50 jaar geleden: DE KERK ROEPT Kinderwetten maakten Kinderbescherming mogelijk Veertig jaar Vreemdelingenverkeer V.V.V. gaat jubileren Huidgenezing Kou era Pijn AGENDA No. 42. Jaargang 7. ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Utiyave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5483 - 234 Adv.-prijs115 rn.m. a contantf 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 Zondag j.l. werd de volgende kansel- boodschap van de kerkeraad der Her vormde Gemeente te Holten in alle kerkdiensten te Holten en te Dijker- hoek voorgelezen: Broeders en Zusters, De meesten uwer zullen wel kennis genomen hebben van de verslagen der laatste kerkeraadsvergaderingen en daardoor wel weten, dat de kerkeraad zich ernstig ongerust en bezorgd maakt over het geleidelijk, maar gestadig te ruglopen van het kerkbezoek in onze gemeente. Dat de kerkeraad gegronde redenen heeft om zich hierover be zorgd en ongerust te maken, zal u dui delijk zijn, wanneer wij u enkele cij fers noemen. Onze gemeente telt ruim 4300 zielen. Laten wij aannemen, dat hieronder ongeveer 1500 ouden van da gen en jonge kinderen zijn, die niet meer of nog niet ter kerk kunnen gaan. dan blijven er 2800 personen over, die wel ter kerk zouden kunnen gaan. Ruim gerekend komen er per Zondag in Hol ten en Dijkerhoek samen gemiddeld ongeveer 1000 mensen in de kerk, ter wijl er ongeveer 500 kinderen de ver schillende Zondagsscholen bezoeken, zo dat het totaal aantal komt op 1500. Be denken wij hierbij, dat in elke kérk- dienst personen aanwezig zijn, die al léén met grote tussenpozen in de kerk komen, dan moeten wij dus zeggen, dat ongeveer de helft van de gemeentele den, die ter kerk zouden kunnen gaan, nooit of zelden in de kerk komt. U zult het met ons eens zijn, dat de kerkeraad hierover terecht bezorgd en verontrust is, temeer daar het kerkbe zoek in onze gemeente zich in dalen de lijn bevindt en daarom te verwach ten is, "dat, bizondere omstandigheden daar gelaten, over tien jaar bovenge noemde cijfers nog veel ongunstiger zullen zijn. De kerkeraad is daarom van oordeel, dat hij deze zaak maar niet op zijn be loop mag laten, doch dat hij geroepen is over deze zaak op korte termijn met alle gemeenteleden te spreken. Nu is het vanwege het grote aantal leden on zer gemeente voor de kerkeraadsleden alléén niet mogelijk om binnen twee maanden alle gemeenteleden te bezoe ken. Daarom heeft de kerkeraad aan vele andere gemeenteleden gevraagd om hem bij te staan in dit omvangrijke werk en gelukkig hebben vele ge meenteleden hun mede-verantwoorde lijkheid in dezen verstaan en hun me dewerking toegezegd. U zult nu dus allen in de loop van de komende twee maanden bezoek ont vangen vanwege de kerkeraad om met u over deze zaak te spreken en sa men met u de wegen te zoeken en te gaan, die in dezen tot verbetering kunnen leiden. Broeders en zusters, de kerkeraadsle den en allen, die hen bijstaan, zijn er diep van doordrongen, dat hier een moeilijk en zwaar werk voor hen ligt en dat daarom ook voor hen de verlei ding groot is om dit moeilijke en zware werk maar te laten liggen, daar het mogelijk, wat God verhoede, ook nog ondankbaar werk kan blijken. Niette min menen zij dit werk in uw midden te moeten doen, alléén omdat de Heer der Kerk, die Zijn werk door zondaars laat uitvoeren, hen, ondanks al hun eigen zwakheden en gebreken, er toe róépt. Daarom hoopt en verwacht de kerkeraad, dat u deze broeders ook zó, bereidwillig zult ontvangen, n.l. als me de-zondaars en tegelijk als gezondenen van de Heer der Kerk. Bovenal echter roept de kerkeraad hartelijk en dringend de gehele ge meente op om voor deze broeders in hun moeilijk werk gedurig weer te bidden, dat de Heer zelf, naar Zijn be lofte, hen bij mag staan, opdat zij het goede woord ter rechter tijd spreken zullen en opdat zij zich gedragen we ten door het gebed van allen, die Jezus Christus en Zijn gemeente liefhebben. De kanselboodschap was namens de kerkeraad ondertekend door Ds. C. C. Addink, h.t. voorzitter en Chr. Knijff. scriba. Op 20 September was het 40 jaar geleden, dat de vereniging voor