ten Have s ter Jgië° Nederland. Vandaag eens geen aardappelen Een verrassing voor Moeder: koffie vers gebrand VAN HET BINNENHOF zeboff eer (2 vullfi** de 1 elii# i nag y[ei de koude Paasdagen trokken duizenden naar de Keukenhofwaar zij v00r' in de grote bloemkassen konden genieten van de bloemenkleurenpracht. njss! c& Voorbeschouwing ons aangeboden Spoidoor de heer H. W. H. Herberts, sel öOU(j_voorzitter van de Keuzecom- wegemissie van de K.N.V.B. rijss', rschit de fraaie overwinning .van het jk, «lands elftal op de wereldkam- ïweeen in Düsseldorf is het vertrouwen er dm glorieus reveil van Oranje bij rdag volkomen teruggekeerd. Zozeer juni dat men in ons land bepaald al timistisch is over een gunstig re- i-afdt van de volgende interland-ont- ks Bing, n.l. die welke a.s. zondag op onrogramma staat, ens ivoor mij heb me over het fraaie Javs in Düsseldorf bijzonder verheugd, ico, hlleen om de uitslag, maar vooral ECalrom de wijze, waarop deze over- it Bang aan een altijd toch zeer sterke Bleipartij werd afgedwongen. Dit nu ideret mij immers de grote dagen van •einrir in herinnering, toen het Neder- elftal het ook presteerde wed- ïschién tot een gunstig einde te bren- n H.die qua vergelijkende kracht en Javlijkheden eigenlijk verlies hadden skenin zijn, maar in zulke wedstrijden en de Oranjespelers zich geen bal >lgt i'an reputaties en vochten zij zich meer dan gewone overgave naar Ftotteerwinning. Door de zegepraal in Krilldorf is er m.i. weer aansluiting lat verleden gemaakt; voor de zo- J. ;e keer hebben geestdrift en wils- lakke't het gewonnen van grauwe theo- wellicht zelfs ook van wat meer P. v.ische vaardigheid. Theoretisch [aakgzicht en technische bekwaamhe- ijn uit de aard der zaak noodzake-, lijk; jvanneer men in interland voetbal": mst&rachten moet meten, maar men-! iigenschappcn, teamspirit en aan- reidiJgsvermogen vormen inderdaad zwabok scherpe wapens, die voor elke eilijkpartij onaangename verrassingen sel z?n opleveren. den lDüsseldorfse wedstrijd zal aan de e ja^-commissie bovendien wat an- „en (hebben geleerd, n.l. dat men nu omgPen ploeg beschikt, waarvan zon- ar 0(neer de grote kern gehandhaafd ir ve)lijven. Ook dat geeft aanleiding m ?n parallel met hq,t verleden. r'jt 'jjt vroeger bestond een succesvol 1 me^anc^s geruime tijd uit een xeme ^ern van sPelers- Doorgaans be laad de vraag of er moest worden ver- s ';d zich om een of twee plaatsen. Vjloor werd de goede geest in het a(n bevorderd en kwam er evenwicht rtcönploeg' de Belgen liep niet alles op in e,jes. De Belgische Keuze-commissie ®sde laatste tijd nog al wat teleur- 1S °igen moeten incasseren. Dit heeft ïvolg gehad, dat men op de spil- Carré is gaan vervangen door de gspeler Van Kerckhoven. Carré is "lang 'n sterk punt in de Belgische diging geweest, maar de laatste Neiel hij toch terug en vermoedelijk hiejn vervanging aan het Rode Dui- Bonteam van zondag een solidere de ug o| bezorgen. Er is de laatste jaren vr. lize zuiderburen een zekere nei- :d ggeweest om aan de wedstrijden bond; Nederland grote winstkansen toe ïn eönen overigens niet zonder re- /andaag zullen de Belgen, na hun igekdaag tegen ons in Rotterdam, na xressoverwinning in dit seizoen tegen erslasrland en Saarland en vooral na tivitepzienbarende succes van Oi'anje elopesseldorf wel overtuigd zijn, dat dit kt eelands elftal zondag de hel van estaffe zal betreden met het verlangen le Didermaal aan het legioen van Ne- ïdse supporters een paar vreugde- Reiuren te schenken. :1 vejBelgen van hun kant zullen daar- i bativaarschijnlijk geïnspireerd worden de di pogen de Nederlanders de voet i Ge, te zetten. ore is het altijd geweest en. zo ver- 2ggiHen wij dat het nu ook zal gaan. I veonze allerbeste tijd, toen we een •nlang ongeslagen bleven, hadden Mev; Belgen met 80 in Amsterdam niot, maar in de returnwedstrijd in "d gerpen waren we wat blij, dat we de Rode Duivels een gelijk spel ;rbann kunnen afdwingen. Altijd zit er or eewedstrij denreeks tussen België en ;land naast een sfeer van