Het grillige dilemma Secretarissen van Holten Wijziging P,T»T.-farieven Voor de Boer Een functionaris, die belast is met de leiding ener administratie wordt met verschillende benamingen aange duid. In particuliere kringen spreekt men doorgaans van een administra teur. De schrijver van een kerkeraad, classis of synode heet scriba. De stu- dentencorpora bedienen zich van 'n •actis en op het terrein van de rechtspraak en het provinciaal be stuur kent men de griffier. Aan het hoofd van de departements-, gemeen, te- en waterschapsadministratie staat de secretaris. Te oordelen naar het woord secret, waarvan secretaris is afgeleid, moeten de verrichte werk zaamheden oorspronkelijk een geheim karakter hebben gedragen. In het be- onzer jaartelling, toen in staats rechtelijke zin onderscheid werd ge maakt tussen stad en platteland, was er in de Oosterse wereld al sprake van een stadsschrijver. De leiding van het bestuur in bepaalde steden berustte bij enkele ambtenaren, strategen ge noemd, en een stadssecretaris. Het stadssecretariaat was een zeer belang rijke post. Op zijn beurt presideerde de volksvergadering, welke hem terecht als een belangrijk persoon beschouwde. Ook in de ogen van de geregeerden was hij een personage van importantie, zo zelfs, dat ieder zijn geboortejaar aanduidde door vermelding van naam en dienstjaar van de stadsschrijver. In de bijbel wordt ons verhaald, dat dat de secretaris van de stad Epheze zijn, pogingen om het oproerige pu bliek tot kalmte te brengen met suc ces bekroond zag, wel een bewijs, dat hij een respectabel ambtenaar was. De reglementen v. bestuur ten plat- telande, geldende omstreeks 1825 be paalden, dat de gemeenteraad zou worden geassisteerd door een secre taris, indien het belang van een ge meente dit althans vereiste. De ge meentewet, opvolgster van genoemde reglementen, eist, dat in elke gemeente een secretaris is, wiens functie in ge meenten beneden 5000 inwoners ge- gecombineerd kan worden met de be trekking van burgemeester of ontvan ger. Ook bestaat de mogelijkheid, dat één persoon secretaris is van meer dan één gemeente, mits het gezamenlijk aantal zielen niet stijgt boven 10.000. In Juli 1818 hadden de plaatselijke besturen van Holten en Bathrnen dringend behoefte aan een secretaris. Voordien had elk dezer plaatsen nog een schout, doch op genoemd tijdstip werd de schout van Bathrnen tevens belast met het ambt van schout te Holten. Nu de schout van Holten op last van hogerhand het veld moesjt ruimen voor zijn collega van Bathrnen was het niet meer dan billijk de ont slagene de latere burgemeester Jan Vincent van Holten te belasten met het secretariaat van beide gemeenten. Dit heeft geduurd tot 1 Juni 1834, de datum waarop deze funtionaris be noemd werd tot burgemeester en se cretaris van Holten. Het ambt van se cretaris van Holten is daarna ruim 66 jaar gecombineerd geweest met dat van burgemeester. Op 15 Augustus 1900 werd ambtenaar ter secretarie Klaas Galenkamp, waarover ik in het num mer van 3 September 1955 enige mede delingen deed, als secretaris van Hol ten beëdigd. De heer Galenkamp bleef secretaris, ook na zijn benoeming in 1904 tot burgemeester van Holten, tot 1908. Zoals bekend volgde de heer A. Ph. R. C. baron van der Borch van Ver- wolde hem in 1908 op als burgemees ter. De ambtenaar ter secretarie Jo hannes Petrus Roijer, geboren 7 Sep tember 1882 te Zwolle, werd in de vergadering van de raad van 25 Sep tember 1908 benoemd en beëdigd tot secretaris. De benoeming geschiedde met algemene stemmen. Zijn enige concurrent was de heer G. W. van Duijl te Utrecht. De heer Roijer had de