Nederland wordt te klein BOER 2kzmes?ere hwiél Verpestende stank in het dorp. IfK Be! de cursus Vorming en Opleiding 14-jarige meisjes |ert enkele dagen heerst er in be- e delen van ons dorp, o.a. langs de es en de Dorpsstraat, weer een ver- nde stank. Het is de penetrante van slachtaf-vallen en dergelijke, uit de rioolputten opstijgt en in loningen, die daaraan gelegen zijn, ifringt. t is voor enkele bewoners zelfs aan- "jg deze rioolkolken met papieren >n af te sluiten, om daardoor te ten de vieze stank zoveel mogelijk nshuis te houden. lallend is het, dat deze stank waar- men wordt sedert het afvalwater E het slachthuis wordt geleid door olering langs de Industriëstraat en aar via de Kolweg in de hoofdrio- jr langs de Dorpsstraat komt. t is niet met zekerheid bekend staat daaromtrent wel een vermoe- door welk bedrijf deze stank ver- akt wordt, maar het is duidelijk neembaar, dat dit niet de normale ucht is. jis dan ook alle reden voor, dat naar 1ste oorzaken een onderzoek wordt leid en dat desnoods door het op- van nieuwe Hinderwetvoorwaar- jn einde wordt gemaakt aan deze udbare toestand. ge- WETHOUDER TEESELINK 0K KREEG EEN ONGELUK. ij dagavond van de vorige week is me.eer M. Teeselink, wethouder onzer lente, op de Larenseweg een ern- ongeluk overkomen, dat achteraf in nog bijzonder goéd is afgelopen. !heer Teeselink was naar zijn gron- rn «eweest in het Holterbroek en kwam fg-^voor 7 uur bij de boerderij van de Vorkink op zijn Solex uit de Door ban jide Dijk de Larenseweg oprijden op sClfde moment, dat onze plaatsge- :rlan[ de heer H. Holterman, met zijn rat iwagen uit de richting van Laren ln aangereden. Er volgde een bot- pen] waarbij de heer Teeselink tegen liikJond werd gesmakt en gewond lig- bleef. :r jej allerijl werd dokter Rietdijk ge- ■'oetlschuwd, die vrij ernstige verwon en aan het gelaat en een hersen- dding constateerde en het slacht- 1 naar zijn woning liet vervoeren, ndere morgen bleek al dat de aan- ng voor de heer Teeselink nog bij- er goed was afgelopen en dat zijn 1(jjtand niet zo ernstig was als het eerst liet aanzien. heer Teeselink moet voorlopig rust en, maar zijn toestand is steeds HO tolte nstan, ivo! oud 1 p wel de auto als de bromfiets wer- if3ioor de aanrijding beschadigd. Officiële publicaties VAKANTIE BURGEMEESTER. De Burgemeester van Holten brengt ter algemene kennis, dat hij van 529 juli met vakantie afwezig denkt te zijn. Hij deelt mede, dat van 515 juli met het commando der bosbrandweer is belast de groepscommandant H. Voor- veld, Holterberg 58, telef. 228. Holten, 29 juni 1956. De Burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. VAKANTIE GEMEENTE-ARCHITECT. Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis, dat de gemeente-architect, de heer Jas. Lou- werse, van 30 juni t.m. 14 juli met vakantie afwezig zal zijn. Als commandant van de brandweer treedt gedurende deze periode op de heer T. Koopman, plv. commandant, Kerk hof sweg 8, tel. 259. Holten, 29 juni 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBARG, Secretaris. HOOIBROEI De burgemeester van Holten dringt met het oog op het gevaar voor het ont staan van brand door hooibroei, er bij de belanghebbenden op aan, de nodige waakzaamheid in acht te nemen en tij dig voorzorgsmaatregelen te treffen, in dien hooibroei in belangrijke mate wordt waargenomen. Tevens wordt herinnerd aan de in de algemene politieverordening dezer ge meente gegeven voorschriften met be trekking tot hooibroei, alsmede aan het bepaalde in artikel 158 van het wet boek van strafrecht. Ingevolge dit artikel wordt ieder aan wiens schuld waar onder tevens wordt verstaan onvoor zichtigheid, achteloosheid, nalatigheid, verzuim of gebrek aan voorzorg brand te wijten is, gestraft, t.w.: a. indien door de brand gevaar voor goederen ontstaat, met gevangenis straf of hechtenis van ten hoogste 3 maanden of geldboete van ten hoog ste f 600.