Oude j aars-toespraak van de burgemeester "plaatselijk nieuws" Bij de jaarwisseling -195 6- nieuwjaar AGENDA Verhoging Abonnementsgeld en Advertentietarief No. 52. Jaargang 7. ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HO TENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5U8S - 2SJ, Adv.-prijs115 m.m. a contant1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 In de laatste raadsvergadering van dit jaar, welke Donderdag avond gehouden werd, heeft de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, zjjn gebruikelijke oudejaarstoe- spraak gehouden, welke wij hier onder in extenso laten volgen. De burgemeester sprak als volgt: Mjjne heren leden van de raad. Het jaar onzes Heren 1955 spoedt ten einae, hedenavond zijn wij als raad der gemeente Holten voor net laatst bijeen geweest. Vooraat wij onze werkzaamheden in dit jaar beeindigen, heo ik er be hoefte aan mij met u rekenschap te geven over wat wij tot stand brach ten en hoe het gesteld is met onze gemeente, voor welker belangen wij ons ook dit jaar weer hebben inge spannen. Helaas zijn het ook dit jaar weer, evenals in de voorgaande 10 jaren, de financiën geweest, die de ontplooiing van de gemeentelijke activiteit sterk hebben geremd. Veel moest achterwege blijven, om dat wij niet de beschikking hadden over de middelen, die daarvoor nodig waren. Het is telkenjare weer een teleur stellende gedachte, dat de regering er geen oog voor schijnt te hebben, dat de wijze waarop de financiële ver houding tussen rijk en gemeente ge regeld wordt, in geen enkel opzicht is afgestemd op de belangrijke taak, welke de gemeentebesturen in ons maatschappelijk bestel hebben te ver vullen. De jongste circulaire van de Minis ter van Binnenlandse Zaken, heeft de gemeentebesturen in Nederland voor een onoplosbare puzzle gesteld. Miskenning van de zelfstandigheid van de gemeente, van de taak en de verantwoordelijkheid harer bestuurders treedt hieruit op ontstellende wijze aan de dag. Dat het niet aangaat sinterklaas te gpelen, zelfs niet in een tijd van hoog conjunctuur, wanneer het gaat om het besteden van overheidsgelden, wil ik graag erkennen. Dat er redenen kunnen zijn om de overheidsuitgaven te beperken, zou ik al evenzeer willen onderschrijven, maar dat deze geboden versobering alleen door de gemeenten moet worden opge bracht en dan in een mate, die alle redelijkheid te buiten gaat, acht ik on billijk. Onze begroting voor het jaar 1956 draagt de sporen van het inwilligen van de wens van de minister. Zij is sluitend maar niet reëel, omdat nood gedwongen posten zijn geschrapt, die daarop hadden behoren te parraise- ren, omdat vele uitgaven, die eigenlijk noodzakelijk moesten worden gedaan, niet zijn geraamd. Op deze wijze komt er van het be sturen van een gemeente niet veel meer terecht, wij hebben eigenlijk slechts te administreren volgens Haag se directieven. Somber is derhalve het beeld, dat ik u voor het komende jaar kan schetsen. Somber vooral, om dat deze financiële onmacht blijkbaar slechts op de gemeenten drukt. Indien wij te zamen met rijks en provinciale overheid hadden op te tor nen tegen de ongunst der tijden en wij te zamen voor de zelfde taak wa ren gesteld om met de weinige mid delen, die ons waren gelaten, ons be stuursorgaan draaiende te houden, dan zou geen klacht van mijn lippen zijn igekomen, doch dan had ik u aange spoord moedig u neer te leggen bij de gegeven omstandigheid. Wat thans geschiedt is onbillijk je gens de gemeenten en doet geen recht wedervaren aan de hoge