Ook H. J. BELTMAN Dorpsstraat Londen heeft een vrijplaats i: nu... ^Tippilp Koopjes Koopjes iwvwwvmwww Comité „Landbouw Redt Mee" voor ieder die zn hart wil luchten RECLAME r'jsred Vrouwen zijn anders dan mannen Ruwe,rode honden slaagt U tot volle tevredenheid A.s. Dinsdag 10 Januari beginnen wij met 10 —20 KORTING te geven. Verder tal van voordelige aanbiedingen. Bovendien ontvangt U nog STERZEGELS. noemen, en van de verdediging van de meest enge groepsbelangetjes. Schatte men hem kortgeleden op één miljoen stemmen en niet meer dan tien afge vaardigden, nu blijkt hij er twee mil joen behaald te hebben, wat de Assem- blée op 50 zetels komt. Poujade ken merkt zich door uitgesproken semi-fas- cistische, anti-semitische en vooral an ti-parlementaire trekjes, zodat men kan zeggen, dat er voor de democratische partijen maar iets meer dan 400 zetels overblijven om het land volgens de mocratische begrippen te regeren. Dat zou wel mogelijk moeten zijn, maar de ze democratische partijen zijn uiterma te verdeeld, meer vaak over personen dan over politieke kwesties. Van deze democratische partijen is er niet een, die geen veer heeft moeten laten in het aantal zetels. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, is het aantal stemmen van alle partijen nog niet bekend. Het bes te hebben de conservatieven en de socialis ten het er af gebracht. De socialisten zijn nauwelijks achteruit gegaan, evenmin als de conservatieven, die wellicht winst geboekt zullen blijken te hebben, wan neer alle uitslagen, ook uit de overzee se gebiedsdelen, binnen zijn. Maar de grote winst waarop de conservatieven gehoopt hadden, is hun voorbij gegaan. De MRP heeft wat verlies geleden en zij heeft niet terug gewonnen van wat zij vijf jaar geleden aan de Gaullisten had verloren. De Gaullistische stem men zijn voor het grootste gedeelte naar de Poujadisten gegaan. Evenmin zijn de verkiezingen voor de radicale partij 'n succes geworden. Met verwante groepen bracht zij het in de Kamer tot 95 afgevaardigden, nu tot even 70. En dan moet men bedenken, dat de radicalen gesplitst zijn in een groep-Faure, die met de conservatieven samengaat, en ;n groep Mendès-France, die met de socialisten verbonden is. Hoe de verhouding van beide groepen precies is, valt nog niet na te gaan, al is het wel zeker, dat de Mendesisten de overhand hebben. De grote omme zwaai in de Franse politiek is niet van Mendès-France gekomen, ondanks alle spectaculaire gebeurtenissen, die de laatste maanden zijn naam dagelijks in de kranten hebben gebracht, heeft hij geen doorbraak in de Franse politieke verhoudingen kunnen bewerken. Hij zal de komende vijf jaar ook beslist zijn stempel op de Franse politiek kunnen drukken. De regeringsvorming zal zeer moei lijk zijn. De MRP heeft kort voor de verkiezingen de andere democratische partijen opgeroepen een soort nationaal front op een minimum-programma te vormen, hetgeen toen voorlopig door Mendès-France van de hand is gewe zen. Maar het lijkt zeer moeilijk aan dit afwijzende standpunt vast te hou den. Alle democratische groepen zullen nu moeten meewerken om de gevaren, die de Franse democratie bedreigen, te bezweren. Of zij daartoe bereid zullen zijn, staat evenwel nog te bezien. In Rusland is eind vorige week de Opperste Sow- jet, het Russische parlement, bijeen ge weest. Boelganin en Chroesjtsjow heb ben overzichten gegeven van de inter nationale politieke toestand, waarbij zij vooral de vermindering van de span ning naar voren brachten, een stand punt overigens, waarop het Westen al wat terug begint te komen. Dat het Westen de gebruikelijke vegen uit de pan kreeg, spreekt vanzelf. Opvallen der was op het eerste gezicht de Rus sische begroting. Hierop is ongeveer 10 pet. minder uitgetrokken voor defensie dan vorig jaar. Dit bedrag zal wor den besteed aan de economie in het al gemeen en voor de culturele ontwik keling. Kijkt men evenwel nader, dan blijkt, dat vorig