W-^ HJf 1L r*:- AANBESTEDING. Onder architectuur van de gemeente architect de heer Jac. Louwerse had voor rekening van de gemeente Holten Vrij dagmiddag der vorige week ten gemeen tehuize de aanbesteding plaats van het bouwen van: a. een gymnastieklokaal met kleed- en waslokalen; b. een dienstgebouw ten behoeve van het G.E.B.; c. dubbele middenstandswoning. Er werd ingeschreven als volgt: Achterkamp en Dollekamp, Holten: a 86229; b 27387; c 44030; massa 157646 Gebr. Brok te Enter: 1 massa 171480 Bruns te Almelo: massa 178950 Gebr. ten Brinke, Enter: a 108100; b 29563; c 45900; massa 183563 J. Dollen en Zn. te Wierden: a 94480; b 27824; c 42630; massa 164934 M. J. Dollen en Zn., Wierden: a 92800; b 26970; c 42850; massa 162620 J. H. Dijkink en Zn., Markelo: a 89657; b 27926; c 41900; massa 159483 B. G. Ensink, Bornerbroek: massa 178500 G. J. Grotelaar, Hasselo: massa 176800 Gebr. ter Harmsel, Rijssen: massa 157666 J. G. Huiskens, Hengelo: massa 179150 H. G. Jansen en H. G. KL Velderman, Holten: b 28080; c 42500 A. Kerkhof en Zn., Enter massa 173200 G. Koenderink. Enter: a 108360; b 27930; c 41889; massa 178179 Koopman en Zn., Holten: a 108250; b 27850; c 41890; massa 177990 T. Koopman, Holten: a 87430; b 25669; c 40576; massa 153675 G. H. Kromdijk, Holten: c 43330 Meerman en Voordes, Holten: a 1090C0: b 28059; c 42837; massa 179896 J. W. Nijland, Holten: b 27945; c 40600 Gebr. Timmerman, Wierden: a 93200; b 27900; c 42900; massa 164000 W. H. Woolderink, Wierden: a 94000; b 27130; 443120; massa 164250 Laagste voor a: Achterkamp en Dolle kamp te Holten voor f 86229. Laagste voor b en c: T. Koopman te Holten resp. voor f 25669 en f 40576. Begroting f 155713. Gunning volgens bestek in beraad. Glas- en schilderwerk: A. Schipper, Holten 7230 H. v. d. Berg, Markelo 7200 Joh. ter Harmsel, Rijssen 7140 J. Webbink, Dijkerhoek 6825 Begroting f 6171. GOEDE TONEELAVOND VAN DE A.N.A.B. Toneelspel stond op cultureel hoog peil. De talrijke leden met hun dames, welke de Federatie Almelo van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond, afd. Zuivel, woensdagavond uit de afdelingen Hengelo, Haaksbergen, Almelo, Wierden, Hellendoorn, Hol ten, Delden, Goor en Markelo in Amieitia samengebracht had en de overige bezoekers, welke nog konden worden toegelaten, hebben wel zeer genoten van de prachtige uitvoe ring, die het bekende Friese artis- tengezelschap Tetman en Jarich de Vries hen geboden heeft. Opgevoerd werd het toneel- en zang spel voor het platteland, in drie bedrij ven: „De tijd zal het leren" („De tied scil 't leare", zoals het in het fries op het prachtige wandbord stond). De tekst is van Tetman de Vries, die ook de regie verzorgde, de muziek van Cor Huisman. Een toneelstuk, waarin ook gezongen wordt, met een diep menselijke inhoud, zeer geschikt om te worden opgevoerd voor de A.N.A.B., die haar leden vooral telt op het platteland, maar dat wij om haar hoge innerlijke waarde ieder zou den willen aanbevelen om het bij te wo nen. Een spel, dat vaak diep ontroerd, maar dat op hetzelfde moment de zaal doet schateren van de lach, door een la conieke opmerking, waarachter zich vaak een fijne boerenhumor verbergt. Dit gezelschap heeft door zijn prachtig spel de bezoekers in aanraking gebracht met de realiteit van het leven, met diepe levenstragiek, maar ook met levensdrang en levenswijsheid, gepaard aan echte hu mor. De naam* van de Schepper is niet ge noemd in deze bijeenkomst, dat is bij een algemene organisatie als de A.N.A.B. de gewoonte niet, maar velen zullen aan het slot van het