Uil hel plaatselijk parlement Wethouder Wegstapel 25 jaar lid van de gemeenteraad. Uitvoerige discussie over de toepassing van de drank wet. Krijgt Holten spoedig een nieuw zwembad? Gra tificatie voor enkele groepen gemeentepersoneel. Grond ruil met Ter Horst en Co. n.v. te Rijssen. Verharding van de Industriestraat. Voorstel tot invoering van een aanlegbelasting teruggenomen. 's Zatex-dagsavonds tot elf uur een visje verkrijgbaar. De raad der gemeente Holten kwam vo rige week Vrijdagmiddag om twee uur ten gemeentehuize in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester mr. W. H. Enklaar. Secretaris was de heer G. J. Langenbarg. De raad was voltallig. Voordat met de afwerking van de 5 punten tellende agenda werd begonnen hield de voorzitter eep. korte toespraak tot wethouder J. Wegstapel, die op 28 januari 1931 voor de eerste maal deel uitmaakte van de raad en daarin gedurende 25 jaar zitting heeft gehad, behouaens een onaer- breking tijdens de bezetting, toen de be voegdheden van de raad in handen wer den gelegd van de burgemeester, air. Enk- laar sprak als volgt: „Ter elfder ure is ér onze aandacht op gevestigd, dat u op 28 januari 1956 hebt herdacht, dat u 25 jaar geleden zitting hebt genomen in de raad van Holten. In verband daarmede staan er dan ook bloemen op de tafel, waarachter gij hebt plaats genomen. Als raadslid en wethouder hebt gij uw werkkracht in dienst gesteld van het algemeen belang. Voor de uitoefening van uw werk zijn u gaven van hoofd en hart geschonken. Het is prettig iemand als medewerker te heb ben, die de pubüeke zaak en warm hart toedraagt. Uw werkzaamheid is niet alleen tot de gemeentelijke zaken beperkt geble ven. Langer dan vijf en twintig jaar hebt gij uw krachten gegeven in het belang van de coöperatieve Zuivelfabriek „De Vrijheid" Voor al uw werkzaamheden zowel in de gemeentelijke als in de particuliere sfeer dank ik u namens de gemeente en de raad. Uw vriendschap heeft ons altijd goed ge daan. U verdient dan ook bijzondere dank en hulde. Wij feliciteren u hartelijk met dit jubileum." Wethouder Teeselink wees op de zware taak, die een raadsnd heeft te verrichten. De raad dient immers het algemeen belang voorzover dat in zijn vermogen ligt. Hoe wel de samenwerking met zijn collega nog niet van lange duur is, wilde hij toch gaarne zeggen, dat zij steeds van aange name aard is geweest. Hij wenste hem hartelijk geluk met zijn. jubileum en sprak de hoop uit, dat God hem ook in de toe komst Zijn zegen zou schenken. Wethouder Wegstapel dankte hierna be wogen voor de tot hem gerichte woorden 25 jaar is een lange tijd als er voor staat, doch zijn ze voorbij, dan is die periode maar als een gedachte, zo sprak hij. Hij zei steeds getracht te hebben het algemeen belang naar vermogen te dienen. Hij sprak de hoop uit, dat het hem gegeven moge worden de gemeente nog een aantal jaren te dienen. De voorzitter stelde hierna aan de orde: .Notulen der openbare vergadering van 15 november 1955. De raad besloot tot ongewijzigde vast stelling van het toegezonden ontwerp. Ingekomen stukken en mededelingen. Een zestiental stukken waren bij de raad ingekomen. Twaalf hiervan werden zonder discussie en hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangenomen. Presentiegelden. Vervolgens kwam een brief in behande ling van gedeputeerde staten, waarin het gevoelen werd gevraagd van de raad om trent de voorgenomen verhoging van de presentiegelden voor de raadsleden en leden van de raadscommissiën. Gedeputeerde staten stelden voor het presentiegeld voor de raadsleden te ver hogen tot 8.en voor de commissiele den tot 4 per vergadering. Burge meester en wethouders namen dit voorstel over. De heer Soer