blij- bracjj vriendschap toch ook dat tik- lursli denken aan een gezonde sportieve telijkche. zij i' geloven niet, dat voorlopig voor deli&n technische suprematie tussen de allijnen bereikbaar zal zijn. Dat zal nog wel enige jaren moeten duren, maar wel hebben wij wederom met an dere speleigenschappen middelen ter be schikking om ook tegen technisch ster kere tegenstanders goede resultaten te behalen. We denken bijv. aan schot vaardigheid, aan snelheid van handelen, activiteit en een gezond opportunisme. Kan het elftal deze eigenschappen zon dag ontplooien, dan zal het krachtver- schil niet groot zijn en is het mogelijk, dat ditmaal in Antwerpen een dikke streep zal worden gezet onder de reeks van negatieve resultaten, die hier in de achtereenvolgende jaren door Oranje ge- incasseerd moesten worden. liet wordt zondag m.i. een felle wed strijd met wisselende kansen. Ik hoop, dat echt Nederlands spel andermaal voor een plezierige zondagmiddag zal zorgen. Al zullen we dan de wedstrijd niet via de televisie kunnen zien, voor de radio hopen we met onze Oranjeploeg te mo gen meejuichen. H. W. H. HERBERTS. JAARFEEST HERV. MEISJES. VERENIGINGEN. Woensdagavond 4 april was 't gebouw „Irene" bijna geheel gevuld met dona teurs en verdere belangstellenden om samen het jaarfeest van de Meisjesclubs „Martha" en Jong Leven" en hun jon gere zusjes „Zonnestraal" en „Zonne straaltje" te vieren. De leiding van deze avond was in goede handen, n.l. van Mevr. Jalink, de presidente van „Jong Leven". Na dé openingsliturgie sprak ze een kort welkomstwoord namens de 4 clubs. Zoals gebruikelijk was er ook deze avond -het jaarverslag. Na dit overzicht van het afgelopen jaar kwamen 26 peu ters van „Zonnestraaltje" met het alfa bet van hun jeugdclub. „Gierige Bontje" was de titel van het blijspel, gespeeld door 8 meisjes van „Zonnestraal". Tussen de bedrijven door was er een korte sch.ets „Radiostoring". In de pauze werden loten verkocht, was er een tractatie en werd aan 3 huisvrou wen gevraagd enkele voorwerpen te ra den. Zij mochten door vragen te stellen te weten zien te komen wat de voorwer pen waren en mochten ze daarna als hun eigendom beschouwen. Na de pauze werd een spel opgevoerd in 3 bedrijven „In het herfstbos". Dit stuk werd op erg leuke wijze door de kleintjes naar voren gebracht. Het ap plaus was dan ook welverdiend! Door 2 meisjes van „Jong Leven" werd daarna de pantomime „Bij de tand arts" gespeeld. Na het uitloten van de prijzen en een dankwoord van mevr. Jalink werd deze geslaagde feestavond besloten met het lekespel „Simon de Visser". F. J. V. GEEN CONSULTATIEBUREAU Wegens verhindering van dokter Schofaers zal er dinsdag geen consul tatiebureau worden gehouden voor zui gelingen en kleuters. Officiële publicaties UITLOTING OBLIGATIELENING 1952 GROOT 60.000.—. Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat in een op 11 april a.s. te 9 uur v.m. te houden openbare vergadering van hun college zullen wor den uitgeloot: twee obligaties van de per 1 mei 1952 gesloten obligatieleening, oorspronkelijk groot 60.000. Holten, 5 april 1956. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook liet meest verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want het kan U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer. i VOORLICHTINGSBUREAU rV VAN OEN VOEDINGSRAAD De laatste tientallen jaren is 't ge bruik van rijst- en macaronischotels als volledige maaltijd toegenomen. De ge woonte om deze schotels te eten stamt, zoals U begrijpt, uit streken waar aard appelen niet of weinig worden ver bouwd. De rijst of de macaroni wordt er dikwijls gegeten met vlees, kaas, vis of eieren en met een vitamine C-rijke groente. In ons land moet de aardappel grotendeels voor de vitamine C-voorzie- ning zorgen; daarom is het geraden als regel aardappelen en niet dan bij uit zondering een hoofdschotel van rijst of macaroni te eten. Er bestaan honder den combinaties en even zo vele recep ten voor rijst- en macaronigerechten, zodat we het dus zeker niet alleen