Ijsbeert je, in balling schap geboren UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT PLAATSELIJK NIEUWS INGEZONDEN In het begin van de maand November heeft een zeldzame gebeurte nis plaats gevonden in de dierentuin te Vincennes. Er werd namelijk een ijsbeertje geboren, dat hier, in de armen van een oppasser, voor de eerste maal gefotogra feerd wordt. VESTIGING TEE HORST en Co. THANS ZEKER. GEMEENTE IN MOEILIJKE FINANCIëLE POSITIE. VERSCHILLENDE ACTIVITEI TEN GAAN DOOR. In de laatste vergadering van dit jaar heeft onze vroedschap zich Donderdag avond in een voltallige zitting in een snel tempo door de 14 punten tellende agenda heen gewerktHet waren voor een belangrijk deel meer formele zaken, waarvoor geen lange discussies nodig waren. Een belangrijke mededeling deed de burgemeester, toen hij bij het punt „vaststelling van grondprijzen in het complex Holterenk verklaarde, dat de Fa. Ter Horst liever vandaag dan mor gen zal beginnen met de bouw van de juteweverjj op het industrieterrein al hier. Er is een voortdurend overleg met de Fa. Ter Horst en er behoeft geen enkele vrees meer te bestaan, dat de ves tiging in Holten niet doorgaat. De grondprijs werd vastgesteld op f 3.65 voor het industrieterrein en op f 6.60 per m.2 voor de aangrenzende wo ningbouwterreinen Er zijn nog moeilijkheden voor de in dustriëlen zelf te overwinnen in verband met de rijksgoedkeuring, maar de burge meester venvacht, dat in Mei of Juni de eerste spade in de grond zal wTorden ge stoken voor deze fabriek. BLIJDSCHAP SLUITING SPEEL AUTOMATEN. In de aanvang van de zitting las de burgemeester een schrijven voor van de echtgenote van een vertegenwoordiger, welke briefschrijfster hij anoniem wens te te laten, waarin deze haar grote blijd schap uitdrukte over het verbod van de speelautomaten, omdat zij uit ervaring kon meespreken over de bittere gevol gen, welke het verslaafd zijn aan dit spel in het gezinsleven kan meebrengen. Van F. Meerman werd 661 m.2 grond aangekocht in de Gaarden en van de heer J. A. Wegstapel 1133 m2 voor ruim f 4200 inclusief kosten van afrastering. In de Holterenk werd 120 m2 gekocht van de heer J. D. Vincent voor f300. Aan Mevr. L. D. Pakkert-Groothuis werd 25 m2 verkocht voor f 185 aan de Boschkampstraat. De heren E. Dikkers en A. Jansen werden herkozen als gedelegeerden in 't bestuur van de bouwvereniging „Beter Wonen". De .raad verleende vervolgens een cre- diet voor de bouw van 6 woningwet woningen op de Boschkamp. Het wor den wat ruimere huizen met boiler, 4 slaapkamers en een douchecel. Huurprijs f 8.35 plus boilerhuur. In de woning-adviescommissie werden de aftredende leden, de heren J. Kroon, voorziter, J. H. Assink, G. J. Bouwhuis, G. Brands en mevr. J. Jansen-van de Brink met bijna algemene stemmen her kozen. De heer H. Soer werd herkozen als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Vastgesteld werd een gewijzigde in structie voor de gemeente-geneesheer en voor de keuringsveearts, alsmede de hulpkeurmeesters van vee en vlees. GYMNASTIEKLOKAAL. Als laatste belangrijk werk, dat nog uit de begroting voor 1955 kan worden gefinancierd, verleende de raad een aan vullend crediet van f 32.00 voor de bouw van een gymnastieklokaal op de Bosch kamp, waarvan de totale kosten ruim f 160.000 zullen bedragen. Hiervan zullen alle scholen gebruik kunnen maken als mede de gymnastiekvereniging. Het werk wordt onmiddellijk bestekklaar ge maakt. AFVALPRODUCTEN SLACHTHUIS. Een langdurige discussie, waaraan alle leden deelnamen, ontlokte bij de rondvraag de vraag van de heer Soer, waarom het slachthuispersoneel geen af valproducten meer mag inzamelen ten eigen bate. De Burgemeester