WINKELWEEK 1955 Christen-zijn in de samenleving ÜÉÉllÉÉlIrtÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉrtÉlf Koopt elders niet wat Holten U biedt. WWWWWWWWWWWWWWf Wi*ijf Kou en Pijn Advertenties voor de Kerstdagen Van de Redactie No. 49. Jaargang 7. ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HO TENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van du blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,Jlolten3 Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 548.1 - 8.14 Adv.-prijs115 m.m. (a contantf 1.50. Iedere m.m. meer 0.06 De heer Klein Onstenk sprak over het Herderlijk Schrijven. In een zeer druk bezochte gezamen lijke vergadering van de A.R. Kiesver eniging en de Arjos, Vrijdag 2 Decem ber j.l. in het gebouw „Rehoboth" on der leiding van de heer W. Rietberg gehouden, sprak de Eerw. Heer D. J. Klein Onstenk, hulpprediker der Ned. Herv. Gemeente te Markelo, over het Herderlijk Schrijven van de Synode der Ned. Herv. Kerk. Spreker begon zijn uitvoerige rede met zijn dankbaarheid te uiten, dat de Synode door dit schrijven zelfstandig leiding wil geven in de vraag hoe wij ons Christenzijn in de huidige samenle ving het beste kunnen realiseren. Bezinning op de vraagstukken van 't praktisch Christen zijn, is, meer dan ooit nodig. Spr. geeft eerst de hoofdzaken weer welke m vijf hoofdstukken :n dit Her derlijk Schrijven zijn vervat. Er zijn drie aspecten, n.l.: a. theocratisch aspect; b. roeping tot solidariteit; c. verantwoordeljjkheidsaspéct. Het is in het Herderlijk Schrijven eigenlijk het oude vraagstuk omtrent wereldmijding en wereldwijding, wat centraal is. We moeten niet een van deze beide schrappen, maar ze beide handhaven, aldus spr., die hierna dui delijk maakt wat een Herderlijk Schrij ven bedoelt te zijn. Hij vergelijkt het met een preek, die de Synode meent te moeten uitspre ken „hetzij dat zij het horen zullen, hetzij dat zij 't laten zullen". Nu wordt een preek altijd verschillend beoor deeld, maar het is wel opmerkelijk, dat deze synodale preek met veel groter genoegen ontvangen is door een orga nisatie als het NVV dan door velen, die in de kerk begeren te leven uit het Woord van God. Dit behoeft niet be slissend te zijn, aldus spr. (denk aan de Farizeeën in Jezus' dagen) maar dwingt ons wel tot het toetsen van dit Her derlijk Schrijven aan de Schrift. Nadat spr. er nog op heeft gewezen, dat deze boodschap van de Synode niet alleen op tegenstand is gestuit bij de richting van de Geref. Bond, maar dat een aantal hoogst bekwame man nen, die ioVerlgens de nieuwe koers mee varen, ook ernstige bezwaren maken, stond hij uitvoerig stil bij verschillen de onderdelen. In de vorige eeuw wa ren afzonderlijke Christelijke vereni gingen en organisaties nodig voor het geloofsbewustzijn van de Christenen uit die eeuw (poëtische-liberale invloeden) aldus 't Herderlijk Schrijven. Zij brengt een „posthume hulde" aan de arbeid, vanuit Reveil en Doleantie verricht. Volgens de Synode is.de tijd, dat deze Christelijke verenigingen en organisa ties nodig waren, voorbij. De heer KL Onstenk kan dit niet begrijpen. Het z.g. „Gebot der Stunde" verwerpt spr., dat wil zeggen hetgeen op een bepaald ogenblik voor een Christen geheel in cidenteel Gods gebod is, zodat 'n Chris ten in 1905 de eis tot afzonderlijke or ganisatie enz. voelt als een gebod Gods en in 1955 loslating hiervan en intre de in de neutrale organisatie, als wil van God. De Synode heeft 't voortdurend over de „leefbaarheid" van een ieder in de ze samenleving. Er zit een sterk sociale tendenz in deze synodale preek. Help de mens eerst aan brood, een goede behuizing etc., dan zal hij bereid zijn- naar ons te luisteren als wij spreken over de spijze, die blijft tot in eeuwig heid. Hier verzet spr. zich fel tegen. Zeker, Christus is zelf niet voorbijge gaan aan de lichamelijke nooddruft van mensen, maar