PLAATSELIJK NIEUWS De proef met kleine paarden op kleine bedrijven «HUW Fa.E.Wonnink BOEKBESPREKING. De leden van de C.J.M.V. (Dorp) heb ben Vrijdag j.l. een pracht avond gehad, toen de heer J. Kroon een boekbespre- lang hield over het boek: „Tranen over Johannesburg". De heer Kroon begon zijn causerie met iets te vertellen over hedendaagse situatie in Zuid-Afrika, over de ontwaking van de bevolking, be treffende z.g. naturellen. Hierdoor ont staat er spanning en angst voor elkaar, waarover het bovengenoemde boek han delt. Het gaat over de negerdominee Ca mulo, die naar de grote stad Johannes burg trekt. Hij maakte hier veel narigheid mee met zijn familie. Hij wordt echter ge sterkt door een preek van een van z'n collega's tijdens een kerkdienst voor blin den. Hij wordt, als hij naar z'n dorp te ruggaat. geestdriftig begroet door zijn bevolking. Doordat er gebrek aan regen is, klimt Camulo op een hoge berg, om te bidden. Als dan de dageraad komt vóör de negers, vraagt hij: wanneer zul len de negers bevrijd worden van hun verdrukking Ds. Camulo zegt, dat alleen de liefde t vrees buiten drijft. Als Christenen, wat het rassenvraag stuk betreft, zullen we samen moeten bidden om de bede, dat we allen kin deren zijn van één Vader. Het was een alleszins geslaagde avond, die door de heer Kroon met dankzegging werd gesloten. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- 'oureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat 22, Holten, -Telef. 352. Gevonden1 damesschortje1 paar bandschoenen; 1 hondje (geel m. wit). Verloren: 1 bruin-witte hond; 1 por- temonnaie met inhoud. UITSLAG BALLONWEDSTRIJD HOLTENSE HANDELSVERENIGING. De uitslag van de op de Nationale Feestdag, 5 Mei, gehouden ballonwed strijd van de Hol tense Handelsvereniging luidt als volgt: 1. H. Klein Velderman, Kol weg, af stand 510 Km.; 2. G. Vincent, Larense- weg 21, afstand 460 Km.; 3. J. Podt, Borkeld 60, afstand 420 Km.4. T. Groot- veld, Beuseberg 47, 400 Km.5. J. Bx'ou- wer, Rörikstraat 1, afstand 380 Km. De prijzen kunnen Maandagmiddag worden afgehaald bij de heer H. Bouw huis, horloger, Oranjestraat. GESCHENK BIJ INGEBRUIKNEMING VAN DE NIEUWE SCHOOL. In een ledenvergadering van de Ver eniging tot stichting en instandhouding ener School met de Bijbel werd beslo ten een financiële bijdrage te vragen van de leden voor een geschenk, dat na mens, de leden bij de ingebruikneming van het nieuwe schoolgebouw in het com plex „Boschkamp" zal worden aangebo den. Als leden van het werkcomité werden gekozen de heren Js. Beldman, Voor zitter; E. Aaltink, secr.G. J. Bouw huis, penningm.; Joh. Aanstoot, J. Ool- DE NATIONALE RESERVE VRAAGT OM VRIJWILLIGERS Dinsdagavond had in de zaal van ho tel Vosman een vergadering plaats van het Nat. Instituut „Steun Wettig Ge- waarvoor door de burgemeester waren opgeroepen de dienstplichtigen van de lichtingen der laatste jaren, welke zijn vrijgesteld wegens persoon lijke onmisbaarheid en welke uitstel van eerste oefening hebben. In een korte toespraak tot de aan wezige jongelui, wees de burgemeester er op, dat de belangstelling voor de Nationale Reserve niet zo groot meer is, omdat wij ons in slaap dreigen te laten wiegen door het glimlach-offen- sief der Russen. We zijn echter wel eens eerder bedrogen uitgekomen met dictatoren en daarom is het verstandig om waakzaam te zijn. Niemand hoopt, dat er ooit weer oorlog zal komen, maar als deze on verhoopt mocht uitbreken, dan komen de.c.jpensen