Zomerzegels Voetbalwedstrijd Groene Kruis voor het Huid genezing VEILIG VERKEER R Dt Het gemeentepersoneel gaat maandag 4 juni a.s. een voetbal wedstrijd spelen ten bate van het bouwfonds van het Groene Kruis. De nobele daad van de Boerenleenbank heeft de ambte naren zo geïnspireerd, dat zij nu de eerste de beste gelegenheid willen aangrijpen om ook iets voor het Groene Kruis te doen. Nu, het Groene Kruisbestuur zal daar zeer mee in z'n nopjes zijn, want elke actie ter versteviging van het bouwfonds, hoe "klein ook, zal welkom zijn. Bovendien kan de hele gemeente hier veel genoegen aan beleven, want het wordt een krachtmeting tussen de natuur mensen en de kantoormensen, van de oerkrachten tegen de gecultiveerde krachten. De „arbeiders van gemeentewerken" zullen n.l. de strijd aan binden tegen „het personeel van het gemeentehuis". We zien „de pen- en potloodlieden" al in een zware strijd gewikkeld tegen de stoere mannen, die gewend zijn met forse greep de schop te hanteren. Het kan zelfs buitengewoon gezellig worden, want H.M.V. verleent haar medewerking door voor de aanvang van de wed strijd een muzikale rondgang te maken en tijdens de pauze voor een muzikale omlijsting te zorgen. Burgemeester Enklaar zal de aftrap verrichten en aan de heer Meinsma is de buitengewoon zware taak toebedeeld om als scheidsrechter de beide onstuimige ploegen in bedwang te hou den, want U voelt wel, het luie zweet moet er nu uit. En U snapt het wel, geen kip blijft er thuis, want voor het civiele prijsje van 25 ct. voor volwassenen en 10 ct. voor kin deren wil niemand dit grote evenement missen. Het Sportdal zal met een enorm geloei vervuld zijn als de supporters van beide ploegen, die zich thans reeds in grote drommen aanmel den, met elkaar slaags raken. Dit wordt een voetbalfestijn van de eerste orde. Wij geven hieronder de opstelling van beide ploegen: Arbeiders gemeentewerken: W. van der Pluym H. Tempelman, T. Schuppert B. W. Schoppers, J. Nijhuis, H. J. Bekkernens G. Jansen, F. J. Schollen, D. J. Pekkeriet, G. J. Aitink, J. Paalman G. Langenbarg, H. Huisman, J. Schippers, J. Brands, J. Louwerse H. Heijenk, D. J. Bulsink, G. J. Bouwhuis H. Brands, A. J. Stokreef W. Beijers Personeel gemeentehuis: Aanvang 7.30 uur. SCHILDERIJEN-EXPOSITIE IN AMICITIA. Deventer schilderes Elly Geesink stelde haar werken tentoon. De Deventer schilderes Elly Geesink exposeerde deze week enkele van haar schilderijen, aquarellen en tekeningen in Amicitia, Zij heeft deze werken, welke voor het merendeel reeds in handen van particulieren zijn, bijeengebracht op ver zoek van dokter Nagelhout, die deze zeer kunstzinnige collectie onlangs bewonder de in de Muntentoren in Deventer. Men kan de werken, die waren opge hangen, voornamelijk aquarellen en te keningen, terstond verdelen in twee groe pen, n.l. in abstracte kunst en naar de natuur geschilderde afbeeldingen. Uit beiden spreekt de grote begaafdheid van de kunstenares, die na haar studies aan de Haagse Academie voor beeldende kun sten, eerst het geleerde in de praktijk heeft kunnen brengen door het maken van een aantal bijzonder fraaie aquarel len van een bijna subtiele schoonheid. La ter heeft zij een eigen richting gevon den en i3 ze zich meer gaan toeleggen op de abstracte kunst door het vervaar digen van een aantal tekeningen met symbolische voorstellingen, welke van een diepe geestelijke achtergrond getui gen. Als men Amicitia binnenkwam vond men aan de rechterwand eerst de ge noemde aquarellen: een laantje, een bloeiende prunustak op lichtblauwe ach tergrond, een Limburgs landschap, een bijzonder natuurgetrouw weergegeven kop van een Spaniel en een kijkje over de gracht van een in