onmiddellijk wanneer de mens vleselijke voorstellingen verbindt aan Zijn verschijnen, gaat de Here daar met kracht tegen in. Hij zegt: „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods". Wat baat het een mens, zo hij de hele wereld wint en hij lijdt straf aan de ziel? Onze lichamelijke nooddruft staat in het rechte verband met God, met Zijn Ko ninkrijk, Zijn Wet en Zijn Evangelie. En daar tegenover staat de mens van de twintigste eeuw van nature even vijandig als die van de negentiende. De Synode is bang voor ons isolement in heilige huisjes. Terecht. Maar men moet met het badwater het kind niet wegwerpen. Fel hekelt spr. de Synode, wanneer hij haar verwijt, dat zij aan de verzuiling in eigen lichaam achteloos voorbij gaat, doende alsof er nog slechts accents-verschillen zouden bestaan. Het zojuist aangenomen rapport omtrent de minderheden in de Herv. kerk wijst wel heel duidelijk uit, dat er naast „moda- liteits-accenten" heus nog wel „rich tingsverschillen" bestaan. Begin bij Jeruzalem in diepe val, zo riep spr. uit. Zuilen horen in een kerk zeker niet thuis. Ons is toevertrouwd rechte Woordverkondiging en reine sa cramentsbediening. Jaag de huurlingen er uit en laat de Goede Herder alleen regeren door die herders, die staan op de fundering van Schrift en Belijdenis. Nog nimmer hadden de anti-Christe lijke stromingen zulk een vrij spel als vandaag en nog nooit was de verwe reldlijking (het God de rug toekeren) zo algemeen als vandaag. Christenen, aldus spr., weest op Uw hoede. De Synode waarschuwt naar links voor het gevaar van neutralisme. Maar is de hele Partij van de Arbeid, het NW niet in 't gunstigste geval op dit neutralisme opgebouwd, zodat Christendom en humanisme krachten worden van gelijke waarde? Spr. concludeert, dat de verandering niet in de wereld ligt, maar in de kerk en ageert tegen het z.i. onzuivere so- lidariteitsbegrip van de Synode. Er is een diepgaand verschil tussen solidari teit met de moderne mens of met de moderne beginselen. In den brede spreekt de heer Klein Onstenk hierna over de achtergrond van dit alles: over de Barthiaanse verkiezingsleer, die óók spreekt van een solidariteit, n.l. deze, dat wij allemaal in Christus zijn ver lost. Het enige verschil is, dat de één dit weet en de ander nog niet. Het Herderlijk. Schrijven is geïnfec teerd door deze visie. Hier ligt de diep ste oorzaak van de weifelachtigheid en de vaagheid van de Synode in dit her derlijk schrijven. In hartstochtelijke bewoordingen geeft spr. ook uiting aan zijn verdriet, dat deze Barthiaanse invloeden ook hun in werking in de prediking op vele Her vormde kansels niet missen. Onschriftuurlijk acht spr. de laat dunkende opmerking in het Herderlijk Schrijven, wanneer dit spreekt over die genen, die de antithese als algemeen geldend beginsel zouden willen door voeren. Het is toch duidelijk, dat geen Groen van Prinsterer of Kuyper dit programmapunt hebben uitgevonden. Wij constateren, dat de antithese was en is en wezen zal. 't Maatt nogal ver schil of men wenst te buigen voor het Koningschap van Christus of voordat van de goden dezer eeuw. Christenen kunnen sommige dingen beslist vei'keerd zien, terwijl ongelovi gen een rechte visie hebben. Dit heft de antithese niet op, maar dwingt ons temeer tot luisteren naar Gods Woord. De paraaf, waarin 't herderlijk schrij ven spreekt over de zonde der vereen zelviging noemde spr. de meest on-Bij- belse en ergerlijke. Wanneer ik zeg, dat ik het beste de Christelijke eisen voor het politieke leven verwerkelijkt vind in een confessionele partij en wanneer ik ook meen, dat degëne, die er anders over denkt, dwaalt, zondig ik tegen 't derde gebod, volgens de Synode. Hoewel wij mogen geloven, dat de ze zonde ons alreeds vergeven is, aldus spr., blijkt toch hieruit wel sterk welk een oppervlakkig zondebegrip de Sy node er op na houdt en hoe een spe