RECLAME BOER Veemarkt Rijssen II j VOORLICHTINGSBUREAU ff^T VAN DEN VOEDINGSRAAD KOUD VAN BUITEN, WARM VAN BINNEN DECEMBER-MENU'S Het eerste menu begint met een echt winterse soep: Bruine uiensoep, runderlappen, aardappelen, winterwortel, jus, fruit. U kunt bij de uiensoep eens dunne sneetjes van een stokbrood of van een hard luxe broodje geven. Leg ze op z'n Frans onder in de soepterrine of op de borden vóór U de soep op schept. Bruine uiensoep 1 liter bouillon van vlees, worst of bouillonblokjes, 200 g uien, 50 g (3 eetlepels) boter of margarine, 50 g (5 eetlepels) bloem, zout, peper, dun ne sneetjes Frans stokbrood of snee tjes van een hard luxebroodje. De uien schoonmaken en in dunne plakken snijden. De boter smelten en hierin de uien goudbruin bakken. De bloem toevoegen en het mengsel lang zaam bruin laten worden onder voort durend roeren. Bij scheutjes tegelijk, al roerende, de bouillon toevoegen en de soep 10 minuten zachtjes laten ko ken. De soep op smaak afmaken met zout en peper. De soep al of niet zeven. Een warme schotel van griesmeel en appelen besluit het volgende menu: Omelet, aardappelen, savoyekool, jus - griesmeel met appelen. Een oven is er niet bij nodag, maar hebt U er een of bezit U een wonder- pan, zet daar deze schotel dan een kwartiertje in. Griesmeelschotel met appelen: 3/4 liter melk, 45 g (4 eetlepels) gries meel, 45 g (3 eetlepels) suiker, zout, 3 appelen, ongeveer 45 g (3 eetlepels) suiker, 1 theelepel kaneel, boter of margarine. De melk met het zout aan de kook brengen. Het griesmeel vermengen met de helft van de suiker. Het griesmeel met de suiker in de kokende melk strooien onder goed roeren. De massa 10 minuten zachtjes laten koken. De pap op smaak afmaken. De appelen schillen, boren en in schijven snijden. De rost van de suiker vermengen met de kaneel. Onderin een vuurvaste schotel een dikke laag appel schijven leggen, bestrooid met het grootste gedeelte van het suiker- en -kaneelmengsel. De appelschijven be dekken met de griesmeelpap. De bo venkant bestrooien met de rest van de suiker en kaneel en er klontjes boter of margarine op leggen. De schotel 15 minuten verwarmen. Een hartige rijstschotel is wel een prettige afwisseling in het menu. Rijst met vis en groenten - cus- tardvla. Neem er liefst een droogkokende rijstsoort voor. Hte gerecht kan naar believen scherper van smaak gemaakt worden door toevoeging van kerrie, sambal of fijngesneden knoflook. Pre senteer er stukken augurk of ander ta- felzuur bij. Rqst met vis en groenten 400 g (21/2 kopje) rijst, 8 dl water, ongeveer 350 g vis (b.v. schelvis, wij ting), 1 kg gemengde soepgroenten of 2 uien en 1/2 kg prei en Vi kool en selderij- en-of peterseliegroen, onge veer 75 g boter of margarine, zout, desgewenst sambal of pikante saus. Het water aan de kook brengen. De rijst een paar maal goed wassen. De rijst laten uitlekken en in het ko kende water strooien. Eenmaal roe ren en de rijst verder ongestoord gaar laten worden in ongeveer 30 minuten. De rijst even laten uitdampen m de open pan. Inmiddels de vis schoonmaken en zachtjes gaar laten worden in zoveel water en zout, dat de vis net onder staat. Kooktijd 5 a 10 minuten. De vis uit het nat nemen, van de graat ont doen en in stukjes verdelen. Deze la ten uitlekken. De groenten schoonma ken, klein snijden en wassen. De groenten met wat zout in ongeveer de helft van de boter of margarine een kwartiertje zachtjes bakken. In de rest van de boter of margarine de vis en de rijst