Voetbal Nederland-België PLAATSELIJK NIEUWS IVOKOL: De Tandpasta van standing AGENDA No. 41. Jaargang 7. ZATERDAG 15 OCTOBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag. De abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal HOLTENS NIEUWSBLAD Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5^83 - 23If Een beschouwing, aangeboden door de heer H. W. H. Her berts, oud-voorzitter van de Keuze-commissie. Alvorens een en ander te zeggen over de a.s. Zondag in Rotterdam te spelen wedstrijd, zou ik er de aandacht op willen vestigen, dat de Nederlandse voetbalwereld, na de haast chaotisch lijkende verhoudingen en toestanden van vorig jaar, als het ware ongemerkt in meer geordend vaarwater verzeild is geraakt. Er zijn haast onontwarbare spannin gen geweest en menigeen heeft zich af gevraagd waar dat naar toe moest. Nu de kruitdamp is opgetrokken, schijnt het echter in menig opzicht nogal mee te vallen. We spelen met onze semi- profs Zondag op Zondag net alsof het de amateurs waren van vroeger. En on ze amateurs van vandaag blazen hun partij ook al weer aardig mee; mis schien hebben zij het zelfs gemakkelij ker dan menige semi-prof-club, die moeite heeft de eindjes aan elkaar te knopen. De Nederlandse voetbalwereld mag zich gelukkig prijzen in deze weerga loze crisis een sterke figuur als Ir. Hopster aan het hoofd te hebben ge had. Hij in de eerste plaats, die kwam te zitten met een haast failliete erfe nis van zijn voorganger, heeft, geas sisteerd door een vastberaden recht lijnigheid van zijn secretaris-penning meester, de heer Brunt, het roer stevig in de hand gehouden. Dwars door stor men en een vaak mateloze, onbarm-- hartige kritiek heen, heeft hij de KN VB op rustige en onverstoorbare wijze bestuurd. Ir. Hopster is een wijs man en hij- is eenvoudig en bescheiden.Hij houdt er niet van in het openbaar ge roemd te worden, maar wij menen zijn grote verdienste bij dé aanvang van dit internationale seizoen toch wel eens te mogen noemen, wetende dat dit uit het hart gegrepen zal zijn van de tienduizenden, die vorig jaar nog met st en verdriet de afbraak van de KNVB moesten aanzien. Nederland—België in voor ons land de traditionele wed strijd bij uitnemendheid. Nederland- België en omgekeerd België-Nederland werd een naam en werd in zijn bele ving een begrip. Tientallen jaren lang reeds trekken we eens in het seizoen met Oranje op de borst over de Moer dijk naar de Anvers en omgekeerd voe ren de Belgen bij de wedstrijd in Ne derland duizenden supporters aan, die zich dan in ons stadion niet onbetuigd laten met hun vlaggetjes in de lands kieuren en hun stacato aanvurende „Belgiek". In deze wedstrijden is altijd sfeer en vrijwel altijd speelt er zich een stuk geschiedenis in af. Een uitslag valt meestal niet te vooi'spellen. In het Zui den hoopt en verwacht men een goed succes en wij hebben ons hart verpand aan de kansen van het Oranje-elftal. Zelfs in de tijd toen het ons met het Nederlands elftal goed ging, wisten we, dat een wedstrijd tegen de Belgen fi guurlijk uit het vuur gesleept moest worden. Toen de Belgen in de na-oorr logse jaren telkens tegen andere landen zeer goede resultaten behaalden, vorm de Nederland merkwaardig genoeg ja renlang een struikelblok voor de Bel gische overwinningslust. Nederland heeft met zijn nationale ploeg de laatste jaren lelijk in de ver drukking gehuisd. Het komt mij voor, dat er nu tekenen zijn van enig herstel. Daarentegen zou ik zeggen, dat de re sultaten van België 't laatste jaar geen aanspraak mogen