Jaarfeest van de C.J.M.V. Dorp. Wrijf Kou en Pijn weg met .DAMP© BOER BUITENLANDS WEEKOVERZICHT IYOROL: De Tandpasta van standing JEUGDWERK BLIJFT DE AANDACHT VRAGEN. De feestelijke bijeenkomsten van tie C.J.M.V. Dorp trokken ook dit jaar weer een flinke belangstelling. Zij werden ge houden op dinsdag en woensdag in liet jeugdgebouw Irene. De leiding berustte bij de heer A. Westerik, die nadat gezongen was Gez. 119 en lezing vah Matth. 28 1620, de bijeenkomst met gebed opende. In zijn openingswoord richtte de heer Westerik zich in liet bijzonder tot de af gevaardigden van de kerkeraad der Herv. gemeente en van de naburige ver enigingen Bathmen en Markelo en bracht hij dank aan de donateurs voor him fi nanciële steun. Het jeudgwerk vraagt reeds vele ja ren onze aandacht, zeide spr., het wordt steeds moeilijker, maar er is voldoende perspectief voor de toekomst en wij be hoeven dus niet te wanhopen. Het is daarbij een geruststelling, dat wij door Gods beloften blijvend worden omringd. ZANG EN VOORDRACHT. Na deze woorden brachten de Tege- haja's een vlot en aardig programma liedjes, die telkens een dankbaar applaus oogstten. De secretaris, de heer M. Wesseldijk, bracht hierna het jaarverslag uit, waar uit bleek, dat de vereniging met 15 le den toenam en dat er een batig saldo was van ruim tweehonderd gulden. De secretaris memoreerde nog de tal rijke lezingen, welke werden gehouden en de bonds- en ringstreekdagen, welke werden bezocht. Paul Muller Azn. declameerde een ge dicht en Henk Voordes hield een korte causerie uit het Programmabaken, het orgaan van de C.J.M.V., met als titel: „Hoe versier je je leven?" Men kan de bloemetjes biuten zetten, zo betoogde hij, maar ook meer stijlvol leven in goede gemeenschapszin en me dewerken aan de culturele ontwikkeling van mens en maatschappij. TONEELSPEL. Na de pauze, waarin de aanwezigen koffie met koek werd aangeboden, volg de de opvoering van het toneelspel in 3 bedrijven „Om de Karashoeve" van Ben Heuer. Het stuk speelt in Macedonië en han delt over het geslacht Karan, dat maar één plicht kent: de groei van de Karas hoeve tot een machtige uitgestrektheid. Deze zucht naar macht is er de oorzaak van, dat de oude Mischko beslist over de trouwplannen van zijn oudste zoon Tornar en hem als bruid aanwijst de met aardse goederen gezegende Sophie Star- nipol. Maar de tijden zijn veranderd en de zoons nemen dit niet meer, zij wil len zelf over hun lot beslissen. De strijd, die hierover gestreden wordt, brengt spanning van het begin tot einde. Het stuk werd door de spelers E. Achterkamp, G. Jansen, Henk Paalman, J. W. Harmelink, H. Westerik en de da mes Joh. Holterman-Aaltink, Janna Traanman, Marie Traanman en Arda Westerik goed vertolkt. De tweede dag was men beter ingespeeld dan dc eerste. Na een verloting, die voor beide da gen ruim f350.opbracht, sloot de voorzitter te ruim middernacht op de gebruikelijke wijze de geslaagde bijeen komsten. GROOT ZANGERSFEEST TE HOLTEN OP HEMELVAARTSDAG. Voor het Nationaal Zangersfeest, dat op Hemelvaartsdag, 10 Mei a.s., ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „H.GK." op de terreinen van het Erve Sandvoort zal worden gehouden, is een ere-comité gevormd. Het zal bestaan uit: Mr. W. H. Enklaar, voor zitter, Mr. G. Vixseboxse, lid van de Eerste Kamer, Mevr. de douair. baro- nessd C. G. van der Borch van Ver- wolde-Boellaard, M. Teeselink en J. Wegstapel, wethouders, G. J. Langen- barg, gem. secretaris, Mevr. G. Riet dijk-Taconis, J. P. Nagelhout, arts, B. H. Pluimers. notaris te Markelo, H. J. Wansink D.Jzn., A. Pagrach en J. Krekel. Het bestuur van het organiserend comité heeft enige veranderingen on dergaan en bestaat thans uit de heren J. M. Metzger, voorzitter, W. G. van de Hurk, secretaris, H. Klein Vel- derman, penningmeester