lichtgeel van kleur bakken onder geregeld omscheppen. De groen ten toevoegen en gelijkmatig door de rijst verdelen. Het gerecht op smaak afmaken, desgewenst met sambal of pikante saus. MOOI SPEL VAN DIEPENHEIMSE REDERIJKERS De afdeling van de BOO „Jong Hol ten" en van de Boerendochtersvereni ging, afdeling van de BvOLO, hielden Zaterdagavond in Amicitia hun traditie geworden ontspanningsavond, welke elk jaar gehouden wordt omstreeks St. Nicolaas. Men had deze keer niet zelf een to neelclubje geformeerd, maar de toneel- vereen. „Ons Genoegen" uit Diepen- heim uitgenodigd deze avond te ver zorgen. Het optreden van de Diepenheimse rederijkers is een eclatant succes ge worden, want in de geheel gevulde zaal was de gehele avond de lach niet van de lucht. Men bracht het aardige blijspel „In de Lindelaan staat een huis", een stuk in drie bedrijven met een voorspel van Jannus Bosker O.z., voor het voetlicht, een vrolijk spel met gezonde humor, dat de bezoekers wist te boeien. In het voorspel, dat aan de drie be drijven vooraf gaat, maken de bezoe kers kennis met Koenraad van Bom mel, fabrikant van pikante eieren en diens echtgenote, welke na 7 jaar ge trouwd te zijn, worden verblijd met de geboorte van een tweeling, welke de naam ontvangen van Margreet en Hans. Om deze twee gaat het in het stuk, want bij de geboorte heeft Van Bom mel zich voorgenomen de tweeling uit hoofde van hun opvoeding een voor beeld voor de maatschappij zullen wor den. Hij laat van dit voornemen zeer de monstratief blijken door al zijn baan tjes en verenigingswerk op te geven. In de volgende drie bedrijven blijkt al spoedig, dat deze opvoeding heel an ders is uitgepakt dan pappa zich heeft voorgesteld. Margreet en Hans zijn het eerste bedrijf speelt 18 jaar later een paar hypermoderne jongelui ge worden, welke er andere ideeën op na houden dan hun ouders. Er komen, voordat het doek valt, heel wat verwikkelingen, waarin o.a. Karei van Rietschoten, een vriend van Van Bommel, Rijvers, een rechercheur van politie, Kees van de berg, een zwa ger van Van Bommel en Loeki, de ver loofde van Hans, een belangrijke rol spelen. De voorzitter van „Jong Holten", de heer Joh. Lubbersen, die aan het be gin van de avond mede namens de BDV de bezoekers had welkom gehe ten, bracht aan het slot van de voor stelling de spelers en speelsters dank voor hun prachtige spel. Met een kleine verloting met tal van goede prijzen werd deze geslaagde avond gesloten. ZAL HET WILDE KONIJN ZICH HANDHAVEN? In de Holterberg zijn wilde konijnen aangetroffen, welke lijdende bleken te zijn aan de gevreesde konijnenziekte myxomatose. Tot nu toe is deze omge ving verschoond gebleven van de zeer besmettelijke ziekte, maar het is te ver wachten, dat zij nu, waar hier nogal wat konijnen worden aangetroffen, spoedig ernstig om zich heen zal grijpen. Konijnenfokkers adviseren we voorbe hoedende maatregelen te nemen voor hun fokmateriaal. Het zou jammer zijn als de kerstboutjes verloren gingen. Van het constateren der ziekte is aan het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeling ge daan. EEN BEKEND HOLTENAAR, DE HEER D. B. NIJLAND, OVERLEDEN Voor velen nog vrij onverwacht is Maandag een bekend Holtenaar heen gegaan. 