Uit het plaatselijk parlement Bloedplasma-avond. fiih éJti A ifi ititffrft AiÉi 'frit' A Arfti rfbtAA Ally PLAATSELIJK NIEUWS Programma Winkelweek 1955 Koopt elders niet wat Holten U biedt. No. 46. Jaargang 7. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,Jioltena Nieuwsblad" te Holten. Tolef. K 5483 - £34 Adv.-prijs115 rn.m. a contantf 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 GEEN AFWIJKING UITBREIDINGSPLAN VOOR DE HEER J. W. II. SLOTMAN. GROND VOOR CHR. KLEUTERSCHOOL TOEGEZEGD. BEGROTING MET VERLANGLIJST. ONDERWIJZER DORPSSCHOOL BENOEMD. AANKOOP GRONDEN IN DE GAARDEN. De gemeenteraad kwam Dinsdagavond in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar. De vrij korte en onbelangrijke agenda was voor onze vroedschap blijk baar aanleiding eens wat uitvoeriger over verschillende pimten van het gemeentelijk beleid met het dagelijks bestuur van gedachten te wisselen dan anders het geval is. De vergadering nam meer dan twee en een half uur in beslag, maar er werd dan ook uitvoerig geboomd over planologie, scholenbouw en de benarde begrotings positie, terwijl de rondvraag ook tal van onderwerpen opleverde. Aanleiding om over planologische as pecten te praten was een verzoek van de heer J. W. H. Slotman aan de Oran jestraat om hem ontheffing te verlenen van het, op de gronden achter zijn wo ning gelegen, bouwverbod uithoofde van het uitbreidingsplan in onderdelen. De burgemeester adviseerde de raad om de heer Slotman in zijn verzoek niet ontvankelijk te verklaren, omdat deze zaak niet tot de competentie van de raad behoort en belanghebbende des tijds voldoende gelegenheid heeft ge had om bezwaren tegen 't uitbreidings plan in te brengen. Bovendien betreft het hier het einde van het dorp en zal naar het oordeel van B. en W. de ont wikkeling van de dorpsuitbreiding af gewacht moeten worden alvorens men hier ontheffing zal kunnen verlenen. Uitbreidingsplannen worden elke tien jaar herzien. Verschillende leden waren het hier mede voorshands niet eens. De heren KI. Velderman en Rietberg waren van oor deel, dat de heer Slotman zeer gedu peerd zou zijn, wanneer hem thans de ontheffing zou worden geweigerd, ter wijl over 10 jaar zou blijken, dat hij wel had mogen bouwen. De heren Jansen en Soer wezen er op, dat hier een weg aanwezig is de Aal- polsweg welke verhard, gerioleerd en verlicht is, zodat er geen bezwaren kun nen bestaan om hier te bouwen. Men moet achter elk stukje grond niet de persoon zien, aldus de voorzitter, maar uitbreidingsplannen geheel onper soonlijk beoordelen. Het bleek uit zijn uiteenzettingen, dat de hier geprojec teerde rondweg van de baan is, zodat er nu misschien wel mogelijkheden zijn, maar als men deze aanvragen pardon neert, dan schept men precedenten je gens anderen. Slotman heeft nog geen jaar geleden gelegenheid gehad om te reclameren, dus kan men nu nog niet van de plannen gaan afwijken, aldus de burgemeester. Besloten werd dat adressant niet ont vankelijk zal worden verklaard, maar dat B. en W. t.z.t. deze situatie nog eens zullen bekijken. Een adres van het bestuur van de Chr. Kleuterschool om toezegging te doen voor de aankoop van grond in het com plex Boschkamp voor een eerlang te bouwen school, was voor het dagelijks bestuur aanleiding om terug te komen op het in de vorige vergadering gehou den debat naar aanleiding van 'n vraag van de heer Wansink om deze school te bouwen aan de zuidwest zijde van de bijna