BULLETIN ANGST speelt een rol in ieder kinderleven RECLAME BOER ACCURAAT „HOLTENSE STER WINKELIERS" start van de sterzegels IN DIT BLAD ADVERTEERT Nijverdalsche Drukkerij Jan Wiggers - Kolweg 17 - Tel. 356 De angst is nauw met het leven verbonden en hij blijft des mensen metgezel tot aan de dood. In het kinderleven speelt hij ook reeds een rol. Niet alleen bij de z.g. moeilijke kinderen, maar ook bij geestelijk gezonde. Iemand, die angstig is, is dat ten opzichte van iets, dat hem volkomen onbe kend is. Bij vrees daarentegen weet men altijd, waarvoor men bang is. Angst is een verwarring van de ziel, waardoor deze van haar kracht berooid wordt, om gevaren, die ze nabij meent te zijn, af te weren. De nabije omgeving en de omringende wereld kunnen de angst oproepen Soms zijn het misvormde mensen of dieren, soms gesprek ken van volwassenen. Soms is het een dreigend bruut optreden van anderen. Een meisje, dat in de hongerwinter haar vader tegen een buurman hoorde zeggen, dat de honger voor de deur stond, sloop ongemerkt de gang in en grendelde de deur. De honger mocht niet in huis komen. Angstige kinderen zijn vaak ^groot sprekers". Ze kunnen hun angst vaak meesterijlk verbergen. Aggressiviteit, opstandigheid, bruta liteit is nooit een wapen tegen de angst, want de angst verdwijnt er nooit door Hét is ook dringende eis om voorlich ting te geven op sexueel gebied, wan neer de tijd daarvoor aangebroken is. Juist de misplaatste zwijgzaamheid en soms ook de valse schaamte der ouders kan hier veel kwaad stichten. Horen ze het niet van de ouders, dan zorgen vrienden of vriendinnen of in 't ergste geval de „straat" er wel voor. En dat heeft in de meeste gevallen funeste gevolgen. Ziet u er zelf geen kans toe. roep dan de hulp in van een onderwij zer, onderwijzeres, geestelijke of huis arts. De puberteit is niet ten onrechte een tweede geboorte genoemd door de grote geestelijke en lichamelijke veranderin gen, die optreden. En ook hierdoor lijden pubers buitensporig grote angsten. Voor al in deze tijd hebben de kinderen uw hulp nodig. En laten we op het appèl zijn, als ze onze hulp nodig hebben bij het leren van hun levensles. Wanneer om angstige kinderen wordt gelachen stoot men hen van zich af. Ze moeten gewezen worden op de onhoud baarheid van de magie (tovergeloof) tegen de angst Zo willen ze soms in een bepaalde houding inslapen om geen angstdromen te krijgen, een bepaalde tegel van het trottoir overgaan op weg naar een examen, door afkloppen een ongeluk of onheil bezweren. Geleerd moet worden om zich aan te passen aan de dagelijkse arbeid en aan de medemens. Niet-aanpassing is een belangrijke bron voor het krijgen van angstgevoelens. TAAK VAN DE OPVOEDERS. Neemt bij meisjes de angst toe van het vierde tot het achttiende jaar, bij jongens is dit het geval van het vierde tot het vijtiende jaar. Angst kan zich soms verbergen achter andere gevoelens, zoals heimwee en geeuwhonger. Om de angst tegen te gaan is een gees telijk gezonde opvoeding nodig. Hoe ste viger men als opvoeder in het leven staat, des te beter kan men de angst helpen overwinnen. Oorzaken moeten opgespoord worden. Dit kan gebeuren, als men het vertrouwen van de kinderen heeft en bereid is met hen onder vier ogen te spreken Indien men afdalen kan tot het niveau, waarop het kind leeft, kan men het in zijn angsten en noden leren begrijpen. Het komt voor, dat kinderen altijd bang zijn om te laat op school te komen en daar niet voldoende werk presteren. Ze geven zich graag over aan dagdro men en fantaseren een toestand, waarin hun wensen om ook iets te kunnen, in vervulling gaan. We zoeken zo vaak tevergeefs naar uitwendige oorzaken bij verschillende gevallen, waarin angst optreedt. Vaak zijn noch het gezin, noch de school of de omgeving verantwoordelijk voor de angsttoestanden Zijn kinderen vaak angstig, omdat ze 't werkelijk gevaar niet kennen? Werkt de omgeving