Coöperatieve Boerenleenbank had een goed jaar Stijgende geldomzet en spaarzin Middenstand en toerisme 7hmP<i Tere huid? AGENDA Voor vlijtige handen PREDIKBEURTEN TOERISME: Bron van inkomen O. 12. Jaargang 8. ZATERDAG 24 MAART 1956 Verschijnt elke Zaterdag NIEUWSBLflD ,an de stichting Holten* Nieuwsblad" Adv.-prus: 1-15 m.m. (acontcmt) f 2.—. Iedere: te Holten. Telef. K 51,83 -2SJ, J x HOLTENS abonnementsprijs van du blad bedraagt f 1.25 p. kwartaal diet een stijging van de geldomzet van ia drie miljoen gulden heeft de Coöp. irenleenbank „Holten" weer een gun- r jaar afgesloten. Zo bleek in de don- dagavond van de vorige week in het van de heer M. Kalfsterman gehou- a ledenvergadering. jie omzet bereikte daarmede een be- ig van ruim 20 miljoen gulden. Ook saldo der spaargelden is in 1955 met i half miljoen gulden gestegen, waar- w M een gezonde spaarzin van de plaatse- e bevolking valt te constateren. Jet bedrag der aan de leden verstrek- voorschotten een van de oorspron- ijke doelstellingen van de boerenleen- ïken vermeerderde met ruim twee i en liep van f 922.604.in 1954 op ruim 1 miljoen gulden aan het einde i het jaar 1955. OPENING. De gunstige ontwikkeling was voor de Drzitter, de heer G. J. Stevens, aanlei- ig om in zijn openingswoord van een alle opzichten gunstige vooruitgang r bank te spreken. Het jaar 1955 was in financieel en eco- misch opzicht, aldus de heer Stevens, :t slecht te noemen. Tengevolge van natte zomer en herfst van 1954 en de nder goede oogstresultaten, ontstond in het voorjaar een tekort aan ruw- gder, waardoor de prijzen opliepen, [n 1955 was de oogst voor vrijwel alle wassen bevredigend en van goede kwa- ïit. Ook de prijzen van rundvee en rkcns waren tamelijk goed, alsmede n boter, kaas en eieren. Het gebrek aan arbeidskrachten doet h ook in de landbouw gevoelen. Het irkloosheidsvraagstuk van voorheen is ans veranderd in een personeelspro- iem. Als wij de gang van zaken bij onze tik nagaan kunnen wij in alle opzich- i vooruitgang constateren. Moeilijkheden met onze voorschot- en ïdietnemers hebben zich niet voorge- an en ons past een woord van lof, al- s de voorzitter, voor de wijze waarop e naan hun verplichtingen hebben vol- an. Spr. herinnerde er aan, dat de bank 1955 het feit herdacht heeft dat de er M. Krikkink 25 jaar aan het be- hurswerk heeft deelgenomen. Tevens imoreerde spr. het overlijden van de er D. B. Nijland, die vele jaren zijn ste krachten aan de bank gewijd heeft. De heer Stevens gaat zelf na ruim 23 ar het voorzitterschap te hebben be- ;ed het bestuur verlaten, doordat hij ih in verband met zijn leeftijd niet rkiesbaar stelde. DE CIJFERS. De kassier, de heer H. J. Oolbekkink, .f hierna een overzicht van de finan ce uitkomsten over het afgelopen jaar deelde o.m. mede, dat het aantal le- sn van 584 gestegen is tot 599 en het intal spaarders van 2838 tot 2936. De ontvangen spaargelden bedroegen 2.231.392.74 (v.j. f 1.766.365), de terug staalde spaargelden f 1.637.711.06 '1.277.711.06). Het saldo aan spaar- sld beliep f 5.957.347.28 (f 5.363.665.60) Aan voorschotten werd versterkt 330.700.en terugbetaald f 133.053. •e bank had aan voorschotten te vor- ïren f 1.120.251.— (f922.604.