Uit de Raadsportefeuille HAMEA Ruwe,rode handen Voor de boer schilderde raam boven de hoofdingang der school komt zo heel juist uit de zegen, welke uitgaat van het Christe lijk onderwijs. Spreker hoopte, dat de leerlingen ook na hun schooljaren be reid mogen zijn om Christus te die nen en met veel blijdschap mogen te rugdenken aan de tijd, dat ze gebracht werden naar en gewezen op de Hei land, die zondaren wil zalig maken. Hij bood namens de kerkeraad een enveloppe met inhoud aan. Mede namens het personeel van de andere scholen in de gemeente en de vereniging voor Volksonderwijs sprak de heer B. H. Brouwer, hoofd der o.l. dorpsschool. Spreker zei, dat 't open baar en het bizonder onderwijs, hoe wel langs een verschillende weg, toch beiden hetzelfde ideaal nastreven, n.l. het geven van goed onderwijs onder de meest gunstige omstandigheden. Hij wilde daarom niet spreken over het geen hen scheidt, doch alleen over het geen hen samenbindt. Ook het perso neel van de andere scholen is ver heugd over de totstandkoming van de ze nieuwe school. Voor de personeels- bibliotheek bood spr. een „Vogelboek" aan. Namens het bestuur der Prot. kleu terschool sprak de heer H. Soer. Hij wenste de vereniging van harte geluk met de prachtige school en deed zijn felicitatie vergezeld gaan van bloemen. De heer H. Schuppert voerde het woord namens de Chr. kleuterschool. Spr. sprak de hoop uit, dat de school mag zijn en in de toekomst meer en meer mag worden tot opbouw van het geestelijk leven in onze dorpsgemeen schap. De kleuterschool had steeds 'n goede buur aan de bizondere school. Het bestuur hoopt, dat binnen niet al te lange tijd de beide scholen weer „noabers" zullen zijn. Hij bood een aan tal bloemenvazen aan. Namens het bestuur van de Coöpe ratieve Boerenleenbank „Holten" sprak de heer J. H. Sprokkereef. Hij dank te de vereniging voor de uitnodiging om aanwezig te zijn. Het bestuur heeft daaraan gevolg gegeven, mede op grond van de goede relaties, welke bestaan tussen school en bank. Van de zijde der school is niet nagelaten de spaaracties voor kinderen te stimuleren. Spreker hoopte, dat het onderwijs steeds meer aan het gestelde doel zou beantwoor den, onder inwachting van Gods zegen. Om alles op tijd in school te kunnen doen verlopen, heeft het bankbestuur gemeend het best een elektrische klok te kunnen aanbieden. De heer Js. Beldman sprak namens de Chr. Oranjevereniging, de ouders en de leden van de schoolvereniging. In zijn toespraak gewaagde hij van de dankbaarheid der ouders en leden, die duidelijk is gebleken uit de spontani teit, welke betoond is bij de inzameling van gelden voor een cadeau. Het ge schenk een filmprojectieapparaat droeg hij daarna aan het bestuur over. Namens de Christelijke Oranjevereni ging bood hij de nationale driekleur met oranjewimpel aan. Aanbieding radiotoestel. Hierna bood een viertal leerlingen een prachtig radiotoestel aan, voor ge bruik bij 't onderwijs. Het waren Ger- rit Beldman, Diederik Kruimelaar, Ben nie Müller en Berndien Knijff. De laat ste droeg op keurige wijze' het volgen de, door mevr. Kroon-Bakker vervaar digde gedicht, voor: Papier! Papier! Wie heeft er nog Een stapeltje oude kranten? Komt, trouwe vrienden van de schooi, Waar blijven nu de klanten? Zo klonk reeds maanden achtereen De kreet van ons, scholieren. Wij schooierden, wij bedelden En sjouwden met papieren. Er was geen enkel snippertje In 't dorp, en ook daarbuiten, Meer veilig- En Pa, de arme man, Kon naar zijn krantje fluiten! Wij gristen 't uit zijn handen weg^ Zó vlug kon hij niet wezen, Of 't was al in een baal geperst, Nog vóór hij kon gaan lezen. Het boekje van de kruidenier, De hoedendoos van tante, Ja, alles, alles namen we mee, Gelijk met de oude kranten. 