i' Holtense bakkers stichten centrale bakkerij ftflj IIS£ Simavi-collecte Industrievestiging n 1 g|i| JE i a •?J rrfst- - s 1 ikL n aal Bgaj .o kalm: - [■i i W -t Tte, Modern gebouw aan de Industrie straat. Zeven Holtense bakkerspatroons heb ben besloten een centrale bakkerij te stichten en hun eigen bakkerijen op te heffen om daardoor voordeliger te kun- werken. Niet alle bakkers zullen aan deze be- drijfssanering meewerken, hoewel zij daartoe wel zijn uitgenodigd. Het bedrijf zal door de patroons zelf worden beheerd, die daarin voor het merendeel ook hun dagelijkse arbeid zullen vinden. Het is een publiek geheim, dat een aantal bakkers in onze plaats al en kele jaren bezig was om, door onder linge samenwerking, te komen tot een meer rationele en economische bedrijf- voering. Het is moeilijk om geschoold personeel te krijgen, want jonge men sen willen geen bakker meer worden en ook de bezorging kost in een uitge strekt landelijk gebied als onze ge meente ook al weer wegens gebrek aan personeel veel hoofdbrekens. Bovendien worden door dê Keurings dienst van Waren hoge eisen gesteld aan de inrichting van de brood- en banket bakkerijen, waardoor verschillende' bakkerspatroons zich voor de noodzaak zien gesteld om belangrijke investe ringen te doen in hun bedrijf, dat daar mede dan nog maar ten dele tot een modern en goed geoutilleerd bedrijf kan worden ingericht. Tenslotte trekt bijna iedere bakker met zijn fiets of auto door hetzelfde gebied, waar ook z'n concurrent of col lega eën aantal klanten heeft te bedie nen. Dat dit 'n zeer onvoordelige werk wijze is, heeft men al lang begrepen en de sanering van de melkbezorging in tal van gemeenten is er het bewijs van, dat men tot veel doelmatiger me thoden kan komen. Sanering van het bakkersbedrijf lag ln de rede, maar een dergelijke maat regel wordt maar niet zo gemakkelijk genomen door mensen, die gewend zijn hun eigen bedrijf te bezitten en te be heren. Bovendien eist ook een derge lijke stap belangrijke kapitaalsinves teringen. Bijna drie jaar heeft men met elkan der gesproken en zich door deskundi gen laten voorlichten. Ongeveer 'n jaar geleden hebben die besprekingen tot meer omlijnde plannen geleid en thans is het zover, dat zeven bakkerspatroons tot stichting van een gezamenlijke centrale bakkerij zullen overgaan. Het zijn in alphabetische volgorde de heren W. Beldman, T. Koopman, B. J. Slotman, J. A. Slotman, H. Smit, H. Tuller en Fa. Gebr. Wansink. Onze plaatsgenoot, de heer L. C. van de Bovenkamp, heeft voor deze combi natie, daarbij geadviseerd door de Bak- kersschool Wageningen, de Keurings dienst van Waren te Enschede en de Bakkerijstichting te Rotterdam, een ge bouw ontworpen, dat met tal van ma chines tot een hypermoderne brood- en banketbakkerij zal worden ingericht. I Deze bakkerij zal komen te staan aan de westelijke zijde van de Industrie straat, naast het bedrijfsgebouw van 't GEB, dat thans in aanbouw is. Gelei delijk zullen de bestaande bakkerijen in het centrale bedrijf overgaan. In het gebouw zijn geprojecteerd 'n inrij- en inschietoven, terwijl ruimte is uitgespaard voor een derde oven. Het zal verder bestaan uit een brood bakkerij, een banketbakkerij, 'n meel- berging, een b:oodmagazijn, garage, in- pakruimte, emballage-afdeling. Voorts komt er een schaftlokaal met douche cellen en toiletten. De aanbesteding wacht op rijksgoedkeuring. De bereiding van het brood geschiedt geheel machinaal, zodat men nergens meer met de handen aan behoeft te komen. Door een machine wordt het deeg gedraaid, daarna