—). De ontvangsten in lopende rekening Jdroegen f 9.637.756.09 (f 8.794.917.27) de uitg. f 9.624.692.61 (f 8.709.629.61), zt tegoed in lopende rek. f 2.063.880.92 1.949.979.76). De totale geldomzet bedroeg in 1955 20.066.179,02 (f 17.496.534,15), terwijl een /inst geboekt werd ten bedrage van 6 962.16 (f4.973.38). Ten slotte werd nog medegedeeld, dat 5 bank een reserve gevormd heeft van 218.222.49. De balans en winstT en verliesrekening ï.ven uit de aard van hun ingewik- eldheid weinig stof tot discussie, ank werd gebracht aan de kassier voor jn uitstekend beheer. Op voorstel van het bestuur werd be- otcn de winst bij de reserve te voegen. In verband met het aftreden van de ser G. J. Stevens werd tot bestuurslid Bkozen de heer G. J. Rietberg, Holter- roek 73. De heer G. W. Reilink werd Ierkozen als lid van de raad van toe an deze raad werden benoemd de hereen t. Stevens" en H. J. Aanstoot. Van dit moment maakte de 2e voor- itter, de heer J. H. Sprokkereef, gebruik m de heer Stevens te bedanken voor jn langdurige arbeid in het belang van e bank. EEN AFSCHEIDSWOORD. Hij herinnerde er aan, dat de heer tevens vanaf 1933, op enkele dagen ,a 23 jaar zijn beste krachten gegeven eeft om de belangen van de Coöp. Boe enleenbank te behartigen. Met enkele ijfers uit de jaren 1933 en 1955 illus- reerde spr. dat het de scheidende voor- itter gelukt is op de juiste en op grootse rijze aan de groei van de bank mede te rerken. Na zijn benoeming tot bestuurs lid werd de heer Stevens terstond met het voorzitterschap belast, welke post hij tot nu toe bekleed heeft, iets wat maar zelden voorkomt, aldus de heer Sprok kereef. Op Uw eigen eenvoudige maar toch verantwoorde wijze, daarbij voldoende vooruitstrevend, hebt U steeds leiding weten te geven en daar U ook deskun dige was van de Grondkamer, hebt U de bank kunnen dienen met waardevolle adviezen. Daarbij het doel nastrevend om de spaarders een zo hoog mogelijke rente te vergoeden en de voorschotten en hypotheken tegen een zo laag mo gelijke rente uit te geven. In al die jaren heeft de bank tegen geen enkele wan betaler behoeven op te treden. In Uw zittingsperiode is een eigen huisvesting van de bank tot stand gekomen, aldus de heer Sprokkereef. Na nog gewezen te hebben op de goe de samenwerking met de kassiers, wijlen de heer H. Holterman en de heer Ool bekkink, bracht hij de heer Stevens dank voor alles wat deze voor de bank gedaan heeft en overhandigde hij hem een aandenken in de vorm van een rook tafel. ERE-LID. Op zijn voorstel werd de scheidende voorzitter bij acclamatie tot ere-lid be noemd. Zeer getroffen door deze woorden en het huldeblijk der vergadering, dankte de heer Stevens voor de hartelijke woor den en het geschenk en sprak hij de beste wensen uit voor het welzijn van de bank. MEDEDELINGEN. Aan het slot van de vergadering wer den nog enkele mededelingen gedaan. De bank zal in de maand mei a.s. haar 50-jarig bestaan herdenken, waaraan op gepaste wijze uitdrukking zal worden gegeven. De voorzitter wees er voorts op, dat onder de huidige bepalingen per lid aan voorschotten niet meer mag worden uit gegeven dan f 12.000.Met toestem ming van de Raad van Toezicht kan dit bedrag worden verhoogd tot f 24.000. terwijl ten slotte nog dispensatie van de Centrale Bank kan worden gevraagd wanneer een nog hoger bedrag zou wor den verlangd. JAARVERGADERING VAN DE V.V.V. „HOLTENS BELANG". In de woensdagavond in café Maats onder voorzitterschap van Mr. W. H. Enklaar gehouden ledenvergadering van de V.V.V. „Holtens Belang" zijn uit voerig de belangen van het vreemdelin genverkeer in onze plaats besproken en is ter sprake gekomen de groeiende be hoefte aan een permanente bureaulist en behuizing van het secretariaat. In deze vergadering sprak de Rijks- middenstandsconsulent in Overijssel, de heer W. Meijer uit Zwolle over het onder werp: „Middenstand en Toerisme". In zijn openingswoord richtte de voor zitter zich in het bijzonder tot het ere lid, de heer A. J. Goldstein, die nog steeds blijk geeft van zijn belangstelling voor het V.V.V.