fc Plan tot verloting van opdrachtschilderijen Ruwe,rode handen Wij willen weer een band met onze kunstenaars 1 Eind goed al goed Denkt aan het misdeelde kind! Plakt Kinderzegels op Uw nieuwjaars kaarten Veemarkt Rijssen Er is in ons land een comité ge vormd bestaande uxc de neren Mr. J. van t>insuergen, argem. secretaris van de "Vereniging van artsen-automobi listen re ucrecnt, A. F. mnuier, tand arts te Deventer, G. J. Lugara dr., di recteur van net Museum „ue Waag" te ueventer, J. P. iMagemout, arts te honen, Prof. Dr. G. bttSënng te rlil- versum, G. S. E. Vegter, dierenarts te Horten en Mej. Ds ivrr. ivl. a. vos, rie- monstrants pieuinaute te Eussum. Dit comité neert op "Woensuag" 14 December j.i. in notei „Het hoi van Holland te Hilversum een persconle- renue oeiegd, ten einde „De ivomngm der aardezoais de pers wei eons genoemd wordt, in te iicnten over haar doelstellingen. Enkeie van deze doelstellingen zijn o.a. om publiek en kunstenaars - in ait verband Kunstscnnders - nader tot el kaar te brengen door het oevorderen van persoonnjne contacten en het ver loten van opdrachtschilderijen en ook, om enkele van deze Kunstenaars, die in het kader van de scnildersuitwisse- ling met ErankrijK en België een maand in het buitenland kunnen wer ken, van enig reisgeld te voorzien. Dit klinkt onze lezers niet vreemd in de oren en net is voor ons Hoitena- ren en andere lezers van ons biad dan ook helemaal geen vraag wie hier de aliesbezielende promotor is. Dokter Nagelhout heeft op deze persconferentie nog eens weer omstan dig uiteengezet, weik een belangrijk doel gediend wordt met de lN.rl.V. schildersreizen, die tot nu toe aan ruim 40U scniiders de kans boden er in het buitenland op uit te trekicen en hoe men wil trachten door het verloten van opdrachtschilderijen de winnaars en kunstenaars nader met elkaar in contact te brengen. Wat wij hier in een enkele zin heb ben neergeschreven is uitvoerig om schreven geworden in het Kerstnum mer van „Arts en Autohet 14-daag- se orgaan van de Vereniging van Art sen-automobilisten". Dat Kerstnummer heeft wel een zeer bijzonder cachet gekregen, doordat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. J. M. L. Th. Cals daarin een voorwoord gewijd heeft aan de „N.R.V.-schiidersreizen ontsproten aan het initiatief van onze plaatsge noot, maar ook omdat de omslag ver lucht is met een reproductie van de schilderij, welke de Enschedese schil der Adr. Verdonk deze ^zomer ver vaardigde van Hendrika Sprokkereef. De reproductie is in dezelfde kleu ren afgedrukt als het origineel dat- enige tijd gehangen heeft in hotel Hol- terman. Het meisje met de melkbus bij de bloeiende appelaar verleent ae omslag wel een zeer fraai aanzien. In het Kerstnummer zijn verder ar tikelen en bijdragen opgenomen van Godfried Bomans, Annie M. G. Schmidt (fragment uit het programma „De fa milie Doorsnee"), de bekende schil der Raoul Hynckes, de comitéleden, Dr. J. W. R. Everse van Organon- Oss, Anton Pieck, de Amerikaanse schilderes, die in hotel „Hoog Holten" vertoefde, Misses Norrnan, van dokter Nagelhout zelf en van anderen. Het is verder verlucht met afbeeldin gen van werken van schilders, die het voorrecht mochten smaken in het bui tenland te kunnen werken. Picasso, die algemeen wordt beschouwd als de grootste hedendaagse schilder, vraagt voor zijn schilderijen 30000 tot 40000 gulden en krijgt dit er grif voor betaald. Toch hoeft dit nog niets te zeggen over de werkelijke kunstwaarde van zijn werk. Onlangs werd op een