maken op bewonde ring. Het schijnt dus zo te zijn, dat we iets naar elkaar zijn gegroeid en de krachtsverhoudingen wat meer in evenwicht zijn gekomen. Onze Zui derburen hebben bovendien wat moei lijkheden gehad met de samenstelling van hun voorhoede, waarin we een aantal debutanten zien opgenomen, de butanten in die zin, dat ze voor het eerst tegen Oranje werden opgesteld. De Belgische achterhoede bevat be kende figuren, die, gewapend met tech nische kwaliteiten en zeer veel routine, deze ploeg een zeer sterke ruggegraat bezorgen. In dit elftal is de wispel turige Coppens aanvalsleider. Men zal zich herinneren, dat Coppens in de laatste wedstrijd van de Belgen tegen Nederland zeker geen daverende din gen heeft gedaan. Toen werd het gemis van een hulpje aan zijn zijde door de Rode Duivels wel sterk gevoeld. De Belgische keuze-commissie durft blijk baar het experiment van de solist Cop pens nogmaals aan. Men zette een be proefde kracht als Mermans aan de kant op het bankje van de reserves. Ook in ons land sukkelde de keuze commissie met 'n voorhoede-probleem. Het zal ons allen benieuwen of het vertrouwen, hetwelk onze KC blijkt te bezitten in onze beide achterspelers Wiersma en Kuys, gerechtvaardigd zal blijken. Vorig jaar sloten deze beide spelers inderdaad af met een tamelijk hoog waarderingscijfer. Onze middenlinie is van beproefde kwaliteit, dit drietal met de stoere, zwoegende en taktische Van der Hart als een ware spil zal het wel weer —doen. Doelman De Munck is in deze ploeg een sterk punt. Ik zag hem dit seizoen spelen en ik meen, dat hij nooit in beter vorm is geweest. Bovendien is hij in de achterhoede 'n meesterlijke dirigent, al zal hij zich tegen de rappe Belgen moeten ontdoen van een lichte neiging tot show. In de voorhoede zijn Besselaar van Feijenoord op de rechts buitenplaats en Brooymans van Willem II als linksbinnen debutanten. Ik neem aan, dat de KC volkomen vertrouwen heeft in deze spelers en ik heb alle reden om haar daarin te volgen. Ik ken tenminste geen positief betere spe lers op deze plaatsen. Appel als cen tervoor is inderdaad 'n verrassing, maar deze Fortuna-nieuweling is allerminst iemand zonder routine. Integendeel, en het valt dus wel te verdedigen, dat de KC deze routine, naast de tank-kwali teiten en het tactisch inzicht van Bram Appel hoog aangeslagen heeft. Tegen België spelen vaak ook andere eisen dan louter techniek een rol van beteke nis. Wil men persé een voorstelling van mijn hand, dan zo uik het voor Zondag willen houden op een Nederlands succes. De as van het Oranje-elftal, De Munck, v. d. Hart en Appel drie Fortuna- spelers is m.i. zo sterk, dat de Rode Duivels ditmaal wel van zeer goeden huize moeten zijn om dit ook lichame lijk sterke trio op de knieën te krijgen. Laten we hopen op een mooie, span nende strijd met een sportief verloop. Ons Nederlands hart zal Zondag warm kloppen, wanneer oog en oor ons een succes zullen brengen van het Oranje elftal. De wedstrijd wordt geleid door de Italiaanse scheidsrechter Giorgi Ber- nardi, die langs de lijnen gesecondeerd zal worden door zijn landgenoten Ce- sare Jonni en Riccardo Pierri. H. W. H. HERBERTS. VIJF EN TWINTIG JAAR TROUWE DIENST. De heer J. W. Jansen, die 25 jaar als controleur in dienst was bij de Controle vereniging „Holten en Omstreken", en de heer H. Prins, die een kwarteeuw werk zaam was op de Coöp. Fabriek van Melk producten „De Vrijheid" zijn Vrijdag avond van de vorige week in 't Stations koffiehuis van de heer M. Kalfsterman in tegenwoordigheid