Wielersport VEILIG VERKEER r BOE WIM BEIJERS VIJFDE IN RONDE VAN BOCHOLT Aan de wegwedstrijd om de grote in- dustrieprijs van Bocholt (Duitsland), 'n course voor amateurs over 162 km, na men zondag onze beide plaatsgenoten Wim Beijers en Henk Brinks deel. Na tweemaal van band te hebben ver wisseld, zag Wim» Beijers kans, nadat hij eerst geregeld het peloton had aan gevoerd, om weer bij te komen en als vijfde te eindigen. Henk Brinks moest de strijd enkele ronden voor het einde opgeven. Deze overigens uitstekend georgani seerde wedstrijd met een ronde van 18 km over goede wegen, is een ondubbel zinnige Nederlandse zege geworden. De suprematie der Nederlanders, die met 18 man aan de start verschenen, bleek al in de eerste ronde, toen de B- groep, welke 2 minuten eerder gestart was dan de groep, waarin onze land genoten zaten, na ruim tien Ion werden ingelopen. De C-groep, die een voor gift kreeg van 5 minuten in Duits land volgt men een andere indeling van de renners dan in ons land moest in de vierde ronde het hoofd buigen. Arie van Houwelingen, die reeds in de eerste ronde geprobeerd had er tus senuit te gaan, maar toen door het pe loton weer werd teruggehaald, maakte van dit samentreffen gebruik om met Olijk en Nijmeijer uit Hengelo en de Duitser Fischerlceller er tussen uit te komen. Onder leiding van Wim Beijers uit Holten trachtte 't peloton de vluch telingen te achterhalen, maar toen de ze een lekke band kreeg en moeite had om weer bij te komen, vergrootten de vluchtelingen van wie Fischerkeller in middels in het peloton was teruggeval len, geleidelijk aan hun voorsprong. In middels werden in het peloton geregeld uitlooppogingen gedaan met het gevolg, dat zich hiervan een kopgroep van on geveer vijftien renners afscheidde. De ze kon echter, hoe hard men er soms aan trok, het tempo van de drie vluch telingen niet volgen, zodat de strijd in de zesde ronde al beslist was. Voor het ingaan van de 9e en laatste ronde hadden de koplopers reeds een voorsprong van 5 minuten, die door 't achterliggende peloton niet meer onge daan kon worden gemaakt. Arie van Houwelingen uit Sassenheim finishte als eerste in de tijd van 4 uur en 3 minu ten, gevolgd door A. Olijk, Hengelo op 2 seconden en F. Nijmeijer op 4 secon den. Bij het ingaan van de laatste honderd meter had Wim Beijers nog voldoende kracht om een flinke spurt in te zet ten en de kop te nemen, maar de Duit ser Obermeijer wist zich aan hem op te trekken, zodat deze de sprint won van de tweede groep. De volgorde van de overige prijswin naars werd: 4 Manfr. Obermeijer (Düs- seldorp) 4 uur 8 min. 15 sec.5 W. Beij ers (Holten) z.t.; 6 W. Schlömer (Dus- seldorf); 7 W. Schneppe (Lingen); 8 H. Pass (Borken); 9 St. Ewers (Gütersloh); 10 Fr. Fischerkeller (Köln-Longer)11 C. Niemeijer (Hengelo); 12 W. Diepe- rink (Barchem); 13 H. Sibille (Ham- born); 14 W. Koch (Wuppertal); 15 H. Kathemann (Bocholt); 16 H. Scheuten (Hengelo); 17 H. Steinzen (Bocholt) en 18 Fritz Gratz (Gütersloh). Van Houwelingen kwam door deze overwinning in het bezit van een fraaie wisselbeker, beschikbaar gesteld door 't stadsbestuur van Bocholt, welke hij drie maal achtereen of in het geheel vier maal zal moeten winnen om daarvan in het bezit te blijven. ZATERDAGMIDDAG RONDE VAN NIJVERDAL Onze plaatsgenoten Beijers en Brinks zullen zaterdagmiddag deelnemen aan de Ronde van Nijverdal voor nieuwe lingen en amateurs over een afstand van 100 km. De wedstrijd begint des namiddags om 3 uur. Als a.s. zaterdag 18 aug., n.rn. 