TVÖR6L Een zot plan van n dik man §ssm Een Juweel! wmm Elke tand een brillan! VAN HET BINNENHOF Autobusdrama van Osnabriick berecht BUITENLANDS OVERZICHT Openstelling winkels met Si Nicolaas PL Arthur Stegner is de dikste man van de Westduitse Bondsdag. Vroeger was hij liberaal. Nu, zo vertelt de ANP-cor- respondent te Bonn, is hij „een eenza me, partijloze afgevaardigde". Maar Stegner wil toch ook zijn stem laten horen. Hij zit er niet bij „voor spek en bonen". Hij heeft zo zijn eigen ideeën over de hereniging van Duits land, die elk Duits politicus bezig houdt. Op een persconferentie heeft hij die gedachten gespuid. Hij is daar met een plan voor de dag gekomen. Niet op z*n eentje, maar in samenwerking met de vroegere overste Bogislav von Bo- nin, die in het voorjaar werd ontslagen uit het Westduitse ministerie van de fensie. Beiden zijn van mening, dat de bin ding van West-Duitsland aan de Navo het grote struikelblok is voor de we der éénwording van de nog gescheiden helften van Duitsland. Die militaire banden met het Westen dienen te wor den geslaakt. Bonin, een militair, meent, dat alle buitenlandse troepen wel rustig uit Duitsland kunnen wegtrekken, want door de atoomwapens zijn zij toch zon der 'betekenis geworden. Het „denken in divisies" is volgens hem verouderd. Het is volkomen om het even waar de divisies der beschermende mogendhe den staan opgesteld. Op de basis van deze „realiteit" willen zij dan tot samenwerking komen met de communisten om de „hereniging" een feit te maken. Stegner is er voor, dat door Bonn, nadat de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie zijn hersteld, ook relaties worden aangeknoopt met de Oostduitse communisten. Daartoe zou hij dan dat was het plan, waarmede hij voor de dag kwam een nationale raad willen zien ge vormd van 21 man, die voor een derde uit West-Duitsers, voor een derde uit Oost-Duitsers en voor een derde uit neutralen zo ubestaan. Die raad zou dan de beide Duitse republieken moe ten overkoepelen. Men lacht er in Bonn een beetje om. Alleen wijst deze actie van Stegner Bonin, die niet los staat ook van de ac tiviteit. die door het weekblad „Rhei- nisch-Westfalische Nachrichten" aan de dag wordt gelegd en door figuren als Graaf Karl von Westfalen, Hermann Rauschning, de vroegere president van Danzig en de vroegere rijkskanselier Joseph With, hoe onder de ultra-recht- sen gekoerst wordt in een richting, die dwars ingaat tegen de lijn, die door Dr. Adenauer gevolgd wordt, en daar om zeker op applaus te Moskou en te Berlijn bij de Oostduitse communisten kan rekenen. Men neemt zelfs aan, dat het genoemde weekblad met geld uit Oostduitse bron gefinancierd wordt. Het was ook" wel zeer merkwaardig, dat, toen het dikste Bondsdaglid de pers bijeen riep om haar zijn plan te ontvouwen, naar de ANP-correspondent te Bonn meldt, microfoons waren op gesteld van de Oost-Duitse radio-om- roep. Wel een bewijs van de belangstel ling, waarmee het communistische be wind in Oost-Duitsland de actie van deze ultra-rechtse groep volgt, schrijft hij. Er zitten zo onder de oppervlakte van het Duitse politieke leven altijd nog gevaarlijke „nationale" onderstromin gen, waarvan de omvang en de diepte zich niet precies laten peilen. Een re den voor de regeringspartijen om op hun hoede te