DE MIJL QSJfeemamê y$$m est0"'et Landbouwschap n de wateroverlast Voor de Boer 'i in het openingswoord, hetwelk de witter van het Landbouwschap, de H. D. Louwes, heeft uitgesproken je openbare vergadering van het uur van het Landbouwschap op 22 e schistus j.l., ontlenen wij 't volgende: grote schade en tegenslag, welke van onze agrarische bedrijf sgeno- hebben geleden en ondervonden de ongunst van 't oogstweer sinds jveer 10 juli j.l., geven aanleiding c!?e! ogenblik de aandacht te vragen. mc"' it is moeilijk te zeggen, welke om- - de schade van dit slechte oogst een heeft aangenomen; zij is waar- Dveriji overal aanwezig, ook waar •lijke tekenen haar niet doen ver den; een natte, koude en zonloze nvolgi nd juli is voor land- en tuinbouw irovin; kwaad ding. Maar wel kunnen wij :al wi;en, dat van een ramp kan worden ploeg Dverij; ember om 8 ruiten velen om roken, in grote delen van de pro- keer ie Overijssel en dat meer beperkt pioen gebieden met grote schade voor- len in Drente, in de Noordoostpol- in Gelderland en met name in de terhoek en in het Peelgebied van verl rd-Brabant en Limburg. Vooral de rampi pgebieden in Overijssel van 1954 ook nu weer zwaar getroffen; ook is door het veel vroeger inzetten de regen, waardoor het gemengde rijf er met zijn hooi-oogst veel ster- in betrokken werd, het aantal ge ien bedrijven veel groter, an er een raming worden gemaakt de geleden schade? eze vraag moet ontkennend wor- i beantwoord, want zij is niet te gatten, omdat noch de oogst is beëin- noch iemand bij benadering weet ;ggen, hoeveel schade de gemengde lijven in hun melkopbrengst en vee- lerrekeningen zullen lijden door de ite hooi-oogst en misschien die der R WjbpeHmollen. "jj benadering kunnen hierover de jende cijfers gegeven worden: r geb angenomen mag worden, dat van itreeks 40.000 ha de oogst in zeer ;usset stige mate heeft geleden. De scha- 'gmg tocht, n. Er m me ch houd gro voor de betrokken grondgebruikers deze zwaar getroffen gebieden De pt volgens een zeer voorzichtige voorlopige schatting tenminste de e|.000.000, en la: feel groter is in guldens natuurlijk ngzai schade, die het overgrote deel der n legiren lijdt door het slechte weer; op tusse jvvel ieder bedrijf staat een oogst- mindering te wachten, die daar wel t de omvang van een ramp bereikt;, voor! ar in zijn uitwerking toch ernstig is. Nemen wij maar eens aan, algeil de gemiddelde' opbrengst en ook al wai er zeer voorzichtig geschat per ha t een bedrag van f 100,- is gedaald - verreweg de meeste boeren zouden llen, dat ze er met dit bedrag af namen - dan betekent dit voor de eze e m 2.000.000 ha cultuurgrond in Ne- oor v tland toch reeds een bedrag van 200 ljoen gulden. Tegenover dit grote ;e hei Jrag aan inkomstenderving staan de kl ui onkostenverminderingen van be de g; met dit bedrag daalt dus mins- iet n is 't netto-inkomen onzer boeren en eier« nders. Wel is er door de slechte oogst i en daar een prijsstijging aan de, lien ig, bijv. voor groene erwten, en kar- pud zaad, maar veel zal hierdoor aan d algemene beeld niet veranderen, het a deze slag valt in een tijd, dat het ijven lvaartspeil van onze agrarische on- goe nemers reeds zovele zorgen geeft, irhou )ns volk als geheel zal zeker de iwit erslag van dit slechte groei- en oogst- arde zoën ondervinden; wat van de. eigen md niet is geoogst, zal door een ver- oedki erderende import van krachtvoer eens (eten worden ingevoerd en wat in d bei|eil grond bedierf, kan niet worden gevoerd. Dit betekent een verdere voor are belasting van onze toch reeds ;vens ,ppe deviezenpositie, afgezien van t-^el verloren koopkracht der boeren- tuindersgezinnen. 