llit het plaatselijk parlement Advertenties voor de Kerstdagen Snuif en wrijf PLAATSELIJK NIEUWS AGENDA No. 50. Jaargang 7. ZATERDAG 17 DECEMBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HO TENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Eoltens Nieuiosblad" te Holten. Telef. K 5Jf8S - ZSJf Adv.-prijs115 m.m. (a contant) f 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 SPEELAUTOMATEN WORDEN VERBODEN. MEER DRANKWET- VERGUNNINGEN VASTSTELLING WIJKMAXIMA. VOORLOPIG GEEN VUURWERKVERBOD. VERDERE STAPPEN VOOR ZWEM- BAD EN BUNGALOW-KAMP. In Holten mag vanaf 15 Januari 1956 niet meer in het openbaar gegokt wor den, dat wil zeggen: met ingang van deze datum zullen de zogenaamde kans spelapparaten, beter bekend als trek kasten, uit de café's, restaurants en ho tels verwijderd moeten worden. Hiertoe besloot de gemeenteraad in zijn Vrijdag van de vorige week onder voorzitterschap van de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, gehouden voltallige vergadering. De raad besloot tevens tot de instel ling van wijkmaxima voor drankwetver gunningen, aangezien de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat aan het in Juni j.l. gedaan verzoek, om het aantal ver gunningen ten behoeve van de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer te verhogen, zal worden voldaan. Alvorens deze onderwerpen in behan deling te nemen had de vroedschap een beslissing te nemen op een aantal inge komen stukken. Van de Ned. Bond van Gemeente ambtenaren was een verzoek binnenge komen om de meteropnemer van het G.E.B. van de 3e naar de 4e loongroep over te brengen, waarin hij oorspronke lijk zou thuisbehoren. B. en W. wilden geen verandering bren gen in de eenmaal genomen beslissing, maar op verzoek van de heer Klein Vel- derman werd het adres nog even aan gehouden voor behandeling in besloten zitting. Later bleek, dat de vroede vaderen beslist hadden, dat in zijn financiële po sitie voorshands geen verandering zal worden gebracht, maar dat men bij de nog op te stellen regeling per 1 Juli 1955 deze opnieuw onder ogen zal wor den gezien. De heer J. G. van Lindenberg werd niet ontvankelijk verklaard in zijn ver zoek om verlaging van de reinigingsrech ten voor zijn zomerhuisjes,, aangezien deze rechten niet bepaald worden naar het aantal emmers, dat men meegeeft, maar naar het aantal huisjes. Duivenhouden niet verboden. Een adres van de heer A. ter Harm- sel te Rijssen om hem vergunning te ver lenen bij zijn toekomstige woning in de Schoolstraat (gemeentewoning) een dui venhok te plaatsen en daarin duiven te houden, gaf nogal stof tot discussie. Hoewel inderdaad aan anderen toe stemming is verleend tot het houden van duiven, willen B. en W. toch niet verder gaan op deze weg, aldus ver klaarde de burgemeester, want er zou den wel eens klachten kunnen komen. Bovendien is de Schoolstraat erg smal om er zo'n groot hok te plaatsen. De heer Wansink is van oordeel, dat als men de één toestemming geeft, men deze een ander niet kan weigeren. De heer Brands zag in het verlenen van toestemming geen bezwaar. Naar zijn oordeel zullen er niet veel meer aan vragen komen, want duivenhouden is nogal een dure liefhebberij. De heer Rietberg was het met de heer Wansink eens. Als er overlast ont staat, moet men het allen verbieden. De Voorzitter zag de duivenhouderij als een gezonde liefhebberij en ook de charitatieve voordelen wilde hij niet ontkennen, maar er zijn voor B. en W. toch wel talrijke bezwaren om hiermede voort te gaan. Als men het principe van de heer Wansink aanvaard