en H. J, Bouwhuis, Joh. van Geenhuizen, H. J. Wansink H.Jzn. en G. Wissink, le den. Tot leden van de prijzen-kommissie zijn benoemd mevr. B. Beijers-Hol- terman, Mevr. J. Jansen-van de Brink, Mevr. J. Metzger-Slotman en de heer H. J. Bouwhuis. Binnenkort is nog de instelling van meer kommissies te verwachten. De voorlopige plannen wijzen in de richting van een officiële opening op Woensdagavond voor Hemelvaartsdag met het optreden van muziek- en zang koren en donderdag zangconcours. Vrij dag zal de jubileumreceptie worden gehouden, terwijl zaterdag d a.v. we derom een muziek- en zanguitvoering op het terrein zal plaats vinden. ACHT STIEREN NAAR DE M.R.IJ.-FOKVEEDAG TE ZUTPHEN. Acht roodbonte stieren van de K.I.- vereniging „Zuidwest Overijssel" zijn bij de dinsdagmiddag gehouden keu ring aangewezen voor de centrale M.R.IJ-fokveedag te Zutphen. Het zijn Truus' Paul, Rosa's Boris, Roland, Lieskes Bernard, Nero, Peter, Coba's Paul en Jan. Een jong stiertje van de heer H. Beltman uit Holterbroek werd voor lopig voor Zutphen aangewezen. Bij genoemde keuring, welke werd verricht door de Rijksveeteeltconsu- lent, Ir. J- Jepma en de heren W. R. Weijers en W. G. Lucassen van het N.R S., werd de roodbonte stier Wil- lemien's Nero ingeschreven met b- 78 pnt. Coba's Paul werd herkeurd en opnieuw opgenomen met bplus 83 pnt. EEN VAANDEL VOOR H.G.K.? Holtens Gemengd Koor viert dit jaar haar zilveren jubileum en ter gelegen heid daarvan zal, zoals de. lezers na tuurlijk reeds bekend is, op Hemel vaartsdag, donderdag 10 mei a.s., op de terreinen van het Erve Sandvoort aan de Pastoriestraat een groot nationaal zangersfeest worden gehouden. Er heb ben reeds 18 koren, waaronder enkele jeugdkoren, ingeschreven, terwijl de voorbereidingen voor een pretpark in een vergevorderd stadium verkeren. Dit jubileum heeft enkele oud-leden van HGK op het denkbeeld gebracht de veteranen van hun aanhankelijkheid aan hun vroegere zangvereniging, waar in zij vele genoeglijke uren hebben doorgebracht, te doen blijken, door ge zamenlijk een vaandel aan te bieden. Een dergelijk representatief geschenk kost geld en daarom heeft men alle oud-leden nodig om dit idee te kunnen verwerkelijken. Zij worden in een ad vertentie in dit nummer opgeroepen voor een vergadering op dinsdagavond in hotel Holterman. DICK MULLER IN TRAINING VOOR MOTORZESDAAGSE Met de Overijssel Rit, welke op zaterdag 7 april a.s. gehouden zal worden en waar van de start en finish wederom zijn be paald bij hotel 't Lösse Hoes, zal de KNMV dit jaar het motorsportseizoen openen. Behalve Dick Muller (Dick van Guus), die in training gaat voor eventuele deel name aan de Internationale Motorzes- daagse te houden van 17-22 september a.s. te Garmisch Partenkirchen (Beieren Duitsland) zullen ook zijn naamgenoot Dick Muller (Dick van Piet) en zijn zwa ger H. J. Bekkemens te Haarle aan de komende trainingsritten deelnemen. Zij ko men alle drie uit op Jawa. Op-21 april vindt in de'Ardennen in België de Handels-Trophyrit plaats, welke verplicht gesteld is voor de deelnemers aan de zesdaagse. Verder zullen zij op 28 april deelnemen aan de Coupe de la Montagne te Veenen- daal en staat er nog een rit in de Beierse Alpen en in de Belgische Ardennen op het programma. Eerst dan zal komen vast te staan of 'enoot als een van de drie Nederlandse vertegenwoordigers in het Vaasteam zal worden opgenomen, dan wel als reserve zal worden aangewezen. Er zal echter nog wel intensief ge traind moeten worden wil onze plaatsge noot een goede kans maken. MET FIETS TEGEN VRACHTAUTO OP. Doordat het waarschijnlijk geen vol doende uitzicht had is de 9-jarige Jo hanna Hendrika Rietberg, dochtertje van de heer W. Rietberg uit de Beu- seberg en leerlinge van de School met de Bijbel, Dinsdagmiddag op de