10o-eEpe schade dient zo goed mogelijk te venv 'rc*ei1 vastgelegd en de. beste vorm g ]el lijnt, volgens de heer Louwes, dat wgro gebeurt op verzoek van het Land- bet uwschap vanwege de provinciale >it a elselcommissarissen en de p.b.h.'s in uwe samenwerking met de geweste ra te raden van het Landbouwschap. ^us Als maatregel, welke moet volgen, is, t het programma van de uitvoering allerlei voorgenomen cultuurtech- tsche werken opnieuw zal moeten be- '(Jaj wdeeld worden. Het blijkt nu, dat be haalde gebieden aan zodanig overstro- n^^mico zijn blootgesteld, dat óf in it algemeen het tempo van de uitvoe- een Qg der cultuurtechnische werken zeer uit oet worden versneld dan wel aan be- mag ,£dde gebieden voorrang moet wor- •ken in verleend. Ook hieraan zijn natuur- veekk grote bezwaren aan verbonden, r (l3,aar het mag niet blijven voortduren, an t bepaalde boerderijen bij iedere igszins abnormale regenval bedreigd ling^rden met het verloren gaan van een t, g ler of minder groot gedeelte van iber n oogst. Op deze bedrijven is de be- ,er v lanszekerheid beneden een redelijk lil gedaald. Noodzakelijk zal men kontakt moe- i opnemen met. de regering of zij op- 'uw middelen beschikbaar wil stel- evenals in 1954, om de voortgang getroffen bedrijven financieel mo- ijk te maken. De regering zal zich Tagen, of zij op deze wijze niet voor t te overziene consequenties wordt (plaatst, wanneer zij telkens wordt fen toepen bij te springen, wanneer ab- oavoirmale weersomstandigheden grote lersofiade veroorzaken. 14g Pet huidige landbouwbedrijf leeft woft alleen in een tijd van technische, jaar ook in één van een financierings- „Vrouw met de Baard". Het land. van de Nijl, Egypte, is momenteel de voornaamste haard van onrust in de wereld. En die onrust vindt haar oor sprong in de Nijl, want Nasser's naastingspolitiek is voortgekomen uit de dringende noodzaak het volle van Egypte brood te verschaffen. Middel daartoe is de bouw van een nieuwe stuwdam bij Assouan. De Nijl is nog altijd de levensader van Egypte. De oude Egyptenaren, zelfs de Ro meinen, bewezen de Nijl gqddelijke eer. De Nijl was een blauwe godheijd, half man, half vrouween vrouw met een baard. Aan de Nijl- werden eeuwen door offers gebrachthet is niet onwaarschijnlijk, dat „Mozes in het biezen kistje" op deze manier geofferd zou zijn, hadden zijn moeder en zuster geen list verzonnen. De Nijl is een van de grootste ri vieren ter wereld, ruim 6300 kilometer lang. Hier en daar bereikt deze rivier een breedte van verscheidene kilome ters. De Nijl transporteert ieder jaar 100 m/iljoen ton vruchtbaar slib naar de akkers van Egypte. Naar de bronnen. Het onderzoek naar de bronnen van deze grote rivier heeft reeds een eeu wenlange historie en de Romeinen maakten dit zoeken spreekwoordelijk voor „onbegonnen werk". Dé vromen vroegen zich af of dit onderzoek zelfs wel geoorloofd was, want de Nijl ont sprong immers aan de voet van de goddelijke troon. En wanneer men op zoek ging en men kreeg dan te maken met ondoordringbare oerwouden en aanvallen van wilde beesten, met dorst, honger en verzengende zon, dan was dit de hand der goden, die de nieuws gierige mens tegenhield. Eerst in de 20ste eeuw is men er in geslaagd de bronnen van de Nijl op te sporen. Dit onderzoek werd krachtig gestimuleerd door de grote mogendhe den, die hun invloed in het zwarte werelddeel wilden uitbreiden. Stanley revolutie. De goede jaren na de Korea- hoogconjunctuur hebben dit feit ver sluierd, maar nu de kosten blijven stij gen, de garantieprijzen met de milli- meterschaar blijven gekortwiekt en vele „vrije" produkten het laten zitten, nu treedt deze revolutie aan de dag. De boer moet uit zijn inkomsten niet al leen de gestegen kosten zijner huishou ding betalen en ook zijn mechanische en verdere bedrijfsinrichtingen als aard- appelbewaarplaatsen etc. financieren, maar ook de fiscus doet zijn forse greep op de inkomsten van de goede jaren. Er staan de boer niet genoeg middelen ter beschikking om ook nog de risico's van belangrijke tegenslagen op te van gen, juist omdat de uitgaven zo hoog zijn en daardoor de kans op een groot verlies ook zoveel groter is. Eén ver loren gegane hectare aardappelen be tekent immers reeds een verlies van ongeveer f2.000, Kunnen wij zelf ook iets doen? Deze vraag betekent in feite, of het mogelijk is langs de weg van de