sprak zich uit tegen dit voorstel. Onder de invoering van een loons verhoging wordt soms langdurig strijd ge voerd, terwijl het in dit geval zo gemak kelijk gaat om het presentiegeld te ver hogen. Het moet naar buiten blijken, dat de gemeente een goed voorbeeld geeft. Mocht de verhoging van het presentiegeld doorgang vinden, dan zou het bijkomende bedrag voor een goed doel kunnen worden besteed. De heer Dikkers vond het tegenwoordige bedrag wel voldoende. De vergaderingen worden doorgaans 's avonds gehouden. De heer Rietberg- zei, dat het bedrag in ■elk geval zo hoog moet zijn, dat de raad op elk uur van de dag met een gerust hart bijeen kan worden geroepen, hoewel hij de voorkeur geeft aan avondvergade ringen. De heer Landeweerd rekende ook tot de taak van de raadsleden, dat de stukken vooraf worden bestudeerd of bepaalde si tuaties in de gemeente worden opgenomen. Het presentiegeld moet daarmede in over eenstemming zijn. Voor commissieleden achtte hij de vergoeding beslist te laag, aangezien de commissies meestal 's middags vergaderen. Wethouder Teeselink merkte m dat hij voor aanneming van het voorstel is, nu gedeputeerde staten er mee komen. Voor het bedrag wordt werk genoeg verricht door de raadsleden. Men moet ook niet" vergeten, dat de leden gebonden zijn aan de aflegging van de eed of belofte, zodat zij met verantwoordelijkheid zijn belast. De heer Jansen zei. dat de leden weinig loonderving ondervinden als er 's avonds vergadert wordt. Aan verhoging voor avondvergaderingen gevoelde hij weinig be hoefte. In geval van loonderving moet het gederfde ten volle kunnen worden gedekt met het presentiegeld. De voorzitter zei, dat gedeputeerde sta ten de hoogte van het presentiegeld in een provinciale regeling willen vastleggen. De beslissingen, welke de raad af en toe moet nemen, zijn soms verbazend moeilijk. Daarvoor ontvangen de raadsleden dikwijls veel critiek. Het belanghebbende publiek steekt zijn afkeuring dan niet onder stoe len of banken. Men kan er zelfs haat door ondervinden. Dit gezegd deed de heer Dikkers de laconieke opmerking maken, dat haat en nijd in dit geval niet in geld uit te drukken zijn. De voorzitter wees de heer Soer er op, dat, wanneer de presentiegelden toch ver hoogd worden, het verhoogde bedrag con sequent geredeneerd niet. kan worden ge accepteerd. Spreker deed daarom een tus senvoorstel, om gedeputeerde staten te be richten, dat de raad geen behoefte gevoelt aan een verhoging van de presentiegelden, en deze ook niet noodzakelijk acht, doch dat hij zich zal neerleggen bij het besluit van gedeputeerde staten. De raad kon zich met dit voorstel verenigen. Wijziging salarisverordening. De minister van binnenlandse zaken en het college van gedeputeerde staten hebben nog enkele opmerkingen gemaakt met be trekking tot de onlangs vastgestelde „sa larisverordening '54". Burgemeester en wet houders stelden voor aan de gemaakte op merkingen ten dele tegemoet te komen en in velband daarmede de verordening te wijzigen. De raad handelde dienovereen komstig. Uitvoering van de drankwet. Bij de raad waren voorts binnengekomen een tweetal vrijwel gelijkluidende brieven van de heren K. ter Horst en G. Vruggink, waarin zij zich beklagen over de teleur stellende gang van zaken met betrekking tot het verlenen van de beschikbaar ge komen vergunningen voor de verkoop van sterke drank in het klein, temeer nu zij respectievelijk 14 en 20 jaren ingeschre ven stonden op de wachtlijst. Zij verzoch ten de raad het daarheen te leiden, dat zij alsnog in aanmerking zullen komen voor een vergunning. De voorzitter merkte op, dat adressanten hebben gevraagd de raad bijeen te roe pen voor het verstrijken van de