Herötm tè 1955 1 Gebr. Wansink 1 Vuurwerk ffytt differ Nieuwjaarskaarten ACCURAAT (Sonnet) Het Heil verscheen! Het Kind is ons geboren! De blijde boodschap wordt alom gebracht, En alles zingt van: „Stille, heil'ge nacht!"... De poorten van het Paradijs gaan gloren Wel briest de duivel voort met volle kracht, Doch tevergeefs! Laat ieder 't blijde horen: Het Godsrijk komt! De satan heeft verloren! De Redder kwam van 't menselijk geslacht! De atoombom kan Gods heilrijk plan niet keren: De atomen zelf zijn scheppingen des Heren. Geen angst, geen vrees, geen wanhoop vult het hoofd Van ieder, die in 't Christuskind gelooft. Het Heil verscheen!O, Hólten, hoor het nu: De Heiland werd geboren! Ook voor U! H. C. VAN LEEUWEN. Hólten, Casa nostra. Officiële publicaties HEETWATER-RESERVOIRS. Burgemeester en Wethouders van Holten brengen ter kennis van belang hebbenden, dat bij voldoende belang stelling op billijke voorwaarden heet- water-reservoirs gehuurd kunnen wor den. De huurprijs van een 50-liter water druk reservoir bedraagt geheel compleet geïnstalleerd 75 ct. per week, onvermin derd de stroomkosten. Zij, die voor deze regeling interesse hebben, worden verzocht hiervan voor 31 December a.s- schriftelijk mededeling te doen aan hun college. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Gemeentelijk Electriciteitsbe- drijf, Dorpsstraat 27. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. OUDERAVOND LAGERE LANDBOUWSCHOOL In de lokalen van de Lagere Land bouwschool werd Donderdagavond een druk bezochte ouderavond gehouden. Het schoolbestuur had Ir. Y. van der Wal, secretaris der OLM, uitgenodigd om in zijn kwaliteit van voorzitter van het Prov. Landbouwschap iets te ver tellen omtrent de problemen rond het kleine boerenbedrijf. Voordat Ir. v. d. Wal zijn causerie hield, wees de voorzitter van 't school bestuur, Mr. W. H. Enklaar, op de voort durende toeneming van 't aantal leer lingen, dat momenteel 71 bedraagt. Hij concludeerde daaruit, dat de school in een behoefte voorziet. Het hoofd der school, de heer A. J. Snijders gaf een kort verslag over het afgelopen cursusjaar en wees in het bi zonder op de aanstaande reorganisatie van het lager landbouwonderwijs en de daaruit voortvloeiende verbpuwing van de school. Het vak handenarbeid wordt binnenkort in de eerste en tweede klas ingevoerd. Als de verbouwing klaar is, volgt in de hoogste klassen de doce ring van vakvaardigheid, waarbij o.a. gedacht moet worden aan onderhoud van landbouwmachines, praktische vaar digheid, veebeoordeling en veevoede- ring. Binnen afzienbare tijd volgt aan sluiting van het landbouwonderwijs aan de zesde klas van de lagere school. Het juiste tijdstip van invoering hangt af van de aanwezigheid van leerkrachten. Problemen rond het kleine boe renbedrijf. Hierna was het woord aan de spre ker van deze avond. De heer Van de Wal begon zijn cau serie met er op te wijzen, dat op de zandgronden twee soorten bedrijven be staan, n.l. het kleine bedrijf, hetwelk door één man kan worden bewerkt en de grotere bedrijven, maar meer dan één man werk heeft. In de bedrijfsvoering van deze twee bedrijfssoorten is een typisch verschil, op het kleine bedrijf dient een zo in tensief mogelijke bedrijfsvoering te worden toegepast, zonder aantrekking van vreemd personeel. Op de grotere bedrijven wordt deze bedrijfsvoering te duur, daar dan ar beidsloon moet worden