Hotelkamers met bijbeL „Bet toerisme in Overijsel BOER Belgische „5-daagse" zal als olievlek werken KONINGIN EN PRINS TERUG IN ONS LAND. Dinsdagmiddag om half drie zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard met de „Jan van Riebeek", na een bezoek van drie weken aan de Ned. Antillen en Suriname, op Schiphol teruggekeerd Foto: Prinses Wilhelmina en de vier Prinsessen waren de eersten, die het Koninklijk Paar begroetten. Werkgevers: waarom moeten wij als eersten in het hete bad? Amusementsbedrijven hebben 'n voordeeltje Het hoeft niet nader verklaard te worden, dat de Belgische werkgevers een belangrijke tegemoetkoming heb ben gedaan, toen zij er mede instem den onder de bedreiging van een grote staking de vijfdaagse werk week in een aantal belangrijke tak ken van bedrijf geleidelijk tot stand te brengen. Er zal van 1 Februari 1955 af immers 45 uren per week wor den gewerkt in de kolenmijnen, in de staalindustrie, in een groot aantal me taalverwerkende bedrijven, in de stik- stoffabrieken, in de grote banken, de cokesfabrieken en de koper- en zmk- fabrieken. Ongeveer een half millioen Belgische arbeiders zullen aldus pro fiteren van een verkorte werkweek voor hetzelfde loon van 48 uur. De instelling van de vijfdaagse werk week betekent niet, dat er in België niet meer dan 45 uur per week zal mogen worden gewerkt. Momenteel werken de bouwarbeiders soms tot 50 a 60 uren per week. Men ziet ze 's avonds nog op de stellingen en 's ochtends begint het werk al zeer vroeg. Voortaan zal in de werkplaatsen ech ter alle werk, boven de normale 45 uren per week, als overwerk moeten wor den betaald. Voor de werkgevers, die goed ge vulde orderboekjes hebben, is dat met zo'n bezwaar. Heel anders is het in de textielindustrie, waar er wel werk is, maar de textielartikelen moeten worden geleverd tegen een prijs, die gemiddeld tien procent lager ligt dan in 1950 Op het ogenblik is er nog geen sprake van de vijf daagse werkweek in de tex tiel, maar hoe gaat het? Wanneer in een bepaald gewest de arbeiders van een grote metaalfabriek maar 45 uren hoeven te werken voor 48 uur loon, groeit de ontevredenheid onder de ar beiders van die bedrijven, welke we gens de precaire economische situatie die maatregel niet kunnen dragen. Het is dan zeer moeilijk om de arbeiders Motel in Oost-Twente zal in de toekomst mogelijkheden bieden. In 1954 werd Overijssel bezocht door om en nabij de 202.000 toeristen. Een bewijs, dat de provincie als recreatie ruimte een belangrijke plaats inneemt. Enerzijds is het de rijke verscheiden heid aan landschappen, die vele va- cantiegangers lokt, maar aan de andere kant is dit hoge cijfer te danken aan hen, die „uit nood" naar het land over de IJssel zijn gekomen, omdat men el kaar op de plaatsen, die reeds eerder bekend stonden als uitgesproken va- cantiecentra, letterlijk op de tenen trapte. Die „overbevolking" is het ge volg van de omstandigheid, dat bijna iedereen tegenwoordig in de zomer maanden kan genieten van enkele we ken vacantie. Hoe welverdiend die va- canties ook mogen zijn, zij hebben één groot probleem met zich meegebracht. De toeristische ontwikkeling heeft het snelle tempo, waarmee het aantal be zoekers zich uitbreidde, niet kunnen bijhouden. Het bestuur van dc Provin ciale VVV in Overijssel stelde een commissie in, die tot taak had te on derzoeken op welke manier die ont wikkeling kan worden bevorderd, zon der daarbij de economische en de so ciaal-culturele zijde uit het oog te ver liezen. Deze commissie, die bestond uit vertegenwoordigers van de WV zelf, de bedrijfshoreca, personenvervoerders, de