Gcbr. Schuppert h. I i Een Fridor naaimachine SPORT Nederland maakt speelgoed van deze tijd. KRAAMVERZORGSTER. Het antwoord ligt bij klaar. Verwerpen Adverteert in dit blad v^liefd getrouwd een eas.aah mis\ERLOOFD, Fa. Gebr. Wansink f'i" Fa. Gebr. Schuppert Raketjes HOLTENS NIEUWSBLAD overalls Bekwame machinale houtbewerkers en Timmerlieden ET ALLE DAGEN BRUINE BONEN iar toch eens per week peulvruchten. \lle dagen bruine bonen mogen dan it zo lekker zijn, eens per week een jlvruchtengerecht is niet alleen een londe en voedzame, maar ook een akelijke gewoonte, vooral als 't koude rgetijde is aangebroken. 'eulvruchten zijn rijk aan eiwitten, ■rzouten en B vitamines. iedere huisvrouw weet wel, dat ze yendien gemakkelijk toe te bereiden een ouderwetse erwtensoep of aenmaaltijd met spek en vlees of irst zeker niet goedkoop is, geven wij iag toe. Maar is het nodig om U tot ze gerechten te beperken? Er zijn nog •eel andere, eenvoudige en toch sma- lijke mogelijkheden, ilogen wij U er tot slot aan herinne- i, dat in een stevige soep of andere alvruchtenmaaltijd de groenten niet igen ontbreken en dat een vleesloze alvruchtenmaaltijd het beste besloten a worden met een melkgerecht? Recepten voor 4 personen, jofschotel van koolraap, aardappelen erwten of bruine bonen. 250 gram erwten of bruine bonen, 1 liter water, 1 kg. koolraap, 1 a IV2 kg. niet-afkokende aardappelen, 75 gram boter, margarine of vet, zout. aags tevoren de erwten of bonen ssen en 12 a 24 uur weken in 't wa- De erwten of bonen vlug aan de kook zngen met het weekwater en zachtjes uur koken. Halverwege de kooktijd 2 theelepels zout toevoegen. Kool- ip en aardappelen schillen, wassen, stukjes snijden en met een weinig iter, boter, margarine of vet en zout zetten. Het geheel in een goed geslo- pan vlug aan de kook brengen en een klein vuur gaarkoken (kooktijd m. 30 minuten). De uitgelekte erwten bonen erdoor mengen. De massa voor- htig in een schaal overdoen. Naar ver ging een deel van het vocht er apart saus (eventueel bijgebonden met wat ngemengd aardappelmeel) bijgeven. Wat dunkt U van karnemelkspap met roop toe? amppot van boerenkool met witte uen. 250 gram witte bonen, 1 1. water, zout, l1/^ kg. aardappelen, IV4 kg_- boerenkool, ongeveer 3 dl. melk, 75 gram boter of margarine. Daags tevoren de bonen wassen en 12 uur in het water weken. De bonen aan de kook brengen met 't week- iter en zachtjes IV2 uur koken. Halver- de kooktijd 1 a 2 theelepels zout evoegen. De boerenkool schoonmaken, wassen fijn snijden. De aardappelen en wat ut bij de kool voegen en alles samen ar laten worden in pl.m. 30 minuten. Aardappelen en kool stampen en wat leuig maken met de gekookte melk en ter of margarine. De bonen afgieten door de stamppot mengen zonder ze te roeren. De stamppot op smaak maken. Yoghurt is een fris besluit van deze zaltijd. De jeugd drukt tegenwoordig vliegens vlug een plastic compositie van straal jagers en race-auto's op de ruiten; daar komt zelfs geen lijm meer aan te pas. Door het speelgoed neemt het kind, dat zijn wereld schept naar die van de vol wassenen, deel aan zijn tijd. Practisch alles wat in ons dagelijks leven 'n plaats inneemt zien we in miniatuur verschij nen voor de jeugd. MINIATUUR AUTO'S Miniatuur auto's zijn gewoon een be grip geworden voor jong en oud. Ook deze worden sinds een jaar in ons land vervaardigd, even