post zegelveiling in Amsterdam f 44000 betaald voor één post zegel, die toch uitsluitend zeldzaamheids- en beleg gingswaarde heeft. De wet van vraag en aan bod doet een zeldzame post zegel toch nog prijziger zijn dan een zeldzame „Picasso". Die zelfde wet van vraag en aanbod vermoordt momenteel de kans op een bestaan van onze kunstenaars, waaronder er velen zijn, die werkelijk prachtige dingen maken. De bedoeling van dit nieu we plan is, om belangstelling en sympathie te wekken voor onze kunstenaars en hun scheppingen. Wij kennen onze schilders, beeldhouwers, glazeniers en pottenbakkers of niet of nau welijks, en zoals overal, geldt ook hier: onbekend maakt onbemind. Door het verloten van op drachtschilderijen zullen de winnaars en schilders ter na der overleg contact met elkaar dienen op te nemen. Deze contacten tussen bur gers en kunstenaars bestaan sinds lang niet meer en dat is ten nadele van beide par tijen. De onzekerheden op het ge bied der kunst, de vergissin gen, de ruzies van critici on derling hebben het publiek totaal verward, terwijl er zo ontzaglijk veel zaken zijn, waarmee men zich, zonder verwarring en „kopzorg", kan bezighouden (fotograferen, films zien, televisie, reizen, enz., enz., enz.). De fantastische populari teit van Annie Schmidt's schepping: De Familie Door snee is wel hierdoor te ver klaren, dat zij zo enorm gees tig en leuk, zulke dóódgewone mensen ten tonele voert, in wie wij voortdurend onszelf kunnen her kennen. Hoe het gesteld is met onze gedach ten óver, onze smaak vóór en onze kijk óp kunst, kunnen wij zo prinsheerlijk gewaar worden (als wij het nog niet wis ten) uit:. Wat stelt het voor? een Fa milie-Doorsnee fragment dat de schrijf ster mij zo hartelijk ter beschikking stelde. Maar aan de andere kant beginnen wij er genoeg van te krijgen alleen maar te durven lachen, als eerst Nolleman (uit Godfried Bomans' speelse, maar onder tussen vlijmscherpe schets: de Gamelan kenner) flauwtjes glimlacht. Wanneer wij de schilder van ons schil derij persoonlijk kennen en gesprekken met hem hebben gevoerd en wanneer dan tevens de voorstelling op het schil derij iemand of iets of een landschap is, waarvan wij houden, dan is er reden tot bezittersblijdschap en tot belangstelling in leven en streven van onze kunste naars. En onze huizen zullen dan weer plaatsen worden waar hun werk a.h.w. wordt tentoongesteld en dus bekeken door anderen. Wij gaan verlotenopdrachten tot por tretten, tot stillevens, waarop men eigen (geliefde) voorwerpen kan laten afbeel den en verder binnen- en buitenlandse landschappen. De N.R.V. Schildersreizen maken deze laatste soort van opdrachten uitvoer baar. Ter illustratie van deze plannen dienen de gereproduceerde portretten, het stil leven met de vazen en het Franse land schap. De kunstwaarde van de gereprodu ceerde schilderijen loopt uiteen, zoals de waarde van de in opdracht gemaakte werken vanzelfsprekend zal uiteen lo pen. Nauw contact met het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, alsmede met de federaties van kunste naars zal nodig zijn, om de opdrachten in de juiste handen te kunnen leggen. Bij voldoende succes zullen ook op drachten aan glazeniers en pottenbak kers v/orden verstrekt. J. P. NAGELHOUT. Stilleven met vazen en de vazen zelfdoor J an Stroosma KERSTCANTATE HERV. KERKKOOR. In aansluiting op en in afwijking van het reeds eerder hieromtrent gepubli ceerde bericht, kan worden medege deeld, dat het Hervormd Kerkkoor in de dienst op Kerstavond 9 uur de can