3 uur, de eerste ronde van Nijverdal van start gaat, zullen pl.m. 55 renners elkaar be strijden om de grote prijs van Nijverdal. Onder deze renners bevinden zich vele prominente figuren, o.a.: Antoon Ooink, kampioen van de 4 noordelijke provincies, zondag j.l. 2e prijswinnaar in de grote prijs van Bocholt(Dld-), Mattie van de Heuvel, een der bekendste oostelijke ren ners, Frans Nijmeier, Corry Niemijer, Henk Scheuten, Johan Oude Lenferink, B. Boom, W. Beijers, W. Dieperink en H. de Man, winnaars van vele ronden. Verder de oud-kampioenen Visser, Dort en Brinks, alsmede ter Horst, Masselink, Zandjans en vele anderen, die allen zul len trachten deze zo fel begeerde prijs in de wacht te slepen. Dus allen zaterdag naar Nijverdal. On geacht de weersomstandigheden, er zal gereden en gestreden worden. Wie met te grote snelheid rijdt Die kan niet stoppen meer op tijdl Ook achter U rijdt het verkeer. Vergeet dat toch niet telkens weer. Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook het meest verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want het kan U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer. Officiële publicaties ONTSMETTING VOERTUIGEN VOOR HET VERVOER VAN VEE. De burgemeester van Holten brengt het navolgende ter kennis van belang hebbenden: Ingevolge de beschikking van de mi nister van landbouw, visserij en voed selvoorziening dd. 30 juli 1956, afd. Wet en Jur. Zaken/L no. 15.604/91W (Staats courant 147), zijn onder meer de var- kensmarkten over het gehele land ge schorst en is het vervoeren van varkens in de periode van 1 tot 20 augustus 1956 in het gehele rijk verboden. Met ingang van 20 augustus is het ver voeren van vee in voertuigen als be doeld in artikel 65 onder j van 't wegen verkeersreglement slechts toegestaan indien de vervoerder in het bezit is van een bewijs, waaruit blijkt, dat ten aan zien van het middel van vervoer en de daarbij behorende voorwerpen is vol daan aan het bepaalde in artikel 6bis van de veewet (reinhouden, schoonma ken en ontsmetten) door middel van hete stoom of door afschrobben met een op lossing van één procent natroloog op water of vijf procent soda op water met een temperatuur van tenminste tachtig graden Celsius. Als een vorenbedoeld bewijs komt slechts in aanmerking een certificaat (genummerd blauw boekje), gewaar merkt en verstrekt door of vanwege de directeur van de veeartsenijkundige dienst en voorzien van een aantekening, bestaande uit de datum van de meest recente ontsmetting, gevolgd door de handtekening van een daartoe bevoegd verklaard persoon, geplaatst door het stempel van de dienst, in wiens op dracht hij handelt. De wekelijkse ontsmetting der voer tuigen en het afgeven der certificatie zal in deze gemeente geschieden door of vanwege de keuringsdienst van vee en vlees aan het gemeentelijk abattoir al hier, op een door belanghebbenden voor af met de dienst af te spreken dag en uur. De ontsmetting zal, onder direct toe zicht van een daartoe aangewezen ambtenaar, geschieden door afschrob ben of overgieten met een 1 natron- loogoplossing. De voertuigen moeten daartoe, schoon gemaakt en ontdaan van alle stro en mest, op een door de keuringsdienst na der aan te geven plaats bij het gemeen telijk slachthuis worden voorgereden. Zij moeten daarbij voorzien zijn van alle hekken, schotten, kratten, kisten en manden, welke bij het vervoer van vee worden gebruikt. Voor het ontsmetten van de voertui gen zal een vergoeding verschuldigd zijn, variërende van pl.m. f 