cifiek midden-orthodoxe beschouwing vereenzelvigd wordt met de eisen der Schrift. De Synode valt hier zelf in de fout, die zij bij anderen wil bestrijden. Nadat spr. nog heftig had geprotes- BERTHA HARTOGH VERLOOFD MET DE SOLDAAT JOHAN WOLKENFELT Bertha Hartogh met haar verloofde in de ouderlijke woning te Bergen op Zoom. Onder zeer grote belangstelling heeft Woensdagavond in Amicitia de slot-phase van de geslaagde winkelweek-actie der Holtense win keliers plaats gehad, n.l. de toewijzing van de waardebonnen door notaris B. H. Pluimers te Markelo. Nadere bijzonderheden daarom trent vindt men elders in dit nummer, doch wij laten hieronder de nummers volgen van de deelnemerskaarten, waaraan een waardebon werd toegewezen: Waardebon: Nummers der deelnemerskaarten: 100.—: 475, 75.—: 1917 50.66S0 25.—: 4842, 6610 f lHon79 Q9«=;9 34.31 HL—: 197,'556, 612, 734, 1385, 1815, 1997, 2705, 2812, 2982, 3289, 3315, 3533, 3855, 6530 5.172, 261, 550, 701, 893, 906, 982, 1273, 1287, 1629, 2005, 2088, 2332, 2349, 2404, 2411, 2692, 2740, 2794, 2878, 2942, 2951, 3379', 3523] 3530, 3674, 3956, 3991, 4636, 4967, 5151, 5485, 5712, 5759, 5767, 6751, 6875, 6890, 6924, 6937 2.50: 374, 541, 578, 594, 894, 898, 1027, 1169, 1474, 1864, 2108, 2118, 2151, 2734, 2970, 3340, 3376, 3802, 3899, 3916, 4115, 4218, 4222, 4416, 4663, 4991, 5190, 5308, 5605, 5677, 5758, 588/ 5943, 6236,' 6239, 6330, 6631, 6648, 6842, 6992 Als troostprijs een taaipop van pl.m. 5 kg. verkrijgbaar bij de heer B. Maats op nummer 4426. De hierboven genoemde waardebonnen kunnen tegen inlevering van de deelnemerskaarten met genoemde nummers worden afgehaald op MAANDAG 12 DECEMBER a.s„ van 26 uur, bij de heer H. J. BOUWHUIS, Oranjestraat. De overige deelnemerskaarten hebben een waarde van 25 et. en moeten evenals de waardebonnen bij de deelnemende win keliers besteed worden. Zaterdag 17 December: Laatste dag voor de inlevering van de waar de bonnen en der overgebleven deelnemerskaarten bij de deelnemende winkeliers. VOOR DE DEELNEMENDE WINKELIERS: Maandag 19 December: Verzilvering (inlevering) van de uitgegeven waardebonnen en deelnemerskaarten bij de penningmeester in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman vana? 7.30 uur. HET DEVIES VAN DE HOLTENSE MIDDENSTAND BLIJFT: teerd tegen de houding, die volgens het Herderlijk Schrijven moet worden aan genomen ten opzichte van het Huma nistisch Verbond, eindigde hij met een bewogen, doch tegelijk krachtig „neen" tegen dit Herderlijk Schrijven te laten horen. Na de pauze werd een groot aantal vragen beantwoord door 'n forum, be staande uit de heren W. Rietberg, voor zitter, Ds. R. A. Hoogkamp, D. J. Klein Onstenk, G. Landeweerd, H. Beltman en F. Stam. Verschillende punten uit de rede van de heer KI. Onstenk werden nog ver duidelijkt en ook enkele andere vragen op het gebied van de binnenlandse po litiek werden behandeld. De heer Sij- besma uit Deventer, die namens de Statencentrale Deventer deze vergade ring bijwoonde, complimenteerde de besturen van de A.R. Kiesvereniging en de Arjos met deze zeer geslaagde en leerzame vergadering. Na samenzang van Psalm 25 vers 2 en 6 ging de heer Klein Onstenk voor in dankgebed en sloot de voorzitter de vergadering. J.D.G. SPRAK OVER: „REGERINGSVORMEN". Op Zaterdag 3 December kwam de Jongeren Discussie Groep in hotel Vos man bijeen om te discussiëren over het onderwerpRegeringsvormen' Bij de opening konden weer enkele nieuwe leden welkom worden geheten. De verkiezingscommissie maakte de can- didaten bekend voor de volgende be stuursverkiezing, die voorlopig bepaald werd op 27 December a.s. Hierna hield de heer J. Kater een in leiding over bovengenoemd onderwerp. Inleider belichtte de verschillende rege ringsvormen, zoals monarchie en repu bliek, die beide weer in verschillende soorten zijn onder te verdelen. Ook kwa men hierbij ter sprake de diverse verkie