van de besturen van de Coöp. Melkfabriek „De Vrijheid", de Controlevereniging, de Fokverenigin- gen (zwartbont en M.R.Y.veeslag) en het personeel van de zuivelfabriek op een voudige, doch hartelijke wijze gehuldigd. Namens de controlevereniging „Holten en Omstreken" werd het woord gevoerd door de voorzitter, de heer G. Holter- man, terwijl namens de beide Fokvereni- gingen, waarvan de heer Jansen reeds een aantal jaren administrateur is, ge sproken werd door de voorzitter, de heer H. Kloosterboer. Ook de voorzitter van de Coöp. Melkfabriek „De Vrijheid", de heer J. Wegstapel, richtte zich met en kele waarderende woorden tot de heer Jansen, die niet in dienst is bij „De Vrij heid", doch wiens nauwgezette werk van het allergrootste belang is voor de fa briek. De h.h. Holterman en Kloosterboer deden hun woorden van waardering ver gezeld gaan van een enveloppe met in houd. De heer Prins, die 25 jaar werkzaam is geweest op „De Vrijheid", werd door de heer Wegstapel geschetst als een eer lijk en plichtsgetrouw werknemer, die zich van z'n verantwoordelijke taak op voorbeeldige wijze heeft gekweten. Namens „De Vrijheid" bood de heer Wegstapel een enveloppe met inhoud aan. Ook de heer directeur van „De Vrij heid", de heer P. G. Dijkstra, richtte zich met een woord van grote waardering tot de jubilarissen. Als herinnering aan dit jubileum bood hij beide een fraaie sigarettenaansteker aan. Namens 't gezamenlijke personeel van „De Vrijheid" voerde de heer Soer het woord tot de heer Prins, met wie men steeds op prettige wijze heeft mogen sa menwerken Hij bood namens de collega's een enveloppe met inhoud aan. Nadat beide jubilarissen een woord van dank hadden gesproken voor de waarderende woorden, tot hen gericht, en de geschenken die werden aangebo den, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Adv.-prijs115 m.rn. a contant1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 AUTO'S BOTSTEN IN DE MIST De dichte mist was de oorzaak, dat er Donderdagmorgen pl.m. 8 uur op de Deventerweg een tweetal gecompliceer de aanrijdingen plaats had. Op de Bekkenkamp wilde de be stuurder van een vrachtauto met aan hanger van de Fa. Moorman uit Goor A. C. M. aldaar, een wagen passeren van de landbouwer G. J. KL H. uit Holten. Op hetzelfde moment doem den in de mist de lampen van een te genligger op, een truck me't oplegger van M. A. R. uit Utrecht. ^_Door het plotseling remmen kwam de aanhangwagen dwars over de weg te staan en werd deze in de flank aan gereden door de truck, die vervolgens tegen een boom opbotste. De bestuur..er NT. A R. en zijn mast hem zittende vader A. R„ beiden uit Utrecht, werden gewond en moesten, na door dokter C. H. Rietdijk in de wo ning van de familie Vasters te zijn be handeld, per ziekenauto naar het St. Geertruiden ziekenhuis te Deventer worden overgebracht. De vader had 'n schedelbasisfractuur en diens toestand was ernstig. De zoon kon later het ziekenhuis weer verlaten. Door deze aanrijding ontstond een enorme ravage. Enkele honderden kip pen werden gedood of waren wegge vlucht. De achteras van de aanhang wagen was er radicaal onder weg gere den. Het verkeer was enige tijd geheel gestremd door de beide vrachtauto's en de kisten, waarin de kippen werden vervoerd. Ongeveer tegelijkertijd kwam enkele kilomers meer in de richting van De venter, ter hoogte van de boerderij van de heer Wegstapel, 'n personenauto'tje, bestuurd door de heer H. N. uit Am sterdam, in botsing met een vrachtauto, beladen met turf en bestuurd door J. P. uit