zijn. Ja, dat is de keurig verzorgde, op kunstdrukpapier uitgevoerde Prinsessen Kalender 1956 van „Pro Juventute". H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben weer dertien speciale foto's van de vier prinsessen be schikbaar gesteld voor het goede doel. Want de netto opbrengst van deze kalen der-actie komt geheel ten goede aan „Pro Juventute". Wie dus zo'n kalender koopt, toont hart voor dè jeugd, en dat mogen we toch zeker van allen, die met „opvoeding" te maken hebben, verwachten! „Pro Juventute" staat op de bres voor bedreigde kinderen van alle gezind ten terwille van de kinderen zelfJ ter- wille van het gezin en terwille van de maatschappij. Wat Reclassering doet voor de meer derjarigen, doet „Pro Juventute" voor de jeugd. En wie de jeugd heeft Wilt U dit goede doel ook steunen? Koop dan deze prachtige kalender! Het is een juweel. Op school kan men uw kinderen wel vertellen, waar ze te koop zijn. U zult er een jaar lang met genoegen gebruik van kunnen maken. De heren Foster Dulles en Martino te Parijs. De heer Foster Dulles, Mi nister van Buitenlandse Zaken van Amerika, en de heer Martino, Minister v. Buitenlandse Zaken van Italië, arriveerden met hetzelfde vliegtuig uit Rome. De heer Dulles komt voor besprekingen met zijn En gelse en Franse collega's inzake de Conferentie van Vier te Genève. De heer Martino komt de besprekingen bijwonen in het Palais Chaillot van de Ministers van Buitenland se Zaken van de Vier At lantische Naties. De heren Dulles en Mar tino bij hun aankomst op het vliegveld Orly. TELEVISIE-DEBAT IN EERSTE KAMER -O- Socialistische motie weer ver worpen. -CD- Met 20-22 stemmen werd door de Eerste Kamer de motie van Mevr. Verwey-Jonker (arb.) verworpen, waar door de kerken geen „kerkelijke uitr zendingen" via de televisie mogen ver zorgen. De kleine meerderheid in de Senaat was het geheel eens met minis ter Cals, dat de kerken zich alleen moeten bepalen tot het uitzenden van kerkdiensten. Die meerderheid bestond uit de KVP- en de AR-fracties. Tot verwondering van velen ging de CH ditmaal met de socialisten en de li beralen mee. In de Tweede Kamer was dat destijds niet het geval geweest. De bedoeling van de voorstanders der mo tie is duidelijk. De Kerk moet het Evangelie verkondigen. Waarom moet men haar dan persé binden aan het uitzenden van kerkdiensten? Zij moet zelf weten wat zij getuigen wil. Zo niet de kleine meerderheid in de Eerste Kamer. Zij vond het begrip „kerkelijke uitzendingen" te vaag. Is dit een uit zending van de Mattheüs Passion of van een toneelspel met geestelijke in houd? En komen de kerken daardoor niet op het terrein van de erkende omroepverenigingen? Dit laatste was voor de voorstanders van de motie Ver- wey Jonker geen enkel bezwaar. Maar anderzijds waren zij toch niet in staat om het begrip „kerkelijke uitzendin gen" te preciseren. Dat wilden zij graag aan minister Cals overlaten, die echter van mening was, dat dat zijn taak niet is. Hij wil de kerken alleen kerkdiens ten laten uitzenden. Het gehele probleem der kerken in ons omroep- en televisiebestel komt binnenkort aan de orde. Er ligt nog al tijd een wetsontwerp op het omroep- wezen. Bij dat wetsontwerp kan deze zaak principieel worden uitgevochten. Het is de bedoeling van minister aCls om dit ontwerp nog in