ANWB en andere instellingen, die ten nauwste betrokken zijn bij het toe risme, heeft een rapport uitgebracht „Overijssel als toeristenland". Meer leven in de brouwerij. Het is de taak van de WV zowel voor degenen, die hun vacantie in rust willen doorbrengen, als voor hen, die veelal in groepsverband meer belangstelling tonen voor de toeristische (luidruchtige) attrac ties, te zorgen. Men moet echter zo te werk gaan, dat beide groepen tijdens de vacantie geen last van el kaar ondervinden. Daarom zal het noodzakelijk zijn tot 'n groter aan tal attractieve punten te komen, die aan de rand van het natuurschoon een plaats moeten krijgen. Vooral N.W.- en N.O.-Overijssel bieden plaats aan exploitanten van ver- maakcentra. Ook het aantal verantwoorde zwem baden dient groter te worden. Het plas sen- en merengebied met Giethoorn en Wanneperveen als voornaamste centra leent zich uitstekend voor watersport kampen, maar is als zodanig nog niet van betekenis. die ongelijke sociale behandeling te doen accepteren, in het hoger econo misch en ook sociaal belang van het bedrijf. De „vijfdaagse" is dus een olievlek, die zich langzamerhand en onvermijdelijk zal uitbreiden tot alle sectoren. Nederland: hogere lonen? Wel wordt door de werkgevers prin cipieel erkend, dat de verkorting van de werktijden noodzakelijkerwijze ver bonden is aan de vooruitgang van de techniek, maar deze erkenning geldt voor alle Europese werkgevers. Waar om moeten wij weer als eersten in het hete bad?, aldus de vraag van de Bel gische werkgevers. Overigens kunnen wij, zeggen ze, de Nederlanders, noch de Duitsers onze voornaamste concurrenten met verplichten de „vijfdaagse" in te stel len. Het is heel goed mogelijk, dat de Nederlandse werkgevers en vak bonden de voorkeur geven aan ho gere pensioenen of hogere lonen, wan neer zij over een nieuwe welvaarts- loonronde zouden beslissen. Van de verkorte werkweek ver wachten intussen de amusementsbedrij- de cultuurverenigingen, transportbedrij ven en andere niet-industriële activi teiten, grote voordelen. Het zal voor de sociologen belangwekkend zijn van volgend jaar af de zich stilaan wij zigende levensgewoonten der Belgische arbeiders gade te slaan. Overijssel als totaal heeft geen ge brek aan hotels en pensions. De acco- modatie laat in vele gevallen echter nog veel te wensen over, vooral op sa nitair en electrisch gebied. 'Bovendien is het scheppen van sfeer (weg met de huwelijksfoto van pa en moe, die de bezoeker toch niet kent) en het geven van meer service 'n zaak, die de volle aandacht verdient. Naast de groep vacantiegangers, die gebruik maakt van hotels en pensions, is er een categorie, die vaak om fi nanciële redenen liever het eigen potje kookt en tevreden is met een tentendak boven het hoofd. Deze groep valt onder het begrip „sociaal-toe- risme". Een gedeelte van de Overijs selse bevolking is nog niet „tourist- minded", want de investering in de logiesverstrekkende bedrijven, die het van het sociaal-toerisme moeten heb ben, is nog steeds onvoldoende. Het ontbreekt ons land nog steeds aan een kampeerwet. De regeling van 't kamperen is geheel aan de gemeen tebesturen zelf overgelaten. Een grote verscheidenheid van verordeningen is hier natuurlijk het gevolg van. De Ne derlandse Kampeerraad heeft nu een modelkampeerverordening opgesteld, waarvan men hoopt, dat deze uniform zal worden toegepast. Motel-kampeereentrum. Naar het oordeel van de commissie zal een combinatie motel-kampeercen- trum (goede logies, gelegenheid tot zwemmen, tanken van benzine enz.) in Oost-Twente in de toekomst belang rijke voordelen