2.tot f 5. per wagen, al naar gelang van de grootte van het voertuig. Hij verzoekt met het vorenstaande wel rekening te houden, aangezien tegen het niet naleven dezer voorschriften straf wordt bedreigd. De burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR. Holten, 14 augustus 1956. DE MIJNRAMP TE MARCINELLE. Begrafenis van de siaclitoffers van de mijnramp. Boor mijn werkers zijn de slachtoffers naar hun laatste rustplaats gedragen. Links op de foto de baar met het stoffelijk over schot van de Poolse mijn werker. VOORLICHTINGSBUREAU f.„ VAN DEN VOEDINGSRAAD OVER ENIGE INMAAKMETHODEN, IN DE HUISHOUDING TOEGEPAST OP GROENTEN EN VRUCHTEN. Uit een aantal enquêtes, in 1952 door de afdeling Landbouwhuishoudkunde van de Landbouwhogeschool te Wageningen gehouden, is gebleken, dat door zeer vele huisvrouwen groenten en vruchten wor den ingemaaktOp het platteland wordt door meer dan 70 van de ondervraag den „geweckt", in de grotere steden door meer dan 30 Ook het in-zouten en het bereiden van zuurkool is nog sterk in zwang. Het feit, dat in ongeveer 40 van de plattelandsgezinnen groenten wor. den ingezouten maakt het nog steeds nodig te waarschuwen tegen de ge woonte, een groot deel van de daartoe geschikte groenten op deze wijze te con serveren. Bij het afkoken en met het weggieten van het inmaakvocht gaat im mers een groot deel van de oorspronke lijk aanwezige mineralen en van de in water oplosbare vitamines, B en C, ver loren. Een grote voorraadvorming van „weck- groenten" verdient evenmin aanbeveling. Door de lange aankook. en verhittings tijd gaat ook bij het wecken veel vita mine C verloren. Wordt kooknat mee ge consumeerd, dan zijn de verliezen aan andere voedingsstoffen gering. Ook uit economisch oogpunt is een grote „weckvoorraad" ongewenst, tenzij men de produkten zeer voordelig kan verkrijgen. Met de mogelijkheid dat een deel van de inmaak bederft moet men rekening houden bij het maken van een kostprijsberekening. Bederf van inmaak is in vele gevallen te voorkomen. Uit genoemde enquête is n.l. gebleken dat door ettelijke huis vrouwen onnodige fouten worden ge maakt, zoals: te kort steriliseren, in het waterbad laten afkoelen, te vlug (vóór algehele afkoeling) verwijderen van de klemmen. Hieraan zouden kunnen wor den toegevoegd: gebruik van niet geheel gave of overrijpe produkten, onvoldoen de schoonmaken en wassen van produk ten en inmaak-materiaal, vullen van de glazen met rauwe groenten. Niet altijd is bederf te voorkomen: Heeft een zeer sterke initiële besmetting met sporevormende bacteriën plaats ge- I had, dan zal de gebruikelijke tijd van verhitting in een waterbad bij 100° C onvoldoende zijn, ook al gaat men vol gens de regelen der kunst te werk. Zoals wij in een artikel van Glerum en Moer man in Voeding februari 1952 lezen, is een verhitting van öVz a 6 uren nodig om hardnekkige sporevormers zoals Cl(ostridium) botulinum te vernietigen. Vroeger werden naar het schijnt inder daad dergelijke verhittingstijden voor de inmaak van groenten toegepast. Tegen woordig neemt men genoegen met IV2 a 2 uur veel al ook uit smaakoverwegin. gen met het risico dat bederf op treedt. Veiligheidshalve kan men aanra den groenten voor te koken in ruim wa ter, dat geregeld wordt ververst, de groenten met schoon water in de glazen te overgieten en gemakkelijk bederven de groenten twee maal te steriliseren. In een Canadese publicatie lazen wij de raad om tweemaal na te steriliseren (dus in het geheel drie maal te verhitten) op op eenvolgende