TWEEDE KAMER telt straks 150 leden BOEE EISENHOWER weer herkiesbaar li KINDERKOREN H.G.K. Van de zijde van de gemengde zang vereniging HGK verzoekt men ons mee te delen, dat in afwijking van de ge wone gang van zaken, de beide kinder koren maandagavond om 7 uur ver wacht worden voor de repetities. NAAR DE VIERDAAGSE Onze plaatsgenoot, de heer B. Stok kers hoopt de traditie getrouw dit jaar één van de 12.463 deelnemers te zijn, welke van 24 t.m. 27 juli de Vierdaagse in Nijmegen zullen meelopen. SCHOOLREISJES De leerlingen van de 4e en 5e klas der o.l. Dorpsschool maakten woensdag met een extra trein onder geleide van het onderwijzend personeel een school reisje naar Amsterdam en Zandvoort. Op het Muiderpoortstation werd uit gestapt en naar Artis gewandeld, waar de gehele dierentuin en het aquarium werden bezichtigd. Na deze voor de kinderen buitengewoon interessante rondleiding volgde een rondvaart door de grachten en de havens van Amster dam, waar de jeugd zich de ogen uit keek naar de talloze grote oceaansto mers en de enorme kades met hun ge weldige kranen. Verder werd een be zoek gebracht aan Zandvoort, waar het in verband met de weersomstandighe den niet verder kwam dan tot pootje baden en een bezoek aan de uitzicht toren, maar waar de jeugd ook naar hartelust genoten heeft. Vermoeid, maar uiterst voldaan arriveerden de beide klassen met tal van andere scholen uit de omgeving met de extra-trein weer in Holten, waar de ouders hun kroost weer in ontvangst konden ne men. Dezelfde klassen van de scholen te Dijkerhoek en Espelo maakten dins dag ongeveer een gelijke reis. Zij be zochten's morgens eerst Schiphol. Van af het Centraal Station werden zij met bussen rondgereden en kwamen zij aan de rondvaartkade. Na deze prachtige rondvaart werd 'n bezoek gebracht aan Artis en maakten zij eenzelfde rond gang door dierentuin en aquarium. Het bezoek aan Amsterdam eindigde aan 't Muiderpoortstation. Ondanks de regen kwamen de kinderen zingend weer in de buurtschappen aan, nog vol van alles wat gezien en genoten werd. AUTO-ONGELUK Onze plaatsgenoot, de heer M. Bolink, inseminator bij de Coöp. vereniging voor K.I. te Emmeloord, heeft vorige week vrijdagmorgen een ernstig auto ongeluk gehad, dat voor hem bizonder goed is afgelopen. Met een matige snelheid rijdende in een volkswagen op de weg van Em meloord naar Bant, raakte hij op 'n ge geven moment de macht over 't stuur kwijt, doordat hij in een bocht zodanig over de rechterwegkant reed, dat de auto in de berm terecht kwam met het gevolg, dat het voertuig over de kop sloeg. De stormachtige wind, welke die dag stond, schijnt hieraan mede debet te zijn geweest. Bolink werd uit de wagen geworpen, tengevolge waarvan hij een lichte hersenschudding en een schouderfractuur opliep. Na door een arts ter plaatse te zijn verbonden, werd hij naar z'n ouderlijke woning vervoerd. De volkswagen werd vrijwel geheel vernield. ARM GEBROKEN Mej. A. M. Wegstapel, leidster van de Christelijke kleuterschool alhier, brak tengevolge van een val met haar fiets, haar linkerarm. Ze wilde maandag avond, komende van de Larenseweg, via de Schoolstraat, de Boschkamstraat oprijden, doch had daarbij rekening te houden met een uit andere richting ko mende motorrijder. Ze raakte met de pedaal van haar rijwiel het trottoir met het vermelde gevolg. De dokter achtte opneming in het ziekenhuis te Deven ter noodzakelijk. BROEDENDE EEND In een heg aan de Kolweg heeft een eend van de landbouwer Ten Velde