kunnen bieden, aange zien de in het Europese wegennet ont worpen verbindingsnet Hoek van Hol- land-Bremen-Berlijn ook de provincie Overijssel zal snijden en een motel het meestal van doortrekkende reizigers moet hebben. Geacht wordt aan het bouwen van een hoofdgebouw, waarin een restaurant, keuken, slaapgelegen heid, kantoor enz. zijn ondergebracht, met aparte gelegenheid voor de kam peerders. Het komt de commissie gewenst voor het (gepaste) „avondvertier" te bevor deren door in de daarvoor in aanmer king komende gelegenheden (café's, res taurants) een later sluitingsuur in te stellen en meer gezelligheid te bren gen, ook al om de buitenlanders, die op hun reis van Scandinavië naar het Zuiden nu in Duitsland blijven, aan te trekken. In 1954 vertoefden 37.000 bui tenlanders in de provincie, waarin is begrepen de zakelijke bezoekers. Dit cijfer kan hoger worden, maar dan zal het noodzakelijk zijn wat leven in de brouwerij te brengen. B-wegen voor alle verkeer. In het rapport wordt ook gesproken over de wegen en rijwielpaden. In sa menwerking met de Prov. Waterstaat is een plan opgesteld z.g. B-wegen als A-wegen open te stellen, zodat toe ristisch belangrijke gebieden ook per autobus bereikbaar zullen zijn. Men hoopt, dat in de toekomst de weg Blokzijl-Vollenhove voor alle verkeer zal worden opengesteld. De weg Vollenhove-Zwartsluis is reeds 'n A-weg geworden. Speciale aandacht wordt ook gevraagd voor de weg Holten - Nijverdal - Hel- lendoorn, welke weg als A-weg is aangegeven, maar waarvan 't weg dek zich in 'n desolate toestand be vindt. Verder zal het noodzakelijk zijn, dat naast de bestaande rijwielpadvereni ging „Twente" ook in andere delen van de provincie organisaties worden opge richt met het oog op een behoorlijk onderhoud van deze paden. De com missie schrijft in het rapport, dat rij wielpaden over de Vechtdijk ten Noor den van Berkum langs het Zwarte- water naar Zwolle, over de Zuidelijke Vechtdijk van Zwolle naar Dalfsen, over de rechter IJsseldijk van Zwolle^ in de richting Kampen en een pad over de IJsseldijk van Zwolle naar Wijhe gewenst zijn. Ook wordt aanbevolen o.a. langs de weg Zwolle Hasselt Zwartsluis - Vollenhove en Balkbrug - Ommen rijwielpaden aan te leggen. Hotelplan. Hoewel de commissie alle waarde ring heeft voor de wijze van propa ganda, die plaatselijk, streeksgewijs of provinciaal wordt gevoerd jaarlijks wordt er een bepaalde streek van het land bewerkt met ongeveer 10.000 fol ders) zal deze toch intensiever moeten worden aangepakt. Gedacht wordt aan een Hotelplan, dat beoogt door middel van b.v. een gecombineerd bonnensy steem het de vacantieganger aangena mer (en ook voordeliger) te maken. Ook het organiseren van culturele manifestaties zal veel bijdragen tot de aantrekkelijkheid van een bepaalde streek. Samenwerking tussen de ge meenten zal het verwezenlijken van plannen op dit gebied zeker mogelijk maken. Ter bevordering van het touringcar- bezoek geeft de commissie in overwe ging voorlichtingsdagen te houden, waarop reisleiders en buschauffeurs op de mogelijkheden, die Overijssel biedt, worden gewezen. Ook door middel van lezingen en films kan aan de pro vincie een grotere bekendheid worden gegeven. Meer financiële middelen uit particu liere bron, hogere subsidies van de provinciale en plaatselijke overheid, nauwere samenwerking onderling, zie daar enkele punten, die het propageren kunnen stimuleren. Aldus in beknopte vorm de inhoud van het rapport „Overijssel als toeris tenland", dat is voorzien van drie kaarten, die op overzichtelijke wijze de toeristische objecten weergeven. De provinciale