Opening nieuwe Christelijke school in Boschkamp AGENDA No. 9. Jaargang 8. ZATERDAG 3 MAART 1956 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1 25 p. kwartaal Uitgave van de Stichting >yHoltens Nieuwsblad" te Holten. Telef K R&83 - SSb Adv.-prijs115 m.m. d contantf 2.Iedere m.m. meerf 0.07 RADIO UIT OUD PAPIER-ACTIE. Dinsdag 28 februari 1956 was voor de vereniging tot stichting en instandhou ding ener school met de bijbel te Holten een feestelijke dag. Immers toen werd de prachtige nieuwe school,verrezen in het complex Boschkamp, officieel in ge bruik gesteld. Op uitnodiging van het bestuur der vereniging hadden zich j.l- dinsdagmiddag tegen twee uur vele ge nodigden, waaronder uiteraard de ïeden, de begunstigers en het onderwijzend personeel, alsmede de plaatselijke over heid en vooraanstaande personen uit on derwijskringen, in het gebouw „Irenè" verzameld. De voorzitter der vereniging, de heer M. Teeselink, qpende deze bijzondere vergadering en verzocht te zingen Ps. 68 10. Hierna las hij Ps. 127 en Matth. 7 24-27, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens heette hij de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de in specteur van het lager onderwijs in de inspectie Deventer, de heer A. L. Du- bel, die tevens de minister van onderwijs enz. vertegenwoordigde; het college van burgemeester en wethouders; leden van de gemeenteraad; de gemeente-secreta ris, de heer G- J. Langenbarg; de voor malige secretaris, de heer S. Sikkes, nu te Dalfsen; de inspecteur van het chris telijk nationaal onderwijs, de heer Van Vulpen te Zwolle; de architecten, de he ren Bos en Schmal te Hengelo (Ov.j; de hoofd- en onderaannemers; de glaze niers, de heer en mevrouw Johan en Femmy Schilt-Geesink te Laren (N.-H.); de heren predikanten; hoofden en per soneel der andere scholen in de gemeen te; en voorts tal van afgevaardigden van verenigingen, zowel in als buiten de gemeente Holten. Berichten van verhindering waren in gekomen o.m. van Mr. J. J. Hangel broek, secretaris van de schoolraad te 's-Gravenhage; de heer C. A- Reichardt, districtsschoolarts te Rijssen; de heer P. Kenemans, oud-hoofd der school: de heer A Pull ter Gunne, inspecteur van de volksgezondheid; en Mr. G. Vixsebox- se, lid van de eerste kamer der staten- generaal. Hierna sprak de heer Teeselink als volgt: Dames en heren! Nu wij hier dan bijeen zijn om een nieuw schoolgebouw in gebruik te ne men, past het ons als leden van deze schoolvereniging Gode dankbaar te zijn voor deze gang van zaken. Dat wij daar naast ook aan meerdere personen dank verschuldigd zijn, moge U uit het vol gende blijken. Op 1 januari 1953 ontstond aan de school eep vacature voor de 7e verplich te leerkracht. Het bestuur benoemde deze per 1 sept. 1953, nadat in afwach ting van nadere voorzieningen tijdelijk schoolruimte was gevraagd aan de ge meente, die hiertoe een overeenkomst aanging met de commissie van het ge bouw „Rehoboth". De inspecteur van het lager onderwijs was van oordeel, dat de bouw van het 7e lokaal moest worden overwogen en te vens om die voorzieningen aan het be staande gebouw te treffen, dat met name het sanitair zou beantwoorden aan de nieuwe voorschriften* De ongelukkige situatie van het ge bouw en de terreinen zouden voor deze verbouwing enorme kosten vragen, die nigt in verhouding stonden tot wat ver kregen zou worden. In een conferentie tussen de inspecteur, de burgemeester en het schoolbestuur werd besloten ad vies te vragen van de inspecteur van de volksgezondheid Dit advies werd 1 October 1953 uitge bracht, waar-in de inspecteur tot de con clusie kwam, dat al de verbouwingen g aan de slecht gelegen school, voorname lijk wat de bezonning betreft, niet zou den verbeteren, terwijl grote bedragen