Holtens Nieuwsblad Negentienhonderd vijf en vijftig exit Begrotingszorgen PLAATSELIJK NIEUWS in het komende jaar voor het gemeentebestuur No. 52. Jaargang 7 (Tweede Blad) ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag TERUGBLIK OVER HET JAAR DAT GING. Nog enkele uren en 1955 ligt weer achter ons. Toegevoegd aan de lange reeks van jaren, die wij het verleden noemen. Negentienhonderd vijf en vijftig exit. In deze laatste uren van het jaar, op de Oudejaarsavond, denken we nog eens terug aan veel dingen, die zo een heel jaar door in onze gemeente de revue passeerden. Een jaar, ryk aan herinneringen. Voor de één meer, voor de ander minder. In dit overzicht, in deze terugblik over het jaar, dat ging, willen wij enkele ge beurtenissen, die meer of minder in het middelpunt van de belangstelling heb ben gestaan, nog eens naar voren bren gen. 17 Januari: 25-jarig bestaan van de IJsclub „De Noordpool" herdacht. Re ceptie in hotel „Holterman" en filmvoor stelling in „Amicitia". De heer G. S. E. Vegter wordt bij beschikking van de Minister van Landbouw voor onbepaalde tijd aangesteld als tijdelijk plaatsvervan ger van de Inspecteur van de Veeartse- nijkundige dienst in het district Over ijssel. 21 Januari: De heer H. J. Pinkert, halte-wachter der Ned. Spoorwegen, neemt afscheid van zijn collega's uit Hol ten en Rijssen. Hij was 40 jaren bij de N.S. in dienst. Minister Ir. C. Staf spreekt op uitnodiging van de Chr. Hist. Kiesvereniging in „Irene" over de inter nationale defensie. Burgemeester Mr. W. H. Enklaar spreekt voor de C.J.M.V. over het belangrijke onderwerp: „Op voeding tot Staatsburger". Tot com mies ter gemeente-secretarie wordt be noemd de heer G. Eramens te Emmen. Prachtige toneelavond van het N.V.V. Meester Bos overleden. De teraardebe stelling had plaats op Dinsdag 1 Febr. op de Nieuwe Begraafplaats. Van 1921. tot 1934 was de heer Bos hoofd van de school te Espelo. In de jaarvergade ring van „Jong Holten" worden als be stuursleden gekozen de heren M. Wes- seldijk en Joh. S toe venbelt. 28 JanuariAanbesteding straten aan leg Boschkamp. Laagste inschrijfster fa. J. Krekel en Zoon voor f 90.900. Ouderavond van de openbare school in Dijkerhoek. 5 Februari: Oranje-feestavond Chr. Oranjevereniging in het gebouw „Reho- both". Geslaagd debuut van muzieken- semble „Bo-Ho-Lo's". Opvoering van de operette „Zwaan kleef aan" door leer lingen van de Ulo en de lagere scholen voor de leden van de afd. Holten van „Volksonderwijs". Jaarfeest Hervorm de Meisjesverenigingen. Ledenverga dering van de Controle-Vereniging „Boe- renbelang" (V.V.M.leveranciers). De heer W. Veltkamp als voorzitter her kozen. 12 Februari: Eerste lustrum-bijeen komst van de Holtense Kunstclub. Ernstig verkeersongeval in de Dorps straat ter hoogte van garage E.H.A.G. Optreden van de radio-artisten Gait Jan Kruutmoes en Lubbert van Gortel in „Amicitia". 19 Februari: De Coöp. Landbouwver- eniging „Holten" besluit tot het bouwen van een moderne graansilo van 300 ton. Drukbezochte ouderavond Dorps school. 5 Maart: Jaarvergadering afd. Holten van de Ov. Landb. Mij. (O.L.M.). Na de pauze optreden van de Wierdense re- vue-artisten Graads, Dika en Moo. Confectiebedrijf „Holten" officieel ge opend door burgemeester Mr. W. H. Enklaar. Schaatswedstrijden om het schoolkampioenschap 1955 en het kam pioenschap van Holten voor dames en heren. 12 Maart: Jaarvergadering „School met de Bijbel". De heer M. Teeselink als voorzitter herkozen. Ontspannings avond N.V.V. Bestuurdersbond. Bazar voor de Chr. Kleuterschool. Jaarfeest C.J.M.V. Ouderavond Espelo. De heer D. J. Schuppert 25 jaar penning meester der Chr. Schoolvereniging. 