een nest gemaakt, waarin zij negen eieren wilde uitbroeden. Na ongeveer twee weken broeden heeft de eend om voor ons onbekende redenen haar broedar- beid gestaakt. De voorbij komende jeugd heeft veel aandacht aan de eend be steed, doch voorzover wij weten, is dit niet geschied om de vogel te storen, doch enkel uit nieuwsgierigheid. Moge lijk is het verkeer langs de Kolweg ten slotte voor de eend aanleiding geweest de eieren onuitgebroed achter te laten. TERUG UIT CANADA Zondag j.l. is met de „Maasdam" van de Holland-Amerika-lijn uit Canada in ons land teruggekeerd onze plaatsge noot, de landbouwer J. Stam, die met zijn echtgenote 'n bezoek van 3 maan den heeft gebracht aan zijn kinderen en andere familieleden, die indertijd zijn geëmigreerd. Hopelijk is de heer Stam bereid zijn ervaringen op de reis en in Canada voor ons blad op schrift te stellen. BLIKSEM SLOEG IN Tijdens het hevige onweer van maan dagavond is de bliksem waarschijnlijk ingeslagen in een boom, staande tussen de woning en de schuur van de boer derij, bewoond door de landbouwer H. Hulsman en familie. Onder deze boom stond een wagen, beladen met hooi, dat in brand geraakte. De heer Hulsman en zijn zoon hebben deze wagen in al lerijl naar een slootkant gereden, waar zij, teneinde de wagen te kunnen be houden, het voertuig gekanteld hebben. De steel van een hooivork was door de bliksem zodanig gespleten, als ware 't machinaal gebeurd. STORTBUI TE AMSTERDAM. Het Weteringcircuit te Amsterdam werd door de hevige slagregens "plaat selijk in een binnenmeer herschapen. De fietsers hadden het dan ook niet makkelijk en de auto's deden waaiers van water opspatten. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. De Holtense ouden van dagen maakten maandag onder begunstiging van fraai zomerweer hun jaarlijkse uitstapje. Pl.m. 140 oudjes maakten dit jaar de tocht mee, die evenals voorgaande jaren, werd georganiseerd door de Holtense Han delsvereniging en de autobezitters. Even voor 11 uur zette de lange ka ravaan van luxe wagens zich in bewe ging en werd via Okkenbroek, Lettele, Deventer en Terwolde naar Vaassen ge reden, waar in hotel „De Valk" de in wendige mens werd versterkt. Van hier werd de reis voortgezet naar Ernst om de viskwekerij van de Ned. Heide Mij. te bezichtigen. Na dit opont houd werd via het prachtige kasteel de Cannenberg en Berg en Bos naar de uit spanning „De Julianatoren" bij Apel doorn gereden, waar een verversing werd aangeboden. De tocht ging vervolgens vlak langs het paleis „Het Loo" naar Beekbergen en Gorssel, waar halt werd gehouden bij hotel „De Roskam". Het restant lunchpakket werd hier genuttigd en de dorstige kelen werden nog eens gelest. Hotel „De Roskam" was de laatste pleis terplaats en via de Drie Kieviten, Kring van Dorth en Bathmen werd naar Holten gereden, waar het grote gezelschap om even over 9 uur bij het Viaduct werd begroet door H.M.V. en vele dorpsge noten. In optocht ging het daarna naar „Amicitia", waar men onder het genot van een kop koffie nog even gezellig bij een bleef. De voorzitter van de Holtense Han delsvereniging, de heer G. Wissink, hield hier een korte toespraak, waarin hij dank bracht aan de autobezitters en de inge zetenen, welke deze tocht, mede door hun financiële bijdrage mogelijk maak ten. Verder dankte de heer Wissink de heer Bosman, die de intekenlijst in de gehele gemeente gepresenteerd heeft, de wegen wacht en de ordonnansen Dolman, Dick Müller Pzn. en Joh. van Geenhuizen, de