Bevestiging en intrede JL October in het teken van actie voor Veilig Verkeer Strenge monnikenorde maakt nog steeds Franse likeur. Ds. A. M. v. d. Neut verbond zich aan de Ned* Herv. Gemeente te Nijverdal Reeds zeer spoedig nadat bij de Herv. Gemeente van Nijverdal een vacature was ontstaan door het vertrek van Ds. J. Swijnenburg naar Amersfoort, is deze weer vervuld, toen Zondag j.l. Ds. A. M. v. d. Neut, komende van Medemblik in de morgendienst tot zijn Dienstwerk te Nijverdal werd in geleid door Ds. P. Mackaay van Oegstgeest, die in deze be- vestigingsdienst een predikatie hield naar aanleiding van het tekstwoord uit Marcus 4 vers 26 t.m. 29. Voor deze morgendienst bestond reeds grote belangstelling en onder de aanwe zigen waren vertegenwoordigers van de Classis Deventer, familie van de nieuwe predikant en vertegenwoordigers van zijn vorige gemeente. Toen Ds. v. d. Neut 's middags zijn intrede deed, was de kerk ook weer ge heel bezet. Nu was het gemeentebe stuur van Hellendoorn ook aanwezig en verder vertegenwoordigers van de Ring Rijssen, van andere kerkgenootschappen en het Leger des Heils, terwijl deze; dienst ook weer werd bijgewoond dooi de familie en gasten uit Medemblik. De dienst werd aangevangen met het zingen van Ps. 65 vers 1 en 2. Na het lezen van de Wet en schuldbelijdenis zong de gemeente Ps. 79 vers 4 en na de Genadeverkondiging van dezelfde Psalm vers 7. Het tekstwoord der predikatie was 2 Cor. 5 vers 18 en voordat werd overgegaan tot de predikatie werd nog gezongen Gez. 49, daarvan alle vier ver zen. „En al deze dingen zijn uit God, die ons met Zichzelve verzoend heeft door Jezus Christus, en ons de bediening dei- verzoening gegeven heeft." Voor vanmiddag heb ik een woord ge kozen, dat handelt over de verzoening aldus Ds. v. d. Neut. Er is een verhou ding, die verstoord is. Er liggen twee partijen met elkander overhoop, anders was er geen verzoening nodig. Er wordt 'n verhouding van oorlog verondersteld bij een verzoening. Het gaat hier om de verhouding God en mens, God en de we reld en die verhouding is verstoord. Er is een spreekwoord, dat zegt: Waar twee kijven hebben twee schuld. In dit geval gaat dit echter niet op. De vijandschap komt hier slechts van één kant, van de kant der mensheid. Alles is verstoord; ook de verhouding van de ene mens tot de andere. Wij mensen kennen elkander alleen naar het vlees en daarnaar gaan we elkander ook beoordelen en we doen het niet in de verhouding tot God. De bewerking der verzoening komt hier ook maar van één kant, zegt ds. van der Neut en wel alleen van de kant van God Hij komt weer naar de mens toe en werkt zelf de verzoening. God is het die ver zoent en wij worden verzoend. De inhoud der verzoening. Onze tekst spreekt ook van de inhoud der verzoening. Er staat: „Ons in Christus met zich verzoend heeft". Christus zel-f is de inhoud van de verzoening. Hem, die geen zonde gekend heeft, heeft God tot zpnde gemaakt voor ons. Sion zal door recht verlost worden. Het gaat hier niet stiekem, maar langs de weg van oordeel eri gericht. Die geen zonde gekend heeft, werd tot zonde gemaakt door God. Christus wordt één brok zonde voor onze verzoening en zelfs zo, dat de Vader Hem moet verla ten en het gezicht van Hem afwenden. Christus bezweek er onder en de Reine stierf. Dat was Christus en wat wij had den gedaan, werd op Zijn schouders ge laden. Door Christus zijn wij verzoend. Bij Hem stond alles wel op z'n plaats, maar het werd duister op Golgotha, God en mensen keerden zich van Hem af. Hij werd zonde, opdat wij recht voor God zou den komen te staan. Hij kwam niet om. gediend te worden, maar om te dienen. De bediening der verzoening. Toen Eliëzer een vrouw ging zoeken voor