19 Maart: Personeel der grote V.V.V.'s in Nederland bezocht Holten. Voor- jaars-modeshow fa. E. Wonnink. 26 Maart: Raad behandelde begroting 1955. Jaarvergadering V.V.V. „Hol tens Belang". Oud-gemeenteveldwach ter M. Heyenk op ruim 66-jarige leeftijd overleden. 2 April: Ouderavond Protestantse Kleuterschool. Jaarvergadering H.M. V. Hotel ,,'t Lösse Hoes" onder nieu we leiding. De 14-jarige Hendrik Jan Jansen, Neerdorp 20, vindt het eerste kievitsei. 9 April: Paaswijdingsavond Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria". Active ringsavond van de bosbrandweer. De heer Johan Kruimelaar 25 jaar in dienst bij de heer J. W. Kevelam, Stations straat. Ledenvergadering Coöp. Boe renleenbank „Holten". Geslaagde feestavond van de Ulo-school. Eind- les Lagere Landbouwschool. 16 April: Lompenactie H.M.V. De heer H. Soer hartelijk gehuldigd in ver band met zijn zilveren jubileum als be stuurslid van het Algemeen Ziekenfonds. 23 April: Engelse kinderen bezoeken vaders graf op de Canadese Begraaf plaats. Jaarvergadering Algemeen Ziekenfonds. Diek Müller Czn. eindigt als le in de voorjaarsrit van de K.N. M.V. Ledenvergadering Coöp. Fabriek van Melkproducten „De Vrijheid". Re cord melkaanvoer in 1954. 30 AprilOverijsselse Plattelandsvrou wen vergaderden in „Amicitia". Jaar vergadering „Het Groene Kruis". Mr. G. Vixseboxse, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. 7 Mei: Indrukwekkende plechtigheid op het Canadese Kerkhof. Meer dan 1000 schoolkinderen legden bloemen op de graven. Herdenking gevallenen uit de tweede wereldoorlog bij het monu ment aan de Molenheiterweg. Eens gezinde en opgewekte viering van het 10-jarige bevrijdingsfeest. Officiële opening van de moderne tennisbaan bij hotel „Hoog Holten". Echtpaar H. Vreeman en H. G. Vreeman-Tuitert in de Beuseberg 50 jaar getrouwd. De heer B. J. Paalman, Pastoriestraat, 25 jaar, in dienst bij smid W. Dollekamp te Markelo. Aanbesteding fabriekshal voor rekening van de fa. Klein Velder- man. 14 Mei: Juffrouw Wolters 25 jaar aan de Dorpsschool. Zegetocht door het dorp en spontane huldiging in de hal van de Dorpsschool. De heer G. Brands tot lid van de raad aangewezen. De heer G. J. Mossink 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen. Op de stierenkeu ring te Ommen werd de stier „Baenster Bonne" van de K.I.vereniging „Zuid- West Overijssel" (Holten-Markelo-Bath- men) bekroond met een eerste prijs. 21 Mei: Mevrouw Wanders neemt af scheid van de Dijkerhoekse Plattelands vrouwen. Het gemeentebestuur draagt aan de brandspuitenfabriek „Van Ber gen" te Heiligerlee de levering op van een tankwagen voor de brandweer met hogedruk-nevelblussing. 28 Mei: Het echtpaar J. A. Aanstoot en G. Aanstoot-Pekkeriet in de Beuse berg herdenkt gouden huwelijksfeest. Natuur-historisch Museum op de Holter- berg kreeg een nieuwe vleugel. Com missaris der Koningin in Overijssel, Ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren brengt in gezelschap van zijn kabinet chef Dr. C. F. Diesch een langdurig be zoek aan onze gemeente. 4 Juni: Grootse huldiging van Dokter en Mevrouw Nagelhout. Een stroom van bezoekers op de receptie. Mej. J. H. Wolters 25 jaar aan het onderwijs ver bonden. 11 Juni: School- en Volksfeest in Es pelo. Ledenvergadering „School met de Bijbel". School met woonhuis ver kocht aan de fa. Gebr. Schuppert voor f 40.000. Wim Beijers wint de wieler ronde van Uffelte (Dr.). 18 Juni: „Holtens Gemengd Koor" be haalt met 333 punten een eerste prijs op het Nationaal Zangconcours te Hengelo (O.) en promoveert naar de Ere-afdeling. 44 leerlingen van de klassen 6, 7 en 8 der Dorpsschool maken een 3-daagse trektocht door Overijssel. 