wees er op, dat het Verificatie bureau der Vereniging van Ned. Gemeenten het college hierop ge wezen heeft. Deze producten behoren aan de verzendgrossiers en worden in sommige gevallen zelfs benut voor de be reiding van geneesmiddelen, maar zij vormen geschenkjes, welke de onafhan kelijke positie van het personeel tegen over de gebruikers van het slachthuis aantasten. B. en W. zijn zich bewust, dat dit voor de betrokkenen nadeel oplevert en dat deze producten toch niet ten goede zullen komen aan de gemeente, maar de verhouding van het personeel tot de slagers laat het voortbestaan van deze toestand niet toe- Uit de gedachtenwisseling bleek ten slotte, dat het personeel niet wordt be loond voor sommige overuren, maar 't rechte konden B. en W. er niet van zeg gen, zodat werd besloten de slachthuis commissie te verzoeken hierover een rapport uit te brengen. Wel verklaarde wethouder Teeselink nog, dat er niets is voorgevallen, dat aanleiding zou kun nen geven tot wantrouwen jegens het personeel. Een verzoek van de heer Wansink om toch een schuilgelegenheid te bouwen bij of op de begraafplaats zal de nadere be langstelling hebben van B. en W. Er komt een lijkwagenbergplaats, welke voorlopig provisorisch als schuilgelegen heid zou kunnen worden gebruikt, aldus verklaarde wethouder Teeselink. De suggestie van de heer Wansink, om geen houten palen meer toe te staan tussen de graf stenen, vond grote bijval bij de voorzitter, die er op wees hier steeds naar gestreefd te hebben. De heer Soer Was hier minder mee content, omdat niet ieder in staat is de kosten van een grafsteen te dragen. Juist door de palen en stenen komt het verschil in welstand op de begraaf plaats tot uitdrukking, aldus de voorzit ter, maar de raad zal nog gelegenheid krijgen zich hierover uit te spreken bij het adres van de Bond van Begrafenis ondernemingen, dat hierover handelt. De heer Dikkers verzocht B. en W. de mogelijkheid te onderzoeken of een afge dankt salonrijtuig van de Koninklijke trein bij hotel „De Dieken" in de Holter- berg geplaatst kan worden. Verschillen de leden voelden hier voor, maar de bur gemeester verklaarde dat dit allemaal in strijd is met het Ketenbesluit, bouw verordening en uitbreidingsplan. Men moet voorts steeds beducht zijn voor het scheppen van precedenten, en daarom konden B. en W. geen vergunning ver lenen. Hierna hield de burgemeester zijn tra ditionele toespraak, welke wij elders in ons blad afdrukken. De heer Veneklaas Slots bedankte als oudste raadslid de burgemeester voor de prettige samenwerking. Er is veel tot stand gekomen op het gebied van wo ningbouw, wegenverharding, enz. Men hoopt nog op verbetering van de zand wegen. Jammer, dat de begroting be snoeid moet worden. Spreker hoopte dat de verstandhouding in de raad goed mag blijven en wenste, evenals de burgemees ter, alle leden een voorspoedig nieuw jaar. CAUSERIE OVER INKOMSTEN. BELASTING. In een gecombineerde vergadering van de Bedrijfsvereniging „Dijkerhoek" en de afdelingen van de O.L.M. en de B.O.O. „Jong Holten", welke Woensdag, van de vorige week in ,'t Bonte Paard" te Dij kerhoek werd gehouden heeft de heer Keijl, adjunct-directeur van het boek- houdbureau der O.L.M., gesproken over .Inkomstenbelasting' Op duidelijke wijze heeft de heer Keijl de talrijke aspecten van de belasting heffing naar het inkomen belicht, waarbij hij o.m. opmerkte, dat vele boeren be lasting betalen zonder te beseffen, waar voor zij betalen of hoe deze belasting berekend wordt. Wel worden over het bedrag van de aanslag opmerkingen ge maakt, maar de grondslag van de hef fing is de eerste zaak, waaraan aandacht moet worden besteed. Spr. drong