g WmM Partijen staan onwrikbaar tegenover elkaar iel Van de eerste tot laatste teug een verrassing Heineken's Bier PREDIKBEURTEN Conferentie van Genève: BOER Blijf meester Ippf i K r -m - 1/r HOLTEN NAAR VEILIGER VERKEER. De Rijksverkeerspolitie uit Almelo stelde de auto- en motorbeziters in Hol ten in de gelegenheid hun voertuig te laten controleren wat betreft de verlich ting. De vereniging Veilig Verkeer ver leende hieraan haar medewerking. Op de keuringsavond kwamen er pl.m. 20 auto mobilisten en een vijftal motorrijders hun voertuig aan een onderzoek onder werpen. Het bleek dat maar een enkel voer tuig aan normale eisen voldeed. Er was zelfs een autolamp bij die 49 cm. te hoog stond, zodat iedereen die deze auto op de weg zou tegenkomen, verblind zou worden. Een nieuwe auto bleek zelfs zeer be langrijke afwijkingen te vertonen. Het is jammer dat niet ieder deze ge legenheid heeft aangegrepen, want de- g^ien, die niet verschenen zijn en op de weg worden aangetroffen met enige af wijkingen bij eventuele controle, die zeer streng zal zijn, zullen hun lampen enz. moeten laten verbeteren en krijgen een boete. EERSTE LUSTRUM DIJKERHOEKSE PLATTELANDSVROUWEN. De afd. Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen herdacht Vrij dagavond van de vorige week haar vijf jarig bestaan. Voor deze lustrumherden king waren de mannen ook uitgenodigd in 't Bonte Paard. Ds. Mengerink uit Kampen was voor deze gelegenheid overgekomen om te spreken over: „De boer, zijn aard en zijn godsdienst". Het was een mooie avond, die door de presidente Mevr. M. Reilink-Kers met 'n hartelijk welkom speciaal aan 't adres van de spreker geopend was. Aan het slot dankte zij de aanwezigen voor de goede opkomst, in het bijzonder Ds. Mengerink, die helemaal van Kam pen naar Dijkerhoek had willen komen, en richte zij zich in het bijzonder tot de familie Wanders, welke binnenkort Dij kerhoek gaat verlaten en deze avond nog temidden van de jubilerende vereniging kon doorbrengen. VROUWEN OP CELEBES. Donderdagavond sprak Ds. Dijkhuis uit Loenen voor de leden van de Her vormde Vrouwenvereniging met enige aanwezige genodigden over: Vrouwen op Celebes. Nadat de presidente, Mevr. Israël, deze avond geopend had, sprak Ds. Dijkhuis over de positie van de vrouw, zoals hij deze meegemaakt had in de tijd toen hij daar was. Ds. Dijkhuis vertelde dat er op 't ogenblik ook, naast zoveel andere dingen, een grote verandering is wat de positie van deze vrouwen betreft. Aan de hand van een filmstrook gaf spreker een beeld over 't leven van deze vrou wen. Na, de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. Hierna dankte Mevrouw Israël voor de fijne avond en sloot Ds. Dijkhuis deze bijeenkomst. NATIONALE OPSTELWEDSTRIJD „GELIJKE INSPANNING MEER RESULTAAT" De Contactgroep Opvoering Producti viteit te 's-Gravenhage heeft ter gele genheid van haar vijfjarig bestaan een nationale opstelwedstrijd uitgeschreven onder het motto: „Gelijke inspanning Meer resultaat". Deze wedstrijd staat open voor alle personen werkzaam in bedrijven, bij instellingen of organisa tiesin industrie, landbouw en handel, met dien verstande dat de deelnemer op 31 Januari 1956 nog niet de leeftijd van 31 jaar mag hebben bereikt. In het opstel, dat niet meer dan 3000 woorden mag tellen, moet een beschrij ving worden gegeven van een praktijk geval, waaruit duidelijk blijkt, dat bijv. door invoering van nieuwe werkmetho den, door toepassing van eenvoudige hulpmiddelen, door verbetering van de interne of externe organisatie etc. de productiviteit in het betrokken bedrijf, de betrokken instelling of organisatie (of in een afdeling daarvan) is gestegen. Teneinde een zo rechtvaardig moge lijke beoordeling van de ingezonden op stellen te verkrijgen, is een indeling ge maakt naar: a. inzenders met een academische op leiding of zij die daarmede gelijkgesteld wensen te worden; b. inzenders met een middelbare op leiding of zij die daarmede gelijkgesteld wensen te worden; c. inzenders die een lagere opleiding