25 Juni: Raad nam afscheid van de heer G. J. Aaftink, die bijna 13 jaar lid van de „vroedschap" was. Driedaags schoolreisje van de hoogste klassen der Chr. School naar Arnhem en omgeving. 2 Juli: Oranjefeest in „Voorsweide". De heer G. Brands als raadslid be ëdigd. De heer D. J. Wansink tijdelijk wethouder. „H.M.V." veroverde haar eerste wimpel op het Nationaal Muziek concours te Bathmen. Schoolreisjes van Espelo en Dijkerhoek. Henk Stok kers botste met zijn Jawa tegen een luxe wagen en moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. 9 Juli: De Kon. Jutespinnerij en weverij Ter Horst en Co. te Rijssen wil in onze plaats bij voldoende aanmelding een nevenbedrijf vestigen, dat aan jongens en mannen een zeer goede werkkring biedt. Autotocht ouden van dagen naar Arnhem en Nijmegen. School feest van de Dorpsschool. Sportdag voor leerlingen der vier lagere scholen. 16 Juli: In het kader van het V.V.V.- Vacantieprogramma ruiterdemonstratie door de Landelijke Rijvereniging „De Bergruiters". Alle negen leerlingen van de openbare Ulo-school, die in Al melo examen deden, behaalden hun eind diploma. „H.G.K." besluit tot oprich ting van een jeugdkoor. 23 Juli: Openluchtuitvoering B.A.T.O. in het kader van het V.V.V.-Vacantie- programma. Mans Klein Velderman wint de „Tour de Holten". De J.D.G. speelt in he tkader van het V.V.V.-Va- cantieprogramma de klucht in drie be drijven „Poivereintje wint de laatste slag". 30 Juli: Individuele successen van „Bergruiters" te Steenwijk. Achttal kampioen van Overijssel in de klasse „zware dressuur". 6 Augustus: Duitse trailer in botsing met een dienstbus van de O.A.D. 13 Augustus: Rikie Lubbers tot Brade rie-Koningin gekozen. -Een geslaagde Braderie bracht Holten in een feestelijke stemming. G. Klein Teeselink schut- terskoning van Holten. Braderie-Ko ningin op kraamvisite in het gezin van Jan Aanstoot en Aaltje Paalman op 't erve „Huisken" in de Beuseberg. Onze redacteur, de heer Jan Wiggers, botst in de Dorpsstraat, ter hoogte van sla gerij Dolman met zijn motor tegen de tractor, bestuurd door H. J. Vorkink, en wordt in zorgelijke toestand naar het ziekenhuis te Deventer overgebracht. 20 Augustus: Ontspaningsclub ..O.C. H." speelt in Dijkerhoek het toneelstuk „Liefde is geen speelgoed". School- en volksfeest in Dijkerhoek Raad voteert f 1800.voor een glas in lood-raam in de nieuwe Christelijke School. 27 Augustus: Rijkspolitie betrok haar nieuwe bureau. Holten kwam zonder drinkwater te zitten. Chr. Toneelver- neiging „D.E.V." uit Hengelo speelt on der de Feestbomen het toneelspel „Hil- de". Wim Beijers wint de ronde van Doetinchem. 3 September: Meester Wanders nam afscheid van Dijkerhoek. Meester Brouwer 25 jaar bij het onderwijs. Echtpaar A. Nijenhuis en G. Nijenhuis- Pasop herdacht zijn gouden huwelijks feest. 10 September: Paardenfokdag „Holba- theo". Ds. E. G. J. Bal vierde zestig jarig jubileum. „H.M.V." bracht „Or pheus" te Bathmen een serenade. 17 September: De heer Jansen 20 jaar lid van de raad. Geslaagde Fokvee- dag in Kalfstermansweide. 24 September: Gouden medaille voor kaas voor „De Vrijheid" op de Centrale Kaaskeuring te Valkenburg. Opening levensmiddelenbedrijf J. G. P. Müller. De beer „Leonardus" van Jhr. A. G. van Coeverden kampioen van Nederland. 1 October: Najaars-modeshow fa. Wonnink. Mevr. Reilink-Kers gekozen tot presidente van de afd. Dijkerhoek van de Bond van Plattelandsvrouwen. Bindingsavond Nationale Reserve. 8 October: Burgemeester Enklaar door de Minister van Binnenlandse Za ken aangewezen als waarnemer bij de stemming in het Saargebied. Buiten gewone ledenvergadering H.M.V. Besluit tot oprichting van een tamboercorps. 