wijkverpleegster mej. Groeneveld, de plaatselijke politie, de Holtense muziek vereniging H.M.V., de heer Ten Berge voor het beschikbaar stellen van het ge bouw „Amicitia" en de meisjes van de Ulo-school voor het smeren van de brood jes. Dank zij aller medewerking is de tocht ook dit jaar weer uitnemend ge slaagd, aldus de heer Wissink, en we zijn blij, dat we onze ouden van dagen weer een genoeglijke zonnedag hebben kunnen bieden. Aangezien burgemeester Enklaar we gens vakantie verstek moest laten gaan, werd de tocht meegemaakt door de loco burgemeester, de heer J. Wegstapel en mevrouw Wegstapel. De heer Wegstapel dankte namens 't gemeentebestuur de organisatoren van deze tocht en zeide dat dit werk zeer op prijs wordt gesteld. De heer J. H. Bolink sprak namens de ouden van dagen woorden van grote dank tot allen, die hun medewerking hadden verleend aan het welslagen van deze prachtige tocht. Met een pittige mars van H.M.V. werd dit gezellige samenzijn besloten en gin gen de oudjes huistoe. LAAT DE LAATSTE N.O.C.-LOOTJES NIET ZWAAR WEGEN! De grote nationale loterij, die het Ne- derlandsch Olympisch Comité thans en tameert om fondsen te verwerven voor de uitzending van een Nederlandse dele gatie naar Melbourne, verloopt tot nu toe naar wens. Dit mede vooral dank zij de grote medewerking, die het N.O.C. aller- wege mag ondervinden. Met vertrouwen heeft daarom het N.O.C. de vierde en laatste serie van deze loterij-campagne dezer dagen in omloop gebracht en zij doet gaarne een beroep op sportief Nederland om gezamenlijk de verkoop van deze resterende 250.000 loten tot een succes te maken. Door storting op girorekening 2516 Den Haag van zoveel maal 50 cent als u loten wenst te ontvangen waarboven 15 cent voor een trekkingslijst, worden de loten u zonder verdere kosten door het N.O.C. toegezonden. VEILIG VERKEER. Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook het meest verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want het kan U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer. Voor de HET MESTVARKEN EN DE HONDSDAGEN. Iets hogere temperaturen kondigen zich aan, zij het nog in bescheiden mate. Het zonnige karakter, dat aan de zomer eigen schijnt te zijn, blijft echter nog steeds verborgen achter de wolken. Meestal zijn het dan ook nog regenwol ken. Alles samengenomen komt het er op neer, dat het weer een broeierig karak ter kan krijgen, zoals maar al te vaak in de hondsdagen het geval kan zijn. Dit heeft zijn zeer nadelige gevolgen voor het nog op het veld liggende hooi. Zo ooit, dan geldt nu zeker het advies: zodra zich de mogelijkheid voordoet, het hooi „van de grond". Daarover willen wij het nu echter niet hebben. We willen even aandacht vragen voor de mestvarkens. Iedere mester weet dat voldoende warmte gunstig is voor een goede groei. Nü echter kan dit wel eens averechts werken als de stal niet vol doende geventileerd wordt. Heel spoe dig vormt zich bij zulk weer ammoniak. Ook andere omzettingen vinden plaats, zodat de varkensstal behalve warm ook ongezond is. Veel varkens die hoesten, kunnen in zulk een vochtige, bedorven atmosfeer niet goed genezen. Dus: ver traagde groei enverlies in plaats van winst. Zorgt daarom voor ventilatie en mest de stal vooral nu geregeld uit. Republikeinen jubelen. Ike voelt zich nu sterker dan na zijn eerste ziekte. President Eisenhower heeft dinsdag laten meedelen zich opnieuw kandidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten te zullen stellen. De