—; b. indien door de brand levensgevaar voor een ander ontstaat, met gevan genisstraf of hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste f 600.—; c. indien de brand iemands dood ten gevolge heeft, met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste 1 jaar. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. Holten, 27 juni 1956. ÏTBAL lhnjj Holten 1-Langeveen 1 0-0 (na Hon protest 1-0). teIjet is geen daverende wedstrijd ge- 1 in Ben, deze ontmoeting voor de pro- heeife naar de eerste klas, waarbij de ïwen wel 'n woordje hebben mee- isJesjroken. Onze rood-zwarten hebben n kans gezien de beide puntjes, die e waren om nog tot een beslis- da{swedstrijd te komen, in de wacht doorlepen. Zij waren in de eerste helft :en [voortdurend in de aanval, maar op kritieke moment voor het doel; de middenvoor niet wat hij met J jal moest doen. Zij wisten hunveld- trderheid dan ook niet in doelpun- uur luit te drukken. De rust ging in met Dcjke stand. ïdnA de rust toen Kalfsterman mid- deyoor ging spelen en A. Vincent on- de lat ging staan waren de bord er Lfechter verhangen en waren het de lv. )ekers, die- de toon aangaven. Ook endij aanvallen waren echter niet ge- gkaflijk en wanneer een enkele maal collabetere schoten werden ingezonden, vent Appie Vincent, die uitstekend z'n l. f: verstond, zijn doel schoon te hou- Hij werd in de verdediging prach- ibijgestaan door Meerman. •ukkPCb ontstonden voor het doel van ugeveen door goede combinaties, Volttfin Kalfsterman, ondanks z'n leef- hipp^ domineerde, enkele gevaarlijke si- ties en zo werd door deze o.a. een uJMige kopbal ingezonden, die juist Holfging. L. ;'p een gegeven moment, toen Kalt- j 80,pian de verdediging gepasseerd was vrij voor de doelverdediger zou ko- /*EN.n> werd hij gehaakt. Scheidsrechter tmink wees naar de witte stip en /e rtde dus een penalty toe, maar door an Wkomst van een der neutrale sen. nsrechters werd deze gewijzigd in vrije schop buiten de 16 meter-lijn. nige tijd later maakte een. der ver- iSWligers van Langeveen hands in het ÏDTifschopgebied. De scheidsrechter 5t dit hebben opgemerkt, maar ken- geen strafschop toe, terwijl de be- mnlD^en grensrechter hiervoor wel vlag- eed. Deze ging ook niet naar de scheids- ngn jiter toe om hem op dit handsgeval eg attenderen. breef werd door de thuisclub hard ge- buuM om het winnende doelpunt te ngS ken, maar hoe men ook zwoegde en weJs op alles zette, de stand bleef dub- «ds (blank. mgsF afloop van de wedstrijd protes- en pe aanvoerder Bulsink. Dollekamp och Pfste zich achter de bal en wist de- he(Strafschop in een doelpunt om te ht éjen. (1-0). et ï00r het bestuur zijn later schrif- ichtik twee protesten ingediend, zodat n jnirtlievend Holten nu met spanning 3 sitiuitspraak van de protestcommissie hetpmoet ziet. Zou Holten deze pro- g is ten winnen, dan zal een beslissings- a okdstrijd moeten volgen op 'n neutraal rein. De voorzitter van de Woonruimtecom missie maakt bekend, dat de maande lijkse zitting dier commissie niet zal plaats hebben op dinsdag 3 juli a.s., maar op woensdag. 4 juli d.a.v. De voorzitter voornoem.d, J. KROON. GESLAAGD. Onze plaatsgenote, mej. M. G. Breu- kink, Oranjestraat, slaagde te Enschede voor het Mulo-diploma. IN HET SPORTDAL VIERSCHOLENSPORTDAG. „Zet hem op! Zet hem op! Harder, harder!!" Rts, daar rennen de meisjes langs de zestig meter lange kalklijn. De chronometers wijzen in onderdelen van seconden de snelheid aan. Op een andere hoek van het sportter rein langs de spoorbaan spannen de jon gens hun spieren voor een verre worp met de harde zware kastiebal. Cijfers worden genoteerd. Volgende! De springbak is omringd door een groep kinderen. „Op zij, op zij, daar komt ie!" Een forse afstoot en daar zweeft een schooljongen over het zand. De meetlat wordtgeraadpleegd en na dat de sprong nog eens wordt herhaald, staat meteen