dagen. Zekerheid, dat door deze bewerkingen de sporevormers wor den vernietigd, is er nietbederf kan ook dan in sommige gevallen nog optreden. Vele huisvrouwen, die in de inmaak bederfsymptomen constateren, spreken er hun verwondering over uit dat de gla zen, waarin de bedorven inmaak zich bevindt, gesloten zijn. Dit is echter niet zo verbazingwekkend: bepaalde bacte riën, de anaerobe en facultatief anaerobe stammen, kunnen zich ontwikkelen bui ten aanwezigheid van vrije lucht (an niet, aer lucht), dus ook in een dich te fles. Zijn de bacteriën niet of weinig gasvormend dan zal de druk, die zij in de glazen teweeg brengen, niet voldoende zijn om de druk fan de buitenlucht te overwinnen en de deksels van de gla zen los te maken. De inmaak van vruchten met hun lage p-H geeft gemakkelijker goede resulta ten. Een punt van betekenis hierbij is het behouden van een mooi uiterlijk. Ver kleuring van vruchten met licht vrucht vlees kan soms worden voorkomen wan neer men ascorbinezuur aan de vruchten, massa of de opgiet toevoegt voor het steriliseren. Per literglas kan 125 mg as corbinezuur (al of niet in tabletvorm) worden genomen. Veiliger wat bederf- kansen betreft dan het steriliseren bij 100° C is het steriliseren onder druk. Inmaken in een hogedrukpan. Het inmaken onder' hoge druk kan tot steriliteit van de inmaak leiden. In som mige buitenlandse publikaties wordt voor groenten zelfs alleen nog maar het in maken onder druk genoemd, dus niet eens meer het inmaken in waterbad bij 100° C. In vele gevallen zal het een be zwaar zijn, dat slechts een zeer klein aantal glazen of flessen tegelijk in de huishoudelijke „drukpan" geplaatst kan worden. De steriliseertijd voor vruchten be draagt 5 a 15 minuten bij de laagste druk, voor groenten 20 a 45 minuten bij de op een na laagste druk, afhankelijk van de aard van het produkt. In Conserva wordt- door Bachra aan bevolen de pan na het inmaken niet plot seling af te koelen (zoals dit na het ko ken wordt gedaan), doch geleidelijk te laten koelen tot de druk is weggevallen. Inmaken in de oven. Een gelijkmatig-verwarmde oven kan gebruikt worden voor het inmaken van groenten en vruchten. Een nadeel van deze inmaakmethode is dat men soms niet goed kan controleren wanneer de ver eiste temperatuur binnen in de glazen is bereikt. Dit nadeel doet zich vooral gelden wan. neer de glazen met koude vulling in de oven worden geplaatst. Het verdient vol gens Bachra de voorkeur, de vruchten in de glazen met kokende suikeroplossing of water te overgieten en in een voorver warmde oven te plaatsen. De oventempe ratuur kan 150° C bedragen (warme oven). De glazen, die natuurlijk noch elkaar noch de ovenwanden mogen ra ken, dienen afhankelijk van de soort vruchten 30 a 80 minuten verwarmd te worden. Deze methode vergt meer brand stof dan het inmaken in waterbad. Inmaken zonder verhitting in de glazen. Van de inmaakmethode waarbij vruch ten heet in de glazen worden gedaan en deze zonder verdere bewerking en/of ver dere verhitting worden gesloten en afge koeld, zijn de meeste auteurs van in- maakbrochures en -boekjes afgestapt. Een bezwaar van deze methode is, dat tijdens het vullen van de glazen besmet ting zou kunnen optreden. Het propageren van deze methode is zeer riskant en vooral voor vlees en groenten beslist af te raden. Wie zeer zorgvuldig te werk gaat en steeds de glazen direkt na het vullen sluit, zou er goede resultaten met vruchten mee kun nen behalen. Dit geldt ook voor het in maken met behulp van