een of andere vorm van verzekering de bui tengewone bedrijfsschaden in het boe renbedrijf, met name die van regen, droogte en storm (niet inbegrepen de gebouwen, die reeds zeer goed tegen stormschade kunnen worden verzekerd) van nachtvorst en soms misschien van veeziekten beter draagbaar te maken? Het zal ieder duidelijk zijn, dat hier buitengewoon grote moeilijkheden lig gen. Men denke maar eens aan de reeds meermalen genoemde grilligheid naar tijd en plaats van optreden, aan de dui zenderlei vorm, waarin de schade kan voorkomen, aan de zo moeilijk te trek ken grens tussen onafwendbaar nood lot en eigen schuld etc. etc. Maar deze moeilijkheden en nog vele meer mogen er ons niet van weerhou den duidelijk te onderkennen, dat de exploitatie van een landbouwbedrijf door allerlei omstandigheden thans fi nanciële risico's meebrengt, die de draagkracht van menige ondernemer te boven gaan en die hem onverwacht bedreigen, óf met zijn ondergang, óf hem afhankelijk maken van hulp van buiten. Naar de mening van de heer Louwes zijn de verlieskansen in ver houding tot de draagkracht en de li- kwiditeit bij vroeger zeer sterk geste gen; bovendien aanvaardt het gevolg van maatschappelijke rechtvaardigheid en sociale zekerheid niet meer, dat een boer of tuinder zo buiten eigen schuld door het noodlot der natuurmachten van de kaart wordt geveegd. In wezen gaat het hier om dezelfde gezindheid, welke ook het machtig geheel onzer sociale wetten in het leven riep, die de arbeidende bevolking verloste uit de greep van ook daar ondragelijk gewor den bedreigingen van het bestaan. Langs drie wegen moet men, op langere termijn gezien, naar een oplos sing zoeken. Deze drie wegen zijn: 1. /Een aangepaste doelstelling der landbouwpolitiek. 2. Opname van deze buitengewone, maar toch zeer werkelijke risico's in de kostprijsberekeningen van 't L.E.I. 3. Ontwikkeling van 'n systeem van verzekering. Over deze verzekering tenslotte nog en Livingstone hebben hun voeten in 't spoor der eeuwen gezet. De wedloop naar de bronnen van de Nijl bracht een zeer sterke verkoeling tussen Engeland en Frankrijk teweeg, toen Lord Kitchener, die de Soedan had veroverd, bij Fasjoda de dappere Franse groep onder leiding vart kolonel Marchand dwong de tricolore naar be neden te halen. Het onderzoek bracht- 't bestaan aan het licht van bergen met eeuwige sneeuw in het evenaar-gebied (de Kili- mandsjaro) en van de grote meren, het Victoria- en het Albertmeer, de gewel dige waterreservoirs van de Nijl. Strijd tegen groei. Steeds meer wil men de Nijl gaan exploiteren als waterweg en als water toevoer. Eén dier objecten is het gra ven van een kanaal teneinde een der merkwaardigste trajecten te ontwijken: de beruchte en gevreesde „Sudd", het geen verstopping betekent. Hier strekt de Nijl zich over ongekende breedte uit, maar is ook vrijwel dichtgegroeid met tropische planten. Tot tien meter hoog reiken deze planten, diepgewor teld in de moerassige bodem en de schepen hebben een gestage strijd te voeren om door de nauwe vaargeulen heen te komen. Raakt een schip in zo'n geul vast, dan is het verloren. De be manning wacht de hongerdood. Het is precies 50 jaar geleden, dat zo'n schip gevonden werdop het dek lagen ge raamten, volgevreten gieren waren te lui om weg te vliegen Het is beulenwerk om deze toegan gen vrij te houden. Daarom graaft men er thans e&i kanaal omheen. Maar van niet minder belang zijn de stuwdammen, die het water opstuwen en bewaren in stuwmeren om als extra rantsoen te kunnen dienen in droge ja ren. Het grootste project is de nieuwe stuwdam van Assoean, die 300 miljoen dollar moet gaan kosten en waardoor men de watertoevoer zo hoopt te re guleren, dat uitgestrekte stukken „on land" vruchtbaar worden, dat de woes tijn gaat bloeien! De Fellahin. En dit is voor Egypte en zijn bevol king, en niet minder voor de (onlangs zelfstandig geworden) Soedan een le vensnoodzakelijkheid. Dank zij het irri gatiesysteem ziet men karis in Egypte drie tot viermaal per