zich aanmelden met de vraag: „Kun je ons ook gebruiken?" maar dan is het te laat. Dan heeft ons vaderland niets aan ongeoefende krach ten. Het is nu de tijd om zich te be zinnen en zich bewust te zijn van zijn verantwoordelijkheid. Bij de aanvraag om vrijstelling mag niet de vraag gesteld worden of men zich bij de Nationale Reserve zal aan melden, als deze wordt verleend. Maar als deze is verleend, dan moet het voorrecht om op het eigen bedrijf te kunnen blijven, reeds de morele en ze delijke plicht meebrengen om zich op deze wijze beschikbaar te stellen voor ons|!yaderland en vorstenhuis. De bur gemeester meende dan ook, dat het op de weg van de aanwezige vrijgestelden zich bij de Nat. Reserve aan te sluiten. De provinciaal secretaris van het Na tionaal Instituut, de heer G. J. Oude Groen te Boekelo. dankte de burge meester voor zijn inleidend woord en allen, die deze avond hielpen voorbe reiden en gaf een overzicht van de totstandkoming van SWG. Toen in 1948 Tsjecho-Slowakije door de Russen werd bezet, is een aantal burgers bij elkaar gekomen, dat zich heeft beraden op welke wijze men waakzaam zou kunnen zijn tegen ge beurtenissen, die daar toen hebben plaats gegrepen. De afstand tot de Rus sische zóne is maar heel klein en wat daar achter 't IJzeren Gordijn gebeurt, druist volkomen in tegen ons menselijk gevoel. Wanneer ooit het communisme over ons zou komen, dan heeft het le ven geen waarde meer voor een goed Nederlander. Uit deze gedachte en niet uit een volbloed militairisme is het instituut „Steun Wettig Gezag" ont staan. Als het leger buiten de grenzen zou moeten optreden, dan moeten er anderen zijn om de binnenlandse vei ligheid te waarborgen. Daarvoor die nen de nationale reserve en de reserve- rijkspolitie. Daarvoor is men in hoofd zaak aangewezen op de buitengewoon dienstplichtigen. Als men zich bij de nationale reserve aansluit, wordt dat de oorlogsbestemming en men blijft in Nederland, zoveel mogelijk in de eigen omgeving. Spr. somde nog de verschil lende voordelen op, welke aan het vrij- willigerschap verbonden zijn. Met een film van de legervoorlich- tingsdienst, die de verschillende aspec ten van de nationale reserve liet zien. werden de woorden van de heer Oude Groen als het ware onderstreept. Aan 't slot van de vergadering, welke ook was bezocht door een aantal .vrij willigers van het plaatselijk oefenver- band, gaven zich zes personen op. De ze werving wordt voortgezet. DRUK BEZOCHTE LEDENVERGADERING „JONG HOLTEN" De vereniging „Jong Holten", afde ling van de Plattelands Jongeren Or ganisatie voor Overijssel, hield Dinsdag in hotel Holterman een druk bezochte ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer Joh. Lubbersen. Deze heet te in het bizonder welkom verschillen de leden van de Boerendochtersver eniging, de adviserende leden de heren P. Dijkstra en M. Bouwhuis en de spre ker. van deze avond, de heer G. J. Mor- sink. In deze vergadering hield de heer G. J. Morsink uit Almelo een zeer boeien de en met grote aandacht gevolgde in leiding over het onderwerp: „Geeste lijke grondslag van onze algemene or ganisatie en haar invloed op ons le ven". Wij hopen nog op deze lezing terug te komen. In het verdei'e verloop van de ver- gadering werd bij de ingekomen stuk- j ken een brief behandeld van de Volks- j hogeschool Diependaal te Markelo be treffende de aldaar van 9—21 Jan. a.s. te houden cursus over „Landelijke rust". In een volgende vergadering, zo werd