vreem delingenverkeer „Holtens Belang" werd opgericht. Door bepaalde omstandighe den heeft de VVV dit jubileum niet op deze datum kunnen vieren, maar het betekent niet, dat het passeren van deze belangrijke mijlpaal onopgemerkt voorbij zal gaan. Vrijdagavond van de volgende week komt men in de feestzaal van hotel Vosman bjjeen om met een filmavond Welke in het teken zal staan van het toerisme en die een feestelijk karakter zal dragen, een terugblik te werpen op de afgelegde weg. Veertig jaren bevordering van het vreemdelingenverkeer hebben hun stempel gedrukt op de plaats, welke vanuit het welvarende agrarische Sal- land de toegangspoort vormt tot het nijvere en niet minder welvarend in dustriële Twente en die niet meer weg te cijferen is als toeristisch centrum. Toerisme bracht vooruitgang. Holten is vooral ook door het vreem delingenverkeer een bloeiende plaats geworden. Het heeft uitstekende ho tels, niet alleen op de Holterberg, maar ook in het dorp en omgeving; haar pensions en vooral ook haar talrijke zomerhuisjes zijn zeer in trek, zodat zij in het prille voorjaar reeds groten deels besproken zijn, terwijl velen op de kampeerboerderijen en kampeer plaatsen, temidden van een dikwijls nog ongerepte natuur, hun vacantie doorbrengen. De cijfers over het afgelopen seizoen zijn nog niet bekend, maar in 1954 heb ben 4640 personen hun vacantie in de ze contreien doorgebracht met niet min der dan 26000 overnachtingen. Daarbij komt een ongekend aantal dagjesmen sen, die hier voor kortere of langere tijd in de schone natuur hebben ver toefd en de touringcars, die hun fees telijk gestemde last in de feestzalen in het dorp een wijle hebben losgela ten. De hiermede gepaard gaande geld- omzet valt zeker te becijferen op vier tot tot een half millioen gulden. .Een zodanige ontwikkeling heeft het groepje Holtenaren, dat onder leiding van de heer A. J. Goldstein, de toen malige gemeente-secretaris en thans nog ere-voorzitter van de VVV en wijlen de heer Topzand, hoofd der school, niet voor ogen gestaan, toen zij destijds het initiatief namen tot op richting van de vereen. „Holtens Be lang". Hun eerste zorgen waren voor namelijk gewijd aan de verbetering van de fietspaden, maar allengs ging men ook aandacht schenken aan de ontslui ting van de Holterberg door de aan leg van wandelpaden en aanbrengen van de genummerde veldkeien, wier nummers correspondeerden met de uit gegeven wandelkaart. Deze steeds ver der geperfectioneerde wandelkaart vormt nu nog' altijd een aantrekkelijk bezit voor de vreemdelingen. Ontsluiting van de Holterberg. Deze mannen hebben baanbrekend werk verricht, want men moge wel be denken, dat het toerisme toen nog in haar kinderschoenen stond. Zij hebben door de ontsluiting van het natuurre servaat, dat toen nog in 'n bijna maag delijke staat verkeerde," de grondslag gelegd van Holten als vacantie-oord. De Holterberg is de kip met de gou den eieren geworden en dikwijls is de beduchtheid uitgesproken, dat deze kip het leven zou laten door de voortschrij dende bebouwing. De latere uitbrei dingsplannen hebben een ongebreidel de bebouwing voorkomen. De toegankelijkheid van de Holter berg is destijds vooral sterk bevorderd door de toenmalige burgemeester, Ba ron van der Borch van Verwolde, door de aanleg van de autowegen en die daarmede, ondanks kritiek van de ge meenteraad, zijn eigen inzichten volg de. Op Woensdag 17 April 1929 was het een bizondere dag, toen de reeds be staande autoweg op het territoir van Holten kon worden doorgetrokken op het gebied van de gemeente Hellen- lendoorn, doordat de heer De Jong Schouwenburg zijn bezwaren liet val len en grond afstond om de weg door te trekken. Bij de officiële opening zei de bur gemeester van Hellendoorn, wijlen Dr. v. d. Steen van Ommeren: „Ik ben een beetje huiverig voor dien weidsch klin kenden naam „autoweg", alsof we hier staan voor de opening van een automo- bielbaan, glad en breed als de Nürburg- ring bij Adenau in het Duitse Eifelge- bergte. Zo grootscheeps is het hier nog niet. Intussen mag de betekenis van de nieuwe weg niet afgemeten worden