's Middags kwam n.l. het be richt, dat op bijna 86-jarige leeftijd in zijn woning was overleden, de heer D. B. Nijland, landbouwer en oud-wethou der dezer gemeente. De meeste ingezetenen zal het onbe kend geweest zijn, dat deze krasse en vitale man de laatste dagen ernstig ziek geworden was, hoewel zijn krachten reeds langzaam verminderd waren. De overledene heeft een belangrijke plaats in de Holtense gemeenschap in genomen en voor de boerenstand ont zettend veel tot stand helpen brengen. Op 57-jarige leeftijd werd hij nog lid van de gemeenteraad en onmiddellijk wethouder. In de vergadering van 6 Sept. 1927 had zijn beëdiging plaats en in de volgende vergadering, n.l. op 23 Sept., fungeerde hij reeds als voorzit ter in verband met de vervulling van 't loco-burgemeesterschap. De heer Nijland is lid van de raasd gebleven en was gedurende deze pe riode vele jaren wethouder tot het mo ment, dat de gemeenteraden door de bezetter werden ontbonden. Zijn laat ste vergadering maakte hij mee op 8 Juli 1941. In 1945 keerde hij niet in de nood-raad terug. De overledene was in 1906 mede-op- richter van de Coöp. Boerenleenbank en vanaf de oprichting tot 22 April '53 haar secretaris. Op die datum werd hij door de algemene ledenvergadering tot ere-lid gekozen. Hij was mede-oprich ter van de huidige Coöp. Aan- en Ver koopvereniging en tot het jaar 1929 secretaris van het bestuur dezer in stelling. Voorts was hij vele jaren secretaris van de Coöp. Fabriek van Melkproduc ten „De Vrijheid", had een belangrijk aandeel in de oprichting van het On derling Veefonds „Ons Belang" en van het Onderlinge Paardenfonds. Ook op kerkelijk terrein is de overle dene vele jaren werkzaam geweest. Na in 1906 te zijn gekozen tot kerkvoogd van de Ned. Herv. Gemeente, werd hij in Juli 1926 als opvolger van de heer E. Teeselink benoemd tot president kerkvoogd, welke functie hij tot 31 De cember 1945 heeft vervuld. Voordien was hij van Januari 1904 tot December 1905 notabel, nadat hij voor 1904 reeds een aantal jaren als kerkeraadslid had gefungeerd. De heer Nijland is ook van 1906 tot omstreeks 1922 bestuurslid geweest van de Vereniging tot Stichting en Instand houding van de School met de Bijbel. Reeds in 1897 bestond daarvoor een klein bestuur, maar toen in 1906 tot de stichting van het gebouw aan de Sta tionsstraat werd overgegaan, werd het bestuur uitgebreid en nam de heer Nij land plaats in het schoolbestuur van Hervormde leden. Grote bekendheid onder de boeren bevolking heeft de overledene zich ver worven als schatter van onroerende goederen, in welke kwaliteit hij o.a. veel in aanraking kwam met wijlen no taris Teeselink van Markelo. Nog niet zo lang geleden is hij nog als schatter opgetreden voor notaris Pluimers. De teraardebestelling van het stof felijk overschot zal plaats hebben op Zaterdag 10 December a.s., des namid dags 2 uur, op de Oude Algemene Be graafplaats. TWEE AUTO-ONGELUKKEN OP EEN DAG. Holten werd Dinsdagmiddag opge schrikt door twee auto-ongelukken. Op de Bekkenkamp reed een splinternieuwe Ford Taunus, bestuurd door de heer Ch. M. Henny, directeur van het bijkantoor Deventer van de Verzekerings Mij. „De Nederlanden van 1845" door onbekende oorzaak tegen een boom, met het gevolg dat deze bestuurder zwaar gewond naar het St. Geertruiden Gasthuis te Deven ter moest worden overgebracht. Op de Raalterweg kwam een militaire jeep ter hoogte van de Vale Mars in de zachte berm, zodat zij over de kop sloeg en de beide inzittende militairen in het St. Jozef ziekenhuis in Deventer moesten worden opgenomen. Het eerste ongeluk gebeurde ter hoogte van de boerderij van de heer G. H. Bos man, zonder dat er een aanwijsbare oor zaak' voor was. Een achter deze wagen rijdende automobilist meende gezien te hebben, dat de bestuurder plotseling wat opzij schoot. De wagen claxoneerde nog en had bijna de heer Brands uit de v. d. Borchstraat, die op het fietspad passeer de, aangereden. Het bestuurslid van de E.H.B.O.