door de voorzitter medegedeeld, zal in specteur G. F. Basten van de gemeen telijke vex'keerspolitie te Zwolle spre ken over: „De plattelander en het mo derne verkeer". Voorts werd medegedeeld, dat Maan dag een cursus is gestart in „algemene ontwikkeling". Docent is de heer A. J. Snijders, hoofd der lagere landbouw school, in wiens school de cursus, wel ke nog voor deelname openstaat, ge- gegeven wordt. Het aantal cursisten bedraagt reeds 22. In de plaats van de heer H. J. Slijk huis werd tot lid van de culturele com missie gekozen de heer H. Blankena. Bij de x*ondvraag werd door een der leden geïnformeerd wanneer begonnen wordt met het knippen der koeien en welke de kosten zullen zijn. Door het adviserend lid, de heer P. Dijkstra werd hierop geantwoord, dat zich rxog maar één persoon voor dit werk heeft aangemeld en dat de kos ten en verdere bizonderheden door middel van een circulaire bekend ge maakt zullen worden. De jaarlijkse ontspanningsavond zal gehouden wox-den op Maandag 5 De cember a.s. Het bestuur zal nog een keuze doen uit een aantal gezelschap pen. VERGADERING „BERGVLIEGERS". Donderdagavond 20 Oct. hield de Post duivenvereniging „De Bergvliegers" een ledenvergadering in de zaal van het Sta- tioxxskoffiehxxis van de heer M. Kalfster- man. Daar de vooi'zitter, de heer W. v. d. Pluym, afwezig was, opende de secreta ris, de heer G. Steunenberg, de verga dering en heette de leden hartelijk wel kom, in het bijzonder 2 xxieuwe leden, de heren Reevers en A. Nijenhuis. Na het voorlezen van de notulen en enige ingekomen stukken behandeld te hebben, ging men over tot het uitreiken van bekers, medailles en diploma's. Er waren 3 bekers door de vereniging be schikbaar gesteld en deze werden met een kleine toespraak uitgereikt aan le Generaal-Kampioen G. Steunenberg; 2e idem H. J. Aaftink3e idem L. Gazan. Verder medailles voor: le kamp. vogel tot Orleans H. J. ten Velde; le kamp. vogel boven Ox-leans L. Gazan; le kamp. Jong H. J. Aaftink; le kamp. Vitesse L. Gazan; le kamp. Midfond G. Steunen berg; le kamp. Fond J. Nijenhuis; le kamp. Jonge vogels Vitesse H. J. Aaf tink; le kamp. Navluchten H. Dijkslag. Vervolgens diploma's voor: 2e kamp. Vitesse T. Wevers; 3e kamp. Vitesse J- BosmanSchuppert; 2e kamp. Mid-fond J. BosmanSchuppert; 3e kamp. Mid fond J. Haan; 2e kamp. Fond G. Steu nenberg; 3e kamp. Fond L. Gazan; 2e kamp. Jongenvogels G. Steunenberg; 3e kamp. Jonge vogels J. Haan; 2e kamp. Navlucht W. v. d. Pluym; 3e kamp. Na- vlucht W. Aaftink. Nadat men nog had gesproken over het deelnemen aan tentoonstellingen, sloot de secretaris de vergadering. VEILIG VERKEER. Gaarne roept het Vex-bond voor Vei lig Vex'keer dan ook aller medewex'king in, waarbij het de aandacht vooral ves tigt op het feit, dat in het donker ge geven tekens niet altijd duidelijk waar neembaar zijn. Vooral dan dient veran- dering van richting uiterst voorzichtig te geschieden. In 1953 heeft de commissie voor Kleine Boerenproblemen van de Stichting voor de Landbouw zich tot de provinciale Kleine Boerencommissies gewend met 't verzoek na te gaan of er ook behoefte was aan een z.g. tussenmaats paard. Uit een daarop ingestelde enquête bleek, dat vooral bij de kleine boeren in de zand- provincies een grote belangstelling be stond voor een tussenmaats paard voor hun bedrijven; Een proef met kleine paarden zou zeer op prijs gesteld wor den. Dit laatste vooral omdat er in ver gelijking met vóór de oorlog een belang rijke