hebben genoten. Voor elke categorie zullen, indien de termen daarvoor aanwezig worden ge acht, drie prijswinnaars worden aange wezen. De prijzen bestaan uit geldprij zen, t.w. drie le prijzen van f2000; drie 2e prijzen van f 1250 en drie 3e prijzen van f 500. De wedstrijd zal geheel via regionale contactpunten worden geleid (in 9 pro vincies de Provinciale Contactcommis sies voor de Productiviteit en in 2 pro vincies de Gewestelijke afdelingen van het N.I.V.E.). De opstellen zullen allereerst worden beoordeeld door een der drie interpro vinciale jury's. Een Nationale Jury zal vervolgens voor elke categorie de prijs winnaars aanwijzen. In totaal zullen er maximaal 9 landelijke prijswinnaars zijn. De sluitingsdatum van de opstelwed strijd is gesteld op 31 Januari 1956, ter wijl op 1 Mei 1956 de uitslag bekend zal worden gemaakt. Er wordt op gewezen, dat de opstellen vergezeld dienen te zijn van een deel nemersformulier. De wedstrijdvoor- waarden, alsmede de deelnemers formu lieren kunnen voor de prov. Overijssel worden aangevraagd bij de Provinciale Contactcommissie Opvoering Producti viteit in Overijssel, Secr.: Stationsweg 5, Zwolle. zingt Mans uut Twente. Preuf 't zelf en constateer: Heineken's het bier met alle voordelen. 9 Ze werkt er met de zgn. Heineken's A-gist, een special gistreincultuur, woarvan geeneen op de wereld (behalve Heineken) het geheim kent. Heineken gunt zien bier, veurdat ie 't kriegt, een langdurige rijpingstijd. De kroonkurk (ik zeg: döpke) betekent ne snelle, massinale en hygiënische afsluuting van dat kostelijke bier, dat zodönig ook veul langer goed te hool'n is. oaweral het meest getapt! SCHILDERIJEN-TENTOONSTELLING WERD DEUK BEZOCHT. De schilderijen-tentoonstelling, onder auspiciën van de Holtense Kunstclub in zaal „Amicitia" gehouden werd Za terdagnamiddag in tegenwoordigheid van tal van genodigden door burgemeester Mr. W. H. Enklaar geopend. De voorzitter van de Holtense Kunst club, dr. J. P. Nagelhout, sprak voor de officiële opening een woord van welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot burgemeester en mevrouw Enklaar en tot de Belgische schilderes Clelie Lamberty uit Luik en de Haarlemse kunstschilder Poppe Damave. Een hartelijk woord van dank sprak dr. Nagelhout tot burgemeester Enklaar voor de grote steun, die steeds weer wordt verleend aan de Holtense Kunst club, tot de Holtense hotelhouders voor hun spontane medewerking aan het schil- dersuitwisselingsplan en tot de leden van de club, die ieder jaar een bedrag van f 900 bijeenbrengen. Burgemeester Enklaar, die met genoe gen voldeed aan het verzoek om deze ten toonstelling te openen, verklaarde trots te zijn op de prestaties, die door dr. Na gelhout werden geleverd. De Holtense Kunstclub treedt door het houden van deze tentoonstelling nog eens weer in het openbaar. Burgemeester Enklaar herinnerde aan de tentoonstelling, die twee jaar geleden werd gehouden in de raadszaal. Er was toen een groter aantal werken te be zichtigen, doch wat de werken zelf be treft doet deze tentoonstelling zeker niet onder voor die van twee jaar ge leden. Aan het slot van zijn openingswoord richtte burgemeester Enklaar zich tot mad.elle Clelie Lamberty en de heer Poppe Damave, die bereid werden gevon den om hun werken, die zij tijdens hun verblijf in Holten hebben vervaardigd, te laten bezichtigen op een tentoonstel ling. Met de hoop uit te spreken dat deHoltense Kunstclub mag voortgaan op de weg, die reeds enkele jaren wordt bewandeld, verklaarde burgemeester Enklaar de expositie, voor geopend. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 uur Ds Is raël (Bed. H. Av.), 10.30 uur (Bed. H. Av. en Dankz.), 's av. 7 uur Ds Israël (Cat. Zondag 12). Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink (Bed. H. Av.). Geref. Kerk. 10 uur Ds Hoogkamp en 3 uur Ds. Schenk van Enter. BERGRUITERS WONNEN IN DE WIJK, BATHMEN EN DELDEN. In niet minder dan drie plaatsen werd Woensdag (Dankdag) door leden van de Landelijke Rijvereniging „De Bergrui- ters" deelgenomen aan een cross country en in alle drie plaatsen bezetten de Berg- ruiters in de zware of in de lichte cross de ere-plaats. De voorzitter-instructeur H. Beldman verdedigde in Bathmen in de zware cross met Dollarprins met succes de fraaie wisselbeker en die kwam thans defini tief in zijn bezit. Beldman maakte een tijd van 4 min. 8 sec. en bleef niet min der dan 26 sec. voor op Flierman uit Ruurlo, die 2e werd. In de lichte cross werd de 2e plaats bezet door Wim Aaltink met Meteoor in de tijd van 4 min. 48 sec. Eerste werd Harmelink van de Rijvereniging Bath men, die slechts 1 sec. sneller was. Aan de cross country te De Wijk (Dr.) werd door 3 leden van de Bergruiters deelgenomen. In de zware cross werd M. Bolink met Lyda tweede, terwijl de 9e plaats werd bezet door T. Beldman Jr. met Deserteur, die in deze cross met pech te kampen had. De le plaats in de lichte cross was voor H. Schoneveld met Old Mac. In Delden, waar aan de cross van de Landelijke Rijvereniging „De Zeven Buurtschappen" werd deelgenomen door Lonneker, Diepenheim, Geesteren, Del den en Holten, werden eveneens fraaie successen behaald. In de zware cross wa ren onder de 5 snelsten niet minder dan 4 Bergruiters en in de lichte cross wa ren 3 Bergruiters onder de eerste vijf Zware cross: 1. Joh. Bronsvoort met Klein Duimpje, 5 min. 24 sec.; 2. A. "Wes (Delden) met Oliver, 5 min. 36.3 sec.; 3. J. W. Hulsman met Albert, 5 min. 55 sec.; 4. T. Beldman met Amigo, 6 min. 9.8 sec.; 5. H. J. Bosschers met Parel, 6 min. 16.5 sec. Lichte cross: 1. J. Jansen met Leonard, 6 min. 13 sec.; 2. G. Wilmink (Delden), 6 min. 18 sec.; 3. Mej. de Wilde (Lonne ker), 7 min. 30 sec.); 4. Jhr van Coever- den met Lord, 7 min. 51 sec.; 5. G. Schoo ien met Corry, 8 min. 12 sec. Officiële publicaties WIJZIGING VAN HET UITBREI DINGSPLAN IN ONDERDELEN VOOR HET DORP HOLTEN. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 7 November 1955 gedurende vier weken ter gemeente-secretarie op nieuw voor een ieder ter inzage ligt een ontwerp tot wijziging van het uitbrei dingsplan in onderdelen voor het Dorp Holten, vastgesteld bij raadsbesluit van 23 November 1954, nr. 3353, sedert ge wijzigd. Dit ontwerp heeft betrekking op gron den aan de Kolweg, waaraan in plaats van de bestemming „Dorpsbebouwing", die van „Klein-industrie" wordt gegeven. Gedurende bovengenoemde termijn van vier weken kunnen belanghebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. ONTEIGENING IN HET BELANG VAN DE VOLKSHUISVESTING. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 7 November 1955 gedurende dertig dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage zij ngelegd drie uitgewerkte plannen, voorlopig goedge keurd bij raadsbesluit van 3 November 1955, met bijlagen, tot onteigening van percelen en perceelsgedeelten, erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten, in het complex „Gaarden", de Holter- enk (Industriestraat-oostzijde) en het Twenhaarsveld. Belanghebbenden kunnen uiterlijk veertien dagen na verloop van de ter mijn van nederlegging hun bezwaren schriftelijk aan het gemeentebestuur op geven. Holten, 4 November 1955. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. Voor de VOEDERPLAN. Op het gevaar af vervelend te worden, willen wij toch nogmaals wijzen op het zeer grote belang van het opstellen van voederplannen en.het uitvoeren van die voederplannen. In het algemeen wordt er nog te vaak „op het gevoel" gevoerd. Ofschoon men de waarde van jarenlange ervaring zeker niet mag ontkennen, staat het toch vast, dat door de gewijzigde omstandigheden de ervaring wel eens wat aan waarde verliest. En als men onjuist voedert, be tekent dat steeds een te hoge kostprijs van de melk. Persoonlijk kan de boer de melkprijs niet verhogen, maar wel kan hij de kost prijs drukken en dat geeft hetzelfde ef fect voor de portemonnaie. Een in goede conditie verkerende mestkoe wordt meestal goed gevoederd, van een melk koe kan men dat niet zeggen. De con ditie imponeert de buurman, de produc