VVV van Overijssel kan bogen op een primeur, want in deze vorm werd door geen der andere pro vincies ooit een dergelijk rapport uit gebracht. Het zal uiteraard op ruime schaal in ons land worden verspreid. Het toerisme zal er hopelijk de vruch ten van plukken! Verhoging van de Pakketposttarieven. Op 15 November a.s. zal de verhoging van de pakketposttarieven, zoals die reeds werd aangekondigd in het ant woord van Z.E. Mr. J. Algera op de vra gen van het lid der Eerstte Kamer Mr. Dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijck, een feit worden. Met ingang van diezelfde datum wordt de prijs van de luchtpostbladen (airlet- ters) verlaagd. Luchtpostbladen van het oude tarief kunnen tot en met 24 Novem ber a.s. op de postinrichtingen worden ingewisseld. Kleine Gideonsbende belastte zich met een grootse taak. Dagelijks vinden over de gehele we reld tienduizenden ontmoetingen tus sen zakenlieden plaats. Het onderwerp van gesprek ligt doorgaans - volkomen begrijpelijk op zakelijk terrein. Maar de twee Amerikaanse zakenmensen, die elkaar 'n halve eeuw geleden ontmoet ten, spraken over iets heel anders. Zij vertelden elkaar, dat zij beiden tijdens hun verblijf in grote en kleine hotels een vertrouwde vriend hadden gemist: de Bijbel. Overal vonden zij goed eten en een goed bed, over de lichamelijke verzorging viel dus niets te klagen. Maar de geestelijke ver-' zorging en vertroosting? Daar hadden de hoteliers niet aan gedacht. En deze twee Amerikanen besloten hen op die lacune attent te maken. Als doel stond stond voor hun ogen: op iedere Ame- kaanse hotelkamer een bijbel. En met enthousiasme en Amerikaanse voort varendheid togen zij aan de slag. Amerikaans voorbeeld. Zij zochten contact met collega's in de zakenwereld want dit plan zou louter en alleen door zakenmensen worden uitgevoerd. Samen stichten zij de Gideonsvereniging. De naam ontleenden zij aan heti Oudtestamentische boek Richteren, waarin Gideon en zijn kleine schare wordt getoond, wat een kleine, door God geroepen, groep vermag. Als een moderne Gideonsbende zou deze kleine schare initiatiefnemers hun gro te doel nastreven. En, zoals de bijbelse Gideonsbende slaagde, zo slaagde ook de Ameri kaanse Gideonsbende. Het bewijs? Honderdduizenden Bijbels liggen op Amerikaanse hotelkamers ten dienste van het reizend publiek en iedere maand worden nieuwe duizenden ge distribueerd. In 1946 reisde de Harderwijker fa brieksdirecteur E. J. Holtrust door de Verenigde Staten en maakte op vele hotelkamers kennis met de activiteit van de Gideonsvereniging, evenals met haar voorzitter van Nederlandse af stamming, de heer Müller in Holland- Michigan. Hij sprak er zijn waardering over uit tegenover een paar Ameri kaanse vrienden, die hem prompt een recent nummer van „The Gideon", het maandblad der vereniging, voorlegden. Want dat nummer bevatte een inge zonden stuk van de Delftse ingenieur P. van Riel, die eveneens de States had bereisd en nadere inlichtingen over de werkwijze van de Gideonvereni- ging vroeg. Ende heren Holtrust en Van Riel bleken oude kennissen te zijn! Na zijn terugkeer in het vaderland zocht de heer Holtrust zijn Delftse vriend op, er werden nog enkele za kenlieden voor dit idee gewonnen en twee dagen voor Oudjaar 1947 besloot dit halve dozijn tot de oprichting van de Nederlandse Gideonvereniging. Men besprak de zaak met het Nederlands Bijbelgenootschap in Amsterdam, dat reeds pogingen in dezelfde richting had ondernomen. Maar daarbij was ge bleken dat de Bijbelplaatsing op ho telkamers groter kans van slagen zou hebben, wanneer deze actie uitging van de