en kel naar de toestand van het plaveisel. Want dat is nog niet volmaakt, al is de weg zeer goed te berijden. Het is van zeer groot belang, een be lang, dat zeer ver uitgaat boven het plaatselijk belang. De weg is van inter communale betekenis; ik durf zeggen van een „landelijke" betekenis." De autowegen. Deze woorden van Hellendoorns toenmalige burgemeester zijn thans nog van actuele betekenis, nu van de zijde van de VVV op het aanbrengen van een gesloten wegdek wordt aangedron gen, omdat de weg dikwijls in een de plorable toestand verkeert en de ge meentebesturen van Holten en Hellen doorn aan Gedeputeerde Staten van Overijssel financiële bijstand hebben ge vraagd om deze autoweg te kunnen ver harden, omdat de financiën der beide gemeenten deze zware last niet kunnen dragen. Zo heeft de aanleg van deze weg toch belangrijke gevolgen gehad voor het vreemdelingenverkeer, want allengs verrezen in de Holterberg de hotels, die de zomergasten de nodige accomo- datie boden. De ontwikkeling van het sociale toe risme heeft er de laatste jaren toe ge leid, dat de belangstelling der vreem delingen thans ook belangrijk uitgaat naar de zomerhuisjes en de kampeer boerderijen. De initiatiefnemers hebben zeker niet alleen het economisch belang van het vreemdelingenverkeer voor ogen ge had. Hen stond ook voor de geest de ideeële en sociale betekenis daarvan, omdat zij door hun propaganda de ste delingen wilden brengen in de schone natuur, die hier in zo rijke mate aan wezig is. De Holtense middenstanders hebben de zakelijke betekenis van de jaarlijks terugkerende stroom van bezoekers niet onderschat. De moderne winkels, die in ons dorp zijn verrezen, zijn er het beste bewijs van. Zij hebben met de hotelhouders be grepen, dat voor een goede propaganda geld nodig is en dat de VVV zonder middelen niet kan roeien, vandaar dat een belangrijk bedrag aan contributie wordt opgebracht, welke wordt aan gevuld met een mooie subsidie van de gemeente. Niettemin kan de vereni ging voor haar propaganda een flink bedrag gebruiken, want „de cost gaet nog altyd voor de baet uyt". Wellicht is de komende feestavond voor hen een aanleiding om nog eens op ondubbelzinnige wijze hun waarde ring te tonen voor de jubilerende VVV. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. VEILIG VERKEER. OPENBARE VERKEERSLES. In het gebouw Amicitia werd Donder dagavond de openbare verkeersles door Veilig Verkeer gehouden. Door afwezigheid van de Burgemees ter werd de avond geopend door het be stuurslid van Veilig Verkeer, de heer R. Petter. Deze gaf een overzicht van de werkzaamheden van Veilig Verkeer en nodigde het publiek uit zich als lid op te geven. De heer Littel, van de gemeentelijke verkeerspolitie te Almelo wist de droge kost van verkeerswetten aanschouwelijk voor te stellen en zo smakelijk op te die nen, dat het publiek genoot van deze zeer interessante avond. Vele vragen werden gesteld en naar volle tevredenheid van het publiek, dat ui een honderdtal dames en heren be stond. beantwoord. De filmstroken die vertoond werden, gaven een duidelijk beeld van verschil lende verkeerssituaties en wat wel en niet in het verkeer mag. Het Bestuur van Veilig Verkeer was wel enigszins teleurgesteld, dat niemand van de aanwezigen zich nu eens enhtou- siast als lid opgaf voor slechts f 1. per jaar. Het is de eerste maal dat Holten mee gedaan heeft aan een landelijke actie. De penningmeester is overtuigd, dat ook voor het eerst de vereniging het jaar zal moeten afsluiten met een tekort van pl.m. f 100.tenzij nieuwe leden toe treden. Het bestuur wil graag het publiek de nodige voorlichting geven, maar moet er ook financieel toe in staat zijn. Het heeft zich 'tot heden alleen be wogen op het terrein van het school- verkeersexamen en het werken onder de jeugd en kon met medewerking van onze honderd leden dit werk heel sober uit voeren. Aan het publiek van Holten wordt thans gevraagd de vereniging financieel krachtiger te maken door toe te treden als lid. Deze openbare verkeersles was Maan dag door middel van de geluidsinstalla ties van de heren H. J; Bouwhuis