desbetref fende mededeling werd op een pers conferentie te Gettysburg gedaan door de leider van de Amerikaanse republi keinse senaatfractie, William Know- land, die begon met te zeggen, dat de republikeinse partij onder leiding van president Eisenhower uitziet naar een zeer krachtige en actieve verkiezings campagne. In antwoord op een vraag van een journalist bevestigde hij, dat dit inhield, dat de president „zich thans beter gevoelt dan op 29 februari j.l., toen hij meedeelde zich herkiesbaar (na het herstel van zijn hartaanval) te zullen stellen". Eisenhower verscheen, na de bespre king, die hij met congresleiders had ge houden, voor de journalisten en foto grafen. Hij was een beetje bleek en het was duidelijk, dat hij was afgeval len, sinds hij het ziekenhuis had verla ten. Krachtig genoeg voor forse lei ding? Ten tweeden male is de kogel dus door de kerk, ten tweeden male heeft president Eisenhower zich na een ernstige ziekte beschikbaar gesteld voor het kandidaatschap van de republikein se partij. Voor de republikeinse politici geeft dit besluit reden tot grote vol doening. Alléén mét Eisenhower als aanvoerder konden zij immers hopen op een grote overwinning bij de ver kiezingen van november a.s. en daar mee op een consolidatie van hun eigen politieke positie. Nog altijd heeft men in Amerika de indruk, dat Eisenhower, indien hij ten minste nu verder gezond blijft, iedere tegenstander zal kunnen verslaan. De populariteit van Eisenhower is name lijk nog steeds zeer groot. De Amerika nen houden van dit type, van dit ge zicht, van deze manlijke eenvoud en menselijke warmte. De woorden „I like Ike" (Ik houd van Ike) zijn de beste verklaring voor de gunstige kansen van deze kandidaat voor het presidentschap. Partij steunde hem niet. Wanneer Ike inderdaad met een grote meerderheid herkozen zal worden, dan hopen vele republikei nen mee te vliegen op Eisenhower's jaspanden en aldus te belanden op de congreszetels, die zij begeren. In 1952 heeft Eisenhower persoonlijk 'n grote overwinning behaald, doch de meerderheid der republikeinen in het Congres was maar uiterst klein, terwijl zij in de Senaat slechts één zetel meer hadden dan de de mocraten. Voor Eisenhower zijn de eerste twee jaren van z'n bewind teleurstellend ge weest, omdat hij allerminst kon reke nen op de steun van zijn eigen partij in het Congres. Een belangrijk deel der republikeinen bleek aanzienlijk meer reactionair te zijn dan vooruitstrevend, gelijk Eisenhower. Bij de verkiezingen van 1954 ver overden de democraten de meerderheid in de beide huizen van het Congres. In het algemeen maakte het de positie van de president moeilijk, wanneer z'n eigen partij niet langer een meerderheid in het Congres heeft. Eisenhower echter had het kort na 1954 politiek wat gemakkelijker: van de democraten kreeg hij vaak meer steun dan van zijn eigen republikeinen. Thans echter, kort voor de verkiezin gen, botert het allerminst tussen Eisen hower en het Congres. Vele congresle den denken allereerst aan hun eigen herverkiezing en zij menen een goede beurt bij de kiezers in hun district te maken, door tegen de voorstellen te stemmen, waar Ike op aandringt. Van daar, dat b.v. de steun aan het buiten land door het Congres belangrijk be snoeid werd. Om Eke allee^Nfl Men kan deze absurditeit alleen vqank klaren door aan te nemen, dat dc syigei pathïe van de massa méér uitgaat naen c Eisenhower's uiterlijk en persoonlij^ or heid, dan naar zijn idealen en naar iest. middelen, die hij voorstaat om die ide len te verwerkelijken. Hij is internationaal georiënteerd j c wil niets weten van isolationisme. p wil de internationale handel bevorc^ ren en streeft constant naar betere 1>, trekkingen met de Sowjet-Unie. Hij V het binnenlands onderwijs verbeter! 