Belangrijke koerswijziging van 1200 zelfstandige Nederlandse kruideniers HAMEA-GELEi, rrf» BOES BUITENLANDS WEESOVERZICHT NIEUW WAPEN IN DE „STRIJD OM DE KLANT" Een omvangrijke groep zelfstandige Nederlandse kruideniers heeft na rijp beraad besloten tot een belangrijke principiële koerswijziging. Tot dusverre had deze groep zich afzijdig gehouden van de sedert enige tijd in ons land ge- introduceerde moderne psychologische middelen tot versterking van de band met de huisvrouw, door wier handen 'n groot deel van het nationale inkomen gaat; thans is evenwel het besluit geno men door middel van een grootscheepse gezamenlijke actie die band nauwer aan te halen en ook het gezin daarin te be trekken. De initiatiefneemster is de z.g. Centra- groep, een belangencombinatie van onaf hankelijke middenstanders, die samen werken in hetgeen in vakkringen als „vrijwillig filiaalbedrijf' wordt aange duid. Na langdurig en zorgvuldig peilen van de huidige situatie in het levensmid- delenbedrijf is men in overleg met de financiële deskundigen van de groep tot een ultra-moderne methode gekomen, waarbij de huisvrouw op basis van vol komen vrijwilligheid voor zichzelf en haar gezin een aantal financiële voor delen kan verwerven. Deze voordelen vertegenwoordigen het maximum van wat bij de huidige stand oer conjunctuur economisch verantwoord en technisch mogelijk moet worden geacht. Het besluit van de groep in kwestie om eerst thans met dit ingrijpende systeem voor het voetlicht te treden, berust op goede gronden; de degelijkheid en voor zichtigheid van onze middenstand zijn niet vreemd aan deze houding. Het is immers zo, dat de kwaliteit van de in Nederland verkochte levensmiddelen onverschillig langs welke weg zij het publiek bereiken op 't ogenblik over het algemeen zeer goed te noemen is. Wel zijn er verschillen in het prijspeil, die samenhangen met de verschillende organisatievormen in het levensmidde- lenbedrijf. Het gevolg van deze omstandigheden was een verscherping van de concurren tiestrijd, waarbij in toenemende mate van kortingen, bonnen of spaarzegels gebruik werd gemaakt. De kruideniers die deel uitmaken van het genoemde vrijwillig filiaalbedrijf hebben zich tot dusverre van deze strijd echter verre ge houden. Tot voor kort hebben zij er zelfs tegen geageerd in de vorm van adver tenties, waarin de vraag „Is uw Kruide nier uw bankier" openlijk met „neen" werd beantwoord. De Centra-groep stelde daartegenover haar politiek van de laagst mogelijke prijzen voor de beste kwaliteiten, het zg. netto-prijzenstelsel. Zij wilae slechts dan tot een modernere verkoopmethode overgaan, wanneer zij de zekerheid had de kopende huisvrouw meer voordelen en mogelijkheden te kunnen bieden dan met de tot dusverre bekende middelen in uitzicht konden worden gesteld. Een tweede eis was, dat het netto prijzenstelsel onverminderd zou worden gehandhaafd. Deze opgave was verre van eenvoudig en vereiste een zorgvuldige analyse van het mogelijke en het onmo gelijke. Tenslotte werd de oplossing ge vonden en het is dan ook met enige trots dat de Centra-groep deze voor het forum der openbaarheid brengt. In het kort komt de methode neer op een aantrekkelijk spaarsysteem, dat de huisvrouw op korte termijn een gelde lijk voordeel van 25 brengt en dat haar op lange termijn in staat stelt het op deze wijze gespaarde automatisch te doen aangroeien. Het is bovendien mo gelijk gebleken dit spaarsysteem te kop pelen aan een stelsel van gratis verzeke ring; wanneer de actie het succes heeft dat men er van verwacht, hoopt men de verzekerings-clausule voor onbeperkte tijd te kunnen handhaven. De nieuwe werkwijze houdt het vol gende in: 1. Het bestaande stelsel van netto prij zen blijft gehandhaafd. 2. Voor elke bestede gulden kan de huisvrouw een spaarcoupon voor 'n dubbeltje kopen. 3. Honderd coupons, op een kaart ge plakt, vertegenwoordigen 'n waarde van f 10.maar de huisvrouw kan er bij haar kruidenier mits deze deel uitmaakt van de Centra-groep onmiddellijk f 12.50 voor terug ontvangen, wat neerkomt op een rente van 25 4. Wie voor f 40.aan coupons heeft verzameld, ontvangt daarvoor f 50. terug. Men kan evenwel ook voor dit geld een spaarbrief nemen, waarvan de waarde jaarlijks met 4 rente wordt verhoogd. Na vijf jaar is de brief f 60.83 waard en na twaalf jaar is het oorspronkelijke bedrag van f 40.verdubbeld tot f 80.05. 