hoek van de Schoolstraat en de Larenseweg met 'haar fiets tegen een vrachtauto van de fa. Gebr. Wansink opgebotst. Het ongeluk liep naar omstandighe den nog vrij goed af, doordat het kind niet onder de wagen kwam. Het is waarschijnlijk tegen het achterwiel aangereden en werd daardoor aan het gezichtje verwond. Nadat dokter Na gelhout het meisje voorlopig behan deld had heeft de heer D. J. Wan sink het met zijn auto naar huis ge bracht. De huisarts, dokter Rietdijk, constateerde later een lichte hersen schudding, zodat de kleine rust zal moeten houden. VAN DEN VOEDINGSRAAD ELKE DAG GROENTE, MAAR HOE? De groentevoorziening zal waarschijn lijk in de naaste toekomst op vele plaat sen nog moeilijkheden opleveren, terwijl de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de prijzen boven normaal zullen liggen. Al kan men niet zoveel groente krij gen als wenselijk is, het is toch aanbe velenswaard dagelijks voor een groente gerecht te zorgen. Door de groente rauw op te dienen in de vorm van b.v. een groentesla of een stamppot met rauwe groente lijkt de portie groter dan wan neer zij gekookt is en zij heeft ook gro tere voedingswaarde. Vrijwel alle groentesoorten kunnen rauw worden gegeten. Een uitzondering willen wij maken voor uien en prei, die wel wat erg scherp smaken. Groenteconserven, zoals blikgroenten, gedroogde groenten en diepvriesgroen ten kunnen in vele gevallen bijdragen tot de groentevoorziening. Goede kwali teiten van deze conserven doen in voe dingswaarde niet veel onder voor het vers gekookte product. Het is wel be langrijk de conserven niet te lang te ver hitten: blikgroenten behoeven alleen ge warmd te wordendiepvriesgroenten worden 6 a 10 minuten gekookt. In te genstelling tot de fabriekseonserven van goede kwaliteit is eigen „weck" arm aan vitamine C. Wie in deze tijd veel van de eigen in maak gebruikt doet er dan ook goed aan extra vruchten te eten, bij voorkeur om de dag één sinaasappel. Officiële publicaties UITBREIDINGSPLAN IN ONDER DELEN „IIOLTERBERG". Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 19 maart 1956 gedurende vier weken ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage liggen het ontwerp van een plan in onderdelen voor de Holter- berg en zijn omgeving, uitgewerkt in een uitvoerige kaart, en de daarbij be horende bebouwingsvoorschriften. Gedurende bovengenoemde termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. Holten, 17 maart 1956. Het hoofd van het gemeente, bestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. PAAS- EN KAMPVUREN De burgemeester van Holten brengt ter algemene kennis dat het ingevolge art. 74a der algemene politieverordening dezer gemeente verboden is, zonder zijn toestemming Paas. en Kampvuren te ontsteken. Aanvragen om toestemming voor het hebben van Paasvuren moeten zo vroegtijdig schriftelijk worden inge diend, dat daaromtrent door de brand weer advies kan worden uitgebracht. Zij moeten o.m. een aanduiding bevatten van de plaats, waar de vuren ontstoken zullen worden. Holten, 16 maart 1956. De burgemeester voornoemd, W. H ENKLAAR. ONTTREKKING WEGGEDEELTE AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders der ge meente Holten brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij voornemens zijn de raad dier gemeente voor te stellen het gedeelte openbare weg, begrensd door de kadastrale percelen sectie B. nrs. 1707 en 2323 enerzijds en B. nr. 575 anderzijds; in de buurtschap Borkeld, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Bezwaren tegen deze onttrekking kun nen binnen 14 dagen na heden schrifte lijk bij hun college worden ingebracht. Holten, 17 maart 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Voor de HET DIER. SOEPEL TUIG BESCHERMT In ons land wordt nog niet die zorg aan paardentuigen