volle bloei staand park. Alles uitermate schoon van kleur en compositie. Aan dezelfde wand hingen dan verder al is het niet volkomen in deze volgorde uitbeeldingen van het licht, maan en sterren, de scheiding tussen vuur en water, de mens, het gewas en de dag van rust, symbolische weer gaven van de Schepping. En tenslotte een gedeeltelijk abstracte weergave van haar visie op een maannacht. Het zijn te keningen van bijzondere compositie, waarbij de verklaring van de schilderes onontbeerlijk is. Van de overige inzendingen noemen we twee gezichten op de Holterberg, waar van één de hoofdprijs was van de dins dagavond gehouden loterij. Het zijn z.g. tempera's (plakkaatverf) van een zeer uiteenlopende kleurschakering. Bijzonder fraai waren de werken op de wand aan de straatzijde, die de luiste rende mens, het koude voorjaar en de zoekende mens weergeven. Er gaat van deze werken, evenals van verschillende tekeningen, die betrekking hebben op ne gers of andere naturellen, een zekere mystieke sfeer uit. Er hingen verder nog tal van tekeningen, welke een duidelijk beeld geven, dat deze kunstenares de techniek geheel beheerst. Deze uiteraard bescheiden expositie werd zaterdagmiddag, in tegenwoordig heid van enkele kunstlievende ingezete nen, officieel geopend door de burge meester, Mr. Enklaar, die dokter Nagel hout dank bracht voor het feit, dat hij zijn dorpsgenoten steeds weer bij de cul tuur weet te bepalen en de schilderes, dat zij de ingezetenen enkele dagen heeft willen confronteren met haar schilder kunst. Dokter Nagelhout heeft daarna nog het woord gevoerd en Mej. Geesink heeft de aanwezigen een toelichting gegeven op verschillende stukken, die hier worden tentoongesteld. INSCHRIJVING WARMBLOEDFOKMERRIES Bij te Dijkerhoek bij café ,,'t Bonte Paard" gehouden keuring voor de in schrijving van warmbloedfokmerries in het stamboek van de VLN, afd. Over ijssel, werden de volgende eigenaren der dieren ingeschreven: Gelders type: de heren M. Boode en Gebr. Wansink (op Meerman) te Hol ten en A. Hengeveld en H. J. Schooten te Bathmen. Gronings type: de heren J. G. Hol- terman, B. J. Markvoort, A. Wegstapel en Wed. G. H. Stegeman te Holten en D. W. Brilman en G. W. Reilink, Bath men. Keurmeesters waren de heren G. A. Nieuhoff, J. ter Weele en H. Pool. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 jongensbroekje1 jon gensbuikriem; 1 bankbiljet; 1 herenrij wiel; 1 gouden broche; 4 muntbiljetten; 1 zilveren armband1 spanzaag1 sport jasje; 1 tas met inhoud. Komen aanlopen: 1 wit konijn. Verloren: 1 kinderportemonnaie1 gouden speldje; 1 damesvest. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT. Bij de dezer dagen plaats gevonden hebbende keuring voor het tweede deel der ingeschrevenen van de lichting 1957 werden 13 jongelui geschikt bevonden, omtrent 3 werd de beslissing aangehou den en 2 werden voorgoed ongeschikt verklaard. UITSTEL VAN EERSTE OEFENING. Aan de dienstplichtige der lichting 1957 H. J. Voordes, Oranjestraat 62, is een jaar uitstel van eerste oefening ver leend. EXCURSIE van de Verenigingen voor Be drijfsvoorlichting te Holten en te Dijkerhoek Bovengenoemde verenigingen hiel den op 29 mei hun excursie. De opzet was en hierin is men ook geslaagd om het grootste gedeelte van de dag te besteden aan objecten, die direct verband houden me.t 't eigen bedrijf. Het programma werd als volgt af gewerkt: I. Ruilverkaveling Vriezenveen. Na een duidelijke uiteenzetting aan de hand van platen, werd met de bus naar verschillende plekken gereden. Het bezichtigen van dit werk is de moeite waard. Door draglines wordt veel werk ver zet bij het onderbrengen van slechte en het naar boven brengen van goede