Sibculo. Het Renaultje wilde de melkwagen van de landbouwer A. J. U. passeren, die in de richting Holten reed, remde af en slipte voor de vrachtauto. Het werd bijna totaal vernield. De heer N. kwam er wonder boven wonder goed af en kon, na door dokter Nagelhout verbonden te zijn, zijn weg vervólgen. Terwijl dit alles plaats greep, kwam met grote snelheid -oen personenauto, bestuurd door de heer A. V. uit De venter aangereden. Doordat deze plot seling moest remmen, vloog zijn wagen over de kop en kwam met de kap te gen een boom terecht. De heer V. moest uit zijn wagen klimmen, maar kwam er met enkele lichte verwondingen af. Ook hier ontstond een enorme ravage en een grote 'verkeersopstopping, om dat niemand kon passeren. De politie kwam deze morgen handen tekort om het verkeer te regelen en proces-ver- baal op te maken. De EHBO verleende in beide gevallen haar medewerking. „WIE BEN IK?" De heer Brouwer sprak voor de C.J. M.V. over het onderwerp: „Wie ben ik?" Als we alles om ons heen in de natuur en wetenschap aanschouwen, en de won deren daarvan zien, komt de vraag bij ons op: Wie ben ik eigenlijk? En wie heeft dat alles geschapen? Gelukkig is degene, die geloofd dat de mens een schepsel Gods is. We zijn naar Zijn beeld en gelijkenis geschapen. Hier ging spr. nog dieper op in en toonde het verschil tussen mens en dier. God vraagt van ons wederliefde. We zullen niet egoïstisch moeten zijn, maar mensen, die God en de naaste willen dienen. Dit zullen we vanuit ons mens-zijn niet kunnen. Daarom moeten we wedergebo ren moeten worden. We zullen in de voetsporen van Chris tus moeten wandelen, zullen we aan onze hoge roeping kunnen beantwoorden en Zijne geboden bewaren. God heeft ons allen lief en wil ons van zonde bevrijden Leef zo als jongeren in deze wereld, zo besloot de heer Brou wer zijn rede, die met stille aandacht werd beluisterd. Enkele wagen werden nog beantwoord. De voorzitter dankte de spreker voor het gebodene, waarna een lied werd ge zongen en de heer Brouwer de samen komst met dankzegging sloot. MET BROMFIETS GESIPT Te Dijkerhoek slipten de heer A. van Wijk en zijn verloofde, Mej. G. Luister- berg, beiden uit Amsterdam, met hun bromfiets, waardoor laatstgenoemde aan haar arm gewond werd. Nadat Mevr. Hartenberg van de EHBO te Dijkerhoek 'n voorlopig verband gelegd had, heeft dokter C. H. Rietdijk medische hulp verleend. VRIJGESTELD Aan de dienstplichtige der lichting 1955 J. Jansen Manenschijn, Beuseberg 106. is een jaar vrijstelling van dienst plicht verleend wegens persoonlijke on- misbaaiTieid. VOOR DE DIERENBESCHERMING De dezer dagen door de vereniging voor Dierenbescherming, afd. Holten, gehouden collecte heeft f 128,01 opge bracht. TWEEDE LUSTRUM O.C.H. De Ontspanningsclub „O.C.H." her denkt binnenkort haar 10-jarig bestaan. Dat zal geschieden door een uitvoering voor leden en genodigden op Dinsdag 1 November a.s. in Amicitia, waarbij zal worden opgevoerd het blijspel in 3 be drijven van Joh. Blazer: „In een andere wereld". Aan deze opvoering wordt ook door enkele oudspelers medegewerkt. Op Dankdag, Woensdag, 2 November 1955 speelt O.C.H. hetzelfde stuk in het gebouw Irene, waaromtrent nog nadere bijzonderheden zullen worden bekend gemaakt. VRIJSTELLING VERLEEND IN HOGER BEROEP. Bij Kon. Besluit van 13 September 1955, nr. 49, is aan de dienstplichtige der lichting 1955 J. W. Vruggink, Espe- lo 61, in beroep tegen de afwijzende be slissing van de Minister van Oorlog, voor één jaar vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens de aanwezigheid van een bijzonder geval. BENOEMD TE HAARLEM. De heer A. P. de Jonge, onderwijzer der o.l. Dorpsschool en thans gedetineerd aan de u.l.o.school, alhier, is met ingang van een nader vast te stellen datum be noemd tot leraar aan de IJilbrandschool voor M.U.L.O. te Haarlem. VEILIG VERKEER-ACTIE. In het kader van de Veilig Verkeer- actie zal door de plaatselijke afdeling van de Vereniging voor Veilig Verkeer op Donderdag 20 October as., des avonds 8 uur In Amicitia een voorlichtingsavond gegeven worden. Deze voorlichting omtrent de verkeers regels zal worden toegelicht met lan taarnplaatjes. In verband met de grote belangen, welke bij een veilig verkeer op het spel staan, wekken wij onze lezers op deze avond vooral niet te verzuimen. Deze bij eenkomst is uitsluitend toegankelijk voor personen van 16 jaar en ouder, omdat de kinderen op school de nodige ver- keerslessen krijgen. KRENTENBROOD VAN HGK In verband met de geboorte van een dochtertje in het gezin van de voorzit ter van HGK, de heer D. J. Aaftink, hebben de kunstbroeders en -zusters een groot en prachtig opgemaakt kren tenbrood aangeboden. Het werd de fa milie Aaftink overhandigd door de da mes M. Maats-Kevelam en M. Meer- man-Talens. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- Bureau der Rijkspolitie, Oranjestraat 55, Holten. Telef. 352. Gevonden: 1 broche, 1 zonnebril; dameshorloge; 1 alpinomuts; 1 dames handschoen. Verloren: 1 autoped, 1 portemonnaie met inhoud; 1 regenjas. AUTO TEGEN DIKKE BOOM Zaterdagmorgen van de vorige week is in de vroege moi'genuren een bestel auto van de N.V. A.N.V.I.A. verlich tingsindustrie te Almelo tengevolge van de mist tégen een dikke boom opgere den te Dijkerhoek. De bestuurder H. B. brak een been, terwijl de naast hem zittende H. R. een zware hersenschudding en nog andere verwondingen opliep. Hij is enkele da gen later in een ziekenhuis te Almelo aan de bekomen verwondingen over leden. „BERGRUÏTERS" BEGONNEN CROSS-SEIZOEN GOED. Prachtige successen in Zuidwolde. De leden van de Land. Rijvereniging „De Bergruiters", die Zaterdag deelna men aan de cross-country van de Land. Rijver. „CERES" te Zuidwolde (Dr.), hebben zowel in de lichte als in de zware cross prachtige successen geboekt. Uitslagen lichte cross (1800 mter) 3. W. Aaltink met „Meteoor", 4 min. 46.8 sec.; 4. G. Keizer met „Black", 4 min. 49.4 sec.; 11. J. Jansen met „Rob bie", 5 min. 51.6 sec. De eerste plaats in de lichte cross werd bezet door de heer J. K. de Wolde van de Land. Rijver. Meppel en omstr. met Waldo", in de tijd van 4 min. 39.6 sec Zware cross (23.00 meter)1. Joh. Bronsvoort met „Klein Duimpje", 5 min. 37.6 sec.; 2. H. Beldman met „Dollar Prinses". 5 min. 42.8 sec.; 4. H. Schone- veld met „Invasie", 6 min. 09 sec.; 6. T. Beldman Jr. met „Deserteur", 6 min. 19 sec.; 8. G. Bolink met „Lyda", 6 min. 39.6 sec.12. T. Beldman Sr. met „Bi anco", 6 min. 44.4 sec.; 18. H. J. Bos- schers met „Parel", 7 min. 44.6 sec. Aan de cross conutry te Zuidwolde werd deelgenomen door de Land. Rijver, te Meppel, De Wijk, Ruinerwold, Koekan- ge, Zuidwolde en Holten. Maandag 10 Oct. t.m. Zaterdag 15 Oct.: Huis-aan-huis collecte ten bate van de Nationale Reclassering. Maandag 17 Oct.Moedercursus zaal M. Kalfsterman, 4 uur nam. Dinsdag 18 Oct.: Begin aanvangscursus E.H.B.O., 7.30 uur in lokaal U.L.O. Nog mogelijkheid tot opgeven voor deelname. Dinsdag 18 Oct.: Begin diploma-cursus E.H.B.O., 7.30 uur in lokaal U.L.O. Dinsdagavond 18 Oct., 8 uur: Vergade ring Chr. Jonge Boeren Org. in