termijn, binnen welke zij moesten kennis geven aan burgemeester en wethouders, dat zij vol harden bij hun verzoek om vergunning. Het had geen zin om aan dit verzoek ge volg te geven, omdat de raad bij 't ver lenen van de drankwetvergunningen geen taak is toebedeeld. Burgemeester en wet houders hebben de drankwet uit te voe ren, zodat van een subjectief oordeel geen sprake kan zijn. Weliswaar is de gang van zaken teleurstellend geweest voor Vrug gink en ter Horst, doch dat is niet de schuld van b. en w. Hen is ten volle recht wedervaren. Zij hebben niet kunnen vol doen aan de eisen, welke de drankwet stelt. Dank zij het vreemdelingenverkieer is het maximum aantal vergunningen met 3 verhoogd, doch de kroon wilde zeker heid hebben, dat deze ook inderdaad het vreemdelingenverkeer ten goede komen. De heer Klein Velderman ging nog eens in het kort na, welke gedachtengang de raad heeft gehad, toen hij besloot tot het invoeren van wijkmaxima. De raad heeft jer toen op aangedrongen de lijst af te wer ken, zodat de ingeschrevenen in staaf zou den worden gesteld om een vergunning te krijgen. Spreker meende, dat de raad des tijds niet volledig is ingelicht omtrent de consequenties, welke de invoering van wijkmaxima met zich zou brengen. De voorzitter zei, dat de wachtlijst is afgewerkt niet op aandrang van de raad doch omdat dfe drankwet zulks voorschrijft. Aan de heren Wansink jr., Vruggink en ter Horst is bericht, dat er een vergunning beschikbaar is in de Holterberg. Vruggink en ter Horst konden geen localiteit aan wijzen, zodat zij dus geen vergunning kre gen. Het gaat niet aan om te zeggen, dat b. en. w. 'nu de schuldigen daarvan zijn. Aan voorlichting heeft het niet ontbroken. Er is langdurig gesproken over de invoe ring van de wijkmaxima. De heer Klein Velderman stelde de vraag of de vergunning al dan niet persoonlijk is, waarop de voorzitter ten antwoord gaf, dat een vergunning op naam van een per soon wordt gesteld, doch altijd rust op een bepaalde localiteit. De heer Klein Velderman is uit de gang van zaken gebleken, dat een vervangers contract eenzijdig kan worden opgezegd. Ook de heer Rietberg zag dit als een fout. De voorzitter wees er op, dat het con tract door beide partijen kan worden op gezegd. De vergunning echter blijft rus ten op een bepaalde localiteit. Het ver vangerscontract is niet gericht op de ver gunning, doch op de exploitatie van het bedrijf, waarvoor de vergunning geldt. De heer Klein Velderman vroeg zich af, waarom de gemeente geen drie vergunnin gen kon krijgen zonder daarbij rekening te houden met de wachtlijst. De termijn van dertig dagen, waarbinnen het bericht aan burgemeester en wethouders moet worden ingezonden, is veel te kort. Sp. vroeg waarom de adressanten niet dade lijk zijn ingelicht, dat zij toch geen ver gunning konden krijgen. De voorzitter achtte het onjuist, dat er handel wordt gedreven in vergunningen. De vergunning is door de overheid ver leend. Jammer genoeg is het mogelijk om door de mazen van de wet te glippen. Hij kan het de mensen echter niet kwalijk nemen. De heer Jansen zei zich destijds reeds de gevolgde gang van zaken te hebben voor gesteld. Een andere weg was ér niet. De hotelhouders in de Holterberg zouden on verstandig hebben gehandeld als zij hun localiteiten aan de adressanten beschik baar hadden gesteld; het was althans niet in hun eigen belang. De heer Rietberg merkte op, dat de drankwet hard gebleken is voor Vruggink en ter Horst. De gedupeerden moeten zich met hun bezwaren richten tot hun organi satie en niet tot de raad. De heer Brands stelde de vraag, of men de ingeschrevenen op de lijst ditmaal niet beter had kunnen passeren, waarop de voorzitter antwoordde, dat