is het hek van de dam en zouden B. en W. vergun ningen voor duivenhokken voor het va derland weg moeten geven. De Burgemeester maakte zich een ogenblik boos toen de heer Wansink aan drong om maar gauw tot stemming over te gaan. Men moet, naar de burgemeester met enige verontwaardiging opmerkte, eerst elkanders gedegen motieven aanhoren alvorens tot stemming over te gaan. De heren Brands en Klein Velderman waren voor het stellen van voorwaarden met betrekking tot de grootte van het hok en van het aantal duiven. Met 7—4 stemmen besloot de raad tenslotte de gevraagde toestemming te verlenen, maar onder in een volgende vergadering bekend te maken voorwaar den. Voor het voorstel van B. en W. stemden de heren Wegstapel, Lande- weerd, Dikkers en Teeselink. Een adres van de Bond van Begrafe nisondernemingen om over te gaan tot afschaffing van het klassenstelsel op de begraafplaatsen werd om prae-advies gesteld in handen van B. en W. In verband met de ziekte van de heer Sinnema werd de heer J. Wittermans tot waarnemend hoofd van de u.l.o.school benoemd. B. en W. werden vervolgens gemach tigd voor een jaar een kasgeldlening van f 300.000 aan te gaan inclusief de re kening-courant bij de Bank voor Ned. Gemeenten op te nemen in door hen zelf te bepalen termijnen. De speelautomaten. Hierna kwam aan de orde het verbod van de in de aanhef reeds genoemde speelautomaten. Na hetgeen daaromtrent in een vorige vergadering reeds was ge zegd en de schriftelijke voorbereiding kon de Voorzitter volstaan met de korte opmerking, dat hier 'n eind aan gemaakt moet worden. Het is niet verantwoord toe te laten dat mensen, wier weekin- komen geen enkele buitensporige uitgave duldt, in de verleiding worden gebracht een deel van hun weekloon op deze im productieve wijze te verkwisten. Aan een verzoek van de heer Klein Velderman om voorbeelden te noemen wilde de burgemeester in de openbare vergadering niet voldoen. De heer Soer was tot voor vandaag geen tegenstander, maar na hetgeen hij deze middag hoorde, zal hij voor het voorstel stemmen. Voor de heer Landeweerd was de be slissing niet moeilijk, hij juichte het voor stel toe, aangezien hij deze apparaten be schouwt als verkapt hazardspel. De heer Wansink meende, dat het hoofdzakelijk mensen van elders zijn, die hier spelen. Zij zullen bij een verbod toch ergens anders hun geluk beproeven. Hij zag er geen bezwaar in dat degene, die het kan betalen, met deze dingen speelt. De heer Klein Velderman zou het uit een oogpunt van vreemdelingenverkeer betreuren, dat een verbod werd inge voerd. Hij zou wel eens meer van de klachten willen horen. De heer Rietberg zeide thans voor af schaffing te zijn. De vorige keer was 't voorstel wat onvoorbereid gekomen en had hij tegen gestemd. De heer Dikkers betreurde het dat op grond van de loterijwet geen maatreeglen genomen kunnen worden en vond het jammer, dat als het hier verboden wordt, men toch ergens anders door gaat. De heer Soer opperde het denkbeeld, dat de caféhouders in hun eigen belang, indien het huisvaders betrof, deze had den kunnen waarschuwen, maar de voor zitter verwierp dit denkbeeld, omdat men deze verantwoordelijkheid niet op de schouders van de kasteleins kan leg gen. Zij moeten nu eenmaal hun klanten in ere houden en bij 'n eventuele wei gering om te spelen zouden zij niet al leen de klant maar misschien ook diens hele familie verliezen. Eer is nu eenmaal teer in Holten. Overigens is hij helemaal geen voor stander van allerlei ordening, maar hier moet men zijn verantwoordelijkheid dur ven te dragen. Op