jaar de defensie-be groting met het bedrag, dat nu minder geraamd is, was verhoogd, anderzijds hebben prijsverlagingen in de Sowjet- Unie de waarde van het bedrag ver hoogd, zodat het waarschijnlijk moet worden geacht, dat de Russische de fensie ook maar met iets verminderd wordt. Bovendien moet er ook de aan dacht op gevestigd worden, dat op de Russische begroting een zekere herschikking van bedragen heeft plaats gehad, die alle in verband met de defensie zou kunnen worden gebracht. Hieruit zou de conclusie kun nen worden getrokken, dat de Sowjet- Unie minder nadruk gaat leggen op wat rechtstreeks onder defensie is te van gen, maar meer aandacht besteedt aan nieuwe ontwikkelingen op bewapenings- gebied, die met grote uitgaven voor on derzoekingen gepaard gaan. Officiële publicaties OPENBARE KENNISGEVING. Burgemeester en wethouders van Hol ten bevelen ingevolge artikel 16 van de algemene politieverordening de hoofdbe woners van gebouwen en eigenaren de trottoirs of weggedeelten langs die per celen bij gladheid te bestrooien met zand of as. Sneeuw en ijs moeten eventueel, zodra de weersomstandigheden dit toe laten, van bedoelde trottoirs of wegge deelten worden verwijderd. Voorts is het verboden bij vriezend weer water op een weg te werpen, uit te storten of te doen lopen. Holten, 2 Januari 1956. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Land- en tuinbouw en visserij willen reddingsboot schenken. Enige tijd geleden heeft een aantal personen uit 't agrarisch volksdeel van Nederland de gedachte opgevat om een reddingsboot te schenken aan de Ko ninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij en daarvoor een bedrag van f 300.000,— bijeen te bren gen. Deze reddingsmaatschappij immers heeft dringend behoefte aan een nieu we reddingsboot. De Kon. NZHRM heeft al haar groot materiaal door schenkingen verkregen. Zo hebben de Twentse industriëlen in dertijd een reddingsboot geschonken. Ook de Vereniging voor de Effecten handel, de Stoomvaartmaatschappij Ne derland en het Van Leer-concern heb ben ieder voor 'n reddingsboot gezorgd. De Kon. NZHRM bestaat alleen van giften; zij leeft alleen van het particu lier initiatief. Niet alleen voor het ver krijgen van haar financiële middelen, maar ook bij de uitvoering van haar werk. Immers het gehele reddingswerk langs onze kusten geschiedt door vrij willigers. De initiatiefnemers hebben gemeend, dat deze zelfwerkzaamheid de land- en tuinbouw en de visserij zeker zal aan spreken en dat een beroep op het agra rische volksdeel niet onbeantwoord zal blijven. De reddingsboot zal de naam dragen van Dr. Ir. S. L. Louwes, overleden op 25 Januari 1953, wiens werk voor de Nederlandse landbouw en visserij en voor de voedselvoorziening van on schatbare betekenis is geweest. Na overleg met verschillende organi saties is besloten een oproep te richten tot het land- en tuinbouwbedrijfsle ven, het visserijbedrijfsleven, alsmede tot de industrieën en handelsonderne mingen, die grondstoffen en benodigd heden voor deze bedrijfstakken ver vaardigen of verhandelen dan wel pro ducten van land- en tuinbouw en visse rij verwerken en verhandelen. Een aantal vooraanstaande Nederlan ders heeft zitting genomen in het co mité, waarvan zijne excellentie minis ter Mansholt het erevoorzitterschap op zich heeft willen nemen. Inmiddels heeft zich ook 'n werkcomité gevormd, dat bestaat uit de heren L. J. Dijk huis, Mr. R. A. van den Wall Bake, Mr. S. Leenstra, H. F. Jongepier, P. Stok man, D. Tiggelaar, J. v. d. Toorn Azn., C. R. Tybout, Y. A. Zandstra, H. Th. de Booy en W. van Eyck. Onafhankelijk van de voorbereidin gen voor deze actie heeft een andere groep een soortgelijk initiatief genomen met de bedoeling een beroep te doen op het gehele Nederlandse volk om een reddingsboot te schenken aan de Kon. Zuid-Hollandse Maatschappij tot red ding van schipbreukelingen. Zoals be kend bestaan in Nederland twee red dingsmaatschappijen, waarvan