komt het in de afweeg- en in de opbolmachine, het passeert de bollenrijskast, waarin het elke twee minuten wordt gekeerd om ongeveer in 'n half uur via de opmaak- machine in de busjes terecht te ko men. Per half uur worden 200 broden afgeleverd. Gebak en banket worden in een af zonderlijke bakkerij vervaardigd. De bezorging in het dorp geschiedt met bakfietsen; voor de bediening van de buurtschappen zullen drïe auto's worden aangeschaft. De kosten van het gebouw en de in richting worden geschat op anderhalve ton. Aan het hoofd van het bedrijf, waar in elke patroon of een zijner bedien den werkzaam kan zijn, komt een chef te staan, die als all-round vakman met de leiding van het bedrijf zal zijn be last. Men is bij de opstelling van de plan nen niet over één nacht ijs gegaan. Zij zijn van alle kanten besproken, ter wijl men tal van bakkerijen en machi nes heeft bekeken, alsorens tot deze grote stap over te gaan. Belangrijke voorlichting is daarbij gegeven door de stichting ..Bakkerijbelangen" te Nij- kerk. Wat men zich, behouden de persoon lijke belangen, voor ogen stelt, is de aflevering van eerste kwaliteit produk- ten. Het bedrijf, dat hierboven in beeld gebracht is, zal de naam dragen van Centrale bakkerij „De Halm". In de week van 9 tot 14 april wordt hier ter plaatse de jaarlijkse SIMAVI- inzameling gehouden. Wij allen, die hier in de koudere luchtstreken wonen en, wat gezond- hiedszorg betreft, in zo'n bevoorrecht land, kunnen ons moeilijk een denk beeld vormen van het leed en lijden der tropenbewoners. SIMAVI wordt echter bijna dagelijks door berichten van doktoren en ver pleegsters, met dit schrijnende leed ge confronteerd. Nederlandse artsen trek ken er nog steeds op uit om de medi sche nood te helpen lenigen. Zij zetten, üi de geest van Prof. Albert Schweit- ter, hun gehele persoon voor de lijden de mensheid in. Laten wij, mét SIMAVI, al onze krachten inspannen om deze weldoe ners der mensheid, die in vaak zo moei lijke omstandigheden arbeiden, 't barm- hartigheidswerk mogelijk te maken. Dit jaar luidt SIMAVI o.a. de klok voor een melaatseninrichting op Nw.- Guinea, waar lijders aan deze gevrees de ziekte liefderijk worden opgenomen. Geeft naar Uw vermogen bij de ko mende SIMAVI-colleete! Het SIMAVI-comité: A. OOSTINDIE J. W. NAGELHOUT-KLIJZING J. RIETBERG-v. LINDENBERG A. GERRITSMA-v. d. LEY. JAARVERGADERING ARJOS. In gebouw „Rehoboth" vond de jaar vergadering plaats van de Anti-revolutio- naire Jongeren Studieclub onder leiding van de heer F. Stam. Na de vergadering met gebed en Schriftlezing te hebben ge opend, overzag de voorzitter in het kort de politieke ontwikkeling na de oorlog. Hij constateerde een toenemende ingewikkeld heid der politieke vraagstukken. Hierte genover valt de houding der politieke jongerenorganisatie te bepalen. De ARJOS voert niet de pretentie een college van deskundigen te vormen. Dit is nóch mogelijk, nóch wenselijk. Zij streeft er naar de jongeren inzicht te geven in de grote vragen van het staatkundig beleid. Belangstelling en liefde voor de chris telijke beginselen zijn de enige vereisten, die aan de leden worden gesleld. Dat deze beginselen een richtsnoer bie den bij actuele politieke vraagstukken, werd aangetoond door de heer B. Brink man, in zijn zijn inleidng. De Bijbel vormt geen handboek voor de politiek, doch met haar uitspraken over staat, maatschappij en sociale verhoudingen biedt zij een fundament, dat door geen ander kan worden vervangen. Tevoren had mej. D. Hazewinkel, se cretaresse van de club, in een geestig gesteld jaarverslag de „lotgevallen" van de club gememoreerd. Het feestelijk programma na de pauze viel blijkens de reacties der aanwezigen, wel zeer in de smaak. Al te spoedig was het uur van scheiden aangebroken. Namens oud-leden en A.R.