uitbetaald. Op de bedrijven, waar meer dan één zoon is, dient men zich wel te realise ren, dat er geen garantie bestaat, dat ook een tweede zoon nog een bedrijf kan machtig worden en 't dus verstan dig is, dat deze een andere werkkring kiest dan om maar op het bedrijf van vader mede te helpen, omdat dit dan een goedkope arbeidskracht betekent. Spr. waarschuwde er met klem tegen, dat men zich geen illusies moet ma ken dat het met het bemachtigen van een bedrijf nog wel los zal lopen, ge zien de inpolderingen, die steeds door gaan. Het kleine bedrijf kan geïntensiveerd worden, zolang dit met behulp van eigen zoon geschiedt, ofschoon spr. het meer aanbevelenswaardig acht, dat de ze zoon enige jaren op een ander be drijf in een andere omgeving gaat wer ken, waardoor hij wat verdient en ook ervaring opdoet, die hem in de toe komst zeer van pas komt. Het inkomen van het kleine bedrijf moet grotendeels komen uit de varkens- en pluimveehouderij. De pluimveehouderij ligt de laatste jaren behoorlijk goed en de varkens houderij ligt momenteel weer iets guns tiger, toch mogen we de toekomst van deze uiteraard kwetsbare bedrijven niet al te gunstig zien, vooral op wat langer termijn. Door toenemende mechanisatie zullen op langere termijn ingrijpende veran deringen plaats hebben. Wie weet wat ons te wachten staat door kernsplit sing en atoomenergie. En al zal dit in de eerste plaats betrekking hebben op de industriële onderneming, als ge volg hiervan zullen de landbouwwerk tuigen en -machines goedkoper worden, waardoor de mechanisatie op de gro tere boerenbedrijven sterk zal worden doorgevoerd. De kostprijs van de op deze bedrijven verbouwde producten zal hierdoor wor den beïnvloed, een verschijnsel, dat we reeds nu al zien. De kostprijs van de melk op de gro tere bedrijven ligt lager dan op het kleine bedrijf. Dat de moeilijkheden voor het kleine bedrijf in de toekomst steeds groter worden, is dan ook wel aan te nemen. Dit i s dan ook wel de reden, dat men zich met hand en tand dient te verzet ten tegen verdergaande bedrijfssplit- sing, waardoor nog meer kleine bedrij ven ontstaan. Volgens de gegevens van het OLM- boekhoudbureau zijn de inkomens van talrijke kleine bedrijven lager dan van fabrieksarbeiders. Een tegenwerping, dat men ondanks 'n laag inkomen toch gelukkig is, dient men niet voetstoots aan te nemen. De landbouw jonger en stellen tegen woordig hogere materiële eisen aan het leven dan men vroeger deed. Zij mo gen dezelfde eisen "stellen als de jon geren van andere bevolkingsgroepen. Helaas zijn de inkomens van de kleine bedrijven dikwijls te laag om hieraan te voldoen. Wil men beslist boer worden, dan moet men de moed en de durf kunnen opbrengen om te emigreren. Ouders, zegt spr., op U ligt de ver antwoordelijke taak om te zorgen voor de toekomst van Uw kinderen. Wanneer ze geen boer kunnen wor den, laat ze dan een ander beroep kie zen; er zijn talrijke beroepen; het be hoeft geen metselaar of timmerman te zijn. Laat ze desnoods testen op een bureau voor beroepskeuze. Aan het slot van zijn lezing beklem toonde spr. nogmaals de waarschuwing, dat het kleine bedrijf door zijn eenzij dige bedrijfsvoering de varkens- en pluimveehouderij uiterst kwetsbaar is en waarschuwde met klem tegen het splitsen van bestaande bedrijven, waar door het aantal nog wordt vergroot. Spr. kwam tot de conclusie, dat de boerenbevolking op 't