deze parle mentaire periode te laten behandelen. Of dit zal lukken, is echter een grote vraag, want de tegenstand tegen dit ontwerp is zeer groot. Intussen i s het voor de Tweede Ka mer weer werken geblazen. Zij zal nu achter elkaar vergaderen tot Kerst mis, de dag, waarop alle begrotings hoofdstukken moeten zijn afgehandeld. Dat is dan de jaarlijkse wedloop met de tijd. Voordat de begrotingen kunnen wor den behandeld, wordt er echter eerst een restantopruiming gehouden. Ver scheidene wetsontwerpen, die rijp voor behandeling zijn, worden er nog in een snel tempo doorgejaagd, want als een maal de begrotingshoofdstukken aan de orde komen, is er nergens anders tijd voor. Op 8 November a.s. begint de Tweede Kamer aan de algemene financiële beschouwingen. Vrijwel algemeen is men bezorgd over de steeds stijgende begrotingsuit gaven, over het steeds groter worden de ambtenarenkorps. Het bedrijfsleven wordt momenteel gemaand tot voor zichtigheid. Er zijn belastingbepalingen getroffen, die lang niet plezierig zijn, met de bedoeling te grote onnodige in vesteringen te beperken. Maar geeft de overheid nu wel het voorbeeld? Is zij wel zuinig? De Kamer twijfelt er aan. En minister v. d. Kieft, die gaarne een royale rol speelt, zal met goede argumenten moeten komen, wil hij zich met succes tegen de aantijgingen kun nen verzetten. GEEN RESERVE-VOORRAAD BENZINE IN VOERTUIGEN De ondernemer, wiens autobus deze zomer bij het vervoer van de school kinderen te Osnabrück in brand ge raakte, heeft terecht gestaan voor de kantonrechter te Almelo wegens over treding van artikel 90 van het uitvoe ringsbesluit Autovervoer Personen '39. Dit artikel verbiedt onder andere het vervoeren in autobussen van licht ont vlambare stoffen, anders dan in het daarvoor bestemde brandstofreservoir. De ondernemer werd veroordeeld tot een geldboete van f 100,subs. 50 da gen hechtenis. Bij de strafoplegging overwoog de kantonrechter, dat het vervoer van jerrycans met benzine in autobussen, hoewel bij de wet verboden, tot kort- gelegen oogluikend werd toegestaan, en dat hier een strafverlichtende om standigheid gold. De ambtenaar O.M. deelde mede, dat thans een intensieve controle wordt gehouden op dit punt en dat in den vervolge met de nodige gestrengheid zal worden opgetreden tegen overtre ders. Tenslotte hield de kantonrechter re kening met het feit, dat de betrokken ondernemer na het tragisch gebeuren alles in het werk heeft gesteld om het leed van de betrokkenen zoveel moge lijk te verzachten. Op de Maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd 1174 stuks vee, runderen 141, varkens 1033. Prijzen: Vette koeien, eerste kwali teit van f2,50 tot f2,65; tweede kwali teit van f2,29 tot f2.50; derde kwaliteit van f 2,10 tot f 2,29 per kg slachtgewicht. Melk- en kalfkoeien van f 625,— tot f 850,— per stük. Pinken van f 385,— tot f500,— per stuk. Graskalveren van f190,— tot f295,— per stuk. Drachtige zeugen van f230,— tot f275,— per stuk. Loopvarkens van f 50,— tot f 75,— per stuk. Biggen van f 4,25 tot f 5,25 p. w. Overzicht handel: Door de koude markt te Deventer was d'e aanvoer op de rundveemarkt zeer klein. Vette koeien en stieren: Doordat de ze vlugger werden verhandeld, gingen de prijzen iets naar boven. Ge'bruiksveeAanbod zeer klein, de handel had een