te beschermend? Het schijnt vreemd, dat kinderen, die in werkelijk gevaar verkeren, niet ang stig zijn. Bij bombardementen toonden ze zich niet angstig. Dit was wel het ge val, wanneer ze geëvacueerd en van de ouders gescheiden werden. Ook kinderen die sterven gaan en zich van hun toestand bewust zijn, vertonen niet vaak angst. Wanneer de werkelijkheid geen ge legenheid biedt voor angstgevoelens, schept het kind de angst in zijn fantasie en spel. Meer kinderen dan men ver moedt hebben angstdromen of schrik ken 's nachts op uit hun slaap. De ervaring leert, dat ze er weinig over spreken, soms omdat ze bij het ont waken alles weer vergeten zijn, soms omdat ze er niet graag over spreken. Zo kreeg prof. Waterink eens een ge val te behandelen van een meisje, dat altijd angstig was als ze droomde. De ene keer waren het slangen, de andere keer muizen, maar vaker was het een grote kat, die altijd maar onder haar kleren wilde wegkruipen. Hierdoor op een idee gebracht, bleek bij controle, dat een grotere jongen meermalen had jepoogd oneerbare handelingen met naar te doen Zij zelf was nog te klein om te begrijpen, wat de jongen met haar voor had. Opkomende gedachten had ze in een bepaalde richting verdrongen. In feite had ze een voortdurende angst ge had voor deze jongen. In hun angstdromen zien de kinderen vaak veel mensen, maar ze ontdekken er maar zelden bekenden onder. De die ven en dieren en monsters uit hun dro men hebben ze nooit eerder gezien. Verklaringen van angst. Jung, de Zwitserse psycholoog, tracht de figuren uit de angstdroom en het op schrikken uit de slaap te verklaren met behulp van zijn theorie over het collec tieve onpersoonlijke) onbewuste. Ieder mens, zegt hij, heeft een onper soonlijk onbewuste. Het persoonlijk on bewuste omvat alles, wat in het leven werd verworven en niet in het bewust zijn werd vastgehouden; het onpersoon lijke onbewuste is een soort geestelijke erfenis, die ieder mens bij de geboorte meekrijgt en die door de eeuwen heen is opgebouwd. In dat onbewuste leven ook herinneringen aan dieren, draken en monsters. Doordat de mens deel heeft aan dat erfgoed der eeuwen, kan hij er in de droom mee in contact komen Bij echte angst is het gedrag altijd onaangepast. Men is geen baas over zich zelf. En hoe minder de persoonlijkheid nog gevormd is, des te gemakkelijker wordt 't geestelijk evenwicht verstoord. In tegenstelling met de angst, remt vrees de mogelijkheid niet om het gevaar op passende wijze tegemoet te treden. Sommigen zien als grondslag van alle angst de geboorteangst van het kind. Dit zou een lichamelijke angst zijn. De schei ding van de moeder is dan een psychi sche angst (Freud). Hier stellen we ech ter tegenover, dat kinderen die een moeilijke geboorte hebben gehad, vol strekt niet angstiger zijn dan kinderen, die vlug geboren werden. Bewuste angst wordt door kinderen van vijf tot zes jaar het meest beleefd voor dieren, bovennatuurlijke gebeurte nissen, dieven en misdadigers. Van 7 tot 8 jaar komen de angstdromen, van 9 tot 10 de angst voor het donker, van 11 tot 12 jaar zien we optreden de angst voor wind, storm, onweer, hemellichamen. Wat dit laatste betreft grijpt men weer terug op vergane eeuwen, toen de men sen zich moeilijk konden beschermen tegen allerlei natuurkrachten, terwijl de duisternis vol gevaren voor hen was Dezelfde angsten komen voor bij in telligente en minder knappe kinderen. Bij kinderen uit de gegoede stand en uit de armere klassen. Aangst is iets alge meen menselijks. Angst ontstaat niet louter en alleen door de ervaring, die men in het leven opdoet. Dan zouden kleine kinderen geen angst kennen. Het tegendeel is waar! Wel kunnen persoonlijke ervarin gen invloed uitoefenen op het ont staan van angst. Angstige ouders heb ben ook vaak angstige kinderen. En angstige opvoeders werken als een rem bij de ontplooiing der persoon lijkheid van hun kinderen of