secretarisfunctie nog geen twee ja ren vervuld toen hij benoemd werd tot burgemeester van Hasselt. Met in gang van 3 Juni 1910 werd hem te Holten eervol ontslag verleend. De heer Roijer werd opgevolgd dooi de heer A. J. Goldstein,vóór zijn be- i noeming te Holten ambtenaar ter se- i cretarie van Hengelo (Ov.). De heer j Goldstein heeft het secretariaat 40 jr i lang vervuld. Al enige jaren lang ge- j niet hij in Holten van een welver- diende rust. In zijn plaats werd be- i noemd de heer S. Sikkes, ambtenaar ter secretarie te Waddinxveen, die in I 1954 in gelijke functie te Dalfsen werd j benoemd en alhier werd opgevolgd j door de tegenwoordige secretaris, de heer G. J. Langenbarg. DRUKKE DEELNAME AAN ORIëNTERINGSRIT MOTORCLUB. i Aan de oriënteringsrit, welke de Mo tor- en Automobielclub „De Holterberg" Zondag organiseerde als laatste in dit seizoen, namen niet minder dan 108 in schrijvers deel, t.w. 19 met motoren, 10 met automobielen, 31 op de bromfiets en 48 per gewone fiets. De motorrijders en automobilisten had den een lang niet gemakkelijke rit van 73 km., die hen door Holten naar Laren, 't Ross te Almen, 't Joppe, Epserhoes, naar Epse en vervolgens via de Snippe- ling en Bathrnen weer naar Holten voer de. Er lagen in deze rit nogal wat voet angels en klemmen, zodat er zwaar ge puzzeld moest worden, met het gevolg, dat zeer veel deelnemers een lange lijst van strafpunten kregen. Alleen de craks brachten het er deze keer ook weer met een minimaal aantal strafpunten af. Er waren echter deelnemers, die er meer dan 400 wisten te verzamelen, terwijl zij toch alle controles passeerden. Doordat Zwolle niet was opgekomen kwamen de Holtenaren in het bezit van de wisselbeker, destijds beschikbaar ge steld door de fa. Rouwenhorst. De heer J. van Geenhuizen heeft als voorzitter van de Motorclub na afloop in café. Vruggink, waar ook de start plaats had, de prijzen uitgereikt, be staande uit bekers, medailles en kunst voorwerpen. Zijn club kan wat dit be treft op een zeer geslaagd seizoen terug zien. De prijswinnaars waren: Motoren: le pr. D. J. Müller, Holten, 6 str.p.; 2e pr. .J. van Coeverden, Goor, 7 str.p.; 3e pr. G. D. Müller, Holten, 8 str.p.4e pr. Tj. Dantuma, Goor, 9 str.p. Auto's: le pr. A. Bouwhuis, 7 str.p.; 2e pr. G. Gerritsma, 8 str.p.; 3e pr. G. Müller, 8 str.p. De bromfietsers en fietsers hadden eer- tocht van 32 km., die hen voerde door Neerdorp Beuseberg Zuurberg Borkeld Lichtenberg Holterberg naar de finish bij café Vruggink. Prijswinnaars waren bij de fietsers: le pr. J. Jansen, 11 str.p.; 2e pr. H. Snij ders, 12 str.p.; 3e pr. G. J. Sluiter, 13 str.p.; 4e pr: W. van Geenhuizen, 13 str.p.; 5e pr. H. Stukker, 14 str.p.; 6e pr. H. Brands, 14 str.p.7e pr. Manda Kalfsterman, 14 str.p.; 8e pr. J. Hof man, 14 str.p.9e pr. G. Volkerink, 14 str.p. Bromfietsers: le pr. F. Veltkamp, 15 str.p.; 2e pr. A. Schipper, 16 str.p.; 3e pr. H. Hendriksen, Markelo, 17 str.p.; 4e pr. J. Tulier, 17 str.p.5e pr G. v. Zon- Hilten, 20 str.p. NAJAARS MODESHOW. De Fa. E. Wonnink zal Maandag 26 Sept. a.s. haar 7e modeshow houden in zaal „Amicitia". Evenals voorgaande jaren brengen de confectiefabrikanten ook voor het a.s. winterseizoen weer ge heel nieuwe kleuren en lijnen. De stemmige, getemperde tinten en de ruige en gladde stoffen vormen een nog harmonieuzer geheel dan de col lectie 1954-'55. Wat ons opvalt is, dat de Nederlandse confectionneurs in tegenstelling met hun Parijse collega's niet de volkomen rech te lijn brengen, maar voor de Neder landse vrouw speciale figuurnaadjes aangebracht hebben. Ook het ceintuur tje ontbreekt in veel gevallen niet bij de