er geen andere mogelijkheid was dan. enkel en alleen de wet uit te voeren. De drankwet schrijft voor, dat- in het onderhavige geval de lijst moet worden afgewerkt. Hier viel niet te plooien. Beide brieven werden hierna voor ken nisgeving aangenomen. Geen twee cafè's naast elkaar bU het zwembad. De heer Klein Vélderman meende, dat de raad ook eens behoorde te praten over de vestiging van een restaurant door K. ter Horst in het Twenhaarsveld. Burge meester en wethouders moeten niet alles bedisselen, zo sprak hij. Zij hebben aan ter Horst geschreven, dat voor het Twen haarsveld geen vergunning moet worden verleend, irndat dit de pionnen ter bevor dering van het sociaal toerisme zou door kruisen. Spreker vroeg of er een andere plaats is aan te wijzen, waar ter Horst een bedrijf zou kunnen vestigen. De voorzitter zei, dat een vergunning houder zijn vergunning wel lean laten overschrijven naar de buurtsohap Look, doch een nieuwe vergunning kan daar niet worden verleend. Ter Horst zou zich in verbinding kunnen stellen met de Nill- mij., doch spreker gelooft niet, dat deze maatschappij behoefte heeft aan een twee de café. Zij exploiteert zelf een restaurant. Overigens merkte spreker op, dat de za ken van burgemeester en wethouders niet in de raad behoren te worden behandeld. Hervormde kerk krijgt geen subsidie voor orgelrestauratie. Het college van kerkvoogden en notabe len der hervormde gemeente had een ver zoek ingediend om subsidie in de kosten van de kerkorgelrestauratie, welke naar schatting 10.000.— zullen bedragen. Het college meent, dat een goed kerkorgel ook voor de burgerlijke gemeente van grote culturele betekenis is. Burgemeester en wethouders adviseerden met het oog op' de slechte financiële positie def gemeente op het verzoek af wijzend te beschikken. Warede financiële positie beter, dan zou het voorstel wellicht anders zijn geweest, aldus de voorzitter. De heren Soer, Rietberg en Veneklaas Slots verklaarden zich voor het voorstel van b. en w. Zij waren van mening, dat de kerkelijke gemeente zich zelf moet kunnen bedruipen. Wethouder Teeselink meende, dat het niet eervol zou zijn, wanneer de gemeentelijke overheid subsidie zou gaan verlenen aan de kerk, terwijl de algemene financiële toestand onder de gemeenteleden in deze tijd van hoogconjuctuur behoorlijk goed te noemen is. De raad besloot op het verzoek afwijzend te beschikken. Gratificatie voor enkele categorieën van het gemeentepersoneel. Burgemeester en wethouders stelden voor aan enkele categorieën van het perso neel een gratificatie van 25.te ver lenen als blijk van waardering voor de wijze waarop zij gedurende de vorstpe riode onder moeilijke omstandigheden hun werk hebben verricht. De heer Soer sprak zich waarderend uit over het werk van de gemeente-arbeiders tijdens de vorstperiode. Zij waren 's mor gens al vroeg in de weer om sneeuw te ruimen. Hij zou gaarne zien, dat b. en w. ook aandacht besteden aan behoeftigen, zoals rentetrekkers enz. De voorzitter antwoordde, dat de minis ters van oorlog, maatschappelijk werk en sociale zaken richtlijnen hebben gegeven voor het toekennen van een brandsoffen- bijslag. Deze is ook hier toegekend. Voorts hebben b. en w. aan de ondersteunden hulp verleend. De raad ging ook met dit voorstel accoord. Verkoop grond in de Holterberg. Op voorstel van b. en w. besloot de raad een perceel grond groot 4000 meter, gelegen bij de woning van de heer J. Sinnema, voor de prijs van ƒ5.000.