pupillen. ANGST BIJ BABY'S. De angst bij zuigelingen openbaart zich in een stootsgewijs schreien, niet op aangehouden toon, maar als de kreet van een dier. Misschien komt deze angst voort uit een gestoorde spijsvertering, uit dromen of doordat een verschijnsel verkeerd wordt uitgelegd (Een vogel, die langs het raam vloog, een schaduw beeld op het behang.) Ook onbekende geluiden kunnen zeer jonge kinderen angstig maken. Geluiden werken eerder en op jonger leeftijd in dan gezichtsge waarwordingen. Tussen drie en vijf jaar heeft het kind zich al vrij goed leren aanpassen aan de omgeving. Een klein lichtje in of bij de slaapkamer doet soms wonderen. Men mag ze 's avonds zeker niet alleen in huis laten. Het slapen bij de ouders op de slaapkamer is ten sterkste af te raden. De rustige slaap wordt gestoord door praten, licht aansteken e.d. Op zeven- tot acht-jarige leeftijd ko men de echte angstdromen en het ang stig opschrikken uit de slaap. Het kind is aan een nieuwe levensperiode toege komen. Bij de overgangen in de ver schillende leeftijdsfasen treedt vaak angst op. De wens om klein te blijven is een uitwijken voor de nieuwe verant woordelijkheid, die het groter worden stelt. Te strenge ouders maken ook ang stige kinderen. Angst speelt bij normale kinderen een grotere rol dan bij normale volwassenen, omdat de spanningen in de kinderleef tijd tussen heden en verleden dichter bij elkaar liggen. Hoe ouder het kind wordt, des te moeilijker valt het om zijn angst te leren kennen. Een jongen van dertien jaar moest ge regeld de nacht doorbrengen in het huis van zijn grootmoeder, die alleen woon de. De oude vrouw was hartpatiënte. De jongen ging er elke avond met schrik en beven heen, omdat hij gehoord had, dat grootmoeder wel eens plotseling „uit de tijd" kon zijn. Op een avond, toen hij zijn angst niet de baas kon worden, kroop hij bij haar in bed. Hij geloofde, dat hij door zijn tegenwoordigheid haar tegen de dood beschermen kon. Het motief, waarom hij bij grootmoeder sliep, durfde hij niet openbaren SPEL EN SPROOKJE. Wanneer een kind met de angst speelt, durft het dit aan, omdat het overtuigd is, dat het heer en meester van de situ atie is en blijft. (Zwarte Piet spelen, BALANS VREEMDELINGENVERKEER. Bij het scheiden van het jaar 1955 is het interessant nog even de balans te kunnen opmaken van het vreemdelin- genbezoek aan onze plaats. Dat bezoek is in het achter ons lig gend seizoen belangrijk hoger geweest dan in het vorig jaar. Het aantal per sonen, dat Holten uitkoos als vacantie- oord, bedroeg 1000 meer dan in 1954. Het aantal overnachtingen overtrof het aantal in dat jaar met ruim 8000. Gespecificeerd ziet het toeristisch be zoek er als volgt uit: (de tussen haak jes geplaatste cijfers hebben betrekking op 1954): Hotels: 3063 (2744) bezoekers, 12759 (11606) overnachtingen, 103 (130) buiten landers. Pensions: 414 (417) bezoekers, 4137 (3042) overnachtingen. Pensions bij landbouwers: 31 (70) per sonen, 290 (712) overnachtingen. Kampeerhuisjes: 1187 (675) personen, 10850 (6273) overnachtingen. Kampeerboerderijen 728 (521) perso nen, 4686 (3355) overnachtingen. Kampeerterreinen: 210 (209) bezoe kers en 1519 (1019) overnachtingen. In totaal 5633 (4636) bezoekers en to taal 34241 (26007) overnachtingen. De prachtige zomer van 1955 heeft 'n groter bezoek natuurlijk belangrijk in de hand gewerkt, maar de uitbreiding van het aantal en het toenemende ge bruik van kampeerhuisjes treedt hier toch wel duidelijk aan het licht. Deze vorm van sociaal toerisme houdt belangrijke perspectieven in en het is daarom zeer verheugend, dat bin nen afzienbare tijd in onze gemeente 'n bungelow-kamp zal verrijzen. Dit zal het aantal overnachtingen naar de te verwachten opzet zelfs verdubbelen. Voor de BESTRIJDING VAN MOLLEN. Op Vrijdagavond 23 December waren in café Kalf sterman de plaatselijke be sturen bijeen van de Bedrijfsvereniging, O.L.M. en