aangesloten modellen. De nieuwe mouwinzet en de iets bre dere schouders zorgen voor een per fecte pasvorm. Aangezien de smaak van de Neder landse vrouw in hoofdzaak afgestemd is op practisch nut en draagbaarheid, zijn JORDAAN-FESTIVAL IN AMSTERDAM. Maandagavond werd de grote viswedstrijd voor vrouwen uit de Jor- daan gehouden. Allen gingen prachtig verkleed naar het viswater, waarbij de dames hun hengels van lampions hadden voorzien. de modellen en stoffen geheel op elkaar afgestemd. Vooral bij de vele swaggers zowel in harige als in gladde stoffen (o.a. geschoren nibeline, velours en mo hair) zijn in grote verscheidenheid aan wezig. De getailleerde mantel doet het echter, ondanks de grote concurrentie van de swagger, nog steeds. Men lette speciaal op de prachtige af werking van de mantels. Vooral ook bij de zwarte mantels, welke in alle grote vrouwenmaten gebracht worden. De zware kwaliteiten hierin zijn veelal af gewerkt met persianer bont, terwijl de lichtere georgette mantels meestal met git garnering of applicatie uitgevoerd zijn. Dat yersey bij de japonnen en deux- pieces nog steeds een voorname plaats bezet is zeer begrijpelijk. Deze stof is zacht en soepel in het dragen, laat zich goed verwerken en is in de mooiste modetinten verkrijgbaar. We zien hierin dan ook leuke, vlotte modelletjes, evenals bij de div. soorten fantasiestof (o.a. streepdessins). Speciale aandacht verdienen de be kende Teddy jasjes. Een complete serie moddellen wordt gebracht, o.a.. in mooie grijze tinten. De uitgebreide collectie zal ook dit jaar weer voor velen een grote verras sing zijn. Het is niet gemakkelijk hier in kort bestek een volledig overzicht te geven van hetgeen er op deze Najaars show te zien zal zijn. Daarom raden wij U aan de 26e September de middag of avond vrij te houden or» zelf kennis te nemen van de laatste snufjes op het ge bied van de damesmode. Telefoon goedkoper pakketpost duurder. De regering is voornemens de PTT- tarieven te wijzigen en wel zodanig, dat niet van een verhoging, zoals in ge ruchten was verondersteld, maar juist van een verlaging van de tarieven moet worden gesproken. Minister Algera ant woordt dit op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid, de heer De Vos van Steenwijk (VVD). De tarieven voor de verzending van pakketten zullen worden ver hoogd, evenals bepaalde tarieven voor de postcheque- en girodienst. Daar staan echter tegenover ver lagingen voor de verzending van luchtpostbladen en aanzienlijke ver lagingen voor het voeren van tele foongesprekken. VERANDERINGEN BIJ GIRO EN LUCHTPOST Het ligt in de bedoeling voor de te lefoondienst tot 'n belangrijke tariefs verlaging over te gaan, welke betrek king zal hebben op de interlocale ge sprekken: a. In de B-zone (gesprekken, gevoerd tussen netten van eenzelfde sector en van verschillende sectoren, in dien althans de afstand tussen de knooppuntcentrales niet meer dan 25 km bedraagt) zullen de gespreks kosten met 4 cent worden verlaagd. b. In de C-zone (gesprekken, gevoerd tussen netten van verschillende sec toren, indien de afstand tussen de knooppuntcentrales meer dan 25 km bedraagt) zal de verlaging 8 cent per gesprek bedragen. Deze verlaging komt neer op 'n ver mindering van ongeveer 15 pet. bij een gemiddelde gespreksduur in deze beide tariefsklassen. GIRODIENST Gezien de moeilijkheden, die zich bij de postcheque- en girodienst voordoen ten aanzien van de personeelsvoorzie ning, is het noodzakelijk arbeid bespa rende maatregelen te treffen. Met het oog hierop ligt het in het voornemen het tarief voor cheques en stortingen, dat tot dusverre afhankelijk