onverwoestbaar als 't van ouds bekende buitenlandse merk. De snel stijgende productie bedraagt nu 5000 stuks per maand, waarvan een deel wordt geëxporteerd. CONSTRUCTIEDOZEN Naast de traditionele houten bouwdo zen met pilaren, torens en versierde gevellijsten, verschijnen steeds meer constructiedozen met de modernste bouw-eenheden van allerlei materialen. Ook metalen constructiedozen worden sinds 1945 in ons land gemaakt én goed, want zelfs laboratoria van de Technische Hogeschool maken voor hun experimen ten gebruik van de produkten van een bekende fabriek van Nederlandse con structie bouwdozen, wel een bewijs, dat zelfs kenners deze naar waarde weten te schatten. DETBAL Holten a—De Zweef b 1—1. het begin een gelijk opgaande ïjd, waarbij De Zweef het bestd el van het spel had door goed sa- inspel. Desondanks kon A. Weste- in de 21ste minuut scoren uit een orzet van rechts, 1-0 voor Holten. Zo ig de rust in. Na de rust kwam De eef beter opzetten. Zodoende kon midvoor in de achtste minuut in verlaten doel scoren, 11. De Zweef eef sterker. De wedstrijd eindigde in a 1—1 gelijk spel. Haarlese Boys 2Holten 2 14. foor de rust een vlotte partij voet- L waarbij veel hachelijke momenten ar het doel van Haarlese Boys ont- nden. In een van deze momenten xarde de back in de veertigste mi- ut in eigen doel; 1—0 voor Holten. \Ta de rust was het Holten, wat de )k sloeg. Na tien minuten scoorde Stegink en was het 2-0 voor Holten, ilten bleef sterker. Na tien minuten eeg Haarlese Boys een penalty. 2-1. reet hierna scoorde Schooien weer or Holten en vijf minuten later was weer dezelfde speler die uit een orzet scoorde. Zo eindigde de wed- ijd in een 4-1 overwinning voor Hol- Rietvogels 1—Holten 1 1—2. Dp een moeilijk bespeelbaar terrein 'net Holten gelukt de twee puntjes =e naar huis te nemen. Rietvogels is ijd voor Holten een moeilijke tegen- aider geweest. Het leek er dan ook in de eerste eelhelft niet op, dat Holten deze idstrijd zou winnen. Technisch wa de gastheren de Holtenaren de baas. it gelijke stand, 0—0, ging de rust Direct na de hervatting had de fcbinnen van Rietvogels succes. 1-0. flten kwam nu echter verwoed op- iten en er werd alles op alles gezet een tegenpunt te scoren. Een kwar- voor het einde wist H. ten Velde :t een beheerst schot de partijen op lijke voet te brengen. Iedereen stelde h al met een gelijk spel tevreden, ch even voor het einde maakte een iler van Rietvogels hands en uit de AUTOPEDS, ROLSCHAATSEN Naar schatting rijden er een half mil- lioen autopeds in ons land, terwijl ieder jaar ongeveer 90.000 kinderen verblijd worden met een nieuwe „step", allemaal van Nederlands .fabrikaat. Dat ook de Nederlandse rolschaatsen steeds meer harten en straten veroveren is reeds be kend. RUBBERBALLEN De Nederlandse rubberindustrie zorgt jaarlijks voor duizenden rubberballen en kan in dit opzicht alle Nederlandse kin derhanden tevreden stellen en nog vele buitenlandse bovendien. PLASTIC SPEELGOED Het plastic speelgoed neemt zowel in binnen- als buitenland een steeds voor namer plaats in. Gelukkig worden de goedkope prullaria steeds meer vervan gen door produkten van goede kwaliteit, die een lange levensduur hebben en het kind in zijn verschillende ontwikkelings fasen bieden wat het nodig heeft in fan tasie, illusie- en constructiespelen. POPPEN Nederlandse poppenfabrieken hebben