vlugger verloop, waar door de hoge prijzen gehandhaafd ble ven. Pinken en kalveren: Aanbod zeer klein, waardoor deze redelijk en prijs houdend werden verhandeld. Nuchtere kalveren: Geen aanbod. Varkens en biggen: Aanbod redelijk groot, de handel had een zeer langzaam verloop, waardoor de prijzen iets la ger gingen. De afgelopen Zondag was in ver schillende delen van de wereld aan een referendum gewijd. In Zuid-Vietnam heeft premier Diem het staatshoofd Bao Daï af laten zetten via een re ferendum, dat al Diems verwachtingen zal hebben overtroffen. Over het feit, dat de helft van de stemgerechtigden niet aan de stemming heeft deelgeno men, praat men maar liever niet. Meer aandacht heeft het andere re ferendum getrokken, waarbij de Saar- landers zich moesten uitspreken over het z.g. Europees Statuut voor hun ge bied. Dit Europees statuut kwam voor een goed gedeelte neer op de handha ving van de huidige toestand van poli tieke afscheiding van Duitsland en eco nomische verbondenheid met Frankrijk. De pro-Duitse partijen zouden echter worden toegelaten en het handels- en personenverkeer met Duitsland zou aanzienlijk vergemakkelijkt worden; volgens het statuut zou de geëuropeï- seerde Staat Saarland onder de hoede zijn gekomen van de Westeuropese Unie, die eind vorig jaar is gevormd om de Duitse herbewapening en toe treding tot de Noordatlantische Ver dragsorganisatie mogelijk te maken. De uitslag is een te grote overwin ning geworden voor de neen-stemmers, die dus niets van 't statuut wilden we ten en, al werd dat niet met woorden De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente en Salland heeft adhaesie betuigd met een adres van de Kamer in Alkmaar, waarin de minister van economi sche zaken verzocht wordt te be vorderen dat de winkels van Za terdag 26 November tot en met Zaterdag 3 December a.s. tot 22 uur geopend mogen blijven. Dit in verband met het feit, dat het St. Nicolaasfeest dit jaar op een Maandag valt en velen het feest reeds op Zondag zullen vieren. Geboren: Gerhard, zoon van A. Koop man en J. H. Bouwhuis, Burg. v. d. Borchstraat 47. Ondertrouwd: C. Wijnnobel, 30 jaar, Heerlen, en J. M. Wilmerink, 24 jaar. BEVOLKING. Ingekomen personen: A. Brinkman van Hengelo (O.) naar Holterbroek 61. J. Kappert van Markelo naar Burg. v. d. Borchstraat 47. E. Schaap en kind van Djakarta naar Holterberg 42. A. Doff en gezin van Soerabaja naar Holterberg 26. Vertrokken personen: Joh. Vasters van Borkeld 95 naar Markelo. A. M. Harting geb. Honcoop van Pastorie straat 48 naar Oost-, West- en Middel- beers (N.B.). J. G. Harting van Pastoriestraat 48 naar Oost-, West- en Middelbeers (Noord-Brabant). A. Jansen van Beuseberg 102 naar Hel- lendoorn. S. van Diepen van Kolweg 5 naar Raalte. J. Dekker van Oranje straat 59 naar Amsterdam. C. Wijn- nobel van Dijkerhoek 22 naar Heerlen. HELLENDOORN. Geboren: Hendrik Gerrit, zv A. Meijer en G. H. Kippers, Elen en Rhaan, Co- ninckserveweg 1. Gerrit Hendrik, zv D. Brinkman en G. Valk, Nijverdal, Lage Esweg 10. Delia Geertrui, dv A. Otten en E. Bredenoord, Nijverdal, Konijnen bergstraat 28. Theresia Maria Anna, dv A. B. Jorink en W. G. Heethaar, Haarle C 57. Johannes, zv M. van Haarst en J. J. Telman, Daarle, Zand- kuilenweg 4. Johanna, dv F. Spenke- link en J. W. van den Berg, Nijverdal, Derde