-kiesvereni ging werd nog het woord gevoerd dooi de heren H. Beltman en W. Rietberg. JAARVERGADERING CONTROLE VERENIGING „HOLTEN e.o." Gemiddelde productie per koe kan nog belangrijk worden op gevoerd. In de Vrijdagavond in het Stationskof fiehuis van de heer M. Kalfsterman ge houden jaarvergadering van de Controle vereniging „Holten en omstreken" is bij de behandeling van het uitvoerig jaar verslag nog eens weer duidelijk gebleken, dat op tal van landbouwbedrijven de productie per koe belangrijk kan worden opgevoerd, waardoor een grotere renda biliteit kan worden verkregen. In het ver slag wordt er op gewezen, dat de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst gaarne be reid is de veehouders de behulpzame hand te bieden bij de samenstelling van verantwoorde voederrantsoenen die de productie kunnen opvoeren. In deze vergadering werd, na een kort openingswoord van de voorzitter de heer J. G. Holterman, door de penningmees ter, de heer P. Dijkstra het finantieel verslag uitgebracht, waaraan wij ontle nen, dat de inkomsten f 23.835.65 en de uitgaven f 25.126.97 bedroegen, zodat het boekjaar werd afgesloten met een na delig saldo van f 1.341,27. De kascommissie bestaande uit de he ren D. J. Bronsvoort eri B. Veltkamp had den de boekhouding keurig in orde be vonden, zodat de heer Dijkstra, onder dankzegging voor zijij accuraat beheer, decharge werd verleend. De nieuwe kascommissie zal zijn sa mengesteld uit de heren B. Veltkamp en G. Bekman. Bij de bestuursverkiezing was de heer H. W. Veneklaas, die periodiek aftrad, reglementair niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer F. W. W. H. Bekkernens. De voorzitter bracht het aftredende be stuurslid dank voor zijn arbeid in het belang der vereniging verlicht. BELANGRIJKE CIJFERS Hierna werd aan de leden een gesten cild en keurig verzorgd jaarverslag uit gereikt, waarin o.m. dë productie-cijfers over het tijdvak 1 Juli 1954—30 Juni 1955 zijn opgenomen. Het verslag werd mondeling toegelicht door de controleur, de heer J. W. Jansen. Het maakt er o.m. melding van, dat de gemiddelde melkopbrengsten ongeveer gelijk zijn aan het vorige jaar. Het vet gehalte was iets lager, hetgeen-zijn oor zaak vond in de slechte hooi van de zo mer van 1954, dat gevoederd werd in de stalperiode 1954—1955. Omtrent de verenigingsaangelegenhe den zegt het verslag, dat het ledental 274 bedroeg met 2471 gecontroleerde koeien. Van deze leden zijn er 70 lid van het N.R.S. met 221 M.R.IJ. en 140 zwart bonte ingeschreven koeien. De vereniging heeft 2 controleurs en 17 monsternemers in dienst. Een der monsternemers is halve dagen behulp zaam bij de administratie. In het verslag wordt een gemiddelde opbrengst getrokken voor de roodbonte en zwartbonte afdeling van 2-jarige tot 5-jarige en oudere koeien. Roodbont: 1409 koeien gemiddeld 4039 kg. melk (1954 4075) 3.49% vet (3.51% in 1954) kg. vet 141 (1954: 143) aantal dagen 305 (312). Zwartbont: 408 koeien 4031 kg. melk (4001), 3.74% vet (3.75) kg. vet 151 (150) aantal dagen 303 (305). Gemiddelde van beide veeslagen: 1817 koeien 4037 kg. melk (4057) 3.54% vet (3.55%) 306 dagen (311). In totaal werden 2131 lijsten berekend. Hiervan kwamen 1817 lijsten voor de ge middelde opbrengsten in aanmerking, 206 dieren had een aantal melkdagen boven 360 