verantwoor delijkheid, die wij als gemeentebestuur deren hebben te dragen. Het afgelopen jaar is er een ge weest van velerlei activiteiten. De grootste zorg welke het gemeen tebestuur heeft gehad is die voor de woningbouw en al wat daarmede sa menhangt. Het eerst enige jaren ge leden ontsloten bouwterrein in de Boschkamp is haast volgebouwd. He laas vordert de aankoop van nieuwe bouwterreinen in de Gaarden en aan de Industrieweg slechts matig. Ik verwacht, dat de gemeente hetzij langs minnelijke weg, hetzij langs die der onteigening in het komende jaar voldoende bouwterreinen in handen zal hebben om in de eerste tijd de wo ningbouw te kunnen realiseren. Ik zou er in dit verband nog eens op willen wijzen, dat de gemeente niet uit grondhonger maar uit bittere noodzaak al deze grondaankopen moet verrichten. Teveel nog denkt men. dat de ge meente slechts een publiekrechtelijk li chaam is, dat er op uit is om het de burgers zo lastig mogelijk te maken. Men moest eens bedenken, dat de ge meente niet anders is dan wij zelf, een gemeenschap van burgers van Holten, wier wel en wee ons allen ter harte gaat. Dit besef mis ik nog wel eens. Het moet uiteindelijk zo zijn, dat men bij grond of huizenverkoop, bij gelijke priis het liefste aan de gemeente zou willen verkopen, omdat men daarmede de gemeenschap en derhalve zichzelf dient. Verheugend is het, dat wij in het afgelopen jaar de zekerheid mochten ontvangen dat de firma ter Horst een nevenoearijf te Honen zal vestigen. Hiermeae is m.i. voorlopig ruimscnoots voiaaan aan de benoeice van industrie vestiging, waarom deze gemeente vroeg, net gemeentebestuur neeft in samenwerking met de industriecom missie aan deze vestiging zijn Dijzonde- re zorgen besteed. Ben woord van hulde en dank komt zeker toe aan de heer H. J. Beltman, die met niet aflatende ijver de personeelswerving, een voorwaarde voor deze industrie vestiging, voor zijn rekening heeft ge nomen. Ook een ander middel van bestaan in Holten verkreeg in het afgelopen jaar nieuwe impulsen, doordat tot de vestiging van een bungaiowkamp door de verzekeringsmaatscnappij Nillmij werd besloten. De stichting van een zwembad schijnt hierdoor eveneens een schrede dienter bij haar verwerkelijking te zijn geko men- Wanneer het te stichten bungalow kamp in vol bedrijf zal zijn genomen, betekent dit dat het aantal overnach tingen per seizoen verdubbeld zal worden, hetgeen er op neerkomt dat het aantal zomergasten dat des zomers in Holten zijn vacantie doorbrengt, twee maal zo groot zal worden dan voorheen. Aan wegenverharding kon in het af gelopen jaar niet zo veel worden ge daan, als u en wij wel wensten. De Boerendanssteeg en de Larense weg kregen een nieuw wegdek. Vrome wensen, waarvan de realisering voor alsnog niet voor de deur staan, zijn de verharding van de Doorlopende Dijk, de Helhuizerweg en de autowegen op de Holterberg. Wij konden ook in het afgelopen jaar voortgaan met de ver laging der electriciteitstarieven. De electrificatie van de Lichtenberg werd eindelijk een feit, zij het dan ook aan vankelijk zonder de samenwerking met Rijssen. Het uitbreidingsplan voor het noor den der gemeente is nagenoeg gereed. De totstandkoming daarvan is helaas niet in dat tempo geschiedt, als wij hadden menen te mogen verwachten. Het gymnastieklokaal zal begin Janu ari worden aanbesteed. De bijzondere school hoopt in Februari van het ko mende jaar in haar nieuw gebouw te trekken. Teneinde u enig inzicht te schenken in de toestand onzer gemeen te moge ik u de volgende gegevens