voltooide nieuwe bijzondere school, en niet waar hij in het uitbrei dingsplan is geprojecteerd. De inspecteur van het Lager Onder wijs heeft Zich hier volkomen tegen verklaard, zodat de burgemeester zich, naar hij mededeelde, ontslagen achtte om hierover met de beide schoolbestu ren te spreken. De inspecteur verwerpt deze mogelijkheid om dezelfde redenen, die de raadsvoorzitter noemde, o.a. om dat men geen kleuterschool kan stichten vlak voor de ramen van de grote school. Waarom, zo vroeg hij, zullen we een in gewikkelde constructie bedenken, als dit niet nodig is. De heer Wansink had deze oplossing gezien als een besparing van gemeente gelden, waarbij de heer Soer zich aan sloot, die als zijn oordeel uitsprak, dat hier nogal royaal met de grond is omge sprongen, terwijl noch de gemeente noch het schoolbestuur hier erg blij mee zijn. Wethouder Teeseling verklaarde, dat het schoolbestuur de school ook liever op een andere wijze geplaatst had wil len zien, n.l. wat lager. De stand ten op zichte van de grond was echter dezelfde gebleven, anders was men met de In specteur niet klaar geweest. Maar de in wat ruime mate aanwezige grond be hoeft niet doelloos te blijven liggen. Bij andere scholen heeft men ook flinke tuinen. Nadat de raad zich nog uitvoerig had verdiept in de bouw van de openbare hallenschool en de gehele opzet van het complex Boskamp, meende de heer Wansink dan maar over de bezwaren heen te moeten stappen en werd in prin cipe besloten de geprojecteerde grond aan het bestuur van de Chr. Kleuter school beschikbaar te stellen. De aanbieding van de gemeentebegro ting voor 1956 was de derde aanleiding voor een uitvoerige gedachtenwisseling, nu over de moeilijke financiële situatie voor de gemeenten. De begroting is klaar en hij sluitval- dus burgemeester Enklaar, maar het is een treurspel. Al de in het verschiet ge stelde kapitaalsposten zijn geschrapt, maar B. en W. zullen er een verlang lijstje bij doen, zodat de Minister weet, wat er nog gebeuren moet. Er moet naar het oordeel van de heer Rietberg wat gebeuren. We zijn hier zo maar voor geplaatst en had ons van ho gerhand van te voren moeten waar schuwen. De heer Landeweerd wilde weten ot men niet iets doen kan met het over schot van 1952. De Minister moet, naar het ooraeel van de burgemeester, gewezen worden op de nood der gemeenten. Het Gemeen tefonds is leeg en de Minister wil er niet wat bij in doen. Wethouder Teeselink was van mening dat men toch niet helemaal ontevreden- mag zijn. Er is de laatste jaren meer ge beurd dan vroeger en het dorpsbeeld is toch heel wat veranderd. De tijd was toen anders, naar de me ning van de voorzitter. Er kon toen ook niet zoveel gebeuren, maar dat men in een tijd van hausse zich zo behelpen moet acht hij toch wel betreurenswaar dig. Volgens de heer Jansen is er vroeger te veel achterstand ontstaan, maar dat was een kwestie van mentaliteit. Er was toen geld in overvloed en toch werd er niets uitgevoerd. De wegen werden niet aangepakt en er is op allerlei terrein veel werk blijven liggen, waardoor men na de oorlog met een achterstand is ko men te zitten. Het geld op de banken, daar kon men naar fluiten. Het was naar het oordeel van de heer Jansen een ge maakte crisis. Van de begroting 1956 stapte de raad over op de rekening over het dienstjaar 1952 welke sluit met een batig saldo van 'ruim f 2900, nadat een bedrag van f 30.000 naar de reserve voor de wegen is