reizende zakenmensen zelf. Dat was nu precies wat de Neder landse Gideonvereniging van plan was! Medewerking. Vol vuur en vaart toog men aan de slag. In Maart van dit jaar lagen de eerste exemplaren ter verspreiding ge reed. In Amerika verstrekte men het Oude en Nieuwe Testament samen, in Nederland beperkte men zich tot het Nieuwe Testament met de onbe rijmde Psalmen, omdat men meende dat daaraan de grootste behoefte zou bestaan. „Onbewust," vertelt secretaris Holt rust, die wij in Harderwijk opzochten, „hebben wij daarmee onze zaak ge diend, want bij verspreiding van de volledige Bijbel zouden wij niet van alle richtingen de medewerking heb ben ontvangen, die nu ons deel ge worden is. Niet ieder acht het Oude Testament geschikt om in ieders han den te komen." „U bent dus wel tevreden met het succes van uw actie?" „Zeer tevreden zelfs. Het eerste ho tel waar onze hotelbijbels op de ka mers kwamen te liggen, was het Park hotel in Amsterdam, daarop volgde ho tel Berg en Dal bij Nijmegen en nu, nauwelijks 'n half jaar na ons schuch ter begin, liggen onze hotelbijbels al op 3000 kamers. Er gaat in Harderwijk geen postbestelling voorbij, of uit een of andere hoek van ons land brengt zij een aanvraag om hotelbijbels mee. Ik mag met vreugde constateren, dat 99 en een half procent van alle hotelhouders spontaan en zonder be- zwaarmedewerking verleent, de Ka tholieke en de buitenkerkelijke niet minder dan de Protestantse." „Hoeveel hotelbijbels denkt U no dig te hebben?" „Behalve hotels willen wij ook be roepspensions, schepen, zeemanshuizen, vliegtuigen enz. bij onze actie betrek ken en derhalve zullen wij ten minste 100.000 bijbels moeten verspreiden, voordat onze taak vervuld zal zijn. Dat is geen geringe opgave, maar de Gideons zijn niet bang," glimlachte onze gastheer. Half millioen. Maar als wij de financiering van dit Voor de AANPASSING LANDBOUWLONEN. Nastreven van de relatieve gelijkstelling. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn vergadering van 19 Octo ber j.l. zijn hoofdafdeling Sociale Zaken gemachtigd stappen te ondernemen, welke zuilen leiden tot een verhoging van de lonen in de landbouw. Zowel nei bestuur van het Landbouwschap als de hoofdafdeling Sociale Zaken hebben zich steeds op het standpunt gesteld, dat voor wat de landbouwionen aangaat de z.g. relatieve gelijkstelling moet worden na gestreefd; dit betekent, dat de sociale positie der iandarbeiders, althans voor wat het loon aangaat, gelijk zal zijn aan die van vergelijkbare arbeiders ten plat- telande. In het loonadvies, hetwelk voor het contractjaar 1955/1956 door de hoofd afdeling Sociale Zaken van het Land bouwschap werd uitgebracht, was reeds rekening gehouden met de mogelijkheid van een advies tot tussentijdse wijziging. De reden hiervoor was, dat ten tijde van het uitgaan van het loonadvies door de hoofdafdeling een commissie was in gesteld, welke tot taak had na te gaan of de relatieve gelijkstelling van de lo nen in de landbouw al dan niet bestond; en zo neen, in welke mate achterstand viel te constateren. De hoofdafdeling achtte het in verband hiermede onjuist om op de bevindingen van de commissie vooruit te lopen. Deze commissie heeft inmiddels een rapport uitgebracht. Uit dit rapport blijkt, dat thans aan deze relatieve ge lijkstelling niet wordt voldaan. Zo is uit een vergelijking van de huidige lo nen der vakarbeiders in de landbouw en de richtlijnen, welke door het Col lege van Rijksbemiddelaars en de Stich ting van de Arbeid bij de toetsing van C.A.O.'s worden gehanteerd, gebleken, dat het uurloon van de losse vakarbei ders in