er bij de aanwezigen dan ook sterk op aan te zorgen voor een bonafide boekhouding. Deze moet iedere bedrijfsgenoot hebben. Vooraf behandelde de heer Keijl de vermogensbelasting, de aftrek- en de af schrijvingsmogelijkheden, o.a. met be trekking tot machines, gronden, gebou wen en dergelijke. Spr. gaf zijn gehoor een inzicht hoe men de aanslag in de inkomstenbelas ting vaststelt en-vertelde tal van bijzon derheden over de belastingverlaging, welke tot stand kwam en de verhoging van het vrijgestelde deel van het ver mogen voor de vermogensbelasting. Verder kwamen nog ter sprake de nor men, welke gelden voor studerende kin deren, onvolwaardige kinderen, enz. enz. Aan het begin van de avond had spre ker nog het ontstaan van het Boekhoud- bureau uiteengezet in 1924. Eerst was dit bureau en kantoor waar men de kost prijs berekende van de producten, maar later is het uitgegroeid tot een meer fis cale instelling. De heer G. J. Klein Hegeman, de voor zitter van de bedrijfsvereryging, die de avond met een kort welkomstwoord had geopend, bracht de heer Keijl aan het slot dank voor zijn leerzame causerie. KERSTWIJDING Meisjesverbond C.J.V.F. en C.J.M.V. Vrijdagavond 23 Dec. waren veel jonge mensen in „Irene" bijeen geko men, voornamelijk leden van de beide Meisjesclubs „Martha" en „Jong Leven" en de C.J.M.V. te Holten, Espelo, Dij kerhoek en Beuseberg. Gezamenlijk zouden we dit keer onze Kerstwijding houden, op initiatief van d Hervormde Jeugdraad. Enkele leden verzorgden de liturgie, terwijl J. Krikkink de leiding van deze avond had. Samen zongen we de prach tige liederen, die bij deze liturgie hoor den. Inplaats van een verhaal werd het lekespel „Adam, waar zijt gij?" ge speeld. Geen gemakkelijke opgave voor de groep spelers en speelsters, samen gesteld uit leden van bovengenoemde clubs. Samen hebben ze laten zien, wat Kerstmis betekent: „Het komen van God tot de mens. Het komen van Adam tot God." Adam was de verpersoonlijking van de toeschouwer. Nadat nog een flink aantal Kerstbak jes waren verdeeld, om gebracht te wor den bij zieken en ouden van dagen, werd geëindigd met dankgebed en het zin gen van Gez. 147: „Prijs mijn ziel, de Hemelkoning". Zaterdagmiddag 24 Dec. vierden alle Jeugd- en Jongensclubs, aangesloten bij C.J.V.F. en C.J.M.V. in het gebouw „Irene" gezamenlijk Christus' geboorte. Door en voor de jeugd, waarbij het verheugend was, dat hiervan de ouders ook getuige waren. Gezien de eerste gezamenlijke viering werd een eenvoudige liturgie gevolgd, waarin de jeugd uiting gaf van 't Kerst gebeuren door zang en declamatie. Het visuele stond bijzonder in de be langstelling, daar de „topgroep", welke welhaast alle genoemde jeugdgroepen vertegenwoordigt, het lekespel: „De ge boorte van het Licht" speelde. De gehele viering werd met devotie uitgevoerd, wat een verheffende invloed had. De leiding van deze middag was bij de heren Breedveld en Fokke in goede handen. KERSTFEEST ZONDAGSSCHOOL Op de Eerste Kerstdag vierden de laagste vier klassen van de Zondags school te Holten Kerstfeest in 't kerk gebouw van de Hervormde Gemeente alhier. Om 2 uur precies begonnen een 6-tal muzikantjes, Bertha Dollekamp, Henk Pinkert, Jan Westerik, Gerhard Voordes, Wim Koopman en Henk ten Dam, leerlingen van de Zondagsschool, in te zetten: „Dankt, dankt nu allen God". Ze hadden dit op hun instrumen ten ingestudeerd onder leiding van de heer H. Koopman. Een achttal leer lingen van de hoogste klas, t.w. H. Pin kert, G. Voordes, G. Wolters, D. Wan sink, A. Meerman, H. Schorfhaar, D. Klein Velderman en W. Pasop decla meerden ieder 'n gedeelte van de Kerst geschiedenis voor de pick-up, terwijl de dames