5. Het gespaarde geld blijft op ieder willekeurig moment opvorderbaar. 6. Elke spaarbrief geeft bovendien de mogelijkheid een gratis ongevallen verzekering te sluiten met een maxi mum van 5 polissen per gezinslid. De Centra-groep, welke met haar 1200 aangesloten kruideniers de levensmidde lenvoorziening van een niet onbelangrijk deel van onze bevolking in handen heeft, meent hiermede een methode te hebben ontwikkeld, welke ook uit sociaal oog punt interessante aspecten biedt. De ervaring heeft geleerd, dat de vrij willige uitgave van enige extra-dubbel tjes op het wekelijkse levensmiddelen budget voor het overgrote deel der huis vrouwen in deze tijd geen overwegend bezwaar vormt. Op deze wijze wordt echter „spelenderwijs" een potje ge vormd, dat automatiscn aangroeit en dat het gezin na betrekkelijk korte tijd niet onaanzienlijke financiële voordelen in de schoot werpt, waaruit b.v. een vacan- tiereis, een uitzet voor een dochter, vak gereedschap voor een zoon of een be scheiden studiebeurs kunnen worden be kostigd, zonder dat het levenspeil van het gezin tijdens het sparen ook maar enigszins wordt aangetast. Op deze wijze hoopt de groep een per soonlijke band te leggen tussen huis vrouw en zelfstandige winkelier, waar bij het belang van de klant rechtstreeks van financiële aard is. Het belang van de kruidenier ligt uit sluitend bij de verhoging van de omzet, welke men hiervan uiteindelijk ver wacht. maakt ruwe handen In één nacht gaaf en zacht Officiële publicatie ONTTREKKING WEGGEDEELTE AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en Wethouders der ge meente Holten brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij voornemens zijn de raad dier gemeente voor te stel len het gedeelte van de Meermansweg bekend onder nr. 156 van de wegen legger lopende vanaf de Industrie straat langs de percelen, kadastraal be kend gemeente Holten, sectie F nrs. 2459, 2461 en 2458, tot de grens der per celen F nrs. 1473 en 2463, aan het open baar verkeer te onttrekken. Bezwaren tegen deze onttrekking kun nen binnen 14 dagen na heden schrifte lijk bij hun college worden ingebracht. Holten, 11 februari 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W H. ENKLAAR, burgemeester. G.' J. LANGENBARG, secretaris. .VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD HET ONTBIJT IS EEN DOOR DACHT MENU WAARD! Het ontbijt is een maal, dat in vele ge vallen wel erg in 't gedrang komt. Het wordt afgeraffeld voor zover men het niet geheel overslaat en dat alles met het excuus, dat de tijd ervoor ontbreekt en met de tijd meestal de eetlust. U zult daarom het woord „menu" in verband met het ontbijt misschien wat weids vinden. Toch is het zeker nodig, dat de maaltijd waarmee wij de dag be ginnen, overdacht in elkaar zit. Wie een goed samengesteld ontbijt eet, is op den duur beter af dan zij, die het er niet zo nauw mee nemen, ja het zelfs in het ge heel niet gebruiken. Ons ontbijt moet een goede start zijn voor de dag, niet alleen voor de kinde ren, maar ook voor ons! Een begin, dat niet tè haastig moet zijn, waarvoor wij de tijd moeten nemen. Het zou het beste zijn, als het hele gezin dezelfde gerechten gebruikte. Schenkt u uw kinderen een beker melk in of zet u hun een bord pap voor, sla dan ook uzelf niet over. Acht u het noodzakelijk en dat is het om uw kroost bruinbrood te laten eten, maak dan voor uzelf geen uitzon dering. Verbied u hen terecht hun keus uitsluitend tot de zoete belegsels te bepalen, leg uzelf dan ook die beper king op. Voor klein èn groot is te veel van het zoete op de boterham verkeerd. Hanteer de suiker- of jamlepel dus met mate! Gebruikt u zoete beleggingen, geef dan bij voorkeur stroop, want stroop is nog een van de beste. Het is verleidelijk het ontbijt alleen uit pap te laten bestaan. Pap eet vlug en gemakkelijk. Wees echter verstandig en geef ook brood, want het gebit moet bij iedere maaltijd in de gelegenheid gesteld worden de taak te verrichten, waarvoor we het gekregen hebben: bijten en kauwen. Verkeerde