wijziging is ontstaan in de moge lijkheden van het houden van paarden op de kleine bedx'ijven. Voor de oorlog was de kleine boer op de zandbedrijven de man, die jonge paarden (meestal W2 jarige koud- en warmbloedpaarden) kocht, deze opfokte en beleerde voor het wex-k en daarna ver kocht als volwassen paard aan zijn gro tere collega in de akkerbouwstreken van ons land en aan de expeditiebedrijven. Aan het opfokken en betuigen van het jonge paard verdiende de kleine boer een bepaald bedrag, hetwelk een wel kome aanvulling betekende op de vaak karige inkomens. Daarnaast was hij in de gelegenheid om met het jonge paard het noodzakelijke paardenwerk op zijn bedxijf te verrichten. Een andere groep kleine boeren, wel ke niet regelmatig een jong paard op fokte maar geregeld een paard aanhield, gebruikte meestal een z.g. kidde; deze was verkregen uit een kruising tussen trekpaard of warmbloed met een hit. De z.g. kidden waren niet te groot en taai in het werk, daaxiuj goedkoop in voe ding en verpleging. Daarnaast was er nog 'n aantal kleine boeren veelal met een nevenbex-oep als melkrijder e.d. welke voor het paardenwerk gebruik maakte van een ingevoerde Russische of Lithauer pony. Na de ooxiog zijn er zeer belangrijke wijzigingen gekomen in het aanhouden en opfokken van paarden op de kleine bedrijven. Deze zijn de volgende: Door de steeds toenemende mechani satie hebben de grotex-e landbouwbedxüj- ven het paard vervangen door een trac tor; ook de expeditiebedi'ijven zijn prac- tisch geheel op autotractie overgestapt. Bovendien is de export van vol jarige werkpaarden welke voor de oorlog vrij aanzienlijk was practisch van geen betekenis meer. Het gevolg hiervan is dat de 'kleine boer zijn opgefokte en betuigde paax-d niet meer kan verkopen. Hij wordt genoodzaakt een vol jarig paard aan te houden, dat uit economi sche overwegingen echter niet past voor zijn bedrijf. Dit is voor deze man een onaangename toestand; immers hij is houder van een vol jarig paard dat een surplus aan trekkracht heeft en niet ren dabel gemaakt kan wox'den op 't kleine bedrijf, en dat daarnaast in verband met de hoge voederprijzen te duur in onder houd is voor zijn bedrijfje. Wil hij zijn vol jarig paax-d toch verkopen, dan wordt de waarde van het paard niet bepaald door de gebruikswaarde, maar veelal door de slachtwaax-de. Bovendien kan de kleine boer voor zijn bedrijf geen pas send paard (kidde) meer verkrijgen door inlandse paarden te kruisen met hitten; dit werd immers verboden om de inland se paardenfokkerij te beschermen. De import van ponies uit Rusland en Lit- haueix bood ook geen oplossing voor dit probleem, omdat deze hitten in de prak tijk meestal niet de gewenste eigen schappen hadden voor de kleine land bouwbedrijven. Om deze verschillende redenen is in dertijd contact opgenomen met het Cen trum Paardenbelangen om te geraken tot een proef met kleine paarden op kleine bedrijven. Dit verzoek werd door het Centrum van de hand gewezen. Dit moet zeer betreurd worden, vooral ook omdat hier voor de paardenfokkers van Nederland grote belangen aan de orde waren. Nadei'hand heeft de Stichting voor de Landbouw zich tot de overheid gewend met het verzoek medewerking te willen verlenen voor het nemen van de proef. Gezien de zeer gunstige resultaten, wel ke in Denemarken op de kleine land bouwbedrijven werden verkregen met de Noox-se Fjordenpony had de Kleine Boe- rencommissie van de Stichting voor de Landbouw voorgesteld een