noemen. Bevolking: 1 Januari 1955 5360 inwoners 29 December 1955 5404 inwoners aantal geboorten 118 aantal huwelijken 56 aantal overledenen 46 nieuwe vestigingen 260 afgeschreven personen 297 echtscheidingen 1 toeneming bevolking 35 Bouwnijverheid: Bouwvergunningen 1954 1955 220 186 In dit laatste cijfer zijn begrepen bouwvergunningen voor 13 premiewo ningen. V olkhuis vesting In de samenstelling van de woon ruimtecommissie kwam geen wijziging. Een woord van hulde en dank komt zeker aan deze commissie toe, die in het afgelopen jaar op een integere en conscientieuse wijze haar taak vol bracht. Er werden 87 woningtoewij zingen gedaan, terwijl 36 nieuwe aan vragers zich aanmelden. Het aantal woningzoekenden nam met 8 toe en bedraagt thans 85. Mijne Heren, Ik heb een ogenblik met u mogen stilstaan bij hetgeen het afgelopen jaar ons bracht en uw aandacht mogen be palen bij wat de toekomst ons bren gen kan. Ik zou in mijn beschouwingen echter onvolledig zijn geweest, wan neer ik mij daarbij niet bepaalde bij de mensen, die als bestuurders of als ambtenaren in het afgelopen jaar hun schouders hebben gezet onder het werk, dat is verricht. Ik word hierbij gedreven door mijn persoonlijke gevoe lens van dankbaarheid voor alles wat mijn gezin en ik aan vriendelijkheid en hartelijkheid ook in het afgelopen jaar weer in deze gemeente hebben mogen ervaren. Ik moge u, heren leden van de raad, danken voor de goede samenwerking en vriendelijke gezindheid, waarin wij ook in het afgelopen jaar weder on ze taak hebben mogen volbrengen. De toon mag dan soms wel eens wat on vriendelijk klinken, het is goed te we ten dat de bedoelingen andere zijn. U, mijne heren wethouders hebt ook in het afgelopen jaar weder bewezen te weten, wat teamwerk is. Dat ons dit niet moeilijk is gevallen, is te dan ken aan de zeer vriendschappelijke en open verhouding, waarin wij ons werk hebben mogen verrichten. Wij weten, wat wij aan elkander hebben, dat wij op elkander aankunnen. Voor deze goede, eerlijke en vriendschappelijke {samenwerking ook in 1955 kan ik niet dankbaar genoeg zijn. In dit samen spel van krachten in het college, speelt gij secretaris al evenzeer me de. Ik heb het gevoel, dat wij thans volledig; op elkaar zijn ingespeeld. Uw bekwaamheid, uw menselijkheid en uw rust stempelen u tot een uitnemend secretaris, met wien het een voor recht is geweest om ook in het afge lopen jaar te mogen samenwerken. Naar allen, die in welke functie dan ook de gemeente en daarmede zijn be stuur in 1955 met toewijding en ijver hebben gediend, gaat hedenavond mijn dank uit. Ik wil in die dank gaarne mede betrekken, al diegenen, die in vrijwilligheid belangrijke taken hebben vervuld, de brandweer, de leden van de B.B.. de leden van Steun Wettig Gezag. Zij allen hebben hun burger plicht verstaan, en daarvoor komt hen de dankbaarheid van de gehele ge meente toe. Tenslotte bode Mekenkamp, als ge bruikelijk, een apart woord, omdat hij een bijzondere pos'tie in ons midden inneemt. Het vertrc .iwen hem geschon ken is hij, daarmede tredend in de voetstappen van zijn vader, weder ten volle waard gebleken. Politie en Pers, beide staande buiten het gemeentelijk apparaat, maar toch ook beide voor onze Holtense gemeen schap van zo bijzondere betekenis, heb ben hun taak ook in 1955 wederom op uitstekende wijze volbracht. Hen breng ik gaarne mijn dank voor de goede verstandhouding en hoge opvatting van hun plicht. Mijne Heren, wij gaan uiteen, een ieder naar zijn eigen huis en zijn eigen gezin. Mijn