be hoeven te houden op de traditionele macaroni met ham en rijst met kerri en vlees. Een droogkokende rijst is voor een hoofdschotel het meest geschikt. Gort, en dan bij voorkeur een grove soort, is een goede afwisseling. Als groenten bij een rijst-, gort- of macaronischotel passen het best de fel gekleurde soorten en de groenten met niet al te flauwe smaak, zoals spinazie, gebakken uien, savoye- en groenekool, prei, erwten en snij- of sperciebonen. Ook een groentesla zorgt voor een fris- stevige begeleiding van de toch altijd wat melige macaroni, rijst of gort. U hebt natuurlijk al lang begrepen, dat de groente niet mag ontbreken in een dergelijk hoofdgerecht. Geeft U een macaronischelp of rijstschoteltje bij de koffietafel, dan is de aanwezigheid van groenten niet strikt noodzakelijk. Wilt U een macaroni- of rijstmaaltijd met een toetje besluiten, kies dan bij voorkeur geen al te zetmeelrijke ge rechten, zoals griesmeelpudding, ha vermoutpap, broodschotel of Jan-in-de- zak: een vruchtengerecht of gladde vla of yoghurt zullen het beter doen. Helemaal eens kunnen wij het niet zijn met een gang, uitsluitend bestaan de uit: macaroni met gehakt en tomaten saus; of uit: rijst met .eieren en kerrie saus; of uit: gort met stokvis en mosterd. We voelen meer voor: macaroni met gehakt en tomaten saus sla van andijvie of witlof; rijst met eieren es kerriesaus snijbonen of kropsla; gort met stokvis, gebraden uien en mosterd sla van geraspte wortel en kool. Andere mogelijkheden: gort met hachee van vlees, rode bieten; macaroni met soepgroenten erdoor en knakworst erbij; spaghetti met roerei en spinazie; rijst met ham, doperwten met wor teltjes gemengd; „bahmi" van macaroni met kool, prei en varkenspoulet. MEDEDELINGEN RIJKSLANDBOUW- V OOR LICHTINGSDIEN ST. •k Bestrijding van emelten. Wanneer het gras niet groeien wil of wanneer er doodgegane plekken in het perceel voorkomen, let dan o.a. ook eens op het voorkomen van emelten. Deze lar ven van de langpootmug kunnen soms enorme schade aanrichten. Door op en kele plaatsen de zode op te steken, of door een weinig benzine of petroleum uit te gieten, kunt U de beschadigers vin den. Ook op gescheurd grasland kan veel vernield worden door het wegvreten van de jonge plantjes van het gewas, dat er dit voorjaar op gezaaid is. Er zijn verschillende goede middelen voor de bestrijding van de emelten in de handel, waarvan Uw handelaar er waar- schnijlijk wel één of meer in voorraad heeft. Het verdient aanbeveling de be strijding uit te voeren in de namiddag, voorafgaande aan een niet te koude nacht (minimum temperaturen 6° C.). Wees voorzichtig met de giftigheid van de mid delen. Bestrijding ritnaalden. Het verdient aanbeveling om, indien de kans op het voorkomen van veel ritnaal den aanwezig is, het zaad van granen, mais en bieten te gaan behandelen met lindaan, aldrin of heptachloor. Vooral op gescheurd grasland is de kans op schade van deze ritnaalden meestal groot. De zaadbehandeling kan worden uitgevoerd in een droogontsmettingstrommel, een oude melkbus of iets dergelijks. Behan deld zaad moet bij voorkeur machinaal worden gezaaid, omdat bij breedwerpig zaaien teveel van het middel van het zaad kan wegstuiven. Kalkgïft bieten. Weet U dat de opkomst en eerste groei van bieten sterk verbeterd kan worden, wanneer over de geploegde voor en voor het zaaien van de bieten 500 a 1000 kg. kalk per ha. toegediend wordt? Stikstofbemesting zomergewassen. Aan de zomergewassen moet de stik stof geheel of voor het grootste gedeelte direct bij het zaaien gegeven worden. deze prachtige koffiezeef met plastic handvat voor di bijzonder lage prijs van 20e Maak gebruik van deze buitenkans: bij de winkelier die ten Have's vers gebrande koffie verkoopt krijgt U, zolang de voor raad strekt, een degelijke koffiezeef met plastic handvat voor de zeer lage prijs van 20 cent. Doe U voordeel: haal direct zo'n pak versgebrande koffie. VOETBAL Programma voor zondag: Luctor 2—Holten 1, 11 uur; Holten 2—SOS 2, 12 uur; Haarl. Boys 