1 en het negerprobleem geleidelijk o|fiei lossen. Zijn grote handicap is, dat i j, voor die doeleinden onvoldoende steS, p vindt bij het Congres. Daardoor is zij bewind, ondanks zijn voortreffelijke W doelingen, vaak zonder effect of zo.- der voldoende resultaat gebleven. q Werkelijk leïdeorirr De republikeinen zetten thans all H1 op alles om opnieuw een meerderha i in het Congres te behalen. Voor Eisei hower zou dit alleen maar gunstig zijfem indien hij zoveel leiderschap kon OBfrjgi wikkelen, dat z'n eigen partij hem volf de. Dat zou waarschijnlijker wordö"" naarmate er meer progressieve repub^1 keinen in het Congres komen, naarmj te Eisenhower zijn machtsmiddelen tg CI genover 't Congres meer wilde gebrii^' ken en naarmate Eisenhower de mass der kiezers meer wist te bezielen mffl£ enthousiasme voor zijn idealen. Voor dit alles evenwel is veel entj gie en krachtig leiderschap vereis Eisenhower mag waarlijk een stel man heten, als hij zich na twee ziefearl tes tot zulk een leidende positie z< weten op te werken. WIJZIGING VAN DE GRONDWET IN TWEEDE LEZING GOEDGEKEURD. De buitengewone zitting der Tweede Kamer, nodig in verband met de behan deling in tweede lezing van een aantal grondwetsherzieningen is ten einde en de Kamer kan nu eigenlijk op vakantie gaan. W7oensdag zijn deze grondwets wijzigingen twaalf in totaal allen met ruim twee-derde van de uitgebrach te stemmen goedgekeurd. De uitbrei ding der Kamers de Tweede Kamer van 100 tot 150 en de Eerste Kamer van 50 tot 75 leden is hiermede een feit. De nieuwe leden zullen ofwel in midden september of wel in midden oktober hun intrede doen op het Binnenhof maar ze ker niet voor Prinsjesdag. Bij geen der fracties bestond bezwaar om déze beperkte grondwetsherziening met het demissionaire kabinet af te doen, aangezien zij van technische en niet van principiële aard is. IN SEPTEMBER? Als de Eerste Kamer haar „lofwaar dig voornemen" gestand doet om het uit- breidingsontwerp nog aan het einde van deze maand in openbare behandeling te nemen, zou de uitbreiding der Tweede Kamer in de tweede helft van septem ber een feit kunnen zijn, mits tenminste niet op aandrang van de senaat besloten zou worden de uitbreiding van de beide Kamers gelijktijdig te doen plaats vin den, want dan zou de Tweede Kamer pas in de eerste helft van oktober 150 leden tellen. Prof. Van Oven, die als minister van binnenlandse zaken ad interim prof. Beel verving, beloofde niet meer dan dat het demissionaire kabinet de zaak nog eens rustig zou overwegen. Dat dit de bat toch nog enkele uren in beslag nam, was te danken aan het omstreden voor stel, oorspronkelijk het initiatief-voor- stel-Oud om in de grondwet de bepa ling op te nemen, dat de vierjarige zit tingsduur van de Tweede Kamer ver lengd kon worden, indien door buiten gewone omstandigheden het niet mogelijk zou zijn op tijd nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Met deze grondwetswijziging wil men een situatie voorkomen als na 1945, toen er een tijdlang geen parle ment was. DR. DREES ONTHIELD ZICH VAN STEMMING. Prof. Oud, die kennelijk weinig heil verwachtte van een verdediging van zijn voorstel door de regering in de Eerste Kamer, waar de