C.B.T.B. Het doel van deze vergadering was om de mogelijkheid te bespreken van een gezamenlijke mollenbestrijding in de ge meente Holten. De leiding berustte bij de voorzitter der Bedrijfsvereniging, de heer J. G. Holter- man. Van de zijde der Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst waren aanwezig de heer Aaftink uit Hengelo en de heer W. Riet berg alhier. De mollen, die tot de nuttige dieren gerekend worden, doen echter door het grote aantal veel schade, vooral in het grasland. Er zijn wel enkele bedrijven, die indi vidueel wat doen aan mollenbestrijding, doch eenparig was men van mening, dat een goede bestrijding dan alleen kan sla gen, als alle landbouwers hieraan mee werken. Een mollenvanger moet onge veer 't hele jaar door al 't grasland kun nen nazien en geregeld door 't zetten van klemmen de mollen wegvangen. Op enkele andere plaatsen is de bestrij ding op deze manier aangepakt met zeer goed resultaat. Met de mollenvanger, de heer Dikkers uit de Look, was reeds contact opgeno men en deze heeft zich in principe bereid verklaard tegen vergoeding 3 a 4 dagen per week te willen werken voor dit doel. Vervolgens kwam men tot de conclu sie, dat een bedrag per h.a. grasland de meest juiste wijze van bestrijding der on kosten zal zijn. Ook op andere plaatsen heeft men het zo geregeld. Om de opgave van deelname voor de landbouwers wat gemakkelijker te ma ken, werd besloten, dat men zich bij 10 a 12 adressen, over de gehele gemeente verspreid, zal kunnen opgeven. De mees ten hiervan zijn bestuursleden, die op de vergadering aanwezig waren. De ande ren zullen hiervoor gevraagd worden. Tenslotte werd besloten, dat aan alle landbouwers tegen Januari een circulaire verzonden zal worden, waarop meer con crete gegevens vermeld zullen staan en waarop tevens de adressen voorkomen, waar men zich voor deelname kan op geven. De voorzitter beëindigde deze vergade ring met de wens uit te spreken, dat deze actie mag slagen en iedere graslandbe- zitter zich straks voor deelname zal op geven. dient „begeleid" te worden door actueel nieuws uit Uw voorzieningsrayon. Alleen in dat geval bezit ze de nodige „prikkel" tot actie en overleg en voert ze aldus tot groter omzet. Bedenk eens hoeveel aan goede reclame vastzit. Haak in op de goodwill die het algemeen verspreide nieuwsblad voor U gekweekt heeft ook als Uw zaak eens in de nieuwskolommen wordt be licht, wanneer daarvoor een speciale reden is. verstoppertje, rovertje en dergelijke.) Bij sprookjesverhalen leven ze in de verwachting van een goede afloop en een gelukkig einde. Met de groeiende aanpassing aan het werkelijke leven ontwikkelt zich ook de geschiktheid om de angst af te weren. Angst en minderwaardigheid zijn niet hetzelfde. Wel lijken ze veel op elkaar. Iemand, die angstig is, kan minderwaar digheid beleven en een minderwaardig heidsgevoel kan angsten oproepen. De Heer en Mevrouw AUKEMA-Hooghiemstra geven met dankbaarheid en vreugde kennis van de geboorte van hun zoon ERNST EVERDINUS Holten, 25 Dec. 1955. (Enige kennisgeving) (Xjooaoooooon Op Donderdag 5 Ja- Q nuari 1956 hopen O 0 onze lieve ouders Q Q H. G. JANSEN G. II. JANSEN. C Q Gervedink Nijhuis Q him 50-jarige echt- 9 V vereniging te her- r denken. 9 0 Dat zij nog lang ge- Q Q spaard mogen blijven Q 0 is de wens van hun Q Q dankbare kinderen Q O en kleinkinderen. 0 Holten, Dec. 1955. Q Gelegenheid tot feli- Q 0 citeren 's avonds na 0 7 uur in café Maats. OÖCSOOÖOKJOOOÖ Heden overleed na een langdurige ziekte, nog geheel onverwachts, onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader W. MEILINK in de ouderdom van 67 jaar. Dat hij moge rusten in vrede is de wens van ons allen. Wed. H. Meilink- Jansen H. Bekkernens- Meilink F. Bekkernens Joh. Meilink G. J. Meilink- Groteboer Raalte: F. Arends-Meilink H. Arends Espelo, 22 Dec. 1955. Mijn hartelijke dank aan de onbekende gever van een jaarlijkse gift voor mijn Kerstpot van het Leger des Heils. J. C. Nieuwenhuis. Rijssen. DANKBETUIGING Voor de zeer vele blijken van belangstelling, die wij ter gelegenheid van ons zilveren huwelijksfeest mochten ontvangen, betui gen wij hierbij onze har telijke dank. G. BRANDS G. BRANDS-Haantjes Holten, Dec. 1955. Burg. v. d. Borchstr. 