Nieuwjaarswens voor u allen, voor al diegenen ook, die in 1956 weer geroepen zullen worden deze gemeen te naar beste kunnen en weten te dienen, voor Politic en Pers zou ik tot uitdrukking wilier- brengen in de woorden van Guioo Gezelle: „Zoo 't oude was, zoo zal waarschijnlijk 't nieuwe zijn, vervuld met koud en heet, van lieflijkheid en pijn. Een dingen wensche ik U en mij en alleïi samen, het oude jaar en 't nieuw te doen, in Godes namen, van aan den eersten dag tot aan de laatste tuk een lange keten zijn van christenweerd geluk. Dat is, den wille Gods in alles ga te slagen, en lief en leed gelijk met kloeken moed te dragen; want, wee of weelde, welk van beiden 't swaarste last, en 't ergste nagevolg, op onze zielen tast en weet ik! God alleen, Hij weet, en I'ïj zal 't wijzen ik'wensche 't u en mij, in 's hemels paradijzen!" ZELFS HET WINTERSEIZOEN TROK VREEMDELINGEN. De bekendheid van onze plaats als vreemdelingencentrum en de uitstekende hotel-accomodatie zijn redenen geweest, dat tal van vreemdelingen de Kerstda gen in Holten hebben doorgebracht. De hotels „Hoog Holten" en ,,'t Lösse Hoes" waren geheel volgeboekt, de N.R.V. or ganiseerde .een Kerstreis naar Holten, waarbij 50 gasten middels een comfor tabele touringcar van de O.A.D. vanuit hotel Holterman en zijn dependance dag tochten ondernamen naar de Kop van Overijssel en Twente. Dit gezelschap werd Zaterdagmiddag in het restaurant van de heer J. Löhr welkom geheten door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, nadat de reisleider, de heer J. Havenaar uit Delft er op ge wezen had, dat dit de eerste lustrum- kerstreis was en dat velen teleurgesteld moesten worden, omdat er niet meer plaatsen beschikbaar waren. De burgemeester sprak de hoop uit, dat men veel van het mooie van Holtèn te zien zou krijgen en dat men in gees telijke zin iets zou ervaren van de sfeer van het Kerstfeest. Zaterdagavond hield de heer Piet Bos 'n lezing in hotel Holterman over de fauna van de Holterberg, waarbij hij zijn ge hoor talrijke geprepareerde dieren toon de, welke hier leven en van hun levens wijze vertelde. Zondagavond sprak dok ter Nagelhout over de geologische sa menstelling van de Holterberg en ver telde hij zijn toehoordex-s over de N.R.V.- schildersreizen, waaromtrent juist dezer dagen nieuwe plannen zijn gelanceerd. Het gezelschap heeft Maandagmiddag de uitvoering bijgewoond van Rijssen's Mannenkoor in het Parkgebouw te Rijs sen. De genoemde hotels op de Holterberg hadden het uitermate gezellig ingericht voor hun talrijke gasten. In hotel ,,'t Lösse Hoes" werd beide kerstdagen een thé-dansant gehouden, waardoor de be zoekers een gezellige verpozing werd ge boden. VAN AUTO GEVALLEN. Bij het afladen van een vrachtauto met gedroogd grasmeel bij de silo van de fa. Gebr. Dikkers had de veehandelaar, de heer Bos uit Wieuwerd (Fr.), Dinsdag middag het ongeluk te ver actheruit te stappen en met het hoofd op het pla te stappen en met het hoofd op het pla veisel te vallen. Hij bekwam een hersen schudding en is met de Holtense zieken auto naar zijn woning vervoerd, nadat dokter Rietdijk de eerste hulp had ver leend. De heer Bos reed als passagier mee met deze vrachtauto om in Zutphen door hem gekochte bieten te gaan halen. Het werd voor hem dus een onpleizierig plei- zierreisje. Wij staan dezer dagen weer bij de grenssteen in der tijden loop, die jaar wisseling genoemd wordt. Het betekent een gedenken en bezin nen op hetgeèn was, een vooruitzien naar wat komen kan. Wanneer wij rijdende langs de weg een