menu's voor het ontbijt zijn: Uitsluitend witbrood met suiker, jam of strooisel koffie. Beschuit met zoete belegging thee. Beter zijn: pap of yoghurt bruin- of regerings brood met fruit of zoet belegsel koffie of thee. Fruit bruin- of regeringsbrood met kaas, ei of pindakaas koffie of thee. Bruin- of regeringsbrood met kaas of fruit melk, karnemelk of yoghurt. DIJKERHOEKSE PLATTELANDSVROUWEN GAAN PRATEN OVER DE JEUGD Dinsdag van de vorige week hield de afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in de zaal van café ,,'t Bonte Pa&rd" van de heer H. Kloosterboer 'n ledenvergadering, wel ke ondanks de strenge koude en de slecht begaanbare wegen goed bezocht was. De presidente, Mevr. M. Reilink- Kers, sprak er dan ook in haar wel komstwoord haar voldoening over uit, dat het werk der vereniging bij de le den steeds zo'n grote belangstelling heeft. Nadat een aantal door mevr. J. Rei- link-Kers opgemaakte notulen was ge lezen en goedgekeurd, werd de moge lijkheid besproken om in een der eerst komende weken een spreekster te ver zoeken een onderwerp in te leiden over de jeugd. Deze inleiding zal dan worden ge houden voor de leden van de afdeling en voor alle vrouwen van de School- kring Dijkerhoek. Er zullen convocaties huis aan huis worden verzonden, zo dat alle vrouwen in de gelegenheid zul len zijn om een dergelijke leerzame avond mee te maken. De presidente sprak de hoop uit, dat veel Dijker- hoekse vrouwen deze avond zullen be zoeken. Nadat dit onderwerp was afgehan deld, hield mej. Geerling uit Almelo 'n lezing over „Opvoedkundig bureau voor kinderen". Er viel na deze duidelijke inleiding weinig te vragen, zodat de presidente mej. Geerling hartelijk dank bracht voor haar komst naar Dijker hoek en de vergadering te kwart over tien sloot. MOOIE PROMOTIE De heer J. Schippers, adjunct-com mies eerste klas ter secretarie alhier, is met ingang van 16 april a.s. benoemd tot commies ter secretarie van Deven ter, afdeling financiën. JLast van ZcaaivenS Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Voor de AAN WIJZIN G VAN ORGANISATIES OP GROND VAN DE ALGEMENE HEFFINGSVERORDENING 1955 (Contributie-aftrek) Op grond van de Algemene Heffings- verordëning 1955 wordt aan heffings- plichtigen, die als lid van een of meer doof het Bestuur van het Landbouw schap aangewezen ondernemersorganisa ties over 1955 aan die organisatie of organisaties contributie hebben betaald, een aftrek toegestaan op de in die ver ordening geregelde heffing. In zijn openbare vergadering van 1 februari j.l, heeft het Bestuur thans de verzoeken behandeld, die met het oog op deze aanwijzing van een aantal orga nisaties waren binnengekomen. Aangewezen werden: de provinciale en regionale landbouw organisaties, die federatief samenwerken in het Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond of de Neder landse Chriteslijke Boeren- en Tuinders- bond; voor Bloembollencultuur; de Koninklijke Algemene Vereniging de Katholieke Vereniging van Onder nemers in het Bloembollenbedrijf de Nederlandse Fruittelers Organi satie de Bond van Agrarische Loonbedrij ven in Nederland; de Federatie van Land- en Tuinbouw- werktuigen Exploiterende Coöperaties. De verzoeken, ingediend ten behoeve van de Algemene Bond van Boomkwe kers, van de vier in de Nederlandse Pluimveeteelt Organisatie samenwerken de organisaties van fokkers, vermeerde raars, piepkuikenfokkers en bedrijfs- pluimveehouders en van een aantal plaatselijke verenigingen, deel uitmakend van de Vereniging De Nederlandse Bloe misterij, werden door het Bestuur afge wezen. De werkzaamheid van de Algemene Bond van Boomkwekers is wel gericht op de algemene sociaal-economische be langen van haar leden, doch zij vervult in de boomkwekerij, gezien haar leden aantal en de spreiding daarvan over het land, terzake van de organisatorische be hartiging dier belangen, naar het oordeel van het Bestuur niet een belangrijke functie. De belangenbehartiging van de Lan delijke Organisaties van Fokkers en Ver meerderaars omvat naar het oordeel van het Bestuur een enger terrein dan de algemene sociaal-economische belangen der leden. Het Bestuur is voorts van oordeel, dat het fokken van piepkuikens niet mag