een vraag van de heer Wansink of hij hierover geen onderhoud met de caféhouders heeft gehad als destijds door hem gevraagd, antwoordde de Voor zitter, toen reeds gezegd te hebben dat hij daar geen heil in zag. Toen waren er reeds voldoende caféhouders op de tribune om te weten welk standpunt B. en W. in deze er op na hielden. Op aandrang van de heer Klein Vel derman werd daarna besloten in ge heime zitting de boeken open te leggen.' Toen geruime tijd later de deuren weer geopend werden besloot de raad zonder hoofdelijke stemming de speelautomaten te verbieden door aanvulling van de al gemene politieverordening met het vol gend artikel: „In andere gevallen dan die, voor zien in artikel 254bis van het wetboek van strafrecht en in de loterijwet, is het verboden, hetzij op of aan de weg, hetzij in of op een voor het publiek toegankelijke ruimte of plaats, wan kels daaronder begrepen, een automaat aanwezig te hebben, bestemd voor spel, ook ander dan hazardspel, ter plaatse". Wijkmaxima vastgesteld. Op 17 Juli 1955 heeft de raad Bur gemeester en Wethouders gemachtigd de Kroon te verzoeken het aantal vergun ningen ingevolge de Drankwet te ver hogen, om daarmede, ter bevordering van het vreemdelingenverkeer, de hotels op de Holterberg de mogelijkheid te ope nen tot verkoop van sterke drank aan him gasten. Aangezien het niet geheel uitgesloten geacht moet worden, dat op het verzoek om verhoging van het aantal vergun ningen een gunstige beslissing zal wor den genomen, achten zij het noodzake lijk 'n verordening in het leven te roe pen, waarbij het hen verboden is in be paalde gedeelten van de gemeente ver gunningen voor de verkoop van sterke drank in het klein te verlenen, dan wel dat zij deze vergunningen slechts mogen verlenen tot een bepaald, aantal in met name genoemde gedeelten van de ge meente. In artikel 1 der ontwerp-verordening zijn de buurtschappen opgesomd, waar geen vergunningen verleend mogen wor den, n.l. de buurtschappen Beuseberg, Borkeld, Espelo, Holterbroek en Lich tenberg. In deze delen van de gemeente bevinden zich momenteel ook geen ver gunningen ingevolge de drankwet. In artikel 2 zijn de gedeelten der ge meente genoemd, waar deze vergunnin gen slechts tot de 'daarbij aangegeven aantallen verleend mogen worden, t.w.: 8 vergunningen voor het dorp Holten; 1 vergunning voor de buurtschap Dij- kerhoek 1 vergunning voor de buurtschap Look 1 vergunning voor de buurtschap Neer dorp. De genoemde aantallen komen over een met het thans aanwezige aantal ver gunningen. Daalt het aantal vergunningen beneden het in artikel 2 vastgestelde maximum, dan kan voor het betrokken gedeelte der gemeente een nieuwe vergunning worden verleend. De thans aanwezige exploitanten van de drankwetlocaliteiten worden door deze verordening derhalve niet gedu peerd. Daar de buurtschap Holterberg niet in de verordening is genoemd, kunnen bur gemeester en wethouders, indien een eventuele verhoging wordt toegestaan, ten behoeve van de zich daar bevindende inrichtingen vergunningen verlenen. Vanzelfspreken ddient de overschrijving van een vergunning naar de in artikel 2 genoemde gedeelten van de gemeente te worden voorkomen, voorzover de in dat artikel genoemde aantallen zouden wor den overschreden. Deze overschrijving is geregeld in artikel 4. De raad kon zich nadat daarover blijkbaar in de besloten zitting reeds van gedachten was gewisseld zonder hoof delijke stemming met het voorstel ver enigen. De verordening zal op 1 Januari 1956 in werking treden. Zwembad en bungalow-kamp. Ten einde het