15 October: De heer J. W. Jansen (25 jaar controleur bij de Controle-Vereni ging) en de heer H. Prins (25 jaar werk zaam op „De Vrijheid") hartelijk gehul digd. De heer A. P. de Jonge, onder wijzer der o.l. Dorpsschool, benoemd tot leraar aan de Mulo-school te Haarlem. Eerste vergadering van de Jeugdge- meenteraad. Prachtige successen voor „Bergruiters" in Zuidwolde (Dr.). 29 October: „Bergruiters" wonnen in Ruurlo. Bouw van 3 dubbele wonin gen voor rekening van de gemeente aan besteed. i 5 November: De Toneelclub „O.C.H." herdacht 10-jarig bestaan. Uitstekend verzorgde uitvoering van „H.G.K." en aardig debuut van het Jeugdkoor. V.V.V. „Holtens Belang" herdacht 40- jarig bestaan. Receptie en filmavond in Feestzaal „Vosman". Schilderijen-ten toonstelling in „Amicitia". Expositie van werken, welke door de Belgische schil deres „Clelie Lamberty uit Luik en de Haarlemse kunstschüder Poppe Damave tijdens hun verblijf in Holten werden vervaardigd. 12 November: Paardenfokvereniging „Holbatheo" herdacht vijfjarig bestaan. Raad gaat accoord met voorstel van B. en W. om over te gaan tot onteige ning van 25 ha. bos en heide in het Twenhaarsveld, welke gronden behoren aan de gemeente Enschede. De heer W. Beijers benoemd tot lid van de Pro vinciale Staten. 19 November: De heer H. Hilverink, lid van de Holtense Hengelaarsvereni ging „De Rietvoorn", slaat in het Ganze- diep een karper aan de haak van bijna 9y2 pond. 26 November: Ir. J. Jepma, Rijksvee- teeltconsulent in Overijssel, spreekt op uitnodiging van de C.B.T.B., O.L.M. en de Bedrijfsvereniging over het onder werp: „Rundveehouderij". Propagan- da-avond Chr. Nat. Vakverbond. Ge slaagde avond van de Holtense Kunst club. Ouderavond „School met de Bij bel". Echtpaar F. M. Müller en J. W. MüllerKölling, Larenseweg, herdenken hun gouden huwelijksfeest. 3 December: Foto van Leeuwen ver toont in het gebouw „Rehoboth" de film „Holten zoals het leeft en werkt". Jaarvergadering Coöp. Aan- en Ver koopvereniging „Holten". Omzet in het boekjaar 1954-'55 steeg tot bijna 6 mil- lioen kg. Dick Müller rijdt met auto tegen een boom en moet in het zieken huis worden opgenomen. Ooss coun try van de „Bergruiters" op de Borkeld. Jaarvergadering „De Noordpool" be noemd de heer P. G. Dijkstra tot ere-lid. Gezellige feestavond van de Motor club. Jaarvergadering en Ouderavond van de Chr. Kelueterschool. 10 December: Geslaagde winkelweek met al va nattracties. Zeven ingeze tenen schaten het juiste gewicht van het bestuur van de Holtense Handelsvereni ging. De heren wogen samen 557 kg. Tankwagen met hogedruk-nevelpomp door de fa. Van Bergen te Heiligerlee aan de gemeente Holten afgeleverd. Een bekend Holtenaar, de heer D. B. Nijland, op bijna 86-jarige leeftijd over leden. 17 December: Voorstel van B. en W. om speelautomaten in hotels, café's en restaurants met ingang van 15 Jan. 1956 te verbieden wordt door de raad aan genomen. 24 December: Najaarsvergadering Coöp. Fabriek van Melkproducten „De Vrijheid". Kerstoratorium-uitvoering in de Ned. Herv. Kerk door de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria". „Kerst dienst voor iedereen" in de Ned. Herv. Kerk. Uitvoering Kerstcantate „Bethle- hem-Efrata" door het Kerkkoor. Ouderavond Lagere Landbouwschool. Jaarvergadering afd. Holten van de Chr. Boeren- en Tuinders Bond. 31 December": „Holtens Nieuwsblad", het in Holten 't meest en 't best gelezen blad, bestaat 7 jaar. En hiermede besluiten we dit chro nologisch overzicht 1955, dat in geen ge val aanspraak wil maken op volledig heid. „KERSTDIENST VOOR IEDEREEN". Aan de hartelijke uitnodiging, die de kerkeraad der Hervormde Gemeente aan alle gezinnen in de gemeente Holten deed toekomen voor Zaterdagavond 24 Dec. (Kerstavond) de „Kerkdienst voor ieder een" in de