de noor delijke haar werkzaamheden uitstrekt langs de kust vanaf de Duitse grens tot aan Loosduinen, de zuidelijke langs de kust vanaf Loosduinen tot aan de Bel gische grens. Beide maatschappijen wer ken onafhankelijk van elkaar. Zodra beide groepen van eikaars plannen hoorden; hebben zij contact gezocht om te trachten hun plannen te coördine ren en elkaar te helpen. Het resultaat van dit overleg is ge weest het besluit tot één grote lande lijke actie ten bate van 't Nederlandse reddingswezen. Deze landelijke actie zal zich dan richten tot alle Nederlan ders persoonlijk. De actie van het werkcomité „Land bouw redt mee" zicht zich daarentegen tot de organisaties, industrieën en han delsondernemingen, welke werkzaam zijn op het gebied van de landbouw, visserij en voedselvoorziening. Zij door kruist de landelijke actie dus niet; zij is daarvan de inzet. De bijdrage, welke men voor dit doel wil geven, kan men storten op giro 651000 ten name van het comité „Land bouw redt mee" Den Haag of giro no. 534399 ten name van het Gemeenschap pelijk Bankkantoor N.V., Den Haag, met de vermelding „voor de agrarische reddingsboot". Een uurtje tussen anarchisten en hervormers in de „sprekershoek" van Hyde Park. Er is een plaats in Londen, waar een man op een zeepkist kan klimmen en voor kan stellen om het parlementsge bouw in de lucht te laten vliegen, zon der dat de gemoedsrust van de politie man, die zich toevallig binnen gehoors- afstand bevindt, daardoor ook maar in het minst wordt verstoord. Men heeft namelijk al lang ingezien, dat het een goed ding is om de anarchisten, hervor mers en zonderlingen van Londen een vrijplaats te geven, waar ze hun hart kunnen luchten en mogen zeggen wat ze willen, zonder het ongemak van mishan deld te worden of vervolgd wegens ver raad, belediging of verstoring van de openbare orde. Deze plaats, waar al zo veel hopeloze zaken met zoveel enthousiasme verde digd zijn, is te vinden in de Noordooste lijke hoek van Hyde Park, vlak bij de Marble Arch. De Corner oftewel de Sprekershoek. De sprekers van Speakers Corner vertegenwoordigen vrijwel alle klassen van de maatschappij, maar ze hebben één ding gemeen: een hartstoch telijk geloof in hun eigen meningen. Politiek en godsdienst zijn de meest populaire onderwerpen, misschien om dat het zo moeilijk is hierover iets te zeggen, zonder dadelijk bij de toehoor ders heftige reacties op te roepen. Maar in de loop van een willekeurige dag worden in deze hoek ook nog heel wat andere onderwerpen onder de loupe ge nomen. Er is gewoonlijk wel een verte genwoordiger van de een of andere won derlijke organisatie aanwezig, zoals de „Bond tot bevordering van de consump tie van peentjes terwille van de gezond heid". Ook wordt er een levendige han del gedreven in gekleurde pillen en dran ken, die gegarandeerd alle kwalen ge nezen. Laat ons eens een typisch toneeltje in Speakers' Corner voor u beschrijven. Een half dozijn of meer sprekers heb ben hun spreekgestoelten beklommen en bepleitten met alle macht hun eigen zaak. Ze zijn zich blijkbaar in het geheel niet bewust van de aanwezigheid van hun buurman, die over heel iets anders aan het schreeuwen is. Eén of twee spre kers verspillen hun schoonste oratorische gaven aan een gehoor, dat slechts uit 'n paar kinderen bestaat. Een derde heeft het blijkbaar alleen tot zichzelf. Bekend is het verhaal van de spreker, die in gloeiende bewoordingen de onrechtvaar digheden van de regeringspolitiek over de hekel haalde tegen één klein meisje, tot zijn gehoor geboeid maar verbaasd vroeg: „Tegen wie heeft u het eigenlijk, mijnheer?" Een knappe jongeman, die met vurige ernst over het socialisme spreekt, heeft een groot gehoor, meest bestaande uit vrouwen, dat aan zijn lippen hangt. Een Ier probeert de publieke opinie in het geweer te roepen tegen de verplichte sluitingsuren van de café's. Een klein groepje zingt geestelijke liederen op een manier, die