meningen toch al sterk Verdeeld zijn, deed daarop de suggestie hem als „koninklijk commissaris" met de verdediging te belasten. Dr. Drees ging hier niet op in. Bij de stemming ver liet hij de Kamer, hoewel hij als nieuw gekozen Kamerlid ook zijn stem had mogen uitbrengen. Het wetsvoorstel werd met algemene stemmen aangenomen, evenals in eerste termijn. De beduchtheid van ue Amster damse hoogleraar, prof. Van den Bergh, dat de Tweede Kamer door deze grond wetswijziging in staat zou zijn een greep naar de macht te doen nieuwe ver kiezingen verhinderen werd algemeen ongemotiveerd genoemd. Daartoe door prof. Romme uitgelokt, verklaarde Dr. wettelijk zou zijn, indien de Tweede Ka- Drees uitdrukkelijk, dat het ongrond- mer zelf zou pogen haar termijn te ver lengen. KANSEN VOOR KABINETSFORMA TEUR ZIJN AANZIENLIJK TOEGENOMEN. Akkoord bereikt over defensie budget. Voorziening voor we duwen en wezen op program. De kans van Dr. W. Drees, dat hij in zijn formatie-opdracht zal slagen, is woensdagavond onverwacht met spron gen gestegen. Niet alleen verliep zijn g$e sprek met de vijf fractie-voorzitters ovè zijn ontwerp-program zodanig, dat de uil eindelijke uitslag van dit beraad met o_ timisme tegemoet gezien kan wordeD,- Maar ook, en dit is nog belangrijker vo{/ het verder verloop der formatie, is t! thans zeer waarschijnlijk, dat de formj teur met minister Staf en staatssecretl ris Moorman tot overeentsemming z^^ komen over het nog resterende hoof® probleem: het peil der defensie-uitgavei. Volgens inlichtingen zouden de herpg Staf en Moorman bereid zijn het door he nodig gedachte defensiebudget van 16?an miljoen per jaar met rond honderd mi: joen te verminderen, twintig miljoen c> G de marine en tachtig miljoen op het leger Zij komen dan zeer dicht bij het dl fensie-budget van 1500 miljoen per jaai dat Dr. Drees voorstaat. REEDS PER 1 JA NU. HUURVERHOGING Zoals onlangs gemeld is, zijn de bij o kabinetsformatie betrokken partijen tcj he een compromis gekomen inzake de huur; verhoging, dat voorziet in een huurvei hoging van 25 pet. per 1 juli 1957, waaif^ van 50 pet. gestort moet worden door clJ huiseigenaren in een verbeteringsfond^. dat voorlopig geblokkeerd blijft. Nad; wordt thans vernomen, dat het niet o* mogelijk is, dat de huurverhoging vsLj 25 pet. reeds per 1 januari a.s. zal kuiVV nen ingaan. Het ministerie van Wederopbouw schijnt namelijk nogal optimistisch te zijl ten aanzien van de mogelijkheid om dj wetstechnische moeilijkheden, die aaiJ6/ vankelijk tot een huurverhoging per j juli deden besluiten, tijdig te overwinneip/ Een huurverhoging per 1 januari zoi tot voordeel hebben, dat de compensatie kwestie, die dan met het oog op de $1/ voering van de algemene ouderdomsvooi{2/ ziening toch actueel is, in een keer ka! 3/ worden afgedaan. Bovendien zouden dj huiseigenaren niet langer op een verhej ging behoeven te wachten. o i® dient begeleid te worden dod actueel nieuws uit het eige rayon; nieuws dat als geheugei prikkel Uw aanbiedingen ve: gezelt en daaraan de nodi;gr actualiteit verleent. p, ew Het kopend publiek is kieskeurig i dit gebied en onderscheidt meer dai U denkt. Alleen het allerbeste goed genoeg, al het andere schi^ niet alleen volkomen naast het doeirt doch schaadt de rénommé van Ut.®1 zaak. jhg ite -Stc en jch Wie met te grote snelheid rijdt Die kan niet stoppen meer op tijdl Ook achter U rijdt het verkeer. Vergeet dat toch niet telkens weer.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2