laatste bedrijf, als de fa milie Dijkstra in haar dorpje weer her enigd is en eerst zondagsmorgens ter kerke gaat, meer gesticht zijn dan door menig geestelijk woord. Het is een spel van grote culturele waarde, en wij zou den willen, dat onze amateurs eens iets van deze inhoud voor het voetlicht zou den kunnen brengen. Tetman de Vries speelde de rol van Bouke Dijkstra, die van kleine boer een groot zakenman werd in Amsterdam, maar door zijn zaken zozeer van familie en zijn geboortegrond vervreemd wordt, dat er eerst een lichamelijke instorting aan te pas moet komen, voordat hij zich zijn situatie realiseert. Jarich de Vries was z'n tweelingbroer Jouke, die kleine boer bleef, maar meer de zin van het leven ervaart. Zij zijn het die het spel dragen, maar ook Klaas Westra, eerst als Jongsma, Bouke's schoonvader, later als Sibren (vader van de tweelingen) en daarna als de dorpsgenoot Tjeerd en van Dordt, een zakenrelatie van Bouke, ont plooit een prachtig spel, die het stuk een ongemene bekoring geven, waarbij dan zeker niet vergeten mag worden het prachtige spel van Mien de Vries als Geert, de vrouw van Bouke, van Tine Westra als Hinke, Bouke's dochter, en van Anna de Vries als Klas, de zuster van Bouke. Tine Westra speelt ook nog, en zij doet dat buitengewoon aardig, de rol van buurjongen en buurvrouw. Cor Huisman zorgde voor de begeleiding en de muzikale omlijsting van het geheel. Het moet voor de Friezen onder de bezoekers, waarvan er velen in deze stre ken een bestaan in de zuivel gevonden hebben, wel een bijzonder aardige avond geweest zijn, om dit gezelschap van het Friese land op het toneel te zien. De avond werd geopend door de voor zitter van de federatie Almelo van de A.N.A.B., afd. Zuivel, de heer J. Vos uit Hellendoorn, die in het bijzonder welkom heette de plaatselijke predikanten Ds. Addink en Ds. Israël en familie, de be stuurders van de N.V.V.-bestuurders- bond en de heer J. Stienstra, districts bestuurder van de A.N.A.B. Deze laatste sprak hierna een propa gandistisch woord, waarin hij er op wees, dat in 1900 een groep zuivelbewerkers in Friesland de stoot gaf tot de oprich ting van de tegenwoordige bond. Zij is dus ouder dan het N.V.V., dat dit jaar zijn 50-jarig bestaan herdenkt. In die dagen heeft men de strijd voor lotsver betering van de werkers moeten voeren met de scherpste wapenen, o.a. door sta king, enz. De laatste tientallen jaren is daarin veel veranderd nu men o.a. via de Stichting van de Arbeid gekomen is tot het overleg met de werkgevers, door aan één tafel te gaan zitten. Men moet voor de strijders van die jaren veel res pect hebben, het wezenlijk verschil met thans is de meer opbouwende taak, welke thans mede in de ondernemingsraden en fabriekskernen door de organisaties mede in het belang 'van ons land en van de gehele maatschappij verricht wordt. Er is op deze wijze veel goeds tot stand gekomen. Spr. wees er op, dat de hoera- stemming thans wat is geluwd, nu de samenwerking in de Stichting van de Arbeid vertroebeld wordt. Het is naar zijn oordeel een teken aan de wand, dat ook de werknemers iets te zeggen heeft. Hij wekte daarom vooral ook d'e jonge zuivelarbeiders op, om hun plaats in de organisatie in te nemen, opdat zij leren mede verantwoordelijkheid te dragen. Men moet vooral niet zeggen, dat 'alles van bovenaf wordt geregeld, want veel zaken worden juist van onder, van de afdelingen af besproken en trapsgewijze in het overleg gebracht met de kern commissie enz. De heer Stienstra wees tenslotte nog op de grote waarde van culturele avon