tie spekt de beurs. En wat is dan het be langrijkste? Wacht thans niet meer met het op stellen van het voederplan, uitstel kost geld. ZIT ER TOCH IETS IN SPURRIE? Sinds het begin van deze eeuw is lang zamerhand een ouderwets stoppelgewas, dat vroeger in alle zandstreken veel ver bouwd werd, n.l. spurrie, nagenoeg ver dwenen. De laatste jaren wordt er alleen nog in het Zuidoosten van ohs land een 400 ha van verbouwd. De oorzaak van de achteruitgang was dat spurrie een te kleine opbrengst per ha leverde en dat er veel lastige opslag van kwam. Men ging dus meer en meer over op stoppel knollen, die veel meer voeder per ha produceren, doch waaraan het nadeel zit, dat ze een slechte invloed hebben op de smaak van de melk en op de kwaliteit van de boter. Van knollen krijgt men harde, brokkelige boter. Mede daarom is men op het kweekbedrijf van de C.I.V. te Ottersum begonnen met de verede ling van spurriezaad, waarbij gelet wordt op verhoging van de productie, snelle groei en weerstand tegen ziekten. Spur rie heeft verder als voordeel, dat men het kan maaien en zelfs met electrische afrastering kan afweiden. De invloed op de kwaliteit van melk en boter is goed. Het verbeteren van de spurrie is dus een aangelegenheid, die voor het gemengde zandbedrijf van veel betekenis kan wor den. Naburige Oosten urgenter probleem dan Duitsland. De onderhandelingen te Genève over de Europese veiligheid maakten Zater dag generlei voortgang. De Westelijke ministers hebben van Molotow ver langd, dat hij zijn voorstellen inzake 'n hereniging van Duitsland ter tafel zou brengen. Molotow heeft evenwel deze voorstellen nóg in petto gehouden en hij bleef er op staan, dat eerst afzon derlijk over een mogelijk veiligheids systeem zou worden gesproken. Bo vendien zeide Molotow, dat de minis ters het er vóór een bespreking der Duitse kwestie over eens zouden moe ten worden, dat de beide in Genève aanwezige Duitse delegaties zouden worden toegelaten tot de conferentie. Molotow heeft het Westen er van be schuldigd, dat het niet zou zijn geïnte resseerd in een vrij Duitsland, doch uit sluitend in een NATO-Duitsland. De vertegenwoordigers van 't Westen stel den daar tegenover, dat hun voorstel len aan Duitsland vrije keuze in zijn bondgenootschappen toelaten. Zone met beperkte troepenmacht natuurlijk langs het ijzeren gordijn. Molotow greep Maandag terug op enige opmerkingen van Eden op de conferentie in Juli, waarin sprake is van een „zone tussen Oost en W^t". Molotow verklaarde, dat deze zone „na tuurlijk langs de bestaande demarcatie lijn (het IJzeren Gordijn) moest komen te liggen en niet zoals in het Weste lijk memorandum aan beide zijden van de grens tussen een Verenigd Duitsland en de Oost-Europese landen (Oder- Neisse-linie)". Oost-Duitsland. zou er dan buiten moeten vallen, volgens Molotow. Na Molotow's beweringen konden de Westelijke ministers Maandag niets an ders doen dan weer wijzen op het feit, dat Molotow over Duitse hereniging geen woord had gezegd. Het Westen verzekerde, dat 't de Russische voor stellen niet kon bestuderen zonder de Russische houding over de Duitse een heid te kennen en Molotow antwoord de, dat hij spoedig zijn Duits plan zou indienen, doch dat men eerst over de veiligheid moest spreken. Men bleef langs elkaar heen praten. De Verenigde Staten hebben de Sow- jet-Unie voorts gewaarschuwd, dat de wapenleveranties van communistische landen aan Egypte de wereldvrede ern stig bedreigen. De wijze waarop de Westelijke minis ters Molotow moesten benaderen, toont reeds hoe sterk zich de Russen voelen en hoe zwak het Westen. Reeds Zater dagochtend moesten de Westelijke mi nisters besluiten bij Molotow alleen de kwestie van de Tsjechische wapenle veranties aan Egypte aan te snijden. Een eventuele Russische deelneming aan een ljerhaling van de Westelijke garantie van 1950 betreffende het Na bije Oosten, werd niet nagestreefd. Niet alleen omdat Sjaret heeft gezegd, dat men tegen agressie niet kan vechten met papieren verklaringen. Het com