hiermee gemoeid zouden zijn en het noodzakelijke speelterrein, dat al te klein 3' en verkeerd gelegen was, nog verder zou verkleinen en voorts geen uitbreiding van terrein mogelijk was. De inspecteur moest dan ook adviseren, plannen voor een nieuw te bouwen school te doen ont- werpen, daar ongeschiktverklaring in de naaste toekomst het gevolg zóu zijn. Op 31 october 1953 diende het bestuur een aanvraag om medewerking tot het stichten van een nieuw schoolgebouw in bij de raad van Holten. In de raads vergadering van 27 nov. 1953 werd met Ci algemene stemmen besloten deze aan- vraag in te willigen. Onmiddellijk werd de inspecteur van dit besluit og de hoogte gebracht, die de school daarna voor plaatsing op de ur- gentielijst bij de minister voordi'oeg. Het bestuur ging inmiddels diverse schooltypen bezichtigen en kwam tot de conclusie, dat het type van de chr. school te Hengelo, gebouwd door de architec- ie ten L. Bos en A- Schmal, het meest ge ëigend was, zodat men besloot aan hen De heer M. Teeselink, voorzitter van het schoolbestuur opent de deur. opdracht tot het ontwerpen van een bouwplan te verstrekken. Inmiddels had het gemeentebestuur met het schoolbestuur over de plaats van de school gesproken. Na overleg bood de gemeente het terrein aan de Schoolstraat aan, dat het schoolbestuur, hiermede had verenigd, aanvaardde, nadat de inspecteur van het L.O. zich Op 2 januari 1954 ontving het school bestuur bericht van de inspecteur, dat de school op de urgentielijst 1954 voor scholenbouw was geplaatst, zodat voort gang kon worden gemaakt. Na het ontwerpen der plannen kwam op 25 sept. 1954 een gunstig advies van de inspecteur van het L.O., zij het met enkele opmerkingen- Op 2 october 1954 gingen de burgemeester en de gemeente- architect met de inspecteur praten over wijzigingen, terwijl zij reeds eerder voor het schoolbestuur naar Den Haag waren geweest. Een bijzonder woord van dank aan U, meneer de burgemeester. U hebt zich ook hierin getoond een echte burgemees ter voor alle gezindten. Op 28 october werd de bouwvergun ning verleend, op 29 october volgde de aanbesteding, waarna b. en w. 8 nov. toestemming verleenden het werk aan de laagste inschrijvers op te dragen, t.w. firma A. J. ter Stege te Rijssen, fa- J. Wolters te Rijssen en fa. E. J. Lantink te Delden, terwijl op 21 dec. de aanleg van de centrale verwarming werd opge dragen aan de fa. J. H. de Vries te Hen gelo (Ov.)- Nu kon men dus beginnen. Op oude jaarsdag 1954 bracht Ter Stege de eer ste materialen. In januari 1955 kon ech ter maar één week worden gewerkt. En daar de vorst het ook onmogelijk maak te in februari goed aan te pakken, werd het omstreeks 1 maart, toen de echte bouw kon aanvangen. De bouw vorderde verder onder lei ding van de architecten en de dagelijks opzichter gestadig. Liet het zich eerst aanzien, dat in het begin van 1956 de opening kon plaats hebben, door stag natie bij het aanbrengen der vloerbedek king en door de weersomstandigheden moest de opening tot heden worden uit gesteld. Alvorens nu het woord te geven aan een der architecten om de school aan 't bestuur over te dragen, is het mij een grote behoefte 'namens het bestuur en de heer Kroon enige hartelijke woorden van dank te spreken tot de vertegen woordiger van de minister van onder wijs, de inspecteur van het L.O., de heer Dubel. U hebt zich door uw adviezen en goede leiding en vooruitziende blik in dezen ons bestuur veel gemak en genoe gen bezorgd- Wij zeggen U bij dezen voor al deze bemoeiingen zeer hartelijk dank. Ook de inspecteur van de volksgezond heid, de heer Pull ter Gunne, zeggen wij hartelijk dank voor zijn advies. Uj meneer de burgemeester, zeggen wij'zeer hartelijk dank voor al de moei te en zorgen, die u zich als voorzitter van het dagelijks bestuur der gemeente getroost hebt inzake deze schoolbouw, voornamelijk voor uw talrijke bezoeken aan verschillende bureaux in Den Haag. Ook wethouder Wegstapel en de gem.