jaar te oogsten. Maar men beschikt niet over genoeg cultuurgrond en de bevolking neemt zeer sterk toe. Het is dus armoe troef in Egypte. Het overgrote deel der boe ren (fellahin) beschikt over nauwelijks een halve bunder grond. Dat betekent dus, dat ze van de opbrengst van hun keuterboerderijtje niet kunnen leven en de rest van het jaar zich moeten ver huren als werkkrachten op de bedrij ven van de grote grondeigenaren. Zelfs met een opdeling van de grond (onteigening, nationalisatie) komt men er niet, want er is te kort. Dus moet er cultuurgrond bij, het geen men wil bereiken door de bevloei ing te regelen en uit te breiden. Al léén met het Njlslib bereikt men dit al niet meerbij de Assoeandam is dan ook een grote kunstmestfabriek geprojecteerd. Dam tegen ondergang. De Assoean-dam is dus de dam tegen een dreigende ondergang in armoe en ellende. Het is diep tragisch, dat juist deze dam, die men hoe eer hoe liever zou bouwen, die een monument van vrede en welvaart kon worden, thans 't symbool is geworden van conflict en dreiging. Want Nasser, de Egyptische dictator, die weet dat het economisch herstel van zijn land hiervan afhanke lijk is, heeft die dam ingezet in een po kerspelletje tussen Oost en West, ge leid door zijn fel nationalisme, zijn Mo hammedaans fanatisme en zijn anti- Westers sentiment. Uiteindelijk kwam hij met zijn gesjacher tussen de wal en het schip terecht en toen vond hij de „oplossing": 't Suez-kanaal naasten en uit de opbrengst daarvan de Assoean dam bekostigen. Zoiets lijkt kinderspel voor een opgewonden volksmenigte, op papier in nuchtere cijfers neergezet, kan het nooit. En de Nijl stroomt voort. Het was de Nijl, die welvaart bracht aan Egypte, tot, zoals Zischka het uitdrukte, de do- denaanbidding de levenden uitputte, tot men pyramiden bouwde inplaats van stuwdammen en er meer priesters en soldaten dan werkers in Egypte waren. In zekere zin herhaalt zich de historie. Nu richt de aanbidding zich op een an der idool: het nationalisme. Nu zijn het de politici en de soldaten, die de dienst uitmaken, en de arme werkers, de half verhongerde, onwetende fellahin, jui chen de man toe, die staat tussen hen en de welvaart, welke hun de bevrij ding moet brengen uit armoe, onwe tendheid en slavernij. Lk. WINKELPAND WORDT AFGEBROKEN. De oostelijke zijde van ons dorp, het einde van de Oranjestraat, zal een ander aanzien krijgen. Het oude winkelpand van de heer J. W. H. ^Slotman wordt of is thans misschien reeds afgebroken om plaats te maken voor een moderne win kel. Het pand is in 1890 gebouwd en dus 66 jaar. Dat is voor een gebouw nog niet zo heel oud, maar door de explosie van de V 2, welke na de bevrijding door een Engels bomopruimingscommando werd versleept, met de daaraan verbonden ernstige gevolgen, was het pand zo slecht geworden, dat aan restauratie niet viel te denken. Het nieuwe pand kan nu ook wat ver der van de drukke verkeersweg worden geplaatst, hetgeen de situatie ter plaat se ten goede zal komen. De familie Slotman heeft haar zaken nu ondergebracht in een noodwinkel, welke tevens dienst doet voor bewoning. Men kan er gerust een kijkje komen nemen, want het is een practische op lossing. VOORLOPIGE UITKOMSTEN DER ALGEMENE WONINGTELLING. Blijkens de voorlopige uitkomsten der algemene woningtelling, welke in de afge lopen maanden werd gehouden, telt onze gemeente 1073 bewoonde woningen en 41 overige bewoonde andere ruimten. Er zijn 14 onbewoonde woningen geteld en 2 noodwoningen. 