gebruiks- px'oef te nemen met Noorse Fjorden- paarden. Hiervan was bekend, dat dit ras uitstekend beviel op de Deense kleine bedrijven en het meest beantwoordde aan de eisen welke de kleine boeren stel den aan een tussenmaats paard. Boven dien in dit paard goedkoop in onder houd en vex'pleging, in staat veel werk te verzetten, zeer gewillig en mak en voorts is het op hoge leeftijd nog voor alle werkzaamheden geschikt. Hierna heeft de veeteeltconsulent voor de paardenfokkerij, Dr. Ir. B. J. B. Groe- neveld, een dienstx'eis gemaakt naar De nemarken en Noorwegen om zich nader te oriënteren over de gebruiksmogelijk heden voor Nederland van de Noorse Fjordenpony. De heer Groeneveld kwam eveneens tot de conclusie, dat bij het nemen van een px~oef de voorkeur moest worden gegeven aan de Noorse Flor- denpony. Deze proef wordt nu genomen in ge zamenlijk overleg tussen landbouwcon- sulenten en de commissie voor Kleine Boerenvraagstukken van 't Landbouw schap. Om de hogere aankoopkosten en kosten op de aankoop te suppleren, wordt door de Dienst Kleine Boerenbe drijven van het Ministerie van Land bouw, Vissex-ij en Voedselvoox-ziening 'n beperkte subsidie beschikbaar gesteld, afkomstig uit de gelden van de Marshall hulp. De kleine boeren, die deelnemen de twee-delige overall gemaakt olgens octrooi nr. 41427 aan de proef, hebben zich bereid ver klaard de Fjorden-paarden twee jaar op him bedrijf te houden. Zij zullen voorts alle gewenste gegevens verstrekken aan de landbouwconsulenten, die voor de uitvoei'ing van de proef zullen zorgdra gen. De voor de proef ingestelde com missie ad hoe, waarin vertegenwoordi gers van het Ministerie van Landbouw en van het Landbouwschap zijn opgeno men, zal na twee jaar haar bevindingen neerleggen in een rapport. Voor de aankoop van de paax'den hetwelk op de Deense landbouwbediïj- ven geschiedde verleent de Deense Damhors uitstekende medewerking. Als importeur treedt op de heer P. Mulder uit Oldenzaal. Er zullen voor dit doel maximaal 90 Fjorden-paarden worden aangekocht, welke verdeeld worden over 6 kernen in de zandprovincies van ons land. Per kern zullen 15 kleine boeren, welke niet te ver uit elkaar mogen wonen, in de ge legenheid worden gesteld een paard op hun bedrijf te beproeven. Begin October 1954 werden in de pro vincies Drenthe, Overijssel en Gelder land 32 Noorse Florden-paarden ge plaatst, en wel in de omgeving van Bel len, Hardenberg en Lunteren, resp. 11, 11 en 10 Fjorden-paarden. De kleine boer werd bij de overdracht eigenaar van het paard, dat ter beschikking werd gesteld voor een prijs, overeenkomende met de geldende gebruikswaarde van een ge lijksoortig paard op de markt. De kleine boer was bij de aankoop vrij in de keuze van het paard, d.w.z. hij mocht een mer rie of een ruin naar keuze kiezen. Na één jaar zijn de eerste ervaringen bekend en kan worden vastgesteld, dat de allereex*ste indrukken uitstekend zijn en dat de kleine boeren zeer tevreden zijn met de Noorse paarden. Uit de inlichtingen van de proefne mers is voorts gebleken, dat het Noorse Fjorden-paard voldoet aan de eisen, die op de kleinere gemengde zandbedrijven gesteld worden aan een paard. Vooral wat de makheid betreft in de omgang met kinderen blijkt dat dit paard zeer in de smaak valt. Bovendien is dit paard erg voordelig in het onderhoud en in staat het voorkomende werk goed te verrichten. Behalve de drie kernen Beilen, Har denberg en Lunteren welke inmid dels tot 15 paarden