mogelijk te maken een zwembad aan te leggen in het Twen- haarsveld en daar de bouw van een bun galow-kamp te kunnen toestaan, waar voor reeds een aanvrage is binnengeko men, is een wijziging van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak ter visie gelegd. Tegen deze wijziging zijn door de heer J. Aaltink, alsmede door de hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswaterstaat bezwaren ingediend, aldus deelde de voor zitter mede. Op een vraag van de heer Klein Vel derman of de heer Aaltink recht van eerste koop heeft op deze grond, deelde de Voorziter mede, dat de gemeente Enschede zich moreel niet geheel vrij gevoelt. De gemeente Holten is de 25 ha. wel nodig, want als hier 60 huisjes wor gen gebouwd, gaat het aantal overnach tingen, wat het vreemdelingenverkeer betreft, over de kop. De stichting daar van is dus belangrijk. De heer Aaltink heeft behoefte aan woeste grond, maar wellicht kan het ge meentebestuur zijn bemiddeling verlenen om andere woeste grond van Enschede te kopen. De bezwaren van de Rijkswaterstaat vinden uitsluitend hun oorzaak in de vrees, dat de voorgestelde wijziging zal leiden tot toeneming van het verkeer van het toekomstige recreatieterrein (be staande uitweg) naar de Rijksweg. Deze bezwaren zijn niet steekhoudend, want het mag er zeker niet om gaan om het verkeer op de Rijkswegen te we ren, wel echter om het in goede banen te leiden. Er is een strook van 50 meter, welke aan de Rijksweg grenst, aldus de Voor zitter, en hier kunnen zeker behoorlijke voorzieningen worden getroffen dat het in- en uitrijden geen bezwaar oplevert. De raad kon er zich ten slotte mede verenigen dat beide bezwaarschriften als niet ter zake dienende, werden af gewezen. Verder werd besloten, dat in de toe lichting op het plan in verband met het geval Nijenhuis terzake van bijzon dere agrarische bebouwing de clau sule „onder goedkeuring van Ged. Sta ten" wordt geschrapt. Ten aanzien van een voorstel tot vast stelling van een wijziging van het uit breidingsplan in onderdelen klein- industrie aan de Kolweg" was een be zwaarschrift ingekomen van de Rijkswa terstaat, dat op voorstel van de Voor zitter ongegrond werd verklaard. Het verkeer zal hier wel wat drukker wor den, maar in het dorp, door het verdwij nen van het garagebedrijf van de heer Schipper, belangrijk worden ontlast. Rondvraag. Bij de rondvraag informeerde de heer Landeweerd naar het niet-tekenen van huurcontracten door de bewoners van woningwetwoningen. De Voorzitter antwoordde, dat deze niet gelukkig geredigeerd zijn en inmid dels ingenomen. Van de zijde van ge meentewerken zal men eerst de wonin gen opnemen. De heer Soer merkte op, dat het con tract slechts plichten en geen rechten bevat en de heer Jansen wees er op, dat het schilderwerk bijtijds moet gebeuren. De heer Wansink zou gaarne 'n aula geplaatst zien op de nieuwe begraaf- Wij doen een vriendelijk beroep op onze adverteerders de advertenties voor 't Kerstnummer (23 Dec. a.s.) zo spoedig mogelijk op te geven. Ditzelfde geldt voor het Oudejaars- nummer (30 Dec-), waarin worden geplaatst de Nieuwsjaarsgroeten. HOLTENS NIEUWSBLAD. plaats. De mensen moeten nu onbe schermd tegen regen en wind staan wachten. De Voorzitter had gaarne een kapel letje laten bouwen, maar voorshands la ten de financiën zulks niet toe. Verder vroeg hij om voorzieningen aan de Aaltinkssteeg, zodra de wegomlegging afgelopen is en informeerde hij naar een weg in het uitbreidingsplan van de Gaar den bij Kölling en naar de plaats voor een wijkgebouw. Blijkens mededelingen