worden geschouwd als een afzonderlijke bedrijfstak in de zin der verordening, terwijl de Landelijke Organisatie van Bedrijfspluimveehouders niet voldoet aan de door de Wet op de Bedrijfsorganisa tie gestelde eis, dat zij is erkend als ver eniging krachtens de wet van 1855. Om dezelfde reden heeft de Vereni ging De Nederlandse Bloemisterij, die zelf geen individuele leden kent en ten dele op coöperatieve verenigingen is op gebouwd, slechts voor een deel van haar plaatselijke leden-organisaties een aan vrage kunnen indienen. Daarvan moest wederom een gedeelte worden afgewezen, omdat de betrokken Maandag6 februarivierde de Zwolse vierling hun dertiende verjaardag. Bij de enorme stapels postdie aan het huis van de fam. Kiffers werden bezorgd, bevond zich een brief van 10 m. lengte voor de jarige vierling, afkomstig van een school in Utrecht. De vierling tijdens het lezen van de brief, die versierd is met talloze kindertekeningen. Van links naar rechts: Rini, Han, Dorothee en Elly Kiffers. Aneurin Bevan is zich weer gaan roeren. Een poosje heeft hij zich wat achterbaks gehouden. Toen Attlee nog de Labourpartij leidde, was Bevan een „nagel aan zijn dood kist". De rebel uit Wales zat aldoor te wroeten tegen de topleiding in het in gewand van de Britse socialistische par tij. Dat is hem zuur opgebroken. Hij kreeg zelfs een paar blauwe ogen te in casseren. Hij heeft zich nu uitgelaten, dat hij er helemaal niet op gebrand is de partij te leiden. De druiven zullen wel zuur zijn. Hij kreeg in ieder geval die kans niet. Zelfs de tweede plaats in de partij leiding ontging hem onlangs. James Griffith klopte hem. Maar de stemver houding lag toen toch weer even anders dan toen over de opvolger van Attlee moest worden beslist. Hugh Gaitskell kreeg 157 stemmen en Bevan slechts 70. Bij de stemming over de tweede plaats kreg James Griffith er 141 en Bevan 111. Wellicht heeft Bevan daaruit de con clusie getrokken, dat zijn papieren weer wat gaan rijzen. Een vechtjas als hij is, heeft niet veel aanmoediging nodig om de jas weer uit te gooien. Dat heeft hij dan ook te Manchester gedaan, waar hij sprak voor geestverwanten, die trouwe lezers zijn van zijn weekblad, de Tribu ne. Hij is daar weer eens ouderwets van leer getrokken tegen de topleiding en vooral tegen de leiding van de Lager huisfractie. Zijn rede hield kennelijk verband met de nieuwe partij-eenheid, die Gaitskell wil scheppen. De fouten, zo heeft hij gezegd, zitten niet bij de gewone man in de partij. Zij zitten bij de top. Het ware socialisme leeft juist bij de grote massa in de par tij. Maar de vertegenwoordigers van die grote massa worden gemuilkorfd door de „socialistische bazen" aan de top. In geheime vergaderingen binnen de muren van het Lagerhuis nemen zij hun besluiten en de kleine jongens worden geprest hun spel mee te spelen. En dat spel in het Lagerhuis betitelde Bevan minachtend als een „vlooienspel", inplaats van een flink partijtje rugby. organisaties niet uitsluitend of in over wegende mate agrarische bedrijfsgenoten tot lid hebben. Ten aanzien van de enkele nog over blijvende plaatselijke organisaties heeft het Bestuur zich op het standpunt ge steld, dat deze, afzonderlijk genomen, niet in de bedrijfstak bloemkwekerij een belangrijke functie vervullen. LOONSVERHOGING LANDBOUW GOEDGEKEURD. Het College van Rijksbemiddelaars heeft besloten goedkeuring te verlenen aan wijzigingen van de bestaande Collec tieve Arbeidsovereenkomsten voor de Akker- en Weidebouw en de Veehoude rij, voorzover deze inhouden een loons verhoging als door de Hoofdafdeling So ciale Zaken van het Landbouwschap ge adviseerd. Dit betekent dat, met uitzondering van de lonen der ongeschoolden, met ingang van 13 februari a.s. de uurlonen voor de vaste arbeiders in deze bedrijfstak met 5 cent en die der losse arbeiders met 3Vz cent zullen worden verhoogd. In be ginsel zullen ook de aceoord-lonen op het nieuwe uurloon worden afgestemd. Te gelijkertijd wordt de compensatie-toeslag voor de Wachtgeld, en Werkloosheids verzekering in het loon verwerkt, hetgeen voor de werkgevers op een administra tieve vereenvoudiging neerkomt. De grondslag voor deze loonsverho ging wordt gevormd door het