grondlagen. Een groot gedeelte woeste grond is reeds ontgonnen. De stand "van de eer ste gewassen, als aardappelen, haver en lupinen, is heel goed. II. Voorbeeldstal Braakhuis te Tub- bergen. Dit is een mooi voorbeeld, hoe een ouderwetse stal met praktisch geen ruimte achter de koeien, naar voren is gehaald. Als proef zijn hier o.a. te zien drie verschillende methoden van standvloe- ren voor de koeien, n.l. rubber, staliet- tegels en -klinkers. Verder zijn er ver schillende soorten hangkettingen en drinkb'akjes. Ook zijn hier voorbeelden van varkenshokken voor fok- en mest- varkens. III. De Kuipersberg en oriënterings tafel te Ootmarsum. In deze streken ziet men het natuur schoon van Twente. IV. Denekamp. a. Singraven (watermolen). b. Hotel Dinkeloord aan de Dinkel. Een deel van 't gezelschap ging hier roeien, terwijl de rest 'n bezoek bracht aan het in de buurt staande museum. V. Bezoek aan de mooie, oude Rooms Katholieke Kerk te Oldenzaal. VI. Fokbedrijf van de heer Huus- kes te Ambt-Delden, waarbij langs Kasteel Twickel werd gereden. Van de stal van Huuskes staan twee stieren op de KI-stal te Dijkerhoek. Hier was prachtig vee te zien. Ook 't jongvee was heel goed. De terugreis werd gemaakt door het Schwarzwald te' Rijssen. Het weer was uitstekend en de deel nemers kunnen terugzien op een mooie en leerzame dag. Hu id zuiverheid Huidqezondheid Voelen en oksels fris door Purol-poeder DE HEER L. GAZAN KAMPIOEN AFDELING VITESSE Zaterdag 26 mei werden de duiven te Quievrain (B.) gelost. Afstand 282 km. Aankomst als volgt: 1, 5 en 18 G. Veld huis; 2, 3 en 11 L. Gazan!; 4, 9 en 17 G. Steunenberg; 6 J. Rosman en J. Schup pert; 7, 8 en 13 H. J. ten Velde; 10 en 12 W. Aaftink; 14 en 16 C. Reevers; 15 H. J. Aaftink. Door de fa. Gebr. Steunenberg was een prijs beschikbaar gesteld, bestaah- de uit een prachtige tas en deze werd gewonnen door G. Veldhuis. De eindstand afd. Vitesse: 1. L. Gazan 325,9 punten 2. G. Steunenberg 295,7 3. G. Veldhuis 277,4 4. H. J. ten Velde 245,8 5. J. Rosman-Schuppert 177,2 6. W. Aaftink 155,5 7. H. J. Aaftink 151,5 8. C. Reevers 137,6 9. W. v. d. Pluym 86,8 10. J. Schoneveld 74,1 11. J. Haan 35,5 Zaterdag a.s. worden de duiven te Noyon (Fr.) gelost. Dit is een nationale vlucht. De opbrengst van deze vlucht is bestemd voor de kankerbestrijding. Deze vlucht wordt verdeeld in 3 groe pen en elke groep heeft als hoofdprijs een televisietoestel. Hoe „De Bergvliegers" het bjj de vlucht Quievrain in de afdeling Twen te gemaakt hebben, is nog niet bekend. WOONHUIS ONDERHANDS VERKOCHT. Het woonhuis „Heechhiem" van de heer G. Grondsma te Leeuwarden en be woond door de heer C. G. Bal, is onder hands verkocht aan de'heer D. Witteveen alhier. MOTORSPORT. Onze plaatsgenoot, de heer H. J. Stok kers, behaalde bij oriënteringsritten te Laren (G.) en Raalte beide keren een 3e prijs. Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook het meest verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want het kan U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer. 1 ves WERKBEZOEK VAN H.M. DE KONINGIN AAN DE PROVINCIE UTRECHT. Dinsdagochtend bezocht H.M. het Kasteel „De Sijpesteijn te Nieuw- Loosdrecht. Bjj de aankomst bij het Kasteel werd H.M. vergezeld door de voorzitter van de Stichting Museum Sijpesteijn, Jhr. A. van Lennep (rechts). NAAR ONTWERP VAN REMBRANDT Welhaast niemand vraagt zich bij het kopen van een postzegel nog af wat hij doet. Men ergert zich hoogstens aan de lange rij mensen die voor het loket op het postkantoor staat te dringen en men verwenst de PTT, wanneer 't ging niet plakken wil als men er te lang aan heeft gelikt. Men realiseert zich nauwelijks nog dat zo'n