3—Holten 3, 12 uur. LOONSVERHOGING MAG PRIJS POLITIEK NIET BEÏNVLOEDEN. Minister Zijlstra heeft voor de laatste maal in deze parlementaire periode de be groting van Economische Zaken verdedigd. Het was in de Eerste Kamer, die er de laatste jaren geen Paasreces op nahoudt. De eerste x'edevoering van deze bewinds man, in de Tweede Kamer, was een huza renstukje, waarvoor iedere fractie haar be wondering uitsprak. En zo was het ook met deze laatste grote redevoering. Natuurlijk zijn er meningsverschillen over het gevoerde economisch beleid. Zo was er nu de socialistische afgevaardig de, de heer Kapteyn, die evenals zijn partij genoten in de Tweede Kamer,'de bewinds man verweet, dat de loonsverhoging te lang is uitgebleven. De P.v.d.A, heeft altijd op het standpunt gestaan dat er een loonsver hoging had moeten komen medio 1955. Mi nister Zijlstra was daartegen, omdat hij vreesde op dat moment de prijzen niet meer in de hand te kunnen houden. Hij hield in zijn redevoering vol, dat eerst nu het ogen blik is gekomen om de lonen te vex-hogen. Maar toch zal zoveel mogelijk moeten wor den getracht de px'ijzen niet te laten stij gen. Daarom is de jongste loonbeslissing van de regeling van zo groot gewicht ge weest. De bedrijfstakken die de lonen met meer dan drie procent kuixnen laten stijgen tot een maximum van zes procent mogen deze loonsverhoging niet in de prij zen doorbex'ekenen. Slechts loonsverhogin gen tot 3 mogen worden doorberekend. Dat is uiteraard gedaan om ook de arbei- ders in de minder florerende bedrijfstak ken in de gestegen welvaart te laten delen. Zo raakt ongetwijfeld de landbouw enigszins achterop. In deze be drijfstak merkt men niet veel van de wel- vaax't, waarover iedereen spreekt. Maar toch woi'dt het nu in de landbouw mogelijk de lonen met drie procent te vei'hogen, omdat de landbouwpx'ijzen mogen stijgen. Het grote voordeel van deze regerings beslissing is, dat de loonsverhogingen gelei delijk worden ingevoerd en dat zij in ver schillende bedrijfstakken niet even groot zullen zijn. Daardoor kan het prijsbeleid beter in de hand worden gehouden. Het be hoeft geen betoog dat het voeren van een actieve prijspolitiek door de jongste loon- beslissingen moeilijker, doch ook noodzake lijker dan ooit is. Daarom was het geen wonder, dat alle fracties in de Eerste Kamer vroegen of door het nieuwe loonbeleid geen doodsteek is toegebracht aan de prijsstabilisatiepolitiek. Minister Zijlstra verklaarde ronduit nog steeds de verantwoordelijkheid voor deze prijspolitiek te willen blijven dragen. On danks de loonsverhogingen is dit een zaak die waard is te worden geprobeerd. Als wij er werkelijk in slagen, aldus de bewinds man, ook in 1956 de prijzen in de hand te houden, dan zal er iets groots zijn verricht. Dan is er een werkelijke loonsverhoging tot stand gekomen, zonder dat de prijzgen met hetzelfde percentage zijn gestegen. Dan zijn de lonen tenminste niet gestegen ten koste van de vei'geten groepen. Minister Zijlsti'a vond ook de winstdeling een aantrekkelijk middel om de arbeiders te laten pi'ofiteren in de welvaart, maai' dit middel zal nooit in de plaats van de nor male loonvorming moeten komen. Zeer verheugd was de bewindsman van Economische Zaken dat ook de socialistische fractie nu volledig achter het prijsbeleid staat. Zolang er geen loonsverhoging werd gegeven, was dit niet het geval. De heer Kapteyn vex'klaarde nu de politiek van de minister te zullen steunen. „Alle steun is mij welkom", aldus de minister, die er de laatste maanden van overtuigd was, dat on danks alle tegenstrijdige geluiden, de cx'itiek tegen dit prijsbeleid zou verstonxmen, zo dra de loonbeslissing was gevallen. Terugblik. Het was begrijpelijk dat minister Zijlstra in deze laatste parlementaire redevoering er behoefte aan had een terugblik te wer pen op de afgelopen vier jaar. Hij noemde het economisch beeld van Nedexdand een beeld van „fleur en zonneschijn". Het zijn jaren van voorspoed geweest. De nationale middelen zijn per jaar met niet minder