S. Koopman, A. Brouwer en R. Westerik A.d., de vertelling verdui delijkten met flanelborden. Mej. JoRoe- lofs vertelde op vlotte wijze een Kerst verhaal. Enige kleintjes zongen en de clameerden: „Zeg eens herder". Om half vier ontvingen de kinderen in de consistoriekamer ieder een sinaasap pel, een stuk koek, een fruitrol en een boekje. De laagste twee klassen ont vangen op Zondag 8 Januari a.s. nog speldjes met de bekende kinderkopjes. Des middags om half vijf was de kerk opnieuw bezet met-leerlingen van de Zondagsschool. Nu evenwel van de vier hoogste klassen. Weer bliezen de mu zikantjes. De Kerstgeschiedenis werd vertolkt door dezelfde persoon als in de eerste dienst. De heer W. Runne- boom vertelde op verdienstelijke wijze een vrij Kerstverhaal. De heer B. H. Brouwer sprak hierna een 43-tal schei dende leerlingen toe. Hij wenste hen vrede voor het hart en het geweten toe onder alle omstandigheden waarin God hen plaatst. „Dat jullie", aldus spreker, „je roeping eens zullen verstaan en je taak leren zien. Tracht een zegen voor je medemens te worden." Verder sprak hij over de toekomstige kerkgang, de kerkdienst, de Bijbel en de gemeente. Het merendeel der scheidende leerlin gen had de wens te kennen gegeven om de band met de Zondagsschool aan te houden. Daar de bestaande topgroep ook in het nieuwe jaar weer wil sa menkomen, ontvangt de nieuwe klas voorlopig de naam: kopgroep. De heer Brouwer bood Ds. Israël, vertegenwoordiger van de -kerkeraad, de namen van de leerlingen der hoog ste klassen aan. Ds. Israël wees de jongens op de be langrijkheid van het Zondagsschoolon- derwijs en rekende het zich tot een eer, om als vertegenwoordiger van de ker keraad 'n psalmen- en gezangenbundel te kunnen uitreiken. Natuurlijk zal de jeugd het fijn vinden, aldus de predi kant, om dit boekje straks te kunnen gebruiken in de kerkdienst, maar ook tijdens de catechisaties en de bijeen komsten der verenigingen kan het uit stekende diensten bewijzen. De ouders hebben, hun kinderen tot nu toe naar de Zondagsschool gestuurd; nu komt de dubbel verantwoordelijke taak om te trachten het kerkgaan aan te moedigen en te doen plaats vinden. Hij overhandigde de jongens en meis jes persoonlijk één voor één het voor hen bestemde keurig uitgevoerde psal men- en gezangenbundeltje en sprak de hoop uit, dat ze er een veelvuldig gebruik van mogen maken. Samen zongen de scheidende leerlin gen nu: „God roept ons broeders tot de daad". In beide diensten, die geleid werden door de heer B. H. Brouwer, werd de liturgie van N.Z.V. gebruikt, hoewel hier en daar enkele wijzigingen waren aangebracht. Als organist fungeerde de heer A. Koopman. De verlichting van de kerstboom was verzorgd door de heer Oolbekkink, terwijl de geluidsver sterker van de heer Bouwhuis aanwe zig was. De collecte tijdens de beide diensten bracht f80.03 op. De lijstcollecte voor het Kerstfeest f 1166,25. Het aantal leerlingen, de topgroep niet meegerekend, bedraagt 385. De op één na hoogste klas ontving een mooie grote jeugdbijbei „De weg naar het Licht" door Renes Boldingh. De daarop volgende klas kreeg de Zon dagsschoolliederenbundel met notenuit voering. De rest, een boek. Ook deze leerlingen kregen een zakje met inhoud, gelijk de kinderen, die aan het eerste Kerstfeest deelnamen. Aan het begin der diensten had de leider alle medewerkers en gevers reeds hartelijk bedankt voor hun aan deel, waardoor alles vlot kon verlopen, gelijk vorige jaren. Op 8 Januari worden de leerlingen van de Zondagsschool, alsmede de top groep, opnieuw verwacht. De kopgroep komt op 15 Januari samen. GRATIS SPAARBANKBOEKJE Het doet ons genoegen, dat wij onze lezers en lezeressen