werden aangevuld zijn er voor de wem in Heyen (Lim burg) en voor de omgeving van Oir- schot (Noord-Brabant) elk 13 paarden gekocht en ter beschikking gesteld van de kleine boeren. Aanvankelijk werd uitdrukkelijk ge steld door de Dienst Kleine Boerenbe drijven van het Ministerie van Land bouw en door de Stichting voor de Landbouw, dat een gebruiksproef zou worden genomen met deze paarden. Af hankelijk van de x-esultaten van de proef zouden dan de kleine boeren- proefnemers zelf moeten bepalen in hoe verre een fokkerij van deze paarden ge wenst en verantwoord is. Gezien de wel zeer gunstige resultaten van deze proef hebben de proefnemers inmiddels het initiatief genomen om de Fjorden-paarden in verenigingsverband verder te fokken. Een stamboek „De Vereniging het Nederlandse Fjorden- paard" werd gevormd, waaxwoor bereids de statuten en reglementen werden ont worpen en de benodigde goedkeuringen wex-den aangevi-aagd. Voorts werden voor de kernen Beilen, Hardenberg en Lunteren Noorse Fjorden-hengsten in Denemarken aangekocht en per kern is een hengst geplaatst. De meeste merries werden inmiddels in deze kernen gedekt. Op 3 en 4 October j.l. werd te Beilen, Hardenberg en Lunteren een fokdag ge houden van Fjorden-paarden, alwaar alle geïmporteerde paarden samenge bracht werden. Duidelijk bleek op deze dagen waarvoor een flinke belangstel ling bestond dat de kleine boeren zeer ingenomen waren met deze tot voor kort in Nederland onbekende paarden. Ook wex-den de in 1955 gebox-en veu lens van deze paarden gekeurd; alhoe wel er nog maar 9 veulens werden ge boren, bleken deze paarden voor zo ver deze verkocht werden goede prij zen te kunnen maken. De verkoopprij zen welke bekend zijn vax-iëren van f 400 tot f 500. Gezien de ontwikkeling en de resul taten van één jaar van deze proef kan worden aangenomen, dat de mogelijk heden voor de kleine boeren om het Noorse Fjorden-paard voor hun bedrijf te gebruiken en verder te fokken eco nomisch gunstig zijn. De commissie voor Kleine Boeren- Officiële publicaties Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat het raadsbesluit d.d. 27 April 1955, nr. 1125, bij beschikking d.d. 4 October 1955, nr. 19121, 4e afdeling, van gede puteerde staten der provincie Overijssel is goedgekeurd. Bij eerstgenoemd besluit werd vastge steld een wijziging van het uitbreidings plan in onderdelen voor het dorp Holten in verband met de bouw van een kleu- tei-school in het complex Boschkamp. Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat vanaf 31 October 1955 gedurende vier weken ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage liggen een drietal ontwerpen tot wijziging van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak. Gedurende bovengenoemde termijn van vier weken kunnen belanghebben- den bij de gemeenteraad bezwaren in dienen. Holten, 27 October 1955. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. ZITTING WOONRUIMTECOMMISSIE. De voorzitter van de woonruimtecom missie maakt bekend, dat de maande lijkse zitting dier commissie niet zal plaats hebben op Dinsdag 1 November a.s., maar op Dinsdag 8 Nov. d.a.v. De voorzitter voornoemd, J. KROON. RUSSEN ALLE PRIJZEN VAN DE MARKT- VERLOTING NOG NIET .AFGEHAALD Nog steeds zijn niet alle prijzen van de Grote Marktverloting afgehaald. Naast verschillende kleinere prijzen staan nog twee rijwielen ter beschikking van de winnaars. De winnaar van het radio toestel meldde zich eerst dezer dagen. De