Izak en Rebekka vond, was het alleen zijn bedoeling haar bij Izak te brengen* bij zijn heer. Onze taak hier is niet de Gemeente aan ons te binden, maar aan Christus. Hij moet wassen en ik minder worden. Zo wil ik in uw midden staan als een Eliëzer, die de beminde zijn Heer brengt eri Eliëzer deed het niet als huurling. Als wij het Woord brengen, moet ons hart er bij zijn. ter, dat ik hier vanmiddag bij uw intrede J tegenwoordig mag zijn en ik wil gaarne direct uitspreken, dat U in de toekomst kunt rekenen op de medewerking van het gemeentebestuur, wanneer U deze nodig mocht hebben. De verhouding van 't Bur gerlijk Bestuur der gemeente en die dei- verschillende kerken in onze gemeente is zodanig openhartig, dat de zaken altijd eerlijk besproken worden. We staan als 't mogelijk is altijd klaar om U behulp zaam te zijn, zodat U in de toekomst ge rust een beroep op ons kunt doen. De ge meente van Nijverdal is waard om ge diend te worden en daarom eindigde de burgemeester met het uitspreken van de wens, dat het Ds. v. d. Neut gegeven mocht zijn de Hervormde gemeente van Nijverdal trouw en goed te dienen, naar Ik mag U dienen, gezant van God zijn door j de opdracht, die U hebt ontvangen en ge de verzoening in Jezus Christus. Door onze mond spreekt God. Gezant van Christus zijn is een hoge taak. De prediking is ook vermanend. Hoe zouden wij dat alles kunnen: Al leen biddend! In de bediening der verzoe ning moeten wezelf wegvallen. Mocht uw dienaar dit niet doen,, zeg het hem; niet achter de rug, maar rechtstreeks. Als wij het woord der verzoening brengen, gaat 't om een zeer ernstige zaak. Het is in naam van Christus vragen en smeken zoals staat in 't gelezen Schriftgedeelte. We zullen 't biddende moeten doen. Houdt 't ook voor waar, dat het werkelijk zo is, dat Christus uw zonden heeft gedragen. Houdt het voor waar en laat u met God verzoenen. Wanneer we dit woord niet ge loven; verschrikkelijk is het in de handen te vallen van de levende God. Wij waarschuwen dan ook: nu is het de tijd van welbehagen. God vraagt het niet morgen, maar hedenmiddag. Laat u met God verzoenen geldt vanmiddag voor de dominee en voor de Gemeente. Het leven uit de verzoening. Dit is iets wat in ons leven uitkomt. Als we als verzoende mensen in wereld staan betekent dat heel wat. Leven uit de verzoening betekent wat ten opzichte van God en ten opzichte van de mensen. Als we verzoend zijn wordt de verhouding met God weer goed; komen we weer op onze plaats te staan. Als we leven uit de verzoening betekent dat, dat we als kind tegenover de Vader staan; dat we niet meer bang behoeven te zijn om bij Hem in discrediet te geraken. Dan kunnen we blij weer door 't leven gaan; blij Christus tegemoet bij Zijn komst op de wolken des hemels. Dan gaan we in ootmoed tot Hem, want we zijn mensen, maar dan gaan we ook tot Hem met de moed van het geloof. Daarvoor worden we nu opgeroepen, niet bang te zijn voor God, doch wetende dat Hij een vader is voor Zijn kinderen en ook weet wat maaksel wij zijn. Leven uit de verzoening betekent leven in goede verhouding tot God, maar dit heeft ook gevolgen in de verhouding tot mensen. Politieke en maatschappelijke vragen houden de mensen bezig en men, wil zo vaak met de mensen van andere partijen geen gedoe hebben. We moeten naar de geest leven en elkander naar de geest le ren kennen, niet naar het vlees. Bij het leven uit de verzoening kemt de openheid t.o.v. God en de mensen. Paulus heeft het in het door ons gele zen bijbelgedeelte over mensen, die zo ontzettend veel beleefd hebben. Er zijn mensen, die geforceerd willen leven, die aldoor op de tenen gaan staan om er maar bovenuit te komen of zichzelf zo graag op een voetstuk plaatsen of