de prestatie op de lijst. Zweedse banken op schragen lokken de leerlingen der 4 scholen voor gewoon la ger onderwijs in de gemeente voor een be hendigheidsprestatie. Zij die hoger dan klas 3 zitten, of daarin doubleerden, mo gen meedoen op deze sportdag, die op 26 juni in het Sportdal was geprojec teerd. De behendigheidsproef bestaat uit 5 onderdelen, waarbij vaardigheid, even wicht, vlugheid e.d. uitkomen. Van de jongens wordt over 't algemeen iets meer geëist dan van het zwakke geslacht. De verschuivingen hebben regelma tig plaats van het ene veld naar het andere. Het personeel van de scholen, bijgestaan door nog enige andere ge vraagde medewerkers, leidt deze wedstrij den. In de vóetbalkeet zit de telcom- missie de resultaten te verwerken, ter wijl een calligraaf dc diploma's schrijft. Daar rijdt een auto het veld op. De consulent van de Lichamelijke Opvoe ding, de heer E. J. v. Koningsveld, stapt uit en geeft op intense wijze blijk van zijn belangsteling. Hij uit zijn tevreden heid over de goede organisatie en de behaalde prestaties. Daarna vertrekt hij naar Goor, waar een gelijke dag voor de jeugd is ingezet. Des middags glijdt opnieuw een auto over het terrein. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, komt kijken naar zijn opgroeiende gemeentenaren en blijft tot alles is afgelopen. Als de telcommissie gereed is, blijken de uitslagen als volgt te^ zijn; 331 leerlingen hebbeh één der 5 gra den A, B, C, D of E behaald: 35 voor Espelo, 31 voor Dijkerhoek, 115 voor de School' met de Bijbel, en 150 voor de Dorpsschool. 38 A-diploma's, t.w.: 2 voor Dijker- Voor de WIJZIGING TOESLAGREGELING BIJ SLACHTING VAN LICHTE VARKENS. In verband met de de gunstige afzet mogelijkheden van bacon op de Engelse markt heeft het Produktschap voor Vee en Vlees besloten met ingang van maan dag 2 juli 1956 geen toeslag meer uit het Vleesfonds te betalen voor geslachte varkens in de gewichtsklasse van 63 tot en met 72 kg koud geslacht gewicht. Voor de gewichtsklasse 73 tot en met 77 kg blijft de toeslag tot nader order gehandhaafd op 10 cent per kg koud geslacht gewicht. INFECTUEUSE BRONCHITIS BIJ KIPPEN. De directeur van de Stichting Gezond heidsdienst voor Pluimvee te Soesterberg, de dierenarts W. J. Roepke, zal in de uitzending van de rubriek van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening maandag 2 juli 1956 te 19.45 uur over de zender Hilversum I spreken over de infectueuse bronchitus bij kippen. Hooiruiteren. De uitzending wordt besloten met een praatje over hooiruiteren door de heer P. Soepboer van het Rijkslandbouwcon- sulentsehap voor Noord-Friesland. Zenderwisseling. Ingaande de maand juli 1956 heeft de gebruikelijke zenderwisseling plaats. Luisteraars, stemt Uw radio dus maan dagavond, 2 juli, te kwart voor 8 af op de zender Hilversum I. WAT IS GOED GEKOELDE MELK EN WAAROM? Aan het koelen van melk, onderdeel van de melkbehandeling op de boerde rij, wordt in ons land in het algemeen nog veel te weinig aandacht besteed. Enerzijds is dit een gevolg van het feit, dat nog lang niet overal de melk naar kwaliteit wordt betaald, anderzijds het ontbreken van mogelijkheden tot het koelen van de avondmelk. De Rijkszuivelconsulent voor de con- sumptiemelk, ir. H. J. Huisman, heeft hierover het volgende opgemerkt in een onlangs voor de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw gehouden re portage. Te veel veehouders zijn nog van mening, dat men ermede kan vol staan, de avondmelk eenvoudig buiten te plaatsen. De natuur schiet echter te kort, vandaar dat men middelen moet toepassen, die de melk effectief kunnen koelen, zodat ze niet in kwaliteit kan achteruit gaan. Er zijn verschillende methoden om de melk te koelen. De allerbeste manier is die, waarbij gebruik wordt gemaakt van een eenvoudige koelbak, die is voorzien van een kleine, automatisch werkende, koelmachine. Plet