gewone postzegel 'n soort opdracht- formulier-in-miniatuur is, waarmee men mensen over geheel de wereld aan het werk kan zetten, of een soort vrijgelei de, die de meest intieme gedachten of uitermate belangrijke boodschappen over de ganse wereld begeleidt. En men heeft daarmee gelijk, want het zou on doenlijk zijn in deze voortvarende tijd alle praktische verworvenheden te gaan overdenken. Men kan ze 't best gedach- tenloos gebruiken, zoals men het de ge woonste zaak van de wereld vindt een telefoon te grijpen om daarmee verbin ding te krijgen met wie weet welk afge legen oord. Evenwel is er onlangs een postzegel zijn tocht over de wereld begonnen, die iets meer dan zomaar een postzegel, dan zomaar een beter soort plakplaatje-dat- men-op-brieven-plakt, is. Dit jaar wordt in vele landen het feit herdacht, dat een van de grootste schilders die de wereld ooit heeft gekend, Rembrandt Harmens- zoon van Rijn, driehonderd vijftig jaar geleden in Nederland werd geboren. Ter gelegenheid van dit gedenkwaardige feit zullen in vele landen en heel in het bijzonder in ons land tentoonstellingen worden gehouden en plechtige bijeen komsten, tijdens welke vele prominen ten hun visie op het werk van Rem brandt ten beste zullen geven. In dit jaar ook zijn in ons land „Rembrandt- zegels" uitgegeven, met als beeltenis details van etsen van Rembrandt. Wel licht zullen deze uitermate fraaie zegels ook in de toekomst als de „Rembrandt- zegels" bekend blijven, maar hun eigen lijke naam is gewoon „Zomerzegels '56". Zomerzegels worden de laatste twin tig jaar, met een korte onderbreking tij dens de oorlog, elke zomer uitgegeven en elk jaar heeft de P.T.T. getracht de beeltenis van die zegels te inspireren op voor ons land gedenkwaardige personen of zaken, zoals zeehelden, historische gebouwen, belangrijke dichters, en dit jaar dus Rembrandt. Boven de frankeer- waarde van de zomerzegels wordt een klein bedrag geheven, dat ten goede komt aan een groot aantal instellingen op het gebied van het maatschappelijk werk, de volksgezondheid en de cultuur, die daardoor mede in staat worden ge steld hun heilzaam werk te verrichten. Door de beeltenis en door het charita tieve element zijn de Rembrandt-zomer- zegels meer dan gewone postzegels en zijn zij meer dan gewone aandacht waard. Van de opbrengst van de zomerzegels wordt elk jaar 25 procent onder de pro vincies verdeeld en over de besteding van dat bedrag wordt door de Commis sarissen van de Koningin advies uitge bracht. Het resterende deel gaat o.m. naar het Erefonds voor oudnwerpleeg- sters, het Nationaal fonds voor bijzon dere noden, het Koningin Julianafonds, het Fonds oud-huisbezoeksters in dienst van de t.b.c.-bestrijding, de verpieeg- fondsen van de Koninklijke Nederlandse Centrale vereniging tot bestrijding van de tuberculose, het Prinses Irenefonds, de Stichting „Aktie voor het asthmati- sche kind", de kath. Stichting voor het asthmatische kind, de Centrale vereni ging voor gebrekkigenzorg, de Stich ting „Methoden Bugnet", het Prins Bernhardfonds, het Voorzieningsfonds voor kunstenaars, het Ondersteunings fonds der vereniging van letterkundi gen, het Steuncomité voor beeldende kunstenaren en het Nederlands Kunst verbond. Een indrukwekkende lijst en wie de instellingen beziet kan gemakke lijk tot de overtuiging komen van het belang van de zomerzegels. Wie kent niet de nood onder de oud-verpleegsters, van de t.b.c.