was van de grootte der desbetreffende bedragen, op een uniform recht van f 0,10 vast te stellen, waardoor ook de arbeid bij de loketdienst in de postkan toren kan worden vereenvoudigd. Voorts ligt het in de bedoeling, de prijs van de cheque- en giroboekjes, welke tot nog toe ver beneden kost prijs lag, van f 1,- op f 2,- te brengen. De minister wijst er in dit verband nog op, dat de postcheque- en girota rieven, behoudens enkele details, sinds 1934 niet zijn gewijzigd. PAKKETTEN Ook bij de postdienst bestaan, zoals bekend, problemen ten aanzien van de personeelsvoorziening, welke nog ge accentueerd worden door de grote toe neming van het aantal poststukken. (Vergeleken met 1949 is het aantal pakketten verdubbeld en bedroeg over 1954 bijna 20 millioen stuks.) Deze toeneming is mede veroorzaakt door het feit, dat het tarief van de pak ketpost sedert de oorlog vér onder de kostprijs heeft gelegen, zodat ter zake in zekere zin van een onjuiste concur rentie ten opzichte van de particuliere vervoersbedrijven en de Nederlandsche Spoorwegen kan worden gesproken. Verwacht wordt, dat door een ver antwoorde verhoging van de tarieven de juiste verhouding tussen de verschil lende vervoersbedrijven zal worden hersteld en dat als gevolg daarvan de onevenredig zware druk op deze sector van de postdienst zal worden verlicht. Het bestaande tarief varieert van f 0,40 tot f I,het nieuwe tarief zal zich bewegen tussen f 0,60 en f 1,40. LUCHTPOST Tot dusverre kon men binnen Europa en naar Algiers en Tunis alle brieven Tibor Mende is lector in de politie ke wetenschappen te Parijs. Voordien was hij jarenlang verbonden als eco nomisch redacteur aan de Europese editie van de „New York Herald Tri bune". Hij is Hongaar van afkomst. Hij heeft een boek geschreven. Het draagt in de Nederlandse vertaling de titel „Wereldgeschiedenis van morgen". Deze titel verraadt al dat Tibor Mende zich in dit boek bezig houdt met de wereld, waarin straks onze kleinkinde ren zullen leven. Een Frans blad, de „Figaro Litte raire", was zo opgetogen over dit boek, dat het schreef: het moet als het ware de Bijbel van ons, wereld burgers, worden. Anderen hebben het geroemd als zeer goed gedocumenteerd, uitermate scherpzichtig, kortom als 'n opvallend essay, rijk aan perspectieven. Tibor Mende gaat er van uit, dat ieder mens in zijn geest van de we reld, waarin hij leeft, een kaart te kent. Houdt hij op de wijzigingen op die kaart bij te houden en die vol trekken zich thans in een razend snel tempo dan raakt hij bij zijn tijd ach ter. Dan loopt hij rond met een we reld, zoals hij zich die enkel maar in zijn illusie schept en dat kan heel le lijke gevolgen hebben. De vraag, waar het volgens hem om gaat, is: Waar ligt het zwaartepunt van onze huidige wereld? Het ant woord kan ons leiden tot een dieper begrip van de wereld, waarin onze kleinkinderen zullen moeten leven. Hij begint dan met te vertellen hoe de wereldkaart er uitzag bij het be gin van onze eeuw. De volken van West-Europa hadden door de indus trie een graad van welstand bereikt die hen stempelde tot een bevoor rechte elite. Verbazingwekkend was de suprematie van West-Europa. De blanke Was koning in de wereld. Heel de aard bol was verdeeld. Het zwaartepunt van de blanke invloed en macht lagen on betwistbaar in West-Europa. Dat was de werkplaats van de wereld. En het Britse rijk had de leiding. Het ademde nog rust en kracht in het besef van zijn wereld-hegemonie. Maar vandaag is West-Europa van zijn voetstuk van wereldheerser afgetuimeld. De kaart ziet er heel anders uit. De Verenigde Staten, die in 1900 op kwamen als een „projectie