het gebouw Rehoboth. Donderdag 20 Oct.: Vervolg oefenavon den, 7.30 uur in lokaal U.L.O. Donderdag 20 Oct.Veilig Verkeer-avond in Amicitia. Aanvang 8 uur (zie be richt) Vrijdag 21 October, 8 uur, in Irene, voor de C.J.M.V.. Spreker de heer J. Kroon. OnderwerpHet Rassenvraagstuk. Vrijdag 21 October: Dansclub Hotel Hol terman (inplaats van Donderdag 20 October) Woensdag 26 Oct.: Bindingsavond Be scherming Bevolking, café Kalfster man, 8 uur. Donderdag 27 Oct.Keuring van de ver lichting van motoren en automobielen vanwege de Vereniging voor Veilig Verkeer. Zaterdag 29 Oct.: Ouderavond jongens club in Irene. Aanvang 7.30 uur. Dinsdag 1 Nov.: Uitvoering van O.C.H. (voor genodigden) in Amicitia, met blijspel „In een andere wereld". Woensdag 2 Nov. (Dankdag)Uitvoe ring H.G.K. in Amicitia (zie bericht). Woensdag 2 Nov. (Dankdag)Uitvoe ring O.C.H. met blijspel „In een andere wereld" in Irene. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Egbert, zv A. Schipper en Ha. Schuppert, Kerkstraat 1. Jan, zv G. Harbers en J. H. Haarman, Smidsstr. 1. Herman, zv A. J. Snijders en Z. A. Bodewitz, Oranjestraat 52. Ondertrouwd: J. H. Klein Teeselink, 25 j., Holten, en J. W. Blankena, 24 j., Holten. BEVOLKING. Ingekomen: W. B. Wiltink van Die penveen naar B 26. C. A. Samuelsz- v. d. Eb en gezin van Djakarta naar Hol- terberg 26. A. M. Oberli van Sema- rang naar Holterberg 26. K. L. Topée en gezin van Semarang naar Holterberg 26. E. Th. Poppe van Raalte naar Dorpsstraat 8. Ja. Kappert van Mar- kelo naar Burg. v. d. Borchstraat 27. A. Brinkman van Hengelo naar Holter- broek 61. Vertrokken: Nji Jjot en gezin naar Hengelo, Ziekenhuisstraat 39. A. W. Westmeijer naar 's-Gravenhage, Gev. Deijnootw. 198. E. Klouwen naar Zwollerkerspel, Hollwandsweg 17. A. G. Beehuis naar Churwalden, Zwitser land. W. C. van Siledregt naar Em- men, Tonckenstraat 3. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. (Israël-Zondag). Hol ten. 9 en 10.30 uur Ds Grolle van Utrecht. Collecte „Kerk en Israel". 7 uur Ds Israël. Dijkerhoek (Israël-Zondag). 10 uur Ds Israël. Collecte „Kerk en Israël". Geref. Kerk. 9.30 uur (Bed. H. Av.) en 3 uur (Bed. H. Av. en Dankzegging) Ds R. A. Hoogkamp. ORGANISATIE EN WERKWIJZE VAN HET KADASTER Op advies van de Commissie Grond gebruik heeft 't bestuur van het Land bouwschap een brief gezonden aan de minister van Financiën inzake de orga- I nisatie en werkwijze van het kadaster, j In dit schrijven constateert het Land- bouwschap, dat het Nederlandse ka- daster zowel wat het kaartenmateriaal I en de boekhouding betreft als ten aan zien van de organisatie niet voldoet aan de eisen, die het huidige maatschappe lijke verkeer stelt. Dit komt met name tot uiting bij de uitvoering van wer ken zoals ruilverkavelingen, waarbij 'n tijdrovende hermeting moet plaats vin den. De oorzaak van deze ongewenste si tuatie schrijft het Landbouwschap voor een groot gedeelte toe aan het feit, dat het kadaster gebonden is aan de be lastingdienst. Deze toestand is histo risch gegroeid, omdat het kadaster aan vankelijk was opgezet als een hulpmid del ten dienste van de grondbelasting. Dit motief echter is heden ten dage vervallen. Het Landbouwschap verzoekt dan ook het kadaster geheel los te ma ken van de belastingdienst. Voorts constateert 't Landbouwschap, dat de vertraging in de werkzaamheden mede zijn oorzaak zou kunnen vinden in een sterk verloop onder het perso neel. Een afschrift van deze brief is ge zonden aan de mniister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1