koeleffect is buiten gewoon goed, omdat men de melk er snel en diep mede kan afkoelen, doch de aanschaffingskosten zijn nogal hoog, zodat kleine en middelmatige bedrijven eenvoudiger middelen zullen moeten toepassen. Tot deze eenvoudige en weinig kost bare methoden kunnen we rekenen het koelen in een koelbak, waarin 't water regelmatig wordt ververst of wel waar doorheen het water circuleert. Van een groot belang is daarbij, dat men de be schikking heeft over koud water, bijv. nortonwater, dat in ons land het gehele jaar door een constante temperatuur bezit van omstreeks 11 graden Celsius. Leidingwater vermindert het effect ge durende de warme maanden aanzienlijk, doordat de temperatuur daarvan dan vrij hoog kan zijn. Gedurende de kou dere maanden kan men echter ook heel goed leidingwater gebruiken. Koelringen worden ook toegepast, doch het bezwaar daarvan is, dat 't koe len vrij lang duurt, terwijl de melk weer in temperatuur kan stijgen, zodat het effect wordt teniet gedaan. Een betere manier van koelen is met behulp van 'n roterende koeler, die op de bus met melk wordt geplaatst, vooral wanneer ze is voorzien van een holle roerder, waar doorheen het water circuleert. Op deze manier kan men zeer snel koelen, doch er dient wel op te worden gelet, dat de roerder volkomen glad is, zodat de rei niging ervan niet het minste bezwaar oplevert, anders zou het middel wel eens erger dan de kwaal kunnen zijn. hoek, 4 voor Espelo, 11 voor de School met de Bijbel en 21 voor de Dorpsschool. 108 B-diploma's, t.w.: 15 voor Dijker- hoek, 7 voor Espelo, 35 voor de School met de Bijbel en 51 voor' de Dorpsschool. 134 C-diploma's, t.w.: 12 voor Dijker- hoek, 16 voor Espelo, 47 voor de School met de Bijbel en 134 van de Dorpsschool. 40 D-diploma's, t.w.: 6 voor Dijker- hoek, 4 voor Espelo, 16 voor de School met de Bijbel en 14 voor de Dorpsschool. 11 E-dipIoma's, t.w.6 voor de School met de Bijbel en 5 voor de Dorpsschool. De leiding van de sportdag berustte bij de heer B. H. Brouwer. Medewerking buiten het personeel der lagere scholen om werd verkregen van de heren H. Jan sen, H. J. A. Koldewey, G. Knapen, J. R. Roelofs en A. J. Snijders. Van ge meentewege werd gezorgd dat enige werkzaamheden op het terrein in orde werden gemaakt. Ook werd de gemeente auto gecharterd, om meubilair e.d. te ver voeren. Het weer was buitengewoon gunstig. Ja, als een meisje 14 jaar is en niet verder kan, mag of wil leren, dan moet er naar een andere mogelijkheid uitgekeken worden, vooral daar zij door het Arbeids- verbod voor 14-jarige meisjes nog niet kan gaan werken. WAT NU? Er zijn niet zoveel mogelijkheden. Eén mogelijkheid is. In deze cursus wordt een voorbereiding op werk in Confectie- en Textielbedrijf en op werk in de huis houding gegeven. Aantal uren per week 35, waarvan 16 op de huishoudschool. Ieder meisje, dat na het volgen van de cursus bij de K.S.W. in dienst treedt en op haar 18e jaar nog is, ont vangt een premie van 5,maal het aantal cursus weken (ca. 200, Inschrijven voor de nieywe cursus die in september begint kan dagelijks op de afd.'Personeelszaken van de K.S.W., Hoge Dijkje 2, Nijverdal. DUIZEND PERSONEN PER VIERKANTE KILOMETER. Er blijft geen ongerepte natuur meer over. Wanneer wij in verband met onze be volkingsaanwas eens een blik slaan in de nabije toekomst, dan slaat ons de schrik om het hart. Weinigen geven zich rekenschap van de snelheid waar mede onze bevolking toeneemt, doch 'n kleine opsomming van cijfers helpt ons uit de droom. Omstreeks het jaar 1800 telde Neder land ruim 2 miljoen inwoners. In 1900 reeds 5 miljoen en (schrik niet) slechts 50 jaar later in 1950 ruim 10 miljoen, dus in vijftig jaar verdubbelde de be volking zich. Het aantal inwoners van ons land vermeerderde zich per jaar met onge veer 250.000 mensen, hetgeen neerkomt op ongeveer 1 miljoen in de vier jaar, waarbij we er rekening