tegenwoordig een belangrijk en zeer ge waardeerd aandeel in de bevolkingstoe name in speelgoedland. Aan emigratie doen onze poppen ook al, wat natuurlijk het sterkst tot uiting komt bij de kleder drachtpoppen. Verschillende bedrijven met tientallen werknemers vervaardigen grote series van deze nationale poppen voor Engeland, Amerika en Canada. toegestane vrije trap, even "buiten het strafschopgebied, maakte H. ten Velde met een prachtig schot zijn tweede doelpunt, zodat de stand 2—1 voor Hol ten werd. Direct hierna floot de scheidsrechter voor het einde. Holten 3—Haarlese Boys 3 2—0. Ook ons derde elftal kwam met een overwinning uit de bus. Voor de rust konden de Holtenaren het net niet vin den, zodat met gelijke stand de rust in ging. Na de rust was Holten voortdu rend in de meerderheid, hetgeen met twee doelpunten beloond werd. Voetbalprogramma. Zaterdag: DES c—Holten a, 3 uur. Zondag: Almelo 3—Holten 1, 2.30 uur; Holten 3—Haarlese Boys 2, 2.30 u.; SOS 2Holten 2, 12 uur. Ring ring Telefoon, 's nachts om half drie. „U spreekt met 't kraamcentrum". Zuster, heeft U een kraamverzorgster voor ons? 't Is zover". Dit betekent dat de ooievaar in. de buurt van 't huis cirkelt. Een kwartier later fietst de kraam verzorgster dan met de a.s. kraamvader naar 't huis waar haar komst met verlangen wordt tege moet gezien. Is 't een gezin ver weg, dan rijdt ze in een taxi naar 't opgegeven adres, 't Is soms erg lastig om in 't nachtelijk duister 't huis te vinden. Soms is 't een eenzame boerderij aan een afgelegen zandweg. In 't gezin aangekomen maakt ze alles klaar voor de komst van de baby en waarschuwt zo nodig de dokter of verloskundige, die ze assis teert bij de bevalling. Vaak worden spanningen en onrust meteen na haar binnenkomst al veel minder. Alleen 't ge zicht van haar bruine gesteven katoenen jurk met al 't heldere wit van schort en toebehoren is soms ai voldoende om dit te bereiken, maar bo venal doen 't haar vriendelijk rustig voorkomen en haar zekere manier van optreden. Tien tot veertien dagen trekt ze dan dagelijks naar haar gezin, waar de baby, de moeder en 't verdere huisgezin aan haar zorgen zijn toever trouwd. 't Is een hele taak: kraamvrouw en kind verzorgen, de huishouding behartigen, op tijd 't eten op tafel en de kinderen naar schooL Maar behalve de zorgen die zo'n kraambed meebrengen is er ook veel fleur en blijdschap. Wat een voldoening als moeder en kind schoon gewassen en verzorgd in bed liggen, dankbaar voor de hulp. Wat wordt er vaak gelachen om de bewegingen en geluidjes van 't kindje. Wat kan de baby tevreden en stil liggen kijken als hij 't buikje vol heeft en zo heerlijk weer in 't wiegje ligt. Er komen vaak bloemen, soms ge bak en geschenken. Meestal meldt zich vrij veel bezoek na de eerste dagen Een enkele maal is er ook verdriet - als 't kindje niet in leven mocht blijven of de vrouw kwam te sterven. Gelukkig komt dit tegenwoor dig maar heel zelden voor, dank zij de goede zorg en controle van de a.s. moeder in de maan den, dat zij haar kindje verwacht en de deskundige hulp bij de geboorte en tijdens het kraambed. Ook hier moet de kraamverzorgster een belang rijke taak vervullen en dit is wel heel moeilijk. 