RECLAME Üe beste grondstoffen veerhonderd jaar ervaring Heineken! BOER Heinekeit's Bier HAMEA Geeft hadden om trots op /e z//« Landbouwschap Ds. STUKKER DEED INTREDE. Onze oud-plaatsgenoot, candidaat H. J Stakker uit Almelo, werd enige weken geleden in het ambt bevestigd als pre dikant van de Baptisten Gemeente, te Nieuw-Weerdinge. Ds. H. J. Stukker, die studeerde aan het Spurgeon College te Londen, werd in de morgendienst bevestigd door zijn zwa ger, Ds. J- Bosma uit Leeuwarden. Ds. Bos'ma hield in deze dienst een predikatie over Psalm 147, met als motto: „De Here bouwt Jeruzalem". Deze tekst werd in het bijzonder toegepast op de opbouw van de gemeente. Bij de bevestiging werd aan de hand oplegging behalve door Ds. J. Bosma ook deelgenomen door de heer A. Pruim, ouderling van de gemeente te Nieuw- Weerdinge en door de vader van de jonge predikant. Ds. H. J. Stukker deed 's middags zijn intrede 'met een preek over Psalm 72, waarbij hij als tekst gekozen had: „Hij is onze Vrede". Na de predikatie spraken een stroom van afgevaardigden. Ds. Jae. de Jong na mens de Nederlandse Unie van Baptis ten Gemeenten, wethouder Klein als ver tegenwoordiger van B. en W., Ds. v. d. Werf voor het Jeugdverband van Zuid- Oost Drenthe. Ook namens andere ker ken werd een woord van welkom gespro ken, o.m. namens de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerk, het Leger des Heils en de Ver. van Vrijzinnig Her vormden. De heer Kwakkelaar vertegenwoor digde als ouderling de Almelose Baptis ten Gemeente en was de laatste spreker. Ds. Stukker sprak een dankwoord. 's Avonds werd in de Baptistenkerk nog een begroetingsavond gehouden, waarbij vooral de jeugd op eigen wijze de nieuwe predikant een welkom be reidde. In deze dienst werd ook nog het woord gevoerd door de vader van de nieuwe predikant. CANDID AATSTELLING AMBTSDRAGER NED. HERV. KERK. In verband met het neerleggen van hun functie van ouderling der Hervorm de Kerk door de heren H. J. Bolink, Joh. Reilink en H. Slijkhuis en van diaken door de heer J. Meerman, hebben de lid maten tot 30 October a.s. gelegenheid candidaten aan te bevelen bij de kerke- raad. SCHOOLKRING DIJKERHOEK OPENDE WINTERSEIZOEN Zaterdagavond 15 October j.L heeft de buurtvereniging „Schoolkring Dij- kerhoek" haar winterseizoen geopend met de jaarlijkse z.g." culturele avond in café „Het Bonte Paard". Als spreker voor deze avond was uit genodigd de heer H. Kraan, adjudant der gemeente-politie te Almelo. De voorzitter, de keer H. Pessink, heette het talrijke publiek welkom en sprak er zijn voldoening over uit, dat er voor deze avond zo'n grote belang stelling bestond. Ondanks het slechte weer was de opkomst dit jaar boven verwachting. Om ongeveer acht uur begon de heer Kraan met een korte inleiding over de bekende boeken van Commissaris Voordewind. Daarna kwam de ene ver telling na de andere naar voren, zó spannend, boeiend en gezellig, dat de aanwezigen vaak met open mond za ten te luisteren. Soms ernstig, dan weer wat vrolijker volgde het een op het an der. Om half tien werd gepauzeerd en door de vereniging koffie aangeboden. Na de pauze ging spr. verder met voorvallen uit zijn praktijk. Het hoogtepunt was wel het laatste, waarbij in een gedicht tot uiting werd gebracht, dat de gevallen mens en de burgerlijke mens beiden deelachtig zijn aan de verzoening door het bloed van Christus. Na dit prachtige slot sloot de voor zitter de avond met een welgemeend dankwoord aan de spreker in de eer ste plaats en tevens aan de heer B. Hartenberg, die de vereniging in con tact had gebracht met de spreker. Om elf uur keerde ieder huiswaarts met het gevoel een goede avond gehad te hebben. Hopelijk wordt ook de komende ont spanningsavond een succes. KEUREN VAN AUTO- EN MOTOR VERLICHTING. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat er vanwege de plaatselijke afdeling van Veilig Ver keer op Donderdag 27 October a.s. tus sen 7 en ruim 8.30 uur gelegenheid zal worden geven om de verlichting van hun auto of motorrijwiel deskundig te laten keuren. Deze keuring brengt geen kos ten mee. DRUMBAND H.M.V. Gelijk wij onlangs reeds mededeelden, besloot de Muziekvereniging H.M.V. tot het oprichten van een drumband. Het bestuur van H.M.V. heeft met het bestuur van de Supportersvereniging thans een nadere bespreking gehad en besloten werd zo spoedig mogelijk de H.M.V.-gelederen met een drumband te versterken. De benodigde instrumenten zullen echter niet worden aangekocht, voordat gebleken is, dat voldoende heren (boven 21 jaar) zich opgeven om lid te worden van deze band. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer. KLEUTERCURSUS „GROENE KRUIS" Van de zijde van de Vereniging „Het Groene Kruis" verzoekt men ons mede te delen, dat de kleutercursus Woensdag a.s. niet in het Stationskoffiehuis, maar in hotel Holterman zal worden gehou den op het vastgestelde uur. rekent Mans uut Twente. Preuf 't zelf en constateer: Heineken's hst bier „f met alle voordelen. Ze werkt er met de zgn Heineken's A-gist, een special gistreincultuur, woarvan geeneen op de wereld (behalve Heineken) het geheim kent. Heineken gunt zien bier, veurdat ie 't kriegt, een langdurige rijpingstijd. De kroonkurk (ik zeg: döpke) betekent ne snelle, massinale en hygiënische afsluuting van dat kostelijke bier, dat zodönig ook veul langer goed te hool'n is. Voor de oaweral het meest getapt! GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: portemonnaie m. inhoud; zakmes; zwarte kat; damesrijwiel; kin derhandschoentje. Verloren: portemonnaie met inhoud: kinderpantoffel. Inlichtingen dagelijks aan 't Groeps- bureau Rijkspolitie, Dorpsstraat 22 te Holten. Telef. 352. BALLONWEDSTRIJD WINKELIERSVERENIGING. De uitslag van de op 5 Mei j.l. ter ge legenheid van de Nationale Feestdag door de Holtense Winkeliersvereniging gehouden kinderballonwedstrijd zal in ons volgend nummer bekend gemaakt worden. MOOIE SUCCESSEN. In de door de Motorclub „Arnhem" Zaterdagmiddag verreden betrouwbaar- heidsrit „Battle of Arnhem" behaalde de heer D. J. Muller in de Look in de afd. Senioren de 3e prijs en de heer Dick Muller P.Azn. in de fad. Junioren de 2e prijs, beiden op „Jawa". VOETBALPROGRAMMA. Zaterdag Junioren: De Zweef b—Holten a 4.15 uur Zondag: La Première 3Holten 1 2.30 uur S.O.S. 2Holten 3 2.30 uur Omhoog 2Holten. 2 2. uur Officiële publicaties SCHOUW W ATERLEIDINGEN. Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen bij deze ter openbare ken nis, dat op de hierna bepaalde dagen zal worden overgegaan tot het SCHOUWEN DER W ATERLEIDINGEN in deze gemeente, t.w. op Maandag, 1 November a.s.: de Kleine Waterleiding, de Klaphekkewaterlei- ding en de S'teeg-Egbertswaterleiding Dinsdag, 8 November a.s.: de Koordes- en Schuttewaterleiding en de Essen- en Boerendanswaterleiding. De onderhoudsplichtigen worden her innerd aan artikel 19, le lid en artikel 20, le en 2e lid van het Reglement op de' Waterleidingen. Holten, 20 October 1955. Burgemeester en Wethouders van Holten, W H ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBARG, Secretaris. MISS WORLD VERKIEZING IN LONDEN. De Nederlandse vertegenwoordigster Angelina Kalkoven is in Londen aan gekomen, waar zij zich voorbereidt voor de verkiezing van „Miss World". COLLECTE VOOR VLUCHTELIN GENHULP Binnenkort zal ook in de gemeente Holten deze collecte worden gehouden. Gaarne willen wij bij voorbaat deze collecte aanbevelen. Met betrekking tot deze vluchtelin genhulp vermelden we enkele uittrek seis van hetgeen de pers- en informa tiedienst meedeelt, waaruit duidelijk naar voren komt hoe nodig deze hulp is en hoe nuttig en doelmatig het geld besteed wordt: Zeventigduizend mensen vragen een nieuw perspectief. Het raam staat open. Een vrouw buigt zich er uit en kijkt omlaag naai de kinderen, die op een met onkruid overwoekerde binnenplaats spelen. Er gens in een hoek van die binnenplaats, omsloten door hoge grauwe muren van een vroegere kazerne, hangt wat was te drogen. Ergens bij een muur zitten wat vrouwen te naaien en te breien. Een man komt op een fiets onder de inrijpoort de binnenplaats oprijden, te rug van zijn werk. Dit is de Wohnsiedlung 106, ergens aan de rand van het Opperoostenrijkse stadje Enns, aan de smalle slingerweg van Wenen naar Linz. De vrouw bij het raam is een van de 367 vluchtelingen, die in dit kamp een reeds jaren durend onderdak hebben gevonden. Deze 367 mensen behoren tot de 70.000 noodge vallen onder de vluchtelingen in Oos tenrijk. Deze 70.000 noodgevallen be horen tot de naar schatting 165.000 ont heemden, die in Oostenrijk, tien jaar na het einde van de oorlog, nog huizen. Deze cijfers kent de vrouw aan het venster niet; ze zouden haar ook niet interesseren. Zij kent alleen die kinde ren, die buurvrouwen, dit gebouw met zijn holle hoge gangen waar het altijd tocht, met zijn gebrekkige kamertjes, bovenal met zijn gebrek aan uitzicht. Het raam ziet alleen maar uit op die binnenplaats waar eens, toen Europa nog een werelddeel was met vaste, ge vestigde verhoudingen, jonge soldaten het excerceren hebben geleerd. Een wijder uitzicht, tot aan een verre horizon, waarheen een begaanbare le vensweg leidt, heeft de vrouw niet, omdat het Europa van die jonge sol daten is ten onder gegaan op slagvel den en in conferentiezalen, een trieste hoop van menselijke overschotten ach terlatend. Op een hoek van een braakliggend terrein wordt gebouwd. Rode bakste nen muren groeien er tussen het on kruid omhoog. Een vrouw sjouwt met stenen. Kinderen roeren in 'n trog met cement. Hier worden dertig huizen ge bouwd voor vluchtelingen, die straks de Wohnsiedlung 67 zullen kunnen ver laten. „Werenfried-siedlung" heet het hier, naar de Nederlandse pater Werenfried van Straten, die zich geheel aan het vluchtelingenwerk heeft gegeven. Meer dan een millioen Schellingen, afkomstig van de Nederlandse uur loon-actie, zijn in dit project gestoken. Hier krijgt dus de Nederlandse hulp een tastbare, gestalte. Dertig gezinnen werken mee* aan de bouw met eigen handen om daarmee de kosten van on geschoolde arbeid zoveel mogelijk te drukken, waardoor het mogelijk wordt met het beschikbare geld meer huizen te bouwen. Elk ogenblik dat ze er voor kunnen vrijmaken, zijn deze mensen hier te vinden. Ze hangen niet rond in of om een van de 