-afde- ling, de heer W. ten Berge, verleende hulp, totdat dokter Nagelhout arriveer de, die de zwaargewonde zo spoedig mo gelijk naar het ziekenhuis liet overbren gen. Dit moest echter gebeuren met een ambulance-auto uit Deventer, omdat de plaatselijke ziekenauto met het vervoer van de gewonde militairen bezig was, welke even te voren waren verongelukt. Daar verleende dokter Rietdijk de eer ste hulp. Een der millitairen had een been gebroken, de ander enige ribben, terwijl vermoedelijk een beschadiging van een ruggewervel plaats had. Het waren weer minder prettige tijdin gen, die zo de ronde deden. DIJKERHOEKSE PLATTELANDS. VROUWEN VERGADERDEN. De Dijkerhoekse plattelandsvrouwen, welke Woensdag 30 Nov. j.l. in de zaal van café ,,'t Bonte Paard" bijeengekomen waren, hebben geluisterd naar het ver slag, dat mevr. Roodenburg geb. Looman uitbracht van haar bezoek aan de jubi leumbijeenkomst van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, welke' onlangs in Den Haag haar zilveren jubileum vierde. In dit juibileumcongres heeft Hare Ma jesteit Koningin Juliana de talrijke uit alle delen van het land en zelfs uit het buitenland samengekomen plattelands vrouwen toegesproken. Mevr. Roodenburg heeft haar toehoor sters enige tijd laten meeleven in het verloop van deze geslaagde bijeenkomst, waarvoor haar door de presidente dank werd gebracht. In deze vergadering werd verder ge sproken over de kerstfeestviering, welke vermoedelijk zal plaats vinden op Dins dag 20 December a.s. Daaromtrent zullen de leden nog nadere berichten bereiken. De sluiting van de bijeenkomst had plaats door de presidente Mevr. M. Rei- link-Kers, die de bezoeksters aan het be gin van de avond een hartelijk welkom toeriep. Voor de VOETBALPROGRAMMA. Zaterdag 10 December: Vesos aHolten a 3.uur Zondag 11 December: Holten 1Almelo 3 2.30 uur Holten 2Omhoog 2 12.uur Enter 3—Holten 3 2.30 uur Op de Maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd 1282 stuks vee, runderen 311, varkens 964 en schapen 7. Prijzen: 67 vette koeien, eerste kwa liteit van f2,64 tot f2,76; tweede kwa liteit van f2,40 tot f2,60; derde kwali teit van f2,22 tot f2,40 per kg slacht- ge wicht; 123 melk- en kalf koeien van f645,— tot f910,— per stuk; 59 pinken van f390,— tot f515,— per stuk; 40 gras kalveren van f215,— tot f315,— per st. 26 nuchtere kalveren van f 45,- tot f 58,- per st.; 18 drachtige zeugen van f225,- tot f 300,— per stuk; 24 loopvarkens van f60,— tot f86,— per stuk; 922 biggen van f4,75 tot f5,75 per week; schapen en lammeren f 80,— tot f 130,— per st. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aangezien niet ruim was aangevoerd, was de han del over het geheel vlugger en voor de beste soorten waren de prijzen ruim zo hoog. Gebruiksvee: Had bij een afnemende aanvoer een willige handel, met een ruim prijshoudend verloop. Nuchtere kalveren: Aanvoer klein, doch ze werden vlug en prijshoudend verhandeld. Varkens en biggen: Aanbod evenals belangstelling groot, de handel in de biggen was redelijk vlug met iets ho gere prijzen. De drachtige zeugen wer den kalm, doch prijshoudend verhan deld. Pinken en kalveren: Aanbod redelijk groot, de handel had een willig en prijshoudend verloop. dient „begeleid" te worden door actueel nieuws uit Uw voorzieningsrayon. Alleen in dat