en J. Schoneveld in de gehele gemeente aange kondigd, waarbij tevens de aandacht werd gevestigd op de grote prijsvraag van Veilig Verkeer, waarvoor huis aan huis een uitvoerige en kleurige folder is rondgezonden. Wij wekken onze lezers op om deze folder aandachtig te lezen en de prijs vraag in te zenden. „Het kind dat honger lijdt moet gevoed worden, het zieke kind ver zorgd, het lichamelijk of geestelijk gebrekkige kind geholpen, het on voldoende aangepaste kind moet heropgevoed, het verweesde en ver laten kind een tehuis geboden wor den." Dit uittreksel uit een in 1923 opgestelde „Verklaring van de rech ten van het kind" bevat voor de be schaafde mens van deze tijd niets nieuws. Wij vinden het vanzelfspre kend dat kinderen in nood zo goed mogelijk geholpen worden en wij geven onze steun aan allerlei vereni gingen en instellingen, die zich het lot van die kinderen aantrekken. Ook zonder verklaring van de rech ten weten wij, dat het kind recht heeft op het allerbeste wat de mens heid t« bieden heeft. KLEUTERS IN DE GEVANGENIS Toch is het nog niet eens een volle eeuw geleden, dat in ons eigen land kinderen van 5, 8 of 9 jaar veroordeeld werden tot een gevangenisstraf van 7Yi jaar, omdat zij in een winkel een stukje speelgoed of een paar dubbeltjes gesto len haddenEen speciale jeugdgevan genis of iets van dien aard bestond er niet. De arme peuters moesten hun straf uitzitten in een gewone gevangenis tus sen volwassen veroordeelden. Wel werd in 1886 de strafwetgeving zodanig ver anderd, dat kinderen beneden 10 jaar niet vervolgd konden worden. Maar nog in 1898 werden 4 a 5000 jongens en meis jes van 10 tot 16 jaar veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van enke le dagen tot vele jaren Zo behandelde men in ons land in de door velen geprezen goede oude tijd de „misdadige jeugd". En wat de „armlas tige" jeugd betreft de wezen, de von delingen en de verwaarloosden zij kwa men in het gunstige geval in gestichten of kolonies terecht. Ofzij werden in het openbaar „geveild", bij voorkeur 's Zondags, na de kerkdienst. Daar ston den dan op het kerkplein, op een ver hoging, de weeskinderen, en wie een hulpje nodig had op de boerderij of in de werkplaats of in de huishouding, kon keus maken KINDERWETTEN BRACHTEN OMMEKEER. Het zou onrechtvaardig zijn onze voor ouders te verwijten dat zij dergelijke wan toestanden nog vrij lange tijd hebben la ten voortbestaan. Zij hebben n.l., vooral na 1870, fel geprotesteerd, maar de mo gelijkheden om deze misstandèn te ver beteren, ontbraken. Er waren wel enkele goede gestichten, waar alles geprobeerd werd om kinderen van ontaarde ouders op te voeden tot nuttige leden van de maatschappij. Maar dat waren uitzon deringen. Er werkten ook wel enige par ticuliere organisaties, die deden wat zij konden om het kind in nood de nodige hulp te geven, maar een wettelijke basis voor dit werk ontbrak. Totdat, als re sultaat van een algemene bewogenheid over de misdeelde jeugd, in 1905 de z.g. Kinderwetten van kracht werden, die een grote ommekeer teweeg brachten in het lot van het bedreigde en verwaarloosde kind. Het is begrijpelijk, dat men er in 1955 in de kringen van de kinderbescher ming behoefte aan voelt, het 50-jarig „jubileum" van deze kinderwetten op tal van plaatsen te herdenken. De kinderwetten van 1901, die in 1905 van kracht werden, maakten een eind aan de afschuwelijke situatie, dat een kind op dezelfde wijze gestraft werd als een volwassene. De gevangenispoorten wer den voorgoed voor de jeugd gesloten. In de plaats daarvan werden straffen en maatregelen ingevoerd, die in de eerste plaats gericht warden op het verbete ren van het ontspoorde kind. Niet het gepleegde misdrijf, maar het kind kwam in het nieuwe strafrecht op de voorgrond te staan. Er kwamen observatie-huizen, tuchtscholen en rijksopvoedingsgestich- ten, er werden speciale ambtenaren voor de kinderwetten aangesteld, er kwam in de grote steden kinderpolitie. En in 1922 volgde, als een nieuwe, zeer belangrijke stap, het instellen van een nieuwe figuur: de speciale kinderrechter. De burgerlijke kinderwet