96 barakken, zichzelf beklagend. Ze weten, dat ze een unieke kans hebben gekregen om zichzelf voor eens en voor altijd uit de troosteloze ellende van het vluchtelingenschap om hoog te werken naar 'n leven, dat weer kleur en smaak en vooral: dat weer zin heeft. Het vluchtelingenprobleem is niet een Oostenrijks probleem, het is een internationale aangelegenheid. Dat heeft Nederland vorig jaar begrepen. Het zal ook dit jaar begrijpen waar het om gaat. „De vluchteling wacht op Uw sleutel" is het motto van de nieuwe actie. Straks krijgen die dertig gezin nen, die daar naast de spoordijk aan het bouwen zijn, een eigen sleutel van een eigen huis. Misschien is de sloten maker dié sleutels al aan het maken. Het Nederlandse volk zal erkennen, dat die vrouw in Enns en al die dui zenden andere mannen en vrouwen in Oostenrijk, die nu hun deurtje alleen maar met een simpel haakje kunnen sluiten, ook een eigen sleutel moeten hebben. Nederland kan niet voor alle 70.000 sleutels zorgen. Dat hoeft ook niet, als het het buitenland maar aanspoort dit voorbeeld te volgen. Elke vluchteling die wordt geholpen is een klein stuk je menselijke ellende minder en een groot brok levensgeluk meer. VEEVOEDING Nu de staltijd voor de koeien weer aanbreekt, is het van groot belang, dat straks doelmatig gevoerd wordt. Meer malen gebeurt het, dat in de periode, dat de stoppelknollen gevoerd wor den, de koeien vrij sterk vermageren. Dit behoeft niet, als maar juist ge voerd wordt. Het komt vooral aan op voldoende droge stof en een juiste verhouding eiwit-zetmeel. Hieronder volgen enkele rantsoenen, die per koe per dag kunnen gevoerd worden voor diverse melkgiften. Er is van uitgegaan, dat een matige gift hooi wordt gevoerd en niet meer dan 50 kg stoppelknollen. Het is niet aan te raden meer knol len te voeren. Rantsoen 1: Voor droogstaande en dragende die ren en koeien tot 8 kg melk per dag: 50 kg stoppelknollen; 5 kg hooi (matige kwaliteit); 3 kg (of meer) stro. Rantsoen 2: Voor koeien met ca. 10 kg melk en 4 pet. vet. Rantsoen als boven plus 8 kg voederbieden of ruim 1 kg gedroog de pulp (de pulp moet eerst wat ge weekt worden). Juist voor deze melk- gift is bij dit ruwvoerrantsoen geen passend meelrantsoen te vinden. De voederbieten of de pulp brengen de juiste verhouding eiwit-zetmeel. Rantsoen 3: Voor koeien met 12,5 kg melk en 3,75 pet. vet. Ruwvoederrantsoen als boven (zonder bieten of pulp) en 1,7 kg A- meel. Rantsoen 4: Voor koeien met 15 kg melk en 3,75 pet. vet. Ruwvoederrantsoen als boven (zonder bieten of pulp) en 2,7 kg A- meel. Rantsoen 5: Voor koeien met 20 kg melk en 3,50 pet. vet. Ruwvoederrantsoen als boven (zonder bieten of pulp) en 4,4 kg A- meel. Rantsoen 6: Voor koeien met 25 kg melk en 3,50 pet. vet. Ruwvoederrantsoen als boven (zonder bieten of pulp) en 6,3 kg A- meel. Hierbij nog enkele opmerkingen: a. Voor de hogere melkgiften kan ook heel goed bieten of pulp bijgevoerd worden; men kan dan ongeveer 1 kg minder meel voeren, maar het A-meel moet geheel of gedeeltelijk gewijzigd worden in B-meel. b. Wie graag eigen roggemeel of ha vermeel wil voeren, kan het A-meel vervangen door eigen graanmeel en B- meel. De verhouding is als volgt: 1 kg eigen graanmeel plus 1 kg B-meel is ongeveer gelijk aan 2 kg A-meel. c. Bovenstaande rantsoenen zijn voor koeien met een levend gewicht van on geveer 500 kg. Zijn de koeien zwaar der, dan moet een kleine toeslag ge