1051 gezinnen wonen alleen in een woning, 272 zijn inwonend in een woning. Het ongecorrigeerde woningtekort bedraagt 303. Maar dit cijfer geeft waarschijnlijk geen juist beeld 'van de situatie, omdat hierin ook medegeteld zijn inwonende gezinnen, welke, indien zulks mogelijk ware, geen andere woning zouden betrekken. TONEELUITVOERING VOOR VARA-AFDELING. De toneelvereniging V.O.P. heeft in studie genomen het blijspel drie bedrij ven „Blijf zitten waar je zit", dat zij op zaterdag 13 oktober in de zaal van de heer K. ter Horst zal opvoeren voor de plaatselijke Vara-afdeling. DE OLYMPISCHE SPELEN IN MELBOURNE. Het Nederlands Olympisch Comité, Surinamestraat 31 te 's-Gravenhage, heeft het volgende aan alle sportver enigingen in Nederland bericht: „Enkele weken geleden hebben wij U door middel van een circulaire medede lingen gezonden over de speciale Olym pische postzegels, welke van 27 augustus lot 6 oktober door de P.T.T. worden uit gegeven. Natuurlijk heeft Uw club ook reeds een bestelkaartje voor de zegels aan ons ingestuurd en kan straks mede dank zij uw steun onze ploeg naar Mel bourne vertrekken. Enmaal in Melbourne aangekomen, is er echter voor de ploeg naast geldelijke steun ook een zeer grote morele steun nodig, opdat onze mensen hun beste prestaties op sportgebied kunnen tonen. Nu heeft het N.O.C. voor dit doel een speciale groetkaart in omloop gebracht. Kunt U zich voorstellen wat het bete kent voor onze sportmensen, om straks in Australië door middel van deze spe ciale N.O.C. groetkaarten te weten dat thuis in Holland een ieder met hen mee leeft? Wekt ook Uw clubleden op om ieder persoonlijk zo'n groetkaart naar Austra lië te zenden en bestelt deze kaarten ge zamenlijk. De kosten bedragen slechts 25 cent per kaart (inclusief de speciale postzegel). Bestellingen op giro 2516 moe ten uiterlijk 1 oktober in ons bezit zijn." Waarde lezer, hebt U al een steentje bijgedragen, om de uitzending van een sterke ploeg naar Melbourne mogelijk te maken? Hebt U al Olympische postze gels gekocht? Ze zijn verkrijgbaar op het postkantoor alhier. Misschien wil len enkele actieve sportmensen er wat in consignatie nemen en er mede "bp stap gaan. Ieder wil wel een paar zegels kopen. De heren J. Kalfsterman en H. Tuller hebben reeds een grote serie loten ver kocht van het N.O.C. met prachtige prij zen. De trekking is op 27 september. De landbouwrubriek op 3 sep tember a.s. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening zal maandag 3 september a.s. het onderwerp: „de betaling van melk naar hygiënische kwaliteit" be handeld worden. Aan deze uitzending zal o.m. medewerken de heer Ir. H. J. Huisman, Rijkszuivelconsulent te Den Haag. De heer Scharringa van het KN MI zal tenslotte een overzicht geven van het weer van de drie afgelopen zomermaanden. RUSSEN GESLAAGD. Voor het associatie-diploma M.B.A. slaagden de heren H. ter Avest, H. Kreij- kers, J. Koenderink en H. Nijland. Voor het diploma boekhouden de heer A. Otten. Voor het diploma Ned. Jjland.corr. Mej. G. Nijhuis, voor Eng. Hand.corr. de he ren J. Mulder, H. Munneke en W. Mun- neke. Voor het diploma U.L.O. (avond- U.L.O.) de dames J. Rozendom en J. Wolves en de heren L. van Brussel, B. J. Folckert, M. Kreijkers en G. J. Meije- rink. Allen werden opgeleid door het Insti tuut „Riessen" te Rijssen. enkele opmerkingen. Hoe moeilijk deze aangelegenheid ook is, toch is het begrijpelijk, dat men zich in bepaalde gebieden met een enigs zins eigen karakter onderling tegen de ze risico's gaat verzekeren. Zeker kan men nooit op deze wijze in regionaal verband in enigszins afdoende mate voor deze schade opkomen, maar voor de praktische uitvoering van deze soort van verzekering is het welhaast on misbaar, dat men plaatselijk èn voor een deel der middelen èn voor even tuele schade-uitkeringen de verant woordelijkheid draagt. Het Landbouw schap zou via zijn heffingen ook be dragen kunnen bijeenbrengen in een landelijk agrarisch rampenfonds, dat naar bepaalde regels zou kunnen bij springen, terwijl ook aangenomen mag worden, dat bij een dergelijke vorm van eigen hulp ook de regering finan cieel zou willen meewerken. Onlangs, op een persconferentie over deze regenramp te Zwolle, zijn deze verzekeringsgedachten ook ter sprake gekomen en in de pers hebben zij ook belangstelling ontmoet, met name in de Friesche Koerier, die ze in enige arti kelen verder uitwerkte. -O- Na dit openingswoord heeft het be stuur van het Landbouwschap een be spreking gevoerd over de gevolgen van de