-patienten, van de asthma- lijdertjes en van vele goede kunstenaars die door ziekte of welke omstandigheden dan ook hun vak niet meer kunnen uit oefenen. Daarom is het goed, dat iedere Neder lander in de komende maanden bij het VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD VOORJAARS-VARIATIES. Wanneer enige tijd dezelfde groentPolt* soorten op tafel zullen verschijnen, wi len we ze wel eens op verschillende miBurg nieren klaarmaken. Gaat bloemkool Ves melksaus, kaassaus, of tomatensaus verben velen en hebben we een vorige keer 4agm bloemkool alleen met gesmolten bob opgediend, dan maken we er nu eens et groenteschotel met gehakt van. Vans Ook de combinatie van groenten rasngaa vlees-, vis. of eiergerechten kiezen \unp, steeds anders. Bij een spinaziestamppaan, van rauwe of gekookte spinazie is een gü bakken ei of een carbonaatje heel smr 0 kelijk; we kunnen ook kaas, witte bone of zoals in onderstaand recept gtONT kookt vlees er door gebruiken. |aN Tot slot een recept voor een rauvjBurg groentesla. Eet U hier eens gebakke?en^e Bloemkool met gehakt. a he 1 middelmatig grote bloemkool, 2Clggp gr. gemengd gehakt, 2 besehuite|f se, of sneetjes oud brood zonder kors|rcee] zout, foelie of nootmuskaat (kerri«ar v poeder), boter of margarine. gezv Het gehakt pittig aanmaken met geh bii kruimelde beschuit of geweekt broo? bij zout, foelie of noosmuskaat en desgejjolt wenst kerriepoeder. Van het gehakt kle: ne balletjes vormen. De bloemkoo opzetten met weinig kokend water me! wat zout (en een stukje foelie) en gaa! koken in ongeveer 20 minuten. De laatst 10 minuten de gehaktballetjes meekokeD__ In een koekepan boter of margarine lichtf" bruin laten worden en de groente ermefT bedekken. Stamppot van aardappelen, rauwe spinazie en poulet. 200 gr. runder- of varkenspoulet; 1 y2 kg. aardappelen, y2 kg. spina- V( zie, boter of margarine, zout, peperOnla laurierblad, melk. Het vlees (zo nodig klein snijden ener opzetten met ruim kokend water m. zou!6111^ en een laurierblad. Het vlees zachtjere w gaar koken in 1 a 23/2 uur. Een deel vai°te 't kooknat afgieten, zodat een bodempjeeen water in de pan achterblijft. Het laurier3111-0' blad verwijderen. De aardappelen schil-6^ c len en bij 't vlees voegen. De aardappe-3 het len vlug aan de kook brengen en gaai^e koken. De spinazie een paar maal was. .e^ sen, goed laten uitlekken en zeer fijiJ snijden. De aardappelen stampen en wat wei bouillon of melk toevoegen om de pureJe w smeuïg te maken. De spinazie erdoor roei ^er ren en de stamppot op smaak afmaken3™®1 met boter of marmarine en zo nodigtnp zout. Het gerecht goed heet opdienen.^ Desgewenst tafelzuur of zoetzuur erbifkku geven. ar. v .cht Sla van andijvie, wortel of radiis lwen J B30I Ongeveer 250 gr. andijvie, 150 graeste wortelen, een bosje radijs, olie, azijn,narc suiker, zout, zo mogelijk peterselie.ze g De groenten schoonmaken en wassen£eve De andijvie goed laten uitlekken en zeerna fijn snijden. De worteltjes en de radijs in11 dunne plakjes snijden of schaven. Alle11^0 groenten dooreenmengen. Van olie, azijn,®0!1 suiker en zout een saus maken. De groen-- 1 ten er door scheppen en de sla na enkele® m' minuten op smaak afmaken. De sla gar-2e neren met fijngesneden peterselie. !,er het Het kopen van de onontbeerlijke postzegelsE.R. zich even realiseert wat hij doet. Danublei koopt hij namelijk een zomerzegel. BijOu die fraaie Rembrandtzegel kan hij eenn aa prentbriefkaart kopen, waarop de hele.uite ets staat afgedrukt, waaruit voor de£§er postzegels een detail is genomen. Dezeteinc zogenaamde maximumkaarten zullen bijn §e verzamelaars veel aftrek vinden, maarlor vormen daarnaast een fraai bezit, ookn re voor gewone stervelingen. ®ien doer De Zomerzegels zijn verkrijgbaar bij*P Mevr. G. H. A. Weijl-Goldstcin, h' mpe: Dorpsstraat C5,a zc en indien voorradig ten kantore van tiering P.T.T. alhier. jjdeli

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2