kunnen attenderen op het feit, uat er in Holten een aantal winkeliers zich heeft aangesloten bij de grote landelijke actie, die gevoerd wordt door de NESPA. Deze organisatie be oogt de spaarzin van het publiek aan te wakkeren door overal in den lande winkeliers in de gelegenheid te stellen hun klanten gratis te laten sparen bij de Rijkspostspaarbank of andere spaar- instelling. De winkeliers, die in deze actie meedraaien, verstrekken hun klan ten bij aankopen in hun zaak vanaf 50 cent z.g. NESPA-geldspaarzegels. Deze zegels geven bij een gespaard aantal recht op gratis inlagen op een boekje van de Rijkspostspaarbank of andere spaarinstelling. Bezit men reeds een spaarbankboekje, dan wordt het tegoed daarop bijgeschreven; bezit men geen boekje, dan zorgt NESPA hiervoor. Gezien het sociale belang van het sparen in het algemeen mag het stre ven van de NESPA lofwaardig ge noemd worden. Bovendien is het zo, dat het publiek nu kan volstaan met het sparen van éénsoortige zegels, wat op zichzelf al een grote verbetering mag worden ge noemd, gezien het aantal verschillende zegels, hetwelk zoal door de diverse winkeliers in omloop wordt gebracht. Men behoeft nu niet langer meer allerlei zegels en bonnen in een oude theepot of wat dan ook te bewaren. Overigens is de NESPA niet de eerste die inziet, dat het sparen een sociaal belang dient. In 1947 werd reeds op instignatie van de toenmalige minister van Financiën, Prof. Dr. P. J. Lieftinck, de Nationale Spaarraad opgericht. Deze Spaarraad had ten doel de tijdens de tweede we reldoorlog getaande spaarzin van het Nederlandse volk weer op te rakelen. Wij mogen ons echter verheugen in het feit, dat in onze gemeente een aan tal winkeliers bereid was hun klanten in de gelegenheid te stellen gratis bij de spaarbank te sparen. KERSTAVOND GEREF. JONGENSCLUB De Geref. jongensclub had Woensdag avond 21 December in het gebouw „Re- hoboth" haar Kerstavond. De heer Kraaijeveld heette alle jongens harte lijk welkom, waarna het Kerstprogram ma ,,'t Licht dezer wereld" werd uitge voerd. De Schx-iftlezing door de beide leiders Kraaijeveld en .Groendijk werd afge wisseld door samenzang, waarbij de jongens goede steun ontvingen van het clublid Henk van Lindenberg, die deze samenzang op het orgel begeleidde. Jopie Paalman, Henk van Linden- berg, Gerard Veldhuis, Gerrit Meije- rink en Eppie Beldman declameerden ieder op keurige wijze een kort ge dicht. Appie Landeweerd las zijn keurig ge maakt opstel voor over „Hemels licht in de velden van Efratha". De heer Groendijk vertelde nog het mooie Kerstverhaal „Klaas en Grad- dus", waarna gesloten werd met dank gebed. Na gezamenlijk nog het „Ere zij God" gezongen te hebben, ging ieder vol daan over deze mooie avond naar huis. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie.) „CHRISTEN ZIJN IN DE SAMENLEVING" Geachte redactie, Beleefd verzoek ik U om plaatsing van dit artikel in Uw veelgelezen week blad. Ik dank U bij voorbaat. Onlangs las ik in Uw courant een verslag over de gehouden bijeenkomst van de A.R. kiesvereniging en de Arjos te Holten. Al ben ik mij er van bewust, dat het moeilijk is op een verslag af te gaan, ik zou toch gaarne een enkele opmer king willen maken. 1. Het is niet mijn bedoeling met de heer Klein Onstenk te gaan discussië ren, omdat dit niet de aangewezen plaats daartoe is. Wel zou ik graag op enkele dingen een ander licht laten vallen, omdat ik meen, dat het Herderlijk Schrijven niet aan zijn doel beantwoordt, wanneer het alleen negatief behandeld wordt. Jammer vind ik het dan ook, dat op bovengenoemde avond alleen een spre ker aan het woord is geweest van wie men van te voren reeds wist welk ge luid hij zou laten horen. In de loop van de discussie blijkt dan ook duidelijk, dat deze zeer eenzijdig is geweest. 