Nieuwe schanddaden van Stalin bekend gemaakt Natuurbehoud en Recreatie VAN HET BINNENHOF BURGERLIJKE STAND MELK Tal van problemen bij huidige kabinetsformatie. Verleden week is de Tweede Kamer dan voor de laatste maal in deze vier jarige parlementaire periode bijeen ge weest. In deze vier jaren is er hard ge werkt door de Tweede Kamerleden. Een bewijs, dat het leven ingewikkel der wordt en dat de staatsinvloed op allerlei terreinen toeneemt. Voor zitter Kortenhorst heeft daarop gewe zen in zijn afscheidsspeech. In de afge lopen vier jaren zijn niet minder dan 1114 wetsontwerpen behandeld. Dat het overleg tussen regering en volksverte genwoordiging voortreffelijk is, blijkt wel uit 't feit, dat over deze 1114 wets ontwerpen slechts 30 malen hoofdelijk moest worden gestemd. En slechts een maal werd in deze vier jaren 'n wets ontwerp verworpen. Het is echter te kenend voor de politieke verhoudingen in ons land, dat dit ene conflict tus sen de regering en de Tweede Kamer een Kabinetscrisis ten gevolge had. De verwerping van de huurwet deed het kabinet Drees sneuvelen, al keerde het na zeventien dagen weer ongeschon den in de politieke arena terug. Dit ene voorval is een bewijs, dat 'n klein verschil van mening tussen kabi net en volksvertegenwoordiging vrij spoedig tot een crisis leidt. Dit is het gevolg van de politieke situatie in ons land, waarin alle partijen gedwongen zijn om compromissen te sluiten. Als een der partijen meent, dat het compromis, gesloten tijdens de kabinetsformatie, verbroken wordt, gaat het gauw mis. Maar goed, de afgelopen vier jaren is er heel wat gesproken in de Tweede Kamer. Tot en met 3 mei van dit jaar werden er 13.231 bladzijden der Han delingen gevuld. In totaal kwam de Tweede Kamer 358 maal in dagverga dering en 122 maal in avondvergade ring bijeen. De vier jaren zijn bijna voorbij. Op 2 juli a.s. begint het nieuwe parlemen taire jaar, dat zal duren tot de zater dag voor Prinsjesdag. Een kort „jaar" dus. Dit is echter noodzakelijk om de uitbreiding van de Kamers in tweede lezing te kunnen behandelen. Aan de uitbreiding wordt met voortvarendheid gewerkt. En dat zij door zal gaan, staat wel vast. Intussen staan wij voor de nieuwe ka binetsformatie. De eerste dagen zijn 't drukst voor H.M. de Koningin, die ver scheidene adviseurs ontvangt teneinde 'n overwogen opdracht te kunnen ver strekken. Het ziet er niet naar uit, dat de ko mende kabinetsformatie makkelijk zal zijn. Daarvoor zijn de problemen te ingewikkeld. Talloze vraagstukken moeten bij deze forma tie in grote lijn worden opgelost, wil men er op kunnen rekenen, dat het nieuwe kabinet solide in elkaar zit. Een der vraagstukken betreft het defensie plafond. De CH-minister van Oorlog, Ir. Staf, staat op het standpunt, dat er in de komende jaren meer geld voor de defensie moet worden uitgetrokken. Alleen dan kan ons land aan zijn in ternationale verplichtingen voldoen. Maar de demissionnaire minister-presi dent, Dr. W. Drees, vindt f 1.350 min. per jaar genoeg. Een ander vraagstuk is de huurver hoging. Per welke datum moeten de huren omhoog: 1 januari of 1 juli a.s.? Daarover verschillen de meningen ook. En met hoeveel procent? Als de huren met 25 pet. omhoog gaan, moeten de huren dan ook worden afgeroomd? De socialisten willen dat graag; de libera len zijn tegen een huurafroming. An dere fracties zijn daar niet principieel tegen, maar vragen zich af of deze huurbelasting reeds bij de komende huurverhoging moet worden ingevoerd. Nog een ander vraagstuk: Nieuw-Guinea. Moet de status van dit gebiedsdeel in de ijskast blijven? Of moet hierover uit voerig worden gepraat? In dat geval zal men van de zijde van de p.v.d.a. waar schijnlijk pogen het bestuur over dit gebiedsdeel op te dragen aan de Ver enigde Naties. Een denkbeeld, dat zij de laatste maanden meer dan eens heeft geuit. Dit zijn maar enkele punten. Er zijn er nog meer op te noemen. Wat moet er gaan gebeuren met het departement van Maatschappelijk Werk? Moet het blijven bestaan? Moet het ook een deel van Sociale Zaken aan zich trekken, bij voorbeeld Volksgezondheid? Of moet het maar verdwijnen? En wat gaan we doen met het departement voor Overzeese Rijksdelen? Zullen we het bestuur over Nieuw-Guinea maar onder Binnenlandse Zaken laten vallen en het contact met de West en de Antillen onder Algemene Zaken? Het zijn allemaal vragen, waar op nu nog geen antwoord is te geven. Aanvallen zullen er ongetwijfeld ook gedaan worden op het departement van Economische Zaken. Van k.v.p.