geval bezit ze de nodige „prikkel" tot actie en overleg en voert ze aldus tot groter omzet. Bedenk eens hoeveel aan goede reclame vastzit. Haak in op de goodwill die het algemeen verspreide nieuwsblad voor U gekweekt heeft ook als Uw zaak eens in de nieuwskolommen wordt be licht, wanneer daarvoor een speciale reden is. VOORZORGEN Het treffen van allerlei voorzorgen zit boer en tuinder als het ware in het bloed en kan voor hen dan ook be paald karakteristiek worden genoemd. Zowel de boer als de tuinder richten hun blik altijd op de toekomst en tref fen bij de bedrijfsvoering steeds aller lei voorzorgsmaatregelen om later niet bovenmate in „zorgen" te geraken. In feite nu is het (hoe zou het anders kunnen, nu ook boer en tuinder deel uitmaken van hun besturen) al even zo gesteld met de Uitvoeringsorga nen voor de Sociale Verzekeringen in de Landbouw. Ook daar pleegt men terwille van een goede gang van zaken regelmatig allerlei voorzorgen te tref fen. Nu is het vaak zo, dat men wel voorzieningen kan treffen, doch dat de resultaten daarvan in meerdere of min dere mate mede afhankelijk zijn van de medewerking welke men daarbij nood wendig van anderen moet ondervinden. Zo zou het de boer bij al zijn goede wil en voorzorgen maar weinig helpen als zijn medewerkers hem in de steek la ten of wat nog erger is, direct of in direct afbreuk doen aan zijn zo goed bedoelde voorzorgsmaatregelen. Welnu, evenals boer en tuinder bij al hun voorzorgen in meerdere of minde re mate afhankelijk zijn van ande ren, zo zijn ook de Uitvoeringsorganen voor de sociale verzekering in de agra rische sector, ondanks al hun goed be doelde voorzorgen, mede afhankelijk van de medewerking van boer en tuin der. Binnen nauwelijks een goede maand is het oogsttijd voor de Uitvoerings organen, hebben zij van elke boer en tuinder verschillende paperassen nodig: Verzamelloonstaat '55, Zegelbladen Be drijfspensioenfonds over 4e kwartaal 1955, Schutbladen van de boekjes zie kenfondscoupons. In het belang nu van een efficiënte gang van zaken doch ook in het belang van boer en tuinder zelf worden betrokkenen als steeds ook da delijk na ommekomst van dit jaar weer in de gelegenheid gesteld al deze za ken in één keer af te doen op zittin gen, welke plaatselijk in .goed overleg door de Uitvoeringsorganen gezamen lijk worden gehouden. Met dit artikel nu wordt beoogd te bewerkstelligen, dat de voorzorgen, welke de Uitvoeringsorganen met het oog op de reeds vanaf begin Januari te houden zittingen, thans bezig zijn te treffen, tot goed eresultaten zullen leiden. Laat iedere boer en tuinder ook met betrekking tot deze aangelegenheid tij dig alle nodige voorzorgsmaatregelen treffen, opdat noch hij noch de Uitvoe ringsorganen later bovenmate in „zor gen" komen te verkeren. Zet er alles op, dat Uw noodwendig te voeren ad ministratie tijdig „bij" is en het invul len van de loonstaat per 31 December geen „heksentoer" wordt. Koop tijdig, dit is uiterlijk in de maand December, de nodige pensioenzegels, waardoor de zegelbladen tegen het jaareinde door U in gereedheid kunnen worden gebracht. Daarbij dient rekening te worden ge houden met het feit, dat het 4e kwar taal ditmaal 14 Zaterdagen telt en dat voor hen, die onafgebroken in Uw dienst waren, dan ook 14 weekzegels moeten worden geplakt. Verzamel ook tijdig de aanwezige schutbladen. Kort om: tref omwille van een efficiënte gang van zaken ook in dit opzicht alle nodige voorzorgen. Zowel U als de baat. LANDARBEIDERS LET OP UW