't Ging mee naar school, daar kwam een man Om alles op te halen. Dan was er spanning en de vraag: Hoeveel zou hij betalen? Want er moest geld zijn, heel veel geld. Waarom? Wel, u moet weten, Er werd een nieuwe school gebouwd, Want d' oude was versleten. En niet zo'n doodgewone school Met een vloer van houten planken; 'n Paar platen aan een kale muur En voorts alleen maar banken! O nee! Maar klikken doen we niet; U moet maar zelf gaan kijken! En om nu onze dankbaarheid En blijdschap te doen blijken Besloten wij om met elkaar Een steentje bij te dragen. Of onze actie is gelukt, Behoeft u niet te vragen! Want ziet, dit is het resultaat. Mogen wij 't u dan maar geven? We wensen onze nieuwe school Een lang en vruchtbaar leven! Het hoofd der school, de heer Kroon, sloot de rij van sprekers met het houden van de volgende toespraak: Vandaag mag dan bij de nieuwe school de vlag in top, ten teken dat het gebouw is voltooid. Straks zal het door u wor den geopend en daarmee is dan 't ogen blik gekomen, waarnaar het personeel en de kinderen zo hebben verlangd. Uit uw openingswoord is nog een dui delijk geworden hoeveel tijd is verstre ken tussen het moment dat tot stichting van een nieuw schoolgebouw kon wor den besloten en de realisering van dat besluit. En dan heeft het uw bestuur in genen dele aan waardevolle steun en medewerking daarbij ontbroken. Ik herinner me nog goed hoe moeilijk wij het vonden om de keuze van het schooltype te bepalen- Zwaar drukte ons deze verantwoordelijkheid, omdat de on derwijsvernieuwing hoge eisen stelt aan de scholenbouw en een schoolgebouw toch zeker een halve eeuw in exploita tie zal moeten zijn. Ik las dezer dagen in een verslag over de stichting van het informatiecentrum voor scholenbouw, dat Dr. Wesselings, de secretaris-generaal van het ministerie van onderswijs, kunsten en wetenschap pen, daar onder meer heeft opgemerkt, dat men zich meer en meer realiseert, dat niet het kind er is voor de school, maar de school voor het kind en dat daarom wat wij vandaag bouwen morgen weer oud is en dat ook hierbij dus, met een kleine variant, de woorden van Sta ring waar zullen zijn: „De stem des tijdgenoots, die 't bouwwerk laakt of prijst, Velt menig vonnis, dat de na-neef anders wijst." Laten wij vertrouwen dat het gekozen type zich alle nieuwe wind van leer, die mocht aanwaaien, zal kunnen aanpas sen. Toen eenmaal met de bouw kon wor den aangevangen, is deze, begunstigd door het fraaie weer, in een vrij snel tempo voortgegaan, totdat de dakbedek king was aangebracht. Daarna zakte het tempo en het leek soms, of Erasmus zijn woord: „Zij, die zich in het begin het meest haasten, schieten in 't eind ge woonlijk het langzaamst op", ook .voor het bouwbedrijf had neergeschreven. Niettemin er is met veel toewijding en vakmanschap gewerkt, het overleg lussen de architecten en de aannemers, onderaannemers, de opzichter Bos Jr. over vele details was steeds van zeer prettige aard. Hen breng ik hiervoor gaarne mijn welgemeende dank. w En natuurlijk past een warm woord van grote erkentelijkheid aan de dames Schuppert en Westerik, die, geholpen door een enthousiaste groep meisjes oud leerlingen, in de laatste weken met be zem en emmer, de overvloed van mate riaal, die de werkers aan de school had den achtergelaten, wegnamen- De verhuizing maakt, dat de scholen van collega Brouwer en mij weer „nao- bers" worden; gaarne herinner ik me de tijd waarin we in goede nabuurschap rondom het. drukke kruispunt werkten. Ik stel er zeer veel prijs om