van de Cultuur technische dienst aan belanghebbenden zou de verbetering van de Helhuizerweg niet zijn aangevraagd. De Voorzitter wees er op, dat juist deze morgen de subsidie-toezegging is afgekomen,, men heeft de mensen dus verkeerd ingelicht. Frappant is, dat de werken welke door de Heide Mij. zullen worden uitgevoerd per kerende post zijn afgekomen, maar die door de gemeentewerken gedaan wor den nog niet terug zijn. Geen vuurwerkverbod. De heer Soer informeerde of er een vuurwerkverbod komt. De Voorzitter antwoordt hierop, dat alleen vuurwerk van Hollandse makelij verkocht mag worden. Vorige jaar is er over de jeugd niet te klagen geweest. Spreker wil dit belonen, wanneer het af steken tot gematigde vormen beperkt blijft. De politie moet zorgen, dat zij de boel in de hand houdt. Het ligt dus verder aan de jeugd van Holten, aldus de voorzitter. De heer Brands vroeg tenslotte om een betere verlichting van de Pastorie straat, welke bij de Boschkamp wel wat armelijk afsteekt. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met BOERENDOCHTERS VERENIGING. Dinsdag 13 December vergaderden de Boerendochters in hotel Holterman on der leiding van mej. J. H. Wolters. Mevr. Meengs hield deze avond een lezing over Overijssel, toegelicht met 'n filmstrook. Deze film werd opgenomen voor de Plattelandsvrouwen en meisjes. Het eerste plaatje toonde Zwolle, de hoofdstad van Overijssel, met haar mooie, oude Sassenpoort- Vervolgens enkele plaatsen aan de IJssel. Daarna Twente, de Achterhoek en de kop van Overijssel. We zagen mooie boerderij en, folklore en industrie. Het was zeker een leerzame en mooie avond. Maandag 19 December hopen de Boe rendochters de Kerstviering te houden, 's avonds 7.30 uur. eveneens in hotel Holterman. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: Kinderwantje; kindersjaal; jute zak; kindertrui; muntbiljet; 'n paar handschoenen. Verloren: Alpinomuts; damesporte- monnaie; t.b.c-bewijs van koe; kort rood jasje; zakdoek; herenhandschoen. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat 22 te Holten, Telef. 352. DE TIJD ZAL HET LEREN" De Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond brengt op Woensdag 15 Februari voor Holten en de omliggende afdelingen in Amicitia het toneel- en zangspel voor het platteland, in drie bedrijven, geti teld „De tijd zal het leren", dat opge voerd wordt door het gezelschap Tet- man en Jarich de Vries. Medespelenden zijn behalve de beide genoemde artisten: Anna de Vries, Tine Westra, Mien de Vries, Klaas Westra en Cor Huisman. Allen wel bekend van de radio. Aan de afd. Holten van de ANAB zijn 100 plaatsen toegewezen, welke vóór 14 Jan. moeten zijn afgenomen. Voorzo ver er door de leden der afdeling geen gebruik van wordt gemaakt, kunnen zij worden toegewezen aan andere bij de vakbonden van het NW aangesloten leden en eventueel niet-leden. De kaar ten zijn verkrijgbaar bij de heren H. Koopman, Kolweg en M. Stoevenbelt, Bushofstraat. Vrijdag 16 Dec. 7.30 uur: Bijeenkomst Jonge Kerk in Irene. (Niet op Maan dag 12 Dec.) Vrijdag 16 Dec. 7.30 uur: Jaarvergade ring C.B.T.B. in gebouw Irene. Vrijdag 16 en Zaterdag 17 Dec., 7.30 uur: Jaarfeest C.J.M.V. „De Bouwers" te Espelo in de school aldaar. Zaterdag 17 Dec. 7.30 uur: Verwerping en schieten bij T. Koopman, De Spar. (Zie adv.). Zaterdag 17 Dec.: Grote verwerping van krentebrood en speculaas bij bakker B. J. Slotman. (Zie adv.) Zaterdag 17 Dec. 7.30 uur: Verwerping van krentenbrood, speculaas enz. bij Bakkerij Hartsuiker. Woensdag 21 Dec.: Lezing in ,,'t Bonte Paard" over „Inkomstenbelasting", door Adj.