't Is een werk vol afwisseling - want de ene keer daalt de ooievaar op een schip, de andere keer op een groot herenhuis en de volgende keer in een arbeiderswoning. Soms brengt hij een eersteling, soms komt hij met nummer vijf of zes aan zetten, al komt hij niet zó vaak meer in 't zelfde gezin terug al9 in vroegere tijden. De kraamverzorgster moet zich overal weten aan te passen - iets wat zij natuurlijk in zich moet hebben, maar welke eigenschap door haar werk aangekweekt wordt. In 't buitenland is grote waardering voor de organisatie van de kraamzorg en voor 't werk van een kraamverzorgster. Ook in ons land komt deze waardering tot uiting. De hulp van de kraamverzorgster wordt steeds meer Jammer dat lang niet aan alle aanvragen vol daan kan worden, doordat er onvoldoende meis jes en jonge vrouwen zijn, die voor dit mooie werk voelen. Zou dit nu alleen komen door de langere werk tijden? Het Kraamcentrum voor Z.W. Overijssel roept deelneemsters op voor de cursus, welke op 3 Ja nuari a.s. zal beginnen. Het hoopt geen vergeefs beroep te doen op Holtense meisjes en jonge vrou wen. Men zie de oproep in dit nummer. C~ A N A D A Wanneer men als Nederlander in Canada komt, dan voelt men zich aanvankelijk in dit grote land met de verre afstanden totaal verloren. Door de utgestrektheid kan het niet anders dan dat grote verschillen in klimaat optreden. Van Oost naar West is er een verscheidenheid in natuurschoon; van het liefelijke op Prince Edward Island tot het ontzagwekkende van de Rockies van Brits Co lumbia. Canada heeft zijn grote vruchtbare oppervlak ten en een enorme rijkdom aan mineralen. De geo grafische ligging is gunstig. Door deze omstandig heden kan dit land een veel grotere bevolking heb ben. Millioenen zullen er ongetwijfeld nog een plaats om te leven en te werken vinden. Voor Nederlan ders geldt of zij een open oog zullen hebben voor al het- mooie en goede, dat Canada kan bieden. Dit grote land met zijn geringe bevolking maakt een periode van dynamische ontwikkeling door. Er is een diep religieus besef en een grote verdraag zaamheid op kerkelijk gebied. Het Canadese volk is gewend aan immigratie en door het grote aantal Nederlanders, dat zich na de laatste wereldoorlog m Canada vestigde, kan geen 'enkele Nederlander zich daar als verloren voelen. De emigratie-mogelijkheden voor Nederlanders naar Canada zijn thans gunstig. Er worden arbeids krachten in de land- en tuinbouw gevraagd. Van de agrariërs, die na 1946 naar Canada zijn geëmi greerd, is er een groot aantal, dat reeds een eigen boerenbedrijf heeft kunnen kopen, daarbij geholpen door provinciale en federale organen, die op het gebied van de landbouw werkzaam zijn. Verder worden in Canada alle mogelijke arbeids krachten gevraagd in de meest uiteenlopende be roepen. Canada is een land, dat gunstige perspectieven opent voor de Nederlanders voor wie het eigen land te klein is geworden. Tegenwoordig vragen velen zich af of het nu wel gewenst is, dat de emigratie voortgang vindt. Im mers in ons eigen land is er een tekort aan arbeids krachten, dat voor geheel Nederland wordt geschat op 8 a 9 Het aantal personen, vrouwen en kin deren inbegrepen, dat na de laatste wereldoorlog emigreerde, bedraagt wel een kwart millioen, maar het aantal arbeidskrachten daaronder maakt niet meer dan 1.1 van de totale beroepsbevolking uit. Deze 250.000 Nederlanders hebben gewoond in huizen, die ter beschikking zijn gekomen. Hoeveel Nederlanders zouden wel niet nodig zijn geweest om woningen te bouwen, nodig voor