geplaatst willen worden. Als we verzoend zijn, is er vergevens gezindheid; dan leven we naar God toe en naar onze naaste. Paulus zegt ook, dat we zullen leven zonder aanstoot te geven; zonder anderen ten val te brengen. We mogen aan elkander de bood schap doorgeven, dan mogen we ook onbezorgd leven, zegt Paulus. In het leven gaat het vaak geheel an ders, dan wij willen. Het is vaak een gaan door dalen, maar dan vooral moeten we in het geloof leven, dat de Heer toch sterker is. Daartoe worden we opgeroe pen. Ook in lijden en zorg mogen wij geloven, dat Christus Overwinnaar is. We mogen leven als mensen, die ver zoend zijn. Wij moeten u die blijde bood schap brengen. God geve, dat we elkan der zullen blijven oproepen om als ver zoende mensen te leven; dan zullen we ook God en de mensen op hun plaats laten, zo eindigde Ds. v. d. Neut zijn pre dikatie. Na het zingen van Ps. 141 vers 3 en h ging de predikant voor in dankgebed en nadat vervolgens nog gezongen was Gez. 10 vers 4 en 5, en de priesterlijke zegen was uitgesproken, werd de leiding voor 't verdere gedeelte overgedragen aan Ds. G. Juckema, die gelegenheid gaf Ds. v. d. Neut toe te spreken. Burgemeester Crommelin sprak als eerste de nieuwe predikant toe en zult de gemeente tot zegen zijn. Ds. J. Grolle sprak de nieuwe predikant I toe namens de Ring Rijssen en wenste j hem 'n hartelijk welkom toe in de Ring en Gods zegen op zijn arbeid. Hij twijfelde niet aan een goede samenwerking, ook als collega der Nijverdalse gemeente. De collega's van Nijverdal staan ten allen tijde klaar om U te helpen als dat nodig mocht blijken, daar kunt U van verzekerd zijn. Hartelijk welkom in de Ring Rijssen en hartelijk welkom met uw gezin in Nij verdal, ook onder de collega's. Ds. G. Juckema sprak namens de gehele gemeente en namens de colleges en colle ga's. Hij wees op de opdracht van Ds. v. d. Neut, welke dezelfde is als van de an dere collega's. We groeten U allen harte lijk en roepen U een welkom toe en ik spreek de hoop uit, dat ge met veel zegen te Nijverdal zult mogen arbeiden. Spr. wees op de arbeid in de Nijverdalse gemeente met haar vele facetten. We moeten allen op onze eigen plaats metse len aan de muur, elkander tot steun zijnde Mogen we zo samen metselen, dat we voor onze ogen het gebouw groter en steviger zien worden. Namens de gehele gemeente, namens de centrale kerkeraad, namens de wijk-kerkeraad en alle andere colleges groeten we U en uw gezin hartelijk hier in Nijverdal. Op verzoek van Ds. Juckema zong de gemeente staande Ps. 108 1. Een persoonlijk woord van Ds. v. d. Neut. Ds. v. d. Neut dankte daarop voor de hem toegesproken woorden. Hij stelde het op zeer hoge prijs, dat het College van Burgemeester en Wethouders in deze dienst aanwezig was eri hij dankte de bur gemeester voor diens vriendelijke woor den waarmee deze hem tegemoet getre den is. De terreinen van. Kerk en Staat grenzen aan elkander, aldus Ds. v. d. Neut, en ik wil gaarne mijn medewerking geven opdat U getrouw uw taak kunt vervullen. Moge de gemeente Hellendoorn groeien en bloeien. Ds. v. d. Neut dankte de kerkelijke colleges'voor hun aanwezigheid en 't ver heugde hem, dat de morgendienst ook was bijgewoond door enkele vertegenwoordi gers van de classis Deventer. Ook in clas sicaal verband wil spr. gaarne medewer ken, Hetzelfde zou hij willen zeggen te genover de vertegenwoordigers van de Ring Rijssen. Ik hoop op een prettige verstandhouding in de Ring. Spr. bracht warme dank aan zijn be vestiger, Ds. P. Mackaay uit Oegstgeest, die op een voor hem, bevrijdende wijze hem had ingeleid tot zijn Dienstwerk te Nijverdal. Spr. was ook verheugd, dat de verte genwoordigers van de plaatselijke kerken en naar ik zie ook