kilometerpaal passeren, dan lezen wij de afstand, welke ons nog scheidt van ons einddoel. De grenssteen 1956 leert ons echter niet hoever wij nog te gaan hebben op onze levensbaan, zij zegt ons al even min of wij onze weg vervolgen kunnen zonder hindemissen of tegenslagen, wij lezen daarop alleen hoever wij van ons beginpunt verwijderd zijn en wij kunnen zelf nagaan of onze reis tot nu toe voor spoedig was, of wij van de ons geboden kansen en mogelijkheden een goed ge bruik hebben gemaakt en of wij een goed rentmeester zijn geweest van de talen ten, welke wij hadden te beheren. Hierdoor wordt op iedere oudejaars avond het stempel van bespiegeling en bezinning gedrukt. Wij moeten echter verder het nieuwe jaar tegemoet, de één met bange voor gevoelens in het hart, de ander in ver trouwend vooruitzien. Voor ons allen geldt echter die wijze groninger spreuk: Die wel de weg bespoort en rit des Heeren wegen, die rit bliemoedig voort, Godt laat hem nooit verlegen. De zekerheid, dat onze tijden zijn in Gods hand, zij u een bemoediging om straks met vertrouwen het nieuwe jaar tegemoet te gaan en de plicht, die u wacht blijmoedig te vervullen. Wat vraagt het licht gereed ter kim te dalen? Of iets op aard' gewrocht werd bij zijn stralen? Het gaf zijn glans en deed zijn plicht. Wat vraagt de bloem wanneer haar bladen welken? Of honing werd gedronken uit haar kelken? Zij rheeft gebloeid, Dat was haar roem. Werk, mijmer niet, wat ook het loon mag wezen. (A. Pierson). Ik wens u toe, dat het nieuwe jaar u allen veel voorspoed, veel zegen en ook veel voldoening bij de vervulling uwer plichten mag schenken. W. H. ENKLAAR, Burgemeester van Holten. Redactie, administratie en bezorgers wensen U een gelukkig eh voorspoedig GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: padvindersriem; dames- portemonnaie; ceintuur van herenjas; kinderzakdoek; bankbiljet; witte hond; rubberlaars; paar handschoenen. Verloren: zwart beursje; kinderwant; padvindersriemsjaal. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie, Dorpsstr. 22, tel. 352. VEERTIG JAAR KANTONNIER Op 1 Januari 1956 zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer D. Kif- fen, kantonnier van de Rijkswaterstaat, als zodanig in functie trad. Van deze 40 jaar heeft hij er 6 door gebracht in Diepenheim, de overige 34 had hij het toezicht op een deel van de Rijksweg Holten-Deventer. Als bi- zonderheid mag wel worden genoemd, dat hij hiervan 32 jaar inwonend was ten huize van de Familie Vreeman. De heer Kiffen staat in verband met zijn hoge opvatting van plichtsbetrach ting uitstekend bij zijn superieuren aangeschreven, zodat hem op Maandag 2 Jan. a.s. zeker een bezoek te wach ten staat van de Ingenieur en de Tech nisch Ambtenaar der Rijkswaterstaat. De jubilaris heeft gedurende zijn lan ge staat van dienst heel wat wel en wee zo meegemaakt langs de grote weg, waarover hij het toezicht heeft en al heel wat werken in allerlei vorm daaraan zien uitvoeren, waarbij hij te waken had over een goede uitvoering van het werk, maar ook over een zo vlot mogelijke doorgang van het ver keer, dat vooral tegenwoordig niet meer wachten kan. Het zal de jubilaris Maandag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Aan de gelukwensen, welke hem dan zullen worden aangeboden, voegen wij gaarne de onze toe. Dinsdag 3 Jan. 1.30 tot 3 uur: Zitting Dr. Tromp Visser kantoor Alg. Zie kenfonds. Vooruit bespreken. Woensdag 4 Jan. 2 uur: Houtverkoop in het Hogbos op de Borkeld. (Zie annonce) Donderdag 5 Jan. 1.30 tot 3 