en 108 dieren bleven beneden de 260 melkdagen. Uit het overzicht omtrent het vetge halte blijkt onder meer, dat 77 dieren of 3.74% een vetgehalte produceerden beneden 3% en dat 26 dieren of 1.26% een vetgehalte liet noteren dat 4.30% en hoger lag. Het grootst aantal dieren n.l. 268 of 13% noteerde een vetgehalte van 3.50%. Uit het overzicht van de gemiddelde productie van alle gecontroleerde bedrij ven blijkt o.m. dat de eerste 100 koeien een gemiddelde melkvetopbrengst had den van 181 kg. en de laatste 100 koeien een opbrengst van 111 kg. De eerste 100 hebben dus 70 kg. vet meer geproduceerd dan de laatste 100. Dit betekent een meerdere geldelijke opbrengst van f 440 per koe of op een bedrijf van 8 koeien f 3520. Het is haast onbegrijpelijk, zo wordt in NIEUW UITBREIDINGSPLAN VOOR DE HOLTERBERG. Vanaf 19 maart ligt gedurende vier weken op het gemeentehuis ter inzage een nieuw uitbreidingsplan voor de Hol- terberg en omgeving. Het is ontworpen door de planoloog Ir. Rentjes te Hen gelo. Dit nieuwe plan in onderdelen geeft in tal van opzichten een aanmerkelijke ver ruiming van de bebouwingsmogelijkheden van de Holterberg. De oorspronkelijk voor verschillende terreinen gestelde eis van 25 H.A. voor de bouw van een land huis is komen te vervallen. Deze eis is in de meeste gevallen teruggebracht tot ten hoogste 1 HA. Wil het plan echter enig effect sorte ren, dan zal de mogelijkheid moeten wor den geschapen om van de huidige grond eigenaren bouwterreinen aan te kopen en dat zal zonder onteigening, naar wij vrezen, nog niet zo gemakkelijk gaan. Wij laten hieronder enige bijzonderhe den volgen omtrent de ontstane moge lijkheden. Op het driehoekig terrein waar vroe ger het kampeergebouw gestaan heeft, is een zestal eensgezinswoningen gepro jecteerd enkele of dubbele woningen met een inhoud variërende van 230 375 M3. Langs de Motieweg en de terreinen aan de oostzijde begrensd door de Raal- trweg en aan de westzijde door Blik- kertsweg, zijn landhuizen A geprojec teerd binnen een bepaalde bebouwings- strook, waarbij de minimum oppervlakte van het terrein 1 H.A. moet zijn (vroe ger 25 H.A.) en de minimum klassifica- tie-inhoud van het landhuis 450 m3. Op het terrein, aan de oostzijde omslo ten door de Blikkertsweg, ten noorden door de Autoweg en ten westen door de Hellendoornseweg, kunnen landhuizen B verrijzen, binnen een op de kaart aange geven bebouwingsstrook. Hier is de mi nimum-oppervlakte van het terrein be paald op 4000 M. (vroeger 1 H.A.) en de inhoud van het gebouw op 375 m3. Aan de voet van de berg, tussen Jeur- linksweg-Raalterweg en Oude Diepen- veenseweg, is een 'terrein geprojecteerd voor landhuizen C. Hier is een perceels breedte vereist van 30 m. en de inhoud van het gebouw is bepaald op 375 m3. Verder zijn enkele recreatieterreinen ontworpen, o.a. aan de Oude Nijverdal- seweg en de Molenbelterweg, terwijl te genover Hotel „Hoog Holten" en „De Oldehove" bungalows zullen mogen ver rijzen met een min. inhoud van 350 m3. en 'n terreinbreedte van tenminste 50 m. Het plan voorziet tevens in de vor ming van een bouwkern aan de westzijde van het z.g. rode dorp (Burg. van der Borchstraat), waar pl.m. 30 woningen kunnen verrijzen. Voor sportterreinen is een vergroting van het Sportdal gecreëerd in noord-oos telijke richting. Nevens de uitvoerige kaart liggen de bebouwingsvoorschriften ter visie. Verloting Prot. Kleuterschool De trekking der verloting van de Prot. Kleuterschool is uitgesteld tot woensdag, 28 april, omdat op deze datum in „Irene" een kleine bazar zal