inmaakappara- ten, zoals zuigpompjes, vakuumklokken en stoom-injektieapparaatjes. Zij bewer ken wel een luehtverdunning in de gla zen of flessen, waardoor deze worden ge sloten, maar zij steriliseren de inhoud niet. Gaat een vruchtenmassa steriel in de glazen en treedt geen besmetting tij dens het vullen op hetgeen men nooit zeker weet dan kan de inmaak goed blijven. Voor niet-zure groenten zijn deze inmaakapparaten in het algemeen onge schikt. Gebruik van zelf-ingemaakte „weckgroenten". Het is geboden de inmaak die fris ruikt en er goed uitziet slechts na ten minste 15 minuten koken te consumeren. Eventueel aanwezige toxinen worden door 15 minuten koken vernietigd. Groenten, die niet fris meer lijken, én twijfelgevallen dienen weggedaan te wor. den. Koud proeven om te weten te ko men, hoe de groenteninmaak zich ge houden heeft, moet afgeraden worden. Het is van belang bij de voorlichting hier op te wijzen. Voor fruit gelden deze maatregelen niet. Het bewaren van produkten in glas dient te geschieden op een koele, droge, dónkere plaats. In sommige gevallen zul len de kelder en de zolder dus ongeschikt zijn als bewaarplaats van de inmaak. Het diepvriezen. Op het ogenblik maakt nog een andere methode van conserveren opgang, het diepvriezen. Door de Stichting Land bouwkundig Onderzoek, Herenstraat 18, Wageningen, is een folder uitgegeven: „Diepvriezen! Waaromhoe Deze folder geeft o.a. een uiteenzetting over de verschillende vries-systemen. In de loop van de zomer zal bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Koninginnegracht 42, Den Haag, het boekje: „Zélf diepvriezen"' verkrijgbaar zijn. De voorbewerking van de in te vrie zen produkten wordt hierin behandeld. Zomerrijkdom op tafel. Eén van de prettige verrassingen van de zomer is, dat zij ons de kans geeft ons rijkelijk te goed te doen aan verse groenten en vers fruit. In 7 rr.enu's zullen wy U wat ideeën aan de hand doen voor de verwerking van die lekkere en gezonde produkten. We hopen er tevens mee aan te tonen, dat tomaten en vruchten hun plaats in de warme maaltijd ruimschoots verdie nen. Natuurlijk kunnen de menu's ver eenvoudigd worden door de soep of het toetje achterwege te laten. Tomatensoep aardappelen, kalfslapje m. jus, bloemkool chocoladepudding met custardsaus aardappelen m. jus, gebakken kaasplak, andijvie broodschotel met krenten en rozijnen Aardappelen, runderlapje met jus, slabonen custardvla met gestoofde of rauwe bessen of pruimen Groentesoep aardappelen met jus, lcropsla met gekookt ei flensjes Aardappelen, gehakt met jus, snijbonen vruchtensla Aardappelen, gebakken vis, botersaus, gestoofde tomaat caramelvla Kerriesoep gebakken aardappelen, roerei, andyviesla rijst met bessensapsaus Recepten voor vier personen: Broodschotel met krenten en rozijnen. 200 gr. oud brood zonder korst, 1/2 liter melk, 1 ei, 75 gr. (5 eetle pels) suiker, 50 gr. krenten en 50 gr. rozijnen of 100 gr. rozijnen, 1 pakje vanillesuiker, schil van een citroen, beschuitkruim, boter of margarine. De melk aan de kook brengen met de geraspte schil van de citroen. Het in dobbelstenen gesneden brood en de ge- ïgenc [urlij wassen krenten en rozijnen tqevoe|bedi en 10 minuten zachtjes in de melk is warmen. Het brood fijn roeren. Heide v met de suiker en de vanillesuiker 1 ren en bij de broodmassa, voegen. )ok e geheel overdoen in een vuurvaste sc rSi tel en bestrooien met beschuitkru Hier en daar een klontje boter of m garine leggen en het schoteltje in oven of in een wonderpan een bi korstje geven. iing< lerla rt h de n id-Ai ou tral Gestoofde tomaten. 