-zijde is meer dan eens betoogd, dat er weer een departement voor de P.B.O. moet ko men, maar dit departement zal dan te vens het kartelbeleid in handen moeten nemen. En de staatssecretaris voor de Middenstand zal een belangrijker man moeten zijn dan tot nu toe het geval is. Tegen deze, opzet zullen de a.r. zich ver zetten. Het k.v.p.-standpunt degradeert de minister van Economische Zaken, de a.r. Zijlstra, tot een minister voor de in dustrie. Als het middenstands- en kar telbeleid uit zijn handen wordt genomen, kan hij geen algemene economische politiek meer voeren. Wil men dat wel kunnen doen, zo zeggen de a.r., dan zou eigen lijk ook het departement van Landbouw onder Economische Zaken moeten val len. Ook hier ligt een moeilijkheid. Te meer, daar er ook nog over gedacht wordt om de economische buitenlandse be trekkingen van het departement van Economische Zaken af te splitsen en over te brengen naar Buitenlanse Za ken. De buitenlandse politiek is in hoge mate economische politiek, zo hoort men op Buitenlandse Zaken. En men vindt daar, dat men minister Zijlstra best kan gebruiken. Zo zitten we weer volop in de poli tieke raadselen. Laat ons de oplossing nog maar niet geven. Het is interessant te zien welke problemen de komende we ken aan de orde zijn, maar het is nog interessanter te bemerken op welke wij ze men deze denkt op te lossen. Bij stuk jes en beetjes zal in de komende dagen de legpuzzle wel gereed komen. Kroesjtsjef zou op vervolging hebben aangedrongen. Het Parijse avondblad „France-Soir" meldde maandag in 'n bericht uit We nen, dat de eerste secretaris van de Sovjet-Russische communistische par tij, Nikita Kroesjtsjef, kort geleden te Moskou tegenover 'n klein aantal Sov jet-Russische leiders heeft verklaard, dat wijlen maarschalk J. V. Stalin posthuum berecht zou moeten worden wegens misdrijven, die hij tijdens zijn leven zou hebben begaan. Kroesjtsjef zou dit hebben, gezegd in een tweede rapport over „de zaak Sta lin", dat hij zou hebben uitgebracht na de twijfel en tegenkanting, die was ont staan na zijn eerste rapport, dat hij in diende op het in februari j.l. gehouden twintigste congres der Sovjet-Russische communistische partij. Vermoordde Stalin zijn tweede vrouw? „France-Soir" schrijft in een onder „copyright" gepubliceerd artikel onder meer: „Kroesjtsjef heeft gezegd, dat de door Stalin gepleegde misdrijven een berechting, zelfs na zijn overlijden, rechtvaardigen. Hij verklaarde onder meer, dat Stalin zijn tweede vrouw, Nadejda Alilojefna, in het begin van de jaren dertig heeft vermoord. Mevrouw Stalin had geprotesteerd te gen de terreur, die onder Stalins be wind in de Sovjet-Unie werd uitgeoe fend. Voorts had zij zich uitgesproken tegen de massale wegvoering van Rus sische boeren gedurende Stalins cam pagne om het land te onteigenen en 't in eigendom te geven aan staatsboer derijen. Stalin kreeg toen een aanval van ra zende woede. Hij schoot eerst met een revolver op Nadejda en wurgde haar vervolgens". „Harem". Volgens „France-Soir" zou Kroes jtsjef in zijn tweede rapport ook af stotende nadere bizonderheden hebben medegedeeld over Stalins sexuele le ven. Hij zou speciaal in zijn laatste levensjaren door sexuele dwangvoor stellingen, die in sadisme ontaardden, bezeten zijn geweest. Minderjarige meisjes zouden hieraan ten offer zijn gevallen. Een aantal van haar zou on der geheimzinnige omstandigheden zijn verdwenen. Beria, het in december '53, na Stalins overlijden, terechtgestelde voormalige hoofd van de Sovjet-Russi sche staatsveiligheidsdienst, die de meest vertrouwde medewerker van Sta lin was, zou deze meisjes en jonge vrouwen in een wezenlijke „harem" voor Stalin bijeen gebracht hebben. Beria zou, vóór zijn terechtstelling, het bovenstaande