van het Leger des Heils, aanwezig zijn. Hieruit spreekt een gene genheid. Ds. v. d. Neut wees op de grote verdeeldheid der Protestantse kerken en hij hoopte, dat de aanwezigheid van ver tegenwoordigers deze middag niet alleen genegenheid blijft. Moge er een heilige ontevredenheid ont staan over de bestaande toestand der ver deeldheid. In mij zult U een voorstander van oecumenisch contact vinden en hij hoopte, dat er veel contact zou komen met elkander. Ik dank mijn schoonouders en andere familieleden voor hun aanwezigheid hier en ook de leden van mijn vorige gemeente, die naar hier gekomen zijn om mijn beves tiging en intrede bij te wonen. Wij heb ben in Medemblik goede en moeilijke da gen doorgebracht, dagen ook van moeilijke zorgelijke gezinsomstandgheden. Dank voor uw aanwezigheid hier en doe de groeten van mijn vrouw en nnj aan allen, maar vooral aan de zieken en Ouden van dagen in Medemblik. Nijverdal verschilt van Medemblik, zei Ds. v. d. Neut verder gaande. Hier is een gemeente in opbloei; hier meer pre dikantsplaatsen; een groot verenigings werk en anderzijds misschien kans tjot moeilijkheden en verwijdering. Collega's van Nijverdal, hartelijk dank ook namens mijn vrouw voor de wijze, waarop U ons tegemoet getreden bent. Laten we als collega's elkander niet naar het vlees, maar naar de geest trachten te aio I Vlees, Illcldi "aal n av... riep hem een hartelijk welkom toe in de j i.ennen staan immers alle drie in de 4- rt T_T OU 1 Tl I\! ltllprflfl I 1 - TT - ,,on gemeente Hellendoorn en in Nijverdal. Ik stel er prijs op, aldus de burgemees- Prinses Wilhelmina bereid haar naam te geven aan speciaal fonds. Reeds heel spoedig na het vertrek van Ds. Swijnenburg naar Amersfoort, heeft Ds. v. d. Neut, gekomen van Medemblik, Zondag j.l. zijn ambtsarbeid temidden van de Ned. Hervormde Gemeente van Nijverdal aanvaard. Zowel voor de bevestigings- dienst op Zondagmorgen als voor de intrede op Zondag middag j.l. bestond grote belang stelling. Het kerkewerk breidt zich naar alle kanten uit en in de gemeente ontplooit zich veel activiteit, die eerlang hopelijk resulteert in een fraai nieuw gemeente- centrum. Ds. A. M. v. d. Neut Maandagmorgen is men weer begon nen met de traditionele uitreiking van de haring en wittebrood ter gelegen heid van de herdenking van het ont zet van Leiden. Foto: Jhr. Mr. van Komschot, burge meester van Leiden, nam ook actief deel aan de uitreiking. dienst van onze Heer en we krijgen van Hem immers onze marsbevelen. Het lijkt me toe, dat we elkander ook in het mense lijk vlak bitter nodig zullen hebben. God zegene U allen! Bijzondere dank ben ik verschuldigd te genover Ds. Juckema, die het consulent schap heeft vervuld in de tijd der vaca ture. Hij heeft er hard voor gewerkt al was het maar een korte tijd. Zich tot de kerkeraad wendende, zei Ds. v. d. Neut te hopen, dat men samen als broeders de zaken zal kunnen regelen in de toekomst. De kerkvoogden dankte hij hartelijk voor het inwilligen van de wensen, die er wa ren ten opzichte van de pastorie. In ons nieuwe huis voelen we ons echt op ons gemak; dank voor uw medewer king in deze. Zich tot de diakenen wendend, zei Ds. v d Neut: God zegene ook U allen in uw streven het dagelijkse leven in al zijn facetten dienend te mogen begeleiden. Hierna werden de kosters en de or ganisten van kerk en Bethel toegespro ken. Een ieder heeft een belangrijke taak te vervullen in de eredienst. U kunt ver zekerd zijn van mijn hulp. Ouderlingen, U benadert ons als predi kanten het meest, zei spr., die zich daar na nog wendde tot de Jeugd, Jeugdleiders en onderwijzend personeel. Verwacht van mij geen wonderen, zo zei de nieuwe pre dikant. Zover ik kan wil ik gaarne mijn hulp