het grote loongebied 4 a 4.5 cent lager is dan het gemiddelde van de richtlijnuurlonen voor ongeschoolde en geschoolde arbeid in de 5 e gemeente klasse. Ook de overige berekeningen van de commissie tonen een duidelijke, deels nog grotere achterstand aan. Na ampele beraadslagingen is in de hoofdafdeling overeenstemming bereikt over de mate, waarin de lonen in de landbouw, gezien het hiervoor omschre ven uitgangspunt, dienen te worden aan gepast, terwijl tevens werd overeenge komen om de compensatietoeslag voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring in de gewijzigde lonen te verwer ken. De hoofdafdeling heeft thans een schrijven gezonden aan het College van Rijksbemiddelaars, waarin zij voorstelt de uurlonen in het z.g. grote loongebied voor de vaste vakarbeiders van 23 jaar en ouder te stellen op f 1.14 en die der losse vakarbeiders van dezelfde leeftijd op f 1.11. In deze uurlonen is dan niet alleen, evenals thans, de ten laste van de werknemer komende helft van de pensioenpremie begrepen, doch tevens is hierin verwerkt de compensatietoeslag voor de wachtgeld- en werkloosheids verzekering. Zulks betekent derhalve een feite lijke verhoging van resp. 5 cent per uur voor de vaste en van circa 3.5 cent voor de losse vakarbeiders, terwijl tevens voor de werkgevers een administratieve vereenvoudiging wordt verkregen. Voorgesteld wordt voorts om de ac- coordlonen op de aldus gewijzigde uur lonen af te stellen, evenals verder de lonen voor vrouwen en jeugdigen. Voor wat de lonen voor de ongeschool den aangaat stelt de hoofdafdeling Soc. Zaken van het Landbouwschap voor om, daar de thans voor de categorie werkne mers geldende lonen in overeenstem ming zijn met de desbetreffende richt lijnuurlonen, deze slechts in zoverre te wijzigen, dat de compensatietoeslag voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring hierin wordt verwerkt. Met betrekking tot de overige loonge- bieden wordt voorgesteld om de huidige verschillen in uurloon met het z.g. grote loongebied te handhaven. Deze loonge- bieden zijn: de Krimpenerwaard-Gouda, Midden Zuid-Holland, Noord-Holland, Westland c.a., Brabantse Biesbosch en de Noord-Oost Polder en Wieringermeer. De rest van Nederland behoort tot het z.g. grote loongebied. prachtige werk tersprake brengen, dan wordt hij ernstig: „Iedere hotelbijbel heeft, voordat hij op een hotelkamer zijn „dienst" begint, bijna vijf gulden gekost. De 17 duizend reeds verspreide exemplaren betekenden dus een uit gave van 85 mille. Ons beginkapitaal is gevormd door schenkingen van de initiatiefnemers, maar voor de uiteindelijke 100.000 ho telbijbels is een half millioen nodig en dus is onze hoop gevestigd op de tallozen in den lande die met ons stre ven instemmen. Is het geen prachtig doel, dat wij willen bereiken? 't Staat in iedere hotelbijbel omschreven: „Een Bijbel in iedere hotelkamer om zaken mensen te brengen tot Christus". „Worden er wel eens hotelbijbels ver mist?" „Slechts één exemplaar is door een gast meegenomen. Dat is natuurlijk de bedoeling niet. Na het vertrek van een reiziger moet de hotelbijbel op de vol gende gast blijven wachten. Zijn doel is immers tweedelig: de buitenstaander met de Heilige Schrift in aanraking te brengen en de regelmatige Bijbelge bruiker ook op reis van het „Boek der Boeken te voorzien." Moge het zegenrijke werk van de Gideons krachtig worden voortgezet, zodat het behalve in Amerika, Zwe den en Zwitserland ook in Nederland gebruikelijk wordt, dat hotelkamer en hotelbijbel 'n nauw samenhangend be grip worden.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2