platteland hoort en de andere bevolkingsgroepen in de dorpskring moeten worden samenge trokken. Een grote verantwoordelijke taak in deze berust bij de overheid, op ge meenteraad en B. en W. bij het vast stellen van uitbreidingsplannen. Vol gens spr. zijn uitzonderingen binnen de gestelde regelen niet -verantwoord te achten. Op dit uitermate boeiend en leer zaam betoog volgde een geanimeerde gedaehtenwisseling. De voorzitter bracht Ir. v. d. Wal hartelijk dank voor diens causerie en zeide o.m., dat deze avond zeer zeker zijn vruchten zal afwerpen. Winterkou in den lande Purol op lip en handen PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten- Zaterdagavond 24 Dec. 9 uur Kerstwijdingsdienst voor iedereen. Voorganger Ds Addink. Medewerking van het Kerkkoor. Col lecte voor bestrijding der onkosten. Zondag 25 Dec. (Ie Kerstdag) 9 en 10.30 uur Ds Israël. Coll. Kerk en Wereld. Maandag 26 Dec. (2e Kerstdag) 10 uur Ds Addink. Coll. Kerk en Wereld. Dijkerhoek. Zaterdagavond 24 Dec. Zie Holten- Zondag 25 Dec. (Ie Kerstdag) 10 uur Ds Addink. Collecte Bethanië. Maandag 26 Dec. (2e Kerstdag) Zie Holten. Geref. Kerk. Ie Kerstdag 10 en 2.30 uur Ds Hoogkamp. 2e Kerstdag 10 uur Ds Schenk van Enter. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem Hendrik, zv. J. W Marsman en H. Stevens, Espelo 84. Hermanus Gerardus Maria, zv. H. M. Meijerink en A. M. Schrijver, Espelo 12. Johanna, dv. G. J. Broekhuis en H. H. Bieleman, Dorpsstraat 55. Hendrik Dinant, zv. D. J. Megelink en H. Stege- man, Binnenstraat 8. Overleden: W. Meilink, 67 jr., echtg. van H. Jansen, Espelo 70. BEVOLKING. Ingekomen personen: J. Pessink geb Smit, van Deventer n. Dijkerhoek 63b. G. J. Breukink en gezin, van En schede naar Oranjestraat 65. A. W. Herder geb. Bosman, van Raalte naar Espelo 16. Ch. L. Velsink en gezin van Djakarta naar Holterberg 42. H. Huzen geb. Koeleman, van Laren (Gld.) naar Dijkerhoek 50. J. E. Veneman geb. Wes, van Ambt-Delden naar Neer dorp 32. E. S. Lavalette geb. Wasch en gezin, van Bogor naar Holterberg 26. W. Dikkers, van Leeuwarden naar Dorpsstraat 18. J. Gerritsen, v. Rijssen naar Burg. v. d. Borchstraat 27. J. Beunk en gezin, van Diepenveen naar Look 22. A. Hazemeijer, van Hilver sum naar Holterberg 67. H. Brands en gezin, van Velsen naar Kolweg 28. J. van Dijk en gezin, van Raalte naar Borkeld 7. A. Doff en gezin, van Su- rabaja naar Holterberg 26. E. Schaap en kind, van Djakarta n. Holterberg 42. Vertrokken personen: H. A. Meester- berends, van Dijkerhoek 33 naar Goor. G. W. ten Have geb. Herder, van Espelo 17 naar Wijhe. Joh. Vasters, van Borkeld 95 naar Markelo. E. H. Bouwhuis geb. Stam, van Look 55 naar Hellendoorn. H. A. Trekop geb. Traanman en kind, van Dorpsstraat 23 naar Lochem. A. A. Sweep en gezin, van Holterberg 26 naar Deventer. Oh. A. Samuelsz geb. van der Eb en kind, van Holterberg 26 naar Amsterdam. C. N. Roodenburg, van Dijkerhoek 41 naar Zwolle. H. C. Elbracht en echtg. van Holterberg 42 naar Deventer. J. Huzen, van Dijkerhoek 50 naar Hel- lendoorn. E. Schaap en kind, van Hol terberg 42 naar Hengelo (O.). G. Dij- kink, van Espelo 88 naar Leersum. GOUDEN STERRENREGEN IN 1956. Reclame wordt er in vele vormen ge maakt, doch een zeer aantrekkelijke vorm blijkt het bonnenstelsel te zijn. Tal van bedrijven en combinaties (Spar, Vivo, VéGé, Hoboca enz.) ge bruiken dit systeem al geruime tijd en het publiek blijkt