worden georgani seerd. het verslag gezegd, dat verschillende le den koeien met een onvoldoende produc tie jaar op jaar maar op hun bedrijf la ten, terwijl dieren met een goede pro ductie toch wel te koop zijn. Bij de zwartbonten zijn ook plaatselijk dieren met een goede productie te koop, terwijl bij de roodbonten het aanbod ge leidelijk groter wordt. Ook de verzorging laat op verschil lende bedrijven nog wel te wensen over. Bij de overgang van de stal naar de wei ziet men de productie op verschillende bedrijven met een sprong naar boven gaan. Hieruit blijkt wel, dat de verzor ging op stal niet goed is geweest. De R.L.V.D. wil, zoals in de aanhef gezegd, hier gaarne behulpzaam zijn. In het verslag zijn enkele gegevens op genomen uit het rapport „Keuring af stammelingen stieren 1955" daarin wor den belangrijke dingen medegedeeld om trent de stieren der Coöp. K.I. vereniging „Zuid-west Overijssel". Van „Nero" (12871 R.P.S.) wordt o.m. gezegd „De plas melk. is behoorlijk goed, het vetgehalte is beduidend hoger dan dat der moeders, zodat de productiever erving zeer zeker gunstig is te noemen. Ook de uiers zijn in de regel goed, maar het type laat bij vele dieren iets te wen sen over, terwijl de stier z.g. verlam mingsverschijnselen overerft. De com missie is van oordeel, dat hoewel het gebruik van Nero in de betere fokkerij bezwaren oplevert, hij toch in de praktijk goede gebruiksdieren fokt". Betreffende „Peter" (12900 R.P.S.) le zen we. „De conclusie van de commissie Is, dat Peter, wat exterieur betreft wat onregelmatig fokt, naast goede dieren zag zij vaak dieren van gewone kwaliteit De productie-vererving lijkt behoorlijk gunstig, het vetgehalte wordt positief verhoogd". Ten slotte vermelden we de beoorde ling van „Baenster Bonne" (35384 R.P.S.) „De commissie brengt van Bonne een gunstig rapport uit, dat aldus luidt: „De dochters waren vrij uniforme best ont wikkelde diepe dieren van vrij goed tyne, terwijl uiers en uieraanleg zich goed la ten zien. Bij de dochters, welke afgekalfd hebben, is de productie zeer goed te noe men en productie boven de 20 kg. is geen zeldzaamheid. Al met al lijkt de fokkerij met Bonne zeer goed". Tenslotte adviseert de controleur nog in zijn verslag, er meer aandacht aan te besteden, dat men de stier gebruikt, die ook het best past bij het dier waarmede men wil fokken. Vooral bij de roodbonten heeft men een ruime keus. De voorzitter heeft de heer Jansen bij zondere dank gebracht voor zijn toelich ting en het zeer gedetailleerde verslag. Aan het slot van de vergadering werd de contributie wederom bepaald op f 6,- per koe per jaar. betekent Arbeid voor mannen en vrouwen De voorbereiding voor de vestiging in onze gemeente van de juteweverijen van de Kon. Jutespinnerij en -weverij Ter Ter Horst en Co. n.v. te Rijssen, vordert gestadig, al dringt daarvan weinig tot het publiek door. Er zijn tal van pro blemen te overwinnen en die worden, zoals begrijpelijk, niet in de openbaar heid afgedaan. Wat wel tot ons doordringt is de roep van de wederzijdse goede verstandhou ding, welke is gegroeid tussen de direc tie en de mensen, welke uit Holten en omgeving m Rijssen worden opgeleid. Er wordt door dit veertigtal mannen met grote ijver en toewijding, maar ook met veel arbeidslust gewerkt, omdat lo nen en sociale voorzieningen boven de verwachting uitstijgen. Er is, zoals uit een aankondiging in dit nummer blijkt, ook bij ter Horst en Co. grote behoefte aan mannelijk en vrou welijk personeel, omdat door de uitbrei ding der weverijen er weer