zingssystemen, te weten evenredige ver tegenwoordiging en districtenstelsel, waarbij als voorbeelden werden gesteld resp. Nederland en Engeland. Bij de hierna volgende discussie bleek de voorkeur naar een constitutionele mo- narchie uit te gaan, waarbij ook opge- merkt werd, dat een republiek met z'n regelmatige presidentsverkiezing schat- ten geld kost. Als kiesstelsel voelde men I veel voor de evenredige vertegenwoor- diging, al werd ook het voorbeeld van I een bijna niet te regeren Frankrijk niet uit het oog verloren. Aan het slot van de avond vertelde mej. G. Otter iets over haar vacantie in Engeland. I weg met DAMPO De advertenties voor de Kerstdagen kunnen geplaatst worden op 17 en 24 December a.s. Aangezien de Kerstdagen dit jaar op Zondag (25 Dec.) en Maan dag (26 Dec.) vallen, adviseren wij onze adverteerders reeds te annonceren op 17 December a.s. De opdrachten zien wij dan gaarne zo spoedig mogelijk tegemoet, opdat daar aan op de drukkerij zoveel mogelijk zorg besteed kan worden. Voor Uw medewerking betuigen wy gaarne bij voorbaat dank. HOLTENS NIEUWSBLAD. EEN DRINGEND PERSOONLIJK VERZOEK. Mijn bestuurslidmaatschap van ver schillende verenigingen en het redigeren van Holtens Nieuwsblad heeft er toe ge leid, dat men mij nog al eens opbelt of bezoekt gedurende mijn diensttijd ten ge meentehuize. Hoezeer het Gemeentebestuur 't waar deert, dat een ambtenaar zich inspant voor de publieke zaak, kan het toch niet toestaan, dat deze om persoonlijke rede nen uit zijn werk wordt gehaald. Ik doe dan ook een dringend beroep op allen, die mij voor verenigingsdoelein den of ten behoeve van de krant dus om persoonlijke redenen willen be naderen, dit niet te doen ten gemeente huize maar in mijn woning. Men kan mij (ook telefonisch) steeds bereiken tussen 12.30 en 13.30 uur en des avonds bij voorkeur tussen 18 en 19 uur. Bovendien kan men mij altijd berei ken door middel van mijn vrouw, die eventuele mededelingen en opdrachten zal weten te behandelen (tel. 234). Voor Uw medewerking zeg ik U bij voorbaat dank. Uw dw., W. BEIJERS. RAADSVERGADERING. De Gemeenteraad komt Vrijdagavond 9 December om 7.30 uur bijeen voor de behandeling van de volgende agenda: 1. Ingekomen stukken en mededelin gen. 2. Voorstel tot wijziging van de be grotingen voor 1953, 1954 en 1955. 3. Voorstel tot het aangaan van kas geldleningen. 4. Voorstel tot aanvulling van de po litieverordening (verbod tot 't heb ben van speelautomaten). 5. Voorstel tot vaststelling van een verordening ex art. 10 der Drank wet 1931, Stb. 476 (wijkmaxima). 6. Voorstel tot verlenging van de des- tructie-overeenkomst met de N.V. N.T.F. te Hilversum. 7. Voorstel tot vaststelling van een wijziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. 8. Voorstel tot vaststelling van een wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten. 9. Voorstel tot verlenging van de ter mijn tot ontruiming van onbewoon baar verklaarde woningen. 10. Rondvraag. Officiële publicaties (RECTIFICATIE) ONTEIGENING IN HET BELANG VAN DE VOLKSHUISVESTING. Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 12 December 1955 gedurende dertig dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt een uitgewerkt plan, voorlopig goedgekeurd bij raads besluit van 3 November 1955, met bij lagen, tot onteigening van percelen en perceelsgedeelten, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, in de Holter- enk (Industriestraat-oostzijde). Belanghebbenden kunnen uiterlijk 14 dagen na verloop van de termijn van nederlegging hun bezwaren schriftelijk aan het gemeentebestuur opgeven. Holten, 8 December 1955. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. HOUDT UW LAMP BRANDENDE? Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook het meest verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want het kan U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1