-werk en herinnerde hij er aan, bij de herdenking van het 50-jarig bestaan reeds een terugblik te hebben geworpen op haar activiteiten en ontwik kelingsgang der vereniging. In eendracht en saamhorigheid heeft het bestuur zijn taak trachten te vol brengen, daarbij uitstekend gesteund door de adminisrateur, de heer G. H. Kers, die hij dank bracht voor de arbeid in het belang van het toerisme. Ook bracht hij dank aan de secretaris, de heer A. J. Snijders, en aan de familie Maats, die in het afgelopen jaar haar serre beschikbaar stelde voor informa tiebureau en waarop men ook nu weer mag rekenen. De milde bijdragen van de contribu anten hebben het bestuur in staat gesteld voor de propaganda weer belangrijk werk te doen. De vereniging heeft wat dat betreft goede contacten met de provinciale V.V.V. en de streekorganisaties „De Vijf hoek", C.C. „Twente" en „de IJssel- streek", aldus Mr. Enklaar. JAARVERSLAGEN. De secrtaris, de heer Snijders,- gaf in zijn jaarverslag een uitvoerig overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar. Het aantal verstrekte inlichtingen bedroeg 3904 (v. j. 2521), waarvan 2116 mondeling, 1546 schriftelijk en 242 tele fonisch. De propaganda-actie bestond voorna melijk uit een advertentiecampagne, wel ke uitstekende resultaten opleverde. Er werden buitengewoon veel folders en an der materiaal verzonden, terwijl talrijke wandelkaarten werden verkocht. De plaatselijke verenigingen zorgden LOMPENACTIE „H.M.V." Evenals in het voorjaar van 1955 gaat HMV een grote inzameling hou den van lompen, oud papier en oude metalen. Bij de grote voorjaarsschoon maak, die momenteel in volle gang is, komt er in ieder huis wel wat voor de dag, waarvoor maar één bestemming is: de voddenmand en dat vandaag of mor gen wordt verkocht aan de vodden koopman. Van de paar dubbeltjes of kwartjes, die U misschien ontvangt, wordt U niet rijk en ook HMV niet, doch het geldt ook in dit geval: „Vele kleintjes ma ken één grote". Wanneer iedere Hol- tense huisvrouw de lompen en 't oude papier reserveert voor HMV, dan zal het zeker een flinke partij worden, waarvan de opbrengst niet onbelang rijk zal zijn. Dat de Holtense huisvrouwen ,,'t me- ziek" een warm hart toedragen, heb ben ze in 't verleden meermalen ge toond en het beroep, dat thans op hen wordt gedaan, zal niet tevergeefs blij ken. Binnenkort volgen in Holtens Nieuws blad nadere mededelingen betreffende deze grootscheepse inzameling. LEZING OVER MISDAAD EN MISDADIGERS Woensdag j.l. hield de heer Kraan, adjudant bij de politie te Almelo, een lezing voor de Schoolkring Espelo en de Bond van Plattelandsvrouwen al daar. Hij deed dit op voortreffelijke wijze. De toehoorders, die, waarschijn lijk door de heersende griep, niet in zo grote getale opgekomen waren als ver wacht werd, kregen deze avond een heel andere kijk op de misdaad en de misdadigers dan uit de geijkte kranten berichten. Het betoog, waarin de heer Kraan hen het verschil leerde tussen beroeps- en gewoontemisdadigers en dat verder handelde over de gedragingen van he lers, oplichters, geldvervalsers enz., was begrijpelijk, gevoelvol en vaak humo ristisch. Welk soort misdadigers hier bij „het minst zijn sympathie" wekte, liet de luisteraars geen twijfel. Ook bleek, dat misdadigers het niet buiten de humor kunnen ste V. en. (Een achter gelaten briefje in 'n porceleinen hond je boven de juist geleegde brandkast met