Ned. Herv. Kerk bij te wonen werd door zeer velen gehoor gegeven. Toen om 9 uur de voorganger in deze bijzondere dienst, Ds. C. C. Addink, de kansel besteeg, waren bijna alle plaatsen in het kerkgebouw bezet. Na votum en zegengroet zong de ge meente Gezang 18 vers 1, 2 en3, waarna door Ds Addink de geloofsbelijdenis van Nicea werd gelezen. Nadat Ds Addink was voorgegaan in gebed, zong het kerk koor onder leiding van de heer J. F. Heleenders en met orgelbegeleiding van de heer Anton Koopman de Kerstcantate „Bethelehem Efrata" van J. Nauta. De soli en duetten werden gezongen door de koorleden Mej. D. Aaftink (alt), Mej. A. Koopman (sopraan), Mej. T. Sigger (mezzo-sopraan) en de heer G. J. Aaf tink (bas). Tussen de verschillende zangnummers declameerde de heer J. Kroon het grote heilsfeit, zoals dit beschreven wordt door de evangelist Lucas. Dirigent Heleenders leidde het geheel met vaste hand en de uitvoering van de cantate werd met bijzondere aandacht beluisterd. Het Kerkkoor zong o.a. de bekende kerstliederen „Ere zij God" en „Stille nacht". Na de cantate hield Ds. Addink een korte meditatie naar aanleiding van het Schriftwoord „Ziet het nieuwe is geko men" 2Cor. 5 17c). De dienst werd besloten met het ge zamenlijk zingen van Gezang 27 vers 7 en 11. JAARVERGADERING AFD. HOLTEN ALG. NED. BOUYVBEDRIJFSBOND De afd. Holten van de Alg. Ned. Bouw- bedrijfsbond hield Vrijdag 23 Dee. j.l. haar jaarvergadering in de zaal van de heer K. ter Horst. De voorzitter, de heer H. W. Kromdijk, opende de vergadering me teen hartelijk welkomstwoord tot alle aanwezigen en in het bijzonder aan de heer A. Homan, uit Amlelo, die op deze vergadering als bondsraadslid aanwezig was. Diverse ingekomen stukken werden be handeld, o.a. betreffende de vacantie- week van 29 Juli t.m. 4 Aug. voor de werknemers werkzaam in werkplaatsen en op bouwwerken, gelegen ten Noorden van de lijn, welke wordt gevormd door de Rijn, de Lek, de nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg, alsmede in de werk plaatsen en op de bouwwerken, gelegen in de ten Zuiden van deze lijn gelegen gedeelten van de gemeenten Rotterdam en Arnhem. Voor de rest is de vacantie van 5 t.m. 11 Aug. Wegens overgang naar een andere afd. van het N.V.V. werd de heer H. Vincent als kascontroleur opgevolgd door de heer J. Aafting. Wegens aftreden als bestuurslid van de heer T. Koopman werd benoemd de heer M. Kers. Door de heer G. Oplaat werden ver volgens de vacantiebonnen verzilverd voor Kerst en Nieuwjaar. Voor het 50-jarige bestaan van het N.V.V. werd door het bestuur een insig ne verstrekt. De zakagenda's van de A.N.B. waren dit jaar ook weer formidabel en werden met veel gejuich begroet en aanvaard. De heer Homan sprak op verzoek over de 5 cent contributie-verhoging, welke was bestemd voor: 1. vak-technische voorlichting in de Bouwer; 2. Kinderte huis, alleen voor leden van de A.N.B. 3. N.V.V. Gezondheidsfonds. Bij de rondvraag kwam nog aan de orde hoe te handelen bij ziekte, overlij den en huwelijk. Na een langdurige dis cussie werd een en ander tenslotte ter behandeling aan het bestuur overgelaten. Na nog over de feestavonden te heb ben gesproken, was het al zeer laat in de avond, toen de voorzitter deze verga dering met een dankwoord aan de leden voor hun opkomst sloot. BEGROTING 1956 NIET REëEL SLUITEND. Het is met de financiële perspec tieven der gemeente voor het komen de jaar niet bijster rooskleurig ge steld. De gemeente-begroting voor het jaar 1956, welke dezer dagen, met de bedrijfsbegrotingen, aan de leden van de raad is toegezonden, is sluitend, maar het evenwicht tussen de inkomsten en de uitgaven van de gewone dienst steunt, blijkens het begeleidend