standpunt, dat steeds door het Landbouwschap en voordien door de Stichting voor de Land bouw is ingenomen, n.l. dat voor de land- bouwlonen de z g. relatieve gelijkstelling moet worden nagestreefd. Nadat uit een ingesteld onderzoek was gebleken, dat de lonen van de vakarbei ders in de landbouw een achterstand vertoonden, had het Landbouwschap reeds enige maanden geleden besloten tot een dergelijke verhoging van de land- bouwlonen te adviseren. Als wij, zo zeide hij, in het Lagerhuis een standpunt verdedigen durven, dat de bazen niet zint, dan worden wij er uitgetrapt. Is dat democratie.' zo vroeg Bevan. Hij noemde het konkelanj. Als dat zo doorging, betekende dat het einde van het parlementaire leven. Bevan heeft te Manchester dus weer de krijgsklaroen gestoken. In zijn ruige volkstaal is hij de partijleiding weer te lijf gegaan. Hij heeft er weer opgetim merd. Bevan was, zoals men weet, indertijd als minister de man van de nationale gezondheidszorg. Daarover begon inder tijd de onenigheid. Op dat punt sneed hij het tafellaken door met de socialis ten, die momenteel nog de leiding in handen hebben. Bevan is een vurig nationalisatie-man. Hij wil alles nationaliseren. Hugh Gaitskell moet van die doordra verij niets hebben. Die heeft dezer dagen in een boodschap aan de vakverenigin gen nog gezegd, dat nationalisatie alleen dan zin heeft, als zij de sociale en econo- i mische gelijkheid bevordert. Hij wil dus geen nationalisatie tot elke prijs. Maar Bevan moet van die restrictie, waarbij men eerst de industrieën zou willen bekijken stuk voor stuk, of zij voor nationaüsatie wel geschikt zijn, niets hebben. Hij ziet de zaak andersom. De particuliere ondernemingen moe ten stuk voor stuk hun bestaan recht vaardigen. Nationalisatie regel en par ticuliere bedrijven uitzondering. Zo denkt hij erover. In zijn felle aanval op de topleiding der partij heeft hij dat nog eens weer; met nadruk beklemtoond. Een blauw oog kan hem niets schelen, heeft hij gezegd. Doorvechten zal hij. Want hij wil een echte aanvoerder zijn, die vertolkt wat bij de massa leeft! Zal zijn demagogie inslaan? Nu Hugh Gaitskell op de brug staat? Zolang Attlee daar scheepsvolk. Daar probeerde Bevan wel stond had deze het vertrouwen van het aan te tornen, maar het gelukte hem niet. Op de kritieke momenten bleef Attlee hem de baas. Nu probeert hij het nog eens weer. Deze week komt de parlementaire frac tie bijeen. En dit staat wel vast: Het voornaamste punt op de agenda zal zijn: wat doen we met Bevan, de onverbe terlijke roervink? Maandag is Mollet, de nieuwe Franse premier, naar Algarije vertrokken om daar de weg te bereiden voor generaal Catroux, die in het kabinet zitting heeft als minitser, residerend in Algarije. Voor dat Catroux evenwel kon vertrekken, had hij al ontslag genomen wegens de krachtige verzetsacties tegen zijn komst. De Franse kolonisten in Algarije, ten getale van een miljoen, zien in zijn komst, zoals trouwens in de regeringspolitiek, een streven naar het opgeven van de c rechtstreekse band tussen j Algarije en Frankrijk. Algarije is zonder meer een onderdeel n van het moederland. Deze politiek van integratie wordt de laatste tijd evenwel bestreden door de vertegenwoordigers v van de negen miljoen Mohammedaanse z Arabieren, di eop voorbeeld van Marok- s ko en Tunesië naar een grotere autono- n mie toe willen. Het is niet meer de kwestie dat zij geen burgers tweede klas v willen blijven, zij willen Algerijnse bur- gers worden. Zij verwerpen ook de poli- *- tiek door de vorige gouverneur-generaal Soustelle voorgestaan, n.l. de toekenning z: van het volledige Franse burgerrecht Sl aan de Arabieren. Uit de woorden van Mollet en Catroux kon men opmaken, dat men een federalistischer richting uit wilde, al moest Mollet met het oog op zijn meerderheid in het parlement w wel vasthouden aan de fictie, dat Alga- d rije een deel van Frankrijk kan blijven. v VEILIG VERKEER. Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook het meest verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want het kan U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer. tanden Wit adem Fris

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2