2. De vraag, die bij mij naar boven komt, is allereerst deze: „Hoe dragen wij in onze omstandigheden het Evan gelie van Jezus Christus uit, tegenover de ander, wie hij of zij ook is, waar hij of zij ook staat?" Dat is de vraag, die de Generale Sy node der Herv. Kerk dan ook bewust stelt, in het bizonder aan alle Her vormden. En aan dat „getuigen" tracht de Synode richting te geven en laat zij vele mogelijkheden zien. 3. Het Herderlijk Schrijven legt daar bij grote nadruk op de vrijheid, die el ke gelovige heeft, waarbij hij persoon lijk verantwoordelijk is tegenover God voor al zijn daden. En heeft daarom ook ten allen tijde recht op eerbiedi ging vanzijn geloofsovertuiging, mits deze dan ook gebaseerd is op het ge loof in Jezus Christus. Helaas zien we zo vaak, dat er een naast elkaar heen leven. En de verdraagzaamheid is ook zo vaak zoek. En wanneer er dus men sen zijn, die het als een opdracht van Jezus Christus zien een bepaald ge luid te doen horen, dan zullen zij be ginnen moeten met naar hen te luiste ren. 4. Door dat Herderlijk Schrijven wor den bepaalde heilige huisjes afgebro ken, in die zin, dat ze niet absoluut zijn. Wat ben ik blij, dat deze Evangeli sche nuchterheid in dit H. S. doox'klinkt. Voor velen wordt het misschien in de kerk der hervorming moeilijk, omdat men dan de eigen partij of groepex-ing er aan moet geven; laat dit een bewijs zijn van het ontwaken der kerk. Volgens één onzer kerkhervormers maakt het geloof in Christus je rustig, maar tevens onrustig; er zit stuwkracht in. Je kunt het immers niet voor je zelf houden, het diijft je op weg naar die ander en dat gaan we als kerk weer verstaan. Daarom kunnen we ze ker niet ontmoedigd zijn, dat er leven in de kerk komt; de tijd van dit leven van het getuigen zijn, is aangebroken. 5. Daarom, laten wij allerx de blind doek afgooien en de wereld van heden benaderen zoals ze momenteel is. Want wij allen persoonlijk zijn door Jezus Christus in deze samenleving geroepen om te getuigen en dan zullen we als dat moet onze eigen groep of party misschien wel eens op de achtergrond moeten plaatsen, opdat het Evangelie alleen gehoord kan worden door onze naaste. Het gaat toch om Gods eer en niet om de onze? 6. Het is voor ons allen dus van groot belang hoe wij reageren op de moei lijke problemen van deze tijd en dan blijkt het wel eens, dat we op een to taal andere wijze dan wij tot nu toe ge wend waren, 't Evangelie hebben door te geven. Daarbij zullen we nooit uit het oog moeten verliezen: le. dat 't Woord van Hém zuiver gebracht moet worden en ten 2e dat het gaat om het „waarachtig geluk van de wereld en niet van ons zelf. Tot slot dit nog: Wat wel eens als ar gument aangevoerd wordt, n.l. dat het Herderlijk Schrijven door het NVV en de Partij van de Arbeid met gejuich is begroet, heeft m.i. als zodanig niets uit te staan met de opzet van het Herder lijk Schrijven. Want al is het waar, dat bepaalde hoofdstukken door velen uit het Herderlijk Schx'ijven zijn gelicht, we hebben dit in zijn geheel te zien en dan principieel de hoofdstukken 1 en 2 niet overslaan, omdat het daarin gaat om het Christen zijn. Vandaar, dat ik aan het begin de vraag gesteld heb wat on ze opdracht is als Christen. Conclusie. Latexi wij als zondaren het rijke Evangelie van Jezus Christus door geven, niet alleen in eigen groepering, maar ook daarbuiten, zowel door het woord als door de daad. DaaxT>ij bid dend om de leiding van Gods Geest. A. KAMPMAN. Enter, 29 Dec. 1955.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2