dit bijzonder te waar deren. Een 19-tal winkeliers in diverse bran ches in onze plaats hebben naar aanlei ding van een voorlichting, gegeven door winkeliers van elders, gezamenlijk een combinatie gevormd voor het verstrek ken van spaarzegels bij aankopen tegen contante betalingen. Hiermede zal per 1 Januari 1956 wor den gestart. De te verstrekken zegels zullen de naam dragen van Sterzegels en gezien het aantal deelnemende zaken lieden belooft dit een ware sterren regen te zullen geven. Ook voor de Jeugd schijnt deze com binatie verrassingen in petto te heb ben. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar de eerste aankondiging in dit nummer. BINDINGSAVOND S.W.G. Een groot aantal vrijwilligers van de Nationale Reserve en de Reserve Rijks politie uit onze gemeente hebben j.l. Maandag, sommigen met hun dames, de contact-avond bijgewoond, welke door de Provinciale Commissie van 't Nationaal Instituut „Steun Wettig Ge zag" was georganiseerd in het Parkge bouw te Rijssen. Het was een aardige avond, welke de onderlinge band tussen de verschil lende reservediensten heeft verstevigd en waardoor contact werd gelegd met reservisten uit Wierden, Diepenheim, Goor, Holten, Enter en Rijssen. Onze burgemeester en enkele leden der plaatselijke commissie waren ook aanwezig. De secretaris der provinciale sommis sie, de heer G. J. Oude Groen uit Boe- kelo heeft hier nog eens op gewezen en een beroep gedaan op alle vrijwilli gers de gedachte van Steun Wettig Ge zag zoveel mogelijk uit 'te dragen, op dat ons volk op de bres zal blijven staan voor zijn vrijheid. Het gaat er vooral om het aantal vrijwilligers uit te breiden, opdat niet enkelen de taak van de binnenlandse beveiliging op hun schouders behoeven te nemen. De avond werd verder gevuld met het optreden van het Klein Kunst En semble „De Bromtol" uit Groningen en de Groninger Minstreels. Het laatstgenoemd drietal bracht met begeleiding van de guitaar aardige en stijlvolle liedjes. Het gezelschap „De Bromtol" heeft met zijn koddige schetsjes en tafere len de geheel bezette zaal op uitste kende wijze weten te vermaken. Deze mensen van de Groninger politie deden voor beroepsgezelschappen niet onder. Het Gx-oninger dialect lag de bezoekers wel en er is dan ook vaak hartelijk ge lachen. Een kleine verloting maakte •enkelen gelukkig met een taart, krentenbrood of wild konijn. Fam. T. KOOPMAN, „DE SPAR", wenst allen prettige Kerstdagen en een gezegend Nieuwjaar- Wegens omstandigheden wordt ons 50-jarig huwe lijksfeest uitgesteld. J. PASOP JOH- PASOP Holten Bk 69. SCHITTEREND MOOI is onze sortering Beleefd aanbevelend, Jan Albert van den BOS OP SMIDSBELT Adverteert in dit blad iiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiing 1 Wij wensen U allen een PRETTIG KERSTFEEST en 1 GELUKKIG en VOORSPOEDIG 1956. j =3 liiiniiiiiifiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Schiet bet oude jaar uit en het nieuwe jaar in met Uw adres voor CHEM. REINIGEN, Drijmastern, Tricoleren en Verven in alle kleuren is CHEM. WASSERIJ OLDENZAAL Depót: SCHOPPERS, Pastoriestraat van Jan Albert van den BOS Wij zijn ruim gesorteerd. Gevraagd zo spoedig mog. overcompleet wegens Bekwaam CHAUFFEUR vertrek: Bromfiets Kapt. dcor A. Nekkers, Mob. '52. A. P. de Jonge, Smidsstraat 8. I Holterberg 12. VERSNELLING VAN DE WONINGBOUW IN DE WINTER Op een bouwobjeet in Rijswijk zijn van overheidswege