dit oude con tact, dat op allerlei practische school- aangelegenheden steeds is blijven voort bestaan, in de toekomst te doen voort duren. Er zal wel eens een „ditje en een datje" voorvallen, maar ik ken u vol doende, collega, om er ten volle van overtuigd te zijn, dat wij samen met de andere dames en heren er in zullen sla gen een goede verstandhouding tussen de Holter jeugd te bewaren en te ver sterken. En zo gaan we nu het nieuwe school gebouw betrekken. We zijn er heel blij om! De vlag in top! Wie zou niet dank baar zijn, wanneer de omstandigheden, waaronder gewerkt zal worden, aan de eisen der moderne didactiek voldoen? Maar toch wil ik mezelf en de colle ga's waarschuwen. Een nieuw gebouw! Prachtig! Goede leermiddelen: fijn! Doch uiteindelijk zijn deze dingen voor goed onderwijs van bijkomstige aard. Ze komen op het tweede plan. Het goede onderwijs staat en valt met de persoon van de vrouw of man voor de klas. Of zij en hij opvoeders zijn die bezield zijn met liefde voor het kind; een liefde, die zijn kracht ontleent aan de grote liefde van Jezus Christus, die Hij had voor oud en jong, voor groot en klein. Als we ons dit nog eens scherp voor ogen stellen en met dit ideaal bezield onze arbeid in de nieuwe school aan vatten en voortzetten, dan mogen wij biddend verwachten, dat de Hemelse Va der ons werk zal zegenen- Moge U, bestuur, gij, ouders, collega's en verdere aanwezigen, de vruchten van deze arbeid aan de Holter jeugd aan schouwen. Toelichting op het raam. Op verzoek van het schoolbestuur gaf mevr. Schilt-Geesink, de ontwerpster van het gebrandschilderde raam, de vol gende toelichting: Het raam vertolkt de geschiedenis van Samuël. Het bestaat uit verschillende delen: onder in het midden een grote open bijbel, rechts de vertellende onder wijzer, links de luisterende kinderen. Het verhaal stijgt als het ware op uit enkele bladen van de bijbel, waarover de onderwijzer vertelt. Samuël van God gebeden wordt door zijn moeder Hanna na verloop van enige jaren naar de tempel gebracht. In het midden bo ven, als in een medaillon, is Samuël des nachts alleen en wordt door God bij zijn naam geroepen. Deze roep is als een stralende stem vertolkt, ómdat het ge luid zo het zuiverst weer te geven was als.een verheven roep van God. Rechts boven staat Eli, die Samuël wijst, dat het God was, Die hem riep, omdat hij ditzelf nog niet begreep. Hij staat dan ook in een ontvankelijke houding, die uitdruk king geeft aan de woorden: „Uw dienaar luistert naar Uw woord". In dit raam is de zegen van het Chr- onderwijs tot uitdrukking gebracht. Tenslotte nam de voorzitter weer het woord om allen dank te zeggen voor de VLUCHTELINGENVRAAGSTUK. Over dit onderwerp hoopt Mej. Ida Lagerwoud te Deventer, te spreken op za terdag 10 maart in Irene. Deze vergade ring vindt plaats samen met de jongeren- discussie groep C.J.V.F. en C.J.M.V. Gaarne wekken we ook niet-leden op deze mooie avond mee te maken. ENG. HANDELSCORRESPONDENTIE. Onze plaatsgenoot, de heer G. J. Ma- nenschijn, HBK 9, is te Almelo geslaagd voor Engelse Handelscorrespondentie. GESLAAGD VOOR COUPEUSE. Voor het diploma „Coupeuse" slaag den te Amsterdam Mej. R. Kevelam, Kol- weg, en Mej. M. Bekkernens, Larenseweg. Beide ontvingen hun opleiding aan de Mo devakschool „Correct" te Amsterdam. „CISKE DE RAT" IN AMICITIA Miedema's bioscoop, exploitatiemaat schappij brengt op zaterdag .10 maart a.s. in Amicitia de Nederlandse film, welke in korte tijd een internationale re putatie verworven heeft, 'Ciske de Rat', naar het bekende boek van Piet Bakker. Deze film werd op de Biennale van Venetië bekroond met „de zilveren leeuw