SAEK! Nu de wintermaanden en daarmede bij het ontvangen van de eerste uitke ring er van overtuigt of inderdaad door de Bedrijfsvereniging ook gedeel telijke doorbetaling van de pensioen premie aan het fonds plaats vindt. Geschiedt dit laatste n.l. niet, dan kan hy zelf vrijwillig zijn verzekering ge héél d.i. inclusief de pensioenop bouw of ten dele d.i. uitsluitend ter dekking van het risico van invali diteit en overlijden voortzetten door betaling van de daarvoor vastgestel de premie. Hij moet zich daarvoor dan echter terstond na de intrede van de werkloosheid wenden tot de sociale ver zekeringscommissie of tot de districts agent. Laat hij dit na, dan is dus zo als hierboven reeds gesteld, de ver zekering verbroken met alle gevolgen van dien, t.w. bij intredende invaliditeit géén aanspraak op invaliditeitspensioen en wat nóg harder is, teleurstelling voor weduwe en wezen, indien betrokkene tijdens de werkloosheidsperiode ziek zou worden en zou komen te overlij den. Er deden zich met betrekking tot de onderhavige aangelegenheid in de prak tijk reeds schrijnende gevallen voor. Landarbeiders, let derhalve op Uw saek! De aandacht wordt er in dit verband nog op gevestigd, dat voor de landar beiders, waarvoor tijdens werkloosheid wel gedeeltelijke premiebetaling door de Bedrijfsvereniging aan het fonds plaats vindt, de gelegenheid openstaat om door aanvullende premiebetaling ook de opbouw van hun ouderdoms pensioen tijdens werkloosheidsperioden voortgang te doen vinden. Zij, die zulks wensen, kunnen dit bij 't indienen van hun aanvraag om wachtgeld- of werk loosheidsuitkering kenbaar maken aan de plaatselijke vertegenwoordiger van de Bedrijfsvereniging of eventueel aan de districtsagent en daarbij de Be drijfsvereniging machtigen de volle pen- pioenpremie op hun uitkering in te hou den. De Bedrijfsvereniging maakt in die gevallen dan de volle premie aan het Bedrijfspensioenfonds voor de Land bouw over. Tenslotte kan nog van belang zijn hieraan toe te voegen, dat arbeiders, die na beëindiging van de wachtgeld- of werkloosheidsuitkering tijdelijk in 'n niet-agrarische onderneming gaan wer ken, ook alsdan onder bepaalde voor waarden in de gelegenheid zijn hun pensioenverzekering geheel of ten dele op vrijwillige basis voort te zetten. Na dere inlichtingen worden desgewenst gaarne verstrekt door de sociale ver zekeringscommissaris of de districts agenten. MEDEDELINGEN VAN DE RIJKSLANDBOUW VOORLICHTINGS DIENST Hoe verkrijg ik een hogere op brengst van mijn winterrogge? Dit is een niet gemakkelijk te beant woorden vraag. Het is ook niet de be doeling van dit artikeltje dit onder werp in zijn geheel te behandelen. Uw aandacht wordt in deze gevraagd voor een op het ogenblik actueel onderdeel. Dit is de onkruidbestrijding. Wilt U van Uw rogge de hoogste opbrengst, verkrijgen, dan zal o.a. hieraan de no dige aandacht besteed moeten worden. Het onkruid in de rogge kan bestre den worden door te schoffelen en/of 'n behandeling toe te passen met een che misch bestrijdingsmiddel, waarvan de d.n.c. (gele kleurstof) de voornaamste voor vele landarbeiders weer perioden van werkloosheid aanbreken, wordt de aandacht gevestigd op het grote belang voor de landarbeiders, dat tijdens de werkloosheidsperioden hun verzekering bij het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw niet of althans niet geheel wordt verbroken. Zoals bekend mag worden veronder steld, wordt door de Bedrijfsvereni ging voor het Agrarisch Bedrijf en ook wel