den als nu georganiseerd worden, op de betere vacantieregeling, waar men be slist ook gebruik van moet maken en op de verbetering van de pensioenvoorzie ningen, welke te wachten zijn. Na de opvoering van het toneelspel sloot de heer Vos met een dankwoord aan het gezelschap voor het prachtig spel en vond de trekking plaats van de gebrui kelijke verloting. Het was reeds over het middernachtelijk uur, toen de be zoekers o.a. met bussen weer huiswaarts togen. VOORLICHTINGSAVOND „DE SPAR" Vorige week vrijdagavond werd in „Amieitia" op initiatief van de Spar- winkeliers, dei heren B. Maats en T. Koopman, een voorlichtingsavond ge geven, waaraan verschillende grossiers en fabrikanten hun medewerking ver leenden. Het was een zeer gezellige avond, welke werd geopend door de heer But- terhof uit Enschede, die de talrijk op gekomen dames en enkele heren iets vertelde over de internationale organi satie van de Sparwinkeliers, welke in ons land al meer dan 2000 winkeliers telt. Hierna vertelde mej. Postma iets over de Maggi-producten en over het koffiemerk „Nes-café", welk praatje gepaard ging met de aanbieding van 'n kopje koffie en later van een kopje naar de regels Samengestelde snert. Mevr. Nienhuis vertelde over de dr. Oetker-producten, waarvan ze o.a. 'n appeltaart bakte, welke later onder de aanwezigen werd verloot. De heer Baas van de Hoy-vleescen- trale een combinatie van vier vlees- warenfabrieken vertelde iets over 't kopen en.koken van rookworst, verse worst en toonde zeer aantrekkelijke schotels met heerlijke vleeswaren, waar van er later nog een aan de aanwezi gen door de verloting te beurt viel. De muzikale omlijsting werd verzergd door de heer Phromme van de Hoy-vlees- centrale. De firma Scholten was vertegen woordigd door mevr. Lakerink, die de dames liet zien hoe men Brinta op vele manieren kan gebruiken in pap, yog hurt en voor het paneren van vlees. Inmiddels werden enkele filmpjes vertoond van de Maggi en de Brinta en toen kwam de Spar-zomerreis naar Tecklenburg en Miinchen op het witte doek, die de aanwezigen een beeld gaf van de mooie en gezellige reizen, waar van men door inwisseling der Spar- zegelkaarten kan profiteren. Aan het slot van de avond volgde nog e en gezellige verloting, waarbij een vijftal dames op komische wijze met het opblazen van een ballon en het zingen van liedjes medewerking verleende en nog in het bezit kwamen van een aardig prijsje. De heer Butterhof sloot hierna de avond met dank voor de opkomst en de gezellige medewerking. BILJARTWEDSTRIJD. De leden van de Sociëteit Hotel Hol- terman speelden dinsdagavond een bil jartwedstrijd tegen de Bathmense bil jartclub in hotel Boode. De Holtenaren moesten in de gastheren hun meerde ren erkennen op het groene laken en verloren de sportieve strijd met 425 te gen 283 caramboles. Ruwe, schrale huid Geneest snel BURGERLIJKE STAND. G.eboren: Fenneken Reina, dv. G. Rensen en H. M. Slijkhuis. -Wilma, dv. W. Schöppers en W. Beldman. Albert, zv. W. Drent en G. Kolkman. Berendina Hendrika, dv. H. Koopman en B. Kruitbosch. Ondertrouwd: H. R. Keyser, 23 jr.., Almelo en G. G. Jolly, 25 jr., Holten. Jkhr. F. W. W. H. van Coeverden, 21 jr., Holten en H. Schottink, 22 jr., Markelo. Overleden: G. Pekkeriet, echtg. van J. A. Aanstoot, 74 jr. BEVOLKING. Ingekomen: Ch. Meijer, echtg. van J. B. Schuppert, van Nieuwleusen naar Larenseweg 17. A. Mulder, van Me- demblik naar Oranjestraat 42. Vertrekken: D. Har ting, van Zwarte- pad 3 naar Oost-, West- en Middel- beers. H. M. Ch. Winkelaar, van Hol- terberg 26 naar 's-Gravenhage. J. Jansen, van Espelo 27 naar Vlaardin- gen. E. M. Lavalette, van Holterberg 26 naar 's-Gravenhag.e. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 februari (2e Lijdenszondag). Ned. Herv. Kerk. Holten io uur Ds Ad dink en 7 uur Ds Israël (Zondag 21 H.C.). In beide diensten collecte voor de Zondagsschool. Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël. Collecte Zondagsschool. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor de diaconie. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 6 triplex-platen; zak cch- tendvoer; paar bruine kinderwant.en; linker grolse want; vulpen; boodschap pentas; bruin kinderwantje; pr. motor wanten; paar oorwarmers; moltondeken; reservewiel met band; zak bloem; zij- Schot van vrachtauto; hoofddoek. Verloren: mes; paar grolse wanten; meisjes vuisthandschoen; autoband; een sjaal; stok (lang 22 cm. breed 4.5 cm.). „OM DE KARASHOEVE" Onder deze titel voert de toneelver eniging „Notter" zaterdag 25 februari een toneelspel op. De korte inhoud is als volgt: Mischko, de krachtig gebouwde Ma cedonische boer uit het eeuwenoude ge slacht Karan, kent maar één plicht, één liefde.... zijn hoeve! De eeuwenoude Karashoeve, die gegroeid is van geslacht op geslacht tot een machtige uitge strektheid. Deze hoeve zo groot mogelijk te ma ken, voelt hij als een plicht, een ere- plicht tegenover zijn voorvaderen, die allen stuk voor stuk hun leven in dienst gesteld hebben van hun familiebezit. Eigen belangen waren nooit aan de orde in het Karasgeslacht. Elk belang werd ondergeschik gemaakt aan het belang van de hoeve. En als een van de eerste voorwaarden om de hoeve tot grootheid te brengen had altijd gegolden: De volstrekte dis cipline; de onvoorwaardelijke gehoor zaamheid van de ondergeschikten, van de zoons aan de vader. Daarom heeft hij beschikt, dat zijn oudste zoon Tornar zal trouwen met So phie Starnipol, opdat de uitgestrekte goederen van de Starnipols zullen ko- 1 men aan de Karashoeve, zoals indertijd i ook zijn vader beschikt had, dat hij zou i trouwen met Katinka. Maar de tijden van nu zijn niet meer de tijden van vroegers; de zoons komen i in opstand tegen de wil van de vader, j Dit ontketent een geweldige strijd tus- I sen de vader en de zoons. Hij blijft zich tot het uiterste verzetten, waardoor er een situatie ontstaat, die catastrofaal dreigt te worden; een stuk vol span ning van begin tot einde. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie elders in dit blad. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HOLTEN. Op de baan van de IJsclub „De Noord pool" zullen zaterdagmiddag 18 febr. de snelste schaatsenrijdsters en -rijders uit Holten hun krachten meten in de strijd om het kampioenschap van Holten. Voor deze kampioenschappen zal onge twijfeld weer flinke belangstelling be staan, zowel wat het aantal deelnemers als publieke belangstelling betreft. In 1954 en 1955 werd bij de dames het kampioenschap behaald door Bertha Brinkman, die ook nu zeker welr pre sent zal zijn. Bij de heren werd in 1955 het kampi oenschap behaald door Gert Jan Brinks, die ook nu zeker tot de kanshebbers ge rekend moet worden. Moge het zaterdagmiddag een spor tieve, spannende kamp worden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. GROTE REIS OVER DE HARINGVIJVER. Op 23 maart gaan de heer J. Stam en zijn echtgenote mevrouw H. Stam- Beldman uit de Look een grote reis on dernemen. Zij steken dan met het s.s. „Maasdam" van de Holland-Amerika- lijn de Atlantische oceaan over om een bezoek van enkele maanden te brengen aan hun zoons Egbert en Derk in Cana da, die momenteel wonen in Jarvis (pro vincie Ontario). Zij maken de reis via New York, omdat de Canadese havens dan nog niet ijsvrij zullen zijn. Van New York gaan zij naar Hamil ton, waar hun zoons en familieleden hen zullen opwachten om samen de reis naar hun woonplaatsen te maken. Wij wensen de familie Stam reeds bij voorbaat een goede reis en behouden vaart en hopen nog eens iets van hen te vernemen. 