tate „Bethlehem Efrata" van J. Nauta zal zingen. Dit is een Kerstcantate voor ge mengd koor, met declamatie soli, duetten en met orgelbegeleiding. De soli en duetten zullen worden ge zongen door de dames D. Aaftink, A. Koopman en T. Sigger en de heer G. J. Aaftink. De declamatie zal wor den verzorgd door de heer J. Kroon. De orgelbegeleiding geschiedt door de heer Anton Koopman. UIT DE WINTER Z'TTING DER PROV. STATEN. De winterzitting der Provinciale Sta ten in ons gewest is Dinsdagmiddag door de Commissaris der Koningin, Ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, geopend met de installatie van onze plaatsgenoot, de heer W. Beijer.s, die wijlen de heer L. IJssen- agger uit Deventer in de fractie van de P.v.d.A. opvolgt. In deze vergadering werd Ir. D. Luteyn, gedeputeerde met op een na algemene stemmen benoemd tot Com missaris van de N.V. „IJsselcentrale" in de vacature IJssenagger. Nadat de afdelingen waren getrok ken deelde de Commissaris der Ko ningin mede, dat de volgende gewone zitting van de Staten zal worden ge houden op 25, 26 en 27 Januari a.s. GEEN CONSULTATIEBUREAU. Van de zijde van Het Groene Kruis verzoekt men ons mede te delen, dat er op Dinsdag 27 December a.s. geen consultatiebureau zal zijn. Landschap in Bretayne door Riemko Iioltrop KERSTWIJDINGSAVOND B.D.V. Maandag 19 December j.l. hield de Boerendochtersvereniging haar Kerst- wijdingsavond in hotel Holterman. De tafel was keurig versierd door enkele meisjes en de kerstboom flikkerde met zijn lichtjes. Gezongen werd allereerst Gezang 1 vers 1, 2 en 3 „Hoe zal ik U ontvangen. Hierna ging Ds. Israël voor in gebed. Het Kerstevangelie uit Lu cas 21—20 werd voorgelezen door Mej. Janna Reilink. Ds. Israël hield hierover een bespreking. Mej. Gerrie Klooster droeg een mooi Kerstgedicht voor, getiteld: „Herder Jan" door G. Smit. Na de pauze las Mej. J. H. Wol- ters een Kerstverhaal „Het teken in de mist" van H. J. Nijnatten-Doffegnies. Er werden nog verschillende Kerstlie deren gezongen. Natuurlijk ontbraken de nodige tractaties niet. Om tien uur sloot Ds. Israël deze goede avond met dankgebed. JAARVERGADERING C.B.T.B. De leden van de afdeling Holten van de Chr. Boeren- en Tuinders Bond (CB TB) kwamen vorige week Vrijdagavond in het gebouw „Irene" in jaarverga dering bijeen. De voorzitter, de heer H. Landeweerd, opende deze jaarvergadering met ge bed nadat gelezen was Lucas 12 vers 22 tot 31. In zijn openingswoord, dat de voor zitter sprak naar aanleiding van 't ge lezen Schriftgedeelte, werd herinnerd aan de rijke zegeningen, die God gaf in de afgelopen zomer. Wij zijn, aldus de heer Landeweerd, zo licht geneigd om te roemen op onze eigen kracht, op onze moderne machines op landbouw gebied, op de methodes zus en zo, doch we mogen nooit vergeten, dat het God ds die de wasdom geeft en dat wij op elk terrein van ons leven ten diepste van onze Schepper afhankelijk zijn. God eist van ons getrouwheid en het naarstig vervullen van onze aardse roe ping, ook als Christen boer en tuinder. Uit het jaarverslag, dat door de se cretaris, de heer J. A. Kolkman, werd uitgebracht, bleek o.m„ dat het leden tal in het afgelopen jaar was gestegen van 70 tot 73. De penningmeester, de heer A. Brons- voort, had in het boekjaar 1954-55 ont vangen f 1453,66 en uitgegeven f 1355,73 en kon dus de boeken afsluiten met 'n voordelig saldo van f 97,93. De kascontrolecommissie, die bestond uit de heren G. W. Hulsman en H. Ste vens had boeken en bescheiden in orde bevonden; weshalve werd de