maakte het mogelijk de ouder lijke macht aan falende vaders en moe ders te ontnemen en ouders, die hun taak niet aan kunnen, hulp te bieden. Het voogdij-wezen kwam tot ontwikkeling. KINDERBESCHERMING KREEG BASIS. Het invoeren van de kinderwetten be tekende vooral ook dat een hechte basis werd gelegd onder het streven van par ticuliere verenigingen en instellingen. De kinderbescherming, zoals wij die nu ken nen, en die voor 95 op particulier ini tiatief berust, kon zich gaan ontplooien. Op het ogenblik zijn er in ons land 253 vcogdij-instellingen, die zich belasten met de zorg van 20.000 kinderen, die, door welke oorzaak dan ook, niet thuis kunnen zijn en verblijven in opvoedings inrichtingen of in pleeggezinnen. Verder staan 18.000 kinderen onder gezinsvoog dij: zij zijn voor het overgrote deel wél thuis bij hun ouders, die in het opvoe dingswerk worden bijgestaan door ee^ gezinsvoogd. Het doel van al die kinder- beschermingsarbeid isheropvoeding. En de voornaamste middelen zijn: begrip en liefde. En twee zeer belangrijke facto ren: voldoende medewerkers(sters) en voldoende geld. KOOPT POSTZEGELS VOOR HET KIND! Wat dat laatste betreft: er is een. een voudige maar erg sympathieke manier om een aandeel te leveren in het werk van de kinderbescherming: het kopen van kinderpostzegels en prentbriefkaar ten, die half November verkrijgbaar zul len zijn. De toeslag, die op de zegels be taald wordt, komt óók de kinderbescher ming ten goede. En dat vele kleintjes één grote maken is verleden jaar geble ken, toen door de verkoop van zegels en kaarten voor het kind een bedrag van ruim 1 milioen gulden beschikbaar kwam. Koop ook dit jaar weer postzegels en kaarten voor het kind. Koop er wat méér dan vorig jaar om uiting te geven aan Uw sympathie voor het werk der kin derbescherming, dat 50 jaar geleden, dank zij de kinderwetten, beginnen kon. Voor de verkoop van de kinderpost zegels heeft zich in onze plaats een co mité gevormd, bestaande uit de dames (alph.)M. Assink-Schutten, B. Beijers- Holterman, C. P. K. Enklaar-van An- del, J. Jansen-van de Brink en G. H. Wegstapel-van Lindenberg, dat binnen kort, wanneer de actie der schoolkinde ren is geëindigd, met de verkoop van de zegels zal beginnen. wrijFt U weg met Vrijdag 21 October, 8 uur, in Irene, voor de C.J.M.V.. Spreker de heer J. Kroon. OnderwerpHet Rassenvraagstuk. Vrijdag 21 October: Dansclub Hotel Hol- terman (inplaats van Donderdag 20 October) Maandagmiddag 24 Oct.: Dokter J. P. Nagelhout geen spreekuur. Dinsdag 25 Oct. 7.30 uur: Bijeenkomst S.W.G. in de zaal van hotel Vosman. Dinsdag 25 Oct. 7.30 uur: Ledenverga dering Afd. Jong Holten P.J.O.v.O., B.O.O. in hotel Holterman. Woensdag 26 Oct.: Bindingsavond Be scherming Bevolking, café Kalfster- man, 8 uur. Donderdag 27 Oct.Keuring van de ver lichting van motoren en automobielen vanwege de Vereniging voor Veilig Verkeer. Vrijdag 28 Oct. 7.30 uur: Herdenking 40- jarig jubileum V.V.V. in feestzaal van hotel Vosman (met filmavond). Zaterdag 29 Oct.: Ouderavond jongens club in Irene. Aanvang 7.30 uur. Dinsdag 1 Nov.: Uitvoering van O.C.H. (voor genodigden) in Amicitia, met blijspel „In een andere wereld". Woensdag 2 Nov. (Dankdag)Uitvoe ring H.G.K. in Amicitia (zie bericht). Woensdag 2 Nov. (Dankdag)Uitvoe ring O.C.H. met blijspel „In een andere wereld" in Irene. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: G. J. Veneman, 26 jr. en J. E. Wes, 25 jr., Ambt-Delden. H. J. Fransen, 23 jr. en F. W. Lubber- sen, 20 jr. -J. Gerritsen, 22 jr., Rijssen en J. Kappert, 20 jr. A. J. ten Have, 29 jr., Wijhe en G. W. Herder, 25 jr. Getrouwd: H. W. Verveda, 23 jr. en Fr. Stam, 22 jr. J. Hpzen, 29 jr. en H. Ko- deman, 27 jr., Laren (G.). H. W. G. Vixseboxse, 30 jr. en M. Holland, 25 jr., Sutton-on-Hull (Engeland). PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 uur en 10.30 ixur Ds. Dijkhuis en 7 uur Ds Addink (H. C. Zondag 10). In alle diensten collecte voor de Aler- dinck. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink. Collecte voor de Alerdinck. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1