tegelijk bedeesd en uitda gend is, onder leiding van een oude man, die met een nog oudere paraplu de maat slaat. Maar ze kunnen met hun zingen noch de Ier overstemmen noch de socia list, die net aan een nogal rauwe pas sage toe is. „We zullen nooit welvarend worden als we geen eind maken aan het privaat bezit", zo schreeuwt hij. „Onzin", zo gromt een man met een bolhoed op. „Wat wil je dan met het staal doen?" roept een jongen ergens achteraan de groep toehoorders. Deze kreet is het signaal voor de menigte om een onderling debat te ontketenen. Niet, dat ze veel van staal weten of iets om staal geven, maar ze zijn verzot op een debat. Het woord „on zin" ontsnapt verscheidene keren aan de man met de bolhoed, die bijna 'n stomp op zijn neus krijgt. Maar dit is 't ogen blik, waarop de politie tactvol tussen beide komt. Het doet er niet toe hoe bloeddorstig de gevoelens zijn, die hier geuit worden, maar niemand mag ziin tegenstander ook maar met een vinger aanraken. De socialist verdwijnt op dis crete wijze, een deel van zijn gehoor wandelt weg in de richting van de mu ziektent, waar de Guard „Gilbert en Sullivan" spelen en de rest gaat naar de Ier luisteren. Deze spreker heeft de luisteraars op zijn hand. „Waarom kunnen de kroegen niet de hele dag open zijn?" zo vraagt hij plechtig. Maar zijn gehoor heeft deze vraag al jarenlang horen stellen en de mensen zoeken liever iemand op, met wie ze van mening kunnen verschillen. Daarom schuifelen ze verder naar een spreker, die met vuur de gloednieuwe theorie verkondigt, dat alles gedaan moet worden om het interplanetaire Ondanks het feit, dat in bijna alle Westerse landen de vrouwen gelijke rechten als de mannen hebben verwor ven, blijft de vrouw in alle opzichten verschillen van de man, en wel van haar geboorte af tot haar dood toe. STERFTECIJFERS. Hoewel men nog vaak de mening hoort verkondigen, dat de vrouw de min dere is van de man, is het z.g. „sterke geslacht" lichamelijk zwakker. De sta tistieken tonen namelijk aan, dat op alle belangrijke keerpunten in het leven het sterftecijfer van mannen hoger is dan van vrouwen. En Moeder Natuur com penseert dit hogere sterftecijfer door tegen 100 meisjes ongeveer 106 jongens geboren te worden.. Zelfs reeds vóór de geboorte is het sterftecijfer voor kinderen van het man nelijk geslacht groter dan van 't vrouwe lijk geslacht, terwijl na de geboorte ook blijkt, dat meer jongens dan meisjes sterven aan roodvonk, influenza, menin gitis, diarrhee en dysenterie. Het aantal sterfgevallen van kinderen tussen het le en 4e jaar is 20 pet. hoger voor jongens dan voor meisjes. Tijdens dc puberteitsjaren blijken jongens gemakkelijker het slachtoffer van ongelukken te worden dan meisjes, terwijl meisjes volgens het hoofd van de afdeling Statistiek van de Metropolitan Life Insurance Company meer vatbaar blijken te zijn voor tuberculose. Van de 100 sterfgevallen tengevolge van deze ziekte zijn er 88 meisjes, ter wijl beide geslachten bijna gelijkelijk vatbaar zijn voor hartkwalen: 15 jon gens en 14 meisjes op elke 100.000 slachtoffers. In huwelijken, waarbij de echtgeno ten even oud zijn, is de gemiddelde leef tijd, waarop de man komt te overlijden 45 en die van de vrouw 55, waarbij in het oog moet worden gehouden, dat in vele landen de vrouwen meestal met oudere mannen huwen. In de bevol kingsgroep van 65-jarigen of ouder treft men 100 mannen op 111 vrouwen. LICHAAMSGROEI. Een ander verschil tussen de geslach ten betreft de lichaamsgroei. Tot de leeftijd van 8 jaar is het jongetje meest al groter en flinker dan met meisje. Tussen 8 en 12 jaar begint het meisje de jongen in groei nabij te komen, doch van het 15e of 16e jaar af zijn meisjes gewoonlijk groter en dikker dan jon gens van dezelfde leeftijd. Na de leef tijd van 16 jaar begint de jongeman 't evenwel weer in postuur te winnen. Voorts bestaan er ook nog psycholo gische verschillen tussen beide geslach ten. Van de