van San Marco" en .ontving van de OCIC te Brussel een eervolle vermelding. In deze film worden de rollen gespeeld door tal van bekende Nederlandse ac teurs en actrices, waarvan wij slechts noemen Johan Kaart, Cees Laseur, Jen ny van Maerlant enz. Het jongetje Ciske Vrijmoeth, gespeeld door de jeugdige Dick van der Velde, behoort voluit tot die categorie van de grote stadsjeugd, die gemeenlijk wordt aangeduid als „schoffies" en die men, maatschappelijk gesproken, niet ten on rechte als ongrijpbaar beschouwt. Ciske's vader, een zeeman, is de enige die bij zijn sporadische bezoeken aan de vaste wal in het vaderlandde jongen wat hartelijkheid betoond. Zijn moeder is niet zo'n prettige tantemaar om het naadje van de' kous te weten moej men de film zelf gaan zien, want die is wer kelijk de moeite waard. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de annonce in dit nummer. VERGADERING FOKVERENIGING „HOLTEN EN OMSTREKEN" Vrijdagavond vergaderde de fokvereni- ging „Holten en omstreken" onder voor zitterschap van de heer H. Kloosterboer in café ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. De voorzitter opende de vergadering met een kort openingswoord. De secre taris, de heer H. Beldman, las vervolgens de notulen der vorige vergadering welke onveranderd werden goedgekeurd. Door de controleur, de heer J. W. Jansen, werd verslag uitgebracht van de gedane werk zaamheden over 1955. Er werden 390 kalveren geregistreerd, 33 koeien inge schreven in het N.R.S. met gemiddeld 77 punten, terwijl 2'koeien werden inge schreven in het keurstamboek. Als penningmeester bracht de heer J. W. Jansen verslag uit over het financiëel beheer. De kas-commissie, de heren H. Kloosterboer en G. J. Klein Hegeman ver klaarden alles in orde te hebben bevon den. Als nieuwe leden van de kas-commis sie werden benoemd de heren H. J. Arf- man en A. Nijland. Voor de heer G. H. Boode werd de heer G. J. Klein Hegeman gekozen. De voorzitter bracht de heer Boode dank voor zijn werk als bestuurs lid. Door de heer P. G. Dijkstra werdeii hierna filmplaatjes vertoond van de ge houden fokveedag te Markelo. Door de voorzitter werd de heer Dijkstra harte lijk dank gebracht voor het vertoonde. Het voorstel van het bestuur om de te verlenen subsidie voor de in 1956 te hou den fokveedag te bestemmen voor aan koop afrastering werd met algemene stemmen aangenomen. Als afgevaardig den naar de jaarvergadering van de Cen trale bond van M.R.IJ-fokkers werden de heren H. Beldman en G. J. Klein Hege man aangewezen. goede woorden, welke werden gespro ken, en voor de aangeboden cadeaux. Voordat ten besluite nog werd gezon gen „Lof zij den Heer, den Almachtig en Koning der ere!" nodigde de voorzitter allen uit het nieuwe schoolgebouw te bezichtigen, waarvan een zeer druk ge bruik werd gemaakt. Op de galerij hadden de Tegahaja's plaats genomen. Dit ensemble zorgde voor vrolijke muziek tijdens de bezichti ging. De leider, de heer G. Jansen, bood in de school een boekwerk aan als dank voor de gastvrijheid, welke de band in de oude school steeds had mogen genie ten. In de pauze der bijzondere vergade ring in Irene bood het schoolbestuur thee met gebak aan, terwijl na de bezich tiging van de school een glas wijn werd gepresenteerd. Dinsdag- en woensdagavond was er gelegenheid voor belangstellenden en oud-leerlingen om de school te bezich tigen. Rest ons nog te melden, dat de heer J Ch- Sterk ter vergadering aanwezig was met zijn wire-recorder om een groot ge deelte van de toespraken op een geluids band op te nemen, teneinde deze opna men 's avonds ten gehore te brengen, terwijl tevens enkele films werden