'Jk L i/K'/ 1 <i ."'F? 'f ROMANTISCH SNEEUWLANDSCHAP U KENT DE WEINIG ROMANTISCHE GEVOLGEN JAARVERGADERING „DE BERGVLIEGERS". Onder voorzitterschap van de heer W. v. d. Pluijm kwamen donderdagavond de leden van de Postduivenvereniging „De Bergvliegers" in het Stationskoffiehuis Kalfsterman in jaarvergadering bijeen. De heer v. d. Pluijm opende deze ver gadering met een woord van welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de heer H. Wansink, die te kennen had gegeven als lid van de vereniging te willen toetreden. Nadat de secretaris, de heer G. Steu nenberg, de notulen had gelezen, werd door de penningmeester, de heer H. J. Aaftink, financieel verslag uitgebracht over 1955. Er was over het afgelopen jaar een klein batig saldo. De commissie voor kascontrole had boeken en beschei den in orde bevonden,, weshalve werd de penningmeester decharge verleend voor zijn beheer. De aftredende bestuurs leden, de heren W. v. d. Pluijm, G. Steu nenberg en H. J. Aaftink, werden even als de aftredende commissarissen, de he ren J. Haan en L. Gazan en de rekenaar, de heer J. Schuppert, herkozen. Allen aanvaardden hun herbenoeming. Aan de familie Kalfsterman werd voor het beschikbaar stellen van de schuur voor het inkorven van de duiven een rol lade aangeboden. De plaatselijke zaken mensen, die in 1955 prijzen beschikbaar stelden voor de verschillende vluchten, werd hiervoor hartelijk dank gezegd. Door de heer L. Gazan, die als afge vaardigde de jaarvergadering van de afd. Twenthe bijwoonde, werd een uitvoerig verslag uitgebracht. De afd. Twenthe bestaat, dit jaar 20 jaar en in verband met dit jubileum werd een jubileum- vlucht vastgesteld met als losplaats Or leans. Nadat verschillende dingen in verband met het vliegseizoen 1956 waren bespro ken en geregeld en de heer v. d. Pluijm de leden veel succes had toegewenst, werd deze jaarvergadering gesloten. J.D.G. VERGADERING NIEUW-GUINEA. Na de vorige keer te hebben geluis terd naar een lezing, was het zaterdag avond weer een discussie, die de leden van de J.D.G. bezig hield. Als onderwerp had men gekozen: Nieuw-Guinea, dat op keurige wijze in geleid werd door J. Dolman, terwijl H. Fransen nog even zeer beknopt de poli tieke kant belichtte. Er is, aldus inleider, voor de Neder landers zeer veel werk op N.-Guinea te vinden, o.a. op het gebied van bodem onderzoek en het onderzoek naar de mo gelijkheden van rendabele exploitatie van reeds gevonden ertsen en minera len. Om enigszins een richtlijn te geven voor de discussie over dit wel zeer ac tuele onderwerp, bracht de inleider de volgende twee punten naar voren: 1. Hoe sta je tegenover koloniën. 