penning meester decharge verleend voor zijn gevoerd beheer. Als leden van de kascontrolecommis- sie 1956 werden benoemd de heren H. Stevens en Joh. Dijkink. Bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden, de he ren D. J. Bronsvoort en Hm. Lande weerd, werden met algemene stemmen herkozen, terwijl de heren M. Teese- link, G. Stam en Hm. Landeweerd her kozen werden als leden van de plaatse lijke commissie van de Stichting van de Landbouw. Besloten werd de jaarlijkse praatavond te houden op Vrijdag 20 Januari 1956. Op deze praatavond hoopt aanwezig te zijn de heer Z. Groothuis- mink, leraar aan de Chr. Landbouw school te Hardenberg. Na gehouden rondvraag werd deze jaarvergadering waarin door de heer G. B. E. Renger, hoofd van de Chr. Nat. School te Rijssen, gesproken werd over het onderwerp: „De les van het dal Dura" door de heer Hm. Lande weerd gesloten. SUCCESVOLLE UITVOERING C.O.C. De Chr. Ontspanningsclub „C.O.C." gaf vorige week Donderdagavond een zeer geslaagde uitvoering in het ge bouw „Rehoboth". De leiding berustte bij Ds. R. A. Hoogkamp, die na samen zang van „Er ruist langs de wolken"! en gebed 'n kort openingswoord sprak. Na een humoristische schets van B. Brinkman werd in een vlot tempo het toneelstuk „Jan, mijn zoon" voor het voetlicht gebracht. De inhoud van dit ernstige en leerzame stuk, alsook het gehalte van het spel, dat op een hoog peil stond, heeft de aanwezigen een prachtige avond bezorgd. Toen het doek dan ook voor de laat ste maal viel, werd spontaan een wel verdiend applaus gebracht. Ds. Hoogkamp bracht de spelers dank voor het geboden spel en liet daarbij grote nadruk vallen op de belangrijk heid bij de keuze van een stuk. Na dankgebed ging men voldaan huis waarts. KERSTORATORIUM ,,'S HEILANDS GEBOORTE" BELEEFDE SUBLIEME UITVOERING. De uitvoering van het Kerstoratorium ,,'s Heilands Geboorte" van H. W. de Wolf door de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" Donderdagavond 'in de Ned. Herv. Kerk is ook dit jaar weer geworden een evenement van culturele betekenis. Reeds een aantal jaren heeft „Soli" het onder leiding van haar dirigent, de heer W. v. Erkelens uit Enschede, aan gedurfd om een zanguitvoering te geven, welke de hoogste eisen stelt aan haar vocale prestaties. Zij is daarin ook nu weer volkomen geslaagd. Door dit oratorium heeft zij, door 't optreden van het koor en de solis ten, door declamatie, samenzang met de bezoekers en de orgelbegeleiding van de heren Hilbrand van Bolhuis, harmoni um, en Anton Koopman, kerkorgel, het kerstevangelie gestalte gegeven. Daarbij zijn het optreden van Mevr. R. Bolink- Landeweerd, sopraan, en van de heer Bert van 't Hof te Hilversum, tenor, als solisten, hoogtepunten geworden in deze uitvoering. Ook de declamatie door de heer Herman Koopman mag niet onver meld blijven. Tal van bezoekers hebben zeer geno ten van de prachtige zang, welke hen in het helaas wat kille kerkgebouw ge boden werd. Reeds de inleiding door het koor in een donker timbre ,,d' Aarde was in nacht verzonken" maakte een diepe in druk op de toehoorders. Na de aankondiging van het grote ge beuren, waarin het koor en de soliste Mevr. Bolink-Landeweerd een belangrijk aandeel hadden, volgt de geboorte, die in het begin voornamelijk door d'e so praan vertolkt wordt. Het fragment van de herders bij de kribbe wordt prachtig afwisselend ge zongen door het vrouwenkoor, het man nenkoor en het koor als geheel. Bijzonder fraai zijn de tenor-soli ver tolkt door de heer Bert van 't Hof, wel