afgevoerd. Dat reservefonds bevat nu f 70.000, maar het is nog "niet bekend, of Ged. Staten hieraan hun goedkeuring zullen hechten, aldus de voorzitter. Vervolgens werd besloten tot aankoop van gronden in de Gaarden, t.w. van H. J. Ebracht 678 M2 voor f 1313, van A M. Tuitert 6082 M2 voor f 14.024.8o en van A. Vincent 936 M2 voor f 1991. Van de heer Hoeve te Oosterbeek is een oud pand aan de Kerkstraat hoek Boskampstraat aangekocht voor f9000, dat bestemd is voor afbraak voor het doortrekken van laatstgenoemde straat. Aan de heer A. P. de Jonge werd eer vol ontslag verleend als onderwijzer aan de O.L. Dorpsschool, thans gedeta cheerd aan de ULO. In zijn plaats werd met 10 stemmen en 1 blanco benoemd de heer J. W. Feith, tijdelijk onderwijzer in de gem. Epe. Een vraag van de heer Veneklaas Slots over de mogelijkheid om een wo ning te bouwen aan de Jeurlinksweg, was bij de rondvraag aanleiding tot een tweede uitvoerige gedachtenwisseling over uitbreidingsplannen en bouwmoge lijkheden. Boerenland in boerenhand is het prin cipe, dat de voorzitter wil naleven. Als er geen grens meer is voor het bouwen van arbeiders- en burgerwoningen, is 't z.i. gauw gedaan met 't vreemdelingen verkeer. Als men buiten de kom bouwt, komen de mensen later bij het gemeen tebestuur om harde wegen, licht, water leiding en riolering. De heer Dikkers wilde weten of met de mensen, wier gronden worden ont eigend nog getracht wordt een minne lijke schikking aan te gaan. Naar hem ter ore kwam heeft een van de eigena ren in het geheel geen aanbieding gehad. Het bleek, dat hier waarscijnlijk een misverstand in het spel was. Overigens kan het gemeentebestuur geen handje plak gaan doen met de weigerachtigen, aldus de voorzitter, want dat zou onre delijk zijn tegenover hen die het wèl hebben willen verkopen. Overigens zul len de niet-verkopers binnenkort nog 'n brief krijgen. De heer Wansink meende, dat het schaven der wegen niet doelmatig ge beurt, want de kanten worden vergeten, terwijl op vele plaatsen het water niet weg kan. Spr. noemde o.a. de Stitte- laarsweg, de weg bij Menum enz. Uit het antwoord van wethouder Weg- stapel bleek, dat vooral bij een sterke begroeiing met struikgewas 't schaven niet tot vlak aan de kant kan gebeuren. Langs de genoemde wegen zijn onvol doende bermsloten, waardoor de water afvoer altijd'moeilijk zal blijven. De heer Klein Velderman sprak als zijn oordeel uit, dat er een nieuwe trac tor moet komen en wel een rupstrekker. De huidige tractor is te licht voor het ploegen, maar kan nog uitstekende dien sten bewijzen bij het schaven. De heer Veneklaas Slots meende, dat er meer kon gebeuren, als de arbeiders maar op het werk konden blijven. De voorzitter achtte de gemaakte op merkingen wel juist, maar men zal er vanwege de financiën voorlopig geen gevolg aan kunnen geven.' De heer Landeweerd kreeg op een des betreffende vraag ten antwoord, dat 't werk aan de Larenseweg stagneert we gens onvoldoende aanvoer van stenen. De aannemer is wel steeds paraat, als er maar stenen komen. Een verschil in prijs van de gronden aan de Industrieweg was voor de heer Soer aanleiding om de verzuchting te slaken, dat er dan maar een baatbelas ting moet worden ingevoerd. Wethouder Teeselink wees er op, dat het verschil in prijs voornamelijk zal zijn veroorzaakt door de vergoeding we gens bedrijfsschade, welke voor de een soms hoger is dan voor de ander. B. en W. overwegen ernstig, aldus