aanvang af is een meisje banger, vreesachtiger en zenuwachtiger verkeer te bevorderen. Dan zouden im mers alle ongewenste personen in een raket gezet kunnen worden en wegge schoten ergens in de richting van de maan. Sommige sprekers in Speakers' Cor ner hebben op z'n zachtst gezegd zon derlinge ideeën en Hyde Park biedt hun een schone gelegenheid om publiekelijk theorieën te spuien, die ze anders op weerloze vrienden en kennissen zouden loslaten. Als u Engeland bezoekt, zal een tocht naar deze meest „besproken" hoek u zeker verbazen en amuseren. Waar schijnlijk zult u er vandaan komen met de overtuiging, dat de Engelsen een nog raarder volk zijn dan u al dacht. uitgevallen dan een jongen, waarbij haar angst bovendien van een geheel an dere soort is. Zij is b.v. bang voor din gen, die haar lichamelijk letsel kunnen berokkenen, terwijl zij bovendien het ontastbare, zoals de duisternis, vreest. Daarenboven is een meisje dikwijls af- gunstiger, jaloerser, heeft een sterker instinct voor bezit en is subjectiever. In de regel leeft een meisje meer in een droomwereld, is een jongen meer in actie. Ouders, onderwijzers en ken nissen verbazen zich vaak over de snel heid, waarmee een meisje van persoon lijkheid kan veranderen. Vandaag bootst zij haar geliefkoosde filmster na, morgen de lerares, voor wie zij sympa thie opvat en dan weer iedere andere vrouw, die haar verbeelding weet te prikkelen. Bij jongens en meisjes van dezelfde leeftijd is de verstandelijke capaciteit ongeveer gelijk. Maar desondanks heeft men vastgesteld, dat jongens op het ene en meisjes op het andere gebied uitblin ken. Voordat zij naar school gaan, tonen meisjes grotere, vaardigheid in het uit kiezen van kleuren, het vouwen van papiertjes, het vastmaken van knoop jes en het leggen van strikjes. En op school dragen zij meestal de erepalm weg wat letterkunde en aardrijkskunde betreft. De jongens kunnen zich echter beter oriënteren en beschikken over meer vaardigheid ten aanzien van alles wat met mechanica, rekenkunde en na tuurkunde te maken heeft. Op een iets oudere leeftijd onderscheiden zij zich op het gebied van geschiedenis en weten schappen. Hoewel dus intelligentie-proeven hebben aangetoond, dat mannen en vrouwen hetzelfde gemiddelde behalen, zijn de verstandelijke vermogens van beide geslachten niet dezelfde. Er be staat dus geen gelijkheid, maar wel ge lijkwaardigheid tussen beide seksen. Men kan daarom niet zeggen, dat de man boven de vrouw, of de vrouw boven de man verheven is, doch wel dat zij verschillend zijn. Wanneer het tijdstip is aangebroken, waarop de jongelui in hun levensonder houd moeten gaan voorzien, geeft de vrouw zich er geen rekenschap van wat de man wél doet dat zij haar hele leven zal moeten werken. Het meest gebruikelijke is, dat een jonge vrouw, zodra zij in het huwelijk treedt, haar werkkring opgeeft en zich verder aan haar huishouden en kinderen wijdt. INSTINCT. Het moederschap zal steeds het kern punt van het vrouwenleven blijven. Daarom voelen de meeste vrouwen er niets voor levenslang te blijven werken, besteden zij de grootste aandacht aan haar gezondheid, zijn zij subjectief in gesteld, voelen zij instinctief en hande len zij emotioneel ten aanzien van alles wat de kinderen betreft. Hieraan is het te danken, dat de vrouw steeds gepor teerd is voor vrede en een steunpilaar vormt van de gevestigde maatschappe lijke orde. En dit is wel de voornaam ste reden waarom vrouwen anders zijn dan mannen. dient „begeleid" te worden door actueel nieuws uit Uw voorzieningsrayon. Alleen in dat geval bezit ze de nodige „prikkel" tot actie en overleg en voert ze aldus tot groter omzet. Bedenk eens hoeveel aan goede reclame vastzit. Haak in op de goodwill die het algemeen verspreide nieuwsblad voor U gekweekt heeft ook als Uw zaak eens in de nieuwskolommen wordt be licht, wanneer daarvoor een speciale reden is.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 3