ke hieraan voorafgaan, als hij zingt „So ihr mich von ganzem Herzen suchet" en nog een tweetal Duitse kerstliederen. Zijn optreden in het Cantique de Noël (Frans Kerstlied) met Nederlandse tekst is bijzonder fraai. Te weinig wordt, naar ons gevoel, in de middenmoot van het oratorium het koor als geheel gehoord, want dit heeft niet alleen wat de damesstemmen, maar vooral wat de mannenstemmen betreft, een belangrijke versterking ondergaan. Later treedt in dit zangspel het koor meer op de voorgrond en weet het door het warme timbre der stemmen de be zoekers te bekoren. Het oratorium eindigt met uitdruk king te geven aan de Kerstvreugde in de zang van het koor „Geloofd zij de Here, de God Israëls", welke haar climax vindt in de laatste coupletten „Heft aan, het hart vol dank en lof, want Jezus is geboren". De heer Van Erkelens heeft zijn koor tot een prachtige uitvoering geleid. Hij heeft het naar ons voorkomt op de avond zelf niet zo moeilijk gehad als het vorig jaar, maar de repetities om tot een zo volmaakte uitvoering te komen, hebben van koor en dirigent zeker veel offers Ds. R. A. Hoogkamp, geref. predi kant, leidde met een enkel woord, na het gemeenschappelijk zingen van het le vers van Psalm 65, deze zanguitvoering in, waarna hij in gebed voorging. Ds. C. C. Addink, herv. predikant, sloot deze samenkomst met Schriftlezing uit Joh. 1 de eerste verzen, en hield een korte predikatie naar aanleiding van het tekstwoord uit vers 5a. Samen zong men tenslotte Gezang 220. KERSTAVOND C.P.B. De leden van de afd. Holten van de Bond van Chr. Boerinnen en Plattelands vrouwen hielden Vrijdagavond, in het ge bouw „Rehoboth" haar jaarlijkse Kerst samenkomst. Deze avond werd door de presidente mevr. J. Rietberg-van Lindenberg met gebed geopend, nadat gezongen was Ge zang 10 vers 1: „Hoe zal ik U ontvan gen?" Nadat mej. H. Hulsman een gedeelte uit Jesaja 55 had gelezen, werd de kerst liturgie, die door de Bond beschikbaar werd gesteld, uitgevoerd. De dames Tromop en Veldhuis declameerden en de inleiding werd verzorgd door mej. J. Landeweerd. Na de pauze, waarin getracteerd werd op koffie -las mevr. Wiggers-Aanstoot het kerstverhaal „Ina's Kerstfeest". Verschillende kerstliederen werden gezongen, waarbij Niesje v. Lindenberg het orgel bespeelde. Deze mooie kerstsamenkomst werd door mevr. Wiggers-Aanstoot met dank gebed gesloten. JONGE BOEREN VERGADERDEN. De leden van de Afd. Holten van de Chr. Jonge Boeren en Tuinders Organi satie (C.J.B.T.O.) kwamen Maandag avond onder voorzitterschap van de heer J. W. Aanstoot in vergadering bijeen in het gebouw „Rehoboth". De heer Aanstoot opende deze verga dering met gebed, nadat gelezen was Jesaja 55 113. Na afhandeling van enkele ingekomen stukken hield de heer B. Dijkink een in leiding over het onderwerp: Veevoeding. Inleider stond uitvoerig stil bij het ver werken van vitamine in de veevoeders, bestemd voor varkens, rundvee en pluim vee. Er volgde op dit onderwerp een druk ke bespreking. Nadat bij de rondvraag enkele orga nisatie-aangelegenheden waren bespro ken, werd deze vergadering door de heer B. Dijkink met dankgebed gesloten. KERSTWIJDING DIJKERHOEKSE PLATTELANDSVROUWEN. In de zaal van 't Bonte Paard werd Dinsdagavond de kerstwijding gehouden van de leden der afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen. Het zaaltje was prachtig versierd met dennengroen en kaarsjes, hetgeen door enkele leden was verzorgd. Ook de kerst boom ontbrak op deze avond niet. De samenkomst werd geopend door de presidente, Mevr. M. Reilink-Kers, die alle leden hartelijk welkom heette en in haar openingswoord de kerstgedachte vertolkte. Men zong van Gezang. 