aanbieden en wees als jeugd vooral trouw in het bezoeken der catechisaties. Ds. van der Neut sprak ook de kerke raad van zijn wijk toe en vervolgens de gehele gemeente van Nijverdal. God geve, dat we een voorspoedige tijd tegemoet zullen gaan. Wij zullen ons geven zoals we zijn. Ik groet ook van deze plaats de zieken en ouden van dagen en ik hoop Het Verbond voor Veilig Verkeer zal in October een grote nationale Vei lig-Verkeersactie voor de gezinnen or ganiseren. Deze actie, die onder be scherming staat van Prinses Wilhelmi na, sluit aan op een boodschap, die de Prinses tot alle Nederlandse gezinnen richt en waarin wordt aangedrongen op het betonen van eerbied voor het leven, ook van het leven van de naaste in het verkeer. De actie zal haar hoogte punt vinden in twee grote nationale gezinswedstrijden, die de verkeersre gels tot onderwerp hebben. Zij wordt gesteund door de Nederlandse rege ring, die van plan is voor dit doel een subsidie van f 125.000 te verlenen. Daar naast geeft ook het Nederlandse be drijfsleven een belangrijke financiële steun. RADIO, TELEVISIE EN FILM WORDEN INGESCHAKELD Prinses Wilhelmina heeft zich bereid verklaard haar naam te verbinden aan. een speciaal fonds voor Veilig Verkeer, een aparte stichting, die speciale acties op dit terrein zal ondersteunen en ge meenschappelijk onderzoekingswerk speciaal op psychologisch terrein zal verrichten. De actie wordt ingezet met 'n radio toespraak van minister-president Drees op 4 October. Op 7 October zal de prin ses zich met haar speciale boodschap via 't filmjournaal tot het Nederlandse volk richten en de volgende dag zal zij dit doen door middel van de tele visie. Onder het thema „Eerbied voor het leven" zullen de kerken op Zondag 9 October aan deze boodschap aandacht schenken. In de week van 10 tot 16 October zal PTT in alle Nederlandse gezinnen de wedstrijdfolder bezorgen. Alle omroep verenigingen zullen in de week daarop hoorspelen uitzenden, die zijn gewijd aan het veilig verkeer en die tevens het karakter van een luisterwedstrijd hebben. De minister van Verkeer en Water staat, Mr. J. Algera, zal op 28 October de actie afsluiten met een radiotoe spraak. Gedurende de hele maand Oc tober zullen de verenigingen voor Vei lig Verkeer in het land ouderavonden organiseren. De folders gaan ook via het Rode Kruis naar de Nederlandse ziekenhui zen en voorts zullen in alle kazernes folders worden verspreid. In de jaarvergadering van het Ver bond voor Veilig Verkeer, die gehou den werd in het Schuttershof te Mid delburg is een telegram ontvangen van koningin Juliana, waarin zij zegt „met grote instemming kennis te hebben ge nomen van de nationale veilig verkeers actie voor gezinnen". STIJGENDE BELANGSTELLING De voorzitter van het verbond, Jhr. Th. RoëlI, had in zijn openingswoord 'n steeds stijgende belangstelinig van de overheid voor de verkeersveiligheid ge constateerd, getuige ook een passage in de troonrede. De rede van prinses Wil helmina van 29 Januari j.l. noemde Jhr. Roëll een keerpunt in de strijd tegen de verkeersonveiligheid. Meegedeeld werd, dat nu op het de partement van Onderwijs, Kunsten er- Wetenschappen cursussen voor leraren, die straks verkeersonderwijs op de kweekscholen zullen geven, worden voorbereid. Het verbond heeft voorts een commissie voor de bedrijven inge steld, die nagaat wat door en in de be drijven voor de bevordering van de verkeersveiligheid kan worden gedaan. spoedig kennis met hen allen te maken. West-Friesland is anders dan Overijssel, maarhet gaat om dezelfde zaak, zo besloot Ds. v. d. Neut zijn toespraak. Tot slot van deze dienst werd toen nog staande gezongen Gez. 150, waarna er ge legenheid was kennis te maken met Ds. en mevrouw