bekend hebben. „France-Soir" meldt voorts, dat Kroesjtsjef in zijn tweede rapport over de zaak-Stalin 'n nieuwe omschrijving gaf van de binnen- en buitenlandse politiek der Sovjet-Unie sinds de aan vaarding van het beginsel van de ge meenschappelijke leiding. „Dit gedeelte van het rapport heeft tevens ten doel de ongerustheid, die de nieuwe politiek van Kroetsjef en Boelganin teweeg bracht onder de com munistische leiders, die onder Stalins bewind werden opgeleid, weg te ne men", aldus „France-Soir". Geboren: Hendrik, zv G. E. Koetzier en D. Becking, Holterberg 18. Jan Albert, zv H. J. Podt en A. Baltes, Bor- keld 35. Gehuwd: H. J. Stoevenbelt, 25 jr. en J. Roelvink, 21 jr., beiden wonende te Holten. J. Aaftink, 26 jr. en A. G. Volkerink, 26 jr., beiden wonende te Holten. BEVOLKING: Ingekomen: H. B. Bos en gezin van Scheemda naar Borkeld 12. D. A. W. Mulderij v. Deventer n. Dorpsstraat 41. Vertrokken: T. ten Hoeve v. Dorps straat 61 naar Weststellingwerf. Nederland is een zeer klein land met een groot aantal inwoners, dat jaar op jaar steeds meer toeneemt. De ruim tien miljoen van nu, zal naar verwacht wordt in 1970 zijn aangegroeid tot twaalf miljoen. Deze enorme bevolkingsaanwas brengt automatisch met zich mee, dat veel thans nog „ongebruikte" grond nodig is voor de uitbreiding van steden, de vestiging van indu strieën en de aanleg van nieuwe we gen in verband met het toenemende verkeer; om nog maar te zwijgen over b.v. de oefenruimte die ons leger nodig heeft, dat daarbij is aan gewezen op de gebieden, die voor een belangrijk deel ook voor recre atie in aanmerking komen. Ter illu stratie van deze geweldige „ruimte nood" volgen hier enkelé cijfers, die dateren uit 1953. We kunnen aan nemen dat de toestand sedertdien stellig niet is verbeterd. Als we de totale oppervlakte van ons land delen door het aantal in woners, dan komen wij op 3400 m2 per hoofd, een oppervlakte van 68 x 50 meter. Op zichzelf een behoor lijk stuk terrein. Maardit moet nog als volgt verdeeld worden: voor landbouwgrond (weiland, akkerland en tuingrond) 2500 m2 gebouwen (woonhuizen, winkels, fabrieken e.d.) 20 m2 water (rivieren, kanalen, meren e.d.) 200 m2 diversen (dijken, wegen, spoor- en tramlijnen, vliegvelden e.d.) 180 m2 'vens tot de ontstellende ontdekking, dat wij er in Nederland het slechts aan toe zijn: 500 m2 per hoofd 900 m.2 per hoofd 2100 m2 per hoofd 4300 m2 per hoofd 4500 m2 per hoofd Nederland Belgie Duitsland Frankrijk Zwitserland 2900 m2 Blijft voor recreatiegebied (bos, duin, heide en moeras) 500 m2 3400 m2 Echter: deze 500 m2 per hoofd is in z'n geheel niet voor recreatie ge schikt of beschikbaar. Denkt U maar aan de moerassen, de water wingebieden, de militaire terrei nen, de particuliere bezittingen. Wanneer we nu eens kijken naar onze buurlanden, dan komen we te- WEG MET DIT VARKEN UIT BOSSEN EN FARKEN Tegelijk met het toenemen van 't aantal inwoners en het afnemen van de beschikbare recreatieruimte wordt het aantal landgenoten dat er op uit wil trekken steeds groter. Men behoeft niet veel verstand van economie, van planologie of andere wetenschappen te hebben om aan de hand van deze eenvoudige feiten en cijfers te kunnen begrijpen, dat wij inderdaad in ons land iets zul len moeten gaan doen, willen onze kinderen straks nog in de gelegen heid zijn om van de natuur te ge nieten. Uiteraard zijn er vele oorzaken die tot deze situatie leiden, waarop wij geen invloed kunnen uitoefenen. De oplossing hiervan zullen wij in goed vertrouwen aan de overheid en andere daarvoor in aanmerking komende instellingen moeten over laten. Gelukkig kunnen wij vast stellen, dat hieraan reeds de nodige aandacht wordt besteed. Toch is er één probleem mede de oorzaak van deze noodtoestand dat wel snel tot een oplossing gebracht kan worden, mits wij als gehele Nederlandse volk hiervoor begrip tonen. Dit betreft het pro bleem van de vermindering van re creatie-mogelijkheden door 't wan gedrag van vele landgenoten, zowel jongeren als ouderen; wangedrag, niet in de eerste plaats door moed willige opzet, doch veelal door on wetendheid en nonchalance. Veel van ons spaarzame