van het zegevierende Westen", zijn de nieuwe dragers geworden van het aureool. In dit ge bied, waar het Westeuropese technisch- industrieel experiment op veel grotere schaal werd herhaald,' groeide een po tentiële kracht, groter dan ooit een macht van de wereld was geweest. Hoewel slechts zes pet. van de we reldbevolking in de USA leeft, hebben zij 40 procent van de wereldproduc tie in handen. Amerika werd een in dustriële reus en een crediteuren-natie. Het gemiddeld aandeel van een Ameri kaan in het nationale inkomen bedraagt 1785 dollar, dat van de bewoners van India en China ongeveer 50 dollar. Thans staan zij op de drempel van een nog veel grotere macht. De productiecapaciteit is in de laatste vijf jaar met het oog op de oorlogspro ductie nog enorm groter geworden en als deze capaciteit geheel en al ingezet zal worden voor de vredesproductie, wat dan? De USA en met haar de gehele we reld aldus de schrijver komen, wanneer deze nieuwe industriële pro ductie-capaciteit op vredesdoeleinden wordt gericht, voor een dramatische keuze te staan. De Amerücaanse markt is reeds zo goed als verzadigd en kan nog slechts in beperkte mate worden uitgebreid. Alleen een omvangrijk program van overzeese investeringen kan de Ame rikaanse staat in staat stellen de wel vaart in de rest van de wereld te ver hogen en tevens het evenwicht van hun eigen economie te verzekeren. Die investeringen toch zouden de levens standaard van de andere volkeren ver hogen en nieuwe markten scheppen voor Amerika. De industriële reus roept nog een ander probleem op, namelijk dat de Amerikaanse economie de neiging ver toont meer grondstoffen te gaan gebruiken dan het land zelf kan leveren. Want op het punt van grondstoffen zijn de USA debiteuren natie geworden. Geleidelijk zal de reus de gehele grondstoffenproductie van de rest van de wereld gaan opslokken. Bij die rest van de wereld is dan het gebied van en briefkaarten toeslagvrij per lucht post verzenden tegen een tarief van f0,25. Door verlaging van het tarief van de luchtpostbladen van f0,30 tot f 0,25 per stuk zal 't mogelijk worden, dat men voortaan correspondentie voor alle buitenlandse bestemmingen toe slagvrij per luchtpost verzendt, indien gebruik wordt gemaakt van luchtpost bladen tegen dit verlaagde tarief. Het te voeren beleid ten aanzien van de PTT zal worden uiteengezet in de Memorie van Toelichting op de begro ting voor het dienstjaar 1956, welke wer enkele weken aan de Staten Ge neraal zal worden aangeboden. In af wachting daarvan heeft de minister er echter geen bezwaar tegen gehad, reeds thans de tariefswijzigingen be kend te maken. het communistische blok, dat een kwart van de wereld omvat, buiten beschou wing gelaten. De op de technische ont wikkeling berustende Amerikaanse overvloed kan voor de rest van de we reld en voor West-Europa met name zowel een dreiging vormen als een be lofte. Een belofte in de vorm van een uitbanning van honger en ellende in de onder-ontwikkelde gebieden. Het is niet zozeer het probleem van de onderontwikkelde gebieden, waar over iedereen spreekt, dan wel dat van 't kleine deel van de wereld, dat „over- ontwikkeld is", dat het dilemma vormt op de achtergrond van heel de econo mische problematiek van onze tijd. Tibor Mende ziet hier alleen maar een hoopvol perspectief, wanneer de USA zich hun internationale verant woordelijkheid op dit terrein bewust worden in de vorm van 'n grootscheepse export van kapitaal naar landen, waar deze door produc tieve en maatschappelijke investerin gen tegelijkertijd de levensstandaard der inwoners zou kunnen doen stijgen, in een weloverwogen