ver toond door het filmbureau Kolkman uit Wierden. Het was voor de schoolvereniging een blijde dag, waarop zij met veel genoegen en dankbaarheid zal mogen terugzien. Bijdragen voor wegen verharding in de vorm van een aanlegbe- lasting. In de vrijdagmiddag te houden raadsvergadering zal een belangrijk voorstel aan de orde komen - als de krant onder de ogen van de lezers komt is de beslissing reeds gevallen - n.l. de vaststelling van een veror dening op de heffing en invordering van een aanlegbelasting. Tot nu toe was het de gewoonte om, indien de belanghebbenden een weg verhard wilden hebben, hiertoe een verzoek te doen aan de raad en te laten vergezeld gaan van een lijst der bedragen, welke men vrijwillig wenstte bij te dragen in de kosten van de verharding. Iedere aange lande droeg dan zoveel mogelijk naar draagkracht bij in de totstandkoming van de harde weg. Ook de landbouw organisaties en zakenmensen gaven hiervoor dikwijls vrijwillige bijdra gen. Het was een ongeschreven regel, dat deze bijdragen in totaal 20 pCt. van de verhardingskosten moesten be dragen. Blijkens hun voorstel willen B. en W. deze methode van vrijwillige bij dragen thans gaan verlaten en wel om de volgende redenen. Bij zijn besluit van 12 januari j.l. heeft de raad een crediet beschik baar gesteld van f375.955,— voor de verharding van de Doorlopende Dijk, van de Helhuizerweg en êën gedeelte van de Dorperdijk. Naar aanleiding hiervan hebben Ged. Staten aan het gemeentebestuur be richt, dat door de verharding van be doelde wegen de in de nabijheid de zer wegen liggende eigendommen een waardestijging ondex-gaan en deze waardestijging door belanghebbenden moet worden betaald als bijdrage in de kosten van verharding van deze wegen. ♦Zij hebben daarbij voorts te kennen gegeven, dat afgezien "van de vraag of deze kapitaalsuitgave ^n aanmerking zal worden genomen bij de bereke ning van een eventuele verhoging van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds voor 1956, het wel vast staat, dat de mogelijkheid daartoe vrijwel als uitgesloten moet worden beschouwd, indien door belanghebbenden niet wordt bijgedx-agen tot een bedrag van ongeveer de waardestijging. Naar de mening van Ged. Staten zal de bijdrage in het onderhavige geval plm. f88.000 moeten bedragen. Daar slechts een bedrag van f22.045,— wordt geraamd, wil men in Zwolle gaarne op korte termijn weten of belanghebbenden be reid zijn bovenbedoelde hogere bijdra gen te betalen. De bijdragen zouden, zo wordt gezegd, eventueel ook kun nen worden ingevorderd" door middel van een baatbelasting. Bui-gemeester en Wethouders zeggen nu, dat het, tengevolge van de steeds stijgende kosten van materialen en ar beidslonen en de hogere eisen, welke de Cultuurtechnische Dienst bij de aan leg van wegen stelt, vrijwel uitgeslo ten is door middel van vrijwillige bij dragen ineens het gewenste bedrag /van de aangelanden te verkrijgen. In verband hiermede geven zij de voorkeur aan de vaststelling van een z.g. aanlegbelasting op grond van ar tikel 280 der gemeentewet. Reeds verschillende malen is in Uw Raad, zo zeggen B. en W. verder in hun voorstel, de wenselijkheid bepleit een belasting te heffen van gronden, gelegen in het uitbreidingsplan in on derdelen, welke tengevolge van door de gemeente aangelegde straten, trot toirs en xiolering een waardestijging ondergaan.. Een dergelijke belasting kan in een zelfde verordening worden geregeld. Naast de wegenbelasting welke thans reeds wordt geheven voor onderhoud dier wegen, voor hun verlichting en voor afvoer van water en vuil wil len B. en W. dus nu een tegemoetko ming vragen in de ten laste