18 „Komt allen te samen" alle verzen en onder het zingen werden de kaarsjes ontstoken. Vervolgens werd door Mevr. J. Ste vens-Peters een wijdingswoord gespro ken, waarna gezongen werd Gezang 7 vers 1: „Op U, mijn Heiland, blijf ik hopen". Mevr. Rodenburg-Loman vertelde het kerstverhaal „De Christenboom", waar na men gezamenlijk zong het kerst gezang „Ere zij God". Na de pauze, waarin koffie met cake werd geserveerd, luisterde men naar een gedicht, dat werd voorgedragen door Mevr. H. Kloosterboer-Teeselink en werd nogmaals gezongen en wel Gez. 14„Nu zijt wellecome". Tot slot werd een kerstverhaal gelezen door Mevr. M. Reilink-Wibbelink „Kerstfeest in het eeuwige ijs", dat met grote aandacht werd gevolgd. De presidente dankte aan het einde van deze avond allen voor het welslagen van deze kerstfeestviering en sprak de hoop uit, dat men een dergelijke goede samenkomst nog dikwijls zal mogen her halen. VOOR EEN JAAR VRIJGESTELD. Aan de dienstplichtige der lichting 1955 H. Schoneveld, Beuseberg 98,. is voor een jaar vrijstelling verleend we gens persoonlijke onmisbaarheid. KINDEREN ZAGEN „EZELTJE BIM" Het volgend jaar gaat het NVV zijn gouden jubileum vieren en in dit ver band ontwikkelt het nu reeds in sa menwerking met de vakbondsafdelin gen grote activiteiten. De jeugd is het eerst aan de'beurt om iets van deze feestviering deelachtig te worden. Vorige week Vrijdag werd de jongere kinderen van de vakbondsleden in café Maats een prettige middag bereid. Vanwege de Arfi werd door de ope rateur Oorthuis een filmprogramma vertoond met alleraardigste kinderfilms en met als hoofdfilm „Ezeltje Bim", die de talrijke kinderen met grote spanning volgden. UXit de reactie in de zaal was duidelijk te merken hoe de jeugd het veftoonde op het witte doek beleefde. De kinderen werden getracteerd op ranja en na afloop kregen allen een zak met snoep mee naar huis met een Sinterklaaspopje en ander lekkers. De ze middag was door de vrouwen der bestuursleden der verschillende vak bondsafdelingen keurig georganiseerd. 125 Kinderen hadden een paar genot volle uren. Op de Maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1109 stuks vee, runderen 252, varkens 852 en '3 schapen. Prijzen: 57 vette koeien, eerste kwali teit van f2,64 tot f2,80; tweede kwali teit van f2,44 tot f2,64; derde kwali teit van f 2,22 tot f 2,44 per kg slachtge- wicht; 95 melk- en kalf koeien v. f645,- tot f910,— 'per stuk; 40 pinken van f390,— tot f515,— per stuk; 33 graskal veren van f215,— tot f320,— per stuk; 29 nuchtere kalveren van f 33,- tot f 55,- per stuk; 21 drachtige zeugen v. f225,- tot f325,- per stuk; 35 loop varkens van f60,— tot f86,— per stuk; 796 biggen v.^ f4,75 tot f5,75 per week. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod niet groot, belangstelling vrij goed, waar door deze vlug werden verhandeld met iets hogere prijzen. Gebruiksvee: Aanbod niet zo groot, doch ze werden wederom vlug en prijs houdend verhandeld. Nuchtere kalveren: Deze werden big een kleine aanvoer vlug verhandeld, doch noteerden iets lagere prijzen. Varkens en biggen: Deze werden bjj een kleinere aanvoer in alle soorten re delijk vlug verhandeld, waardoor de hoge prijzen gehandhaafd bleven. Pinken en kalveren: De handel had bij een geringe aanvoer een kalm, doch prijshoudend verloop.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2