Kampsweg 4. Hendrikus An tonius .Maria, zv H. A. Wennemers en M. A. Scholten, Nijverdal, Wilhelmina- straat 12. Marina Ursula, dv J. Woest- huis en H. M. v. d. Berg, Nijverdal, Hol- terweg 32. Egberdina, dv D. J. Tij huis en L. Scholten, Nijverdal, Klokken- dijk 90. Alberdina, dv H. van der Vegt en G. G. Bennink, Elen en Rhaan, Kooiweg 4. Catharina, dv J. H. Rein- ders en A. Potters, Nijverdal, Rijssense- straat 181. Lambertus, zv A. Men- sink en H. Wessels, Nijverdal, Nijver- dalseslraat 207. Elsje, dv J. Laarman en G. H. Overweg, Daarle, Esweg 20. Hendrikus Bernardus, zv H. A. Boots- veld en S. J. Lubbers, Nijverdal, Juliana- straat 1. Johannes Wilhelmus, zv A. J. Westerik en A. G. Engbers, Hellen- doorn, Ninaberlaan 53. Albertus Jo hannes Jozef, zv J. G. Hegeman en J. Scholten, Nijverdal, Zonnebloemstr. 14. Ondertrouwd: J. van Egmond, 24 j., Nijverdal, Grotestraat 5, en G. Pasman, 26 j., Hulzen, Jipkesbeltweg 9. J. Veurink, 31 j., Ommen, en A. H. Kamp huis, 28 j., Elen en Rhaan, Olthofsweg 7. Gehuwd: J. Plomp, 30 j., Nijverdal, Pr. Mauritsstraat 25, en H. W. Stobbelaar, 23 j., Hellendoorn, Zuid Esweg 21. - H. Meijer. 28 j., Daarle, Groeneweg 13, en G. Dubbink, 25 j., Daarle, Groene weg 14. B. J. Berkenbos, 24 j., Nijver dal, Hexelerweg 12, en J. B. Brinks, 23 j., Wierden, Klokkendijk 30. W. A. Lucassen, 28 j., Hengelo, Dennenbos weg 92, en J. M. Filart, 26 j., Nijverdal, Rijssensestraat 261. B. J. Jansen, 26 j., Haarle C 25, en C. Temminck, 24 j., Nijverdal, Mensinksweg 38. Overleden: H. ter Hoek, 70 j., echtg. van A. Huzen, Haarle C 28. H. A. M. Broeks, oud' 1 dag, dv G. J. Broeks en H. F. Mulder, Hellendoorn, Vrugteveens- weg 6. uitgedrukt, weer terug naar Duitsland wilden. Iets meer dan tweederde van de stemmen was tegen, een derde voor het statuut. Het neen op het Europese statuut, door velen uitgelegd als een neen aan de Europese gedachte, voor zover die nog levendig is, wil evenwel niet zeg gen, dat Saarland onmiddellijk tot Duits land terug zal keren. De Fransen heb ben steeds nadrukkelijk gezegd, dat 'n verwerping van het Europees statuut een terugkeer tot de stand van zaken van vroeger zou inhouden, d.w.z. voort bestaan van de economische band met Frankrijk en een nieuw verbod van de pro-Duitse partijen. iCj Dat lijkt niet goed mogelijk, want deze laatste zijn als overwinnaar uit de strijd gekomen. Veel waarschijnlijker is, dat nieuwe onderhandelingen zullen moeten worden aangeknoopt tussen Frankrijk en Duitsland om een bevredi gende oplossing van dit probleem te vinden. Eerst zullen evenwel nieuwe verkie-. zingen moeten worden gehouden in Saarland. De regering van Hoffmann is al afgetreden en men verwacht de sa menstelling van een regering van niet- poütieke personen, die de verkiezingen zullen voorbereiden. Niet alleen in Saarland zullen ver kiezingen worden voorbereid, ó'ók Frankrijk komt wellicht nog dit jaar aan de beurt. De regering heeft n.l. na rijp beraad een wetsvoorstel ingediend, waarbij de Nat. Vergadering wordt ont bonden en nieuwe verkiezingen voor 11 December worden uitgeschreven. De regering van Edgar Faure, bestaande uit radicalen, katholieken en onafhan kelijke conservatieven met nog een en kele Gaullist, heeft niet alleen een meerderheid voor haar Marokkaanse, maar ook voor haar