16. DANKBETUIGING Hierdoor zeggen wij allen die op enigerlei wijze blijk hebben gegeven van hun belangstelling ter gelegen heid van onze 25-jarige echtvereniging zeer harte lijk dank. H. J. WESTERIK H. J. WESTERIK- Aanstoot Holten, 31 Dec. 1955. DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank aan Familie, Buren, Vrienden, Kennissen en Collega's voor de vele blijken van belangstelling bij ons hu welijk ondervonden. E. VENEKLAAS W. F. VENEKLAAS- Tuitert Holten, Dec. 1955. Look 90. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan buren, familie, vrien den en bekenden voor de vele blijken van mede leven tijdens de ziekte en bij het overlijden van on ze lieve Man, Vader, Be huwd- en Grootvader HENDRIKUS KLEIN TEESELINK Uit aller naam, Fam. Klein Teeselink. Holten, Dec. 1955. Neerdorp 50. Uw adres voor CHEM. REINIGEN, Drijmastern, Tricoleren en Verven in alLe kleuren is CHEM. WASSERIJ OLDENZAAL Depot: SCHOPPERS, Pastoriestraat 30 DECEMBER 1955. Ik ben vanaf heden in vaste dienst aange nomen door de H.S.W., hetwelk een afkor ting is van en de eerste opdracht die ik heb te ver vullen is, U allen bekend te maken, geachte lezers en lezeressen, met wat de H.S.W. voor U als klant gaan doen. De winkeliers, die hierbij aangesloten zijn, waren vermeld in het Kerstnummer van Holtens Nieuwsblad. Mocht dit nummer niet meer in Uw bezit zijn, dan verwijs ik U naar het STER EMBLEEM dat bij de deelnemende winke lier voor de étalage prijkt vanaf 5 Jan. a.s. Ook in het zegelboekje, waarvan ik U zo meteen de sluier zal oplichten, staan de adressen vermeld. Ik wil U alleen nog even opmerkzaam ma ken, dat wanneer U mijn afbeelding in Holtens Nieuwsblad ziet staan, U er van overtuigd kunt zijn, dat er iets bijzonders aan de hand is. Dit heb ik met de H.S.W. volkomen doordacht afgesproken. Ik leen mij niet voor iets, dat niet de moeite waard is onder Uw aandacht gebracht te worden. Ik zal U nu niet langer ophouden, want wij weten nu wel wat wij aan elkaar hebben. Wij beginnen dus nu met de Vanaf 5 Januari 1956 ontvangt U bij elke aangesloten winkelier voor contante aankoop a 50 cent 1 sterzegel. Het eerste zegelboekje kost U 20 cent. Voor meerdere sparenden uit een gezin kunt U ook een 2e of 3e boekje aanschaffen tegen de prijs van 20 cent. Dit is niet nodig, doch U bent hier vrij in. Indien 't boekje volgeplakt is, hetgeen 1000 zegels vertegen woordigt, kunt U dit inwisselen bij de Coöp. Boerenleenbank alhier. U kunt hier desge wenst ontvangen een waardebon a ƒ5, welke U kunt besteden voor aankoop bij de deelnemende winkeliers, of overschrijving op een spaarbankboekje. Tevens ontvangt U bij elke inlevering, in welke zin of U dit ook doet, een genum merde bon, met welke U mededingt naar waardevolle prijzen. U ontvangt verder gratis een nieuw boekje. Bijzonderheden hierover worden steeds in Holtens Nieuwsblad bekend gemaakt. En wat de H.S.W. voor de kinderen in petto heeft, ja, daar mag ik nog niet over klappen, doch ik verzeker U bij deze: „OOK DIT IS AF". Spaar dus zoveel mogelijk „Sterzegels", het is niet alleen Uw voordeel, doch U bezorgt Uw kinderen ook tevens een Tevens maak ik van deze gelegenheid ge bruik om U allen namens de H.S.W. een prettige jaarwisseling en een voorspoedig 1956 toe te wensen. De omroeper van de H.S.W. Gevraagd: MEISJE voor de morgenuren. Mevr. MAAT, Raalterweg 14. ÏOrtSU* 639 Teiefoon K 5486 FAMILIE-DRUKWERKEN als: Ondertrouwcirculaires, Geboorte- berichtkaartjes, Rouwbrieven e.d. BINNEN ENKELE UREN GEREED. AGENT

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3