dan anderhalf miljard gulden gestegen. In to taal dus met 6 miljard. Dit is een expansie proces, zoals in ons land nog nooit is waax-- genomen. Deze zes miljard gulden werden voor 20 besteed door de overheid, 35 werd geïnvesteerd en 45 werd besteed aan vei'hoging van de consumptie. De Nederlandse economie zit nog steeds in de spanning tussen vraag en aanbod. Ons bedrijfsleven kan minder aanbieden dan binnenland en buitenland vragen. Minister Zijlstra heeft het reeds eerder over dit moei lijke vx-aagstuk gehad. Destijds zijn er maatregelen op beperkte schaal afgekon digd, om de liquiditeit enigszins te „ver krappen". Nu zeide de bewindsman dat be perking van de bestedingen noodzakelijk zal zijn. Veel wilde hij daar niet over zeg gen, omdat minister v. d. Kieft de desbe treffende maatregelen moet afkondigen. Wel zeide de minister, dat een drastische bepei'king van de binnenlandse bestedingen niet nodig zal zijn, nu het buitenland ten aarxzien van onze export beperkende maat regelen treft, hetgeen blijkt uit de vermin deringen van het overschot op onze be talingsbalans. Wordt Nederland verdedigd? De bewindsman van Oorlog en Marine, minister Staf, heeft Woensdag nogmaals verklaard, dat wij meer geld voor onze de fensie moeten uitgeven, als wij tenminste bereid zijn onze huidige defensie-inmenging te handhaven. Lonen, prijzen en nationaal inkomen stijgen jaarlijks, maar het defen sieplafond blijft op hetzelfde peil, zo zeide hij. Wat we in 1950 konden doen met 1 mil jard gulden kost nu f 1300 miljoen. Dit vraagstuk zal ongetwijfeld een rol gaan spe len bij de komende Kabinetsfoxmatie. Dan moet worden uitgemaakt of het sociaal-eco nomisch verantwoord is jaaxiijks een nog gx'oter bedrag voor de defensie uit te trek ken. Tijdens dit debat over de begi'oting van Oox-log exx Marine is uitvoerig gesproken over de Nationale Reserve. De heer De Dreu (soc.) ging het vex'st: hij wilde de Nationale Reserve maar opheffen. Dit in stituut was naar zijn mening volkomen mis lukt. Zover was minister Staf nog niet. Hij wilde de zaak nog even aanzien. Er zal in ieder geval een oplossing moeten wor den gevonden, waax'bij rekening wordt ge houden met wat de vrijwilligers hebben ge daan. De grote moeilijkheid is dat er niet voldoende vrijwilligers zijn. Daardoor kan het noodzakelijk woi'den dat, als de nood aan de man komt, deze vrijwilligers moeten worden vervangen door echte militaire een heden. Namens de regering heeft minister Staf de gedachte van gedemilitairiseerde zönes afgewezen. Deze zones zijn voor de rege ring onaanvaax'dbaar als daarachter een vol- bewapende krijgsmacht aanwezig blijft. Trouwens, hij vond dat men vooi'zichtig moet zijn met het aanheffen van de ontwa- pexxingsleuze. De regering wil een werke lijk verantwoorde ontwapening, met een be hoorlijke controle. Maar zolang dit 'denk beeld woi'dt afgewezen moeten wij onze defensie op peil houden. Verscheidene afgevaardigden hebben gro te critiek geuit op een vex-klaring van Ge- nex'aal Ginxenther tegenover een Duitse journalist, dat bij een eventuele aanval West-Duitsland en 'n groot deel van Frank rijk (dus ook Nederland) zouden worden prijsgegeven, waarna men tot de aanval zou overgaan. Zolang er geen Duitse troe pen zijn kan niet ons gehele grondgebied wox'den verdedigd. De Rijn-IJssellinie is de eerste verdedigingsgordel. Minister Staf noemde de uitlating van generaal Gruen- ther, de Navo-opperbevelhebber in Europa, een hoogst belangrijke kwestie en alleronge- lukkigst. Maar de bewindsman wees er op, dat de opei'atieplannen door de Navoraad wox'den opgesteld. Minister Staf heeft vex-- leden week die plannen nog gezien. Maar zij waren heel anders dan generaal Gruen- ther heeft verklaard. VEILIG VERKEER. Het verzuim om bij verandering van richting tijdig en duidelijk een teken te geven kan tot ernstige ongelukken aan leiding geven. De cijfers van de onge vallenstatistiek zijn voor het rijverkeer dan ook een teken aan de wandl

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 3