van de gemeente komende kosten voor aan leg van wegen. Welk is nu de bijdrage die van be langhebbenden zal worden gevraagd? Het tari,ef. Het is een vrij ingewikkeld tarief, dat in de verordening is vastgelegd en dat wij hieronder laten volgen. Voorop staat, dat de belasting wordt geheven gedurende 39 achtereenvol gende jaren en dat zij op schrifte lijke aanvraag kan worden afgekocht door betaling ineens van de contante waarde van de aanslagen over de jaren, waarvoor de belasting nog niet is betaald. Voor de gebouwde en ongebouwde eigendommen, gelegen in het gedeelte der gemeente, waarvoor een uitbrei dingsplan in onderdelen is of in de naaste toekomst zal worden vastge steld, en voor de gebouwde eigendom- mén en daarbij behorende ei'ven, ge legen in het overige gedeelte der ge meente, bedraagt de belasting per jaar, voor elke strekkende meter langs het belastbare perceel: a. voor de aan leg van een trottoir, voor elke meter trottoirbreedte f 0,61b. voor aanleg van een kunstverharding, voor elke meter wegbreedte f 0,47 en c. voor aanleg van riolering f 1,53. Voor de berekening van de belas ting voor de gebouwde eigendommen en daarbij behorende erven, gelegen in het overige gedeelte van de ge meente wordt het aantal strekkende meters langs het belastbare perceel bepaald op 40. Blijkens hun toelichting zijn B. en W. bij de vaststelling van dit tarief uitgegaan van de stelling, dat de aan leg van 1 vierkante meter kunstver harding f 15,—, 1 vierkante meter trot toir f 11,50 en 1 meter riolering f 37,50 kost en dat hiervan moet worden ge heven 75 pCt. of tewel resp. f 11,25, f 8,63 en f 28,13 voor elke meter straat breedte, trottoir-breedte en strekken de meter riolering. Onder straatbreed te wordt in de verordening verstaan de halve straatbreedte met een maxi mum van 4 meter. De jaarlijkse betaling gedurende 30 jaren komt dan neer op het hierboven omschreven tarief van artikel 6. Voor ongebouwde eigendommen, wel ke gelegen zijn in een deel der ge meente waarvoor geen uitbreidings plan in onderdelen is of in de naaste toekomst zal worden vastgesteld en welke in gebruik zijn als landbouw-, tuinbouw- of weidegrond is, mede op grond van vorenstaande kostenbereke ning voor wegverharding, een tarief vastgesteld, dat afhangt van de afstand tot de weg waarop het perceel ge legen is. Het bedraagt op niet meer dan 100 meter per 100 vierkante me ter oppervlakte f 0,63, 101 tot en met 200 meter f 0,130 en op 201 tot en met 300 f 0,098 per 100 vierkante meter op pervlakte. Voor ongebouwde eigendommen, welke als bosgrond in gebruik zijn be draagt het vorenstaand tarief resp. f 0,057, f 0,040 en f 0,024 per 100 vier kante meter. Voor wegbreedte komt hier maximaal 2 meter in aanmei"- king. Bij de vaststelling van deze, m arti kel 7 genoemde tarieven, is uitgegaan van een bijdrage van resp. 20, 16 en 12 pCt. voor de landbouw- en weide gronden en een bijdrage van resp. 7, 5 en 3 pCt. voor bosgronden. Door de mogelijkheid de belasting in 30 jaren te betalen is het volgens B. en W. noodzakelijk de jaarlijks ver schuldigde bedragen te verhogen met rente, waarbij is uitgegaan van een percentage van drie en een half. De verordening geeft verder nog tal van voorschriften en definities. Grondverkoop en wegomlegging in verband met vestiging Jute- wev.erij. De Kon. Jutespinnerij en -Weverij Ter Horst Co. N.V. te Rijssen heeft, zoals reeds eerder werd bericht, van de heer H. W. ten Velde en consor ten grond gekocht naast het bestaande industrieterrein aan de Industrieweg. In de raadsvergadering van Vrijdag komt een voorstel van B. en W. aan de orde om de Direktie een perceel grond