de woorden: de hond in de pot, duidt daar wel op) en er zelfs een eer gevoel op na houden. De opzet van de heer Kraan: de aan wezigen inzicht te geven in de psycho logie van de misdadiger, is volkomen geslaagd. voor verschillende evenementen, welke tot tweemaal toe door de Vara werden uitgezonden. Verder werden er nieuwe wandelingen uitgezet door verfstippen op bomen en vaste voorwerpen en kwamen in samen werking met de V.V.V.'s van Rijssen, Markelo, Goor en Diepenheim beschreven fietstochten gereed. De secretaris constateerde' aan het slot van zijh verslag, dat Holten steeds meer in trek begint te komen als vacantie- oord, waarbij hij nog memoreerde de op richting van een bungalowkamp en de aanleg van een zwembad in de naaste toekomst. Het stelt de V.V.V. voor de verplichting, zich telkens opnieuw op haar taak te bezinnen. Het financieel verslag, dat de penning meester, de heer W. ten Berge, uitbracht was zeker niet ongunstig. Men heeft f3527.82 uitgegeven en nog een batig saldo overgehouden van f 368.61. Een belangrijk deel van het geld werd be steed voor de advertentiecampagne, de uitgifte van folders en wegens onkosten van het secretariaat. De contributie bracht f 1985.50 op, ter wijl nog een klein bedrag moet binnen komen en de gemeentelijke subsidie be liep f 1000.—. Aan het jubileumgeschenk ad f 319. werd als voorlopige bestemming gegeven reservering voor een eigen gebouwtje. Nadat de kascommissie, bestaande uit de heren H. Prins en F. A. Claasen, bij monde van laatstgenoemde een zeer waarderend rapport had uitgebracht, werd de penningmeester decharge ver leend. De nieuwe controle-commissie zal be staan uit de heren Claasen en E. Dik kers Hzn. De begroting, welke in ontvangst en uitgaven sluit met een bedrag van f 3643.61 werd na een korte discussie zon. der hoofdelijke stemming aanvaard. Bij de bestuursverkiezing deed de heer Claasen een beroep op de vergadering om, nu de heer Metzger, die men gaarne wil handhaven, geen actief hotelhouder meer is, ook een plaats in het bestuur in te ruimen voor een hotelhouder op de Holterberg. Het bestuur zegde toe deze zaak nader te zullen overwegen. De heren J. M. Metzger en G. Wissink werden met bijna algemene stemmen als bestuursleden herkozen. WEGEN HOLTERBERG. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Lindenberg aandacht voor de voornaam- Lezing Middenstandsconsulent. In zijn causerie in de V.V.V.-vergade- ring in café Maats heeft de heer W. Meijer, Rijksmiddenstandsconsulent te Zwolle, er op gewezen, dat het toeris me een grote vlucht genomen heeft. Hij gaf een overzicht van de historische ont wikkeling in de laatste halve eeuw en toonde met enkele cijfers aan, van welke grote betekenis na de tweede wereldoor log de betaalde vacanties zijn geworden. In 1954 ging 40 van de bevolking buiten haar woonplaats om vacantie te nemen; een belangrijk deel hiervan ging naar het buitenland. Anderzijds bracht de komst van buitenlanders naar Neder land een enorm bedrag aan deviezen in het laadje. Voor 1954 wordt dit bedrag geschat op 187 miljoen gulden. Zij be tekent 2 van de totale exportwaarde. Na eerst de ideële betekenis van het toerisme te hebben geschetst, toonde spr. met talrijke cijfers aan, dat niet alleen de horecabedrijven (hotels enz.), van de toeristenstroom profiteren, maar dat dit geld ook doorstroomt naar de gewone middenstandsbedrijven. 