geven worden, die in {le regel wel on dervangen kan worden door wat meer ruwvoer te geven. d. Een koe, die één maal gekalfd heeft, moet een jeugdtoeslag hebben, dat overeenkomt met 1 kg lijnkoek of 1 kg D-meel. Een koe, die twee maal gekalfd heeft, moet een jeugdtoeslag hebben, die ongeveer overeenkomt met 0,75 kg B-meel of koek. e. Voor melkrijke koeien is het ge wenst, dat meer hooi wordt gevoerd. Het krachtvoer kan dan evenredig ver minderd worden. Eén kg A-meel komt overeen met ongeveer 2,5 kg goed hooi. f. Het is zeer aan te raden, dat de gehele winterperiode mineralen wor den gevoerd aan alle jdieren. Geef per koe per dag twee eetlepels mineralen; de nieuwmelkte wat meer. Het kan heel goed over de knollen gestrooid worden. Begin wat kalm aan, want sommige koeien vinden het niet lekker. g. Als U behoorlijk zeker wilt zijn van de hoeveelheid knollen en hooi, die U voert, weeg dan één keer een kar vol knollen en het hooi, dat U per dag voert, voor de gehele stal. Dit kunt U delen door het aantal koeien. Met behulp van een korte ladder op de bascule is dit in. korte tijd gedaan. Het is een kwestie van aanpak. U behoeft dan voorlopig niet weer te wegen, ten zij de rantsoenen veranderen of dat U het doet voor controle. Wat het meel betreft, is het heel gemakkelijk als U een bak hebt, waar van U weet, dat wanneer deze tot op zekere hoogte gevuld is, er 1 kg of 0,5 kg in gaat. Zo nodig kunt U een paar merken aanbrengen. De assistent Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst W. RIETBERG dient „begeleid" te worden door actueel nieuws uit Uw voorzieningsrayon. Alleen in dat geval bezit ze de nodige „prikkel" tot actie en overleg en voert ze aldus tot groter omzet. Bedenk eens hoeveel aan goede reclame vastzit. Haak in op de goodwill die het algemeen verspreide nieuwsblad voor U gekweekt heeft ook als Uw zaak eens in de nieuwskolommen wordt be licht, wanneer daarvoor een speciale reden is. CURSUSSEN INSTRUCTEUR MACHINAAL MELKEN Indien er voldoende belangstelling bestaat, zullen ook dit najaar weer in verschillende plaatsen van 't land cur sussen gegeven worden ter opleiding van het rijksdiploma instructeur ma chinaal melken. Door de steeds toenemende verkoop van melkmachines is er een tekort aan gediplomeerde instructeurs. De plaatsen, waar de cursussen wor den gegeven, zijn afhankelijk van de woonplaatsen der deelnemers. Bij deelname dient men zich vóór 5 November a.s. op te geven bij de Melk machine-Commissie van 't Landbouw schap, Raamweg 25-27, 's-Gravenhage. NIET OVERDRIJVEN De tijd voor het voederen van knol- groen en bietenloof is weer aange broken. Voor zeer veel bedrijven zijn deze producten onmisbaar voor 't ver krijgen van goede bedrijfsresultaten. Maar ofschoon deze voedermiddelen vele voortreffelijke eigenschappen heb ben, kan men hiervan ook teveel ge ven. Endat geschiedt nog wel eens. De verdediging luidt dan, dat men dat voer toch heeft. Dit mag echter geen reden zijn er verkwistend mee om te gaan. Geef de toelaatbare hoeveel heden (let vooral op de mest) en... con serveert de rest tijdig. Er is echter nog een reden waarom men voorzichtig moet zijn met te grote hoeveelheden; de knollen- en bietenloofsmaak is bij de consument berucht. Al vindt de boer dat wellicht aanstellerij, met het feit heeft hij rekening te houden. BOERDERIJBRANDEN. In de maand Augustus 1955 zijn 46 boerderijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar beschadigd werden. Zeven van deze branden kwamen voor in Gronin gen, zes in Friesland, zes in Drenthe, zeven in Overijssel, drie in Gelderland, één in Utrecht, vier in Noordholland, twee in Zuidholland, twee in Zeeland, zes in Noordbrabant en 2 in Limbufg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op totaal f 2.514.485.