— te verkopen aan de heer C. Zorgdrager, thans woonachtig te Menado (Indonesië). Aanleg en exploitatie zwembad in het Twenha? rsveld. De voorzitter deed hierna nog de mede deling, dat de Nillmij. zich bereid ver klaard heeft, onder bepaalde voorwaarden, de bouw en exploitatie van het zwem bad in het Twenhaarsveld voor haar re kening te nemen. B. en w. hebben in concept een aantal voorwaarden opgesteld, welke naar hun mening in acht moeten worden genomen bij de overdracht van de grond. De raad zal zich hierover te zijner tijd nader kunnen uitspreken. De voorzitter stelde vervolgens aan de orde punt 3 der agenda: Voorstel tot verhoging der presen tiegelden voor de leden en plaats- vervangende leden der stembureaus. Tot nog toe bedroeg het presentiegeld 2.50 per lid, terwijl de gemeente de kosten der maaltijden voor haar reke ning nam. Nu de stembureaux tot 's avonds zeven uur geopend zullen zijn vinden b. en w. de tijd gekomen om het presentiegeld te verhogen tot 10.per lid per dag, terwijl de plaatsvervangende leden een vergoeding van ƒ5.is toe gedacht. De leden dienen nu zelf de maaltijden te bekostigen. De raad stemde gaarne met dit voorstel in. Voorstel tot aankoop van de wo ning Larenseweg 21, met erf. De eigenares dezer woning, mejuffrouw E. H. Wegstapel, is bereid gebleken de woning met bijbehorend erf onder be paalde voorwaarden in eigendom aan de gemeente over te dragen. Burgemeester en wethouders stelden voor tot deze aan koop te besluiten. Verschillende sprekers vonden dit een goede oplossing, welke voor beide partijen alleszins aanvaard baar moet worden geacht. De raad besloot dan ook overeenkom stig het voorstel van burgemeester en wethouders. Grondruil in de Holterenk. Vervolgens kwamen twee punten van de agenda aan de orde, welke verband met elkaar hielden. Eerst stelden b. en w. voor een gedeelte van de Meermansweg, thans deel uitmakende van een perceel gemeente grond, aan het openbaar verkeer te ont trekken. Belanghebbenden zijn gedurende 14 dagen tevoren in de gelegenheid gesteld hiertegen bezwaar in te brengen. Van deze gelegenheid is geen gebruik gemaakt. De raad besloot overeenkomstig het voorstel. Hierna stelde het gemeentebestuur voor be doeld perceel grond in eigendom over te dragen aan ter Horst co. n.v. te Rijssen, die onlangs eigenares geworden is van een terrein, dat aangekocht werd van H. W. ten Velde en consorten. Deze n.v. geeft de ge meente een gedeelte van haar terrein als tegenprestatie. De raad besloot zonder discussie en hoof delijke stemming tot dei voorgestelde grond ruil. Eveneens zonder discussie cn stemming werden aangenomen de voorstellen tot het opnieuw verpachten van grond aan A. J. Lensink, tot het voorlopig vaststellen der rekeningen over 1952, tot het aangaan van een geldlening groot 300.000.en tot wij ziging van de instructie voor de keurings veearts, hoofd van dienst. Aanlegbelasting. De voorzitter stelde hierna het belang rijkste agendapunt aan de orde, n.l. 't voor stel tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van een aanleg belasting. Omtrent de inhoud van 't schrif telijke voorstel zij verwezen naar het num mer van 3 maart jl. De heer Rietberg leidde de discussie in met het stellen van de vraag, waarom deze aangelegenheid niet eerst in de wegencom- mdssie behandeld is. De voorzitter antwoorde, dat het gemeen tebestuur daar gegronde redenen voor had. Het provinciaal bestuur is bezig de begro ting van Holten aan een onderzoek te on derwerpen. Daarbij is het oog gevallen op de plannen van de gemeente tot het ver harden van wegen. De cultuurtechnische dienst heeft gedeputeerde staten opgegeven in hoeverre gronden, gelegen aan de Hel- huizerweg, de Doorlopende weg en de Dor- perdijk een waardevermeerdering zouden ondergaan, wanneer de betreffende wegen verhard worden. Gedeputeerde staten stel len als voorwaarde, dat een aanlegbelasting wordt ingevoerd. Dit is spoedshalve telefo nisch aan