poging om de schandvlek van honger en ellende uit te wissen van heel de aarde en te ko men tot een eerlijker, aan de eisen der christelijke moraal beantwoorden de verdeling van de rijkdommen der aarde. De VS beschikken over de voor deze ontzaggelijke onderneming ver eiste middelen. EEN BEKEND OVERIJSSELAAR BOEKTE EEN GROOT SUCCES Ad de Lunès uit Zwolle eerste óp het goochelcongres. Onlangs werd in Krasnapolsky in Amsterdam het groot internationaal goochelcongres gehouden, waaraan de beste magiërs uit alle landen deelna men. Ook een Overijsselaar heeft daar een bizonder mooi succes weten te be halen. Velen kennen hem in Twente, n.l. de Zwollenaar Ad de Lunès (in het dagelijks leven, als vertegenwoordiger in bouwmaterialen bij de Zwolse IVB, Ad van Maanen geheten). Ook als goo chelaar kennen duizenden uit Twente hem. Hoeveel keren is hij in diverse Twentse plaatsen niet met groot suc ces opgetreden en hoe vaak heeft hij zijn publiek niet in vervoering ge bracht? Nu, Ad de Lunès heeft temidden van dit gezelschap van goochelaars de eer ste prijs weten te behalen in de afde ling „algemeen goochelen". Hij heeft vele artikelen uit het niet te voorschijn gehaald en zijn nummer, getiteld: „Ma gie trip around the world" in vier ta len aangekondigd en toegelicht. Ad de Lunes' echtgenote bracht hem een jaar geleden op een nieuw idee en het laat ste jaar heeft de Zwollenaar er aan ge werkt, om het vorige week Donder dag in Krasnapolsky te brengen voor de kritische ogen van collega's, waar van 90 pet. het niet heeft begrepen hoe deze goochelaar, deze collega, het allemaal uit zijn hoge hoed wist te ha len. Een daverende ovatie was zijn be loning na het optreden en het was toen al duidelijk, dat hij in de prijzen zou vallen. Na hem zijn nog vele anderen opgetreden, maar toen aan het einde van dit congres de uitslag bekend ge maakt zou worden, twijfelde niemand meer aan of ook Ad de Lunès, de Zwol lenaar, die ook te Nijverdal een goede bekende is, zou tot de prijswinnaars behoren. De uitslag kwam enAd de Lunès kreeg in de afdeling „algemeen goo chelen" de eerste prijs toegekend. Luide heeft men hem toegejuicht, want het was verdiend en niemand misgunde hem dit fraaie succes. Van alle kanten werd Ad gefeliciteerd en ook in de dagen nadien, toen hij weer in Zwolle was teruggekeerd en zijn gewone da gelijkse werk weer had opgenomen. Ook wij willen deze sympathieke ar tist gaarne nog onze gelukwensen aan bieden. DE AANKOOP VAN RUWVOEDERS. Op vele bedrijven zal men naast een zekere hoeveelheid krachtvoer, ook nog een kwantum ruw voer nodig hebben. Dit laatste wel speciaal op de weidebedrij- ven, of op die gemengde bedrijven waar het percentage bouwland slechts klein is. In de eerste plaats wordt dan gedacht aan voederbieten, aan allerlei pulpsoor- ten, aan aardappelvezels, bietenloof, enz., enz-., maar vooral in het westen denkt men dan ook nog wel eens aan hooi en voerstro. Wanneer men een dezer producten aan koopt moet men zich vooral goed afvra gen of men deze voedermiddelen wel no dig heeft. Nog te vaak komt het voor dat men in het wilde weg of uit gewoonte koopt, omdat er een welbespraakte ver- koper is geweest, dan wel omdat men dit j vanzelfsprekend vindt, j Wie echter met oordeel wil kopen i moet in de eerste plaats nagaan wat hij i nodig heeft. (Er moet dus een globaal voederplan worden opgemaakt). Pas j daarna kan men gaan kopen. Wil men nadere inlichtingen dan staat j ook daarvoor het Provinciaal Veevoeder- i bureau dagelijks voor U klaar! Koopt j wat U nodig hebt en dan zo goedkoop mogelijk.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3