- secretaris zeggen wij gaarne dank voor hun bemoeiingen te dezer zake. U, leden van de raad van Holten, hebt getoond door uw éénstemmig raadsbe sluit van 27 november 1953, de zakelijke dingen goed van de schoolzaken in onze gemeente te kunnen onderscheiden. Ook u zegt ons bestuur voor deze daad harte lijk dank. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft een regeling vastgesteld, volgens welke voor de bouw van rijksgebouwen een bedrag van 1.5 procent van de bouwsom mag worden bestemd voor de decoratieve aankleding van die gebouwen. Deze regeling is te vens voor de door het rijk gesubsidieer de scholen van toepassing verklaard, met dien verstande, dat het percentage +en hoogste 1 kan bedragen! Naar aanlei ding van deze regeling heeft ons bestuur een desbetreffend verzoek bij het gem- bestuur van Holten ingediend, waarop tot onze grote vreugde gunstig werd be schikt. Toen wij deze toestemming ont vingen, hebben wij ons in verbinding ge stéld met het echtpaar Schilt, glazeniers te Laren (N.-H.), die op een zeer voor treffelijke en passende wijze een prachtig gedenkraam hebben vervaardigd. Ook van deze plaats u, meneer en mevrouw Schilt, onze hartelijke dank. En ik wil u straks ook gaarne de gelegenheid ge ven uw kunstzinnig werk nader voor ons toe te lichten. Tenslotte nog een principieel woord. Wij gaan vandaag een nieuwe school openen, een bijzondere school. Aan de voorgevel staat geschreven: School met den Bijbel. Wat wil dit zeggen? Niet dat ergens in een kast een Bijbel ligt en zo nu en dan eens wordt gebruikt. Het wil zeggen, dat in iedere klas en Bijbel ligt en dat deze dagelijks wordt gebruikt. Ook onze kinderen zal dagelijks uit de ze Bijbel worden verteld van Jezus Christus, de grote Kindervriend en de redder der wereld. Dat wil „School met de Bijbel" dus zeggen. Als wij zo dagelijks om ons heen zien, zien wij lauwheid, laksheid en verval. Het is ook mede de taak van de „School met de Bijbel" het Evange lie van Jezus Christus in deze wereld uit te dragen en daaruit te leven. Daar om rust er op U, personeel van deze school, een grote verantwoordelijkheid. Het is aan U de taak om op de:*i school die Christelijke geest te schep pen, die er van verwacht mag wor den en dan zal er ook zegen van uit gaan. En al zien wij nu die zegen niet dagelijks, ga door, in woord en voor beeld het Evangelie van Jezus Chris tus te verkondigen. Dit is niet gemak kelijk en U kunt dit werk niet in eigen kracht. U kunt dit werk slechts bid dend doen. Laten wij als ouders en personeel, als broeders en zusters, voor en met elkaar bidden en God van de hemel zal het ons doen gelukken. Ik wil nu gaarne de architecten in de gelegenheid stellen het schoolge bouw aan het bestuur over te dragen. Overdracht schoolgebouw. De architect, de heer Bos, sprekende namens zijn collega Schmal, dankte het bestuur voor het in hen gestelde ver trouwen door hen de opdracht tot het ontwerpen van een bouwplan voor de ze' school te verstrekken. Voorts sprak de heer Bos woorden van dank aan het adres van de inspecteur van het lager onderwijs, het gemeentebestuur en de gemeente-architect voor de medewer king, ondervonden bij de voorberei dende werkzaamheden. Tevens sprak hij namens de hoofd- en onderaanne mers en de verwarmingsinstallateur z'n erkentelijkheid uit jegens het schoolbe stuur voor de gunning der werkzaam heden. Ieder, die op enigerlei wijze aan de totstandkoming van het schone ge heel heeft medegewerkt, heeft dit met veel animo en grote liefde gedaan. Bij allen was er de bereidheid om er iets