het gemeentebestuur medege deeld. Burgemeester en wethouders hebben daarom met bekwame spoed een verorde ning ontworpen. Het ijzer moet worden ge smeed als het heet is. De cultuurtechnische dienst dringt aan op een spoedige aanbeste ding. De heer Veneklaas Slots stelde de vraag of er een begroting is opgemaakt omtrent de opbengst. Hij had daarbij het oog op percelen, welke in de lengte langs een weg zijn gelegen. Worden deze niet te zwaar belast. De voorzitter antwoordde, dat enkele steekproeven zijn genomen. In een bepaald geval moet 100.meer belasting worden betaald dan het bedrag, dat vrijwillig be schikbaar is gesteld. Het omgekeerde doet zich uiteraard ook voor. De heer Veneklaas Slots informeerde ver volgens omtrent de belastingaanslag voor percelen, welke aan twee verschillende we gen zijn gelegen. Ook de heer Landeweerd wilde daarover gaarne worden ingelicht. De voorzitter zei. dat een algemene re geling soms onbillijk werkt. De heer Landeweerd merkte op, dat de landbouwbedrijven aanmerkelijk zwaarder zullen worden belast. De heer Veneklaas Slots vroeg of ook in de toekomst het initiatief van de belang hebbenden moet uitgaan, wanneer zij een weg verbeterd willen hebben. De voorzitter antwoordde, dat de belang hebbenden een aanslagbiljet thuis krijgen, ongeacht of zij al dan niet prijs stellen op wegverbetering. De raad moet beslissen over de urgentie. De heer Rietberg stelde voor een artikel in te voegen, bepalende dat de raad kan besluiten een weg te verharden, nadat de meerderheid van de aangelanden zich daar voor heeft uitgesproken. De heer Landeweerd was ook de mening toegedaan, dat belanghebbenden in meer derheid vóór de wegverbetering moet zijn. Wethouder Teeselink kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de verordening een weinig aan dictatuur doet denken. De voorzitter ontkende dit en zei: „De raad is er zelf bij". Wethouder Teeselink was bereid rekening te houden met het gevoelen van belang hebbenden, doch naar zijn mening moet een verharding niet achterwege blijven, omdat er één man tegen is. Hij gevoelde dan ook voor het voorstel van de heer Rietberg. Invoering van de aanlegbelasting brengt mee, dat belanghebbenden, niet zijnde aan gelanden, zoals zakenmensen, enz. niet meer zullen betalen. De heer Brands had berekend, dat de landbouwbedrijven door invoering van de aanlegbelasting moeten rekenen op een ex tra last van gemiddeld 19.50 per hectare, per jaar. De heer Soer gaf in overweging het tot nog toe gevolgde systeem van vrijwillige bijdragen te combineren met de aanlegbe lasting. Verschillende belanghebbenden wor den door de verordening buiten schot ge laten. Naar zijn mening is de waardever meerdering van van de grond een gezocht motief. De heer Rietberg merkte op, dat er meer belanghebbenden zijn dan alleen boeren. De voorzitter zei, dat zakenmensen en andere belangstellenden kunnen bijdragen in de vorm van prijsverlaging. De heer Klein Velderman was van ge dachten, dat het nog lange tijd zou duren, voordat met de verharding van wegen kan worden begonnen. Hij stelde daarom voor contact op te nemen met de cultuurtech nische dienst omtrent een eventuele ruil verkaveling. Als deze in het verschiet ligt, behoeven de wegen nu niet eerst verhard te worden. Alsdan zal het misschien goed koper kunnen. De voorzitter was van mening, dat de ruilverkaveling nog zeer ver in het ver schiet ligt. Aan een verzoek om een ruil verkaveling uit te voeren wordt niet da delijk voldaan. Ook daarvoor geldt een wachtlijst. Spreker merkte op, dat het staatsbosbeheer, het „Overijssels land schap", de stichting „Koningsbelten" en meer van deze instellingen ook in de be lasting moeten bijdragen. Normaal