de burgemeester, om alle gronden, welke voor de verschillende doeleinden nodig zijn, vroegtijdig aan te kopen. De heer Klein Velderman vroeg hoe het staat met de garantiebijdrage van belanghebbenden, welke voor electrisch licht in de. Heihuizen in aanmerking wil len komen. Worden deze ook veranderd? Uit de antwoorden van leden van de Lichtcommissic viel af te leiden, dat ze over het algemeen niet veranderd wor den, maar dat niet eerder een definitief antwoord kan worden gegeven, dan na dat een aanvrage om aansluiting is bin nengekomen. De heer Rietberg stelde tenslotte nog de vraag of de wegen, welke het vorige jaar (voor verharding) van de begroting zijn afgevoerd, nog uitgevoerd zullen worden. Voor de doorlopende dijk zal een sub sidie van 42 pet. worden ontvangen, mits de Heide Mij. de directie voert, aldus de voorzitter. B. en W. zijn niet erg ge sticht over het feit, dat in de kosten van architect en toezicht geen bijdrage wordt ontvangen, wanneer het werk uit gevoerd wordt door de dienst van Ge meentewerken, terwijl dit niet minder geschiedt dan door de Heide Mij. Men heeft hierover een brief geschreven aan de bevoegde instantie. Op Donderdag 24 November wordt in het Parkgebouw te Rijssen een bloed- piasma-avond georganiseerd voor de bewoners van de buitengemeenten. Door allerlei omstandigheden is dit tot nog toe niet in Holten bekend gemaakt. Zij, die reeds meerdere malen aan deze campagne hebben deelgenomen en zij, die dit voor de eerste maal willen doen, worden hierbij vriendelijk uitge nodigd zich met hun bestuur of arts in verbinding te stellen, teneinde te bewerkstelligen, dat dit zegenrijke werk doorgang kan vinden. Het is de vijfde maal, dat deze plasma-avonden in Rijs sen georganiseerd worden en 't mooi ste geschenk voor dit eerste lustrum zou zijn: een groot aantal deelnemers. Rijssen verwacht U! DE VEERTIGDUIZEND BEREIKT Het restauratiefonds der Ned. Herv. Kerk, dat op 1 October 1955 een bsdrag van f38.541.96 inhield, heeft op 1 Nov. j.l. de f 40.000,— overschreden. Het juis te bedrag, waarin 'n bijdrage van f950 van de Alg. Kerkvoogdijraad is begre pen, was op die datum f 40.309,43, zo meldt „Hervormd Holten". DUIVEN VAN KWALITEIT Op de duivententoonstelling te Rijs sen, welke van 17 tot en met 19 No vember aldaar gehouden wordt, be haalde de heer L. Gazan met twee dui ven twee prijzen. Met een jonge kras-doffer behaalde hij een eerste prijs. Deze duif kreeg te vens het predicaat „de mooiste jonge doffer van de tentoonstelling". Met 'n andere jonge kras-doffer verwierf hij een tweede prijs. GEEN VISSERSLATIJN Leden van de Hipltense Hengelaars vereniging ..De Rietvoorn" maakten Maandagmiddag een trip naar het Gan- zediep bij Kampen. Terwijl geen van de hengelaars practisch beet kreeg, wist de heer H. Hilverink twee kar pers te verschalken van resp. 9 pond en 4 ons en 5 pond en 1 ons. De berichten die de heren mee naar huis brachten waren deze keer beslist geen visserslatijn. van DONDERDAG 24 NOVEMBER tot en met MAANDAG o DECEMBER. De Holtense Handelsvereniging organiseert met haar leden kenbaar aan een kaart in de etalage gedurende bovenstaand tijdvak een WINKELWEEK, gedurende welke de kopers op dezelfde voet als vorige jaren WINKELBONNEN ontvangen. Voor elk bedrag van f 1.ontvangt men 1 winkelbon en voor elke 20 winkelbonnen of besteed bedrag van f 20.