2. Biedt Nieuw-Guinea enig perspec tief voor Nederland. Het merendeel der aanwezigen sprak zich uit vóór koloniën, zolang men er tenminste naar blijft streven een onont wikkeld gebied tot groter bloei te bren gen. Dus niet om er in de eerste plaats winst uit te slaan. Wanneer het land een maal zover is gebracht, dat het in staat zal zijn een eigen bestuur te vormen, zou het zich uit waardering b.v. door een personele unie met het moederland kun nen verbinden. Hierbij werd nog gewe zen op Engeland met z'n dominions, die verenigd zijn in het Gemenebest. Om verschillende redenen was men er tegen Nieuw-Guinea prijs te geven. Op den duur weet men dan wellicht nog te bereiken, dat Nieuw-Guinea evenals de Antillen en Suriname nauw verbonden zal blijven met Nederland. Der gewoonte getrouw deed de voor zitter aan het eind van de vergadering nog enkele mededelingen, o.a. betreffen de volgende bijeenkomst. Na de vele avonden van inspanning zal deze meer in het teken staan van ontspanning. Officiële publicaties AANGIFTE HONDENBELASTING. Houders van honden, die tot nu toe nog geen aangifte hebben gedaan voor de hondenbelasting 1956, worden er aan herinnerd, dat de aangifte moet geschie den vóór 1 maart a,s., op dinsdag- en donderdagvoormiddagen van 9 tot 12 uur ter gemeente-secretarie. Bij verzuim van deze aangifte zal, on- t geacht mogelijke vervolging van de over- treding, worden overgegaan tot het ambtshalve opleggen van verhoogde aan- slagen. Holten, 14 februari 1956. Burgemeester en wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, burgemeester. I G. J. LANGENBARG, secretaris. ESPELOSE PLATTELANDSVROUWEN HOORDEN IETS OVER GEZINSVERZORGING De afdeling Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield donder dagavond haar uitgestelde bijeenkomst. Vele dames hadden de koude en de vrij onbegaanbare wegen getrotseerd om deze avond bij te wonen. Na een kort welkomstwoord van de presidente, mevr. R. Wierda-Postma, las de secretaresse, mevr. R. Nijland-Boo- de het op rijm gestelde verslag van de vorige vergadering voor. Hierna gaf mej. D. Kuiper uit Holten een uiteenzetting over de opleiding tot gezinsverzorgster. Deze opleiding is vrij zwaar en niet gemakkelijk, maar het werk van de ge zinsverzorgster komt tegemoet aan het verlangen van jonge vrouwen om hun j krachten aan te wenden in het belang van de gemeenschap en ten dienste van het gezin. v In de pauze werden over dit onder- |V werp tal van foto's getoond. De presidente bedankte mej. Kuiper voor haar leerzame causerie en bood haar een klein geschenk aan. Op 21 maart zal de afdeling in sa- f* menwerking met de schoolkring Espelo een gemeenschappelijke avond houden, waarop door adjudant Kraan van de Almelose politie een causerie zal wor den gehouden. SNELTREIN STOPTE. Jongens trokken aan noodrem, si Sneltrein no. 231, welke hier nor- r maal om ongeveer 5 uur nam. doorgaat, maar nu met vertraging aankwam, L stopte donderdagavond omstreeks kwart g) over zes plotseling buiten het station Z( ter hoogte van het waaggebouw. Een zestal jongens sprong uit de trein en vluchtte de rails over, de richting van de Holterberg in. Zij hadden, zoals la- - ter zou blijken, even voor het station aan de noodrem getrokken en daardoor de trein tot stilstand gebracht. Dit was op zich zelf reeds een onver antwoordelijke daad, want het gebeur- de, naar wij vernamen, opzettelijk en dat is, vooral nu de treinenloop ernstig gestagneerd is, niet goed te praten. In Deventer zouden meerdere personen volgens zeggen wel dertig in deze j trein gestapt zijn, maar wetende dat er iets te gebeuren stond, haar net voor het vertrek verlaten hebben. b Maar bovendien hadden er ernstige ongelukken kunnen gebeuren, als bij 'tl plotseling oversteken van de rails uit de h richting Rijssen een trein gekomen was. Treinen zijn geen kinderspeelgoed,! dat zal deze jongelui door de rechter wel aan het verstand gebracht, worden. 0 g< Denk om Uw trouwe viervoeter! Hy heeft 't net zo goed koud

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2