besteed, die met het oog op druk en spanning op de huid wel gewenst is. Het is b.v. niet raadzaam, dat het tuig bij 't uitspannen op de grond komt te liggen; zand en vuil kunnen later langs de huid schuren en deze be schadigen. Door het met traan en olie in te wrij ven houdt men zijn tuig goed schoon en het leer blijft soepel. Het onderleggen van een strook schuimrubber kan veel zorg voorkomen; pijnlijke- en open plekken, veroorzaakt door het tuig, zijn zeer hinderlijk voor het dier en vooral bij jonge paarden moet men voorkomen, dat de gevoelige huid geschaafd wordt. Borsttuigen b.v. kunnen een pijnlijke borst, het gareel schavingen veroorzakan. Een ondegax-eel van schuimrubber kan praktische diensten bewijzen. Borst en schoudei's dienen na het werk afgesponst te worden met schoon water en daarna schoongewreven met een scho ne doek. Tijdens de rust het tuig naar voren schuiven, zodat een goede venti latie verkregen wordt. LAND. EN TUINBOUW. VERGEET OOK HET MAGNESIUM NIET! Iedere grondgebruiker weet, dikwijls uit eigen ervaring, welke funeste gevol gen een eenzijdige bemesting van onze cultuurgronden met zich meebrengt. Proefnemingen tonen steeds weer het grote belang aan van een evenwichtige bemesting met stikstof, fosforzuur, kali en kalk. De resultaten zijn eensluidend: zonder evenwichtige bemesting uitput ting van de grond en een belangrijke oogstderving. Ook magnesium is een onontbeerlijke plantenvoedende stof. Vooral op lichte gronden met een te lage pH, die tevens arm zijn aan organi sche stof, komt magnesiumgebrek veel vuldig voor. Dit verschijnsel treedt ech ter ook op bij kalirijke gi'onden, waar de kalktoestand in orde is. Hier kan een overmaat aan kali de magnesiumopname door de plantenwortel belemmeren. Waar magnesiumgebrek in het gewas optreedt, kan een gift kieseriet nog vrij snel genezing brengen. Maar voorkomen is beter dan gene zen. Gebx-uik op gronden die gevoelig zijn voor magnesiumgebrek, daar steeds mag- nesiumhoudende meststoffen, dus als fosforzuurmeststof Thomasmeel (bevat bovendien kalk en sporenelementen), als kalimeststof patentkali en als kalkmest- stof koolzure magnesiakalk en magnesia kiezelkalk. Het verzuim om bij verandering van richting tijdig en duidelijk een teken te geven kan tot ernstige ongelukken aan leiding geven. De cijfers van de onge vallenstatistiek zijn voor het rijverkeer dan ook een teken aan de wandl HOLTEN 1—RIETVOGELS 2 6—2 De Rietvogels zijn in 't Sportdal geen serieuze bedreiging voor Holten geweest, want in het doelpunten maken toonden de roodzwarten zich beter onderlegd. Met goede en snelle combinaties trokken de Holtenaren op de Rietvogels-veste af en met succes. Uit één van die combi naties over links kwam de bal bij Joh. ten Velde, die in volle ren doelpuntte. Kort daarop was 't de actieve Dollekamp, die met een harde schuiver het net deed trillen. Hierna kwamen de roodzwarten even onder zware druk te staan, maar toch kwam er een goal aan de andere kant, gemaakt door Vincent. Een misverstand in de verdediging van de thuisclub was de oorzaak, dat de rust met 3—1 inging. Ook in de tweede helft ging het de Roodzwarten weer prima af. De snelle rechtsbuiten Vincent zorgde voor 4—1, waarna Soer een penalty wegens hands van een der Rie'tvogel-spelers kreeg te nemen, welke hij met een gloeiende kogel be nutte. Rietvogels zette ook wel enkele aanval len op, maar door het korte spel van de aanvallers wist de Holten-achterhoede al tijd resoluut in te grijpen. Tegen het einde bracht Vincent de stand nog op 6—1, maar ook Rietvogels strafte een defensie- fout van Holten af, zodat de einduitslag 6—2 werd. Het programma voor zondag a.s. luidt: Almelo 2 Holten 1, 2.30 uur. Holten 2 Haarl. Boys 2, 2.30 uur. Zaterdagmiddag Junioren: Haarl. Boys a Holten a, 4 