-dir. Boekhoudbureau O.L.M. Aanvang 7.30 uur. Woensdag 21 Dec- 7.30 uur: Verkeers- avond Motorclub „De Holterberg" in Café Vruggink. Woensdagavond 21 Dec.: Verwerping bij Paalman, Raalterweg. (Zie adv.) Donderdag 22 Dec.: Uitvoering Kerst oratorium ,,'s Heilands geboorte" in de Ned. Herv. Kerk door de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Donderdag 22 Dec. 7.30 uur: Ledenver gadering „Jong Holten" in café „De Waag" van de heer K. ter Horst. Donderdag 22 Dec. 2.30 uur: Kerstwij- dingsdienst School met de Bijbel in de Geref. Kerk. Donderdag 22 Dec. 8 uur: Kerstwijdings- avond Herv. Vrouwenvereniging afd- Holten en Dijkerhoek in „Irene". Maandag 26 Dec- (2e Kerstdag): Film voorstelling in gebouw „Irene". KERSTCANTATE KERKKOOR Op Kerstavond Zaterdag 24 Dec. a.s. zal het Hervormd kerkkoor on der leiding van zijn dirigent, de heer J. F. Heleenders, in het Herv. kerkge bouw de Kerstcantate ten gehore bren gen getiteld „Bethlehem-Efratha". Deze cantate bestaat uit drie delen: „De aan kondiging, de komst en de aanbidding der herders". Solisten zijn Mevr. Dol- lekamp-Koopman, Mej. Ada Koopman, Mej. Toosje Sigger, Mej. M. Stevens en de heer G. Aaftink. DE HEER NIJLAND TEN GRAVE GEDRAGEN In tegenwoordigheid van vele fami lieleden, het dagelijks bestuur der ge meente, leden van de kerkeraad der Herv. kerk en bestuursleden van de or ganisaties en verenigingen, waarin de overledene 'n werkzaam aandeel heeft gehad, is Zaterdagmiddag van de vo rige week op de Oude Algemene Be graafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer D. B. Nij- land, oud-wethouder dezer gemeente. Aan de geopende groeve werd door verschillende sprekers het woord ge voerd. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, getuigde in enkele gevoelvolle woorden van de grote verdienste van de overledene jegens de gemeente en dankte voor al het werk, dat deze voor de gemeenschap heeft gedaan. Met het overlijden van de heer Nijland is een werkzaam leven afgesloten. God geve hem de eeuwige rust. De heer J. H. Sprokkereef herinnerde er namens het bestuur van de Coöp, Boerenleenbank aan, dat de overledene mede-oprichter en 47 jaren secretaris van deze instelling was. Zijn verdiens ten werden geëerd door zijn benoeming tot ere-lid der bank. Grote dank is de boerenstand de overledene verschul digd. Moge dit een troost zijn voor de familie Nijland. De president-kerkvoogd, de heer H. J. Westerik, getuigde van de dankbaar heid der Hervormde gemeenschap voor de 45-jarige kerkelijke arbeid, welke de heer Nijland heeft verricht, terwijl de heer J. Kroon namens het bestuur van de School met de Bijbel er aan herinnerde, dat de heer Nijland in de moeilijke jaren voor de onderwijs-paci- ficatie deze school heeft helpen stich ten, maar ook nog het moment heeft mogen beleven, dat het onderwijs zijn erkenning vond. Moge hij zijn ingegaan in Gods Vaderhuis, aldus de heer Kroon. De heer H. Kloosterboer, schoonzoon van de overledene, dankte voor de laat ste eer aan deze bewezen en bracht dank voor de liefderijke hulp, welke hij in zijn laatste levensdagen van vele zijden heeft mogen ondervinden. Ds. C. C. Addink, die in het sterf huis 5e rouwdienst leidde en woorden van troost sprak tot de nabestaanden, beëindigde deze begrafenis met het bidden van het „Onze Vader". PLATTELANDSBIBLIOTHEEK Men verzoekt ons mede te delen, dat op Vrijdag 30 December a.s. door de Plattelandsbibliotheek geen boeken zul len worden uitgegeven.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1