-ontvangt men 1 deelnemerskaart. De winkelbonnen kunnen op Dinsdag, 6 Dec. a.s., zoals hieronder nader is aangegeven, worden ingewisseld voor deel nemerskaarten. In tegenstelling met een reeds gelanceerd bericht aan de winkeliers, worden met deze deelnemerskaarten geen grabbel tonavonden gehouden, maar worden hiervoor evenals 't vorige jaar door notaris B. H. Pluimers te Markelo op een nog nader bekend te maken plaats en datum zoveel mogelijk waardebonnen aangewezen van b.v. f 10.—f25. enz. Alle deelnemerskaarten hebben waarde, ook als er geen waardebonnen op aangewezen zijn. Zij zijn evenals de waardebonnen inwisselbaar tot een nader bekend te maken datum bij alle deelnemende winkeliers. Er worden aan deze Winkelweek verschillende attracties verbonden. Het programma luidt noodzakelijke wijzigingen voorbehouden als volgt Donderdag 24 Nov.: Opening van de winkelweek met muzikale rondgang van H.M.V. en van de Bergruiter's. Vrijdag 25 Nov.: Aanvang van de uitgifte der winkelbonnen (even tueel deelnemerskaarten) door de winkeliers. (De bonnen wor den Donderdagmiddag bij de winkeliers bezorgd.) it In onze krant van Zaterdag 26 November wordt een foto afge drukt van het bestuur van de Holtense Handelsvereniging, met een bon, waarop men het gewicht van de gezamenlijke bestuurs leden kan invullen. Bij inlevering van deze bon met 20 winkel bonnen of 1 deelnemerskaart kan men mededingen naar prachtige prijzen. De inlevering daarvan moet geschieden zoals in dat nummer zal worden aangegeven. Maandag 28 Nov.: Sinterklaas brengt, een bezoek aan Holten en arriveert met de trein van 19.07 uur aan het station N.S. Korte verwelkoming door de voorzitter der winkeliersvereni ging op het Stationsplein. De goede Sint maakt met zijn zwarte knechten een rondgang door een deel van het dorp, waarbij deze waardebonnen zullen uitdelen. Vervolgens wordt de grijze bisschop door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, officieel verwelkomd op het schoolplein van de Dorpsschool op de Boschkamp). Muzikale rondgang van H.M.V. Woensdag 30 Nov.: Herhaald bezoek van Sinterklaas met rondgang door het dorp en uitdeling van waardebonnen door zijn zwarte knechten. 19.07 uur. Vrijdag 2 Dec. bezoekt Sinterklaas Dijkerhoek, waar eveneens waarde bonnen worden uitgereikt en H.M.V. haar medewerking ver leend. (Het uur van aankomst wordt nog nader bekend ge maakt.) Zaterdag 3 Dec.: Officiële weging van de bestuursleden van de Hol tense Handelsvereniging op de Smidsbelt, des avonds 8 uur. Zo mogelijk op ouderwetse schaal, met radiomuziek, enz. (De inlevering van de foto-gewichtsbonnen (met winkelbon nen zie boven) kan geschieden tot en met Vrijdag 2 Dec. tot sluitingstijd bij de bestuursleden der Holtense Handelsver eniging, t.w. de Fa. E. Wonnink, H. J. Bouwhuis, Gebr. Dikkers, T. Stokkers Hzn., Gebr. Schuppert, J. W. H. Slotman en Joh. Geltink, Dijkerhoek. Na dit tijdstip worden geen gewichts bonnen meer aangenomen.) Bekendmaking van het juiste gewicht en van de uitslag van deze wedstrijd in een nader bekend te maken zaal. Dinsdag 6 Dec.: Omwisseling van de winkelbonnen in deelnemers kaarten in 't Bonte Paard te Dijkerhoek van 710 uur en in de feestzaal van hotel Vosman van 310 uur. Nadere bekendmakingen zullen plaats vinden in Holtens Nieuwsblad van 19 November a.s., dat op ruime schaal verspreid wordt. ONS MOTTO LUIDT ALLE ZAKEN ZIJN GEDURENDE DE WINKELWEEK TOT 9 UUR (misschien tot 10 uur) GEOPEND. MAANDAG 5 DEC. TOT 6 UUR.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1