van de gemeente te verkopen, dat naast het reeds gekochte perceel gelegen is en nodig zal zijn om de fabriek te bouwen, welke, naar men hoopt, nog dit jaar zal kunnen di'aaien. Beide percelen grond worden echter gescheiden door de Meermansweg. Daar het voor de uitvoering van het bouwplan noodzakelijk is, dat genoem de percelen aaneengesloten liggen, zal het langs deze percelen gelegen weg gedeelte aan het openbaar vei'keer ont trokken moeten worden. Het is thans nog niet mogelijk, zo zeggen B. en W. in hun desbetreffend voorstel aan de raad, de Meermans weg, voorzover deze is gelegen in het uitbreidingsplan in onderdelen, aan het openbaar verkeer te onttrekken, aan gezien de aldaar geprojecteerde we gen, zolang de daarvoor benodigde gronden niet aan de gemeente zijn overgedragen, niet aangelegd kunnen worden. Teneinde de eigenaren van de ach terliggende gronden niet te duperen, is Ter Horst Co. N.V. in afwach ting van een definitieve voorziening, bereid langs de noordzijde van het van de gemeente aan te kopen per ceel een recht van overweg te ver lenen. Daar er tegen de voorgenomen ont trekking gedurende de tervisielegging geen bezwaren zijn ingebracht, stellen zij de raad voor het bedoelde ge deelte van de Meermansweg aan het openbaar verkeer te onttrekken. DE MINERALEN; VOOR WAT HOORT WAT. Iedereen weet, dat de droogstand van de koe o.m. dient om het dier weer op verhaal 4e laten komen van de afgesloten melklijst, en om reser ves te vormen voor de komende melk lijst. Deze reserves betreffen niet al leen zetmeelwaarde en wat eiwit, maar evenzeer de mineralen. Ten aanzien van de mineralen heeft de natuur dit prachtig geregeld. Juist tijdens de droogstand worden de ver- strekte mineralen in vei'sterkte mate opgenomen en vastgehouden. Dit ge schiedt uiteraard alleen wanneer men de dieren in staat stelt te „hamsteren", dus wanneer men voldoende minera len verstrekt. Steeds meer boeren gaan aandacht aan dit probleem schenken, het ge bruik van rundveemineralen neemt steeds toe. Wanneer iemand onver hoopt nog tot de achterblijvers be hoort, moet hij zich snel gaan aanpas sen. Inderdaad werd hierop vroeger weinig of niet gewezen; maar produ ceerde "de gemiddelde koe toen ook reeds bjjna 3900 kg. melk per lakta-j tieperiode? Er zijn zeer goede mine-: ralenmengsels in de handel voor een lage prijs. Vanzelfsprekend kan men ook een geheim mineralenmengsel ko pen; of dit beter is, is zeer de vraag, wel veel duurder, dus dat is slechts voor de rijke boeren weggelegd. HET VOEDERWINNINGSPLAN. Ofschoon er nog geen wei'kzaamhe- den op het veld mogelijk zijn, moet men nu toch aandacht gaan schenken aan het bouw- en grasland, zij het slechts op papier. Er wordt wel eens gezegd, dat de boer tegenwoordig min stens evenveel met zijn hoofd als met zijn handen kan verdienen. Daarin schuilt veel waars. Zo ook met de voederwinning voor het komende groeiseizoen. Thans dieni elke veehouder een weide- of bouw plan op te stellen, waarbij hij moet uitgaan van de behoeften van de rund veestapels. Uit het opgestelde voeder- winningsplan moet men dan de con clusies trekken ten aanzien van de bemesting. Gaat men in het wilde weg voer winnen, dat vaak meer gezien wordt: als buik vulling, dan als behoeftendek-! king, dan kan men wel eens duur; - dus bedrogen - uitkomen. De kachelwarmte houdt de boer bin nenshuis; hij kan deze tijd goed be nutten. De rayonassistent kan waarde volle inlichtingen verstrekken over de voederwinning. De basis van de kost prijs van de melk voor de winter 1956-1957 wordt thans gelegd.. jko j ve itei :te§

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2