een kwart mil lioen mensen. Emigratie van Nederlanders kan niet afhanke lijk gesteld worden van werkgelegenheid in het eigen land. Emigratie houdt voor alles verband met het bevolkingsvraagstuk en bovendien hebben we in ons land te maken met een ruimtelijk probleem. Onze bevolking groeit snel en industrialisatie en emigratie zijn de middelen, die ons ten dienste staan om het bevolkingsvraagstuk op te lossen. Tienduizenden Nederlanders hebben de weg naar en in Canada reeds gevonden en ongetwijfeld zullen nog vele Nederlanders volgen, die in dat land zullen leven temidden van een vrij en gezond volk, voor wie bij de verdere ontwikkeling van de grote ge bieden in Canada nog grote taken zijn weggelegd. De heer H. W. G. van der Linden van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Utrecht, die boven staande regels schreef, zal op Dinsdag, 22 Novem ber a.s., in de zaal van hotel Vosman een lezing met lichtbeelden houden over Canada. Verwezen wordt naar de advertentie in dit nummer met na dere bijzonderheden. CXDOOOOCSOCIOGO R D.V. Vrijdag 25 Nov. q a.s. hopen onze lieve q X" Ouders, Behuwd-, X q Groot- en Overgroot- q X ouders X F. M. MüLLER J. W. MüLLER- KöLLING g 0 de dag te herdenken 0 8 waarop ze 50 jaar ge- 0 trouwd zijn. 0 Dat ze nog lang ge- X X spaard mogen blijven X is de wens van hun X X dankbare kinderen, X X behuwd-, kleinkin- X X deren en achter- X X kleinkind. X X Holten, Nov. 1955. Larenseweg 36. q Gelegenheid tot feli- 9 citeren van 35 uur X te huis; na 7 uur in X Café Kalfsterman. X 000000000000 GEVRAAGD: EEN FLINK MEISJE voor dag en nacht, bij J. G. MAATS, Smederij, Holten. Gevraagd tegen Dec. een FLINK MEISJE of werkster voor 3 a 4 morgens per week. Br. ond. no. 26 aan Adm. Holtens Nieuwsblad, Kol- weg 19. TE KOOP B VAARSKALF geb. 29-12-'ö4, bij E. Jansen, Neerdorp 107. Zaterdag 26 Nov. 7 uur: Van KRENTENBROOD en SPECULAAS bij J. GELTINK Dijkerhoek en servies Inderdaad, bij het ideale gezin hoort een PAS-AAN servies. Tijdens Uw verloving kunt U reeds met enkele onderdelen een aanvang maken en steeds - wanneer het U past - weer iets bijkopen. Ook op Uw verlanglijstje mogen geen onderdelen van '0 PAS-AAN servies ontbreken. Gaarne tonen wij U vrijblijvend onze rijk gevarieerde collectie. rosPec tUs vert"ïsöaa. Dorpstraat 17 - Holten Uw PAS-AAN leverancier IS DE DROOM VAN IEDERE VROUW. Deze naaimachine schenkt U vreugde en voldoening. Prijzen: 395- (zonder koffer) 445.(met koffer) Bij bestelling voor St. Nicolaas een kindernaaimachine cadeau. DE ZAAK MET SMAAK! Holten Telef. 223 VERLOREN: VULPEN merk „Parker Duofold". Men wordt beleefd ver zocht deze tegen beloning terug te willen bezorgen bij D. J. WANSINK, Holterberg 57. Te koop gevraagd: Droge takkebossen, eiken of berken. J. G. P. Muller, Dorpsstraat 61. Te koop: Degelijk kip penhok, ruimte voor 80 a 100 kippen, bij Wed. Wil- merink, Dijkerhoek 22. Gevraagd voor enkele dagen per week: Een net meisje. G. Veldhuis, Kol- weg 50, Holten. Indien Uw advertentie HIER HAD GESTAAn was zij onder de ogen gekomen van duizenden abonné's en die van hun huisgenoten! De goedkoopste en toch DE HESTE RECLAIÏ1E Ad verteer in nu ook met en daardoor dus nóg langere levensduur! verkrijgbaar bij GEVRAAGD aan de werkplaats te Rij ssen Fa. B. J. NIJHUIS en Zn, Aannemersbedrijf, Rijssen.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3