uur. In verband met de belangrijke wedstrijd in Almelo rijdt zondag een extra bus. Ver trek 1.30 uur vanaf de Smidsbelt. RIJSSEN Uitslag Nationale Paasvee-tentoonstelling Klasse II: Dikbillen met meer dan 2 brede tanden. Ereprijs: W. Flier, IJsselmuiden. Ereprijs: K. Keizer, Nieuwolda. Ie prijs: H. Wullink, Wilp. Klasse III: De fijnste en best gemeste vaars met niet meer dan 2 brede tan den. Ereprijs: J. Pronk, Amsterdam. Eerv. vermelding: D. Thakke, Varsse- veld. Klasse IV: De fijnste en best gemeste vaars met 4 brede tanden. Ereprijs: W. Flier, IJsselmuiden. Ie prijs: J. Pronk, Amsterdam. Ie prijs: H. Wullink, Wilp. Ie prijs: J. Meijer, Raalte. Eervolle verm.: H. Wullink, Wilp. Klasse V: De fijnste en best gemeste vaars met 6 brede tanden en meer. Ereprijs: J. Pronk, Amsterdam. Ie prijs: Wolleswinkel, Wageningen. Ie prijs: H. Wullink, Wilp. Eervolle vermelding: G. Heetebrij, Vollenhove. Klasse VI: Vette schotten. Ereprijs: Wolleswinkel, Wageningen. le prijs: G. Heetebrij, Vollenhove. Ie prijsK. Keizer, Nieuwolda. Eerv. vermelding: W. Flier, IJsselmui den. Klasse VII: Vette koeien (afgewis seld). Ereprijs: Floot, Wageningen. le prijs: W. Flier, IJsselmuiden. le prijs: J. Pronk, Amsterdam. Eerv. vermelding: Floot, Wageningen. Eerv. vermelding: G. Heetebrij, Vol lenhove. Klasse VIII: Vette ossen met ten hoogste 2 bréde tanden, le prijs: K. Keizer, Nieuwolda. Klasse IX: Afgewisselde ossen. Ereprijs: Wolleswinkel, Wageningen. Collectie-inzendingen: drie stuks van één eigenaar. Ereprijs: Wolleswinkel, Wageningen. le prijs: J. Pronk, Amsterdam. Eerv. vermelding: H. Wullink, Wilp. Kampioen der Nationale Tentoonstel ling: W. Flier, IJsselmuiden. Reserve-kampioen: J.. Pronk, Amsterdam. STREEK- P A AS VEETENTOONSTELLING Klasse V: De fijnste en best gemeste vaars met niet meer dan 2 brede tan den. Ereprijs: J. Beverdam, Rijssen. le prijs: H. J. Lohuis, Rijssen. Eerv. verm.: H. J. Lohuis, Rijssen. Klasse VI: De fijnste en best gemeste vaars met 4 brede tanden. Ereprijs: H. M. Olde Kolthof, Hengelo, le prys: H. J. Lohuis, Rijssen. Eerv. verm.: H. J. Lohuis, Rijssen. Eerv. verm.: H. J. Lohuis, Rijssen. Klasse VI: De fijnste en best gemeste vaars met 6 brede tanden en meer. Ereprijs: H. M. Olde Kolthof, Hengelo. Klasse IX: Vette koeien (afgewis seld. Ereprijs: J. Dolman, Holten. Eerv. verm.: H. J. Lohuis, Rijssen. Klasse X: Vette ossen met ten hoog ste 2 brede tanden, le prijs: D, Bloemendaal, Rijssen. Klasse XI: Vette ossen met meer dan 2 brede tanden. Ereprijs: H. M. Olde Kolthof, Hengelo. Klasse XII: Vette kalveren, le prijs: Jansen, Goor. Eerv. vermelding: Jansen, Goor. Collectie-inzendingen, drie stuks vanMt één eigenaar: hei Ereprijs: H. M. Olde Kolthof, de Hengelo. ter le prijs: H. J. Lohuis, Rijssen. Eerv. verm.: H. J. Lohuis, Rijssen. Kampioen der Streektentoonstellingip H. M. Olde Kolthof, Hengelo. Reserve-kampioen: J. Beverdam, Rijssen. De jury, die bestond uit de heren C. van Gelder uit Zutphen, H. Gankema uit Emmen en A. Nijhof uit Deventer had 'n moeilijke taak. Hier en daar liepen de Hc waarderingsonderdelen slechts minimaal uiteen. In de nationale afdeling werd 'n prima vaars (6 tands) kampioen, die direct de aandacht had getrokken van de insiders. Deze inzending was eigendom van de heer W. Flier uit IJsselmuiden. De prijsuitreiking vond plaats in hotel Gijsbers door burgemeester Zeeuw. De kwestie-Cyprus heeft een drama tische wending genomen door het be sluit van de Engelse regering aartsbis schop Makarios van het eiland te ver bannen over te brengen naar de Sey chellen, een eilandengroep in de Indi sche Oceaan. Aartsbisschop' Makarios, die zowel het geestelijke als het wei-eld- lijke hoofd van de Griekse gemeenschap op Cyprus is, heeft zich al jaren met grote felheid aan het hoofd gesteld van