goeds van te maken. Bij de bouw der school is gezocht naar een combinatie hall-gang, welke in dit nieuwe gebouw dan ook tot uitdrukking komt. Aan de ze hall-gang-school is de voorkeur ge geven, omdat een tweede hallenschool in het complex Boschkamp, gezien de grootte van dit complex, niet op haar plaats zou zijn. Spreker zeide de dank van architec ten en hoofd- en onderaannemers niet alleen te willen uiten in woorden, doch ook in het stellen van een daad. Hij deelde mede, dat de moderne hallver lichting hun gezamenlijk geschenk "is, dat zij de vereniging bij deze gaarne aanbieden." De heer Bos besloot zijn toespraak met de wens, dat de heer Kroon en zijn staf in deze nieuwe school prettig zouden mogen werken. Hierna droeg hij de sleutel der school aan de voor zitter over. Na deze overdracht richtte de voor zitter zich tot het hoofd der school, de heer J. Kroon, met de volgende woor den- Nadat wjj samen vanmiddag de ont wikkeling van het ontstaan van ons nieuwe schoolgebouw hebben gevolgd, is thans 't moment aangebroken, waar op het mij een bizonder groot genoe gen om U, als ons gewaardeerd hoofd, namens onze gehele schoolver eniging, onze nieuwe school over te dragen. Het gebouw in zijn omgeving vormt zo'n harmonieus geheei, dat het ons deze dag tot blijdschap stemt, dat wij dit alles in Uw zorg mogen aanbeve len. Wij zijn er van overtuigd, dat de verzorging van deze school in al zijn facetten onder Uw leiding in goede handen is. U zult zich hierin gedragen mogen weten door de staf van Uw- personeel, waarin ik het grootste vertrouwen heb. dat deze dames en heren U dagelijks ter zijde zullen staan. Moge God U de kracht geven om U deze taak tot blijdschap en zegen te doen zijn. Lange rij van sprekers. De inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Deventer, de heer A. L. Dubel, hierna het woord ver krijgende, sprak als volgt: „Wanneer ik de naam der gemeente Holten hoor noemen, moet ik steeds met veel respect denken aan alles, wat hier in het belang van het onderwijs wordt verricht. De gemeente Holten, bijna 5500 inwoners tellende, heeft in enkele jaren tijds niet minder dan een bedrag van f66.000.- geïnvesteerd voor scholenbouw. Zij heeft zich daardoor gestempeld tot een zeer voortvarende gemeente. Meermalen wordt gezegd, dat in het oosten des lands zo weinig tot stand wordt gebracht op het gebied van het onderwijs. Dit is allesbehalve het geval. Het heeft mij getroffen, dat de verhouding tussen 't personeel van de bizondere en openbare scholen in Holten zeer goed te noemen is. Dit kan niet anders dan het onderwijs en de gemeenschap ten goede komen. Het be stuur van de bizondere school is met het indienen van zijn aanvraag om te worden geplaatst op de urgentielijst voor scholenbouw nog juist op tijd ge weest. Was de aanvraag voor dit jaar ingediend, dan zou zeer zeker hierop afwijzend zijn beschikt, aangezien de minister van onderwijs het bouwvolu me voor 1956 drastisch heeft moeten beperken. Ik hoop, dat het personeel met gro te vreugde zal arbeiden in de mooie nieuwe school. De wijze, waarop de schooldag wordt begonnen, is van groot belang voor de opvoeding van de kin deren." De burgemeester spreekt. Mr. W. H. Enklaar, burgemeester der gemeente, bood namens het gemeente- Zaterdag 3 maart 11 uur: .Openbare aanbesteding woningwetwoningen ten Gemeentehuize. Zaterdag 3 maart: Uiterste termijn op gave wijzigingen hotel- en pension- lijst V.V.V. Dinsdag 6 maart 4.30 tot 5 uur: Zitting Dr. Tromp Visser, kantoor Alg. Zie kenfonds. Vooruit bespreken. Dinsdag 6 maart 7-30 uur: VéGé Propa- ganda-avond in café Maats. (Zie adv.) Donderdag 8 maart 1.30 tot 3 uur: Zit ting Kraamcentrum Deventer, kantoor Alg. Ziekenfonds- Donderdag 8 maart 7.30 uur: Vergade ring CBPB