mentaar van de Prawda en radio-Mos kou was intussen gebleken, dat de Rus sische prijs voor een dergelijke deel neming te hoog zou zijn: 1. Prijsgeven van het Pact van Bagdad tussen Tur kije, Irak, Iran en Pakistan, waaraan het Westen jaren lang heeft gewerkt; 2. erkenning, dat Rusland een macht is, die bij het Nabije Oosten is betrokken en 3. toegeven aan de eis van Moskou, dat met Mao Tsetoeng een algemene conferentie over Azië wordt gehouden, waarbij Tsjou En Lai en Dulles tegen over elkaar zouden zitten. MacMillan en Dulles konden dus bij hun bezoeken aan Molotow niet veel meer doen dan diens aandacht vestigen op de gevaarlijke situatie, die de Tsje chische wapenleveranties aan Egypte hebben geschapen en zich beroepen op de geest van Genève, waarmee deze leveranties in strijd zouden zijn. Zo Mo lotow hun al iets heeft geantwoord, dan toth zeker niet meer dan dat Moskou niets te maken heeft met de financiële transacties van Praag. Een merkwaardig tussenspel wordt hier overigens gevoerd door de Franse diplomatie, die nog steeds (ijverig op 'de Engelse invloed op deze streek) de Syriërs aanmoedigt èn dus in tegen stelling tot de Anglo-Amerikaanse di plomatie, de breuk tussen Irak en Sy rië eerder billijkt. Vandaar dat Pinay de Zondag in Parijs moest doorbren gen en Dulles vertoefde Dinsdag in Madrid, waar hij met Franco o.a. sprak over aanwending van Spaanse invloed in de Arabische wereld, opdat deze front maakt tegen de bemoeienissen van de Sowjet Staten met het Naburige Oosten. Geen garanties voor Israël. De enigen, die zich niet lieten sto ren in hun Zondagse rust, waren de Engelsen, die verreweg de meeste er varing hebben inzake de ingewikkelde verhoudingen met het Nabije Oosten. Een Britse spreker wees op vijf over wegingen, die kunnen aantonen, dat de situatie in het Nabije Oosten minder kritiek is dan wel eens wordt voorge steld: 1. Irak, Iran en Turkije zijn thans via het Pact van Bagdad, waarbij ook Engeland is betrokken, vast verbonden met de Atlantische wereld; 2. Jordanië, dat het beste leger heeft, doet geen po gingen om agressieve Egyptische po litiek tegen Israël te steunen; 3. het is zeer onwaarschijnlijk, dat Egypte, slechts gesteund door een onstabiel Sy rië en Saoedisch Arabië, een aanval op Israël zal wagen; 4. de Israëlische staatslieden roepen begrijpelijkerwijze luid, voordat zijn gebeten worden; 5. de nieuwe arrestaties van Zionisten in de Sow jet-Unie zouden er op wijzen, dat Rusland wellicht terugkeert tot een anti-Zionistische koers: en daaruit zou men kunnen concluderen, dat naar een steunpunt voor Russische invloed in 't Nabije Oosten wordt gezocht, b.v. in Egypte, Syrië of Arabië. Doch de Rus sen zullen, wanneer zij inderdaad tot een coherente politiek voor dit wereld deel willen komen, wel zelf tot de conclusie komen, dat het Westen al lang heeft bereikt, dat er voor voldoend geld alles te koop is, en dat men er dus geen trouwe geallieerden kan tref fen. Een cynisch Brits oordeel, dat op oude ervaringen berust. Misschien geldt het nog! over Uw zenuwen. Neem Mijnbardt's Zenuwtabletten SUBSIDIE SCHILDERWERK IN DE WINTERMAANDEN Evenals voor voorgaande wintersei zoenen heeft de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor 't ko mende winterseizoen de „schildersre geling" van kracht verklaard. Wederom kan een subsidie worden gegeven van 20 procent der totale kos ten voor onderhoudsschilderwerk, uit gevoerd in de wintermaanden, te we ten in de periode van 14 November 1955 tot en met 11 Februari 1956. De regeling wijkt enigermate af van die welke voorgaande jaren van kracht was. Thans is het buitenschilderwerk buiten de regeling gehouden en is de uitvoeringstermijn met enkele weken verkort: Dit is geschied naar aanlei ding van de huidige werkgelegenheids situatie. xif Na tc Paramaribo aan land te zijn gegaan, spreidde de Kotta Missie's kleu rige doeken over de weg, waarover het koninklijke Paar konden lopen op weg naar de crème caleche.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3