natuurschoon gaat jaarlijks verloren door vernie lingen en verontreiniging. Duizen den hectaren bos en heide gaan in vlammen op door het achteloos weg werpen van nog brandende sigaret teneindjes, smeulende lucifers e.d. Het genieten van de rust en schoon heid is vaak niet mogelijk door het onnodige lawaai, geschreeuw, ge knal van motoren en bromfietsen. Wij hebben het in eigen hand, dat de bordjes „Verboden toegang", de prikkeldraadversperringen en der gelijke, eerder af- dan toenemen. Het enige dat wij hiervoor te doen hebben is ons te realiseren, dat wij ook buiten ons huis verantwoorde lijkheid dragen en juist dan moe ten tonen dat wij gemeenschapszin hebben. Wanneer wij ons voorne men dit uit onze houding te laten spreken; wanneer wij onze kinde ren aan het verstand brengen, dat zij eerbied moeten hebben voor de bezittingen en de verlangens van anderen, dan zijn wij er van over tuigd dat in ieder geval dit pro bleem spoedig tot het verleden be hoort. Recreatie is zonder vrijheid niet mogelijk. Ongepaste vrijheid van de enkeling betekent beknotting van de vrijheid van vele anderen. Laten wij zorgen, dat wij voor onze kinderen zo veel mogelijk on geschonden natuurschoon als erf deel nalaten. Zij hebben er recht op. L VOORLICHTINGSBUREAU t VAN DEN VOEDINGSRAAD is goed voor iedereen Behoort U tot degenen die weinig of geen melk drinken uit angst om dik te worden? Of omdat U melk alleen iets voor kinderen vindt en meent de melk- leeftijd al lang te boven te zijn? Laten we U dan vertellen, dat ieder een melk nodig heeft, jong en oud, zij het dat de behoefte van kinderen in ver houding hoger is dan die van volwasse nen. De voedingsstoffen, die in melk voorkomen eiwitten, kalkzouten en B-vitamines om er maar enkele te noe men zijn onmisbaar voor de groei van het kinderlichaam en even onmisbaar voor het op peil houden, het voorkomen van ontijdige aftakeling van het volwas sen lichaam. Als een kind te weinig melk drinkt zijn de kansen op een sterk li chaam altijd minder groot dan wanneer het dagelijks tenminste een halve liter melk zou gebruiken (dat is ongeveer drie bekers melk, pap of vla). Gebruikt een volwassene te weinig melk (minder dan een halve liter per dag), dan zal hij li chamelijk minder weerbaar zijn tegen bepaalde infecties en ziekten. Niet van alle voedingsmiddelen kan gezegd worden, dat zij ons, in grote hoe veelheden gebruikt, sterker en gezonder maken. Dat hangt af van hun opbouwen de en beschermende waarde. Voor melk geldt het wèl en eveneens voor karnemelk en yoghurt: zij hebben voor de gezondheid een buitengewoon grote waarde, al zult U het ze niet aan zien, en al lijken ze misschien geen „stevig" voedsel. Daarom moet er in ieder geval dage lijks voldoende melk gebruikt worden: dus zowel door kinderen als volwassenen tenminste een halve liter per dag. Wie vaak buurvrouwen of niet-inwo- nend personeel van koffie voorziet, doet er goed aan extra melk te nemen, om dat anders de kinderen of de andere ge zinsleden wel eens tekort zouden kun nen komen. Bent U of is een van Uw dochters bang voor de lijn, beknibbelt U dan niet op 't melkrantsoen, maar laat als het wer kelijk nodig is liever een aardappel of TELEVISIE VOOR DE PATIËNTENigen enne VAN HET SANATORIUM lanie em, Als één schaap over de dam is, kor^?' men er meer. Zo ging het ook met dln t televisie op het sanatorium te Hellen-jaats doorn. Toen eenmaal een begin ge-eel maakt was met de patiënten op dez<Pe v wijze verpozing en ontspanning te bie-^ den, kon men met 1 toestel lang nietjip volstaan. Allerwege sloeg men de han-josk< den in elkaar en dra volgde toestel no.!oet> 2. Ook daarbij bleef het niet, want on£Jjstj allen in het sanatorium van televising te kunnen laten genieten, had men ooten. d aan 2 toestellen niet genoeg. Dezer da-jnde; gen werden er weer enkele toestellen De b;j geplaatst, o.a. ook één van de be-Ptei kende vereniging „Van Gezonden Voon Zieken" in onze gemeente. Bravo! lat de boterham staan. Wilt U melk zó drinken, bedenk daroor dat die drank het lekkerst is, wanneer z® na óf goed koud óf goed heet is. bstw

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2