wateroverlast en maatregelen, wel ke genomen zouden kunnen worden. Het resultaat van deze bespreking treft U hieronder. Het bestuur van het Landbouwschap heeft vastgesteld, dat het Landbouw schap in deze een eigen verantwoorde lijkheid heeft ten opzichte van de ge troffen bedrijfsgenoten; 't bestuur heeft derhalve besloten tot het opstellen van een plan van aktie. Dit plan van aktie dient als eerste punt te bevatten het richten van een verzoek aan de minister van Landbouw tot het doen registreren van de ernsti ge schadegevallen. Naar 't oordeel van het bestuur ware de registratie te ver richten door het PVC-apparaat, daar bij zo nodig bijgestaan door de gewes telijke raden en districtscommissies van het Landbouwschap. Als richtlijnen bij de registratie ziet het bestuur, dat de ondervonden scha de moet zijn veroorzaakt door abnor male regenval in de zomer van 1956; dat zij van zeer ernstige aard moet zijn, waarbij gedacht kan worden aan een verlies van tenminste 30 procent van de normale opbrengst per bedrijf of een daarmede overeenkomend verlies; en dat de registratie zal zijn opengesteld voor hen, die zich daarvoor aanmel den. Uitdrukkelijk heeft het bestuur er op gewezen, dat op deze registratie op geen enkele wijze verwachtingen kunnen worden gebaseerd betreffende een te gemoetkoming in de geleden schade. Het bestuur heeft in beginsel uitge sproken, dat het Landbouwschap zal trachten middelen te vinden om de ern stig getroffen bedrijfsgenoten bij te staan, tiet dagelijks bestuur zal nagaan op welke wijze en in welke omvang aan deze beslissing uitvoering kan ge geven worden. Het bestuur acht het wenselijk, dat op korte termijn een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid van 'n verzekeringssysteem voor oogstrisico's alsmede naar de mogelijkheden van de stichting van een nationaal agrarisch rampenfonds. Het bestuur heeft besloten bij de mi nister van Landbouw aan te dringen op spoedige hulpverlening van rege ringszijde ten behoeve van de ernstig getroffenen. Het bestuur heeft hierbij overwogen, dat 't huidige systeem van garantieprijzen praktisch geen ruimte laat voor het vormen van reserves bin nen het agrarisch bedrijf. Teneinde aan buitengewone risico's het hoofd te kun nen bieden en niet onmiddellijk 'n be roep op de algemene middelen te be hoeven te doen, acht het bestuur het noodzakelijk, dat men komt tot 'n rui mere formulering van de doelstelling van de Nederlandse landbouwpolitiek dan die welke thans wordt gehanteerd. Voorts is geconstateerd, dat er rede nen zijn, de volgende maatregelen na der te overwegen: OPNEMEN VAN CONTACT met pro vinciale overheid en eventueel bij de gemeentebesturen over de vraag of wellicht van die zijde bijstand kan worden geboden; BIJ DE MINISTER VAN FINANCIEN nogmaals aandringen op middeling van de agrarische inkomens bij de vaststelling van de aanslagen voorde inkomstenbelasting BIJ DE MINISTER VAN LANDBOUW aandringen op 'n hergroepering van de cultuurtechnische werken, zodanig dat zij in het bizonder gericht wor den op de rampgevoelige gebieden. Op de maandag te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd: 203 stuks vee, runderen 202, schapen 1. Prijzen: 81 vette koeien, eerste kwa liteit van f2,85 tot f3,15; tweede kwa liteit van f2,68 tot f2,85; derde kwali teit van f2,36 tot f2,68 per kg slacht- gewicht; 75 melk- en kalfkoeien van f670,- tot f950,- per stuk; 17 pinken van f435,- tot f575,- per stuk; 16 gras- kalveren van f240,- tot f350,- per stuk; 13 nuchtere kalveren van f 55,- tot f 75,- per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod iets groter, de handel had over het geheel een redelijk vlug verloop met iets la-, gere prijzen. GebruiksveeHandel had een zeer langzaam verloop, waardoor de prijzen lager waren. Nuchteré kalveren: Deze werden vlug en prijshoudend verhandeld. Varkens en biggen: Geen aanvoer. Pinken en kalveren: Handel had een kalm verloop met iets lagere prijzen.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 3