1 kg tomaten, zout, peper, of margarine, paneermeel. De tomaten wassen, in heet wa dompelen en schillen. De tomaten plakken snijden. De plakken bestrewoo Ja Ri schil Pr en met peper en zout en overdoen ir braadpan. Een paar klontjes boter margarine er tussen leggen. De toi ten in 5 a 10 minuten gaar laten w den. De tomaten voorzichtig overdf1 in een schaal en bestrooien met geh ar sl te peterselie. Desgewenst de tomaten 0ok een vuurvaste schotel in de oven bei, den. De tomatenplakken met peper, 2 en klontjes boter of margarine in ()eze vuurvaste schotel doen. De bovenkf bestrooien met paneermeel. Er hier daar een klontje boter of margarine leggen. De schotel 10 a 15 minuten een matig verwarmde oven plaats ej c Vlak -voor het opdienen gehakte petf selie er over strooien. alle aan- luel' Voor de EEN FOKVEEDAG IS GEEN VETVEEDAG. ien, rder rdt inne J :der egtu iep; rika io b cijk' Binnen enkele weken worden in v lers streken van Nederland weer keurin; wir van fokvee gehouden. Door op deze wir^. een gezonde naijver bij de inzenders te wekken, bereikt men goede resul ten. De faam van ons fokvee (type opbrengst) breidt zich mede hierdoor r steeds buiten de landsgrenzen uit. De inzenders en ook anderen wel dat een goede conditie soms het keurin; resultaat gunstig kan beïnvloeden, sommige bedrijven worden daarom deze tijd de in te zenden dieren extra go opgepast (bijv. door bij voedering), niet zelden te goed opgepast. Het gev|s is dan, dat het vee in te vette condi chii rkc :htl ndc ing rijs r 0 ost de keuringsring wordt binnengeleid. I'ar resultaat is meestal averechts. Een 'k varen jury is heel voorzichtig bij de 1 p*e oordeling van zulke dieren en rondt gat naar de benedenzijde af. De kosten van de bijvoeding komen door het keuringsresultaat dus niet u Ook de melköpbrengstverhoging is das voor niet groot genoeg. Bovendien is c te goede conditie ongewenst voor fokvi Conditieverbetering met het oog op naderende keuringen kan alleen zin he|rij: ben als het vee te mager is. Uw doel moet dan zijn een fokdier v#ini te brengen in een normale, fleurige ccit g ditie. jfge e al WATERSCHADE IN BRABANT Eflj die LIMBURG. en De voorzitter van het Landbouwschs He de heer H. D. Louwes, en mr. J. S. Bif 3Pt heuvel, secretaris van het Landbou ixe schap, brachten donderdag 9 august LI een bezoek aan de door de waterovf ld; vloed getroffen gebieden in de Brabant0 1 en de Limburgse Peel. Behalve van plas jel selijke vertegenwoordigers, kregen ar daarbij ook voorlichting van de voorzi te ter en de secretaris van de gewestelij! da raad van het Landbouwschap voi td Noord-Brabant en van de gewestelijhal Raad voor Limburg. In Helenaveen we>et den enkele zwaar getroffen bedrijven b ill; zocht en nadere besprekingen gevoer u o.a. met de burgemeester van Deurnna Diepe indruk maakte voorts ook het b'n zoek aan ennkele bedrijven in de Liirel burgse Peel, waar evenals op de tui n bouwbedrijven in Helenaveen de geheim oogst verloren is gegaan. Veel schade er ook op de gemengde bedrijven, was het aardappelgewas en ook de bieten erNc stig hebben geleden. lor Wat de tuinbouwbedrijven in de Pete^ betreft, die hun produkten afzetten de veiling te Venlo, zijn de navolgende eik fers van de veilingaanvoer zeer sprfe{ kend In 1955 werden tot 1 augustus op veiling te Venlo 143.842 kg spekbone aangevoerd. In 1956 was dit tot 1 augu tus 500 kg. W 9

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2