in Rehoboth. Vrijdag 9 en zaterdag 10 maart 7.30 uur: Jaarfeest van de M.V. „Lenteklokjes" en K.V. „De Jonge Bouwers" in school te Espelo. Zaterdag 10 maart 8 uur: Filmvoorstel ling Amicitia: „Ciske de Rat" en o.a. „Het sprookje van de Gouden Koets". (Zie annonce.) Zaterdag 10 maart 7.30 uur: Feestavond van de N.V-V. Bestuurdersbond in café Maats voor de leden van de vakbon den. Optreden Org. Achterhoeks Ca baret „De Heikneuters" uit Aalten. Zaterdag 10 maart in Irene: Gecombi neerde vergadering J.D.G. met G.V.F. en G.M.V. Spreekster: Mej- Lagerwoud van Deventer. Maandag 12 maart 1.30 uur: Houtver koop in café Diekman te Haarle. (Zie annonce.) Dinsdag 13 en woensdag 14 maart 7 u.: Jaarlijkse uivoering C.j.M.V. Dorp in Irene. Opvoering toneelspel „Om de Karashoeve Donderdag 22 maart 8 uur: Uitvoering van de Muziekvereniging H.M.V. in Amicitia. Ruwe, schrale huid Geneest snel bestuur de hartelijke gelukwensen aan. Hij memoreerde 't besluit van de raad, die, in meerderheid rechts, indertijd met eenparigheid van stemmen besloot tot de bouw van een nieifwe openbare school, terwijl de raad, thans overwe gend links, eveneens met algemene stemmen zijn medewerking heeft ver leend voor de bouw van een nieuwe bizondere school. Het door de' insoec- teur van het onderwijs genoemde be drag van f 600.000,— overschrijdt het miljoen gulden, wanneer men bedenkt, dat behalve twee scholen in de Bosch kamp, nog zullen worden gebouwd 'n gymnastieklokaal, twee kleuterscholen, terwijl de lagere landbouwschool nog aanmerkelijk zal worden uitgebreid. Spreker is er van overtuigd, dat het onderwijs behoorlijk tot zijn recht moet komen. Het geld, besteed aan de op voeding van de jeugd, zal rijkelijk ren te afwerpen. Spreker sprak tenslotte de wens uit, dat het aan het onderwij zend personeel zou mogen gelukken, dat de kinderen worden opgevoed in de vreze des Heren, omdat dit het be ginsel der wijsheid is. Voorts- werd het woord verleend aan de heer Van Vulpen, inspecteur van 't Chr. Nat. onderwijs, die waarschuwde toch niet te blijven stilstaan bij de frisse kleuren, de moderne leermiddelen en het technisch en cultureel verantwoord geheel, doch vooral te letten op de woor den, geschreven op een der gevels van de school, n.l. de woorden „School met de Bijbel". De school zal waarachtig school met de Bijbel zijn, wanneer uit der kinderen mond het loflied tot God rijst en het personeel vertellen mag van Jezus Christus, de grote Kinder vrind. God zegene dit onderwijs, niet alleen voor onze kinderen, maar ook voor de Kerk en de gemeenschap van Holten. Ds. J. H. Israël, sprekende namens de Hervormde kerkeraad, zei, dat 'n lang gekoesterde wens in vervulling is ge gaan. Het personeel en de kinderen mogen nu in een geheel nieuwe omge ving verkeren. Het personeel zal het zware werk der opvoeding met nieuwe moed rnogen voortzetten. Het is van groot belang hoe het onderwijs wordt gegeven, of men dit doet met inzet van zijn gehele persoon of alleen om den brode. De kerkeraad is er zeer dank baar voor, dat de kinderen worden ge bracht tot het 'Evangelie van Jezus Christus door 't onderwijs op de school. Als een bijdrage daartoe bood spr. na mens de kerkeraad een elftal film strips aan, allen betrekking hebbende op het godsdienstonderwijs. Hij besloot zijn toespraak met de wens, dat 't ver tonen van de films mocht medewerken niet alleen tot vermeerdering van ken nis, doch bovenal tot vermeerdering van de liefde in Christus, die de Vriend is en van ouders en van kinderen. Vervolgens was het woord aan Ds. R. A. Hoogkamp, Geref. predikant, die namens zijn kerkeraad de schoolver eniging hartelijk gelukwenste met het nieuwe schoolgebouw. In het gebrand-

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 1