de Griekssprekende Cyprioten in hun aloude wens om zich met een beroep op het zelfbeschikkingsrecht bij Griekenland aan te sluiten. De Engelsen wilden aan vankelijk van geen zelibeschikkingsi'echt van deze kroonkolonie horen, die zij in 1878 van de Turken hebben overgeno men. Hier voerden zij voor aan het stra tegische belang van het eiland in het Midden-Oosten. Na de ontruiming van de zóne van het Suezkanaal is het En gelse hoofdkwartier voor dit gebied ook naar Cyprus overgebracht. Een ander argument is de aanwezigheid van een Turkse bevolkingsgroep, die 20 pet. van het totaal uitmaakt. Het zou voor deze Turken, meent men, niet zo prettig zijn een minderheid in Griekenland te gaan vormen. Bovendien heeft de Turkse le gering, die in de loop van het-vorige! jaar door de Engelse regering op een conferentie te Londen bij de onderhan- delingen betrokken was, te kennen ge geven, dat het eiland aan Turkije moet worden teruggegeven wanneer de En gelse heerser aan vertrekken toe is. His torische ï-echten van drie eeuwen kan Turkije laten gelden, terwijl het eiland nooit aan Griekenland heeft oehoord. Wat het eerste argument betreft ver-La geten de Engelsen voortdurend, datwi; Griekenland hun het behoud van hunzij* bases op het eiland gegarandeerd heeftvri wanneer de eilandbevolking zich voorlijl enosis, aansluiting bij Griekenland, zoubli, uitspreken. jbij Het militaire probleenflv0] is dus heel wat minder belangrijk dan de Engelsen willen doen geloven. De waarde van de basis wordt door des kundigen dan ook enigszins in twijfel getrokken. In ieder geval vermindertLa: die waarde nog aanzienlijk, wanneer de. bevolking zo vijandig is als de Cyprio- tische op het ogenblik. Al geruime tijdvo stijgt de spanning voortdurend dooi bomaanslagen en andere daden van ter■ge^ reur. Deze terreur dx-aagt de stilzwij-G. gende goedkeuring weg van aartsbis schop Makarios, die haar als onderdeel van zijn politieke spel gebruikt. De ter reur is voor hem een pressiemiddel ge- weest om de Engelsen bij hun politiel«01£ gesprek tot steeds verder gaande con cessies te dwingen. Concessies heeft hij gekregen. Het recht van zelfbeschikking heeft de En gelse regering ook voor de Cypriotei erkend, nadat een jaar geleden no{ ronduit „nooit" gezegd werd. De Engel sen boden zelfbestuur aan onder Engelsf supervisie, maar de Cyprioten wildeJ__ hiervan niet weten, omdat zij bang wa ren, dat bij aanvaarding hiervan huiu verdere eisen onder de tafel zouden ver-,.^ dwijnen. Toen Makarios de Engelserl?' eenmaal tot erkenning van het zelfbe schikkingsrecht had gekregen, wilde hi®? van zijn kant instemmen met zelfbe*?.e stuur, maar voor een vastomlijnde periovlf de, een overgangsperiode dus, terwijl dr^a Engelsen, alweer uit strategische over wegingen over het tijdstip zelf wilden be- slissen. Niet ten onrechte heeft Maka,.,,,,.. rios gemeend, dat dit op de lange baaiffl|| schuiven betekende. Men heeft nog enige tijd onderhan deld, terwijl de terreur toenam. Juist met deze terreur motiveert Engeland de verbanning van Makarios, want het heeft onomsto telijke bewijzen, dat Makarios de terreui niet alleen goedkeurde, maar zelfs' steunde. Het is alleen de vraag, of Engeland d( zaak van rust en vrede heeft gedient door dit optreden, zoals de regerinf meent. In de eerste plaats zou Makario; niet de eerste balling zijn, die daardooi sterk aan invloed als martelaar wint. IFA het jongste verleden behoeven wij slechfo aan sultan Ben Joessef van Marokko te denken, die in 1953 verbannen is, maai in 1956 Frankrijk wist te dwingen to erkenning van de onafhankelijkheid vax zijn land. Maar daarnaast is er nog de kwestie van de bondgenoten. In Grie kenland is de actie tegen Makai'ios bij; zonder slecht opgenomen.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2