gelegenheid is om mensen op te nemen. Dit opent wellicht ook mogelijkheden voor de ves tiging in Holten, al kan daaromtrent natuurlijk onzerzijds niets definitief wor den gezegd. Wel is ons bekend, dat de Industrie commissie overweegt om door middel van ons blad een enquête in te stellen naar het arbeidspotentieel of beter gezegd, de arbeidsreserve, die nog in onze plaats aanwezig is, om aan eventuele wensen van Ter Horst en Co. te kunnen voldoen. Men hoort hier nog wel nader van. Bijzonder interessant is de met vele foto's verluchte brochure, welke door deze Rijssense onderneming wordt uit gegeven aan allen, die nadere relaties met haar willen aangaan. Daarin zijn de verschillende mogelijkheden voor de man nelijke en vrouwelijke werknemers dui delijk geschetst, terwijl men ten slotte op de in de aankondiging aangegeven data en uren nog meerdere inlichtingen kan verkrijgen. VARKENSFOKKERIJ ONTWIKKELT ZICH GUNSTIG De varkensfokvereniging „Holten en Omstreken" hield woensdagavond in café Vruggink haar jaarlijkse ledenver gadering onder voorzitterschap van de heer H. Markvoort. (Wegens plaatsgebrek verslag in volgend nummer). MUTATIES BIJ DE BRANDWEER. Aan de commandant van de brandweer, de heer W. Beijers, en aan de brand- wachts, de heren H. J. Bouwhuis en H. Klein Velderman, is op hun verzoek wegens drukke werkzaamheden met ingang van 1 april a.s. eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor be wezen diensten. De heer Jac. Louwerse, gemeente-ar chitect en brandmeester-materieelbeheer- der, is met ingang van die datum be noemd tot commandant in de rang van adjunct-hoofdbrandmeester. Hij volgt de heer Beijers tevens op als plaatsver vangend kringcommandant van de bos- brandweer. De heer P. van Doorn is bevorderd tot brandwacht le klas, terwijl de adspi- rant-brandwachten, de heren M. den Heijer, G. Steunenberg en E. Wechsta- pel zijn benoemd tot brandwacht 2e klas. Ten slotte zijn ter versterking van het korps Holten benoemd tot brandwacht 2e klas de heren H. Brands, D. J. Bul- sink, J. A. Dollekamp, B. J. H. W. J. Haan, G. T. Jansen, G. J. Klein Nagel voort, H. Koopman en D. J. Pekkeriet. Bosbrandweer. Bij de bosbrandweer is in de plaats van wijlen de heer Joh. Wolters tot groepscommandant van groep I (ooste lijke Holterberg) benoemd de heer J. Zo mer en tot plaatsvervangend groeps commandant de heer D. Smit, die in de plaats treedt van de heer J. Ulfman, wel ke als zodanig bedankte. Verdere groepscommandanten zijn- Groep II (Westelijke Holterberg en Espelo)groepscommandant de heer H. Voorveld, pl.v. de heer P. A. Bos. Groep III (Look en Borkeld) gr.cdt.: de heer H. J. Bekkernens en pl.v. de heer H. Beldman. Groep IV (Zuurberg en Beuseberg) gr.cdt.de heer J. Brink en pl.v. de heer L. Bolink. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Tonia, dv. J. Oolbekkink en M. Temmink, Hbk 8. Johan, zv. H. W. Markvoort en Z. Wansink, D 39. Hen drik Jan, zv. H. Ulfman en G. T. Kers, Pastoriestraat 9. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. le Paasdag 8.30 en 10.30 uur Ds Addink. In beide diensten grote Paascollecte voor Algemeen Kerkewerk. 2e Paasdag 10 uur Ds Israël. Grote Paascollecte voor Algemeen Kerkewerk. Dijkerhoek. le Paasdag NEGEN UUR Ds Israël. Grote Paascollecte voor Algemeen Kerkewerk. Geref. Kerk. le Paasdag 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. 2e Paasdag 10 uur Ds W. Schenk van Enter. Tijdens de Paasdagen is de derde col lecte bestemd voor de Kas Algemeen Rij

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2