Algarijnse politiek weten te verwerven, voornamelijk door dat de afgevaardigden om verschillen de redenen van binnen- en buitenland se politiek terugdeinsden voor een ka binetscrisis, die niets zou oplossen, om dat er geen meerderheid is, die de hui dige zou kunnen aflossen. Van deze wat sterkere positie heeft de regering nu gebruik willen maken om tot verkiezingen te besluiten. Iedereen is het er over eens, dat ka merontbinding, om het zo hard moge lijk uit te drukken, een zegen voor het land zal zijn, niet omdat men ver wacht, dat er iets veel beters uit de bus zal komen, maar omdat men ten minste de kans heeft, dat dit gebeuren SCHERPE BOCHT IN RIJKSWEG DEVENTERENSCHEDE/ALMELO BIJ HOLTEN. A.N.W.B. acht verlichting gewenst. Najoij het spoorwegviaduct te Holten, waar' de rijksweg Deventer-Enschede/Al- melo onder de spoorlijn Deventer-Almelo doorgaat, bevindt zich in deze rijksweg een gevaarlijke bocht. Reeds herhaalde malen, zo bericht de A.N.W.B., zijn hier weggebruikers uit de bocht gevlogen, daar de begrenzing van de buitenbocht niet genoeg spreekt, wat mede veroor zaakt. wordt door de uitmonding, juist op dit punt, van een onbelangrijke zijweg op deze belangrijke verbinding. De rijkswaterstaat heeft thans het plan om de rijksweg enigszins te ver leggen, waardoor het mogelijk wordt de begrenzing en het verloop van de bocht duidelijk aan te geven. De A.N.W.B. acht het tevens ten zeerste gewenst, om dit punt van de rijksweg van een goede na- triv.mverlichting te voorzien. VERBETERING WEG NAAR OMMEN LANGS HET OVERIJSSELS KANAAL MOET OP OPENSTELLING NIEUWE WEG WACHTEN. Het deel van de provinciale weg Le- melerveld-Ommen tussen Lemelerveld en de Slijkhuisbrug langs het Overijsselse kanaal, verkeert in zeer slechte toestand, zo meldt de A.N.W.B. Het wegdek is aan de zijde van het kanaal sterk verzakt, hetgeen het berijden van de toch al smal le weg tot een gevaarlijke onderneming maakt, te meer wanneer men een tegen ligger moet passeren. De A.N.W.B. heeft de provinciale wa terstaat dan ook verzocht hierin verbe tering te brengen, doch verneemt, dat aan het herstel van deze weg pas kan worden begonnen wanneer de nieuwe weg LemelerveldOmmen over en kele maanden zal zijn opengesteld- Wanneer thans begonnen zou worden met deze werkzaamheden zou de weg langs de vaart - die na het ingebruik- nemen van de nieuwe route vrijwel geen doorgaand verkeer meer behoeft te ver werken voor het verkeer moeten wor den afgesloten, hetgeen groot ongerief zou veroorzaken, en méér oponthoud dan thans het geval is door de slechte toe stand, waarin de weg verkeert. Op verzoek van de A.N.W.B. zullen langs de nieuwe weg Lemelerveld- Laarbrug, welke binnen enkele maan den als onderdeel van de route Deven- ter-Raalte-Coevorden voor 't verkeer zal worden opengesteld, de bekende waarschuwingsborden „Overstekend wild" worden geplaatst. Ook bij avond zal het verkeer door deze borden op overstekende dieren worden geatten deerd. De ben "V toen king Johai treffe staat waar< delt. mulo. burg Hij met sterk collei rugg: bevol kl bi vóöf len c verdi Ds Al; stuk biddc derei He d oure. Holt Yt temc I HOI D( Pees striji luidt stan weg Borl veld wer, D wor huis enei ten van mer van ple? den A ;k itt huis lijk

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2