70 is b.v. bestemd voor accomodatie en voe ding en 30 aan andere onderdelen. De middenstand heeft derhalve groot belang bij een goed geleid vreemdelin genverkeer, want zo laat b.v. de detaillist ook andere middenstanders weer verdie nen. Het toerisme is dan ook een niet te verwaarlozen welvaartsbron. Er heb ben zich grote wijzigingen voltrokken en de middenstander moet dan ook het roer durven om te gooien. Spreker toonde met enkele cijfers de betekenis van het vreemdelingenverkeer voor de Holtense middenstanders aan en wees er op, dat deze nog belangrijk kan toenemen door het verlenen van de grootst mogelijke service, door verbete ring van etalages en winkelinrichting, door zich te hoeden voor het nemen van onredelijke prijzen en door de bevorde ring van de z.g. impulsaankopen. Zeer veel vreemdelingen vinden b.v. in hun vacantietijd in de winkels iets, dat zij in eigen plaats niet hebben kunnen bemach tigen. Vooral ook de plaatselijke produc ten oefenen op vele toeristen een grote aantrekkingskracht uit. Belangrijk acht te spreker ook het prijzen van de arti kelen vooral in het seizoen. Na nog gewezen te hebben op de ont wikkeling van het vreemdelingenverkeer in Zwitserland om aan te tonen hoe be langrijk ook het toerisme voor Neder land kan worden, deed spr. een beroep op de aanwezige middenstanders om in deze hun tijd te verstaan en de bakens in deze richting te verzetten. Velen leven in dit opzicht nog veel te veel onbewust. Met een overzicht van de betekenis van het Rijksconsulentsehap voor de mid denstand, dat rechtstreeks ressorteert onder het Directoraat-Generaal van de middenstand, te hebben gegeven, besloot de heer Meijer zijn causerie. Voorzitter, Mr. Enklaar, bracht hem dank voor zijn met aandacht gevolgde voordracht. Lk^-J Babyderm-zeep ste wegen en fietspaden op de Holter berg, die om een beter onderhoud vra gen. Deze wenste voorts geen perma nente bewoning van het zomerhuisjes terrein. De voorzitter wees op een reserve bij de gemeente. Besloten werd zich in deze schriftelijk tot het gemeentebestuur te wenden en zonodig tot de provinciale staten of de landsregering, omdat een goede autoweg van essentiële betekenis is voor het toerisme in deze streek. Niet logisch vond de heer B. J. Slot man, dat bromfietsen van de grote we gen 'worden geweerd, maar ook niet het fietspad Holten-Nijverdal mogen berij den. De voorzitter wees op de bezwaren en een rustig gebruik van dit pad door de wielrijders. Men zal in een volgende be stuursvergadering deze zaak onder ogen zien. Een langdurige discussie ontstond naar aanleiding van een verzoek van de heer Claasen om de specifieke aanvragen voor hotels door middel van b.v. een gesten cilde lijst ter beschikking van de geza menlijk hotelhouders te stellen. Uit het antwoord van het bestuur bleek wel, dat dan ook andere belang hebbenden, als pension- en zomerhuisjes houders recht hebben op een dergelijke opgave en dat het secretariaat, dat ge durende het voorjaar, als het informatie bureau nog niet bezet is, te zwaar be last zou worden, want het wordt als ne venfunctie vervuld. De discussie bracht het probleem van een permanente vaste kracht en een eigen bureau aan de orde, waarover het be stuur zich eerst terdege wil beraden. Hierna hield de heer Meijer zijn in de aanhef genoemde causerie. Vrijdag 23 maart: Vergadering controle vereniging Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman. Aanvang 7.30 u. Zaterdag 24 maart, 7.30 uur: Jaarfeest CJMV „De Vriendenschaar" in Irene. Zaterdag 24 maart, 8 uur: Groot Slot- bal in Amicitia (zie annonce). Zaterdag 24 maart, 8 uur: Vertoning van de prachtige film: „Zonnige harten" in het gebouw „Rehoboth" (zie adv.). Maandagmiddag 26 maart, 2.30 uur: Verkoop van schoolbanken, stoelen enz. op het plein van de school aan de Stationsstraat (zie adv.). Maandag 28 maart: Bijeenkomst Jonge Kerk in Irene. Spreekster: Wika L. A. C. van Ginkel over „Open Deur- werk". Woensdag 28 maart, 8 uur: Jaarver gadering varkensfokvereniging „Hol ten e.o.". Lezing met lichtbeelden in specteur Varkensstamboek in café Vruggink. Woensdag 28 maart, 7.30 uur: Feestver- gadering van de School met de Bijbel in de school aan de Boskampstraat. Woensdag 28 maart, 7.30 uur Cursus avond Bloemenschikken afd. Bond van Plattelandsvrouwen, in hotel Holter man (zie bericht). Maandag 2 april (2e Paasdag)Dansen. Muziek De Boerenkapel „Maruska" in Hotel Müller. Aanvang 3 uur. Woensdag 4 april, 7.15 uur: Jaarfeest van de Meisjesclubs „Martha" en „Jong Leven" en de Jeugdclubs „Zon nestraal" en „Zonnestraaltje" in het gebouw Irene. Zaterdag 7 april: Overijsselrit der K.N. M.V. Start en finish bij hotel 't Lösse Hoes. Maandag 9 april: Jaarvergadering Alg. Ziekenfonds Holten, 7.30 uur in hotel Vosman. Woensdag 11 april: Bijeenkomst Holten se Kunstclub in Amicitia, 7.30 uur. Causerie van Mej. E. Geesink, schil deres te Deventer. Dokter Nagelhout vertelt van zijn nieuwe plannen. in het schoomnaakgetijHamea-Gelei Ned. Herv. Kerk. Holten. Zondag 25 maart (7e Lijdenszondag). 10 uur Ds Israël (Bev. Lidmaten)3 uur Ds Ad- dink (Bev. Lidmaten). In beide dien sten collecte voor de Regionale Com missie voor het Zuiden. 30 maart (Goede Vrijdag) 10 uur Ds Israel (Voorb. en Bediening H. Av.) 7 uur Ds Adding (Bed. H. Av. en Dank zegging). Dijkerhoek. Zondag 25 Maart zie Hol ten. 30 maart (Goede Vrijdag) 10 uur Ds Addink (Bed. H. Avondm.). Geref. Kerk. 9.30 uur (Bed. H. Av.) en 3 uur (Bed. H. Av. en Dankz.) Ds Hoogkamp. Goede Vrijdag 10 uur Ds Hoogkamp. BESTUURSWISSELING IN DE VARA-AFDELING Vorige week vrijdagavond hield de afdeling van de VARA in de zaal van de heer K. ter Horst een ledenverga dering, die ook deze keer weer matig bezocht was. Niettemin hebben de aanwezigen met veel aandacht geluisterd naar de uit eenzetting, welke de districtsbestuur der. de heer Koop uit Goor, gaf over het werk en de organisatie van de ar beiders-omroep. Door de afdelings- en districtsverga deringen en door getrapte verkiezingen hebben de leden bij deze omroep een belangrijke invloed op de gang van za ken, hoewel er zoals in onze plaats wel eens een grote laksheid valt te constateren in het medewerken aan de organisatie. In Goor heeft men daar echter een goed middel op gevonden, door van de afdeling tevens een reis- vereniging te maken, zo vertelde de heer Koop, waardoor de bijeenkomsten beter bezocht worden. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Kater, die er op wees, dat de afdeling bijna de honderd le den heeft bereikt en dat de arbeiders- toneelvereniging „VOP" bereid is in de komende herfst, b.v. in de maand ok tober, een toneeluitvoering voor de le den te geven. De pemiingmeester, de heer J. Brands, deelde mede, dat de afdeling een klein nadelig saldo heeft. Bij de bestuursverkiezing had 'n ver wisseling der functies plaats. De heer Brands zal in het vervolg optreden als secretaris, terwijl de heer W. Schöppers van hem 't penningmeesterschap heeft overgenomen. De heren J. Kater, J. Brands en W. Schöppers werden als afgevaardigden aangewezen naar de districtsraadver gadering. Het ligt in de bedoeling om door de groei van het ledental in Overijssel 't aantal afgevaardigden in de districts- I raad van 3 dp 4 te brengen.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 1