aan de bouwarbei ders regenjassen en -broeken verstrekt, opdat ook bij regen doorgewerkt zal kunnen worden. Enige bouwarbeiders in hun nieuwe pakken op het werk. VOETBAL. Holten 1 versloeg SOS 1 met 6—1. In 't begin zag 't er "nelemaal niet naar uit, aat Holten met zulke grote cijfers van 't Heiiendoornse SOS zou winnen. Een beetje meer geluk in de eerste 15 min. zou SOS ai een mooie voorsprong gegeven hebben, maar 't ontbrak bij hun aan iets meer rust ii\ de aanval. Holten dat 't nog steeds zonder A. Vincent moest doen, miste nü nog twee spelers, maar hun plaat sen werden goed overgenomen. Zelfs 't keepen van Martin was van prima gehalte, hij haalde er ballen uit, die een goede keeper gerust had mogen laten gaan. In de eerste helft ontsnapte H.V.C. aan zeker schijnende doorboringen. Meermalen moest lat en staander red ding brengen. Dit kwam vooral door dat 't ploegverband bij de Rood- zwartjes volkomen zoek was. Zodoen de kon men in 't begin geen vat op de snelle SOS-aanval krijgen, dat 't vooral in lange passes zoent. Het was dan ook SOS dat 't eerst doelpuntte door haar middenvoor. De Roodzwart- jes sprongen in deze periode roekeloos met de kansen om, maar na de rust liep alles veel soepeler. Eerst zorgde Dollekamp voor een prachtig doel punt en toen kwam de Holtense voor hoede op dreef, want al spoedig werd 't 6—1 door Paalman, Bulsink, Soer en H. ten Velde 2 maai. Al was 't spel niet groots, toch was 't geen H.V.C. vertoonde net iets beter dan dat van SOS en dit was juist voldoende tegen een achterhoede, die de dekking geheel vergat en er alleen maar uit was om iets te be reiken met opruimen zonder op te bouwen. Door deze overwinning en de nederlaag, die RV 2 leed tegen Rietvogels 2 zijn de kansen van HVC weer aanmerkelijk gestegen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN, Gevonden: Plastic buis; duimstok; pr. kindei-wantjes; dameshorloge; rubbei-- zadeldek; padvindersriem met mes; een schakelai-mband; glacé handschoen; een herenrijwiel. Verloren: 2 portemonnaie's met inh.; bruine jachthond, roepnaam „Jody"; zij schot van aanhangwagen. Inlichtingen dagelijks aan 't Groeps- bureau Rijkspolitie, Dorpsstraat 22, te Holten. Telef. 352. BENOEMD TE NÏJVERDAL Onze oud-plaatsgenoot, de heer J. Teeselink, thans onderwijzer aan de Chr. School te Rheezerveen (gem. Har- denberg) werd met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot onderwijzer aan de 2e Chr. Nat. School te Nijverdal. De herders wachtten op de Vorst, de dappre held met vlammend zwaard, de kloeke leider in de strijd, hoog op zijn witte paard... De herders wachtten op de dag waarop de strijdhoorn klinken zou en brengen t vólk verlossing en de onderdrukkers rouw... Dan zou de troon van David staan door d' eeuwen vast, op 's werelds top; dan zou de ijzeren Romein buigen de trotse kop... Toen kwam de boodschap in de nacht, dat 't wachten thans zijn einde had en zochten zij de Davidszoon ginds in de Davidsstad. Zij vonden... in een kale stal in 'n voederkrib 't onnozel wicht; ze zagen Jozefs zorgenfrons, Maria's stil gezicht. En knielend offerden zij blij hun hoop op 't aardse koninkrijk en wisten dat, in 't hemels licht stof, en vergankelijk. Zo legt een ieder die gelooft in 't schamel Kribbekind als Heer zijn eigen trotse levensplan eerbiedig aan Diens voeten neer. Tom Lodewijk.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3