—. Achttien van deze branden werden veroorzaakt door hooibroei, elf door blikseminslag, vier door spelen met vuur, één door electriciteitsgebrek, één door kortsluiting, één door broeiing, ter wijl in tien gevallen de oorzaak onbe kend bleef. Bij deze branden zijn 15 varkens, één stier en 21 stuks kleinvee omgekomen. AANGEBODEN REACTIEDIEREN. De Gezondheidscommissie voor Dieren van de Stichting voor de Landbouw ver strekt een opgave van het aantal reac- tiedieren, dat aangeboden is voor slacht- premie in de vierweekse periode van 10 Juli 1955 tot en met 6 Augustus '55, benevens van het totaal aantal sinds de aanvang der campagne. Provincies 10 Juli Totaal 20 Mei '51 t.m. t.m. 6 Aug. '55 6 Augustus 1955 Groningen 3 12.261 Friesland 5 1.603 Drenthe 1 3.615 Overijssel 10 15.312 Gelderland 5 22.526 Utrecht 57 30.187 Nd.-Holland 45.344 Zd.-Holland 831 81.668 Zeeland 5 4.129 Nd.-Brabant 36 90.114 Limbrug 37 23.366 Totaal Nederland 990 330.125 NATIONAAL FONDS T.B.C.-BESTRIJDING. De Gezondheidscommissie voor Dieren van de Stichting voor de Landbouw geeft een overzicht van de inkomsten en uitgaven van het Nationaal Fonds ter bestrijding van de rundertuberculose. In de periode van 12 Juni 1955 tot en met 9 Juli 1955 heeft dit fonds ontvan gen uit de heffingen van 25 cent per 100 kg. melk een bedrag van f 0.09. Sinds 20 Mei 1951, de datum waarop de hui dige campagne een aanvang heeft geno men, heeft dit fonds uit deze zelfde hef fing ontvangen f 50.164.335,27. Uit de E.C.A.-gelden de z.g. Marshall-hulp ontving het fonds sinds de aanvang van de campagne 46.000.000,Pe|°' tale inkomsten van het fonds zijn geweest 96.164.335,27. In de periode van 10 Juli 1955 tot en met 6 Augustus 1955 heeft het fonds be steed ƒ429.304,47. Sinds 20 Mei 1951 tot en met 6 Augustus 1955 heeft 't fonds besteed 57.970.896,16. Uit de heffing van 55 cent per 100 melk, de z.g. spaarheffing, heeft 't fonds in de periode van 12 Juni 1955 t.m. 9 Jul' 1955 ontvangen 53.861,97. In totaal zijn de inkomsten uit deze heffing geweest 21.327.557,77. In de periode van 10 Juli 1955 tot en met 6 Augustus 1955 is van deze heffing uitgekeerd aan de veehouders, die hun rundveebeslagen tijdig hadden vrijge maakt een bedrag van 164.936,29. In totaal is uit deze spaarheffing sinds 20 Mei 1951 uitgekeerd 18.451.699,06. lede bizonc Tibor aan ee van e« duizer dit na mense weldij ander: meer, been. Wes achtei last. I zakeli daaru de m< en de veran staan factoi tussei word' nam i van i tisch wieg stond verze tisch voet Me gedo' naar] geme wijze zo n draa; foon nemi hij. 1 uitw scha; dank riodt stuk, D( ande deni ven der de d die j ten. D« van Eur< jong dog] de ham nad: van. in c van kra< Ir utoj mes haa het om E ma: de insj zen lige we] I gin ver get I ree het noj teg Wilt U gaan wandelen? Geen bezwaar! Maarloopt dan altijd op 't trottoir! Herhalen moet men telkens weer De rijweg is voor 't rijverkeer! VEILIG VERKEER. „Controleer dat rode licht iedere avond voor U rijden gaat." VEILIG VERKEER. tee vir set Til bu

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2