v. d. Neut. „Chartreuse'' en medisch elixer volgens oud geheim recept. Klooster in de Franse Alpen. De naam „Chartreuse" betekent waarschijnlijk voor de meeste mensen de groene en gele likeur, die in Frankrijk en Spanje door de Kart- huizer monniken gemaakt wordt. En kele weken geleden werd een corres pondent van de Manchester Guardi an in de gelegenheid gesteld een be zoek te brengen aan „La Grande Chartreuse", meer dan drieduizend voet hoog gelegen in de Franse Alpen bij Grenoble. „Daar zag ik hoe het klooster iets heel wat gedenkwaar digere is dan de likeur", zo schrijft hij. De distilleerderij, die op enkele mijlen afstand ligt, moet men natuurlijk niet over het hoofd zien of de producten er van kleineren, maar de betekenis van het Karthuizer bestaan ligt toch eerder in het klooster dan in de distilleerkolf. De groene en de gele likeur en het veel ster ker medicinale elixer worden gemaakt volgens geheime recepten, onder het al ziend oog van broeder Laurent. „Gehei me recepten" is niet zomaar een recla me-slagzin, want de Karthuizers heb ben hun geheim al sedert *1607 bewaard, toen ze het kregen van maarschalk d'Es- trées. De recepten zijn wiilicht het over blijfsel van iemands onderzoekingen naar het levenselixer. In 1735 distilleerden ze voor het eerst kleine hoeveelheden van het elixer uit 130 soorten kruiden en gras en klare brandewijn. In die tijd werd het vocht uitsluitend voor medische doeleinden gebruikt, de likeuren, zoals wij ze thans kennen, werden eerst later ontwikkeld. Toen de Karthuizers in 1903 uit Frank rijk verdreven werden, namen ze hun ge heim naar een ander huis mee, n.l. naar Tarragona in Spanje (dat nog steeds een distilleerderij heeft) en men bond toen met succes de strijd aan tegen imi taties, die op de markt gebracht werden met steun van de anticlericale regering in die tijd. In 1941 werden de paters en broeders door de Vichy-regering verzocht naar Frankrijk terug te keren en hier weer hun distilleerderij te vestigen. Distilleerderij verboden voor leken. De leken, die thans de zakelijke zijde van de distilleerderij beheren, mogen nog steeds niet in het ver trek komen, waar de kruiden ge mengd worden en niemand kent dan ook nog het geheim. De distil leerderij vormt een middeleeuws schouwspel. Het ganse proces is uiterst traag en bij uitzondering geschikt om beheerd te worden door een kloosterorde. Het klooster „La Grand Chartreuse" is het tehuis voor mannen, die nietj meer van de mensheid afweten dan klui zenaars. Het hoofdgebouw van de orde werd in 1084 gesticht en is sedertdien acht keer verwoest door lawines en door brand. De gebouwen, die thans nog bij Groneble liggen, met hun eigenaardige steile daken, met hun enorme binnen plaats, fonteinen, hoge muren, zijn niet van deze wereld. Evenmin als het leven daarbinnen. Het duistere klooster is meer dan 200 meter lang en heeft 36 cellen, waar de paters het grootste deel van hun leven doorbrengen met werken, bidden en peinzen. Strenge levenslucht. De „cel" bestaat uit een samenstel van drie vertrekken, een lager gelegen voor werk handwerk met hout of metaal, dat geschiedt als ontspanning of als dis ciplinemaatregel en twee hoger ge legen vertrekjes voor slapen, bidden en studeren. Er is geen enkele luxe. Het bed is hard en er is slechts één deken. Er is een tafel, er staan twee stoelen en een boekenkast. De maaltijden zijn van een omvang, dat een kind er hongerig bij zou blijvener wordt een halve fles wijn per dag verstrekt, maar zelden of nooit het eigen pro duct. Op speciaal bevel van het Vati- eaan moeten de monniken thans wan delingen in de bergen gaan maken. Over het algemeen worden ze zeer oud.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3