schrijven van Burge meester en Wethouders, op een wan kele basis. Bij het opmaken dezer begroting heeft het dagelijks bestuur zich la ten leiden door de bekende circu laire van de Minister van Binnen landse Zaken van 3 Oct. j.l., waarin deze bewindsman o m. zegt, dat niet tot nieuwe kapitaals- of andere uit gaven behoort te worden besloten, indien en voor zolang voor de daar uit voortvloeiende lasten geen reëele dekking aanwezig is. En nu is het vervelende in deze situa tie, dat de Minister van memng is, dat de toekenning van verhogingen van het basisbedrag der algemene (Rijks) uitke ring waarom de gemeenteraad inmid dels in September j.l. heeft gevraagd met ingang van 1956 sterk beperkt dient te blijven. De gemeenteraad heeft toen in zijn verzoekschrift aan de Minister o.m. ge vraagd om gelden voor de verharding van de Helhuizerweg, de Doorlopende Dijk en een gedeelte van dé Dorperdijk, voor de bouw van een waterzuiverings installatie, van slacht-, hang- en pelruim- te in het slachthuis, voor uitbreiding van de lagere landbouwschool, de aanschaf fing van schoolboeken en leermiddelen voor het lager en u.l.o.-onderwijs, voor de uitbreiding van de straatverlichting, voor de aanleg van de Gaardenstraat en voor het aanbrengen van slijtlagen op de verschillende gemeentewegen. Zolang hiervoor dus geen bijdragen zijn toegezegd zal een sluitende begroting aan Ged. Staten moeten worden toege zonden. Het is echter gebleken, dat ondanks het feit, dat geen nieuwe kapitaalsuit gaven zijn geraamd, de ontwerp-begro- ting, een aanzienlijk tekort vertoonde, waarvan de oorzaak o.m. gezocht, moet worden in de hogere raming voor de jaar wedden van het gemeentepersoneel, pre sentiegelden raadsleden ,druk- en bind werk, onderhoud, verlichting en verwar ming gemeentehuis, de begraafplaats, de komende verkiezingen, brandblusmidde- len, straatverlichting, premie krotoprui ming, voor kosten van het onderwijs en o.a. voor f 30.380.aan kapitaalslasten. Ten einde een sluitende begroting ie verkrijgen hebben Burgemeester en Wet houders tal van posten moeten afvoeren of grondig moeten verlagen, waarvan wij o.a. noemen schrijflonen, onderhoud woonwagenkamp, verf werk lichtmasten, spraakonderwijs, schooltandverzorging, verplaatsingskosten 2 u.l.o.-onderwijzers, kosten leermiddelen lagere scholen en de bijdrage voor de bijzondere school, kosten ziekenverpleging, verpleging krankzinnigen, ondersteuning behoefti- gen, enz. Voor een aan te gane geld lening wegens de bouw van de nieuwe school voor bijzonder lager onderwijs ad f 300.000.blijkt in deze begroting voor de rente ad f 10.500. geen dekking aan wezig te zijn. Bovendien heeft men de post voor onvoorziene uitgaven dras tisch verlaagd met f 6.100.zodat hier op maar f 2.083.24 overblijft. Wel konden enkele inkomsten, als secretarieleges, leges bouwvergunningen en begrafenisrechten enigszins worden verhoogd, maar dit bedrag ad f 1500. legt weinig gewicht in de chaal. De ontwikkeling van de noodzakelijke activiteiten is voor het gemeentebestuur onder de thans geschapen verhoudingen perspectiefloos geworden, want in tegen stelling met vorige jaren, kon in deze begroting b.v. geen lijst van voorgeno men kapitaalsuitgaven worden opgeno men. Men moet nu maar rustig afwachten wat Den Haag decreteert door middel van de eventuele verhoging van de alge mene (Rijks) uitkering. In de begroting voor het G.E.B. kon voor de aansluiting van de buurtschap Borkeld f 49.000.worden opgenomen. Met de aansluiting van deze buurtschap is de electrificatie van de onrendabele gebieden in onze gemeente behoudens een aantal verspreid liggende percelen voltooid.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 5