hebben deze instellingen geen belang bij verhar ding van wegen. De heer Rietberg vond het zeer juist, dat de „parasieten" ook belastingplichtig zijn. Uit de discussies bleqk voldoende, dat de raad er niet voor gevoelde om over ijs van één nacht te gaan. Anderzijds waren burgemeester en wethouders van mening, dat nader beraad over dit voorstel ge wenst was. Zij besloten dan ook hun voor stel terug te nemen. De voorzitter deelde mede, dat het gemeentebestuur dit punt spoedig weer aan de orde zal stellen. Verharding Industriestraat. Bij het houden van een onderhandse aan besteding der bestratingswerkzaamheden voor de Industriestraat bleek de heer H. J. Klein Horsman de laagste inschrijver met de aannemingssom van f 23.556. Burgemeester en wethouders stellen voor de werkzaamheden, onder goedkeuring van gedeputeerde staten, aan deze inschrijver op te dragen. De raad ging hiermede ac coord. Vis- en zuurkraam op do Smidsbelt op zaterdagavond geopend tot 11 uur. De heer J. J. van Duren had een ver zoek gericht tot de raad om hem in de ge legenheid te stellen zijn verkoopgelegen heid op de Smidsbelt 's zaterdagsavonds enige uren langer geopend te hebben. Naai de mening van burgemeester en wethou ders geven plaatselijke omstandigheden inderdaad aanleiding om bij verordening te bepalen, dat het verbod om in de uitoefe ning van markt- en straathandel op werk dagen na 's avonds 7 uur te verkopen, niet geldt op zaterdagavonden. Op deze avonden toch, aldus het gemeentebestuur, worden in Holten regelmatig film- en to neelvoorstellingen en andere mogelijkheden tot ontspanning gegeven. Wanneer open stelling van de vis- en zuurkraam tot 22 uur zpu kunnen geschieden, zou naar het oordeel van burgemeester en wethouders voldoende in de bestaande behoefte zijn voorzien. De heren Wansink en Soer wilden e liever drie en twintig uur van maken, ore dat de bioscoop om twee en twintig uu nog niet uit is. De raad besloot dienovei eenkomstig. Hiermede was de raad genaderd to de rondvraag. Deze leverde niet veel op dit maal. De heer Brands vroeg wie verantwoor delijk is voor de sneeuwruiming op de rijks weg. De rijksweg in en nabij Holten sloej een slecht figuur in vergelijking met d weg over de Veluwe b.v. De voorzitter antwoordde, dat de rijki waterstaat ten deze verantwoordelijk i; Hij heeft bij de hoofdingenieur aangedroi gen op het nemen van maatregelen. Ho zout was evenwel bevroren. De heer Wansink informeerde naar d stand van zaken ten opzichte van de ele( r triciteitsvoorziening in de Rijssense buurt e schap Ligtenberg. 1 De voorzitter antwoordde, dat het go d meentebestuur van Rijssen juist enige da n gen geleden een nieuw voorstel heeft go daan, waarover de lichtcommissie zich no; eerst moet beraden. Het ligt niet aan d> gemeente Holten, dat de Rijssense Ligter. berg nog nooit is aangesloten. De heer Soer informeerde naar het rap n port omtrent de aardgasvoorziening. v De voorzitter deelde mede, dat wel bo d paalde inlichtingen ontvangen zijn, doel n aan het eigenlijke rapport wordt nog steed if gewerkt. Na een gesprek met de Commis saris der Koningin omtrent deze aangele genheid, is spreker niet meer zo enthou siast als in het begin. Niettemin heeft dez zaak zijn aandacht. De heer Rietberg stelde de vraag of e al een rapport is uitgebracht over he slachthuis. fl De voorzitter antwoordde, dat er ee: rt voorlopig rapport is uitgebracht door he L economisch technologisch instituut, dat ir. middels aan de slachthuiscommissie is toe gezonden. Dit rapport geeft een vrij sombe geluid. Het wordt in twijfel getrokken o er wel meer slachthuisruimte in Neder land nodig is. Te ruim half zes sloot de voorzitter d vergadering. OUDERAVOND DORPSSCHOOL