door andere Bedrijfsverenigingen over perioden, waarin wachtgeld- of werkloosheidsuitkering wordt verstrekt, welke berekend is naar het loon, dat geldt voor een der bedrijfstakken, wel ke onder de werkingssfeer van het Be drijfspensioenfonds voor de Landbouw vallen, de pensioenpremie voor de ar beiders gedeeltelijk doorbetaald. Daar door blijven dan de betreffende landar beiders ook gedurende die perioden van werkloosheid bij het fonds verze kerd tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en overlijden. De omstandigheid nu, dat het voren staande in dc praktijk inderdaad veel vuldig voorkomt, roept het gevaar op, dat de werkloos geworden landarbei der, zonder zich daarvan te overtuigen, maar voetstoots aanneemt, dat voren bedoelde gedeeltelijke doorbetaling van de pensioenpremie inderdaad voor hem plaats vindt, terwijl het toch geen uit zondering is, dat werkloosheidsuitke ringen op een andere basis dan op die van het in de agrarische sector gelden de loon worden vastgesteld; en in die gevallen vindt géén doorbetaling van pensioenpremie aan het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw plaats, met als gevolg, dat de verzekering ver broken wordt. In verband met het vo renstaande is het dus wel terdege zaak,' dat de landarbeider maar niet klakke loos aanneemt, dat een en ander wel in orde is, doch dat hij er zich integendeel en in élke werkloosheidsperiode reeds Het komt er vooral op aan deze be handelingen op de juiste tijd uit te voeren. Schoffelen moet geschieden in het vroege voorjaar bij droog weer en dro ge grond. De resultaten hiervan kun nen goed zijn, doordat tevens de even tueel dichtgeslagen bovenste grondkorst gebroken wordt. Een moeilijkheid is echter altijd, dat het onkruid in de rij niet geraakt wordt. Tevens is bij een zware onkruidbezetting schoffelen al leen niet afdoende. In veel gevallen zal daarom een be handeling met d.n.c. een betere on kruiddoding geven. Nu worden in de praktijk de wintergranen meestal in Maart of April met d.n.c. behandeld. Dit is voor de wintergranen, die in de herfst gezaaid zijn, beslist te laat. De meeste onkruiden zijn dan te ver ont wikkeld om gedood te worden. Door meer d.n.c. te gebruiken, wordt dan ge tracht de onkruiden toch te doden, maar dan wordt de rogge vaak in ernstige, mate beschadigd. Om deze moeilijkheden te voorko men, is het noodzakelijk, de behande ling vroeger toe te passen. Een zeer goed tijdstip van behandeling is dit te doen in de maanden December, Januari en Februari. De meeste onkruiden wor den dan goed gedood, terwijl de rogge weinig of geen schade oploopt. Het is zelfs zo, dat een behandeling met d.n.c. in die maanden, ongeacht het voorko men van onkruid, een opbrengstverho ging kan geven van enkele honderden kilo's. Een winter behandeling geeft ook, zowel voor de landbouwer als de loon- spuiter, een betere werkverdeling. Aan 'n behandeling in de winter zit ten ook wel enkele bezwaren. De grond bijvoorbeeld moet berijdbaar zijn, wat heel vaak niet het geval is. Ook moet het weer geschikt zijn. Zo kan er o.a. geen behandeling toegepast worden in een vorstperiode of met een schrale Oosten- of Noordenwind. In het alge meen zijn er maar weinig goede spuit- dagen, ook in het voorjaar. Profiteer hiervan op het juiste mo ment! VEILIG VERKEER. Wilt U gaan wandelen? Geen bezwaar! Maar.loopt dan altijd op 't trottoir! Herhalen moet men telkens weer: De rijweg is voor 't rijverkeer!

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3