mee moeten houden, dat de vermeerdering per jaar op de duur nog zal toenemen. Wat is de oorzaak van deze snelle toeneming zal men zich afvragen. Deze cijfers staan in nauw verband met de sterfte- en geboortecijfers. Het sterfte cijfer in Nederland is in verhouding tot andere landen altijd zeer laaggeweest. Het ligt omstreeks de 8 personen per duizend inwoners. In 1948 boekten we een record met een cijfer van 7,4, het laagste dat ooit ter wereld werd geno teerd. De kindersterfte vooral van die onder het jaar is in alle landen altijd vrij hoog, doch ook wat dit betreft staat Nederland hoog geclassificeerd en wel met ongeveer 29 per 1000 zuigelingen. Vóór 1940 hadden wij in ons land een huwelijkscijfer van ongeveer 8 huwelij ken op duizend inwoners. Kort na de oorlog is hierin een sterke stijging ge komen en wel tot 11,4 in 1946, waarna dit cijfer weer daalde tot vrijwel nor maal na enkele jaren. Hiermede ver band houdende hebben we te maken met het geboortecijfer, dat voor de oorlog omstreeks 20 per duizend inwoners be droeg, doch dat na de oorlog is gestegen en nu vrijwel op normaal peil is aange land. Stellen wij nu het geboortecijfer tegenover het sterftecijfer, dan zien wij een groot verschil van 20 tegenover 8 (ongeveer). Hieruit is op duidelijke wij ze onze bevolkingstoename te verklaren. PROBLEMEN. Waar halen we de ruimte vandaan al deze mensen te herbergen? Vooral wan neer we een honderd jaar verder zijn? Sterftevergroting is iets, waarover we zelfs niet willen praten. We zouden de klok terugzetten, gewoon te mal om over te denken. Geboortebeperking? Theore tisch is dat een mogelijkheid, maar een vraagstuk waarbij men in strijd komt met moraal en religie. Meer ruimte zou inderdaad een goede oplossing zijn, doch voor zover wij dat momenteel kunnen bekijken slechts 'n tijdelijke oplossing, want waar blijven we over driehonderd of vijfhonderd jaar? Nederland heeft geen oppervlakte over. We kunnen nog enkele gebieden droog maken en inpolderen, maar de ten koste van tientallen miljoenen guldens gewon nen grond is nog een druppel op een gloeiende plaat, vergeleken bij de enor me behoefte. Massale emigratie zou inderdaad ook een mogelijkheid zijn. Maar waarheen? een grondige en grootscheepse voorbe- Een en ander zou pas mogelijk zijn na reiding in internationale samenwerking, waarbij kosten noch moeite gespaard mogen worden om de massa nederlandse emigranten een nieuw vaderland en goede toekomstmogelijkheden te bezor gen. DE TIJD DRINGT. Inderdaad wordt het hoog tijd, dat men dit netelige en dringende probleem, dat ons land als een zwaard van Damo cles boven het hoofd hangt, eens ter dege onder ogen ziet en maar niet het principe huldigt van „Na ons de zond vloed". Wij zijn verantwoordelijk voor de generaties die door ons en uit ons ont staan. Hebben wij niet de morele plicht te doen wat in ons vermogen ligt om voor hen een zo gunstig mogelijke toe komst te scheppen? Zoals het nu gaat, zitten wij wat dit probleem betreft vrij wel bij de pakken neer, ja, steken zelfs soms de kop in het zand om niet gecon fronteerd te worden met de dreigende werkelijkheid: Want laten wij eens zien hoe de toestand over ongeveer 45 jaar, dus omstreeks 2000, zal zijn. Dan zal Nederland misschien een be volking teilen van minstens 20 miljoen inwoners, met een cijfer Van plaatselijk* gemiddeld 1000 personen per vierkante kilometer in de drie provincies Noord-, Zuid-Holland en Utrecht. En er zal ner gens nog 'een stukje ongerepte natuur te vinden zijn en *een groot tekort aan bouwland ontstaan. Wij zullen econo misch en militair zeer kwetsbaar zijn, want het grootste deel van ons voedsel zullen wij van buitenaf moeten betrek ken. Om over de werkgelegenheid maar niet te spreken. Ernstige aandacht voor dit nationale probleem is zeker gewenst. Babyderm-zeep

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 3