Woensdagavond waren verschillend! ouders in de hall van de Dorpsschool samengekomen om de ouderavond bj g| te wonen. De voorzitter der ouder p commissie, de heer H. Soer, opende d( r( bijeenkomst met een woord van wel w kom. Hij sprak er zijn dank over uit e{ dat zovelen gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging om te komen. Eer tiental jaren geleden was de opkomst 0 veel geringer. Hij gaf de leiding hier- ai na over aan het hoofd der school. k: Muziek van pijpers ti De Dorpsschoolpijpers stonden ge-: d< reed om zich een kwartiertje te latec v< horen. De heer Brouwer verklaarde op 4: welke wijze de kinderen in korte tijc h reeds snel resultaten bereikten. Toen '1 ge lied „Ferme jongens, stoere knapen" et de pijperklas werd getoond in cijferno- v; tatie, ging het spelen hiervan reeds de ri eerste keer vlot en zonder veel vergis- singen, hoewel de kinderen dit nog g; nimmer hadden geoefend. De meeste w pijpers zitten in de middelklassen. He' ai warm applaus was verdiend. M Klas 6 ging in een vijf minutenstuk ci „Sneeuwwitje" uitbeelden. De dwergen ni kwamen uit 't bos. De heks verscheen zc en de koningszoon te paard ontbrak re niet. De trouwpartij kwam om het ge- m heel te besluiten. Applaus! j oi De mondorgelgroep van mej. H. W. vi de Vrieze kreeg 'n beurt. Weldra ruis- sa te de zachte muziek over de hoofden gt der aanwezigen. Applaus! di De zesde klas zong tweestemmige m liederen, afgewisseld met 't duo „Alie- ee nellie". Hoewel de temperatuur in de de hall tot 70 graden steeg, bleven de stem- a* men vrij zuiver. Applaus! PJ Een tiental blokfluitspelers gaf eer m paar nummers, waaronder een eenvou- gc dig driestemmig lied. De zachte tonen M bekoorden de gehoororganen van de he ouders bizonder. Applaus! Tegen half negen ging de jeugd naai huis. Met enige woorden werd de verkië- zing ingeleid. Het schoolhoofd bedank te het oudercommissielid, de heer H. J. Pasop, die zich niet weer herkiesbaai j?1 stelde, harteljjk voor alles wat hij vooi de school en de kinderen gedaan had. Hierna werd overgegaan tot het ver- kiezen van 5 oudercommissieleden, daai het bestaande aantal leden met twei Y* werd uitgebreid, terwijl 'n drietal we- ;T gens periodieke aftreding gekozen moesl 1! worden. Om 't vlotte verloop der ver- zY kiezing te bespoedigen, werden er drif Z1- stembureaux gevormd. Jaarverslagen Over het jaarverslag aangaande dt ouderkas, van de penningmeester, d< heer W. Veltkamp, werden geen vra *a gen gesteld. In de pauze werd er o]nc chocolademelk getrakteerd, terwijl d<ee kosten van de avond bestreden wer-ta den met een verloting. S1 Namens de stembureaux werd de uitm slag bekend gemaakt door de heer Gm Brands. Deze meldde, dat herkozen wa- P8 ren de heren H. J. Beltman en H. Veneklaas. Verder gekozen de dameswl A. Wansink-v. d. Brink, H. Schotten™ Bakhuis en de heer G. J. Podt. 68 Allen namen de benoeming aan; f1 Nadat nog enige mededelingen geue daan waren, kreeg de heer Hermar10 Koopman, declamator te Deventer, hep woord. Hij gaf een korte inleiding oi:*1 zijn onderwerp: „Overijsselse sagen eif" vertellingen" en boeide daarna de aan c wezigen met woord en kleurenbeeld Dat onze provincie een fraai land^ schapsschoon biedt, werd nog eens wee in het stille avonduur duidelijk. Dat *g verleden nog leeft in vele harten eim stof geeft tot aangename tijdverpozingp, waarbij de fantasie gelegenheid ont vangt zich te laten gelden, bleek op nieuw. De heer Brouwer bedankte de spi hartelijk voor het gebodene, de prysd(. jes werden verloot en nog iets voöm elf gingen de ouders naar huis. De gem zellige en leerzame ouderavond behoor de weer tot het verleden. H

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2