getroffen op basis van de idee der nationale soe vereiniteit. Deze werd slechts beperkt (zoals altijd pleegt te geschieden) dóór aanvaarding van beperkingen op grond van verdragen. Het „servituut" dat op 't kanaal rust betreft de contractuele ga rantie van vrijheid van het verkeer voor alle naties. Maar niet de exploitatie, die in particuliere handen was, die los van de conventie stond en die ook na het aflopen der concessie in 1968 daarvan los zou blijven staan. Wat Dulles zei over het Panama-kanaal (alsof dit een nationale Amerikaanse zone zou vor men, in tegenstelling tot de „internatio nale" van het Suez-kanaal) heeft tot felle reacties geleid van de zijde van de regering van Panama. Ook deze plaatst zich op het standpunt der nationale soe vereiniteit, al heeft zij een kanaalzone verpacht aan de V.S. Het einde der co- medie van vergissingen is geweest, dat Eisenhower inzake Suez de Egyptische souvereiniteit erkende. Men moet dan evenwel duidelijk maken, wat „interna tionale exploitatie" eigenlijk betekent. En zelfs indien Nasser zich bereid zou amel verklaren, daarover te praten, kar» au, de achttien mogendheden lang aar, eei lijntje houden. Dit was te voorzie:.-311 z J J slag De Engelsen en Fransen vrezenjan t dat het Nasser slechts te doen is oroeg, winnen van tijd en dat intusses vooral als hij de vrije vaart dooij"lei kanaal kan verzekeren de naticf®1"^ satie der kanaalmaatschappij een F v dongen feit zal zijn. En het is du# dat het hierbij niet in het bijzofP d gaat om het Suezkanaal, doch o#™® prestige van Britten en Fransen. 1"® ligt de voornaamste oorzaak der sjje - ning. Dat Parijs in de Suezkanaalk\ran eigenlijk vecht voor zijn aanwezif""1 in N.-Afrika, is duidelijk. En de ten hebben vooral hun belangen bj olie-exploitatie in het Naburige 0| en hun gezag als grote maritieme?1"2' gendheid op het oog. Het is echt$®.®£ vraag, of zij niet bezig zijn zich ïrj™ geleidelijk zwakkere positie te mar vreren. Door bij het geschil landftJ 6 betrekken als Perzië (dat de natieraa satie der olievelden niet ongedaan r*c willen maken), Pakistan en EthiopiP door in de commissie van overleg! p, tegenwoordigers van Zweden, Et%g en de V.S. te doen opnemen, kon|,tm in Londen en Parijs weten, dat de missie er weinig voor voelt, het W van de militaire druk aan te wei Menzies blijkt bijvoorbeeld zeer Jjat stoord te zijn over berichten, dat Auf lië eveneens aan een eventuele milij actie zou deelnemen. Alle betroj landen (ook India en de Sowjet-i. hebben groot belang bij ongehindtf en verzekerde doorvaart door 't S|r.. kanaal. Wat de exploitatie aangaat! Egypte dus wel enigerlei vorm varjL ternationaal toezicht moeten aanf, den. En riskeren Engeland en FranSL werkelijk een oorlog in het Nabil Oosten? Zo niet, dan kan militaire hun prestige meer schaden dan dief vooral indien zij verdacht zouden den van „bluff". Dit aspect en de el van Britten en Fransen, „hun gezid? verliezen", is onheilspellender daiT Suezkanaal-probleem zelf. [er (Alg. H.bfen

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2