gelukkige was de heer K. uit Enter, die het lot, waarop hij zo fortuinlijk was, was kwijtgeraakt. Na veel zoeken vond hij het terug, waarna hij zich met grote spoed naar Rijssen begaf om het toestel in ontvangst te nemen. LEDENVERGADERING „UNITAS". De Chr. Textielarbeidersbond Unitas hield een ledenvergadering, waarin als spreker optrad de heer E. Schoonhoven uit Nijverdal. Nadat de voorzitter, de heer H. Nieuwenhuis, een openingswoord had gesproken, hield de heer Schoonho ven een inleiding over het belang van de menselijke vex-houdingen in de bedrijven. Spr. belichtte de toestanden, die er lang geleden op dit terrein heersten en ook de tegenstellingen, die er in de verschil lende ondernemingen bestonden. Geluk kig is de laatste jax-en een duidelijke kentering ten goede ontstaan, mede door het bewust worden van de betekenis en de waarde van de arbeider. De vakbon den, speciaal de Christelijke, hebben veel bijgedragen om niet alleen de materiele toestanden te verbeteren, ook hebben zij bijgedragen tot de menselijke ontplooi ing en bewustwording van de arbeider. Spr. wekte de Unitasleden op de waarde van de onderlinge samenwerking goed te beseffen; eendracht maakt macht, is ook hier het parool. De verschillende vragen, die werden gesteld, wist de heer Schoonhoven op bevredigende wijze te be antwoorden. AVRO'S TOURNEE. Men moge van Eddy Christianx den ken wat men wil, zijn figuur wordt in Nederland zeer verschillend beoordeeld, deze artist heeft een sympathieke stem en hij weet zijn fans (duizenden) enthou siast te maken. Hoe Ixet mogelijk is? Hij heeft meerdere malen gezegd, dat hij 't zelf ook niet begrijpt; zijn ster is nog steeds rijzende. Zijn kunst kan worden beschouwd als thuis horende in die van de kleine k, maar toch heeft deze Eddy Christiani zich een plaats weten te ver overen op de artistentroon, die een heel erg stevige is. Het feit, dat Christiani 'n heel erg bescheiden mens is en geens zins over het paard getild, doet aan zijn betekenis als zanger rxiels al. Toch is dit misschien een van de redenen (misschien weet hij zijn sympathie en zijn beschei denheid ook tot uitdrukking te brengen in zijn zang en in zijn liedjes) waarom hij die bijzondere figuur is geworden, die hij in werkelijkheid is. Van de orkestleden, waarvan Chris tiani de hoofdfiguur was, kan gezegd worden, dat het musici waren, die all round gevormd waren. Zij wisten er de stemming in te brengen, al was er nu en dan sprake van een naar onze smaak te veel kolder. Hier en daar ware wat beheerstheid gewenst, hetgeen de be schaafdheid van het programma ten goede gekomen was. vraagstukken van het Landbouwschap heeft de jongste ontwikkeling van de proef, en in het bijzonder het initiatief van de kleine boeren om een zelfstandig stamboek te vormen en het Noorse Fjor den-paard zelf verder te fokken, met be langstelling gevolgd. Met deze kleine boeren is de commissie voor Kleine Boe renvraagstukken van het Landbouw schap van oordeel, dat deze ontwikke ling kan bijdragen tot verantwoorde ra tionalisatie van de kleine boerenbedrij ven in Nederland. Voorts kan het moge lijk zijn, dat de nog steeds vrij grote jaar lijkse import van ponies uit het buiten land wordt vervangen door het fokken j van passende kleine paarden in Neder land. Mede uit deze overwegingen acht de commissie voor Kleine Boerenvraag- j stukken een verantwoorde fokkerij van Fjorden-paarden op zijn plaats.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3