uur: Zit ting Kraamcentrum Z.W. Overijssel, kantoor Ziekenfonds. Zaterdag 7 Jan. 7.30 uur: Uitvoering Larense Accordeonvereniging in zaal „De Wippert". (Zie adv.) Maandag 9 Jan.: Aanvang repetities H.G.K. en Kinderkoren. Donderdag 12 Jan. 7.30 uur: Bijeen komst van de Plattelandsvrouwen te Espelo in de school. Donderdag 12 Jan.: Gecombineerde vergadering CBPB en CJBT in geb. „Rehoboth". Zaterdag 14 Jan.: Uitvoering in Amicitia van de Kinderoperette „Goudhaartje en de Troubadour". Aanvang 7.30 uur. (Zie adv.) Hiermede brengen wij ter Uwer ken nis, dat wij ons, door de belangrijk ge stegen drukkosten, tot onze spijt genood zaakt zien onze tarieven te verhogen. De abonnementsprijs zal met ingang van 1 Januari 1956 met 10 cent per kwartaal worden verhoogd, terwijl het advertentietarief van 6 ct. wordt ge bracht op 7 ct. per m.m. Deze verho ging geldt ook voor contract-adverten ties. De prijs voor „Ingezonden Medede lingen" is voortaan 20 ct. per m.m. Con tractprijzen op aanvrage. Stichting „Holtens Nieuwsblad". PREDIKBEURTEN. Ned, Herv. Kerk. Holten. Oudejaarsdag uur Ds Addink. (Oudejaarscollecte). Nieuwjaarsdag 10 uur Ds Israël. Dijkerhoek. Oudejaarsdag 3 uur Ds. Israël (Oudejaarscollecte). Nieuw jaarsdag 10 uur Ds. Addink. Geref. Kerk. Oudejaarsdag 5 uur Ds. Hoogkamp. Nieuw jaarsdag 10 uur Ds Hoogkamp en 2.30 uur Ds Schenk van Enter. BURGERLIJKE STAND Geboren: Harmina Johanna, dv F. J. Pasop en H. B. Jansen, Borkeld 69. Ernst Everdinus, zv J. J. Aukema en K. Hooghiemstra, Holterberg 11. Marga- retha Willemina, dv J. Jansen Manen- schijn en G. H. Nijenhuis, Beuseberg 106. Ondertrouwd: J. W. de Zwaan, 24 jr., Barneveld en J. H. Kolkman, 25 jaar, Holten. Overleden: A. Nijenhuis, 74 jaar echt- gen. van G. Pasop, Beuseberg 169. Bevolking: Ingekomen: J. F. A. Berends van Be- suki (Indonesië) naar Holterberg 26. Vertrokken: B. F. Linthorst van Hol terberg 26 naar 's-Gravenhage. C. Gerritsma van Holterberg 63 naar De venter. J. Maats van Dorpsstraat 38 naar Rotterdam. A. P. de Jonge en gezin van Holterberg 12 naar Haarlem. KERSTWIJDING CHR, KLEUTERSCHOOL. Donderdagmorgen 22 Dec. werd op de Chr. Kleuterschool het Kerstfeest ge vierd. Met gespannen gezichtjes zaten de kleuters bij het kaarslicht van de kerstboom weer te luisteren naar de al oude, maar steeds weer mooie Kerstge schiedenis, die door mej. Wegstapel ver teld werd. Kerstliederen werden gezon gen. In de pauze werd rijkelijk getrac- teerd op chocolademelk en koek. Vervolgens werd door mej. Stirtjans nog een Kerstverhaal verteld. Hun handjes gevuld met verrassingen gingen de kleintjes weer naar huis, vol van dit mooie Kerstfeest. KERSTWIJDING SCHOOL MET DE BIJBEL. De leerlingen van de School met de Bijbel hebben Donderdagmorgen 22 Dec. in de Geref. Kerk 't Kerstfeest gevierd. Meester Kroon opende deze Kerst feestviering met gebed, nadat gezongen was Ps. 100 vs. 1 en 4. Het Kerstverhaal, gedeclameerd door de leerlingen, volgens het gedicht „Dit is 't verhaal van het Kind", van D. v. d. Stoep, werd met grote aandacht beluis terd. Meester Kraaijveld vertelde een mooi kerstverhaal over „Pinkie". Na het dankgebed werd nog gezamen lijk gezongen Gez. 93 vs. 1 en 4, waarna de ouders met hun kinderen huiswaarts gingen. Bij het verlaten van het kerkgebouw kregen de kinderen nog hun Kerstboekje en verder werden ze ruim getracteerd. De belangstelling van de zijde van de ouders was zeer goed. Het orgel werd deze middag bespeeld door de heer D. J. Schuppert,

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1